Zucht van Moeder Natuur doet meer dan de sterkste waterstofbom a„riisi halve P"l5- MET .VADERDAG VERVOLG STADSNIEUWS H. Th. van der Vlerk Leuke Dames Sfrandpakjes SLEEDEN Doei op VADERDAG MOEDER ook rn plezier! OVERHEMD MOEDER Biertaptoernooi in Rotterdam Jury beoordeelde manipulaties van 74 personen achter tapkast 12.90 - 15.90 - 17.90 Spel van hoge- en lagedruk-gebieden msr radio modern Best bier eist veel zorg Moeder natuur verre de baas Hetzelfde praatje Heeft hij ongelijk? Indien Excelsior zondag kampioen wordt is er feest in Schiedam Cricketprogramma Excelsior Weer veldtraining Spirit 'n Horlogeband! SZC naar Amsterdamse Bosbaan Wat Schiedam verloor en vond Bromfietser reed wiel- rijdster aan BROERSVEST 4 Fotowedstrijd S.G. Aangereden Vrachtenmarkt Mieke St.-Stanislascollege Diamant maar 30.000 waard VOOR ELKE VADER DIE TEKENT, SCHRIJFT of REKENT NSC VRIJDAG 19 JUNI 1959 PAGINA 6 Het weer is het gesprek van de dag. Dit jaar, voor het eerst sinds vele jaren we moeten tot 1947 teruggaan, om ons een werkelijk moeen warme zomer te herinneren, heb ben we niet te klagen. Tefwijl tevoren het weer steeds tot klachten aanleiding gaf, is men nu eigenlijk een beetje verbaasd, dat het zó mooi kan zijn. We beginnen ons alle maal iet of wat Italiaans te voelen. Er zijn ^peds optimisten, die zeggen, dat je voor een zonnige vakantie niet eens meer naar het zuiden behoeft te gaan. Kortom, we voelen ons allemaal senang, om een term uit het Z)e deskundigen beweren, dat het weer beslist niet slechter is dan het vroeger was en de atoombommen niets te maken hebben met de kille, regenachtige zomers, die we achter de rug hebben. Achter.nu ja, laten we het hopen. Ze smalen op ons, wanneer we beweren, dat ze geen kijk op het weer hebben, ondanks al hun geleerde theorieën. Wat weet de gemiddelde mens van het weer antwoorden zei Vraag een willekeurig iemand, hoe het weer eer gisteren was en in negen van de tien gevallen zal hij een verkeerd antwoord geven. Neen, zeggen ze, het weer is niet beter, maar ook niet slechter dan vroeger. Alleen, de mensen herinneren zich slechts de regenachtige dagen, juister nog, het weer tijdens het weekend, waarop ze zo gevlast hadden of tijdens hun vakantie, die meestal steeds in dezelfde periode valt, nadémaal de vakantie- spreiding nog maar matig is doorgevoerd. Tja, de land van Soekarno te gebruiken dat het zó mooi kan zijn, ondanks. atoombommen. We waren langzamerhand gaan geloven, dat de atoombommen en in het algemeen de experimenten met de kern energie, de geweldige explosies, welke overal te weeg werden gebracht, er de oorzaak van waren, dat de mooie dagen van weleer voor goed achter ons lagen. De mooie dagen van weleer. Dit is ook een legende, die even als die der atoombommen niet op de feiten berust, naarstig door de pessimisten ge koesterd wordt en misschien nog een lang leven zal hebben. saren JONGENS PANTALONS. ROTTERDAM: 9.7") 12.50 TELEVISIE KLACHTEN Observator Ervaring Uitslag Geen 3 miljoen ZUID-HOLLANDS C H E KANTOORBOEKHANDEL Deskundigen over het weer Beter weer kunnen we de wereld niet geven, stellen de meteorologen onomwon den vast. Nu ja, zal men dan onwillekeu rig zeggen- wat zullen we er ons verder nog druk over maken? Maar dat is het juist. We blijven ons er druk over maken Aangezien het weder het gesprek van de dag blijft- ook al vanwege ons aller vrees, dat het weer het oude liedje zal worden, geven we hier het een en ander ten beste van hetgeen de deskundigen in de laatste tijd gedebiteerd hebben. Het zal de ge sprekken over het weer kunnen bevruch ten, de argumenten met feiten en gege vens kunnen versterken, kortom, het ge sprek een hele avond aan de gang kun nen houden, hetgeen op televisieloze avon den toch altijd nog wel wat waard is.. Tegelijkertijd kunnen mensen, die