Nederlandse successen in Kieler Woche Jan Jansen triomfator in Ronde van Zuid-Holland Duitse problemen in de fdm „Hunde wollt ihr ewig leben Les Cousins", pessimisme onder de Franse jeugd 7 FIAT Tien doelpunten in „warm duel ESCA-Gouda DE EILANDER Als u in juli me! vakantie gaat Koos de Jong telt nog mee in k de internationale zeilwereld Benelux-strijd voor Nederland Royale judo-zege op België: 60-10 Nieuwe gezichten in hoofdklasse K.L.M. wachtte op prinses Margaret Ruime zege voor Dee-Quant Arnhemse Internationale Film week Titelstrijd nog niet beslist V B MAANDAG 22 JUNI 1959 MADURODAM Schermdriekamp DAAROM is Mascotte 3 x beter Tenniscompetitie Quick promoveert met Eindhoven Beslissingswedstrijd in hoofdklasse handbal WAAROM is Mascotte 3 x beter? NOOTDORP IN FEESTSTEMMING Landingsbaan te Lon den bleef te lang bezet Drie-provinciën-rit De geur van 'n Ritmeester... elk Ritmeester merk een meesterwerk ROMAN VAN DE LOKKENDE ZEE ff door KLAAS TOXOPEUS Vijf Duitse renners in de Tour VOETBAL IN HET BUITENLAND Dat Koos de Jong In weerwil van zijn 47 jaren in de internationale zeil wereld nog steeds meetelt, heeft de Rotterdammer op de eerste dag van de „Kieler Woche" weer eens bewezen. De Nederlandse Finjollen-zeiler boekte een overtuigende zege. De race van de „Finnen" was bijna een geheel Neder landse aangelegenheid. Daar kon zelfs de Italiaanse crack Pellaschier niets aan doen. .Tan de Boer, Leo Gerhards en Hans Sleeswijk resp. derde, vijfde en zesde zorgden er verder voor dat deze wedstrijd een grote Nederlandse triomf werd. In de twee andere voor Nederland belangrijke Olympische klassen ging het minder goed. Bij de Draken werd War ners met Vanguard met een vierde plaats de beste Nederlander. De Hage naar Heike Blok was bij de FD's de hoogstgeplaatste Nederlander. Hij moest met een bescheiden dertiende plaats ge noegen nemen. Rolf Mulka, de 31-jarige oud-wereldkampioen, zegevierde in deze klasse. De vele toeschouwers op veertien oorlogsbodems uit acht landen volgden bijna 3000 belangstellenden de wed- Advertentie Kom naar het onvergetelijke miniatuurstadje! Den Haag Scbevemngen België hèeft het toernooi gewonnen. Tot deze conclusie waren de Neder landse officials na een ingewikkelde be rekening gekomen. De Belgische offi cial, de heer Janssens, die samen met enkele andere commissieleden de regle menten voor deze wedstrijd in elkaar had gezet, kwam haastig toegelopen en beweerde met grote stelligheid, dat Ne derland had gewonnen. Weer kwamen de papieren op tafel en inderdaad de heer Janssens had gelijk. Een merkwaardig slot van de Bene- lux-schermwedstrijd, die even merk waardig was begonnen. De Luxembur gers hadden n.l. zaterdagavond ove rigens niet bepaald correct laten we ten, dat zij alleen door een degenploeg zouden worden vertegenwoordigd. Hier door devalueerde het toernooi wat be treft de wapens, sabel en floret dames en heren tot een wedstrijd tussen Ne derlandse en Belgische teams. De Nederlandse dames drukten hun kracht op duidelijke wijze uit. Nina Kleyweg, die voor haar landgenote Da- nie van Rossem de eerste plaats in het eindklassement bezette, werd in haar 5 partijen slechts 4 maal getroffen. Op sabel kwam het Nederlandse team gehavend op de loper. Boudewijn Hei denrijk moest wegens een ongeval ver stek laten gaan. Toch hebben de Neder landse sabreurs zich uitstekend ge weerd. Onze zuiderburen zegevierden met gering verschil: 8-7. Dat ons land geen sterke herenfloretschermers heeft kwam nu weer tot uiting. De Belgen wonnen de wedstrijd met 10-5. Een volwaardige Benelux-wedstrijd werd dus geschermd op degen. Met 6 overwinningen werd de Luxemburger Thyssen eerste in het eindklassement. Appart (Belg.) werd tweede met 5 ge wonnen