Bezoek- van DE GAULLE aan Rome geëindigd Italië heeft zich niet door haar schone zuster laten inpalmen mm CONTACT Kalchas een gezongen novelle BBB53 EXAMENS Wetenschappelijk centrum in Cadier en Keer 2-T MOTOR OIL en Vakantie DE EILANDER «ft mi jf® Met weinigzeggend communiqué Paus voert lang gesprek met De Gaulle Amusement Belangrijk initiatief van de Sociëteit voor Afrikaanse missies Max Buset overleden Onderscheidingen 1 KLAAS TOXOPEUS MAANDAG 29 JUNI 1959 VOOR TWEETAKT MOTOREN vermengt zich vanzelf met de benzine in de tank. Esso 2-T Motor Oil bevat een speciale doop die bij tweetakt motoren veelvul dig voorkomende lagercor- rosie doeltreffend bestrijdt. Esso 2-T Motor Oil is de ideale motorolie voor alle typen tweetakt motoren, ook voor bromfietsen. Verkrijgbaar in bussen van 'V4 en 1 liter. ROMAN VAN DE LOKKENDE ZEE i door (Van onze Romeinse correspondent) ROME, hedenmorgen Zondagmiddag is het Franse staats- hoold, generaal De Gaulle, van het Ro meinse vliegveld Ciampino naar zijn land teruggekeerd, na Italië en het Va- ticaan een staatsiebezoek gebracht te hebben dat bjjna zes dagen duurde. Het officiële communiqué van het resultaat der besprekingen tussen de Franse en de Italiaanse presidenten tezamen met een aantal ministers heeft niet veel overgelaten van alle voorbeschouwin gen en veronderstellingen, die rijke lijk gegeven zijn door commentatoren in de pers, vooral in de Franse. Men vindt er geen spoor van een Middel landse Zee-verdrag, geen woord over de NATO, over de atoomqlub, over Noord-Afrika en niets concreets over eventuele Franse hulp voer Italië's minder ontwikkelde gebieden. Evenmin kan men uit de mededeling lezen, dat de besprekingen van verregaand Euro pees, ja zelfs mondiaal belang zouden zijn geweest, iets waarvan generaal De Gaulle in het begin van zijn verblijf in Italië gewaagde. Het enige directe punt is, dat beide landen het erover eens zijn, dat op zeer korte termijn, en wel vóór de conferentie van Genève wordt hervat, een overleg van de westerse mogendheden in de Atlantische Raad of daarbuiten moet plaats vinden en dat daartoe in elk ge val de minister van Buitenlandse Zaken van Italië mede uitgenodigd dient te worden. (Kort daarvoor hadden overi gens zowel België als Italië om een spoedbijeenkomst van de NATO-minis- terraad gevraagd.). Ook vertier moet Italië nauwer betrokken worden in de internationale besprekingen. Italië en Frankrijk zijn het erover eens, dat de samenwerking van de Westeuropese landen moet voortgaan op de ingeslagen wegen en zich ook op het politieke vlak dient te ontwikkelen. Aan de achtergebleven landen moet, zonder acht te slaan op hun politieke positie, hulp geboden worden en daar om stellen de beide staten zich voor initiatieven te nemen en die voor te leggen aan de andere landen, waarmee zij in de bestaande verbanden samen werken. Over de bilaterale samenwer king van Italië en Frankrijk zegt het communiqué, dat deze „uitstekend is op alle terreinen". Het Italiaanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken voegde in haar commentaren niets toe aan dit bericht. Minister Pella zei alleen, dat het communiqué getrouw weergeeft, wat er besloten is, alsof hij op voor hand wilde ontkennen, dat er nog an dere afspraken gemaakt zijn, die niet aan de publiciteit worden prijsgegeven. Op het. eerste gezicht heeft dus de verklaring van beide landen weder om niet veel om het lijf, men is dit gewend in dergelijke gevallen. Bij na dere beschouwing van de tekst resten dan nog een reeks vaagheden, zoals wat betreft de samenwerking in West- Europa „het volgen van de ingesla gen weg en in het bijzonder het ont wikkelen (van deze samenwerking) op politiek gebied". Wat verstaan de partners, of beter wat verstaat ieder der partners onder „de ingeslagen weg" en hoe zal de vorm zijn der politieke collaboratie? Hetzelfde geldt van het wat, hoe en waar van de hulp aan onderontwikkelde landen. De spanning