zich in meer of mindere mate voor het vraagstuk interesseren, verschillende aspecten er van eens nader bekijken. Daar zijn dan ten eerste de atoom bommen. Hetzelfde praatje, aldus de des kundigen als in de Eerste en de Tweede Wereldoorlog, In de Eerste was het de langdurige loopgravenoorlog met de ein deloze wederzijdse beschietingen, die als de schuldigen werden aangemerkt. Het valt uit tal van kranteknipsels te bewij zen! In de Tweede Wereldoorlog zouden de V I's en V II's en de kanonnades tijdens de invasie in Normandië het hebben ge daan. De „Man in the streef' wist het al gauw.. Daarna brachten de atoombom men uitkomst voor hem, precies op het moment, dat de kanonnades toch wel zo'n beetje uitgewerkt zouden zijn, naar ver ondersteld mocht worden- Nonsens, baarlijke nonsens, decreteren de deskundigen. Zelfs de sterkste water stofbom is niet in staat te presteren, wat Moeder Natuur met een diepe zucht doet. Alleen al de energie nodig om een enkel diepdrukgebied op te wekken en een paar dagen in beweging te houden, staat aan 15.000 atoombommen gelijk. Moeder Na tuur draait er haar hand niet voor om. Ze laat op haar gemak orkanen los. die Advertentie door de mens slechts ontketend zouden kunnen worden, als hij 1000 atoombom men per minuut liet ontploffen. Tegenover de geweldig^ natuurkrachten is de ener gie van een atoombom een quantité nê- gligeable, stelde een deskundige onlangs koelbloedig vast.. En dan bepalen we ons nog maar tot onze aarde. De energie der zonnestralen, welke elke dag op1 onze aarde nederdaalt, is gelijk aan niet minder dan 150 miljoen atoombommen Het duizelt u misschien, lezer, maar het is zo. Als er ergens een atoombom explodeert, heeft zulks abso luut geen invloed op de zich in de atmo sfeer bevindende energie. Het staat gelijk met een gedurende enkele minuten niet schijnen van de zon op een oppervlakte van honderd vierkante kilometer. Men kan zich dus indenken, hoeveel atoom bommen of welk een enorme hoeveel heid energie ep ontwikkeld zou moeten worden teneinde enige storing in de situa tie in onze atmosfeer te verwekken. Een elektronisch getekende weer. kaart. Ze komt snel gereed, maar is niet nauwkeurig. Nog steeds blijft Moeder Natuur ook hier op aarde ons verre de baas .De geweldige uitbarsting van de vulkaan Krakatau in het huidige Indonesië, klassiek voorbeeld van een zelden in onze geschiedenis waar genomen explosie, leverde de energie van 10.000 waterstofbommen op. Zestig pro cent van het hele eiland werd er door de lucht in geslingerd. Toch was de Kraka- tau-uitbarsting een zuchtje. En eer de mens in staat zal zijn, met één slag de energie van 10.000 waterstofbommen op te wekken, verloopt er nog wel enige tijd. Er zijn overigens geleerden, die de be weringen van de „man in the streef' bij vallen en aan de kernexplosies de schuld van het slechte weder geven, het slechte weder, hetwelk momenteel maar niet ko men wil» zodat de boeren om regen sme ken en zelfs wolkbreuken zouden willen riskeren, teneinde de gewassen voor ver droging te vrijwaren. Het is o.m. dr. Ho race Byers geweest, directeur van de me teorologische, afdeling van de universiteit van Chicago, die verleden jaar nog op een internationaal congres van weerkundi gen te Toronto in Canada verkondigde, dat het door de kernexplosies verbreide atoomstof de dampkring een zesmaal zo grote geleidkracht voor elektriciteit ge geven had dan deze tot dusver bezat. Hier. door zouden sterke spanningen optreden tussen de positief geladen lucht en de ne gatief geladen aarde, waardoor op den duur het weer totaal veranderen zal. Hiertegenover werd er nog kort geleden door andere Amerikaanse weerkundigen op gewezen, dat Dr. Byers nog steeds geen doorslaande bewijzen voor zijn theo rie heeft kunnen aanvoeren, zodat ze zich de vrijheid veroorloven, op hun standpunt te blijven staan: de kernexplosies hebben met de weersituatie niets van doen.. Uitgesloten, zegt momenteel nog steeds de meerderheid der meteorologen, dat het evenwicht in de atmosfeer verstoord zou zijn. Desondanks waren de „men in the streef', die gedurende het afgelopen voor jaar door de „Internationale Research As sociation" ondervraagd werden, tijdens een grote enquête naar hun mening over het weer, zeer pertinent in hun uitspra- Prachtige effen grijze wollen kom- Normale prijs 29.