Dagblad voor Schiedam en omstreken Kabinet-De Quay in eerste nota aan Kamer Regering: Huren 20 pet. omhoog Melk 4 cent duurder en5 loonsverhoging van 2lA% Togliatti doet in rede aan val op De Gaulle Huurblokkering wordt afgeschaft Verdachte vecht deurwaarder en tegen politie Historische grammofoonplaat in West-Duitsland Tumult in Italiaanse parlement Koningin in Groningen Geen verhoging bepaalde woningen vóór 1918 en na 1956 In Bredase rechtszaal „Officier moest psychiater laten onderzoeken" ich eens door Weer duinbrand in Zandvoort De droogte in Europa Stemmen van keizer Wilhelm II tot Willy Brandt en geluidsbeelden Prins Bernhard 48 jaar Het weer 10 ha duinbeplanting verloren Waterrantsoenerin g in Deense steden Rondom de Brandenburgse poort'' Dodelijk ongeval in Amsterdam VRIJDAG 26 JUNI 1959 (Van onze parlementaire redacteur) De regering heeft in een nota bekend gemaakt wat zij met huren, lonen, melkprijs en enkele belastingen van plan is te doen. 2 Op 1 januari worden de huren in alle gemeenten met 20 pet. verhoogd. Slechts enkele categorieën woningen zijn hiervan uit gezonderd. De huurverhoging wordt door een bijslag op het loon goedgemaakt. De verhoging komt geheel aan de huiseigenaren 7 ten goede. De huurblokkering wordt afgeschaft. De grondbelas- ting wordt echter weer verhoogd. 2 Op 1 januari wordt de melk vier cent duurder. Deze verhoging wordt voor de helft goedgemaakt door een verhoging van de kinderbijslag, voor de andere helft door een bijslag op de lonen. 3 De loonbijslag voor huur- en melkprijsverhoging zal 2V„ pet. be dragen van het huidige loon. De bijslag wordt gegeven aan werk nemers van 23 jaar en ouderen en aan jongeren die kostwinner zijn. Gehuwde vrouwen, die geen kostwinner zijn, krijgen geen o bijslag. O De lonen gaan met een minimumbedrag van f 4 per week om hoog in de grote steden, met minstens f 3.75 in gemeenten van de tweede en derde klasse, met f 3.50 in de vierde en vijfde klasse. 4 De kinderbijslag wordt verhoogd met 4 ct. per dag voor het eerste, tweede en derde en met 5 ct. voor elk volgend kind. Bovendien wordt het dubbeltje duurtetoeslag per kind per dag, dat in 1958 en 1959 aan de minst draagkrachtige groepen werd gegeven, nu definitief voor iedereen voor alle kinderen in de kinderbijslag opgenomen. De invaliditeitsuitkeringen worden met 100 pet. verhoogd en bovendien worden de toeslagen voor invaliden die gehuwd zijn met f 5 per week opgetrokken. De loonsverhoging zal tot gevolg hebben dat de pensioenen der A.O.W. en weduwen- en wezen verzekering evenredig worden verhoogd. Na de behandeling van de regeringsnota kan onmiddellijk met de vrijere loonvorming in de praktijk een aanvang worden ge maakt. Vóór 1 juli 1960 kan iedere bedrijfstak de C.a.o. aan de vrijere loonvorming aanpassen. De regering wacht op een S.E.R.- advies om wettelijke minimumlonen te kunnen vaststellen. De lonen van de ambtenaren zullen de algeméne toonbeweging moeten volgen. De regering wil de tijdelijke belastingverhoging nog met een jaar verlengen. Dit betreft de vennootschapsbelasting, de vermogens belasting, het bijzondere invoerrecht op benzine en enige ver hogingen van de omzetbelasting (televisietoestellen, motorrijtui gen en banden). Behalve de grondbelasting wordt ook de perso nele belasting door aanpassing aan het gestegen huurpeil ver hoogd. De regering wil echter allereerst de vrijgezellenbelasting verlagen. Het bedrijfsleven zal 1 pet. meer kinderbijslagpremie moeten opbrengen. De regering is van mening dat de bestedingen minder verruimd kunnen worden dan in het S.E.R.