partijen. Een voortreffelijke prestatie leverde onze landgenoot De Leau. Ook hij had 5 maal gezegevierd, doch hij had drie treffers meer ontvan gen dan de Belg. Met een vierde plaats moest de Nederlandse kampioen op dit wapen, de 15-jarige Dwinger, genoegen nemen. Op duidelijke wijze heeft de Neder landse judo-ploeg zich de meerdere ge toond van het Belgische nationale team. Deze Nederlanders brachten hun zuider buren een nederlaag van 60—10 toe. Slechts één partij ging verloren; De Waal kon het niet bolwerken tegen de Belgische 3e dan Guldemont. Drie par tijen eindigden onbeslist en de andere 6 wedstrijden werden door onze land genoten gewonnen. De Belgen moesten het stellen zonder hun beste man, de 4e dan Outelet. Ne derland kwam volledig uit. Aanvoerder Anton Geesirik behoefde zelf nauwelijks 5 seconden in actie te komen. Hij moest het opnemen tegen de Belg Cambier, die zonder dat hij nog iets had kunnen beginnen verslagen op de grond lag: tegen de 5e heupworp van de Utrechtse reus had hij geen enkel verweer. Een uitstekende overwinning werd ook be haald door Dirks, die binnen één minuut Piedboeuf versloeg met een knappe eerste beenworp. Tergouw had tegen Wattiez met een 4e beenworp succes, waarna Philips Clause eronder kreeg met een 6e beenworp. Een spannend judo-gevecht zagen we tussen de Bel gische junior Steenhuyzen en Bonte. De jonge Belg wist „onbeslist" te bereiken. Onbeslist eindigden ook de partijen Wa genaarCoopmans en Essink—Courte- suisse. Van de Doolewaard kreeg Bou vier in een 4e houdgreep en wist deze 25 seconden aan te houden, zodat ook deze partij in een Nederlandse zege eindigde. Van Ierland won door over name van een 5e in een 4e beenworp van Dullieux. Voor de landenontmoeting begon werd nog een attractief programma afge werkt. Een stedenontmoeting tussen teams van vijf judoka's uit Amersfoort en Eindhoven leverde een 3020 zege op voor de Eindhovenaren. Advertentie strijden hebben een enerverend slot te zien gekregen bij de Stars. De Frans man Philipp Chancerel en de Brazi liaan Huetschler, de wereldkampioen van 1939, voerden een langdurige strijd, die op de finish pas beslist werd. Met enkele meters voorsprong ging de Fransman over de lijn. Agostino Strau- lino, de Italiaan die in Melbourne een zilveren medaille behaalde, werd derde. Ook in de niet-Olympische klassen zijn Nederlandse successen geboekt. Bij de Sharpies versloeg Boschma met Hip haan een tiental Duitsers en in d« Olym- piajollen-klasse werd Haaksma, de enige buitenlander in het Duitse gezelschap, tweede. De wedstrijden werden gehouden bij ideaal zeilweer. Het was zonnig met een lichte bries uit Noordoostelijke richting. Niet minder dan 476 jachten uit 16 lan den nemen aan de Kieler Woche deel. Vergeefs hebben beide nummers laatst van de twee afdelingen van hoofdklasse B getracht hun plaats in die klasse te behouden. Zij moesten die inruimen voor de twee kampioenen uit de eerste klasse. Van deze versloeg de Eindho- vense LTV haar zuidelijke zusterver eniging uit Tilburg met 9—2 en het Nijmeegse Quick won met hetzelfde grote verschil van het zwakke Amers- foortse Alta. Zoals de cijfers aantonen ontbrak elk element van spanning. Quick liep zelfs uit tot 6—0 zonder één set in die zes partijen (de enkelspelen) te verliezen. Ergo behoudt het zuiden een hoofdklasser B, terwijl het oosten nu, naast Enschede, zijn tweede heeft. De uitslagen waren: Eindhovense LTV Philharmonie 92. Heren-enkelspel: v. Lidth de Jeude versl. Beukers 6—3 63; Hoogteyling verl. v. Taminiau 06 46; v. d. Wil denberg verl. v. Mesmaekers jr. 26 16; Viëtor versl. Adam 75 16 61. Dames-enkelspel: mevr. VletterTet- telaar versl. mej. Grosveld 16 60 64; mevr. v. d. Wildenberg versl. mevr. Mesmaekers 