in de diplomatieke krin gen te Rome en de bovenvermelde com mentaren in de pers maakten reeds duidelijk, dat de komst van het Franse staatshoofd meer betekenis had dan die van een vriendschapsuiting tussen de beide landen. Het eerste buitenlandse bezoek van generaal De Gaulle voorts gold niet Washington, Londen of Bonn, maar Rome. Zijn verblijf in Italië duur de langer, dan dat van andere staats hoofden en tenslotte is er tussen de feestbedrijven door heel wat uren meer geconfereerd, dan men bij zulke gele genheden gewend is. Van meet af aan waren er een aantal gegevens, die al len zeer geïnteresseerd maakten in de uitslag der besprekingen. Advertentie In vogelvlucht geschetst kan men zeggen, dat De Gaulle voor Europese samenwerking is, maar dan van een „Europe des patries" en vooral niet van een Europa, dat een deel der soe- vereiniteitsrechten der leden-landen vraagt. In dit Europa wil De Gaulle de grandeur doen herrijzen van een Frankrijk, dat daarin de leidende staat zal zijn. Maar ook in het concert der volkeren en om te beginnen in de NATO moet Frankrijk een toonaange vende rol gaan spelen, lid worden van de atoomclub en leidster zijn in het Middellandse Zeegebied. Italië daarentegen is traditioneel en hardnekkig voor het totstandkomen van een bovennationale Europese gemeen schap. Het acht zich naar aanleg en historie en dooi* zijn directe handels belangen het nauwste met de Méditer- ranée verbonden. De Franse Algerije- politiek vindt bij veruit de meerder heid der Italianen geen weerklank en men wenst zich niet mede verantwoor delijk te stellen voor deze politiek, het geen binnen het kader van een Mid dellandse Zee-pact expliciet zou gebeu ren. Italië voelt er ook niet voor haar verbindingen met de Arabische wereld ervoor op het spel te zetten. Een der pijlers verder van de buiten landse politiek is het onvoorwaardelijk vasthouden aan de NATO op militair gebied, terwijl het al jaren een wens van Italië is, dat de NATO ook op an dere terreinen uitgebouwd wordt. Het Franse besluit om in tijd van oorlog haar Middellandse Zee-vloot aan het NATO-commando te onttrekken is een steen des aanstoots naar Italiaanse be grippen. Alles bij alles zijn er dus heel wat fundamentele tegenstellingen. AI zou men ook Italië het verwijt willen maken dat het te veel placht te schipperen zowel op het binnenlandse als op het buitenlandse politieke vlak, het schipperen in de huidig gegeven geografische èn politieke situatie be hoort tot de vaardige stuurmanskunst: deze aloude brug tussen drie continen ten heeft twee hoofden, het ene is con tinentaal, het andere maritiem en beide stellen hun eisen. Wat in het heden vertaald wil zeggen, dat Italië naar de Anglo-Amerikaanse wereld ziet, naar die van het Nabije Oosten en naar haar huisgenoten van het Europese continent. En tussen deze twee bruggehoofden ligt Italië zelf! De spanning in Rome ging hierom: zal om het precies te zeggen Italië zich door haar schone zuster la ten inpalmen? Italië kan zeer goed en zonder nijd superieure kwaliteiten van Frankrijk waarderen. De Franse naam heeft hier een goede klank en de zin uit een der redevoeringen van presi dent Gronchi: „II cuore degli Italiani va verso la Francia", het hart der Italianen gaat uit naar Frankrijk, is meer dan een conventionele frase. Zal dus de, niettegenstaande alle familie ruzies, bestaande voorkeur voor Frank rijk en de gelegenheid om via Frank rijk hogerop te komen de Italiaanse voormannen doen besluiten hun lot ver der aan dat van het „continentale" Frankrijk te verbinden, of zei men ook oog hebben voor liet and :g- gehoofd, hoe verlokkelijk de binnenS- kamerse beloften tot tegenprestaties ook zouden zijn? Het ziet er naar uit, dat Italië op de essentiële punten geen duimbreed prijs gegeven heeft en haar denkbeeld van he! Atlantisme onver kort heeft gehandhaafd, terwijl het communioué tenslotte ook geen aanlei ding geeft om de gevolgtrekking t<> ma ken