TOEKOMST A UTO verontschuldiging voor I i de auto van heden? Jachtwerf in Lisse bouwt voor Belgische Marine De toekomstige auto s zien echter anders uit er een Franse regering verbiedt tweede boek over folteringen WIST U DIT? Lands Kroniek- Cals komt tegemoet aan grondwettelijke bezwaren Rijden we nog in de auto van gisteren? Lancering van kunstmaan van V.S. mislukt Unieke combinatie van sleep en brandweerboot Het nut van de snelheid „La Gangrene bevat relaas van gearresteerde Algerijnse studenten Het aroma van maatjesharing Bij het kaken achtergebleven ingewanden van betekenis Voorzitter N.V.V. treedt af Wijzigingen in Mammoetivet Encycliek met oproep tot vrede V B 79 j-K- PROMOTIE TE UTRECHT Ambtenaren in België morgen in staking 'N V?. J C. W. van Wingerden om gezondheids redenen niet her kiesbaar CONCERTGEBOUW zal entrees verhogen DINSDAG 23 JUNI 1959 -- Ui uy; <n e d<US> J^0' fcj| (Van onze verkeers- medewerker) „Wt7 rijden met de auto's van morgen op ae wegen van gis terenheeft een bekende Ameri kaanse construc teur gezegd. Als critiek op de langzame ont wikkeling van de moderne snel wegen is deze boutade aardig gevonden, maar voor wat die auto's van mor gen betreft is enige reserve wél op zijn plaats. Wie niet geïmponeerd wordt door staartvinnen en panoramische voorruiten moet erkennen dat er in de autotechniek per tien jaar hepben tot een doelmatiger en weinig verandert en bij zorgvul- betrouwbaarder vervoermiddel dige vergelijking van een wagen dan men vroeger kende. De tecli- uit 1920 en één van dit jaar be- nicus komt echter eerder onder de kruipt ons het gevoel dat wij ook indruk van het feit dat de mu- nog in de auto van gisteren rijden, seum-auto van 1910 al zo volledig gébruik maakte van alle principes Constructief is er niet veel meer die onveranderd bleven dan dot aan de hand. geweest in de tussen- hij bewondering heeft 'voor dé tijd. Wij hébben natuurlijk aan hedendaagse uitvoering, gezien snelheid gewonnen en het rende- tussen andere vormen van tech- ment van de motoren is aanzien- nische ontwikkeling. Men behoeft lijk opgevoerd. Verder zijn er slechts te denken acin straaljagers, allerlei detaïlverbeteringen toege- televisie, électronische reken- past die van stap tot stap geleid machines en kleurenfilms. Koninklijk jagermeester MECHANISERING AUTOMATISERING W NEDERLAND N.V Paramount American Ggarettes een klasse beter voor dezelfde prijs Paramount kost maar f 1.- per pakje Cigarettes Eens en oneens met de A.N.W.BBrom fietsers en knipperbollen De verhouding zoek Paus kondigt aan: hi -§K"' 1 $%9mm 'y/ S$:S$ Ontwerp van een toekomstauto, zoals die enkele jaren geleden door Ford werd gepubliceerd. Als krachtbron moet men zich een straal- of turbinemotor voorstel len. In de staartvinnen zijn giro- scopen ondergebracht voor de stabiliteit. 1111111111111111 i 11111111111111111111II11111111111111 f 111 IJ iiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiHiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiii! Een poging van de V. S. om een drie trapsraket te lanceren met een satel liet in de neus, met behulp waarvan men waarnemingen omtrent de hitte van de zon en de aarde wilde doen, is gisteren mislukt. De satelliet kwam niet in een baan rond de aarde. Het was de derde kunstmaan van het type Vanguard die door de Amerikanen werd afgeschoten. Waarschijnlijk moet het mislukken van de „Vanguard" worden toegeschre ven aan een kleine ontploffing veroor zaakt door slecht functioneren van een drukregelaar in de tweede trap van de raket, zo verklaarde men gisteravond in de basis van Cape Canaveral, waar de lancering geschiedde. De raket heeft een hoogte