97 62. Heren-dubbelspel: v. Lith de Jeude en v. d. Wildenberg versl. Taminiau en Bekkers 63 86; De Vries en v. d. in Pijnacker net voor de aanstormende Horst versl. Adan en Mesmaekers jr. karavaan dicht gingen. Vijf man zagen 63 64. het voetgangerstunneltje: zij renden er Dames-dubbelspel: mevr. Vletter en mevr. Lubbers versl. mevr. Mesmaekers en mej. Grosveld 64 62. Gemengd-dubbelspel: mevr. Lubbers en v. Lidth de Jeude versl. mej. Gros veld en Passtoors 62 57 61; mevr. van Vonderen-Mullemeisters en Viëtor mevr. Mesmaekers en Mesmaekers jr. 6—3 6—3. Quick (Nijm.)Alta 92. Heren enkelspel: Bijker versl. Keijzer 61 60; Overbeek versl. Dirks 61 61; Claas- sen versl. Hehekamp 61 60; Witte- kamp versl. Leyesen 63 63. Dames-enkelspel: mej. Hannessen versl. mevr. Dirks 6—3 62; mevr. Petri versl. mevr. Potter 64 64. Heren-dubbelspel: Claassen en Bijker versl. Groeneweegen en Levesen 6-3 0-2; Wittekamp en Overbeel verl. v. Dirks en Keijzer 5—7 36. Dames-dubbelspel: mej. Hannessen en mevr. Terhorst versl. mevr. Potter en mevr. Dirks 63 64. Gemengd-dubbelspel: mevr. Petri en Bijker verl. van de heer en mevr. Dirks 62 26 68; mevr. Terhorst en Claas sen versl. mevr. Potter en Goenewee- gen 86 75. De eerste beslissingswedstrijd voor een plaats in de hoofdklasse van het Nederlandse Handbalverbond. afdeling heren tussen Vlugheid en Kracht en ESCA heeft ESCA met 10-7 gewonnen. Jan Jansen, een negentienjarige eer stejaars amateur-wegrenner, heeft zon dagmiddag zijn woonplaats Nootdorp bij Delft doen juichen. Hij werd de grote winnaar van de zesde ronde van Zuid- Holland, een koers over 202 kilometer, die de Haagse wielerclub Hollandia voor de eerste maal rondom deze plaats liet verrijden. Inplaats van in Den Haag waren start en finish nu in Nootdorp. Met een klei ne voorsprong op een viertal achter volgers kwam Jansen het sportpark binnen, waar hij op de sintels van de renbaan met acht seconden voorsprong op de Nederlandse kampioen Dick Ent hoven uit Amsterdam en diens club makker Mik Snijder (Halfweg) over de streep ging. Vier seconden later suisde de Hage naar Ab van Egmond door de finish. Deze verspeelde zijn kans op de tweede plaats door een slippertje op de sintels. Nog even later op 20 sec. na de win naar finishte nummer vijf, Jan Her mes uit Berkel. De beslissing in de wedstrijd viel 35 km voor het einde toen de spoorbomen Een Viscount-vliegtuig van de K.L.M. heeft zondagmiddag, komend van Am sterdam, op verzoek van de verkeers leiding van het vliegveld „London Air- port" nog een rondje gemaakt om het veld, teneinde een ,,Heron"-vliegtuig van de Engelse koninklijke familie met prinses Margaret aan boord, gelegenheid te geven van de landingsbaan te taxiën. Gezagvoerder Van Veelen van de KLM-Viscount had, in overleg met de Engelse verkeersleiding, de normale vijf mijl afstand tussen de voor hem vliegen- d „Heron" en het door hem bestuurde toestel in acht genomen. Het „Heron"-vliegtuig taxiede na de landing langzamer over de landingsbaan dan was voorzien. Dit was voor de ver keersleiding aanleiding, gezagvoerder Van Veelen te verzoeken, de landing nog even uit te stellen en nog een rondje te maken. met de fiets op de' schouders door en hadden direct een kleine voorsprong op het peloton. Bij het binnenkomen van Nootdorp maakte Jansen zich van de andere vier los en luid toegejuicht door zijn supporters ging hij als triom fator over de eindstreep. Zijn tijd over de 202 km was 5 uur 2 min. 10 sec. De verdere uitslag luidt: 2. Dick Enthoven, Amsterdam, op 8 sec.; 3. Mik Snijder, Halfweg, z.t.: 4. Ab van Eg- mond. Den Haag, op 12 sec., 5. Jan Her mes, Berkel, op 20 sec.; 6. Werner Swa- neveld, Dordrecht, op 9 min. 30 sec.; 7. Jan Stolk, Zwijndrecht, op 