-. Slechts één dag, 8-17 ioar alle maten voor de ver bazingwekkend lage prijs van Korte Hoogstraat 11 Meent hk. Goudse» singel t Katendr.Lagedijkhk. Dorpsweg West.Kruiskade 85 •LEIDEN: Haarlemmerstraat 25 De mannen hebben natuurlijk al een paar dagen met een schuin oog naar de verschillende advertenties ge keken, die aan vaderdag herinneren en toen meters diep gezucht. O, Nee, natuurlijk hebben we niets gezegd, maar ze zagen het alweer gebeu ren, regimenten overhemden, van die gezellige weekendshirts met stoere zakken of leuke van no-iron, een uit komst voor rons, zie je. Men zag de stropdassen in allerlei dessins al in galop aanstormen, terwijl men gela ten bedacht, dat als men straks ge pensioneerd is, men daarin dan wel beslist een winkeltje kan beginnen Om maar niet te spreken over de ande re waardeloze prullen, zoals de mannen die in alle stilte des harten meesmui lend betitelen!! En toch hebben jullie gelijk, zomaar gelijk! Ik zie al die wantrouwende ge zichten, maar het leukste is nog wel, dat ik het méén ook. Want jullie moe ten elk jaar opnieuw maar van de ene verrukking in de andere vallen bij het in ontvangst nemen van al die ca deaus, die eigenlijk geen cadeaus, maar stomweg dagelijkse dingen zijn, die jullie anders ook krijgen, als het tijd.is De winkeliers zullen het misschien wel niet met mij eens zijn, hoewel ik er toch ook verschillende ken, die in hetzelfde bootje ^zitten. Met dat zake lijke verschil, dat zij die overhemden en dassen' nog tegen eigen inkoops prijs krijgen ook! Zij voeren dan ook, net als de rest, de jaarlijkse eenakter op, waarvoor „Theater" beslist res pect zou hebben, omdat jullie die ver schrikking zo echt manmoedig torsen. Ja een vkschrikktngGeen woord trek ik ervan- terug en ik hoop, dat alle huisvrouwen dit ter harte ne men. Waarom moeten die arme man nen (niet zo grijnzen!) altijd met een origineel cadeau op onze dag uit de bus komen en worden zij, de hard zwoegenden, altijd met, nou ja, dat weet u nu wel, afgescheept. Daar zit een hele berg onbillijkheid in ,een ont stellende berg zelfs! Verenigingen en bonden worden dagelijks zomaar uit de grond ge stampt. Een bond „te rbescherming van cadeaus, goede cadeaus voor va derdag" is er echter nog niet. Ziet u, dat vind ik nu jammer, want dan zouden alle mannen stralende va ders worden. Zij zouden b. v. hun wensen (niet meer dan drie tegelijk mannen) schriftelijk kenbaar kunnen maken. En één daarvan, misschien zelfs wel alle drie, zouden beslist vervuld worden. Tja, eigenlijk is 21 juni wel een beroerde datum zo op het eind van de maand, maar dat versieren we wel. Een hele week geen aardbeien of kersen toe en de boel is gelopen. Hoofdzaak is echter, dat onze stoere mannen, nu eens een dag hebben, waarop ze met vreug de kunnen terugzien. Tenslotte is daar voor vaderdag in het leven gesme ten en niet om ons huisvrouwen, die beroerde keus te laten doen, In dat licht bezien, mannen, staan jullie er nu extra gekleurd op. Alleen als tegenprestatie slechts dit: als die bond er volgend jaar is, dan worden jullie toch zeker wel donateur hé? Zou een enorme verlichting betekenen, maar tk wéét, hoe de mannen zijn. Altijd bereid, om te helpen, daarom sta ik dan ook voor jullie op de bres ter gelegenheid van vaderdag! ken. De