de ondoorgrondelijke westerling Oskar Back met viool concert gehuldigd Groot vioolpedagoog benoemd tot commandeur O.N. Bruins Slot vindt liberalen „even lekker" als socialisten Hoofdpijn? INDONESISCHE MARINE REVOLTEERT Adenauer streeft naar een Westelijke topconferentie Macmillans standpunt moet veranderen Birgittijnse idealen £sso Minstens negentien officieren zijn gearresteerd Suezkanaal ivordt breder en dieper PU ROL Water eist weer vele slachtoffers „Rockefeller van Tibet" overleden J. L. van Hasselt Onontplofte bom niet gevonden VIER PROMINENTEN TREDEN AAN A.R. PARTIJCONGRES Huidgenezing Rebellen op Sumatra geven zich over V B MAANDAG 22 JUNI 1959 PAGINA 5 door Emery Kelen a LACH EN VERDUBBEL het genoegen, dat U hebt van een motor die in tip-top conditie verkeert. Esso Extra Motor Oil smeert perfect bij alle motortemperaturen en heeft ongekende anti-slijtage eigenschappen. Dubbel genoegenU rijdt extra prettig en extra zuinig! Ook voor het tanken even denken I Goed zo, stop bij Esso, want MET ESSO BENT U BETER UIT! OpI«P Verkoudheid Nederlanders helpen Nassers plan uitvoeren KONRAD ADENAUER: ^iMHiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiimiiiiimiiiiniiiiiiMiiiiiimiiiiiiiiiiiiiimiiiiiininimiiiiniiiiiniiMiiiitii imiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiitMiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiii Als er één vraag van beslissend belang is voor ieder van ons, is hst wel deze: „Welk type mens leeft het langst?" 5 Enige jaren geleden publiceerde I de „New York Times Magazine" een serie portretten van tien grote, oude mannen. Ik heb deze portret- 5 ten nauwkeurig bekeken en ik ont- I dekte dat van die tien er slechts één wat vet op zjjn beenderen had: Sir Winston Churchill. Negen van hen waren schrale mannen. Maar van mijn gezichts- 5 punt uit en dat werd bepaald door de vraag hoe ik hun portret- 1 ten zou tekenen was het meest opvallende dat van deze negen er vijf hetzelfde type gezicht hadden Lord Bertrand Russell, Bernard Baruch, Somerset Maugham, de in- middels- overleden architect Frank Lloyd Wright, en Konrad Adenauer. Alle vijf hadden zij een bijna identieke, fijnbesneden. snavelach- tige neus met een hoogdoorlopende f neuswortel en een ingedeukt uitein- de, dicht bij elkander staande ogen, geprononceerde jukbeenderen, en 5 een lange, brede en opvallende bo- 1 venlip. Alle vijf hadden zij een schraal, maar pezig lichaam. Allen, behalve Maugham, hadden een klei- 5 ne, terugwijkende kin. Eik van hen I en dat is belangrijk waar het be- treft het herkennen van geltjkluiden- I de lichamelijke types had een dunne fijngerimpelde huid. Gedurende de veertig jaren die ik tussen staatslieden en artiesten (twee beroepen die geen pensioen- gerechtigde leeftijd kennen) heb 5 doorgebracht, heb ik dozijnen en zelfs honderden mannen aangetröf- 5 fen die hun physieke evenwicht en 1 hun frisheid van geest tot op gevor- 5 derde leeftijd hadden behouden en die hetzelfde samengaan van broos- heid en gespierdheid vertoonden. 2 De Kanselier van de Westduitse S Bondsrepubliek, dr. Konrad Adenau- er, is in dit opzicht bepaald voor- 5 beeldig. I De eerste keer dat ik hem zag was in het begin van de twintiger jaren, toen hij burgeineester van Keulen en ik sport-te'kenaar was. In I dat jaar geviel het zó dat de match om het voetbalkampioenschap van I Duitsland drie maal moest worden overgespeeld, omdat de twee eerste wedstrijden zulke bloedige slachtin- gen waren geweest, dat er niet ge- nofg mannen op het veid waren achtergebleven om het spel over- eenkomstig de spelregels af te kun- nen maken. Een van deze ontmoe- tingen had plaats in Keulen, en aan- gezien de sport altijd als een zaak 1 van karaktervorming moet worden beschouwd, zelfs wanneer de deel- 1 nemers aan