9 min. 42 sec.; 8. Japques Mesters. Den Haag, op 9 min. 57 sec.; 9. Theo Rutten, Valkens- waard, z.t.; 10. Coen Visser, Santpoort, z.t. Ru Doe zag er niets meer in. „Dat is toch geen doen meer, dat ding remt nog maar nauwelijks." Met een onder toon van teleurstelling zei de man uit Wassenaar het, terwijl hij zijn wagen na afloop van het eerste traject van de drie provinciën-rit in Groningen langzaam tot stilstand bracht. „Ver schrikkelijk", bracht co-equipier Jan Quant er even later met veel moeite uit. „Er zaten puzzles in waarvan ik niets heb begrepen". Amper acht uur later, bij de finish in Emmen, zuchtten Dee en Quant nog steeds. Maar met een grijns van vreug de overhandigden de kampioenen hun papieren aan de finish-officials. Precies op tijd hadden zij het tweede deel kun nen rijden. Geen controle was gemist. Het was duidelijk; ook de toe drie pro vinciën rit was gewonnen door Ru Dee en Jan Quant. Voor Quant was het de vierde zege in successie. Reden de win naars de rit uit met, 76 strafpunten, voor nummer twee, de Belgische combinatie StaepelaereStaepelaere uit Antwerpen, werden maar liefst 251 strafpunten ge noteerd. De uitslag van de rit, die telt voor het Nederlands kampioenschap betrouw- baarheidsrit luidt: A-klasse: 1. R. DeeJ. Quant (Was senaar-Vlaardingen) 76 str.pnt.2. J. en G. Staepelaere (Antwerpen) 251 str. pnt.; 3. P. en A. Jetten (Boxmeer) 280 1 str.p.; 4, P. PouwelsH. Windsma (Heiloo-Groningen) 337 str.p.; 5. L. van den BerghTh. Schuurbiers (Veghel- Den Bosch) 387 str.p. B-klasse: 1. F. HeegcrC. van der Marei (Leeuwarden-Witmarsum) 310 str. pnt.; 2. G. de KlerkH. Morshuis (Amsterdam! 347 str.pnt.; 3. K. Wal ravenJ. van der Hoek (Amsterdam- Baarn 436 str.pnt. De avondvoorstelling op de tweede dag van de Arnhemse Filmweek is in alle opzichten belangrijk geweest. In het bi.jprogram werden vertoond een korte film van MacLaren en een korte film van Franpois Villier. In „A chairy tale" zien we de Cana dees Mac Laren op zijn vernuftige ma nier bezig met een man en een stoel. De man wil lezen, maar de stoel 'is weigerachtig en wil hem geen plaats bieden. Zo ontstaat een strijd tussen beide, waarbij de stoel typisch men selijke eigenschappen vertoont, tot de man met sluwe trucjes de strijd wint en de lezer zijn rust niet meer ent- houdt. Villiers vertelt in zijn film „Le fou lard de Sjnyrne" een kort verhaal over een cholera-epidemie, die in vroe ger tijden een deel van Zuid-Frankrijk heeft ontvolkt. Een marskramer, die besmette zijden sjaals uit Smyrna vent en die we onder een enorme paraplu zien rondscharrelen, brengt overal dood en verderf. Tienduizenden men sen worden zijn slachtoffer. Van al de ze mensen krijgen we er niet één te zien. Nu en dan zien we de voeten van een lijk, een dode hand, die neervalt, een paarst schaduw die over een dorp of een landstreek glijdt en de dood suggereert. Soms komen stappen na der, die versterven of plotseling op houden; de dood. Men kan Villier het verwijt maken dat hij nogal opzettelijk construeert, cerebraal van opzet is en vooral een uitvoerige gesproken tekst als basis van zijn film gebruikt, maar de uit werking van zijn th°ma is curieus en hier en daar als geluids- en kleursug- gestie bijzonder raak. Hij voert men sen op die we niet te zien krijgen en wier stem we niet horen, maar ze zijn levend aanwezig en sterven in ons ge hoor en voor onze ogen. Villier toont zich een man, wie de filmexpressie in de vingertoppen ziet. De hoofdfilm „Hundc wollt ihr ewig leben" van Frank Wisbar kan men in zoverre belangrijk noemen, dat zij tot discussie uitnodigt. In Duitsland is de ze film met de pathetische titel een groot succes, natuurlijk niet om haar artistieke verdiensten (die er zijn maar