overgrote meerderheid gaf als haar overtuiging, dat de kernexplosies de oorzaak van het zo uiterst wisselvallige weder van de laatste jaren zijn Dit gaf de leider van de enquête weer aanleiding om vast te stellen, dat het interessant is te ervaren, hoe zoveel mensen zich com petent achten, een oordeel uit te spreken in een vraagstuk, waarvan reeds het be spreken de nodige wetenschappelijke vor ming vereist. Hij voegde er een schampe re opmerking aan toe. De zozeer van hun gelijk overtuigde lieden bezaten over het algemeen slechts een lagere schooloplei ding. In vrijwel aiie landen, met uitzonde ring van Japan, namen de mensen met. 'n hogere opeiding op stellige wijzp afstand van de naar hun inzicht al te simpele op vatting als zouden de kernexplosies het verregenen van hun vakantie op hun ge weten hebben- Tegenover de „men in the street" staan inmiddels weer deskundigen, die het on derling over belangrijke kwesties niet eens kunnen worden. Zo ze de atoombommen ter zijde schuiven, de vraag, of de beken de zonnevlekken het weder beïnvloeden, vindt onder hen geen unanieme bevesti ging. Men weet het, deze zonnevlekken zijn gebieden van 1000 tot 100.000 vierkan te kilometer groot aan de oppervlakte van de zon. Soms zijn ze talrijk, dan weer ver dwijnen ze zo goed als geheel. De zonne vlekken nemen gedurende reeksen van elf jaren toe of af. Volgens de statistieken wa ren twee jaar voor een maximum of een minimum aan zonnevlakken de zomers erg droog en wel in <je jaren 1876, 1887, 1899, 1911 en 1921. Ze waren niet alleen te droog, maar tevens te warm. Men be schikt evenwel nog over veel te weinig ge gevens, om met zekerheid te kunnen ver kondigen, dat de zonnevlekken invloed op het weder uitoefenen. Desondanks zijn de meteorologische sta tions er zoals bekend op uit, het weder zo niet te voorspellen- dan toch aan te kon digen- Maar dit geschiedt dan in grote lij nen. Plaatselijk kan het menigmaal heel anders uitvallen dan de verwachting was. De waarnemingen worden evenwel on derling uitgewisseld en het streven is. tot een ..verwachting" te komen, een half jaar of zelfs 'n jaar vooraf. Deze weers verwachting is niet voor dagelijks gebruik bestemd. Men trekt verder uit bepaalde gegevens stellige conclusies, zoals b.v. in Duitsland waar de natte mei van 1958 'n kille augustus tengevolge had, terwijl re gens in januarifebruari een warme juli tot gevolg hadden. Aan de hand van lang durige waarnemingen kan rnen het op komst zijnde weder in een bepaalde perio de min of meer berekenen en hier zijn reeds belangrijke resultaten bereikt. In die mate zelfs, dat in Amerika zich de „business" op de weersverwachting ge worpen heeft. Er bestaan daar commer ciële weerbureaus, die aan een gevarieer de reeks klanten de verwachting ten aan zien van het weer, vooral wat de tempe ratuur betreft, geregeld doen toekomen Dit is uiteraard een ander chapiter dan de controverse over kernexplosies en weer. De weersverwachting vordert, wat praktische waarde betreft, met rasse schreden. In de landbouw is ze reeds van grote waarde gebleken, terwijl de indus trie er, wat de afzet van bepaalde produk- ten betreft, op aanzienlijke wijze haar voordeel mee kan doen. Fabrieken van consumptieijs en limonades en andere niet alcoholhoudende dranken hebben er groot belang bij, ongeveer te weten- wanneer ze een grote afneming kunnen verwach ten, dank zij een door warmte of hitte dorstig geworden publiek. In Zürich heeft kort geleden een Amerikaan, die in de Verenigde Staten reeds een commercieel weerverwachtingsbureau exploiteert, een dergelijke instelling geopend en al direct tal van klanten geboekt, dank zij zijn stel lige uitspraak, dat van de door hem ver strekte verwachtingen slechts 15 pet on juist kunnen zijn. Hij hoopt, heel West- Europa tot klant