het spel op brancards van het veld moeten worden gedra- 1 gen, bood de stad ons allen een ere- banket aan. En Adenauer trad als 5 gastheer op. 5 Zelfs toen al constateerde Ik de I opvallend Mongoolse aard van ziin uiterlijke kenmerken: de uitsteken- de jukbeenderen, de scheefstaande ogen en ondanks de snavelachti- i ge neus het vlakke profiel. Hij heeft het gezicht van een Grote Cham, Kleed hem in oranje, blauw Adverlentu en goud en hij zal de man wezen, die men verwacht aan te treffen in de zeer particn ere vertrekken van het klooster in Shangri-La: de ge heimzinnige belichaming van eeu wenoude wijsheid. Niettemin is dit, vreemd genoeg, geen on-Duits gezicht. Als u het werk van Lucas Cranach de Oudere bestudeert, zult u deze tere Duit sers met scheve ogen, kleine kin en fRne huid zowel onder mannen ais vrouwen aantreffen. Het heeft geen zin bii Adenauer naar overtollig vet ie zoeken. Hij is een schraaï-gespierde man hij uitnemendheid en een combinatie van broosheid en robuustheid. Zijn hoofd is precies zoals dat van zijn vriend De Gaulle, veel te kiein voor zijn lichaam. Het ach terhoofd neemt steil naar beneden in omvang af. De kracht van zijn gezicht is in het bovenstuk gelegen: de scherp gemarkeerde wenkbrau wen, de flinke slapen en de jukbeen deren. die zowel zijwaarts als naar voren uitsteken. Van daaruit ver smalt zich het gezicht beneden waarts in een geringe kaak, een puntige en terugwijkende kin en dan verdwijnt het in een weke hals in een krappe booré De abrupte ver nauwing van bet gezicht, de inge deukte kin, de geringe nek en het betrekkelijk hoekige geraamte ge ven gezamenlijk een mens de vreemde indruk dat Adenauer's hoofd op zijn lichaam is gebonden, en bovendien op het verkeerde li chaam! Welnu, als dr. Adenauer niet zou beschikken over dat stevige, bultige voorhoofd, over die Kalmukachtige jukbeenderen, over die sterke neus en over die ondanks de vernau wing forse schede], zou hij een schuwe teruggetrokken man zijn, een monnik, wellicht een bibliotheca ris, een man die het zonlicht mijdt. Maar door toedoen van zeldzame elementen van kracht treffen wfl hem, op de leeftijd van 83 jaar, aan in het heetst van de strijd, vechtend tegen de ongelovigen. De elementen van broosheid die ik ten aanzien van zijn physieke ge stalte heb aangeduid, maken dat zijn persoonlijkheid een neiging tot in zichzelf keren vertoont. Ik ben er zeker van dat dr. Adenauer op dr» bodem van zijn hart een kleine „Geheimrat" aan een lessenaartje heeft zitten, met wie hij voortdu rend contact onderhoudt. Zijn kracht maakt hem vasthou dend en ook teruggetrokken. Daarom zie ik dr. Adenauer als een „dichtgeknoopte" man, ais een verlichte plannen-maker met sa mengeperste lippen, die zijn weg zorgvuldig en zonder af te wijken aflegt. Hij is soepel genoeg om er gens een hoek om te slaan of om een paar fraaie bochten te nemen, maar hij zal nooit afzien van zijn leidende gedragslijn. En dus noem ik hem de ondoor grondelijke westerling en stel hem, samen met. Mohamed Fawzi, minis ter van buitenlandse zaken van de Verenigde Arabische Republiek, kandidaat voor de slimste staats man in het politieke bedrijf. Ik ge loof dat hij. bijna iedereen te slim af zou kunnen zijn, met uitzonde ring wellicht van Bernard Baruch, Lord Bertrant Russell en Somerset Maugham. Men zou zich de vraag kunnen stellen, hoe de typische „elder ■statesman" zich ontwikkelt naarma te hij nog ouder wordt. De ouderdom kan op mensen van verschillende lichamelijke gesteld heid op verschillende manieren van invloed zijn. In het geval van Ade nauer, een dunne gespierde man, kan die ouderdom hem slechts meer Adenauer doen zijn dan ooit. (Nadruk verboden-copyright ABC-pers) Advertentie Naar United Press International vantgens „zegslieden van de