niet ver boven de middelmaat Enkele der hoofdpersonen uit de pessimistische Franse film „Les Cousins" van Claude Chabrol. uitgaan) doch wel om de houding van het verhaal. Vergelijkt men Wisbar's film met de befaamde zeven films, die de .nerikaan Frank Capra onder de titel „Why we fight" tijdens en na de tweede wereldoorlog heeft gemaakt, dan blijft zij zowel artistiek als ideo logisch beneden het werk van Capra. De afwisseling van documentaire frag menten met dramatische situaties mag Scène uit „Hunde wollt ihr ewig leben" van Frank Wisbar. Advertentie Maar aan de geur alleen hebt u niet veel. 'n Ritmeester moet u rokenl Neem 'ns zo'n geurige Fiat en u wéét wat wij bedoelen! 5 stuks f 1.35 RF 598 (Van onze sportcorrespondent) Nog is de kampioensstrijd om de amateurtitel in de KNVB niet beslist. ESCA had hem gisteren kunnen be halen, maar Gouda verijdelde deze poging door een keurige overwinning op het Lange Water te Arnhem. Niet minder dan tien goals zagen de 3.500 toeschouwers in deze bij tijden span nende en over het geheel zeker niet onaardige ontmoeting. Van die tien maakte Gouda er zes (4-6) en dus be hielden de roodwitten hun kans. In het meest gunstige geval kan ESCA volgende week nog met hen ge lijk komen (Sp. Irene-ESCA) en dan komt er dus een beslissingswedstrijd op neutraal terrein! Iedereen was het er over eens, dat de blonde linksbinnen van Gouda een knaap van betekenis voor zijn ploeg was. Inderdaad,' Piet Frederiks heeft aangetoond dè grote aanvalsleider, tacticus en schutter van Gouda te zijn. Ravenstein en Verkaaik dan is er niets op tegen om ons nu reeds op te geven wanneer en waarheen U vertrekt Liefst op een briefkaart Vergeet U vooral niet Uw vaste adres te vermelden en indien U weekabonnee bent, het abonnementsgeld vooruit te voldoen aan de bezorger De administratie, Bij het duinpad viel de wind enkele seconden weg, om op de open ruimte voor de reddingbootschuur met hernieuwde kracht los te barsten. Hedwig ont waarde de laaiende fakkels van de andere boeren die met hun spannen paarden naar de schuur waren ge komen. De kerels leken op glimmende vleermuizen bij dat flakkerende licht en hun paarden zou je voor monsters kunnen houden. „Inspannen! Inspannen!" brulde schipper Bate de Bruin van de strandreddingboot. Hij scheen op alle plaatsen tegelijk te zijn. De Mae West deed hem lijken op een wandelend ballonnetje. De bemanning van de reddingboot, op een enkele laatkomer na, had de witte sloep al klaargemaakt. Snel stelden de boeren hun paarden in vijf twee spanner op en daar ging het, de reddingbootweg af naar het strand De ljjnwagen met de fakkels ging voorop een bijna spookachtig gezicht. In de smalle doorgang tussen de duinen kreeg de wind volle vat op de korte kolonne. De paarden werden aangevoerd door hun meesters. Zij lagen voorover in de tuigen. Moeizaam braken ze door de storm heen. Beneden aan het strand kookte het water tot aan de duinvoet. De regen sloeg de mannen en dieren als een scherm van naalden tegemoet. Vlak voor de branding werd halt gehouden. „Een vuurpijl, recht vooruit!" werd er door iemand geroepen. Bate de Bruin werd één en ai activiteit. „Daar moet-ie zitten, mannen!" riep hij door zijn megafoon. De motordrtjver klom al omhoog en start- 1 te de dieselmotor van de reddingboot. „Op je plaat sen!" schreeuwde de schipper boven het lawaai van wind en zee uit. Als katten klommen vier mannen in de boot. Schipper de Bruin volgde een seconde later. Vanaf zijn plaats aan de helmstok gilde hij de boeren bevelen toe. Deze brachten hun paarden nu in twee vijfspannen samen, vóór de lange dwarsbalk die aan het einde van de reddingbootwagen was aan gebracht. „D'r mist een man!" schreeuwde men opeens. Bate de