Advendo toonde op feestuitvoering de veelzijdigheid van gymnastiek Veer ritmiek was grote plaats ingeruimd i *6 Reclame Beneluxmanifestatie in de St.-janskerk Sp Veel uitvallers bij 2e weekend van Hillegersbergse zeilweek K. Hamelink had in Ronde van Sliedreeht nu eens geen pech Jan Jansen klopte alle groten in zijn eigen geboorteplaats Rond De Ligneglas van Dirck Crabeth arta's reservisten ook kampioen Vrij grote bedrijvigheid op de Graan markt Rotterdam Deli Mij en Senembah ondernemen nieuwe gerechtelijke stappen I Maakt Goudse Glazendag in teken van de verbondenheid der Nederlanden voor Uw zac' Sommige wedstrijdzeilers waren onsportief NIEUWS TREKT ALTIJD IEDERE DAG Holland Mik Snijder probeerde het tevergeefs Jong bos op de Veluwe sterft door de droogte Jan Hermes wist de weg in Pijnaeker IS 5 C— MAANDAG 22 JUNI 1959 I Mmmr Bloemen voor leidsters POLAR BEARS STERKSTE IA KORINKBEKERSTRIJD Hartveroverend WIELERCLUBS IN ACTIE VLAARDINGSE TRANSFERS RESERVEKLASSEN K.N.V.B. Hoogtepunt in de glaskunst van alle tijden K.N.V.B. AFD. ROTTERDAM ZATERDAGVOETBAL De omstreden tabak in Bremen VUU: U; f Sierlijk en elegant verwerkt de keurgroep de ritmische oefening met de bal. Het zijn deze meisjes welke dank zij mej. Rie van der Velden op zulk hoog nationaal niveau zijn gekomen. aard was de stof ook hier aan de leeftijd aangepast, maar er werde n toch de grote mogelijkheden van dit spelenderwijs tur- nen getoond. 1 De jongens zetten al hun spieren in wer king op de lange mat en de vrije oefe ning aan het eind (welke door de jongens meestal werd benut om een salto te ma ken) was ongewoon spectaculair. Dis trictskampioen Ton van Heteren. die deze afdeling onder zijn hoede heeft, bracht de handen op elkaar met o.a. een achter waartse salto. Kast, paard en ringen werden door de meisjes en dames grondig gebruikt, ter- wijl de heren hun kunnen op de hoogbrug toonden. De hindernisbaan voor jongens was een soort mannelijke evenwichtsbalk. welke bijzonder aantrekkelijk voor de knaapjes bleek te zijn. Het doffe ritme van de tam-tam, was de basis, waarop de topmeisjes van de A.- en B.-groepen en het ;,Blij bewegen" uitvoerden. Er volgden nog twee ritmische oefeningen en het kastspringen voor he ren, welke alle in de smaak vielen, voor dat de 650 deelneemsters en deelnemers zich weer opstelden voor de laatste groet aan het publiek. Het was een leuk gebaar, dat de allerkleinsten van iedere groep bloemen aan de leidsters kwamen aanbie den. Voorzitter Kristel complimenteerde tot slot leiders en leden voor hun zwoegen en dankte de bezoekers, in het bijzonder deken B. G. Henning, dr. M. J. de Jong. secretaris van de bisschop de vertegen woordigers van de andere katholieke ver enigingen voor hun belangstelling, en had een bijzonder woord van lof voor de drie pianisten, mej. C. Holland, mej. S. Ka lis en mevr. M. Vredebregt. Advendo kan met een trots en een dankbaar hart terugzien op deze dag, waarin het goede propaganda heeft ge maakt voor gymnastiek, die immers de basis is voor iedere vorm van gezonde lichamelijke ontwikkeling. Het jaarlijkse waterpolo-tocrnooi in het Zwarte Plasje om de Korink-wissel- beker, droeg ditmaal een internationaal karakter door de deelneming van KAZL' uit Belgie, Sutton and Cheam SC uit Engeland en SSF Barmen uit Duitsland, I Voorts hadden ingeschreven Zwemlust, Utrecht, Polar Bears, Ede. de Robben, Hilversum, Den Haag, en uiter aard de organiserende vereniging SVH Zwemlust, dat de beide voorgaande ja ren de beker had gewonnen, kon ditmaa' niet tot de eindstrijd doordringen, doch wel bleef het kleinood In Nederland, wan Polar Bears versloeg in de finale SSF Barmen, dat zich had geplaatst door eer zege op Sutton. In het begin leek het erop alsof d' Duitsers, die zeer stevig speelden, gc makkelijk de overwinning zouden beha len, doch juist, dit harde spel werd hu noodlottig, want tot driemaal toe konde; de Edenaren scoren toen een speler var Barmen wegens een overtreding het wa ter was uitgezonden. In de strijd om de derde en vierde pri.i- speelden de Engelse jeugdkampioen Sul ton een prachtige wedstrijd en mede doo het uitstekende werk van doelman Fear versloeg het Zwemlust gemakkelijk me 4—1. De gedetailleerde uitslagen luiden: Polar BearsDe Robben 61; KAZC Zwemlust 3—4; Sutton and Qheam—ZIAT 4—4; Polar Bears—Zwemlust 3—2'. SVH- SSF Barmen 1—1; Sutton and Cheam- SSF Barmen 2—3; Robben—KAZC 1—P Zian—SVH 1—2; ZwemlustSutton anr' Cheam 1—4. Polar Bears— SSF Barme 5—4 na verlenging. De eindstand luidt: 1 Polar Bears, Ed- 2 SSF Barmen, Duitsland; 