-advies voor mogelijk werd geacht. Volgens de laatste gegevens worden zowel de arbeids markt als de kapitaalmarkt in versneld tempo krapper, terwijl het saldo op de betalingsbalans minder toeneemt dan de S.E.R. verwachtte, zodat het gevaar voor een nieuwe overbesteding begint te dreigen. Het beleid van de regering blijft dan ook meer dan ooit op tegengaan van inflatie gericht. De hoogte van de thans overeengekomen loonsverhogingen vervult de regering reeds met zorg. Donderdagmiddag heeft in Zand voort weer een grote duinbrand ge woed. Nu in de zuidelijke duinen na bij een aftakking van het rijwielpad ZandvoortNoordwijk naar zee. Het vuur vond gretig voedsel in de kurk droge beplanting. Met inzet van al haar materiaal wist de Zandvoortse brandweer het vuur meester te wor den. Ruim 10 ha duinbeplanting, waaronder veel wilgen en duindoorns, ging verloren. Veranderlijk Aan zee weer in Europa nieuwe schiedamsche courant Voor verdere bijzonderheden, pagina 5) Ter gelegenheid van het 69ste lustrum van de Groningse Universiteit bracht koningin Juliana donderdag een bezoek aan het academiegebouw waarvoor de erewacht stond opgesteld van de Compagnie Vrijwillige Flankeurs van de Gro ninger studenten schietvereniging „TYR", welke door H.M. geïnspecteerd werd In de grote zittingszaal van het Ure- oase paleis van justitie is liet donder dagmorgen tot een gevecht gekomen tussen een Haagse verdachte, de deur- Waarder en drie wachtmeesters van de Rijkspolitie. Met de kreet: „Jou krijg 'k nog wel, jongen" richtte verdachte z'th tot de officier van justitie, mr. A. Ran Overveldt, waarna hij in wilde drift ontstak. Tegen de drie wacht meesters hield hij het ongeveer een halve minuut vol, waarna hij de zaal uitgebracht kon worden om in het huis Van bewaring tot kalmte te komen. De officier van justitie had twee en ^en half jaar gevangenisstraf geëist degens poging tot inbraak. Samen met andere Hagenaar was verdachte, J?'e een zwaar strafblad heeft, op 9 fe bruari van dit jaar naar Breda geko men. Volgens de tenlastelegging had den zij aan de Wilhelminasingel een vergeefse poging gedaan, een "woning P'nnen te dringen, en zich in Prinsen beek schuldig gemaakt aan het stelen fan enkele kleine onderdelen van een auto. Toen de president aan verdachte vroeg, of hij het toch ook niet wenselijk achtte, dat hij eens door een psychi'a- <®r werd onderzocht, was het ant woord: ,,Ik heb iange tijd bij die ter beschikking gestelden gezeten en daar a'ordt iedereen gek van, ook die dok- ï?r." „Dus u wilt het niet", zei de pre sident. „Ik niet", zei verdachte. Toen •ueld de officier zijn requisitoir. Na de eis vroeg de president: „Wat hebt u daarop te zeggen, verdachte." Het antwoord luidde „Ik zou willen voorstellen, dat de officier van justi tie zich eens door een psychiater laat onderzoeken." Direct daarop volgde het gevecht. De sterkste wachtmeesters van de parketgroep stonden wat later in de zaal, toen de andere verdachte, ook een „zware jongen" met een ernstig straf register, terecht moest staan met de eerste verdachte als getuige. De tweede verdachte had in het huis van bewaring een Drietje naar de eerste geschréven, dat door de bewakers was onderschept. Daarin werd de eerste van verraad be schuldigd cn kreeg hij de raad, zijn verklaringen m te trekken, omdat het samen en m vereniging plegen van een inbraak altijd zwaarder gestraft wordt en hij dus ook zichzelf benadeelde door het verraad vol te houden. De president van de rechtbank trachtte de tweede verdachte tot een bekentenis te brengen, maar deze bleef hardnekkig ontkennen, medeplichtig te zijn geweest. Het door beide verdach- ten voorspelde gevecht als zjj samen voor de rechtbank zouden staan, bleef dank zij de robuustheid van de wacht meesters achterwege. In alle rust werd de zaak verder afgewerkt. Tegen de tweede verdachte werd drie jaar ge vangenisstraf geëist. De verdedigers in beide zaken betoogden, dat deze eisen te hoog waren, gezien de feiten, en be pleitten clementie. Op 2 juli volgt de uitspraak. (Van onze parlementaire redacteur) De concrete mededelingen over het huurbeleid worden in de nota voorafge gaan door enkele algemene beschou wingen. Daarin zegt de Regering, dat zij als het doel van het huurbeleid ziet „het scheppen van normale omstandig heden op het gebied van de woning- voorziening". Huurprijsbeheersing, ver