bereikt van ongeveer 320 kilometer voordat zij naar de aarde terugviel. Zonder twijfel is zij bij de terugkeer in de dichtere lagen van de dampkring verbrand. Bij K. B. is met ingang van 1 juli aan jhr. mr. W. R. Röell eervol ontslag verleend als koninklijke jagermeester voor Zuid-Holland, onder gelijktydige benoeming tot koninklijke jagermees ter in buitengewone dienst. In zqn plaats is benoemd tot koninklqk jager meester voor Zuid-Holland mr. R, J E. M. van Zinnicq Bergmann. Advertentie Van de zijde van de autofabrieken die in hun folders en advertenties een loeiend enthousiasme aan de dag leg gen voor hun laatste modellen, is er toch ook wel enige onbehagen op dit punt te bespeuren. Het lijkt er zelfs wel eens op dat het enthousiasme om gekeerd evenredig is aan de feitelijke vorderingen, en dat men er het gebrek aan nieuws mede overschreeuwt. In ieder geval is het mode geworden om „toekomstauto's" ten tonele te voe ren, experimentele modellen die ons moeten leren wat wij over nog eens twintig jaar zullen kunnen kopen. Men besteedt aan deze droomwagens enorme bedragen en het moet gezegd worden dat ze een tentoonstelling verdienstelijk opluisteren. Het kan zelfs zijn dat er bepaalde constructies in verwerkt zijn die op de duur praktische toepassing zullen vinden, doch tot nu toe is dat niet gebleken. Nuchter beschouwd heb ben deze toekomstauto' s dan ook wei nig nut. Indien er al belangstelling mo ge bestaan voor de wagen van onze kleinkinderen dan wordt deze belang- lllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllHllllllillllllllllllllllllllllllll iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiim stelling toch ook nog doorkruist door berichten over nieuwe atoomraketten die deze kleinkinderen misschien zul len terugjagen naar de holen waar onze voorouders duizenden jaren geleden met zoveel moeite zijn uitgekropen. Het heeft er dan ook de schijn van dat de moderne constructeur zich in zijn toekomstauto verontschuldigt voor zijn creatie van vandaag die in sterke mate een auto van gisteren is. „Kijk eens wat we zouden kunnen maken als we de gelegenheid hadden" schijnt hij te betogen en met de gebrekkige wegen is het excuus dan compleet. Wellicht heeft men de indruk dat deze toekomst auto' g uitzondering zijn en slechts door enkele Amerikaanse fabrieken zijn ver toond. Niets is minder waar. Het is bijna zo dat een vooraanstaand merk het bijna aan zgn reputatie verplicht is om op dit gebied eens iets te laten zien. Oordeelt u zelf maar. Vrij kort na de oorlog kwam ROVER in het nieuws met een experimentele turbinemotor die grote belangstelling trok, vooral omdat deze mogelijkheden biedt voor de praktische ontwikkeling in de naaste toekomst. Spoedig daarna kwamen uit Amerika de berichten over turbinemotoren van de CHRYSLER groep, gevolgd door de „Etoile filante" van RENAULT, een gehele serie serie „Firebirds" van General Motors en proe ven van FIAT. Maar dit was nog slechts de realistische kant van de zaak. In Amerika gooide men het intussen over een andere boeg en publiceerde schet sen van echte droomauto' s, schetsen die tot werkelijkheid kwamen in model len van Ford en Genera] Motors. Deze Toekomst-ontwerp van General Motors, de Firebird III. Deze ex perimentele wagen is inderdaad op de weg gebracht. Stuurwiel, gas- en rempedaal zijn in één enkele stuurknuppel gecombi neerd. De fabriek vermeldt met trots, dat de automatische bestu ring van de wagen geschiedt met de instrumenten van het ruimte vaart-tijdperk. De wagen heeft twee motoren, een turbinemotor voor de aandrijving en een 10 pk zuigermotor voor de accessoires. (Van een verslaggever) Maandag