3 Sutton an' Cheam, Engeland; 4 Zwemlust. Utrech Een oefening welke „vormend" is, want zij kweekt hulpvaardigheid aan, en behoudt toch haar speels karakter, hetgeen voor deze zeer jonge meisjes van groot belang is. (Van onze sportredacteur) Hoe veelzijdig gymnastiek wel kan zijn heeft Advendo tijdens de massale feest uitvoering in de Energiehal ter gelegen heid van zijn 40-jarig bestaan bewezen. Ruim 1350 toeschouwers, ouders en be kenden van Advendo-leden, hebben ver tederd gelachen bij de kleutergymnastiek, hebben hun hart vastgehouden bij het spectaculaire langemat-werk van de he ren, hadden bewondering voor de lenige verrichtingen van de meisjes op de di verse toestellen, en waren bovenal ge boeid door de werkelijk fantastische pres taties van de ritmische groepen, die de grote faam, welke Advendo op dit terrein heeft, nog eens hebben willen onderstre pen. Ja, Advendo heeft een zeer goede start j gemaakt bij de herdenking van zijn ju bileum. Het was het aan zijn stand van oudste katholieke Rotterdamse vereniging wel verplicht om een goede demonstratie van zijn kunnen te geven en dat deze show is ingeslagen, werd wel bewezen door het applaus, dat telkens dankbaar opklaterde. De drumband van de Maria de la Luz- groep onder leiding van mej. I, Abels opende het gymnastisch festijn op impo sante wijze. Deze gidsen die op een of ficiële taptoe geen gek figuur zouden slaan, vormden een luidruchtige, maar goed gedisciplimeerde ouverture tot het feest van de lenigheid!!. Voor ritmische oefeningen was er in het programma een grote plaats inge ruimd en terecht, want de diverse Adven- do-groepen die dank zij de vakkunde en 't idealisme van mej. Rie van der Velden tot de nationale top behorert, hebben de bezoekers kennis laten maken met deze meest sierlijke, vaak naar echt ballet overhellende vorm van gymnastiek. Vijftig dames en meisjes gaven op mu ziek van Bode en Medan een oefening „lopen, klappen en huppen weg" die klonk als een klok en waarmede het program ma zich meteen van een goede start ver zekerd had. Twee kleuter-afdelingen onder leiding van resp. mevr. L. van de Waard en Lldy Ruuls hebben de harten van alle aanwezigen gestolen, door het heerlijk ongedwongen spel, dat deze allerjongste van de grote Advendo-familie met hun blokken en ballen speelden. De keurgroep Ritmiek „danste" op het weemoedige Liebesleid en hartstochtelijke Liebesfreud van Kreusler. een oefening welke een eenheid in souplesse en bewe ging was. Van geheel ander genre was de oefe ning van de meisjes van 6 tot 9 jaar, die de vraag „zi-n banken alleen om op te zitten" ontkennend beantwoordden. Uiter- Het tweede elftal van Sparta, da.t uiter aard gedeeld heeft in de feestelijkheden van het eerste, dc landskampioen, heeft zelf ook een kampioenstitel behaald. Op het Excelsior-terrein versloeg het Feije- noord (2—0) en D.W.S. (1—0) de ploegen waartegen de Spangenaren een beslissings wedstrijd om de titel van dc Reserve Eer ste Divisie B moesten spelen. De Spartanen hebben beslist niet het beste voetbal te zien gegeven, want zó er over goed voetbal gesproken mag worden, dan vertoonde D.W.S. dat in de wedstrijd tegen Sparta. Jammer was dat de soms zeer aardige combinaties van de voorhoede minder goed werden afgewerkt waardoor het ondanks het betere spel toch niet vreemd was. dat D.W.S. niet tot doel punten kon komen, al stond vrouwe For- tuna dan wel eens aan de zijde van de Spartanen. Spel zonder enige franje maar degelijk, was de sleutel tot het succes van Sparta. De eerste wedstrijd ging tegen Feijenoord In de tweede helft speelde Brilleman, de linksback van Feijenoord (ie bal met de hand. Dit betekende een strafschop. Peet Geel. die opviel door zijn goed op maat aangegeven ballen voltrok het vonnis (1-0). Feijenoord veroverde wel een veldmeer- derheid. maar bij een uitval was het Meijers, die na een voorzet van Schop doelman Van Pelt weer het nakijken gaf. 20. Daarbij bleef het Sparta moest toen tegen DWS, en on danks het betere voetbal van de Am sterdammers was het in de tweede helft, dank zij uitstekend doorzetten van Allart, dat. Van Yperen het winnend doelpunt voor zijn club kon maken, waardoor Spar ta zich kampioen van de Reserve Eerste Divisie B mag noemen De laatste wedstrijd tussen D.W.S. en Feijenoord gaf spel te zien, dat op zomer avondvoetbal leek Door doelpunten van Temming, De Kreek (twee) en De Bruin voor Feijenoord en twee doelpunten van Wertheym voor DWs werd de uitslag 42 voor de Rotterdammers (Van onze zeil-medewerker) Veel verrassende