deling van woonruimte door de over heid, algemene subsidiëring van de woningbouw hoezeer ook sinds de aanvang van de wereldoorlog tot op de huidige dag door de omstandigheden geboden vormen op de duur een be lemmering voor het ontplooien van een zo goed mogelijke voorziening in de volkshuisvesting. Overeenkomstig het geen in het SER-advies op dit punt tot uitgangspunt is gekozen, oordeelt de regering het nodig, in de loop van de komende jaren via huuraanpassingen de afstand te overbruggen tussen het peil van de huidige vraaghuren en de hoogte van een op de vrije markt te verwachten evenwichtshuur. Dit maakt bovendien een verlaging van de Rijks bijdragen mogelpk. De SER zal in het nadere advies over het huurbeleid op langere termijn het vraagstuk van de verlaging van de bouwkosten onder ogen zien. De rege ring doet echter thans reeds een be roep op het bedrijfsleven om al het mo gelijke bij te dragen tot bevordering van een verlaging van de bouwkosten. Waar nodig zal de regering ook niet nalaten maatregelen te nemen. Een be langrijk wapen kan daarbij het Rijks- goedkeuringsbeleid zijn, waardoor bouwcapacite en bouwproduktie op elkaar worden afgestemd. Er zijn trouwens al vorderingen gemaakt op het gebied van een verlaging van de bouwkosten, zo stelt de regering in haar nota. Er is b.v. reeds verschil lende malen gebruik gemaakt van de bevoegdheid, die de regering bezit om tot eenheid in de bouwvoorschriften te komen. Voor wat dan de huurverhoging zelf betreft, stelt de regering een verhoging van 20 pet voor, ingaande op 1 janu ari. Dit betekent in twee opzichten een afwijking van het SER-advies. Om een meer soepele aanpassing van et huurbeleid in het gehele sociaal- economische beleid te waarborgen, wil de regering de verhoging beperken tot 20 pet. Van de huurverhoging zullen worden uitgezonderd: woningen, die vóór 1918 werden gebouwd en die niet meer aan redelijke eisen van woongerief voldoen of die een lagere huurprijs hebben dan 9 per week in de eerste gemeenteklas se tot ongeveer 5 in de laagste gemeen teklasse. Verder de woningen, die na 1 januari 1957 werden voltooid en waar van de huren liggen boven de (verhoog de) huren van de woningen van vóór 1957. Ook de bepaling, dat de huur in geval van nalatigheid in het onderhoud kan worden teruggebracht tot het peil van vóór de verhoging van 1955 zal wor den herzien. Daarbij zullen de maatsta ven voor de beoordeling van de onder- houdstoestand worden verscherpt. De huurblokkering van 1957 wordt ongedaan gemaakt. De regering heeft geen aanleiding gezien om bij de nieu we huurverhoging een beperking te maken in het beschikkingsrecht door de huiseigenaar. Het heeft dan verder weinig praktische zin om de bestaande huurblokkering te handhaven. De grondbelasting zal echter worden ver hoogd tot het peil van vóór 1956. Huurverhoging maakt het mogelijk de rijkssubsidies op de woningbouw te verlagen. Op de eerste plaats heeft zij gevolgen voor de in het verleden toe gekende jaarlijkse woningwetbijdragen. Daarnaast zal, in afwachting van een nadere beslissing van de regering over subsidiëring van woningwetwoningen, de bijdrage voor nog te bouwen wo ningen worden verlaagd van 350 tot f 250 per jaar. Dit is in overeenstem ming met het SER-advies. De subsi die voor zgn. premiewoningen zal wor den verlaagd van gemiddeld f 5000 tot 3500. Om in het bijzonder de bouw van woningen in de lagere huurklassen aantrekkelijk te maken, zal de thans nog bestaande mogelijkheid tot het ver krijgen van .een halve premie voor duurdere huurwoningen worden afge schaft en zullen de overige huurgren- zen in de onderscheidene gemeenteklas sen worden verlaagd. Verlaging van de stichtingskosten-grenzen voor eigen wo ningen wordt eveneens onder ogen ge zien. De premie eigen-woningbezit blijft echter gelijk, ondanks de verlaging van de subsidie. (Vervolg op pagina 5) De leider van de Italiaanse commu nisten, Palmiro Togliatti, verwekte gis