dat Italië de Gasneri's politieke conceptie van Europa heeft laten val len. Tijdens zijn staatsiebezoek aan Italië is president De Gaulle van Frankrijk ook op het Vaticaan door Z.H. de Paus ontvangen. Bij deze gelegenheid bood de president aan de H. Vader een oude bijbel aan. Links de aide-de-camp van de president, kolonel Gaston de Bonneval. IlIÜIlIIIIUIIIIllllllllilllilllIlllllllllllUlllllllllllllllllllllillllllll De Paus heeft president De Gaulle van Frankrijk zaterdag in particuliere audiëntie ontvangen. Getooid met de versierselen van de Christus Orde, de hoogste onderscheiding der Kerk, hem enkele dagen te voren verleend, schreed De Ga alle vergezeld van zijn echtge note en gevolg over de Scala Nobile, de trap der edelen, naar het aposto lisch naleis. De Paus wachtte ziin hoge bezoeker hij de deur van zijn ap partementen op. De Paus had daar op eon langdurig persoonlijk gesprek onder vier ogen met de president. Daarna werden mevrouw De Gaulle en de leden van het gevolg voorge steld. De Paus gaf zijn bezoekers de zegen en hield een toespraak, waarin hij getuigde van zijn grote liefde voor Frankrijk en zjjn bewondering voor de persoon van De Gaulle. Zondagmorgen is generaal De Gaulle ontvangen in de Sint Jan van Lateranen, waarvan hij in zijn hoedanigheid van Frans staatshoofd ere-kannunik is, aldus meldt het KNP. llllllllllllllilllllllllllllllllinilllllltlllilllllllllHIIIIIIMMIIIIIIIII fW'Vi .«S»- M Wanneer eind augustus in Salzburg een internationaal concours voor de beste televisie-opera wordt gehouden, zal Nederland daarbij zijn vertegen- woordigd met twee werken. Met „Salto Mortale", de elektronische vergissing van Henk Badings die kort geleden op deze plaats werd besproken en die door de N.T.S. wordt ingezonden en door „Kalchas", een televisie-opera van Jurrlaan Andriessen, die de componist in opdracht van het departement van O.K. en W. vervaardigde en die door de K.R.O. zal worden gelanceerd. Deze „Kalchas" nu, die gisteravond in première ging, is gebaseerd op de gelijknamige novelle van Anton Tsje- chow en zij behandelt de laatste levens episode van de oudst en ietwat verlo pen acteur Swetlowidow. Deze man valt na een te zijner ere gegeven bene fiet-voorstelling, dat wil zeggen na het daarop aansluitende feest, in de kleed kamer van het theater in slaap. Wan neer hij ontwaakt uit zijn roes, gaat hij aan het dwalen over het verlaten to neel, ontmoet de souffleur, Nikita Iwa- nytsj die hij overigens eerst voor eén hallucinatie aanziet en begint daarna ten aanzien van deze, men zou haast zeggen „beelden uit zijn kinder jaren" op te halen. Hij „speelt" name lijk nog eens enkele korte scènes uit beroemde Shakespeare-stukken, waar in hy destyds al of niet vermeende tri omfen heeft gevierd. Tenslotte laat hij het leven op de planken. Jurriaan Andriessen heeft niet of nau welijks een poging gedaan om dit ver haal te dramatiseren; wellicht omdat hij is uitgegaan van de gedachte, dat er dramatiek genoeg school in het ver- haal-sec, dat in de programma-aankon diging dan ook als „dramatische schets" werd omschreven. Waar hij echter kennelijk de bedoe ling had een muziek-dramatische werk te leveren, kwam hij met deze gedach- tengang niet zo heel ver. Wat men nu zag Was met excuses aan prof. Rom- me een soort „aangeklede", langge rekte opera-aria. Het drama bleef be perkt tot de, overigens vehemente, ge moedsuitbarsting van één man. Daar was nauwelijks sprake van handeling, nog minder van conflict tenzij dan dat van de acteur met zyn ellendig ver leden - en het was alles bij elkaar wei nig substantieel. Men kan van deze „Kalchas" d^n ook, menen wij, minder spreken als van een opera zelfs niet van een televisie-opera dan wel van een gezongen novelle. Van een gezon gen „dramatische" novelle, als men wil. En Jurriaan Andriessen had daar dan slechts wat illustratieve, zij het goedklinkende muziek bij geschreven. Overigens moet gezegd dat Guus Hoek man aan