Dagblad voor Schiedam en omstreken Amerikaans vliegtuig Italië neergestort Alle 68 inzittenden om gekomen in Coöperatieve maalderij bij Ven lo door brand vernield - -S^T-htturenszeeiveg geopend Landhou wvliegtu igen willen regen maken CJ Drie zilveren anjers uitgereikt Kooptoptijd uw zekerheid IN HEVIGE ONWEERSBUI Door de bliksem getroffen Luchtziekte redt meisje Smeulend vuur weer opgelaaid Opstand in Bolivia Redevoering van Engelse koningin; Eisenhower spreekt „prairie-Frans Harriman onder de indruk van Rusland Staalindustrie in V.S. bereidt zich voor op staking In Israël dreigt kabinetscrisis Prinses PAOLA morgen in Brussel Little Rock opent schelen Voor blanke en neger- leerlingen Regenjas bij de hand t' <44 Dtaéj 3D m kiste» Vrije zaterdag voor Friese ambtenaren Met klokgelui en gillende scheepssirenes Een brokje kleigrond Van Hemelrijck richt waarschuwing tot ABAKO Dr. Roberto Arias in Peru aangekomen ippp Mag pers niets weten over gevolgen droogte? Huzaar gedood tussen twee vrachtwagens Dl ederlancl-Duitsland Onderhandelingen maken goede vor deringen Prins Karei woont huwelijk niet bij Het weer in Europa NATiONALE LEVENSVERZEKERING-BANK ZATERDAG 27 JUNI 1959 - - ;'v- i - b i" kk'k v-V-C-k NEDERLANDSCHE CREDIETBANK N.V. vestigin openen voor u de were Wapens voor Bonn Aan zee - nieuwe sc amsche courant Een „Super-Constellation" van de Amerikaanse luchtvaartmaatschappij T.W.A., met 59 passagiers en negen be manningsleden aan boord, is gister avond tijdens een hevige onweersbui in Noord-Italië neergestort. Alle 68 inzit tenden zijn om het leven gekomen. Er bevinden zich geen Nederlanders onder de slachtoffers. De meeste passagiers van het vliegtuig, dat van Athene on derweg was naar Chicago, waren Ame rikanen en Italianen. Verder kwamen op de passagierslijst voor twee Fran sen, twee Britten, een Oostenrijker en een Egyptenaar. Het vliegtuig verongelukte enkele mi nuten nadat het na een tussenlanding op het vliegveld Malpensa bij Milaan was opgestegen. De wrakstukken van het grote viermotorige toestel zijn op een afstand van ongeveer 12 km. van het vliegveld over een groot gebied verspreid terecht gekomen. Het staart stuk kwam bij Olgiata Olona op de grond en brokstukken van de romp bij Marmate, ongeveer anderhalve kilome ter verder. Een politieman te Castellanza, die als eerste het vliegveld alarmeerde, heeft verklaard gezien tc hebben dat het vliegtuig door de bliksem werd getroffen. Het leek alsof eerst een vleugel van de romp brak en toen de staart. Daarna geraakte het vlieg tuig in brand, explodeerde in de lucht, stortte naar beneden en sloeg met een harde slag op de grond te plet ter, aldus de politieman. Een vertegenwoordiger van T.W.A. in Milaan, Chambers, heeft evenwel verklaard dat het hem technisch gezien onmogelijk voorkomt dat het vliegtuig door blikseminslag is vernield. Alle vliegtuigen die gebruikt worden voor vluchten over de Atlantische Oceaan en in het bijzonder deze „Super-Constei- lations" zijn uitgerust met een zcof.. doelmatige bescherming tegen elektri sche ontladingen, aldus de T.W.A.-ver- tegenwoordiger. Verscheidene grote wrakstukken kwa men op korte afstand terecht van een boerderij, waarin 22 mensen wonen. Twee uur lang duurde het voor alle wrakstukken waren geblust. Een van de eersten die op de plaats var de ramp aankwamen, was kardinaal Montini, aartsbisschop van Milaan. Hij gaf een voorwaardelijke absolutie aan de slachtoffers en bleef een tijdlang in gebed verzonken. Het ongeluk met het T.W.A.