Bruin monsterde snel de gezichten van zijn bemanning. „Waar is Gerrit de Wit!" brulde hij. Eén van de boeren riep met de banden als een scheepsroeper bij de mond: „Die leit ziek, schipper!" Bate de Bruin bromde binnensmonds. Had Gerrit de Wit dan niet voor een vervanger gezorgd? Daar zou hij wat over horen! Maar nu was elke seconde kostbaar. Zijn ogen overzagen de groep boeren op het strand. Zij vonden Simon de Rijke. „Heidaar! De Rijke!" schreeuwde de schipper hem toe, „ik heb een opstapper te min!", terwijl hij naar de lege plaats in de boot wees. Simon de Rijke scheen te aarzelen. Op zijn beurt keek hij om zich heen. Hii wees naar een groepje jonge boeren. „Jong volk genoeg, schipper!" riep hij. Bate de Bruin had niet veel tijd meer over, om een keuze te maken. De eerste de beste die naar voren stapte, werd door de andere bemanningsleden aan boord gehesen. Het was Hedwig Hedland... De motordrijver wierp de jongeman een Mae West 'oe en terwijl deze nog pogingen deed om dat vreem de, onhandelbare kledingstuk aan te trekken, zetten de paarden al aan. „Om de oost, mannen!" riep Bate de Bruin door de megafoon. Hobbelend soms decimeters in het zand wegzak kend. bewoog de reddingbootwagen zich vooruit. Zo naderden zji de vloedlijn. Na enkele meters spatte het water de paarden tegen de borst. De regen gutste in de boot zodat de zelflozende kleppen al begonnen te werken voor de kiel van de boot water had ge proefd De motor ronkte op toptoeren. Toen raasde de branding rondom de reddingboot. Het water liep de Daarden over de rug, maar zij zwoegden voort. Schipper de Biuin was van onder tot boven gespan nen als een veer. Zijn ene vrije hand omklemde het handel waarmee hij de sliphaak kon lostrekken, die de reddingboot aan de lorrie bevestigd hield. Op het moment, dat hij de sliphaak zou lostrekken zou de voorzijde van de wagen omlaag tjompen, waarna de reddingboot vrij water zou krijgen. Hedwig - eindelijk in zijn Mae West gehuld en alles nog maar nauwelijks kunnende verwerken - zag aan Bate de Bruins gezicht, dat het kritieke moment naderde. De schipper scheen met electrici- teit geladen. Hij hield het oog op de paarden langs zij, de mannen in de boot en het sloepje zejf. Maar bovenal ging zijn aandacht uit naar de kokende bran ding. Hij berekende de rollers en brekers die op de boot losstormden. Eén verkeerd stuk water op het moment dat de boot gelanceerd zou worden, zou haar dwars op de lorrie zetten, waarmee ze onverbidde lijk verloren was. evenals de paarden cn misschien zelfs de mensen. De bemanning zette zich schrap op een waarschu wende kreet van de schipper. Van de paarden waren slechts de hoofden nog zichtbaar. „Lanceren!", gilde Bate de Bruin. Een fractie van een seconde later be gon de schroef te razen, een waaier van water achter de bool opspuitend. De schipper trok de sliphaak los Le boot gleed over de rollen van de lorrie naar voren en dook als een otter het water in. De branding probeerde het nietige ding te grijpen. Soms sloeg de schroef de lucht in, zodat de hele boot trilde omdat de motor onbelast draaide. Bate de Bruin bad de ogen haK toegeknepen. Hij probeerde in de duisternis voor hem iets te onderscheiden, maar het was onbegonnen werk. Hedwig was naast de opbouw van de motor gaan staan, zich met beide handen vasthoudend, in een poging om verder te kunnen zien. Het regenwater droop hem langs de Kraag naar binnen, ondanks zijn zuidwester, en hij voelde het koud langs de rug en borst lopen. Toch tintelde zijn huid. Hij had een on begrensd vertrouwen in schipper de Bruin en in de zeewaardigheid van dat witte huikje waaraan hij zich zonder nadenken had toevertrouwd. De zee werd zwaarder. Zij scheen zich op de red dingboot te willen