Amerikaanse ambassade, Soediarso niet veel vooruit gang maakt". Sommige officiei'en van de marine zeiden dat de revolte der piloten slechts een symptoon is van een groeiende onrust in de marine, maar dat aergelyke gevallen in leger en lucht macht vaak voorkomen. Dit is echter de eerste grote revolte in de Indone sische marine, aldus deze officieren. Roedingelichte zijde te Djakarta ver neemt is een revolte uitgebroken in de doorgaans goed gedisciplineerde Indo nesische marine. De revolte zou enkele Weken geleden zjjn uitgebroken in ver hand niet de benoeming van kapitein Soediarso, die geen piloot is, tot com mandant van een lucht-eskader van de marine. Soediarso bevindt zich thans in de Verenigde Staten waar hij wordt op geleid. Minstens negentien piloten zijn gearresteerd en premier Djuanda, han delend in zjjn hoedanigheid van minis ter van defensie, heeft de chefstaf van de marine, vice-admiraal Soebyakto, opdracht gegeven zijn Europese rond reis af te breken en zo spoedig mogelijk "aar Indonesië terug te keren om de si tuatie onder de ogen te zien welke ern stiger is geworden en op een onver kwikkelijke politieke kwestie dreigt uit te lopen. Ter voorbereiding van de oprichting van het marine-luchteskader werden of ficieren naar Engeland gezonden voor een opleiding. Toen zij enige tijd gele den terugkeerden protesteerden zij te gen de benoeming van Soediarso tot com mandant, wijl deze geen vlieger is. Zji Werden gearresteerd en Soebyakto zond een hoge officier naar Engeland om nog in opleiding zijnde officieren daar te polsen. Ook deze vlieger-officieren ko- *en de zijde van hun rebellerende col lega's én werden eveneens gearres teerd teen zij in Indonesië terugkwamen. De rebellerende piloten betoogden dat Soediarso niet geschikt is als comman dant omdat hij de nodige vlieg-ervaring Het eerste deel van president Nassers plan tot verbreding en uitdieping van het Suezkanaal (waaraan ook Neder- landers meewerken) zal op 1 juli be ginnen, aldus is volgens Reuter ie Cairo bekendgemaakt. Dit deel van het pro gramma kost ruim anderhalf miljoen Egyptische ponden en vergt veertien maanden. Het is bet uiteindelijk plan. het Suezkanaal open te stellen voor schepen van 65.000 ton en met veertien meter diepgang en voorziet voorts in een radarsysteem ter vergemakkelijking van het verkeer door het kanaal. In zijn overzicht van de politieke si tuatie heeft zaterdag fP Utrecht de AK- fractievoorzitter, dr. Bruins Slot, voor het convent van z|jn partij verklaard, dat men hem ten onrechte heeft afge schilderd als een „socialistenvreter". „Wanneer men mjj zo noemt, dan moet ik constateren, dat Ik de liberalen even lekker vind", aldus de heer Bruins Slot. Het kwam hem voor. dat de samenwer king met de liberalen in het huidige kabinet tot dezelfde moeilijkheden zou kunnen leiden ais die met de socialisten, al hoopte hij dat dit niet het geval zal zjjn. De AR is van het begin af aan steeds voor een rechts kabinet geweest. Toen dit niet haalbaar bleek, met name na de teleurstellende verkiezingsuitslag is de huidige oplossing gekozen, die tot 'n samengaan met liberalen heeft geleid, Dr. Bruins Slot vond, dat in het ver leden steeds een te hoge pry's was be taald voor de samenwerking met de PvdA. Dit heeft tot vele onzekerheden geleid. De AR heeft na de behandeling van de regeringsverklaring in het parlement omtrent het sociaal-economisch beleid voldoende zekerheid gekregen. Niet echter omtrent het landbouwbeleid. De fractievoorzitter was van oordeel, dat het prijsbeleid voor de landbouw moet worden herzien en dat een hoge priori teit moet, worden gegeven aan de fi- nancenng van de cultuurtechnische wer ken. Omtrent de kinderbijslagwet 'estaan bij de AR behalve technische bezwaren ook moeilijkheden in verband met