-vliegtuig is het ernstigste dat ooit in Italië is voorgevallen. Onder de omgekomen passagiers be vond zich prof. Maria Sacchetti Fermi, een zuster van één van de uitvinders van de atoombom, Enrico Fermi. De Italiaanse was op weg naar Chicago om de weduwe van haar broer te be zoeken. Gisteravond is ook een andere „Con stellation" van de T.W.A.een vracht vliegtuig, in Italië in moeilijkheden ge raakt. Tijdens de start van het vlieg veld van Rome raakte een van de vier motoren in brand. Er ontwikkelde zich een dikke rook die over de startbaan bleef hangen. Brandweerauto' s, die sne] naar het vliegtuig reden, hadden de brand spoedig geblust. - V» 4 f '•,.v v V-,.k -y jjcVt ,.:v. C iv pW" 3y.-, i t- In het gebouw van de Ned. Handel Mij te Amsterdam heeft prins Bernhard vrijdagmorgen drie maal de zilveren anjer van het Prins Bernhardfonds uit gereikt. V.l.n.r. prof. mr. dr. G. van den Bergh (oud-wethouder van Amsterdam mej. J. M. van Dugteren, prins Bernhard en mr. A. Staring. Een viermotorig transportvliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht, dat onder anderen een driejarig meisje vervoerde dat twee dagen lang hevige ademnood had gehad, is gisteren boven Texas terechtgekomen in een onweersbui, waarin heftige luchtstromingen het vliegtuig als een bal heen en weer smeten. Het meisje werd luchtziek en moest vomeren. Zodoende kwam een grote druif uit haar luchtpijp. De verschijnselen van ademnood, die men aanvankelijk als een keelziekte had uitgelegd waardoor het kind dreigde te stikken, waren toen op slag verdwenen. Toen het vliegtuig in Houston landde kon de stewardess de wachtende artsen naar een rustig slapend meisje brengen. Toen het kind gewekt was wandelde het zelf het vliegtuig uit. Vermoedelijk heeft de luchtziekte het leven van het meisje gered, want de verstikkingsdood kon niet ver weg zijn, zo meenden de artsen. Advertentie De Boliviaanse regering heeft gisteren bekendgemaakt dat er in Santa Cruz een gewapende opstand is uitgebroken. Troepeneenheden zijn per vliegtuig naar de stad gezonden om de orde te herstellen. In de bekendmaking werd gezegd dat na maanden van agitatie door politie ke tegenstanders in Santa Cruz gister morgen om half vier de climax kwam „met een gewapende aanval op een brigade politietroepen in La Paz, waar bij een militair werd gedood en twee anderen gewond." Volgens het com muniqué vernielden de_ rebellen radio installaties, die gebruikt werden om de verbindingen tussen de hoofdstad en de rest van het land te onderhou den. Als proef zal het personeel van de provincie Friesland in de maanden ju li en augustus niet meer werken op za terdag. De werkuren van de zaterdag ochtend zullen in het tweede halfjaar van 1959 worden ingehaald door een geringe verlenging van de dagelijkse werktijd. Dit besluit is genomen om het provinciaal personeel in de gelegen heid te stellen van een langer week end te genieten. Wanneer de proef slaagt, zal men volgend jaar van half mei tot half september dezelfde werk wijze volgen. De vrije zaterdagochtend voor het provinciaal personeel bete kent overigens niet, dat de bureaus van de provinciale diensten -«terdag- ochtend gesloten zullen zijn. Er zal voor de lopende werkzaamheden een kleine bezetting achterblijven. Koningin Elizabeth van Engeland en president Eisenhower hebben gisteren in Montreal de St.