teravond een luid misbaar in de Itali aanse kamer van afgevaardigden, toen hij een aanval deed op de Franse presi dent, die zich op zijn reis door Italië thags in Rome bevindt. Hij noemde hem „de man, die het parlementaire regime in Frankrijk ten grave heeft gedragen." De rechtse enlinkse afgevaardigden schreeuwden elkander beledigingen toe. De minister van buitenlandse zaken, Giuseppa Pella, beklom daarop het spreekgestoelte om tegen Togliatti te zeggen, dat zijn aanval op de Franse gast in strijd was met „de meest ele mentaire regelen van het beschaafde leven". De scène in het. Italiaanse par lement is de eerste, die iri enige mate afbreuk heeft gedaan aan de triomf tocht van De Gaulle door Noord-Italië. Het was een weloverwogen aanval van Togliatti. Met de linkse socialist Pietro Nënni benutte hij zijn kans tijdens een Kamer-debat over de be groting van het ministerie van buiten landse zaken om het incident te scheppen. De twee linkse leiders maakten gebruik van routine-verkla ringen over hun tegenstemmen om felle aanvallen op de Franse presi dent te doen. Nenni zei, dat het vermoeden ge rechtvaardigd was, dat de besprekin gen van De Gaulle in Rome ten doel hadden, „het scheppen van een onbruik bare Rome-Parijs-Bonn driehoek en het weer ter sprake brengen van een absurd Middellandse Zee-verdrag." Togliatti beschreef vervolgens De Gaulle als „de man, die het parlementaire regime ten grave had gedragen in een land, dat eeris kampioen was van de democratie en van de vrijheid in heel Europa." De linkse afgevaardigden sprongen op en applaudisseerden. Het centrum en rechts protesteerden luidruchtig en de voorzitter van de Kamer, Giovanni Le one drong er kalm bij Togliatti op aan „te beseffen, dat men eerbiedig dient te spreken over een ander staatshoofd". Togliatti antwoordde daarop, dat er in de kamer-reglementen te dien opzichte niets te vinden was. En de communis tische leider ging verder door 1 te zeg gen, dat hij „een hartelijke groet bracht aan het Algerijnse volk, dat voor vrijheid en onafhankelijkheid vocht." „Lang leve Algerije," schreeuwden daarop de communisten en socialisten, terwijl zij overeind rezen. Het duurde geruime tijd voordat de orde was her steld. Generaal'i Speidel, bevelhebber der land strijdkrachten van de NATO in Cen- traal-Europa, heeft de oefening Panta Rei bezocht. Hier ziet men hem in ge sprek met enige infanteristen die aan de oefening deelnemen in de omgeving van Well aan de Maas. De zon blijft ook over df andere lan den van het Europese vastqland schij nen. Tegenover de vreugde der vakan tiegangers staat de bezorgdheid van plaatselijke autoriteiten en boeren in vele gebieden, die zich als gevolg van de droogte voor een crisistoestand ge plaatst zien. Een uitzondering vormen Zwitserland'en Spanje waar stortre gens in de afgelopen twee weken schade aan de gewassen hebben toegebracht. In Parjjs is de toeloop naar de zaken die lichte zomerkleding verkopen zo groot, dat een zaak een televisietoestel heeft geplaatst om do wachtende klanten afleiding te bezorgen. In Noor wegen is de droogte ernstig. Er zijn strenge bepalingen voor het besproeien van de tuinen. In Zweden worden de gewassen door de droogte bedreigd. Op sommige plaatsen zijn zij door nacht vorst vernietigd. In veel Deense steden is men tot rantsoenering van water overgegaan. De melkproduktie in Bel gië is in.de afgelopen twee maanden twintig procent minder dan vorig j'aar. (Van onze correspondent in Bonn) Nadat enkele weken geleden in West- Duitsland grote deining is ontstaan door Amerikaanse langspeelplaten on der de titel „redevoeringen en liederen uit uazi-Duitsland" - waarvan de ver koop inmiddels voor het hele grondge bied van de Bondsrepubliek is verbo den - is thans door een maatschappij in Frankfurt een nieuwe historische grammofoonplaat op de markt gebracht. De titel daarvan luidt: „Rondom de Brandenburgse poort", het symbool van de voormalige rijkshoofdstad Berlijn en