ver meende onbillijkheden tegenover onge- huwden en kleine gezinnen. De re gering zal dit na het uitbrengen van het voorlopig verslag, waarin dit alles is neergelegd, onderzoeken. Het ant woord moet worden afgewacht, alvo rens definitief een oordeel kan worden gegeven. Wat de huurpolitiek betreft, staat de AR op het standpunt, dat de beheersing van de huren niet kan worden gemist zolang er gPen evenwicht is op de hui zenmarkt. Van de blokkering van een dee] van de huren wi] ook de ARP graag verlost worden. Ter vergadering werden vele be zwaren geuit tegen de wet van mi nister Ca Is op het VHM O. De frac tievoorzitter, dr. Bruins Slot, keurde vooral de grote machtsconcentratie bij de overheid af, die door dit ont werp zal worden ingevoerd. Ook uit de vergadering is hiertegen geoppo neerd. Een ander punt, waarover men slecht te spreken was, is het vaststellen van normen voor mini mum aantallen leerlingen voor de op richting van een middelbare schooi. Dr. Bruins Slot noemde enkele voor beelden, o.a. Emmeii cn Delft, waar uit dien hoofde moeilijkheden zijn ge rezen. Hij zei, dat deze gedachten de laatste Ujd ook de gemeentelijke over heid gaan beheersen. De AR zal hier tegen steeds blijven strijden. De AR-fractievoorzittcr zei, dat de minister van O., K. en W. een nota van wijziging op het wetsontwerp VHMO zal indienen, dat dc structuur van de wet za] treffen. Eventuele andere be zwaren zullen, naar verwacht wordt, door het indienen van amendementen kunnen verdwijnen. Hij hoopte niet. dat het kabinet over deze wet zou struike len. Op 24 september zal de onder wijscommissie van de Tweede Kamer verslag uitbrengen. Hommage via de zingende klank van violen werd zaterdagavond in de hoofdstad gebracht aan de grote vioolpedagoog Oskar Back. In gran dioze en nobele stijl werd deze in stilte en bescheidenheid werkende zo grote kunstenaar honneur gebracht. Zjjn persoon zag men zelden op het podium, doch zijn leerlingen kwamen er des te meer en vele malen kwam met hun artistiek succes zijn naam naar voren. „Leerling van Oskar Back te zijn" is In de muziekwereld tot een begrip geworden. Zijn leerlingen be horen tot de besten onder de violis ten van ons land maar ook vele bui tenlanders plukken van zijn peda gogische kwaliteiten hier en elders de rijpe vruchten. Vijf jaar geleden werd zijn 75ste jaar gevierd in de intimiteit van de kleine zaal. Daar stonden toen een krans van leerlingen op het podium geschaard, met Theo Olof en Herman Krebbers als aanvoerders. Nu, op zijn 80ste ver jaardag, bleek de grote zaal te klein om hem te huldigen. Dat heeft ieder een met dankbaarheid verrast, het heeft Oskar Back zelf ontroerd en overrompeld. Feestelijk was het podium versierd met een weelde van rose bloemen. Aan de zij-ingang van het Concertge bouw lag dc loper uit, want hoge auto riteiten zouden op het concert aanwe zig zijn: „La reine de la musique" de ko ningin-moeder Elisabeth van België, een vertegenwoordiger van koningin Juli ana, dr. Daniskas. rijksinspecteur van het muziekonderwijs, het bestuur van het Muzieklyceum en diverse andere autoriteiten uit de muziekwereld. Oor spronkelijk waren op verlangen van de feesteling vier vioolconcerten in het programma „gepland", onder de gro te B, van Bach, Beethoven, Brahms cn Bartók. Het concertgebouworkest en vier van de beste leerlingen: Willem Noske, Herman Krebbers, Theo Olof en Jean-Louis Stuurop waren de aan gewezenen voor dc vertolking hiervan. Door de dood van dr. Eduard van Bei- num werd het programma gewijzigd en kregen wij thans Bach, Badings en Brahms te horen, o.l.v. Ferdinand Leit- ner. Feestelijk zette Willem Noske het Allegro van het concert in E gr. van Bach in cn het was of een muzikale vervoering het spel van deze violist rjjker maakte en warmer dan