de tragisch-vervallen figuur van de toneelspeler, zeker wat de zang maar ook wel wat het spel aanging, goed gestalte had gegeven. Van een tegenspeler was dus, zoals gezegd, nau welijks sprake, maar Chris Taverne deed, als souffleur, wat hij doen moest: danig op de achtergrond blijven. i Guus Hoekman en Chris Taverne in „Kalchas". De priestercongregatie Sociëteit voor Afrikaanse Missies opent dinsdag 21 julite Cadier en Keer een Afrika- centrum. Dit instituut,d at op zuiver wetenschappeiyke basis is geplaatst, is opgericht om belangstellenden alle inlichtingen over Afrika te verstrekken, en om in brede kring interesse voor dit werelddeel te wekken. Het centrum ingericht in het fraai gerestaureerde gebouw van de voorma lige wijnhandel van het missiecollege wil dit doen door middel van een Afrika-museum met kunstprodukten en ethnografica van de Soedan en de Guineakust, alsmede door middel van het ter beschikking stellen van een uit gebreide documentatie over land en volk van Afrika. Voorts ligt het in de bedoeling cur sussen, exposities, congressen en studie dagen over Afrika te organiseren. De ruimten hiervoor zijn beschikbaar in het vlak bij het centrum gelegen nieuwe missiecollege. Het gebouw van het Afrika-centrum zelf omvat een tweetal ruime expositie zalen. In een zaal is een fraaie collec tie Afrikaanse kunst geëxposeerd, die tot nu toe in het missiemuseum te Aalbeek-Hulsberg werd bewaard. De tweede expositiezaal bevat voorwerpen, welke de negers in Afrika gebruiken. Voorts telt het Afrika-centrum een stu diezaal met bibliotheek en een muziek- en filmkamer, waar de bezoekers authentieke Afrikaanse muziek kunnen beluisteren en een interessante filmdo cumentaire over het land van Ghana kunnen zien. Tot directeur van het Afrika-centrum is benoemd prof. drs. F. van Trigt, S.M.A., hoogleraar aan het missie seminarie Aalbeek en conservator van het voormalige missiemuseum aldaar. Als administrateur is pater H. Jacobi S.M.A. aan het centrum verbonden. De leiding van het centrum, waartoe specialisten op- velerlei gebied behoren, heeft plannen ontworpen t.z.t. een bi bliografie -ver alles wat in en over Afrika gepubliceerd is op te bouwen De opening van het Afrika-instituut zal vermoedelijk worden verricht door de generale overste van de Sociëteit voor Afrikaanse Missies, pater H. Mon- dé uit Rome. In meer intieme kring herdenken de Nederlandse leden van de Sociëteit voor Afrikaanse missies diezelfde dag het feit, dat honderd jaar geleden de stich ter van de congregatie, mgr. M.J. de Marion de Brésillac, in Freetown over leed. Deze herdenking bestaat uit een Pon tificale Hoogmis welke in de kapel van het missiecollege door de oud-Afrika missionaris mgr. H. Paulissen, emeri tus-bisschop van Kumasi, zal worden opgedragen. De overste van het mis sie-seminarie Aalbeek, pater drs. J. Le. ferink S.M.A., zal de feestpredikatie houden. De generale overste, pater H. Mondé, zal de dedicatie verrichten van de nieuwe glas-in-lood-ramen in de ka pel van het college. Deze ramen, ver vaardigd door de Maastrichtse glaze- i nier Lou Jonas, vormen het sluitstuk van de herbouw van het enkele jaren geleden door brand verwoeste missie huls. De Limburgse kunstenaar Kees Graaf heeft een kleurig tegeltableau aangebracht op de voorgevel van het Afrika-centrum. De voorzitter van de Belgische so cialistische partij, Max Buset, is zondag op 63-jarige leeftijd in zijn woning te Halne-Saint-Paul overleden. Buset, die de eretitel minister van staat droeg, is bezweken aan een hartaandoening. Ilij was reeds verscheidene maanden ziek. Hy werd in 1896 te Fayt-Lez-Manege geboren en studeerde economie aan de vrqe universiteit te Brussel. Ook stu deerde hp een jaar aan het Ruskin col lege, de arbeidersschool van de Britse socialistische party. De overledene werd in 1932 lid van de kamer van volksvertegenwoordigers. Na de oorlog, in november 1945, werd hij gekozen tot voorzitter van de Belgische