storten. Het ding danste soms als een vlinder, zo scheen het, over de golftoppen. Bate de Bruin berekende zijn kansen. De positiebepaling was heel summier geweest en de Zweedse coaster zou trouwens intussen wel een flink brok uit de koers zijn gezet, tenzij hot schip zwaar geladen was zodat het zichzelf vastwerkte in de zeebodem. (Wordt vervolgd). konden qua prestaties eveneens behoor lijk meekomen, doch Frederiks stak hoog boven allen uit. Drie van de zes goals nam hij bovendien voor zijn reke ning en bij de andere drie was blonde Piet de architefct. Geen wonder dus. dat enthousiaste supporters hem èn Walthie, de 39-jarige veteraan, die zijn laatste wedstrijd speelde in competitieverband, na afloop op de schouders namen. Het doelpunt, waarmee Gouda de leiding nam, kwam toch wel heel onverwacht. Sterker, het had nooit een doelpunt mogen zijn. Walthie vergiste zich en zette van de lijn af zo scherp voor, dat dit op een onschuldig schot geleek. Plotseling stuitte de bal hoog op met gevolg, dat de inmiddels uitlopende Lammertink er niet meer aan kon komen (0-1). In de twintigste minuut schoot Kart- man de gelijkmaker in, maar na de aftrap vuurde Frederiks onmiddellijk raak (1-2). Vurig drong kanthalf Van Baaren in de twee-en-veertigste minuut naar voren. Zijn pass belandde bij Willemsen, wiens blik en schot op de bovenhoek gericht waren (2-2). Na de rust dacht Gouda met twee goals (Hoogendoorn en Frederiks 2-4) veilig te zijn. ESCA liep het verschil echter geheel in door Steenbakkers en een uiterst fraaie kopbal van O. v. d. Minnen (4-4). Nu toonde Frederiks voor de zoveelste keer zijn grote kwaliteiten. Met Verkaaik speelde hij Hoogendoorn in vrije positie en toen behoefde laatst genoemde er werkelijk niet veel meer aan te doen (4-5). Vijf minuten voor het einde was ESCA een geslagen ploeg. Wammes zou toen in de ver dediging van een handbalteam echt geen mal figuur geslagen hebben, maar nu werd het strafschop. En dat knapte Frederiks nog even op (4-6). Na Junkerman, Fischerkeller en Debus- mann heeft nu ook Hans Brinkman be dankt voor een plaats in de Zwitsers- Duitse ploeg voor de Ronde van Frankrijk. Daardoor zullen er naast de reeds aange wezen zes Zwitsers sltchts vijf Duitse ren ners starten. Het zijn Altv/eck, Friedrich, Loeder, Ommer en Reitz. Voor de Duitse kampioenscompetitie werden de volgende wedstrijden ge speeld: Groep A: Eintracht (Frankfort)- Werder (Bremen) 4-?, FC Köln-FK .Pirmasens 3-2. Groep B: Hamburger SV-Kickers (Offenbach) 1-0, Tasmania (Berlijn)-Westfalia (Heme) 2-0. op de meeste plaatsen geslaagd heten. Het eerste beeld, het begin van de el lende, te weten de gestalte van Hitier, gemonteerd met het einde, te weten de lijken van soldaten in de Russische sneeuw, belooft een reeks schokkende en beklemmende tegenstellingen, die het grote en misdadige bedrog zouden kunnen aanduiden. Maar al spoedig gaat het verhaal over in een recon structie van de helse strijd om Sta lingrad, waar tussen door dan nog een licht aangezette liefdesromance haar beslag krijgt, die niets ter zake doet al is z{j vermoedelijk bedoeld als sym bool van de overwinning der liefde bo ven alle haat uit. De verbeelding van „Stalingrad" Is een knap stuk werk, waar inderdaad de hel aan te pas komt Maar de film heeft een bedoeling, een strekking. Het verhaal wil aanto nen dat Hilter en zijn bende het Duit se volk en de Duitse soldaat hebben bedrogen en bovendien dat het huidige Duitsland van nu overtuigd is van dat bedrog. Wat Hitier de hele wereld heeft aangedaan, blijft onopgemerkt. De film praat alleen over de Duitsers. Hiermede mag dé filmer gerust vol staan. als hij dat doel dan ook maar bereikt. Doet hij dat, wanneer hij on der de duizenden, die