prestaties, behalve dan in de Vrijheidsklasse. z(jn er tijdens het tweede weekend van de Hillegers bergse Zeilweek jl. zaterdag en zondag niet geleverd. Wel zijn er weer een be hoorlijk aantal jachten geweest, die de Strijd staakten, ook al woei het zaterdag toch heus niet te hard en voorts kon men zaterdag het wonderlijke^ schouw spel gadeslaan van zeker wel tien jacht jes die allemaal de finishlijn in plaats van tussen de rode en rood-wit-blauwe vlag deze aan de andere kant van de driekleur zochten. Voor de verandering gingen dit week end verschillende wedstrijdzeilers, wan neer ze zelf geen wedstrijd moesten va ren, zich eens lekker hinderlijk gedragen. Zo zaten er telkens weer je.ugdbootjes, die alleen in de A-groep startten, tussen de B-groep, en omgekeerd. Het B-groep Vrij- heidje met zeilnummer 473 moest zelfs herhaaldelijk vanuit de starttoren aange roepen worden voor het steeds weer rond scharrelen bij de keerboei tijdens een wedstrijd van de A-groep. Gelukkig had dit geen invloed op de felle strijd, die telkens weer in deze klasse tussen de leiders Alers, Neleman, Carel Vial en Frankhuyzen werd geleverd. Alle drie wedstrijden kwam ten slotte Alers als eerste door de finish, maar ial heeft het hem geducht lastig gemaakt. De 16 M2-klasse A was dit week-end maar €6n tamme bedoening door het wezig zijn van een heel stel cracks. Nu kon Bijkerk zaterdag en Van Tongeren zondag winnen. Ook de Finnjolienklasse had enige ab senten waarbij Koos de Jong. Willemsen won zaterdag keurig, nadat Koopmans in een duel omgeslagen was.. Zondagmorgen won laatstgenoemde, maar nu was Wil lemsen er niet. Zondagmiddag startten ze geen van beiden en toen won Verkuylen met flinke voorsprong. Roel Winters won zondag twee keer de 12-voetsjollenwedstrijd. Zaterdag liet hij zich echter de overwinning ontfutselen door Joh. Stapel De A-jeugdklassers hgbben zich weer eens braaf geweerd. Th. F. van Weel. die zaterdag won, werd zondag duidelijk ge- maakt, dat er nog andere jongelui in deze klasse varen, die er ook iets van kunnen. Rob Albers en Schut jr. namen ieder ge decideerd één overwinning voor hun reke ning en ook Hofland jr. bewees zondag middag weer eens duidelijk, door geruime tijd het veld aan te voeren, dat hij zijn inzinking weer aardig te boven raakt. De Sternklasse had zoals gewoonlijk weer drie keer Van der Waal als winnaar. Met het tamelijk lichte weer van zondag bleek zijn voorsprong bij de finish echter lang niet meer zo gedecideerd te zijn. Concurrent Blietz moet de moed dan ook zeker niet opgeven. Ook Van Munster won drie keer in de 16-M2-klasse B. De uitslagen De volledige uitslagen waren: Zaterdag: Jeugdiklasse B: 1. „Marijke, P. Karsten; 2. Billy" E. Albers; 3. „Doppy", G. J. v. d. Werf- 4. „Zwaluw", F. W. Uittenbogaart. 16 'm2-klasse B: 1. „Maritza", G. Fekkes: 2. „Joy", mej M. Fekkes. Vrijheidsklasse B; 1. -„Odysseus". F. C. v Zelm v. Eidik; 2. .Sirocco", mej N. Dammann: 3 „Keep Smiling tl", P. J. Heydacker; 4. „Ra- p'ide", M Ermeyer. Stern-klasse: 1. „Windbreer", I. v. d. Waal: „Starre". S Blietz. Olympiajollen: 1. „Mustafa". C. A. A. Visser: 2. ..Zomerweelde". H. J. de Jong. Finn jollen1. „Piet Hein". L. Willemsen: 2 „Witte ic With", A. de Vries; 3 ..Finnesse". J. A. F Verkuylen. 12-Voetsjollen; 1. ..Phoenix", Joh. Stapel. Jeugdklasse A; 1. ..Marco Polo", Th. F. v. Wael; 2. Billy", R. P. A. Albers; 3. „Elcas". L. C. Schut Jr.: 4 „Nautilus", F. Vest 16 m2-klasse A; 1. „Majd" Cock Bijkerk: 2 „Joy". J. v. Tongeren. Vrijheidsklasse A: 1. „Vagebond". W. Frank huyzen; 2. „Keep Smiling". G. H. K Alers; 3. „Keep Steady IV", C. Neleman. Zondag (gecombineerd resultaat ochtend- en middagwedstrijd) Jeugdiklasse B: 1 (1—11 P. Karstens: 2. (2—2\ Vuurdoop'*. B, v. d. Bosch. 3. 133) F. W. Uit tenbogaart; 4. (45) G. J. v. d. Werf. 16 m2-klasse B; 1. (11) „Robson", H. v Munster; 2. (32) G. Fekkes. Vrijheidsklasse B: 1 <12) „Daphnia". W. Snijders; 2. (26) P. J. Heydacker: 3 ige- diskw.1) F. C. v Zelm v. Eldik; 4 (34» „Undecided", H. G. Maronier. Sternklasse: 1. (11) I. v. d. Waal; 2. (22> S. Blietz. Olympiajollen: 1. (31) „Windvoor". B. Tour nier; 2. (2<2) H. J de Jong. Finnjollen1. 12—1) J. A, F. Verkuylen; 2 (32, „Red Devil" W. H. J. v. d. Toorn. 12-Voetsjollen: 1. (1il) „M. A. de Ruyter". R. J. Winters. Jeugdiklasse A: 1. (14) L C. Schut Jr 2. (5—2) „Waterrot" A. A. Hofland; 3 (2—3» Th F. v. Weel; (niet gest.1) R. P. A AJbers. 