socialisti sche party, welke post hy ononderbro ken is biyven bekleden. Hy was één van de felste tegenstanders van de te rugkeer van koning Leopold op de Bel gische troon. Z. H. de Paus heeft prof. dr. J. J. G. Prick, hoogleraar aan de Katholieke Universiteit te Npmegen, benoemd tot commandeur in de orde van Sint Sil vester. De bij deze onderscheiding be horende versierselen werden hem zater dagmiddag uitgereikt in het bisschoppe lijk paleis te Roermond door de eme ritus-bisschop mgr. G. Lemmens in te genwoordigheid van de tegenwoordige bisschop, mgr. P. J. A. Moors, de vi- varis-generaal drs. P. J. van Odpk en enige familieleden. De heer G. J. B. Nyhuis in Hengelo is onderscheiden met- het gouden erekruis „Pro ecclesia et pontifice". Deze pau selijke onderscheiding viel hem ten deel voor het vele belangrijke werk dat hy heeft verricht voor de K.A.B.. Credo Pugno Club »n voor de r.-k. metaalbe- werkersbond St.-Eloy. Dit weekend was er natuurlpk ook een van het amusement. De K.R.O. bracht gisteravond weer haar „tele-dub- bel" en dan de laatste ronde van de eerste serie. De heer David Wijnbeek de „hersens" en Rik van Steen bergen de „bepen" wonnen teza men en in vereniging een tachtigdui zend Belgische francs. Het zij hun van ha te gegund. En het heeft bepaald niet aan hen gelegen dat deze gecompliceer de quiz zo langdradig en moeizaam ls verlopen. Volgende keer krijgen we Belgische ..hersens" en Nederlandse „benen". Waar is Woutje Wagtmans? De zaterdagavond werd verzorgd door de V.P.R.O. Luchthartig verzorgd. Om te beginnen met „Blue skies", een programma'tje van zang en dans „in vakantiestemming", dat oorspronke lijk rechtstreeks zou worden uitgezon den; maar de omroepster kwam van tevoren aankondigen dat het wegens „byzondere omstandigheden" toch op telerecording had moeten worden opge nomen. Een aankondiging „met excu ses". Waarmee wel even mag worden vastgesteld, dat de V.P.R.O. tot nu toe althans de enige omroep is, die het no dig vindt om zich voor een telerecor ding te excuseren. Simon van Collem interviewde dit keer in zpn „Oude draaidoos" Joris Ivens, de nog steeds (gelukkig) spring levende en zeer „nieuwe" Nederlandse filmer. Tenslotte gingen wy met z'n allen naar Park's, waar wy met Joop Simons (rechtstreeks) de Butte-Montmartre bezochten. Een plezierige, iets te pre tentieuze, uitzending, die echter be paald sfeer had. De interviewtjes met de pianist John Blot en de Nederlands- Franse acteur van Doude waren niet erg belangrijk, maar zij kwamen ten minste rechtstreeks uit Parus. En „Les Compagnons de Zodac" deden in derdaad heel gek. H. Hn. Advertentie Altijd een verkwikkend frisse mond in bergen, bos, duin en aan 't strand. Verhoogt de intense vakantie-vreugde. Neem een tube mede op reis. AMSTERDAM, 26 juni. Gem. Kweekschool. Geslaagd de heren: A. Pastor, H. Salle, R- Mousset, P. Oud, K. Krom Voor de akte Nuttig Handwerken slaagden de dames: K. Koekendorp, J. Veldhuis, A. Vink, C. v. d. Steen, J. Slotboom, N Schrikkel. AMSTERDAM, 27 juni. Gem. Un. Geslaagd met lof voor het doctoraal examen Frans: mevr. E. J. Tjoa-Bik, Roermond. DELFT, 26 juni. Kand. werktulgk. lng.: D. Dekker, Koedijk; W. G. de Meer, Dordrecht; C. A. Valster, Hengelo (O.). Mijning.: J. Bögels, Brunssum; J. W, Deelder, Bloemendaal; J. G. Goemans, Amsterdam; J. L. v. Blommestein, Rijswijk (Z.-H.); G. J, Florian, Delft; I. Juhasz, Delft; C, Lukey, Bussum; j. J. Meulen- kamp, Rotterdam; J. C. Schafer, 's-Graven- hage; E. K. I. F. L. Steinprinz, Delft; H. Vegter, Lexmond; J. J. Wentink, Rotter dam. Ing. ex. geodetisch lng.: A. Boessen- kool, Hoogeveen; R. S. Dijkstra, Leeuwar den. Ingenieursexamen metaalkundig ing.: W. F. Guinee (met lof), 's-Gravenhage. Ingenieursex. mijning.: D. Bronkhorst, Schiedam; J. E. v. Buuren, Delfzijl; D. I Muntendam, Wassenaar. Ingenieursexamen natuurkundig ing.: J. C. Katoen. Den Hel der; W. A. Kohier, - Rotterdam; A. J. H. Mante, 's-Gravenhage: S. F. v. d. Meuten, Bilthoven; P, W. E. Muntz, Rotterdam; R. W. Okkes, Scheveningen; G. A. Romijn, Winschoten: J. W. Sleutel, Midwoud; M, P. Visser, Rotterdam. Ingenieursexamen scheepsbouwkundig ing.: E. Shahaph, Delft; J. J. Muntjewerf, Heelsum. DELFT, Technische hogeschool Kand. scheik. ing.: D. Borgman, Gronin gen, J. A. Bos, Alphen aan de Rijn, C. J. J. de Bruin, Delft, J. J. Damen, 's-Gra venhage, C. W. Dekker, Aerdenhout, D. C. Dieudonné, 's-Gravenhage, H. J. Dries, Wateringen, A. Edelman, Rijs wijk, A. J. Elshout, Delft, J. Eenijn, Rotterdam, H. A. Graffelman, Arnhem, F. I. M. van Haaren, Tilburg, B. Keij- lard, Amersfoort, H. Keijzer, Bergen, H. van der Kolk (met lof), Voorburg, J. K. van Kuik, Leeuwarden, W. T. J. P. Langenhorst, Hulst, W. H. van Lent, Vlaardingen, W. T. van der Meer, 's- Gravenhage, J. C. Monshouwer, 's-Gra venhage, E. H. H. Niggebrugge, Delft, T. A. C. van Osch, Kerkrade, Ouw Bian Gwan, Amsterdam, P. van de Putte, Harderwijk, A. Reekers, Appingedam, C. J. A. Roelands (met lof), Prinsen beek, J. G. Scheen, Panheel, R. Schoe- maker, 's-Gravenhage, G. J. Schuringa, Eindhoven, P. J. Seip (bet lof), Goes, F. H. Speijers, Delft, C. Stoppelenburg (met lof), Rotterdam, Thung Kim Ek 's-Gravenhage, H. J. Visser, 's-Graven hage, K. J. A. de Waal, Amsterdam, J. van Westerveld, Voorburg, H. B. Zee dijk, Dordrecht, mej. A. G. Zuilichem, Delft. Kand. natuurk. ing.: R. Bakker, Rot terdam, F. H. Beem, Rijswijk, G. H. Braakman, Den Hoorn bij Delft, G. F. Buisman, Voorburg, J, van der Burgh, 's-Gravenhage, R. van Buuren, Ottoland, C. M. E. Dijkshoorn, Rotterdam, H. van Engen, Delft, A. J. Frantzen, 's-Graven hage, W. E. Fijn van Draat, 's-Graven hage, A. P. van Gelder, Maasniel, H. F van Gogh, Wassenaar, G. J. van Gurp, Eindhoven, J. W. Jansen, Zutphen, J. J. J. Kokkedee, Beesd, H. Kwakernaak, Delft, H. Nieuwenhuijsen, Amsterdam, L. A. Peletier. Hengelo O., J. Peper, Eindhoven, J. Roukens, Rijswijk, F, W Sluijter, Rotterdam, J. F. Smit, Assen, W. Stelwagen, Amsterdam. 's-GRAVENHAGE (staatsex. heilgym nastiek en massage) mej. M. Ritsema, Groningen; mej. H. Scheepens, Amster dam; mej. A. v. d. "Sluys, Den Bosch; mej. H. Sradman, Westerbork; mej. W. Swolfs, Haarlem; mej. S. Sijtsema, Gro ningen; mej. P. Tabak, Amsterdam. ROTTERDAM Semi arts; mej. L. de Boer, Hardegarijp; en de heren J. van den Bosch, Den Haag; L. Magré, Heelsum en J. Tromp, DenHaag. Arts; mej. M. Hoogenstrijd, Rotterdam; en de heren H, van Elburg, Rotterdam; F. v. Spanje, Noordwijk; J. Vogelaar, Dor- iiiiiiiiiiï üiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiliiliiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiili; 10 zy wendde het hoofd af. Hedwig luisterde maar weer naar het gekweel van het zangkoortje, bestaan de uit vijf kinderen uit de buurtschap. Met hun gering stemgeluid konden zü het geroezemoes van de vele stemmen nauwelijks baas. De buffetbediende van de veerboot, die biykbaar gemerkt had dat het tussen Menke en Hedwig een beetje mis was, vertelde nog steeds druk gebarend, hoe het kleine scheepje een speelbal van de elementen was geweest bij de laat ste overtocht „Vyftig koppen in de kombuis hebben het loodje gelegd", beweerde hij. We hadden ook een stel schapen aan boord. Die beesten werden stuk voer stuk zeeziek. Je had ze eens moeten horen, 't Waren krek kleine kinderen, zoals ze stonden te mekkeren..." Op da* moment viel er even een stilte, waarin plot seling heel schril het gezang van de vyf kinderen die het koortje vormden, opklonk. Direct daarna ging het weer verlor' n in een bulderend gelach. Iemand had geroepen: „l aar zün je schapen, Klaas! Ze roe pen om je!" Ook Menke begon te lachen. En even later haakte ze in bij de buffetbediende en by Hedwig, want er moest gezongen worden. Dat betekende verzoening! Harm en Baukje hadden Jan Büter met zijn trek- piano uitgenodigd. Hij stond bovenop een tafel, een witte zeilpet scheef op de kop en een