wordt in Oostende het brandblus-bergingsschip „De Bij" over gedragen aan de Belgische Marine. „De Bij" is een vernuftige combinatie van sleep- en duwboot en bovendien nog van brandblusboot, gebouwd bij Akerboom's Scheeps- en Jachtwerf N.V. in Lisse. Dc Belgische Marine gaat het schip in Oostende stationeren, waar het vooral gebruikt gaat worden voor het verhalen en aar. de kade bren gen van mariiievaartuigen. Het grote voordeel van deze kleine boot die een waterlijnlengte heeft van slechts 16 meter is, dat zij op het kleinst mogelijke oppervlak kan opereren. Me de dank zij de Voith-Schneider-propel- lors bezit het schip een bijzonder grote wendbaarheid en kan net bij voor beeld, langszij langs »on ander schip liggend dit schip loodrecht naar de ka de stuwen. In vrije vaart met onbelast schip, kan „De Bij" een snelheid ontwikkelen van tien knopen per uur. De trek kracht bedraagt 4500 kg. De diepgang is 1.35 meter en de breedte 5.20 me ter. Merkwaardigerwijze heeft men een voorsteven gebouwd naar het Mayer- model, zonder er dit model werkelijk van te maken. De romp is door vier waterdichte schotten verdeeld, zodat desgewenst ook zeevaarten gemaakt kunnen worden. De voortstuwing ge schiedt door twee MWM dieselmotoren van elk 200 PK bij 1200 omwentelingen per minuut. De metalen bóvenbouw bevat het verblijf, de stuurhut en schijnlichten. Op de driepootsmast bevindt zich een wa terkanon op een platform. Een tweede waterkanon heeft op het dak van het stuurhuis een plaats gekregen. In het bemanningsvooronder bevindt zich een keuken met butagascomfoor en buta- gas-koeikast, een w.c. met wastafel en een slaaphut voor drie personen. Het dagverblijf bevat een ruime hoekbank en kasten voor kleding, servies en glaswerk. Een luchtinstallatie zorgt voor een naar believen te regelen ver warming door het hele schip. Het bijzondere van dtze boot is, dat zij tevens is uitgerust voor het bestrijden van scheepsbranden. Met behulp van hydraulische hulpmidde len kan zij een groot waterdebiet on der hoge druk leveren. Bovendien is zij uitgerust met een schuimblus- en nevelinstallatie, zodat verschillende typen van brandhaarden kunnen wor den bestreden. Het eigen brandweer- net kan bovendien verbonden wor den met dat van het geteisterde schip. De brandblusinstallatie is eveneens van Nederlandse makelij. Zij is een produkt van de Gebroeders Krone- burg N.V. uit Hedel. De bluscapaci- teit bedraagt 8000 liter per minuut, HAARLEM TEL 02500-11869 modellen beantwoordden niet geheel aan de gewekte verwachtingen. Dat kon ook niet want de uitrusting met radar en elektronische chauffeurs was nog niet te demonstreren en ook op vele andere punten moest men noodgedwon gen terugvallen op conventionele con structies. In dit opzicht is SIMCA on langs al weer verder gegaan. Deze on derneming exposeert tegenwoordig de „Fulgur", een knap staaltje science fiction die ongeveer het midden houdt tussen een automobiel en een straalja ger. De Fulgur rijdt op twee wielen aan de achterzijde, de voorkant wordt van de weg gehouden door een tweetal gyroscopen onder de voor-zitplaatsen. Er zijn wel voorwielen doch deze wor den bij hoge snelheid ingetrokken. De aandrijving geschiedt door elektromo toren, gevoed door batterijen van grote capaciteit en verder is alles elektro nisch en griezelig. De Fulgur is ge projecteerd tegen een achtergrond van wegen zonder gelijkvloerse kruisingen en speciale banen met vier rij-lagen. Dergelijke ontwerpen voor de steden en landschappen van morgen zijn tegen woordig niet ongewoon, sommige men sen dromen er inderdaad wel eens van, ze worden dan met een gil wakker. Het is opmerkelijk dat men