wjj het ooit van hem hoorden. In stijlvol mu siceren sloot het orkest zich aan tot een prachtig geheel. Daarna traden Herman Krebbers en Theo Olof aan, het magnifieke duo in Concert voor twee violen en orkest van Badings ge dateerd 1954. Een nieuwe wereld doemde hier op met overrompelende kracht. De afstand Bacb-Badings leek onmeetbaar. Devoot, stil makend en ontroerend is de muziek die Bach neer schreef. Van een hevige geladenheid en dynamiek is het werk van Badings. Na een inleiding met cadensen van de soli en een, zoals de componist het zelf noemt, stampend tutti van het or kest zetter de soli de snelle hoofdthe- magroep in, elkaar omspelend en imi terend. Het behoeft geen betoog dat de twee violisten hun gelijkwaardige ui terst moeilijke en ineenverstrengelde solopartijen meesterlijk hebben ver tolkt. Wat daarbij het orkest o.l.v. Leitner heeft gepresteerd is uitermate knap en respectabel. Toen het ovationeel applaus was verklonken, betrad Oskar Back het podium en speldde dr. Daniskas na warme woorden van lof en dank de feesteling het ereteken op de revers waarmee hij bevorderd wgrd tot com mandeur in de orde van Oranje- Nassau. Hier na sprak Everard van Royen, directeur van het Muzieklyceum, de „leraar" Oskar Back toe en onder streepte nog eens zijn bijzondere kwa liteiten als pedagoog. In het dankwoord dat Oskar Back daarna sprak, frap peerde ons bijzonder de kracht van zijn stem. Een sterke overtuigende figuur, die het betreurde dat hij zijn vrienden vanwege het hoog bezoek niet na het concert de hand mocht drukken, maar ze met een joyeus gebaar uitno digde dit te komen doen over tien jaar. Na de pauze trad de jongste van het viertal begaafde strijkers naar voren: Jean-Louis Stuurop in het Vioolconcert van Brahms. Daarmee keerden wjj met een zeker gevoel van ontspanning te rug tot de romantische schoonheid uit het verleden. Stuurop speelde vurig en met jeugdig élan, ook al bezat zijn spel nog niet de rijpe glans die de anderen reeds verworven hebben. T.Vr. Advertentie Huidzuiverheid Huidgezondheid Voeten en oksels Iris dooi Purol-poeder Advertentie Kwaliteitsproduct van do Wybort-Fobrlekon. 70 sa 90 ct alléén bij Apothekers en Drogisten Bondskanselier Adenaner streeft naar een Amerikaans-Brlts-Frans-Westduitse topconferentie voor de hervatting, op 13 juli, van de besprekingen van de ministers van buitenlandse zaken van de Grote Vier, aldus Is de mening van de correspondent In Bonn van The New York Times. In een vraaggesprek met een verslaggever van de Amerikaanse Seripps Howard-bladen heeft Adenauer in ieder geval bet houden van een Westelijke topconferentie bepleit, even tueel in Washington, teneinde president Eisenho-er buitenlandse reizen te be sparen. Als een van de doeleinden voor de topconferentie noemde de 83-jarige tuist. De hoge marine-officieren repli- ceerden dat Soediarso op het ogenblik bondskanselier het overtuigen van de ervaring opdoet ln de Verenigde Staten, Britse premier, Maemillan, dat deze daarop de piloten verklaarden dat vol- .,De Rockefeller van Tibet", Tsarong ^hapc, is volgens te Kalimpong in In- *18 ontvangen berichten de afgelopen ^eek in de Tibetaanse hoofdstad Lhasa °verleden. Hij is 74 jaar geworden. Als zoon van een arme handswerk- Uian won hij het vertrouwen van de dertiende Dalai Lama, de voorganger yan de huidige „God-Koning" en hij verwierf zich een groot fortuin. Met °ehulp daarvan voerde hij een munt- eu poststelsel in en bouwde hij de eer ste ijzeren brug van het land. Hij is ®ek opperbevelhebber van het leger ge- Veest. Tijdens de jongste revolutie werd JJU samen met een zoon door de Chi nese communisten gearresteerd, maar "et is niet bekend of hij bij zjjn dood in gevangenschap was. „zijn standpunt ten aanzien van bepaal de kwesties moet