te krijgen Nu is het inderdaad zo dat de meteoro logen toch een steeds beter inzicht krijgen in het spel der hogedruk- en lagedrukge bieden etc., begrippen, waarmede de ge middelde mens door de radio vertrouwd is geraakt. Er wordt ook enorm veel geld uitgegeven, om de nodige gegevens te ver zamelen. Op 420 pub ten op de aarde b-v. waarvan er zich 400 alleen al op 't noor delijk halfrond bevinden, worden elk et maal om des middags 12 uur en des nachts om 1 uur rubberballons met radio sonderingsapparaten tot hoogten van 30 kilometer en meer de atmosfeer ingezon den, teneinde de situatie daar op te ne men. Al tijdens de klimpartij naar boven worde,n op de korte golf gegevens uitge zonden, terwijl de weg. die door de ballons gevolgd wordt, door de radar wordt ga degeslagen. Radio en telex vergemakke lijken het verzamelen der gegevens, ter wijl in de laatste tijd ook rekenmachines het hunne er toe bijdragen om de mas sa's waarnemingen zo snel en efficiënt mogelijk tot een geheel te verwerken. De wetenschap houdt zich naarstig met het probleem van het weer bezig, waartoe ook de experimenten met raket ten in de wereldruimte het hunne bijdra gen. Intussen, de geleerden geven toe, dat een leek in den blinde het komende weder, als hij gedurende enkele jaren een aantal gegevens bijeengezameld heeft met 50 procent zekerheid kan ..voorspel len". Als ex een weertoto bestond, zoals een voetbaltoto, zou vermoedelijk onge veer de helft van de inzendingen raak zijn tenminste, jn zoverre het „goed weer" of „slecht weer" betreft. Ten slotte, zolang elektronische hersens zich nog vergissen zal ook de op de meest wetenschappelijke wijze verkregen weers verwachting kunnen falen Indien Excelsior a.s. zondag door een tweede overwinning op Overmaas naar de tweede klas promoveert, zal er behalve vreugde ook feest in Schiedam zijn. Op dc eerste plaats worden de spelers fees telijk ingehaald en hierbij zal het r.-k. Muziekgezelschap „St.-Ambrosius" op de eerste plaats medewerking verlenen. Te vens zal de oudste loot van de grote zwart witte stam, de gymnastiekvereniging „Excelsior" met zoveel mogelijk leden aanwezig zijn om deze intocht tot een recht triomfale te maken. De spelers wor den opgewacht o phet Lorentzplein waar ze om ongeveer 7 uur arriveren, Mits hiervoor van politiezijde toestemming verkregen kan worden, trekken de over winnaars langs de volgende route door de stad. Boerhavelaan, Rotterdamsedijk, Broesvest, L. Kerkstraat, Gr. Markt, Dam, Vl.straat om vervolgens via de Korte Ha ven naar Musis Sacrum te gaan. Hier is van 8.30 tot 9.30 gelegenheid om bestuur cn spelers te complimenteren. Voor de rest van de avond is er dan groot feest voor de seniorenleden, donateurs en verdere genodigden. In dc sportuitzendingen van de radio zal melding worden gemaakt van het resultaat van de titanenstrijd, welke de jongens ongetwijfeld wacht. Indien de victorie wordt behaald zullen op verschil lende punten in de stad de zwartwitte vlaggen worden uitgestoken. Voor het Excelsior cricket zijn voor het komende weekeinde de volgende wedstrij den vastgesteld: Zaterdag: Exc. 4Sparta 5; VOC 7—Exc. 6; Exc. 7VOC 6; zondag: Exc. 2—BMHC; VCC 2—Exc. 3. Het bestuur van de r.-k. h: c. Spirit heeft besloten, om in de zomermaanden weer over te gaan tot de gebruikelijke „training op het veld". Men hoopt door middel van deze training niet alleen voor te bereiden op het nieuwe seizoen, maar tevens ook het onderlinge contact te ver stevigen. De traning die onder leiding zal staan van Siem Kloos, zal plaatsvinden op de vrijdagavonden te beginnen op 29 juni a.s. IN GOUD DOUBLé STAAL LEDER PERLON een leuk geschenk voor VADER JUWELIER - HORLOGER ROTTERD. DIJK 268 - SCHIEDAM Een zwemploeg van EZC zal zondag a.s. deelnemen aan de door de Amsterdamse zwemclub „Het