-Laurenszeeweg, die ree,ds twee maanden in gebruik is, of ficieel geopend. President Eisenhower was voor deze gelegenheid met zijn echtgenote naar Montreal gevlogen, waar zij door koningin Elizabeth en de hertog van Edinburgh, die reeds eerder met het koninklijke jacht Britannia wa ren gearriveerd, werden verwelkomd. Na een toespraak van de koningin en de president zijn zij vergezeld van hoge Canadese en Amerikaanse autoriteiten het kanaal binnengevaren. De koningin verklaarde in haar rede, die zii voor de helft in het Frans uit sprak met het oog op de vele Frans sprekende Canadezen, dat de 3.600 km lange zeeweg een betekenis beeft die ver boven het economische belang uit gaat. Het is een demonstratie van wat twee buurlanden bij samenwerking in een geest van vertrouwen kunnen be reiken, zei zij. President Eisenhower had in zijn rede een zin in een wat hij zelf noem de, „western prairie" Frans ingelast. De president noemde de nieuwe zee weg de verwezenlijking van de dro men van duizenden mensen aan beide zijden van de grens. Zij aan zij zijn wij als naties opgegroeid, aldus Eisenhower, en de problemen die nog bestaan zullen wij met geduldige on derhandelingen en wederzijds begrip oplossen, zonder ooit tot geweld onze toevlucht te nemen. Toen het gezelschap zich aan boord van de Britannia inscheepte, loste de Zo smachtte de grond nac.r water! Vrijdag kwam er enige uitkomst. Maar het zal dagen moeten regenen voor de kleigrond er weer normaal bij ligt. Canadese torpedobootjager Gatineau 21 saluutschoten voor Eisenhower. De duizenden mensen die van de mening getuige waren barstten in een donde rend gejuich los toen het Koninklijke jacht, terwijl kerkklokken luidden en scheepsfluiten klonken, de St.-Lambert- sluis binnenvoer, geëscorteerd door de „Gatineau" en een Amerikaanse en een Britse torpedobootjager. De Belgische minister van Congo, Van Hemelrijck, heeft de leiders van de Abako-beweging gewaarschuwd dat „sancties tegen hen zouden moeten worden genomen indien zij hun pro gramma voor een afgescheiden staat Neder-Congo uitvoeren." In een brief aan de Abako-leiders bevestigde de minister de ontvangst van een schrij ven van 21 juni waarbij de leiders van genoemde nationale beweging een do cument hadden ingediend onder de ti tel „administratief plan voor de repu bliek centraal-Congo"Van Hemelrijck verklaarde dat dit plan indruist tegen de regeringspolitiek en dat sancties zullen moeten worden genomen als dit plan verder verspreid wordt en als verdere propaganda daarvoor gemaakt wordt. Dr. Roberto Arias, de Panamese op standeling die twee maanden geleden asyl zocht in de Braziliaanse ambassade van Panama, maar van zijn regering nu een vrijgeleide kreeg om naar Rio de Janeiro te gaan, is vrijdag in de Peru viaanse hoofdstad Lima aangekomen. Hij vertelde volgens UPI aan journalisten, dat hij meteen naar Rio de Janeiro wilde doorreizen, waar hij van plan is een maand te blijven. Hij heeft zijn vrouw, de Britse prima ballerina Dame Margot Fonteyn, verzocht naar Rio te komen. Daarna wil dr. Arias naar Europa gaan. Een ogenschijnlijk onschuldige brand, die zondagmiddag in de kelder van het boerenbondsmagazijn te Grubbenvorst (L) was ontstaan, heeft vrijdag een gro te nasleep gehad, toen het vuur weer oplaaide en een maalderij iii vlam zette. Toen het brandje ontdekt en geblust was kon men de kelder niet betreden wegens de giftige dampen, die zich uit de opgeslagen chemicaliën hadden ont wikkeld. De speciale gasmaskers, be nodigd in dergelijke situaties, bleken alleen maar in beperkte mate in Ven- lo aanwezig te zijn. Bovendien waren ze niet gebruiksklaar. Men was van plan, deze maskers vandaag in Maas tricht in gereedheid te laten brengen. Een half uur, nadut gisteravond de laatste werknemer het i'edrijf had ver laten, ontdekte ee_^^Frkmeisje rook, afkomstig uit Evc-.b later sloegen de vtóin5^V*?