zijn film bevol ken, wel geteld één lafaard toelaat en de rest onderbrengt in een heldendom dat de soldatenplicht en de eed aan de idioot Hitier als hoogste levenseisen er kent? Er lopen in dit drama knappe generaals rond die voor hun ogen het bedrog ontwaren, schelden op de Füh- rer, maar hem offers brengen van tien duizenden soldaten. Fanaten en onno- zelen, ze willen allen de oorlog win nen, al weten zij dat iedere winst zal strekken tot „glorie" van een krank zinnig en misdadig politiek systeem. Hadden de Führer en zijn trawanten de mannen niet bedrogen, hadden zij bij sluwer oorlogsbeleid de zege be haald, de soldaten zouden zich niet al te druk hebben gemaakt over het lot der miljoenen, die dan aan het sadis me der nazi's, zouden overgeleverd zijn. Wanneer zij dus teleurgesteld worden en ontevreden zijn, dan vinden de te leurstelling en de ontevredenheid toch niet hun oorzaak in do enorme mis daad, aan andere volkeren begaan. Daarover wordt n.l. in de film met geen woord gerept. Die misdadige werkelijkheid bestaat niet eens voor de plichtsgetrouwe vechtjassen, die Hitier alleen maar kwalijk nemen dat hij de Duitse legers door zijn militaire stom miteiten belet, de overwinning voor de nazi's te behalen. Dit zijn enkele van de overwegin gen, die de toeschouwer bezig houden bij het aanschouwen van het drama van Stalingrad, en zulks in weerwil van het feit dat hij weet, geen enkele re den te hebben om aan de goede be doelingen van Wisbar te twijfelen. Na afloop verscheen de heer Wisbar ten tonele, waar hij discreet in een hoek plaats nam om ons te bezweren dat er nooit meer oorlog mocht komen en dat de huidige Duitse generatie de bittere les begrepen had. Wij hopen het van harte, maar vrezen wel dat menige Duitser in de film van Wisbar niet zon der welbehagen geheime trekjes heeft ontwaard van een blijkbaar onverwoest bare en toch zo misplaatste helden verering. De Franse film ..Les Cousins" van Claude Chabrol, die zondagavond is vertoond, roept weer heel andere pro blemen op. Het gaat ook ditmaal over de Franse jeugd en het is een jeugdige filmer, die er over spreekt. Na een aar zelend en erg kunstmatig begin raakt de handeling op dreef en gaandeweg ontwaart men dat Chabrol er in slaagt de tragiek van een studentenbestaan voelbaar te maken. Hij eindigt pessi mistisch, als hij het goede straft, hoe wel hij het kwade niet beloont. We maken kennis met een studenten wereldje in Parijs, waarvan de man nelijke leden alle rechten doen gelden die de vrouwelijke gaarne schijnen te erkennen. Twee studenten, neven, zijn de helden van het verhaal: een ijverige studax en een losbol. De eerste is eer lijk verliefd, maar bereikt niets in de liefde. Hij werkt hard, maar zakt voor zjjn examen. De andere is een losbol, die niet werkt, maar wèl slaagt bij pro fessoren en meisjes. Op het stuk van bacchanalen gaat geen zee hem te hoog- Als de studax tot de erkenning komt dat Mj niets heeft bereikt, laat hij de moed zakken, richt een pistool op zijn slapende neef, maar heeft niet de moed om te schieten. Even later krijgt de losbol het wapen in handen en schiet zich van geen gevaar bewust zijn neef spelenderwijs dood, waarna hij versla gen achterblijft. Dat beiden ten ore'ef gaan, tekent het nihilistische pessimis me van de filmmaker, dat hij tijdens de handeling suggestief weet te de monstreren. Na de lange aarzeling van het begin begint de handeling een at mosfeer te ademen, die door een ver nuftige constructie van onopvallende details wordt opgeroepen en vrij spoe dig gaat preluderen op het trieste ein de dat toch nog als een bittere en schokkende verrassing komt indagen- Een knappe maar droevige film.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 8