IJ" uitgeschreven lange afstand wedstrijden, te houden in het wa ter van „de Boslaan". In het nummer 2 km vrije slag dames zullen uitkomen, Cocky Gastelaars, Pau line v. d. Wildt, Janny Adriaanse, Toosje Rotteveel en Marian Tromper. Willy v. d. Lee krijgt in het nummer 2 km schoolslag dames onze geelzwarte kleuren hoog te houden. De jongeren van SZG gaan op zondag 5 juli naar Den Haag waar deelgenomen wordt aan de jaarlijks te houden natio nale jeugdwedstrijden, ditmaal te orga niseren door de zwemclub „Vitesse". De jongens krijgen hier de vorig jaar gewon nen beker te verdedigen. Zij werden toen totaal eerste. Te bevragen aan het hoofdbureau van politie te Schiedam tussen 912.30 uur en 26 uur: blauw kinderschoentje, da- mesvest, rugzak met badgoed. militaire tas met inhoud. Te bevragen bij dc vinders: zwart fiets- pompje Emmerveld Villas.tr 41;.tasje stof. feerdersgereedschap B. Kootje, Rubens laan 6a; slangetje van rijwielpomp J v d Vlies Groenelaan 85; houten lat J v Ker sen Gemeente Reiniging Buitenhavenweg; visnet A v d Kruit Wingerdlaan 4 Kethel; leerboek D. C. v. Gerven, J. V. Avennesstr. 29; tabakspijp W Maassen Broers vest. 19a; speelpop D. Zonneveld, Voornsestraat 27a kralen C Zonneveld Deensestr 77a; lede ren bal L Bijioo IJssclmondesestr 40; ted dybeertje G Scheepmaker Warande 24a; autoped M Smits Marconistr 39b; autoped J M Bergman Aleidastr 129b; witte bal Krowinkel P Potterstr 13: beige porte monnee Eigers v Swindenstr 53b; akten- tas m inh portier Wilton Fijenoord Vlaardingerdijk; plastic tasje m ballet schoenen F Jonas Grote Markt 6a; rode portemonnee m inh v Oosten Dicpen- brockstr 36 Vlaardingen; handdoek C v Hattem Marconistr 45; colbertjasje poli tiepost Kethel: blauw jongensbroekje C v Mil Schiedamseweg 181 Kethel; lichte dames zomerhoed J Viugman Schiedam seweg 29 Kethel; plastic regenjas in etui C Herkert Abtsweg 91a Overschie; bed- delaken v Leeuwen Jan Vermeerstr 12a; lipssleuteltjes aan touwtje Verweij Nic Beetsstr 41; zonnebril in etui Marks L Nieuwstr 103; zonnebril in etui L de Bruin Gr v Prinsterer laan 41: koker m sleutels aan ring H Steenis Suiestr 28 R'dam; vulpen S Vermeulen Harreweg 1 Kethel; bril Overdijk Galileistr 62; 2 kof fersleutels L v Raay Prof Kamerlingh Onneslaan 158b; zilveren rammelaar II v Klaveren Galileistr 81a; bedrag aan geld D v Walsum Pr Fred Hendrikstr 29b; bedrag aan geld v d Berg Rotterdamse dijk 200 a; damespoishorioge G. Wieske Aalkeetstraat l'b Overschie;. zilverkleu rige damesarmband Braanker Vlaardin gerdijk 169b; bedrag aan geld A Walbeek Da Costastr 31b. De negentienjarige verpleegster A. K. is gisteren op de Koemarkt met haar fiets aangereden door de achterop komende bromfietser J. J. v. d. G. De verpleegter viel en liep daarbij een hersenschudding op. Zij is door de G. G. en G. D. naar het Gemeenteziekenhuis gebracht. met ballon broekje met rokje Voor MEISJES met ballonbroekje 5.50 met rokje 8.50 Zie ook onze enorme kollektie TWEKA BADKLEDING In het kader van het 10e Vakantiefeest schrijft de Schiedamse Gemeenschap in samenwerking met de Algemene Fotokring Schiedam een fotowedstrijd uit onder de titel: „EUROPOOR T Er kunnen foto's ingezonden worden met betrekking tot de Maasboulevard met „Eurobaak" en „Europoort",' de jachtha- daarmee te maken heeft. Ook kunnen van dezelgfde onderwerpen kleurendia's wor den ingezonden. De zevenjarige Arie de Kwant is gister avond omstreeks half zes dicht bij zijn wo ning in de Van Marumtraat aangereden door een onbekend gebleven fietser, toen hij spelend de weg overstak. De jongen kreeg een hersenschudding en schaafwon den aan zijn gezicht. De fietser stapte af, toen het ongeval gebeurd was, maar toen de jongen door een buurman naar zijn woning was gebracht, is de fietser weer doorgereden. 