-ds naai buiten, De brandweer van Grubbenvorst werd gealarmeerd, maar toen men bjj het magazijn arriveerde, bleek het vuur reeds in het gehele gebouw te woeden. Ook de brandweren van Lottum, Hout- Blerick en Venlo werden ontboden. Men slaagde er in, de gebouwen grotendeels te behouden, maar de voorraden, machi. nes en verdere inventaris liepen grote schade op. De schade aan granen wordt geraamd op 60.000, die aan het ge bouw zeer voorlopig op 35.000 en die aan de machines voorlopig op 50.000. Een grote partij kolen, die in de kel der was opgeslagen, vormde een hard nekkige vuurhaard. De brandweren hadden een riskante taak, omdat ge vaar bestond, dat vaten olie zouden ex ploderen. Door de brand zijn 125 boe ren ernstig gehandicapt in hun bedrijfs uitoefening, omdat men op de gemeng de bedrijven in Noord-Limburg veelvul dig gebruik maakt van de diensten van de coöperatieve maalderij. Vrijdagmiddag is de bij de boerderij van de landbouwer E. J. Veldhuis te Har- cuJo (Zwüllerkerspel), staande schuur met stookhuis door de bliksem getrof fen en in vlammen opgegaan. Vierhon derd kippen kwamen in het vuur om. De brandweer van Zwolle en Zwoller- kers;, iel slaagden er met veel moeite in. de boerderij te behouden. Onder de rook van Emmen is vrij dagmorgen een boerderij in vlammen opgegaan. De schade bedraagt ettelij ke tienduizenden guldens. De boer en zijn vrouw, 'e beer en mevrouw Heijne, werden vohAmi.'n door het vuur ver rast. Met moeit-, slaagden zij er in, hun elf kinderen te redden. Verschillende landbouwmachines en een personenwa gen werden geheel vernield. De oud-gouverneur van New York, Avereil Harriman, die tijdens de oor log ambassadeur in Moskou was, heeft gisteren in Parijs verklaard dat hij tij dens zijn bezoek aan de Sovjet-Unie bewijzen heeft gezien van verbazing wekkende economische expansie. Har riman arriveerde gisteren met een Rus sisch straalverkeersvliegtuig uit Mos kou. Hij zeide dat hij erg tevreden was over zijn bezoek aan Rusland. Hij was in staat te zien wat hij wenste en Sov jet-leiders, onder wie premier Khroesj- tsjcv te ontmoeten. Hij heeft staaltjes gezien van „buitengewoon opbouwwerk en verbazingwekkende economische expansie, verwezenlijkt door intensie ve arbeid." Een aantal grote Amerikaanse staal bedrijven hebben voorbereidingen ge troffen voor een sluiting van hun be drijven om de installaties te vrijwaren voor schade ingeval na 30 juni a.s. een staking zou uitbreken. De United Sta tes Steel Corporation heeft bekend ge maakt dat zaterdag later op de dag zal worden begonnen met het banken van cokesovens, terwijl de hoogovens zon dag zullen worden getemperd. De Sie- mens-Martin ovens zuilen dinsdag a.s. worden gebankt. Van de zijde der Re public Steel Corporation is medege deeld dat maandag een begin zal wor den gemaakt met het stopzetten van de productie, iudien de onderhande lingen dan niet uit de impasse zullen zijn geraakt. Het Eerste Kamerlid de heer Geuze (C.H.) heeft de minister van Land bouw en Visserij schriftelijk de volgen de vragen gesteld: 1. Is het waar. dat de minister-amb tenaren van zijn' departement, met na me de groep rijkslandbouwconsuienten, heeft verboden, mededelingen aan de pers te verstrekken over de gevolgen van de huidige droogte in de land bouw? 2. Indien de voorgaande vraag be vestigend wordt beantwoord, is de mi nister dan bereid, mede te delen om welke redenen dit verbod is uitgevaar digd? 3. Is de minister, indien zodanig ver bod inderdaad bestaat, bereid dit ver bod op te heffen? Vrijdagmiddag is in de gemeente i Soesterberg de 21-jarige dienstplichti ge huzaar D. J. van de Velde uit Mep- pel, behorend tot het 41ste tankbatal jon uit de Boskamp te Amersfoort, door een noodlottig ongeluk om het le ven gekomen. Hij keerde als motoror donnans in een kolonne an een oefe ning terug en raakte, doordat de ko lonne plotseling moest