sigaret in de mondhoek. Hij trok vreemd met zijn gezicht en zün ene oog had hij dicht geknepen, vanwege de rook van de sigaret Het hinderde geen van de bruilofts gasten, dat Jan Büter al zijn liedjes in één en dezelfde toonaard speelde. Ze zongen de onsterfeiyke schla gers uit volle borst mee: „Wie zal dat betalen...?", ,,We gaan nog niet naar huis, nog lang niet, nog lang niet" en: „Hoepelepoep zat op de stoep, kom laten we vrolijk wezen...!" De zeventigjarige opoe Minkema vuurde de zaak aan. Haar mond, met hier en daar de restanten van een welgebruiki gebit erin, stond aan één stuk open gesperd Alle liedjes kende zij op een duim. Als er even uitgeblazen werd en de glazen bier weer werden volgeschonken, bedacht zij alweer nieuwe liederen. Eénmaa- zong zü zelfs alleen, met begeleiding van Jan Büter het aandoenlijke lied: „Ik dacht nog steeds, het is maar spel.een zeemanshart vergeet zo snel!" waarop allerwegen meewarige gezichten werden ge trokken om die opoe Minkema, die op haar oude dag nog met een zeeman was begonnen! althans, wanneer je afging op dat lied. Later op de avond werd er gedanst. Ook daarbij werd gezongen Want er is niets dat eilanders liever doen, als ze het gezellig hebben. By meester Jonker in de klas werd misschien zuiverder gekweeld, maar zeker niet zo spontaan. Meester Jonker was er trou wens zelf ook. En hij kraaide even lustig als de an deren. De zoete wpn van het eiland vloeide rijkelijk en toen er even „gespuid" werd, trok de rook in zul ke dikke wolken uit de vensters weg, dat ze buiten dachten, dat er brand was in het huis van het zilve ren echtpaar. Pas om twee uur namen Hedwig en Menke af scheid. De meesten bleven echter nog. Tot in de ochtend zou het feest duren, want een zilveren brui loft doet zich maar éénmaal in de 25 jaar voor en derhalve kun je niet genoeg zorgen aan zo'n feest besteden... Buiten was de storm wat afgenomen, maar Hed wig schatte haar toch nog wel op windkracht zeven. Het tweetal liep de Kerkstraat door tot op het kleine plelntie waar de kerk stond. De wind zoemde door de galmgaten van de toren en de ruiten van de lan taarns klepperden. Menke huiverde even. „Net ram melende knekels" zei ze. Ze kwam wat dichter naast Hedwig lopen Hy vond dat een prettig gevoel. Het was alsof hjj Menke moest beschermen. Van opzy keek hy het meisje in het gezicht. Zj) merkte 't niet. Bewonderend volgde hij de lijnen van haafr gelaat het rechte neus Ie, de grappige driehoek van haar ogen... de kleine mond... Wat was dat toch alle maal zacht en grappig by zo'n meisje! Een meisie is toch wel helemaal anders dan een iongen dachi hy. Waar ik een baard kryg, daar is het bü haar allemaal even zacht... Myn haar is stug en borstelig, maar dat van Menke golft zo mooi langs die hoofddoek weg, alsof het water was... En heel zacht, zodai ze het niet horen kon, zei hy voor zich heen:„...een meisje... een meisje..." Het klonk als een heel nieuw woord... nieuw en toch weer ver trouwd Toen fluisterde hy even zacht als zo even „...jongen ...jongen" en daarna weer: „..meisje ...meisje", alsof hü dat woord op de lippen wou proeven Het klonk zo anders dan alle woorden die je i* ie leven gebruikte, zo geheimzinnig, zo ver lokkend... Menke liep stil naast hem voort. Hy vond het jammer dat er geen straatlantaarns bulten de buurtschap waren, waardoor hy Menke langer had kunnen observeren. Bij het hek voor Menke's huis namen de twee af scheid. Hedwig draaide wat onhandig, eer hy zei: ,Je bent bedankt. Menke... tot, ziens maar!" Hij been de weg zonder om te zien. Zodoende bemerkte hy niet eens, dat Menke hem nog nawuifde. Thuisgekomen was Hedwig biy dat zyn ouders al sliepen. Hy wilde nu liever niet praten over de avond Er was een nieuw gevoel in hem ontstaan, iets dat je wekeiyk.. kinderlqk zou noemen als het tege lijkertijd niet zo machtig was. Daarom wilde hy dat gevoel ook niet verliezen, wat zou kunnen ge beuren als hy ging vertellen hoe het