16 m2-klasse A; 1. (11), J v. Tongeren; 2 (3—2) Cook Bijkerk. Vrijheidsklasse A; 1. (11) G H K. Alers; 2. (32) C. Neleman; 3. (23) „N.N.", G. A Vial. Rotterdamsche Leeuw de Coureur - Apollo Rotterdam. A klasse; 81 km in 1.2.33: 1. R. Tersse ge de Coureur; 2. J. Blokzeijl DRL; J. van Galen DRL; 4. H. van Leijne Apollo; 5. F, Dries DRL; 6. M. van Mou rik DRL B klasse 63 km in 1.47.-: 1. M. Dekke Apollo; 2. D van Opijnen Apollo; 3. R de Jager DRL; 4. G. van Ooijen DRI. 5. K. Zwildens DRL; 6. J Nulle Apollo 7. A. Roos Apollo; 8. J. Monté DRL; R J. van Helm Apollo; 10. P. Klovert Apoi lo. A junioren: 36 km in 1.03.7: 1- A Dro; Coureur; 2. H. Koning DRL: 3. A. Vent Apollo; 4 A. Smit DRL; 5. G. Bulk DRI 6. B. Nuile Apollo: 7. a. Muntz Apollr 8. J. van Riel (veteraan); 9. J. Rugger, berg Apollo. B junioren; 18 km in 37 minutem 1, w Domlan Apollo; 2. J. Geelhoed Apollo 3. L. Toussaint DRL: 4. G. Peijnenbur Apollo. Sportief (kamp.rit) 63 km in I uur 5 minuten: 1 J. van de Ende; 2, A. Ro meijn; 3. G. Tonder; 4. p. van de Broek 5. J. Schouten. Schiedam—de Pedaalridders: A klasse 63 km in 1.51.-: 1 Uiden Braber Pedaa'- ridders; 2. H. Kellmann Schiedam: 3 A Schlicht (gast Schiedam): B klasse; 63 krr in 1.51.-: 1. A Bendeler Pedaalridder'- 2. J. van den Berg; 3. J. Schouten beide- Pedaalridders; 4 J. van Geest Schiedarr A junioren: 27 km in 49 minuten; 1 G van Leeuwen; 2. J. Stolk; 3. D. Marion allen Pedaalridders; 4. P. Wensveen Schiedam. 3 junioren: 18 km in 35 minu ten: 1. D. Valk Schiedam: 2. R. van Deur- sen Rotterdam; 3. W, Goossens; 4. W vap der Wal; 5. M. Grotenboer. alien Pedaalridders. Fortuna VI. is met Vitesse tot overeen stemming gekomen inzake, een transfer van de nog jeugdige doelman Van Woer- kom en U voorts in onderhandeling met Feijenoor<j over een thansfer van Kooy- man, een speler die enige malen in het tweede elftal van de Rotterdammers is uitgekomen. Rechtsbuiten Van Rees van VFC te Vlaardingen zal op korte termijn over schrijving krijgen naar SVV. met. welke vereniging hij in november, als hij acht tien jaar zal zijn gewordert, een contract zal tekenen. BETAALD VOETBAL: Res. Eerste divisie B: Beslissingscompetitie: Feijenoord 2Sparta 2 0"2- S-parta 2DWS A 2 10, DWS A 2—Feijenoord 2 1—3. Sparta 2 kampioe AMATEURS West II. Prom. 3de klasse: Overmaas—Excel sior '20 2—3, Exc. '20 prom. Prom 4de klasse: Bodegraven—Lisse 11. 's-GravenzandeSpoorwijk l-*4. 4de klasse F: DRZ—Hillesiuis 2—1, dHZ kam pioen. Telkenjare wederom is de Goudse Glazendag een hoogtepunt van het culturele leven van de stad aan de Gouwe, alleen nemen hedaas, nog steeds te weinig vertegenwoordigers van het culturele leven uit onze stad er aan deel. Mr. A. A. J. Rijksen als aanvoerder van een kleine Gideonsbende van Goudse- Glazen-enthousiasten en propagandisten had ook deze Goudse Glazendag weer voortreffelijk georganiseerd, met een boottocht naar de Gouwsluis en een koffietafel in Hotel 's-Molennaarbrug, waar de archivaris van het Hoogheem raadschap Rijnland, de heer W. F. van der Burgh, dieper inging op de geschie denis van de sluis, die een grote rol in deze lage landen gespeeld heeft. Maar het zenithpunt op deze zonnige Goudse Glazendag lag zaterdagmiddag onge twijfeld in de St.-Janskerk zelf, waar een Leuvense professor, prof. dr. E. Lousse, met een zuidelijke, we zouden willen schrijven: met een bourgon- dische charme de vertegenwoordiger van de Zuidelijke Nederlanden, van België, Z. Exc. Baron F. X. van der StratenWaillet, verwelkome en toesprak en waar een Noordnederlandse glazenier, die tegelijkertijd predikant is van de Lutherse gemeente, dr. P. H. G. C. Kok te Weesp, met klem een pleidooi voerde om ook nu nog het witte glas uit de kerkramen te vervangen door specimina van de gias-in-loodkunst. Dit was dan het harverwarmende van deze dag, een van huis uit Brusselaar, die een vurig pleidooi voerde voor de solidariteit van onze landen, in diepste instantie voor een hernieuwde eenwording van de oude zeventien nederlandse gewesten, en een glazenier van onze dagen, in wie de zin voor traditoe niet was weggvaagd, maar die grote waardering en bewon dering bezit voor de glaskunst van de schepper van glas 24, het glas van Philippus de Ligne, Dirck Crabeth. Maar ook dit was hartverwarmend: een katholieke historicus, die het Noorden met nieuwe ogen zag, die ook rondweg erkende dat de reformatoren van 1572 en later, mensen waren met een diepe en eerlijke overtuiging, die we niet mogen verdenken van onoprechtheid, maar daar tevens aan toevoegde dat ook deze eerlijke overtuiging" moet worden toegeschreven aan hen, zoals aan Philippus de Ligne, die én katholiek én de Koning van Spanje trouw bleven. En daarnaast de predikant, die als glazenier de grootste waardering uitsprak voor de glazen uit de katholieke periode van de St.