veranderen als lid van dc Westelijke gemeenschap". Adenauer llet tegenover de verslaggever van de Scrlpps Howard-bladen door schemeren dat hij de voorstellen van de Westelijke mogendheden In Genêve .,te slap" rond. „Een stilzwijgende erken ning van het Westelijk recht in Berlijn te blijven is niet genoeg om een topcon ferentie te rechtvaardigen. WR behoren nieuwe en duidelijke garanties te ver langen", aldus Adenauer. De bondskan selier wilde de Amerikaanse minister van buitenlaudse zaken, Herter, niet verantwoordelijk stellen voor de breu ken in het Westelijke kamp. Maar Dul les zou deze breuken snel hebben ge heeld, aldus voegde „der Alte" hier aan toe. De correspondent van The New York Times in Bonn schrijft onder andere: „De Westduitse bondskanselier dr. Kon rad Adenauer is van mening dat een eventuele topconferentie met de Russi sche leider, Nikita Khroesjtsjev zorg vuldig moet worden voorbereid. En de bondskanselier meent ook dat de bijeen komsten van de ministers van buiten landse zaken te Genève niet genoeg tijd overlaten voor de coördinatie van de Westerse politiek, die hij noodzakelijk acht". De correspondent vervolgt: „Men zegt dat Adenauer van mening is dat er nog steeds een ernstig verschil van opvat ting bestaat tussen Engeland en de andere Westerse mogendheden over de wijze, waarop het Westen met de Rus sen moet onderhandelen. De bondskan selier is krachtig gekant tegen de op vatting van de Britse premier, Mac- De ministers van buitenlandse zaken van de Grote Vier, die van 11 mei af tot zaterdag in Genève hebben verga derd, zijn allen weer thuis. De Rus Gro- myko vertrok het laatst, gistermiddag, uit de Zwitserse stad. Bij zijn aankomst in Washington verklaarde Herter dat één van de lichtpunten van het Geneefse overleg de „ondeelbare eenheid" van het Westen is. Dit zou de Amerikaanse minister het vertrouwen hebben gege- miilan, dat er in elk geval een topcon ferentie met Khroesjtsjev moet komen, ongeacht de resultaten van het overleg in Genève". „Naar verluidt zou Adenauer zich ook ongerust maken over de mogelijkheid dat Khroesjtsjevs aanhoudende en hef tige propaganda-aanvallen op West- Duitsland enig succes boeken in landen, die in de tweede wereldoorlog Duits- lands vijanden waren. De bondskanse lier meent dat de Russen pogen de in de afgelopen oorlog jegens Duitsland bestaande haat te doen herleven, zulks als middel om het Westen onderling te verdelen". De correspondent van The New York Times schrijft dat men in West-Duits- land „algemeen de mening is toegedaan dat de Britten meer anti-Duits zijn ge bleven dan de andere Westerse volken waarmee West-Duitsland thans is ver bonden en dat zij minder geneigd zijn de in de oorlog bestaande vijandschap te vergeten". Waaraan hij toevoegt: „Er zijn ook hoge Westduitse ambtenaren, die deze mening zijn toegedaan". c ven de problemen „vastberaden en met geduld tegemoet te treden". De Brit Selwyn Lloyd heeft in Londen ver klaard, dat hij nog steeds gelooft dat er voor het Berlijnse vraagstuk een oplos sing kan worden gevonden in de vol gende fase van de conferentie. Ook de Franse minister Couve de Murville is niet geheel ontevreden over het verloop van de conferentie te Genève. Tegen over een verslaggever van het Colum bia Broadcasting System weigerde hij de conferentie „een volslagen misluk king" te noemen. „Zij heeft een mini male verheldering van de situatie en van de standpunten van beide partijen gebracht", aldus Couve de Murville. De Amerikaanse vice-president, Nixon, heeft zaterdag in Denver, Colorado, verklaard dat de verantwoordelijkheid voor het kennelijke mislukken van de conferen tie bij de Sovjet-leiders berust. Het op schorten van de conferentie sloot vol gens hem echter niet de mogelijkheid van een topconferentie uit