stoppen, be kneld tussen twee drie-tons leger- vrachtwagens. Hij was op slag dood. Door het eten van vergiftigde vis kwam een ooievaarsechtpaar in Hamburg jammerlijk om en liet twee jongen onverzorgd achter. De heer Schwen uit Hamburg, vogelkenner bij uitstek, heeft de verzorging van de jonge dieren op zich genomen en met zeer groot succes. Met een oude vork voert de heer Schwen zijn eet grage wezen. Er is overleg gaande tussen verschillende instanties om in de komende dagen en weken, bij voortdurende droogte, door middel van vliegtuigen regen te maken. Dr. J. W. Maan, directeur van het verleden jaar opgerichte Europees Landbouw-luchtvaartcentrum, als deskundige op du* gebied ver bonden aan het Nederlands ministerie van Landbouw, heeft in overleg met het K.N.M.l. besloten te proberen regen te maken. Tien vliegtuigen, die voor sproeibedrijven werken, staan gereed om cumuluswolken te lijf te gaan en deze te injecteren met een bepaalde sproeistof, waardoor de wolk zich oplost in regen. Men heeft de medewerking gevraagd aan de lucht macht, teneinde de verschijning van cumuluswolken te observeren en de plaats daarvan te bepalen. De bestuurders van de vliegtuigen zullen dan de informaties radiografisch doorgeven. Daarna gaan de gegevens per tele foon naar een centraal punt in Den Haag, De Israëlische premier, David Ben Goerion beeft in een vraaggesprek met het Mapaiblad „Davan" het be sluit van zijn regering wapens aan West-Duitsland te verkopen, verdedigd. Over deze kwestie is, zoals gemeld, een politieke storm gerezen, die vol gens waarnemers het bestaan van de coalitieregering bedreigt. Twee linkse partijen die met de Ma- pai in de regering zitting hebben, heb ben zich tegen de overeenkomst met Duitsland uitgesproken. De minister van vervoer, Carmel, die op het ogen blik een bezoek aan Londen brengt, is door zijn partij, de linkse Ahdoet Avo- da, met spoed naar Israël teruggeroe pen. Premier Ben Goerion verklaarde dat er geen conflict tussen de belangen van de Israëlische munitie-industrie en de gevoelens van het Joodse volk be hoeft te bestaan. In december had hij in het kabinet meegedeeld dat miljoe nenorders uit verscheidene landen, w.o, West-Duitsland en Nederland, wa ren ontvangen en er was toen geen verzet gerezen. Wij kopen van Duits land, aldus de premier, en verkopen ook aan dat land. De leverantie aan West-Duitsland is van groot belang voor de munitie-industrie, die gebrek aan ordex-s heeft waardoor werkloosheid dreigt. Met het geld dat de transac ties opleveren worden nieuwe wapens voor het Israëlische leger gekocht. Het verzet tegen de leveranties aan de bondsrepubliek berust voornamelijk op emotionele gronden, doch de linkse partijen voeren ook als argument aan dat Israël niet mag bijdragen aan het „herleven van het Duitse militarisme". Van 3 juni tot en met gisteren zjjn eerst te Bonn en vervolgens te Den Haag tussen de directeur-generaal po litieke zaken van het ministerie van Buitenlandse Zaken, dr. H. R. van Houten, en de W'estduitse ambas sadeur, dr. R. Lahr, besprekingen ge voerd over alle punten, die onderwerp uitmaken van de Nederlands-Duitse on derhandelingen. De hangende proble men werden in verscheidene commis sies tegelijkertijd nader besproken. Met de werkzaamheden zijn goede vorderingen gemaakt. Het ligt in de bedoeling, binnenkort aan de ministers van buitenlandse zaken van de beide landen over de stand en vooruitgang van de onderhandelingen gemeen schappelijk rapport uit te brengen, al dus een communiqué van bet ministe rie van Buitenlandse Zaken. Prinses Paolo Ruffo di Calabria komt morgenavond per vliegtuig te Brussel aan, waar zij