sinds 1949 de grens tussen de vrijheid van het Westen en de communistische onderdrukking van het Oosten. Deze langspeelplaat is een soort ge schiedenisboek, waarvan men de blad zijden niet behoeft om te slaan. Zij is op de markt gebracht vergezeld van de goede wensen van Westduitslands mi nister voor JDuitse zaken, ..herenigings minister" Ernst Lemmer. De inleiden de en slotwoorden worden gesproken door Berlijns energieke burgemeester Willy Brandt. De geschiedenis begint in 1789 met de bouw van de „Branden burger Tor". De eerste originele opna me is de bijtende korporaalsstem van Keizer Wilhelm II met zijn oproep „Aan mijn volk" bij het uitbreken van de le wereldoorlog: „Voorwaarts met God, die met ons zal zijn, gelijk hij ook met onze vaderen was". Men hoort verder de stemmen van Maarschalk Hinden burg na de slag bij Tannenberg, Duitslands eerste president Friedrich Ebert bij zijn eedsaflegging in februari 1919, de temperamentvolle minister van buitenlandse zaken Stresemann, de stem van een S.A.-man bij de boekver brandingen in 1933, Hitlers rede in dat zelfde jaar bij de afkondiging van het „Ermachtigungsgesetz" dat een einde maakte aan de democratie in Duitsland, Hitiers oorlogsverklaring op 1 septem ber 1939 („Sinds vanmorgen kwart voor zes wordt er teruggeschoten"), opna men van Russische gezangen onder de „Brandenburger Tor", de stem van Berlijns onvergetelijke burgemeester Ernst Reuter, een geluidsbeeld van de luchtbrug naar Berlijn en de voorle zing van het decreet, waarbij in Oost- Berlijn na de volksopstand van 17 juni 1953 de noodtoestand werd afgekondigd en de Russen repeteerden, wat zij drie jaren later in Hongarije herhaalden. Een woord van burgemeester Willy Brandt besluit de plaat. Verwachting tot zaterdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Veranderlijke bewolking met van avond en vannacht plaatselijk nog een bui of onweer, morgen van het westen uit opkomende regen. Zwak ke tot matige wind draaiend naar zuidelijke richtingen. Dezelfde tem peraturen als vandaag of iets lagere. Zon: 4.21-21.04. Maan: 0.05-12.23. Het is mogelijk dat een regenzone weet door te dringen tot in de zuidelijke provincies van Nederland. De wind draait daarbij naar zuidelijke richtingen terwijl de temperaturen iets lager blijven dan vandaag. Een recente opname van prins Bernhard, die 29 juni 48 jaar wordt. (Foto Paul Huf) Donderdagmiddag om kwart voor vjjf heeft op het kruispunt van de Hudson- straat en de Balboastraat in Amster dam een vrachtauto, bestuurd door de 47-jarige B. uit Wilnis een motorrijder met duo-passagier aangereden. Het 5- jarig zoontje van de bestuurder van het motorrijwiel viel op het wegdek en kreeg het linkerachterwiel van de vrachtauto over zich heen. Het jongetje overleed ter plaatse. De vermoedelijke oorzaak van het on geval is het verkeerd geparkeerd staan van een personenauto, waardoor de vrachtwagen moest uitwijken. Morgen veranderlijke bewolking maar no zomers strandweer. Buienkans klein. Temperatuur overdag 20 tot 22 graden C. Zwakke zeewind. Vooruitzichten: zo mers strandweer maar minder bestendig. Station Den Heider Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Zd.-JLimhi' Stockholm Oslo Kopenhagen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Nice Berlijn Frankfort München Zurich Geneve W enen Innsbruck Rome 'nrtricï - /r^u-,rca Weer t max. min. neersl. :emp temp afgel. 24 uur geheel bew. 21 17 0 geheel bew. 27 16 0 regenbui 24 16 1 onbewolkt 25 14 0 zwaar bew. 28 16 0 zwaar bew. 28 15 0 zwaar bew. 29 15 0 zwaar bew. 29 18 0 licht bew. 28 11 0 licht bew. 29 14 0 onbewolkt 21 11 0 regen 24 14 0.4 geheel bew. 26 16 0 geheel bew. 27 17 0 zwaar bew. 26 15 0.1 geheel bew. 27 18 9 zwaar bew. 25 19 0 onbewolkt 24 12 5 licht bew. 30 14 0 onbewolkt 23 -9 0 mist 27 U 2 onweer 28 17 7 onbewolkt 24 13 1 regenbui 24 14 1 onbewolkt 30 18 0 licht bew. 30 XX X onbewolkt 31 18 0

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 1