17 juni, v.m 186 ton veevoer Meppel: 360 ton meel Zaanstreek; 500 ei? 300 ton stammen Ayen; 330 ton palmpitten Zwijndrecht; 1100 ton id. 1./varen; 179 ton granten Alkmaar; T20 ton id. Hengelo; 331 ton id. Vegihel; 250 ton id. Meppel; 138 ton buizen Helmond; 234 ton mai* Leeuwarden; 153 ton id. Maashees; 101 ton id. Deventer: 195 ton id Boxmeer; 350 ton stuk goed Amsterdam; 600 ton tarwe, Enschede; 711 ton id. Leeuwarden 2 s.)j 500 tdn steen Flevo land; 102 ton gerst Wageningen, 112 ton id. Echt. Totaal $2 reizen. 18 juni, v.m.. 510 ton lijnzaad Maarssen: 190 ton sisa] Leiderdorp; 150 ton mais Meppel; 4O0 ton grapen Doetinchem; 100 ton id. Hoorn; 150 ton miletzaad Veghel; 69 ton zaad Stein. Hoogstraat «4, Tel. 13-4I.0O - 12.13,13 Aan het St.-Stani6lascollege van Delft slaagden voor het eindexamen HBS-b: Arnold Appelman, Gerard Arkesteijn, Ton de Brüin, Jan Buijsse, Hans van Dijk, Willem Froger, Rob van Noort. Ton Rei- chert, Jan Rust, Jos Ruttenberg, Wim Schott, Peter Vroom, Gerard van Wissen. Jos van Zijl. Afgewezen: 1 kandidaat. Geef vader een NON-IRON trijken- in diverse kleuren. KREUGER BROERSVEST 6 DE HERENMODEZAAK VAN SCHIEDAM Dan behoeft niet meer te strijken- In het dakpaviljoen van restaurant Engels in het Groothandelsgebouw is ivoens- dagmiddag een stevig glaasje bier getapt. Tientallen café-exploitanten, buffet chefs, gérants en serveuses verrichtten in in ijltempo het voorgeschreven ritueel achter de. tapkast, daarbij nauwlettend gadegeslagen door enkele deskundigen op het gebied van de biertapperij, en bewogen zich daarna zo snel hun waardigheid dat toeliet naar een lange tafel, waarachter de jury al reikhalzend zat uit te zien naar het volgende glas bier. Hoewel de warmte er misschien wel toe bijdroeg, was het toch niet de onlesbare dorst der aanwezigen die het bier zo rijkelijk deed vloeien. Gisteren is namelijk in Rotterdaam de voorronde begonnen van de na- tionale biertavwedstrijd., georganiseerd door het Centraal Brouwerij Kantoor en met medewerking van de plaatselijke V.V.V.'s. In verschillende andere steden zijn de voorronden al gehouden. Wanneer in alle 34 kringen de beste biertapper of -tapster is gekozen zal dit keurkorps waarschijn lijk in Amsterdam aantreden om in de finale de meestedschenker aan te wijzen de man of vrouw, die het Nederlandse brouwerijprodukt het tederst behandelt en op de meest onberispelijke wijze ser veert. Maar al was het dan nog geen fi nale, de deelnemers en deelneemsters gisteren in het grote dakpaviljoen gaven er stuk voor stuk blijk van, dat ze wisten hoe met bier om te gaan. Met grote zorg manoeuvreerden ze achter de tapkast, waar een groot aantal handelingen ver richt moest worden voordat men het goudgele vocht naar de jury taf el kon brengen. De opdracht bestond uit het tappen van een glas pilsner en het ser veren van een flesje donker bier. Een voudig genoeg, zult u misschien denken maar het C.B.K. heeft een heel programma opgesteld, volgens hetwelk het gerste nat op de beste wijze in het glas belandt. De hygiëne speelt, hierbij een grote rol. Men mag het glas bijvoorbeeld nooit met de vingers aan de bovenkant aanraken, bij het afvegen van het flesje bier mag de hiervoor benodigde doek niet in contact komen met de halsopening, en dan is natuurlijk de manchef, de bekroning van een goed glas bier, van groot gewicht bij het bepalen van des schenkers kwa liteiten. Het schuim mag geen bellen ver tonen en moet van compacte samenstel ling zijn. En zo waren er meer voorwaar den, waaraan de biertappers woensdag moesten voldoen, en waaraan zij, naar men mag hopen, ook in het dagelijks le ven voldoen. Want een der doeleinden van het C.B.K. is, dat mede door de bier- taptoernooien de vakmanschap der Hore cabedrijven wordt gestimuieeerd, zodat in Nederland het beste bier ook op de beste wijze op