-Jan. /-ii-i J o L4^1 "R l*n van zijn echtgenote zien we nog niet op het VjriJU.Ll.cl MCI. JJI USSCi Vd.Il glas. Hij tekende ook niet het compromis der edeien, maar bleef aan het devies van zijn huis trouw: semper stat Linea recta. De lijn van de Lignes blijft steeds recht. Ook in de kunst van de Crabeths, die zelf uit het zuiden stammen, zag de Belgische prifessor zuidelijke invloeden. Tevens on derstreepte de spreker de gelijkenis, die er bestaat tussen de Goudse ramen en bepaalde ramen uit de Sint-Goedele te Brussel en uit de kerk te Hoogstraten, wat de stijl, de kleur, het perspectief, heel het décor en wat de verdeling van de ruimte betreft. Maar in de geschiedenis van het geslacht van Ligne van de Nederlandse gewesten en van de kunst en cultuur der Barok, die ook in de noordelijke Nederlanden in gang vond, kon de glans van het jaar 1559 niet worden behouden. In de XVI ie eeuw deed Lamoral, die de eerste prins van Ligne was, afstand van zijn goederen „Ik begroet Gouda als het werkelijke hart van Holland", zo zeide prof. Lous se en hij meende dit niet alleen geogra fisch maar vooral geestelijk, als stad die in het noorden uitblinkt door tolerantie en minzaamheid. Gouda, aldus de Brusse laar, heeft in het noorden dezelfde rol vervuld als Brussel in het zuiden, waar mede het ook in stadsarchitecionisch op zicht vele overeenkomsten vertoont. In de groef van de saamhorigheid van de Ne derlandse gewesten speeit Brabant sedert omstreeks 1200 de hoofdrol, vervolgens, vanaf omstreeks het jaar 1300 het Hene gouwse huis, en na het jaar 140Ó Bour- gondië. In dit zuidelijke imperialisme, waarvoor het noorden als kolonie diende, 6peelt ook een niet-vorstelijk maar hoog adellijk geslacht als dat van de Ligne een rol, in het éénmakingsproces. Het is af komstig uit een klein, thans verlaten plaatsje met dezelfde naam, aan de hoofd weg van Doornik naar Ath. Het is een vol bloed Waals geslacht, doch niet uitslui tend in de Romaanse gewesten van de Nederlanden breidt het zijn macht uit. In de dertiende eeuw huwden de Lignes reeds met Brabantse schonen, maar de eerste graaf van Ligne, Jacobus, die rid der was in de Orde van het Gulden Vlies huwde met jonkvrouwe Maria, de enige dochter en erfgename van Jan II, heer en baron van Wassenaar, burggraaf van Leiden, heer van Valkenburg, Voorburg, Voorschoten, Leiderdorp, Oegstgeest, enz. De schenker van Glas 24. Graaf Philips van Ligne was de oudste zoon in leven van Jacobus van Ligne en Maria van Was senaar In het eerste deel van zijn le ven onderscheidde hij zich als militair aanvoerder in dienst van Koning Philips en Tweede van Spanje bij Talma onder Lalaing en bij SaintijQuentin onder Lamo ral van Engeland. In deze veldslagen moet zijn gezondheid hebben geleden, hij stier'! tenminste reeds op vijftigjarige leeftijd. In het jaar 1559 was hij pas getrouwd, maar en rechten in Holland gelegen. Ook hier door volgde hij alweer dezelfde lijn als de Nederlanden in het algemeen: de lijn der wederkerige scheiding en vervreemding. Charles-Joseph de Ligne was een van de figuren van het „l'Europe francaise" ter wijl Prins Albert de Ligne ambassadeur In Den Haag was. Met een groots visioen van culturele uitwisseling sloot professor Lousse tenslotte zijn interessant betoog. Ds. P. H. G. C. Kok, merkte schertsend op dat het raam van Dirck Crabeth oor spronkelijk vierhonderd gulden koste. Vol gen huidige maatstaven zou zo'n groot verster, beglaasd en beschilderd op t 17.200 gulden komen te staan. Uitvoe rig behandelde hij daarna de inhoud van het raam, de geschiedenis uit de Hande lingen der apostelen, die enige fragmenten uit l^et leven van Philippus, de diaken, bevat, die uitweek in de eerste tijd van de Christenvervolgingen, naar Samaria en daar aas de Samaritanen, een meng volk van Babyloniërs en Joden, het evan gelie verkondigde en de zieken genas. Philippus preekte en bekeerde daarmede de eerste heidenen, die niet tot de Joodse godsdienst behoorden en ook niet eerst volledig de Joodse wet moesten onder houden. Zo is ook in godsdienstig-histo- risch opzicht dit raam een zeer merkwaar dig raam. Het hoogtepunt uit het leven van Phi lippus is de doop van de kamerling, die hij ontmoette op de woeste weg naar Gaza. De kamerling was een proseliet, die het boek Isaias las on Philippus vroeg hem of hij ook verstond wat hij las, waar na hij hem de messiasverwachtihg duide lijk maakte en hem