en bracht geen wijziging in de plannen voor zijn reis naar Moskou. ln de persoon van de Lim burgse industrieel J. L. van Hasselt uit Milsbeek, directeur van een grote baggermaatschap- pij, hebben de zusters Birgitti nessen van Uden een goed Oblaat gekregen. Hij immers voelt bijzonder goed aan dat oblaat zijn niet uitsluitend een kwestie van een eretitel is, maar ook en vooral van een zich voortdurend inzetten voor de belangen van zijn orde. Deze opvatting van zijn taak ver klaart meteen waarom oblaat Van Hasselt in de afgelopen jaren alles in het werk heeft gesteld om de abdij „Maria Réfugié" van de zusters Birgit tinessen te Uden te verrijken met een voor de nonnen wel zeer uitzonderlijke reliek: de schedel van de stichteres van de orde, St.-Birgitta van Zweden. Eenmaal bekend met het feit, dat deze reliek zich in het Franse dorpje Courson bevond, zag hij het als een heilige plicht om de schedel van St.-Birgitta voor de door haar gestichte orde te verwerven. Ondanks het feit, dat soortgelijke pogingen, reeds eerder door anderen onderno men, geen succes hadden opge leverd. reisde de heer Van Has selt enkele keren naar Courson om de deken van deze plaats Maurice Bertlieau er van te overtuigen, dat de reliek van St.-Birgitta eerder toekwam aan de zusters Birgittinessen dan aan de Franse parochie Courson, waar de schedel in 1653 door toedoen van de graaf van Courson was terecht gekomen. De graaf had de reliek even te voren, toen hij ambassadeur was in Zweden, van een katholieke hoffunctionaris ontvangen, die de schedel in het geheim uit de kelders van de burcht Wadstena had weggenomen, omdat het gebeente van de heilige Birgitta, naar de mening van deze katholiek, aldaar niet waardig genoeg werd bewaard. Deken Berthcau gaf zich niet gauw gewonnen. De kostbare reliek, die al meer dan drie eeuwen in zijn parochie werd bewaard, stond hij niet graag af. Toch gaf de Limburgse industrieel zijn grote ideaal: de reliek van St.-Birgitta aan de oudste nederzetting van de zusters Birgittinessen, de abdij van Uden, te kunnen overdragen, niet op. Samen met zijn vrienden, pastoor Th. Driessen van Middelaar en pastoor F. Krijn van Asselt, bleef hij nieuwe pogingen daartoe aanvjenden. Zoals zo 'vaak werd ook dit keer het gezegde: „de aanhouder wint" bewaarheid.. Kortgeleden immers ontving de heer Van Hasselt het verheugende bericht, dat- Courson de schedel van St.-Birgitta aan de abdij van Uden wilde afstaan. Zonder dralen reisde de lieer Van Hasselt opnieuw naar Courson om aldaar samen met pastoor Driessen de reliek in ontvangst te nemen. De overdracht vond plaats op het aartsbisdom Sens, waartoe Courson behoort. In opdracht van de aartsbisschop, mgr. Frédéric Lang, werd de schedel van St.-Birgitta met alle bijbehorende historische documenten overgeplaatst in een fraaie glazen schrijn, vervaardigd door de Roermondse edelsmid J. Koopman. Een klein gedeelte van de schedel bleef achter in de oude schrijn van het parochiekerkje van Courson. Na de plechtige overdracht begon voor de heer Van Hasselt een ware triomftocht, die zaterdag te Uden eindigde. Hier overhandigde oblaat Van Hasselt, gekleed in een speciaal voor deze gelegenheid ontworpen uniform, de kostbare reliek aan de abdis van de Birgittinessen moeder Maria Josepha van IJzendoorn. Een boeiende opdracht was hiermee uitgevoerd. Overigens betekent dit niet, dat de heer Van Hasselt zijn activiteiten ten behoeve van de zusters Birgittinessen thans als beëindigd beschouwt. Integendeel. De vitale 46-jarige Limburger heeft al weer een nieuw ideaal. De door St.-Birgitta zelf gestichte abdij van Wadstena. tijdens de reformatie door de Zweedse regering onteigend, moet uwer in haar oude luister worden hersteld. Wanneer dit ideaal bereikt is. zal de thans in Uden bewaarde St.