tafel komt. Ons land heeft overigens met het brou wen en dus ook tappen van bier de no j dige ervaring. Dat reeds ten tijde van I de Batavieren bet bier een belangrijk be standdeel vormde van het toenmalige leven herinnert ieder zich nog van de I schoolbanken, en in de middeleeuwen behoorden de brouwersgilden tot de mach- tigste vakgroepen van Nederland. Bier was I een nationale drank, misschien meer nog I dan op het ogenblik, nu een menigte mid delen op de markt gekomen is om ons lafenis te bieden, nu wij overspoeld wor den door een zee van parelende, brui sende non-alcoholische zomerdrankies Intussen neemt de belangstelling in Ne derland voor bier weer toe. In 1946 be droeg het verbruik per hoofd der bevol king 19.1 liter, een aantal, dat drie jaar later .was teruggelopen tot Iets meer dan Een van de deelneemsters aan het biertaptoernooi in Rotterdam achter de tapkast. Haar verrichtingen worden nauwkeurig door een jury gade geslagen. 10. Daarop startte de reclame-actie om het bier weer de plaats te geven die het naar het oordeel der ruim 40 brou werijen in Nederland verdiende. En niet zonder succes, want op het ogenblik drin ken de Nederlanders gemiddeld bijna 21 liter per persoon per jaar. Ook is men meer aandacht gaan beste den aan de kwaliteit van het Nederlandse bier, en aan de juiste wijze van tappen en serveren De biertapwedstrijden zijn dan ook te beschouwen als onderdeel van de campagne om dit verkwikkende vocht steeds meer in de gunst van het publiek aan te bevelen. De uitslag van de gisteren gehouden wedstrijd luidt: 1 Café 't Spinnewiel. Nieuwe Binnenweg (A. Udo, 434 punten) 3 Cafe Alders. Pleretstraat (mevrou«r P. Alders-Simons, 432 puntenl 3 Cafetaria P. Duitemeyer, Jonker Fransstraat q L Punten) Voor de deelnemers buiten Rotterdam is het resultaat: 1 Café Royal Schiedam (A. de Lange 427 punten) 2 Koff.ehu.s de Vlashandel H. I. Ambacht *P- Stolk, 404 punten) 3 Café Cornerhouse. Dordrecht (Bob de Haan, 402 punten) Gisteren kwamen in de nationale bier tapwedstrijden in het dakpaviljoen van het Groothandelsgebouw de teams aan bod. Ook voor hen luidde de opdracht het tappen van een Pilsner en het serveren van een flesje doiker bier. De gehelf middag heeft de wedstrijd geduurd namen 47 teams uit Rotterdam aan deel en 16 van buiten de stad. In totaal hebben 20 eenlingen en teams meer ingeschreven dan vorig jaar en men denkt nu we! on' geveer het, maximum aantal kandidaten bereikt te hebben. Anders zou de organi satie wat onhanteerbaar worden, vrees' het Centraal Brouwerij Kantoor. De uit' slag van het gisteren gehouden toemoèl is: W. Serierse en echtgenote. West-Kruis kade, 2 mej. Hemeldijk en assistent. la'e Middellandstraat 3 J. van der Wie!e.efl mej. R. v. d. Wiele, Benthuizerstraat. winnaars buiten Rotterdam waren: S. Timmermans en echtgenote. Schiedah? 2. J, Prenger en H. de Wit, Dordrecht 3, Gebroeders Van Kekem, Ridderkerk. Naar UPI meldt is de grote 31* ka' raats ongeslepen diamant die vorige wee!< in het Nederlandse televisieprogramm3 getoond werd en waarvan gezegd werd' dat hij drie miljoen gulden waard zou zün' naar schatting slechts een procent van dat bedrag, 30.000 gulden waard, zo heeft ee0 woordvoerder van de eigenaar, de Loh' dense Diamond Trading Company, gedeeld. En deze waarde dankt de steen ja hoofd' zaak aan zijn buitengewone afmeting®0' Het is waarschijnlijk een van de gróots,ê stukken boart (een diamantsoort van df laagste kwaliteit) die ooit gevonden we(d' De Londense firma heeft de steen uit' geleend aan een Amsterdamse diamant' slijper om zijn grootte, als curiositeit. firma heeft de steen niet te koop aanle' boden en ook niet gezegd, dat het ceP waardevolle diamant zou zijn. aldus d® woordvoerder- PASSAGE - SCHIEDAM

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 6