doopte. Dirck Crabeth beeldde niet in de eerste plaats de doop uit maar de prediking van de diaken. Pit getuigt van artistieke moed. Ook de plaats van de schenker temidden van de Samaritanen, waardoor de graaf de Ligne binnen het gebeuren wordt getrok ken, is compositorisch als menselijk zeer juist gezien. Daarmede neemt Dirck Cra beth weer een van de beste middeleeuwse tradities op, de eenheid van plaats, tijd en ruimte. De graaf kan niet verrast ge weest zijn e" zeker niet teleurgesteld dat hij temidden van de luisterenden wordt uitgebeeld. Hij had immers het vidimus gezien en goedgekeurd en zelf wilde hij ook luisteren naar zijn schutspatroon. Door de compositie, de levendige tekening van de luisterende groep, de uitstekende anatomische verzorging, het realistische perspectief, de toepassing van alle re naissancistische kenmerken in vereniging met de kinderlijkheid van de middeleeuw se geest is dit raam een hoogtepunt in de glaskunst van alle tijden, waarbij het karton nog een kunstwerk op zich is. Mr. Rijksen mocht terecht de beide spre kers met hartelijke woorden danken. Op de hoge zandgronden van de Veluwe hebben vele gewassen thans ernstig van de droogte te lijden en de landbouwers rekenen al op een slechte oogst. Rogge en haver hebben wel een redelijke korrel doch de halmen blijven kort. hetgeen een verminderde stor-epbrengst zal geven. De aardappels en andere knolgewassen zetten over het algemeen slechts kleine vruchten Alarmerend acht men de situatie in de bosbouw, daar het vnchtpeil in de grond 'steeds verder zakt Wat niet diep gewor teld is, sterft af en dat geldt met name j voor vele hectaren aanplanling. Dui- I zenden boompjes zi.in al verdord en dood ook in de boskwekerijen is de schade aanzienlijk. Op tal van plaatsen kunnen zelfs boompjes, die al drie of vier jaar geleden zijn geplant, niet langer tegen de I voortdurende droogte en ook zij sterven af. De verschroeide aanplant van jong bos, Het was een waarlijk dolgelukkige ren ner, rond wiens schouders burgemeester Feitsma van Sliedreeht zaterdagavond de krans der overwinning legde. Het was Karet Hamelink, in Sliedreeht geen onbekende, voor wie het lange tijd niet was weggelegd om een ronde op zijn naam te brengen. Steeds weer had de pechduivel hem weten te vinden, maar nu in Sliedreeht, waar de Rotterdamse Pedaalriddcrs hun zaken weer goed ver zorgd hadden en waarbij de niet te mis sen steun van de korfbalclub „Merwede" dient te worden gememoreerd, was bet dan eindelijk weer eens raak. Even raak als geslaagd was ook het optreden van het tamboerkorps „Crescendo" overi gens, waardoor de entourage rond het wielergebeurcn zelf êen gezellige steer kreeg. Een al vroege actie van de Gouwenaar Van Leeuwen, zijn collega Den Outer en de Duitse, tijdelijk bij Gerrit verblijvende gastrenner Anton Schlicht had weinig om het lijf. Westbeek, Sijthoff, Van de Kloos ter en Van de Berg gingen dit trio spoe dig achterna en toen daarna mannen als Swaneveld, Koevermans, Van Bastelaar en de winnaar van de Ronde van Brabant, Mik Snijder, zich aan het hoofd van het peloton nestelden en er de zweep op leg den, was het gauw met deze eerste vluch ters gedaan. Na circa 20 km. was het de soepel draaiende Sijthoff, die min of meer de beslissende faze inleidde. Hij spurtte weg en kreeg Snijder aan het wiel mee. Koe- Advertentie) i (Bericht van A. Bosman N.V. Graan- makelaars, Rotterdam). Vrij grote bedrijvigheid vooral ln maïs en haver, consumptie in het binnenland beweegt zich nog steeds op een hoog peil, waarbij de heersende droogte haar Invloed doet gelden. MAÏS. Platamaïs disponibel en spoedig gewacht sprongsgewijze stijgend en nog verergerd door het feit, dat een aankomen de boot gedeeltelijk schade loste. Enige stomende en ladende boten brachten het tot grote premies, terwijl daarentegen de afladingen vrijwel onveranderd werden verhandeld. In spoedige yellow maïs was de grootste druk voorbij en ofschoon de premie nog niet groot ls. werd toch weer een klein opgeld tegenover de eerste afla dingen betaald. De verdere termijnen waren eerder aan de vaste kant. GERST wordt nog steeds in disponibele positie en stomend tegen vrijwel onver anderde prijzen aangeboden. Ook op de afladingen kwam er weinig wijziging ln (je prijzen en was de activiteit niet groot Platagerst eerder duurder, doch voor ons land voorlopig bulten schot HAVER was vrij actief. Voor stomende haver werden goede prijzen betaald en de premie tegenover de afladingen kon zich ten volle handhaven. Het aanbod van juni/ juli afl. werd geringer