-Birgittasch.edel weer naar Zweden dienen terug te keren. Een bijzonder moeilijke opdracht, maar voor een oblaat, van de Birgittinessen een dank baar object om er zich geheel voor in te zetten. De bijna twee jaar oude Adrie Helle- mons is zaterdagmiddag in de woon schepenhaven van de Waarderpolder te Haarlem verdronken. Het jongetje speelde op lfèt schip van zijn ouders. Kort nadat het kind in het water was gevallen, werd het door zijn vader er uit gehaald. Aan het Bloemendaalse strand is zon dagmiddag ter hoogte van de uitspan ning „Parnassia" tussen Bloemendaal aan Zee en Duin en Kruidberg de 18- jarige Theo van der Werff uit Haarlem in zee verdronken. Duitse badgasten troffen de jongeman, die een goed zwemmer geweest moet zijn, vlak bij de vloedlijn in zee aan. Zondagavond, na sluiting van het natuurbad „De Kienehoef" te St. Oeden- rode, bemerkte men dat van twee jon gens kleding was achtergebleven. Na dreggen vond men in het bad de licha men van de 14-jarige Van de Heijden uit St. Oedenrode en van een tot nu toe onbekende ongeveer 20-jarige jongeman, die een hoofdwonde had. Vermoed wordt daarom dat deze jongeman op een of andere wijze met het hoofd tegen een betonnen paal terecht is gekomen, zich aan de 14-jarige jongen heeft vast geklemd en toen bewusteloos is ge raakt. De 12-jarige Frans van Meegdenburg is zondagavond bij het zwemmen in de Linge verdronken. Een uur later werd het stoffelijk overschot opgedregd. Terwijl hij voorovergebogen met zijn handen in het water zat te spelen, ver loor de 10-jarige J. van der Staal uit de Zaagmolendrift te Rotterdam het evenwicht. Hij viel in het water en ver dronk. Het gebeurde in het Stokvis- water aan de voet van he viaduct aan de Lombardskade. Twee agenten en een burger zijn de jongen nagesprongen, maar zij konden hem niet vinden. Later is hij bij het dreggen opgehaald. Vrijdagmiddag werd het levenloze lichaam van een onbekende man uit het buiten-IJ nabij de Oranjesluizen te Amsterdam opgehaald. Zaterdag bleek de verdronken man te zijn de 60-jarige schipper C. J. L. Oomen uit Rotterdam. Het is onbekend op welke wijze de man te water is geraakt. Te Retranchement is zaterdagavond het stoffelijk overschot gevonden van het 14-jarige meisje Matti Weststrate uit 's-Heer Arendskerke, dat zaterdag 13 juni bij het baden te Cadzand ver dronk. Gedood in hel verkeer De 21-jarige J. de Jonge uit Emmer- eompascuum werd, toen hij zaterdag middag met zijn bromfiets in Munneke- moer in botsing kwam met een andere bromfiets, zo ernstig gewond, dat hij in het ziekenhuis te Emmen in de nacht van zaterdag op zondag is overleden. De 76-jarige C. J. van Vliet uit de Rembrandtstraat te Rotterdam is zater dagavond bij het oversteken van het Pompenburg aangereden door een per sonenauto. Hij is over de wagen heen- geslingerd en met ernstige verwondin gen opgenomen in het Westerzieken huis, waar hij later is overleden. De onontplofte geallieerde bom, die volgens aanwijzing van de veehouder Los ter hoogte van zijn landerijen aan de Steekterweg te Alphen aan den Rijn onder de spoorlijn Leiden-Utrecht zou moeten liggen en waarnaar de mijnop- ruimmgsdienst van het ministerie van B.nnenlandse Zaken in de nacht van zaterdag op zondag een nauwkeurige nasporing heeft verricht, is op de aan gegeven plaats niet gevonden. Het hoofdkwartier van het Indone sische leger heeft zaterdag in Djakarta bekend gemaakt dat meer dan 800 leden van de Daroel Islam in het gebied van Atjeh zich bij de regeringstroepen heb ben aangesloten, aldus meldt A.F.P. Deze rebellen hebben hun leider, Daoed Beureut, in het oerwoud in de steek gelaten en geweigerd zich bij andere groepen opstandelingen aan te sluiten, aldus het communiqué.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 5