in „toe komstauto's" van deze aard zo veel publiciteitswaarde ziet dat ze de zeer hoge kosten rechtvaardigen. Er kan toch immers nauwelijks twijfel over be staan dat de ontwikkeling van de auto niet deze kant op kan gaan. In de eerste plaats zijn de gedroomde wagens onge schikt voor het normale werk dat wij met een auto doen en wat ook de prin cipiële taak is van de auto, nl. het zich verplaatsen van huis tot huis. Om met schoudergordels in een schietstoel binnen een uur naar Parijs te komen is niet het streven van de automobilist. Het vliegtuig en de trein zullen trou wens voor super snel vervoer altijd in het voordeel zijn en ze bieden boven dien comfortabel vervoer, wat van de super-auto niet gezegd kan worden. Het probleem van dat gedeelte van de reis tussen de rand en het centrum van de stad lossen ze evenmin op als het vlieg tuig dat kan. Wanneer men er over zou denken om wegen aan te leggen die een onafgebroken tocht toelaten tot de Place de Ia Concorde met een snel heid van 200 km p. u. dan zou er eerst eens over gepraat moeten worden om gewone auto' s wat meer lucht te ver schaffen in de binnensteden. Men moet bij dit alles niet uit het oog verliezen dat er een toenemende behoefte ont staat juist aan eenvoudige praktische kleine auto' s die in hun opzet eigen lijk ouderwets zijn. Een bijzonder treffend voorbeeld hiervan is de Citroën 2 CV welke niet snel is en zeer bescheiden pres taties levert maar niettemin eerst in Frankrijk en sedert kort ook in ons land zijn grote populariteit ontleent aan de geschiktheid voor het kleine werk van velerlei aard. Men kan hier een filosofie aan vastknopen over het nut van snelheid als zodanig. Wat doet men met de enkele minuten die op korte afstanden en de-enkele uren welke op de langere trajecten worden gewonnen. Pas wanneer het om dag reizen gaat, spelen de zeer hoge snel heden een wezenlijke rol doch in dat gebied zijn het zij nogmaals gezegd trein en vliegtuig toch alleen heerser, ook in de verre toekomst. Hebben wij nu tenslotte de hand schoen opgenomen voor de auto van vandaag die zo voox-treffelijk is? Dat is niet helemaal het geval. De ontwik keling zal evenwel doodlopen indien de ze de richting kiest van de straaljager op twee of vier wielen en zal moeten leiden tot een nog eenvoudiger te be dienen en te onderhouden transport middel voor dagelijks gebruik. Wanneer men ziet hoe weinig zorgen een huis vrouw heeft met haar stofzuiger, haar radiotoestel en haar koelkast dan is het met enige afgunst dat wij daar de kosten en moeite tegenover stellen die we aan onze auto besteden. Hier ligt De Franse autoriteiten zijn overge- I gaan tot de confiscatie van een boek, dat onlangs onder de titel „La Gangrene" bij de „Editions de Minuit" is versche nen. Het boek bestaat uit verklaringen van een groep Algerijnse studenten, die in december in Frankrijk „wegens het in gevaar brengen van de veiligheid van de staat" zijn gearresteerd en die vertellen van de folteringen, waaraan zij zouden zijn onderworpen. Een van de studenten is de broer van de „minis ter van financiën" in de Algerijnse bal lingen-regering. De studenten beweren, dat zij zijn gefolterd door de D.S.T., de veiligheidsdienst in Parijs. Zij hebben nog niet terechtgestaan. In „Le Monde" heeft Jacques Fauvet over „La Gangrène" geschreven: „Als men deze met bloed besmeurde bladzij den leest, waarvan men zou willen dat zij slechts in de verbeelding bestonden, dan weet men niet wat het meeste af grijzen wekt: de wreedheid van de da den Qf\ de laagheid van geest van hen die aan de foltering de belediging heb ben toegevoegd". Het is de tweede keer, dat in Frank rijk een boek