en er ontstond dan ook een zekere premie tegenover de juli/ aug. en aug./sept. afladingen. Trouwens van de laatste af'.adingen werd eveneens gekocht en de prijzen waren aan de vaste kant. Platahaver nog steeds niet aan de markt, doch wel hebben de Russen zich gemeld met 51/2 Russ. haver sept./e.h. okt. tegen een prijs, die echter nog enige kwartjes boven de maakbare prijs ligt. MILO, Millet en Granifero. Door de aankomst van een grote boot met milo scheen iedereen voorlopig genoeg te heb ben, zodat de laatste restanten van deze boot snel aan premie inboeten, Stomend en ladend bleet onveranderd, terwijl de afladingen juli en aug. eerder wat duurder afkwamen. Millet aankomend, stomend en op aflading wat lager aan de markt. Grani fero, ofschoon tets lager, kon nog niet ten volle de aanpassing aan de milo vinden. ROGGE. Amerikaanse rogge is nog steeds in de ingeklaarde sfeer het goed koopst. doch de laatste dagen komen er noteringen van deze soort per aug. en aug./sept., die beduidend lager liggen, waardoor de verwachting op een even tuele rechtenverlaging weJ de bodem is Ingeslagen. Duitse rogge nog steeds tweede hands enig aanbod tegen vrijwel onver anderde prijzen VOERTARWE. Deze week grote be drijvigheid in Belgische tarwe en Griekse tarwe, vooral toen het prijsverloop deed vrezen dat wel eens met een rechtenin- vaering moest worden rekening gehouden, hetgeen intussen dan ook heeft plaatsge vonden De aanleiding hiertoe moet wel woiden toegeschreven aan het aanbod van Belgische tarwe per aug en sept. levering. INLANDSE GRANEN - Het aanbod van haver gerst en rogge oude oogst is niet meer van veel betekenis In nieuwe oogst granen was men gereserveerder, hetgeen aan de onzekerheid over de oogstuitkomst in verband met de heersende droogte moet worden toegeschreven DE KOEKENMARKT bleet vast gestemd en ook voor spoedig aankomend goed be staat een goede vraag Het droge weer stimuleert een betrekkelijk groot verbruik van koeken en het ziet er naar uit dat het voerseizoen zeer vroeg een aanvang nemen zal door hel ontbreken van ruw-voer. Voor alle koeksoorten bleef goede belangstelling bestaan en deze wgrrien vrijwel alle tegen oplopende prijzen verhandeld. Tarwe-af- vallen bleven ook vast en werden even eens dagelijks verhandeld tegen geleidelijk aantrekkende prijzen. De jonge wielcramateur Jan Jansen uit Nootdorp heeft zijn supporters gis teren een onvergetelijk mooie dag be zorgd. Met een voorsprong van vele tientallen meters snelde de 19-jarige Jan het nieuwe sportpark, waar dit jaar de Ronde van Zuid-Holland ook was vertrokken, binnen en klopte hierdoor coureurs als Dik Enthoven, de kersverse Nationale wegkampioen, Mik Snijder, dc finalist van Zandvoort en winnaar van de ronde van Brabant, een rappe man als Van F.gmond uit Den Haag nu een maal is en de koene Jantje Hermes uit Berkel. i I Samen m?t deze vier man had Jan bij Pijnaeker, waar hij met nog tien anderen voor gesloten overwegbomen kwam te staan, een Clandestiene doorgang weten te vinden Jan Hermes weet er namelijk goed de weg en zo kon het gebeuren, dat hij door een manoeuvre meteen een stel kwade tegenstanders kwijt raakte. De werkelijke slag in deze door Hol- landia georganiseerde, door wegblijven van bijzonder veel renners gedevalu eerde ronde, viel ongeveer halfweg, op weg naar Lekkerkerk. Hermes was. de aanstoker van een serieuze actie, waaraan alle renners, welke tot en met de elfde plaats in de eindrangschikking terug te vinden zijn. en ook de Leidscbendammer Kee^ Kouwenhoven betrokken waren Deze laatste viel echter terug en kwam in het stuk verder niet voor. In de laatste faze van de strijdi verston den de renners elkaar bepaald prima. Enthoven namelijk kreeg onderweg moei lijkheden met zijn stuur en terwij] een toeschouwer langs de weg met een hamer uitkomst bracht, hield Snijder, een club genoot van de Nederlandse kampioen de overigen in toom. waarin zij uiteraard min of meer toestemden. Meer dan een kilometer voor Npotdorp werd Jansen 1oor vrienden en supporters tot grootse laden aangezeten hij liet deze hartewen- <en n et onvervuld door tijdig weg te ipurten en als eerste de om en nabij 2fili km lange rende te beëindigen Slecht trof Van Egmond het, toen hij op de baan nog kwam te vallen, terwijl ook Hermes zijn kansen niet geheel kon verdedigen door een slingerend wiel. De volgorde na de elf geklasseerden kon moeilijk worden vastgesteld vanwege het feit, dat het Nootdorpse publiek de. baan en omgeving volkomen opeiste na het suc ces van hun dorpsgenoot. De uitslag werd