a.s. donderdag in het hu welijk treedt met prins Albert. Zij zal vergezeld zijn van haar moeder prinses Luisa en van prins Antoneiio, haar jongste broer. De reizigers zullen in het paleis van Brussel logeren. De andere leden van de familie van dc prinses komen maandag aan, prins Fabrico Ruffo. de oudste broer, baron en baronnes Ricasoli en de markiezin van San Germano. Het is mogelijk dat prins Francesco Ruffo, oom van prin ses Paola en prinses Francesco met hetzelfde vliegtuig zullen aankomen. Maandag te 11 uur zullen de verloof den in de grote witte salon van het pa leis van Brussei de comités der orga nisaties, die hun geschenken aanbieden in particuliere audiëntie ontvangen. Zij zuilen tevens de kamervoorzitters, de leden van de regering, de vertegen woordigers van de adel en de leden van de koninklijke huizen ontvangen. De ge hele Belgische koninklijke familie zal het huwelijk bijwonen met uitzondering van prins Karei, die de uitnodiging af wees. Bovendien zullen aanwezig zyn: ex-koning Umberto pn ex-koningin Ma- rie-José, hun kinderen, de prinsessen Maria-Gahniljfla en Maria-Beatrice. Prins Alexander en prinses Maria-Pia van Joegoslavië, de erfgroothertogen van Luxemburg, prins en prinses Axel van Denemarken (de zuster van konin gin Astrid), prins Bemadotte (broeder varf koningin Astridl en zyn gemalin en leden van de familie Ruffo. De plech tigheden zullen bovendien bijgewoond worden door mgr. Fulfcon Sheen, hulp bisschop van New York, die aan het prinsesje Marie-Christina de Eerste Heilige Communie uitgereikt heeft en een afvaardiging van de Maltezer Orde, geleid door prins di Napoli. De schoolraad van Little Rock in de Amerikaanse staat Arkansas heeft be sloten de vier middelbare scholen, die wegens de verplichte opheffing der ras senscheiding waren gesloten, in sep tember open te stellen voor blanke en uegerleerlingen. Gouverneur Faubus heeft de scholen vorig jaar september gesloten, doch het federale gerechtshof heeft onlangs verklaard dat de sluiting in strjjd is met de grondwet. (Van onze weerkundige medewerker) Het onweersfront, dat gisteren over ons land trok, heeft vooral in de wes- teiyke helft van Nederland regen van betekenis gebracht. Op vele plaatsen viel 5-15 mm neer-'ag, in Noord-Hol land hier en daar ruim 20 mm. Ook tydens het weekeinde zal het aantal uren zonneschijn kleiner blijven dan wij van de laatste weekeinden gewoon zijn. Het is verstandig een regenjas by de hand te houden. De wind biytt echter zwak tot matig en de temperatuur nog aangenaam. De regen van gisteren meenden wij als het einde van de droogteperiode te mogen beschouwen. Tijdens het weekeinde matig tot goed strandweer met enkele opklaringen. Tijdeiyk ook wat lichte regen waar- schijniyk. Temperatuur overdag 18-20 gr. C., zeewater 16 gr. C. Zwakke wind tussen zuid en zuid-west. Station Weer temp temp af gei. 24 uur Den Helder geheel bew. 24 14 9 Vpenburg regen 20 14 12 Vlissmgen zwaar bew 20 14 8 EeJde mist 27 14 2 De BiJt geheel bew 24 13 7 Twente mist 28 14 3 .nonuven regenbui 24 12 12 Td -Lm' zwaar bew. 23 13 4 Stockholm licht bew. 30 13 0 Oslo half bew. 30 15 0 Kopenhagen onbewolkt 23 14 0 Londen regen 23 13 3 Amsterdam zwaar bew. 22 13 6 Brussel geheel bew. 21 13 6 Luxemburg zwaar bew. 21 13 14 Parijs geheel bew. 24 16 0 Nice half bew. 24 19 1 Berlijn onbewolkt 25 14 0 Frankfort half bew. 28 16 0.1 vtunchen geheel bew 25 16 0.2 Zurich regen 21 16 15 Geneve half bew. 22 15 11 Wenen regen 25 23 5 Innsbruck regen 24 15 9 Rome regenbui 29 20 2 Madrid onbewolkt 30 15 0 Mallorca onbewolkt 0 16 0 Advertentie Zon op Zon onder

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 1