over beweerde folterin gen in beslag is genomen. Het eerste was „La Question" van Henri Alleg, eeri communistisch journalist uit Al giers, die het optreden van Franse pa rachutisten beschreef. Wat deze nieuwe confiscatie zo op merkelijk doet zijn, is, dat een groot deel van de verklaringen van de studenten reeds in december in druk is verschenen, namelijk in het blad „Témoignages et Documents", dat zich specialiseert in het afdrukken van wat het noemt „verbo den geschriften over Algerije en over De procureur-generaal heeft meege deeld, dat de studenten met geen woord over de beweerde folteringen hehben ge rept, toen zij voor de rechter-commissa- ris werden gebracht, en dat zij later, toen zij er op andere manier wèl rucht baarheid aan hadden gegeven, tot twee maal toe geweigerd hebben zich uan een medisch onderzoek te onderwerpen. terwijl voorts 56 m3 schuimblus per minuut geleverd kan worden. De bei de waterkanonnen hebben een werp- wijdte van ongeveer vijftig meter. Zij kunnen schuim en water geven. Voor zeven brandslangen bestaat aansluit- mogelijkheid, terwijl deze naar belie ven kunnen worden voorzien van straalpijpen of nevelblussers. Het schip heeft tevens bergingscapa citeit. Via een slangenstelsel kan de berging op redelijke afstand van het geteisterde schip geschieden. De aan zuiging geschiedt met behulp van twee speciale vacuumpompen. Voor ber gingsdoeleinden verplaatst „De Bii" minimaal 1500 m3 per uur ender een aanzuighoogte van 814 meter. Het is de eerste maal, dat in Neder land een boot met een dergelijke com binatie van functies is vervaardigd. De Belgische Marine heeft dan ook de pri meur. Hoe dit intern geregeld moet worden is haar zaak, maar ongetwij feld zullen de verschillende marine diensten proberen elkaar dit fraaie en doeltreffende schip af te snoepen. |Mi -<.s De nieuwe boot tijdens een demonstratie. O een prachtige taak voor dö experimen-1 de bedreigde vrijheid". Tegen dit blad is van officiële zijde destijds geen actie ondernomen. tele afdelingen van de moderne auto- fabrieken en bij alles wat ze bereiken om het ideaal te benaderen van de auto die 100.000 km geen omkijken vraagt, kan men van onze dankbaar heid overtuigd zijn. Ongeveer 160.000 Belgen in overheids dienst zullen morgen een waarschu wingsstaking van een uur houden om te protesteren tegen het besluit der rege ring om de personeelsuitgaven te ver minderen en om aan eisen voor een werkweek van veertig uur en de vast stelling van een minimum-salarisschaal kracht bij te zetten. Aan de staking zullen o.a. het personeel van de spoor wegen, de burgerluchtvaart en de ra dio, alsmede de onderwijzers en leraren deelnemen. Aan de rijksuniversiteit te Utrecht is maandagmiddag de heer A. F. M. G. Luijpen te Driehuis-Velsen tot doctor in de wis- en natuurkunde gepromoveerd op een proefschrift, getiteld: „De in vloed van het kaken op de rijping van gezouten maatjesharing". Het haringkaken bestaat uit het weg nemen in één snede van kieuwen, hart, lever, maag en galblaas, waarna de vis met zout bedekt wordt. Een deel van de dunne darm, de maagaanhang sels en veel alvleesklierweefsel blijven in het lichaam achter. Haring, die niet direct geconsumeerd wordt, maakt een rijpingsproces door, waarbij hij steeds zachter wordt en een speciaal aroma krijgt. Het was uit het onderzoek van Liebert en anderen bekend, dat de enzymen of fermenten uit de achtergelaten delen van het darmkanaal daarbij door hun inwer king op het eiwit een belangrijke rol vervullen. Neemt men de ingewanden Advertentie '■JLniJUminiu American Het jaarverslag van ons aller A.N.W.B. is elk jaar een schijnbaar droge opsomming van