aldus: 1. J. Jansen Nootdorp, met een tijd van 5 u. 2 min. 10 sec.; 2. D. Enthoven, Am sterdam; 3. M Snijder, Halfweg; 4. A. van Egmond, Den Haag; 5. J. Hermes, Berkel; 6. (op ongeveer 7 minuten) W. Swaneveld, Dordrecht; 8. J. Stolk, Zwijndrecht; 9. J. Mesters, Den Haag; 10 Th. Rutten, Val- kenswaard; 11. L. ten Dam, Rijswijk. Tot de daarna binnengekomen renners be hoorden onder jjieer Terlouw, Geluk, Henk Rutten, Van Schie, Kouwenhoven en anderen. vermans, die later door pech werd uit geschakeld, en Swaneveld roken onraad en trachtten eveneens aan de greep van de groep te ontkomen, hetgeen hun niet gelukte. Wel zagen Everts, Ten Dam, Den Outer, De Vries cn Wout van de Berg uit Wateringen kort daarop kans weg te ko men. Zij voegden zich na een fraai staa tje teamwork bij de twee man voorop, in welk gezelschap zich korte tijd later ook Hamelink, Van Lith en Gerrit van de Berg kwamen opdringen. Na 40 km. koers, een uur dus, noteerden de kopmannen 50 seconden voorsprong op de overigen, maar met het groeien van de kopgroep leek ook de eenheid te hebben geleden. De Waalwijker De Vries, later bij herhaling door pech achtervolgd, voer de het tempo nog wat op en wel zodanig, dat meteen slachtoffers waren te melden Wout van de Berg, Everts en Den Outer losten kort na elkaar en als vierde haakte De Vries zélve af. Hij wisselde van fiets en belandde in de meute der achtervol gers. Na circa 66 km. vormde zich een groep je, dat net als tevoren tot 10 man aan dikte. Daar waren bij Hoopman, Brink man, Swaneveld, Muilwijk, weer de Vries dus, Reekers, Duijze, Van Bastelaar. Van de Klooster en Sanders. Weer echter moest De Vries van de fiets en toen was er voor hem weinig eer meer te behalen- Na dik 75 km. kregen de zes koplopers aansluiting met het peloton en behai\'e het feit, dat Reekers zijn plaats ln de iweede groep nog moest afstaan, was alleen de eindspurt de belangrijkste ge beurtenis. Mik Snijder, zelf tuk op de zege, tracht te in de laatste ronden nog weg te komen, maar kon uiteraard op tegenstand van zijn vijf collega's rekenen. De volledige uitslag werd aldus; 1 K- Hamelink, ca 98 km. in 2.28.20; 2 M. Snij der, Halfweg; 3 G. v. Lith, Tilburg; 4 L- ten Dam, Rijswijk; 5 G. v. d. Berg, SliB' drecht; 6 Th. Sijthoff, Rotterdam; 7 op 1.30.- W. Swanevelt, Dordt; 8 J. Hoop' man. Koog a.d. Zaan; 9 H. Brinkman, Ro(' terdam; 10 H. v. Bastelaar, RotterdaiP; 11 P. Muilwijk, Rotterdam; 12 R. v. d Klooster, Rotterdam; 13 C. Duijzer, Slie dreeht; 14 J. Sanders, Den Haag; 15 A de Vries, Waalwijk; 16 W. Westbee*- Utrecht; 17 A. Reekers, Nieuw Vennep; E. Riethoff, Haarlem; 19 'R. Meeldijk' Vlaardingen; 20 W. v. d. Berg, Waterin' gen. Om het afdellngskampioenschap: DZBPr°' gress 24 Progress kamp. - Prom Res 1ste klasse: CKC 3—FS'V/Pretori* 2 62; Transvalia 2DDC 3 71. Prom Res. 2e klase: Excelsior 3Musscher» 0—2. Om de KNVB-BEKER: Kwarteindwedstrijo6"' HuizenZwart Wit '28 51. De Deli Maatschappij en de Senembah hebben bij het Landesgerlcht in Bremen nen aanklacht ingediend tegen de duits-Indonesische maatschappij ten ver- gesellschaft" betreffende de onwettigheid van de verkoop van de 5.189 balen Suma- traanse tabak, afkomstig van genationali- secrdp ondernemingen en door de West- duits-Indonesasche maatschappij ter ver koop aangeboden. Zoals bekend heeft het Landesgeridhit twee maai een Nederlands verzoek afge wezen de tabak ter waarde van ca. 10 miljoen mark onder een curator te stellen Tegen dit vonnis is hoger beroep aangetekend, dat het Hanseatische Ober- landesgerioht eind volgende maand zal behandelen In afwaehting van deze uit spraak heeft de Westduits-Indnnes.sche tabaksman'sehappi.i de veiling, die aan-, varke'iik'on 29 mei zou worden gehou den, uitgesteld. De thans ingediende aanklacht tre het wezen van de zaak. Zij is ook richt tegen de Indonesische instan*' die genationaliseerde taba'ksondern® mingen beheert, de P.P.N. Baru. Per vertentie zijn adspirant kopers van bak gewaarschuwd voor eventuele e0 sequenties Van de transactie Daar de nieuwe klacht tot het bot^, gerechtshof kan gaan verwacht men d n de behandeling van de gehele zaak tot twee iaar zal duren Een woordrvoerd^ van de Westduits-Indonesische schappij deelde mede dat de verkoop v g| de tabak na de uitspraak van O'berlandesgericht niet langer zal w°,, den uitgesteld nu de Nederlandse schappijen een nieuwe aanklacht heb- ingediend Men wacht slechte tot de mraak van het Oberlandeseericht 0 n knve-s jn spe groter zekerheid te kunn bieden

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 4