wensenjfen grie ven. Voor de weggebruiker en wie is dat tegenwoordig niet? is het echter een zeer leesbaar stuk omdat hij er zijn eigen kritiek en wie heeft die niet? in weerspiegeld vindt, dan wel omdat hij er aanleiding in vindt, het met de Algemene Neder landse Wielrijdersbond niet eens te zijn. Immers, na de politiek is er wellicht geen terrein, dat zozeer de meningen verdeeld houdt als het ver keer. Begrijpelijk overigens; het ligt er maar aan, van welke kant men het verkeer bekijkt: als angstige voetgan ger, als verdrukte fietser, als veron gelijkte brommer, als gesoigneerde scooterrijder, als sportieve motorrij der of als(.vult u zelf maar in) automobilist. De maximum-snelheid van 30 km voor li-omfietsen in de bebouwde kom is zo'n heerlijk punt van meningsver schil. Geen brommer, die er een goed woord voor over heeft. De automobi list echter vindt het menen wij een uitstekende maatregel. De ANWB zegt nu in zijn jaarverslag, dat deze maatregel niet veel effect sorteert. Men verwacht echter verbetering nu de voorschriften voor de bouw van nieuwe brommers vastliggen. In het jaarverslag wordt voorts de invoering bepleit van „vedergewicht brommers en scooters", met een cylinder-inhoud van 50 tot 100 cc. en een belasting druk, die niet hoger is dan de huidige fiscale lasten voor snelbrommers. Ook de knipperbol is een omstreden punt. Er zijn voetgangers, die zweren bij de oranje bol. He bekende nadeel is echter, dat bij zonlicht het al of niet branden van de bol nauwelijks geconstateerd kan worden. Een ander bezwaar is volgens vele voetgan gers dat het gemotoriseerd verkeer nu helemaal geen respect meer heeft voor overstekende voetgangers op niet-beveiligde plaatsen. „Als u wilt oversteken, moet u het maar bij die bol doen," schijnen vele automobilis ten te denken. Volgens de A.N.W.B. is de knipperbol geen succes geble ken. In onderzoek is momenteel of het systeem van Kopenhagen kan worden overgenomen, waarbij voetgangers op met spijkers en-of strepen gemar keerde oversteekplaatsen al of niet van verkeerslichten voorzien voor rang hebben, ook bij afslaand verkeer. De A.N.W.B. is er voor. U misschien niet. Maar u zult het met de bond er ongetwijfeld wel o.er eens zijn, dat de weggebruiker zich in het nauw gebracht ziet door tientallen verkeers borden, die op gevaarlijke situaties wijzen. Wanneer er borden staan, be tekent dit, dat het gevaar onderkend wordt. Maar intussen blijven de si tuaties bestaan. De A.N.W.B. houdt dan ook vol, dat de investeringen in de wegenbouw nog steeds geen be vredigend beeld opleveren, hoewel de ontvangsten uit het wegverkeer regel matig stijgen. De verhouding is ten enenmale zoek. In 1959 werd slechts 19 pet van de ontvangsten geïnves teerd produkt Luijpen geheel weg, dan wordt het hard en ongenietbaar. In zijn dissertatie heeft dr. nagegaan, welke enzymen hierbij de belangrijkste rol vervullen, hoe hun werking wordt beïnvloed door het hoge zoutgehalte van de pekel en door de lange tijd van het bewaren. Het meest belangrijk bleek de rol van het enzym trypsine, dat voorkomt in of bij de maagaanhangsels. Enzymen uit de spieren spelen, volgens dr. Luijpen, slechts een ondergeschikte rol. Het is dus merkwaardig, dat het on gewild achterlaten van een deel der in gewanden, gevolg van de snelheid waarmee de bewerking wegens het grote aanfal te verwerken dieren moet worden uitgevoerd, zulk een belangrij ke rol speelt bij het rijpingsproces. Dat het kaken honderden jaren geleden op dezelfde wijze gebeurde, blijkt uit het feit dat op het wapen van De Riip, dat een haring voorstelt, de maagaanhang sels zgn fgebecld. Dr. Luijpen vestig. -- er de aandacht op, dat een juist inzicht in hetgeen bij het rijpingsproces van de haring ge beurt eventueel tot technische verbete ring kan leiden. Het proefschrift werd bewerkt op het instituut voor visserijprodukten t.n.o. te IJmuïden. Promotor was prof. dr. H. J. Vonk. In de gisteren gehouden vergadering van het verbondsbestuur van het NVV heeft de heer C. W. van Wingerden medegedeeld, dat hij zich op het congres van het NVV. dat 1, 2 en 3 oktober te Utrecht wordt gehouden, om gezond heidsredenen niet herkiesbaar kan stel len voor de functie van voorzitter. De heer Van Wingerden kan wel een kan didatuur voor een andere functie in het dagelijks bestuur van het NW aan nemen, aldus een medisch advies dat hij heeft gewonnen. Met ingang van 1 september a.s. zul len de abonnementsprijzen van het Con certgebouw in Amsterdam opnieuw ver hoogd worden in verband met de ge stegen kosten van gastdirigenten en solisten. Dit delen B. en W. van Amster dam mede in een voorstel aan de raad om het Concertgebouworkest voor het nieuwe seizoen een subsidie te verlenen van f 715.000 en een aanvullend subsi die van f 57.000 in verband met het nu aflopende seizoen. Het tekort over het komend seizoen is geraamd op 1,23 miljoen. In het sub sidie zijn bedragen opgenomen voor een definitieve regeling van het' pensioen voor orkestleden en oud-orkestleden. (Van onze Haagse redactie) Minister Cals zal dezer dagen een nota van wijzigingen indienen op zijn ontwerp van wet op het voortgezet on derwijs, de zgn. „Mammoetwet". De wijzigingen zijn het resultaat van de besprekingen, die de minister vóór de kabinetsformatie heeft gevoerd met een aantal onderwijsdeskundigen van de drie christelijke partijen. Bij deze be spreking, waarbij ook de fractievoor zitters van KVP, AR en CHU aanwezig waren, heeft mr. Cals meegedeeld in hoeverre op bepaalde punten wijzigin gen voor hem persoonlijk aanvaard baar zouden zijn indien hij als minister in het nieuwe kabinet het ontwerp zou moeten verdedigen. Hij heeft zich daar bij in principe bereid verklaard „een wijziging aan te brengen, waardoor een opzet zou worden bereikt, die door alle bij de bespreking betrokken personen principieel aanvaardbaar en niet in strijd met de grondwet werd geacht". Zoals bekend, hadden de vooral uit prot. christelijke kring aangevoerde be zwaren betrekking op de positie van het bijzonder onderwijs. De minister deelde een maand na de bespreking in de Eer ste Kamer mede, dat men er toen „uitgekomen was". Mr. Cals zegt thans, in antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid Kleij- wegt (PvdA) dat hij gemeend heeft, reeds nu de wijzigingen te moeten aan brengen omdat in de Tweede Kamer on zekerheid blijkt te bestaan of een nota van wijzigingen reeds nu kon worden verwacht. De minister verklaart daar- bij uitdrukkelijk, dat hij met zijn wijzi gingen niet vooruit wil lopen op het -■ t.z.t. in de Kamer te voeren gemeen overleg. De paus heeft aangekondigd dat hi) binnen korte tijd in een encycliek een nieuwe oproep tot de wereld zal rich ten om een waarachtige, intern.ationa- ie vrede tot stand te brengen. Nu conferentie van Genève vooralsnog geen basis heeft verschaft voor t.en vredelievend samenwerken der volke ren, aldus de paus, is het des t° nood zakelijker dat Christus' wetten beter gekend en beleefd worden. Hij ver klaarde dit in een toespraak tot 20.00" pelgrims, aldus meldt het K.N.P. De wereldgeschiedenis, aldus de pars. lijkt jammer genoeg precies op de fe' schiedenis van Kaïn en Abel, „We ho®-\ ven maar een krant op te slaan cm- te zien, hoezeer men de tien geboden minacht",

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 6