op de bruiloft toegegaan was De bedsteedeuren in de kamer stonden op een kier. Op zijn tenen ging Hedwig naar de deur die naar zijn kamertje voerde, doch halverwege de ka mer zag hij dat de kier tussen de bedsteedeuren wijder werd. „Welterusten, jongen!" hoorde hij de stem van zyn moeder. Hy begreep dat zij wakker was gebleven om op zün thuiskomst te wachten. Zou ze ook gehoord hebben dat hy met het paard en de wa gen weggeweest was? Zou ze begrepen hebben, dat het jutten hem weer gelokt had...? Ze zei nooit veel, moeder, maar ze had dan ook aan haar gedachten méér dan genoeg. (Wordt vervolgd). drecht; C. de Vrijer, Rotterdam; R. Zeven, Wassenaar en M. Ziedses des Plnntes, Heerlen. ROTTERDAM, Libanon Lyceum, HBS A. J. A. de Blank, A. de Haan, H. Koevermans, L. van Leyden, M. A. Li- bregts, M. D. Nicodem, C. du Pree, F. Quispel, J. A. Ramaer, F. C. A. Ren- niers, N. P. Rieborn, M. Seip, M. van der Waal, A. ten Cate (vr), E. M. van Duijn (vr), K. H. Emons (vr), J. J. Mooy (vr), J. Prins (vr), E. L. Visser (vr), L. G. Aerdenhout, J. M. S. Bag german, W. C. de Bruin, Rotterdam, M. Cinjee, Capelle a.d. IJssel, R. G. Groen- huyzen, H. H, W. den Hartog, J. S. Her mans, J. J. de Hoog, J. C. Hoogheid, G. Kaptein, C. A. Oost. J B. Opschoor, P. C. Vermoolen, J. A. de Vries, A. C. Hoek (vr), C. Lagendijk (vr), Y. Noor- lander (vr), C. M. van Veen (vr), Rot terdam. ROTTERDAM, 26 juni. Kand. econ. wetensch.: W. A. Bastiaanse. J. Tij mes, R. Latooy en J. Koopman allen uit Rotterdam. Doet. R. Pelt (Rotterdam), J. H. Muller (Apeldoorn) en L. Tjoonk (Schiedam). Gepromoveerd tot doctor In de economische wetenschappen: W. H. Kemmers uit Honselersdijk op proef schrift „De plaats van de Nederlandse groente- en fruitteelt in West-Europa" en L. H. Klaassen uit Rotterdam op proefschrift „Richtlijnen voor het toe gepaste economisch onderzoek" ROTTERDAM, 26 juni. Conservato rium, theorie C2: G. J. Johannes (Rot terdam), zang C2 de heer S. J Huizinga (Rotterdam) met onderscheiding voor artistieke eigenschappen, mevr. J. C. Houtman-van de Wetering (Zeist) en O. Ottens (Amsterdam). Piano C2: mej E. van Malde (Rotterdam) met onderschei ding voor pianistische eigenschaDpen, harp C2: mevr. M. S. Kirpensteijn-Berg- huys (Wageningen), hobo C2: J. A. Son- neveld (Rotterdam) met onderscheiding voor virtuositeit, koordirectie C2: mei. J. M. Augustijn (Rotterdam), J. W. G. van. Ooy (Oss). A. P. Sintnicolaas (Bol nes) en A. Vijverberg (Rotterdam); schoolmuziek C2: mej. J. M. Augustijn (Rotterdam), G. H. Hubers (Dordrecht) met onderscheiding voor muzikaal-pae- dagogische eigenschappen, W. van de Pol (Haarlem) met onderscheiding voor paedagogische eigenschappen. A. P. Sint nicolaas (Bolnes) met onderscheiding voor muzikaal-naedagogische eigen schappen F. A, Kaag (Rijswijk), J. W. G van Ooy (Oss) en A. Vijverberg (Rot terdam); zang Cl: mej. C. P. M. Brünott (Rotterdam) met onderscheiding voor muzikaliteit, piano Cl: R. E. v. d. Lin den (Schiedam), J. M. Nuyten (Rotter dam), mej. E. C. Vrijheid (Bilthoven), P. Vugts (Rotterdam), viool Cl: mej. C. Boon (Rotterdam), cello Cl: L. W. v. d. Hoonaard (Schiedam), fluit Cl: H. van Lier (Rotterdam), hobo Cl: J. A. Sonneveld (Rotterdam) met onderschei ding voor muzikaliteit, hobo CO: J. A. Sonneveld (Rotterdam) met onderschei ding voor toonvorming, slagwerk CO: mevr. A. öe Jong-Althusius (Rotter dam) met onderscheiding voor muzika liteit en C. A. Meyvogel (Schiedam); zang onderwijsakte A: mej. A. F. M. van Hoorn (Loon op Zand)piano onderwijs akte A: J. B. v. Benthem (Rotterdam), mej. M. C. J. Fischer (Rotterdam), mevr. C. Lingbeek-Schalekamp (Poor- tugaal), mej. B. E. Miedema (Rotter dam) en mej. E. Mol (Rotterdam), blok fluit onderwijsakte A: mej. M. S. Gijze- man (Slikkerveer), mej. M. van Oosten dorp (Rotterdam) en mej. D. A. van de Polder (Rijswijk). ROME Aan de Pauselijke Muziekacademie slaagde voor het doctoraal examen muziek wetenschappen „magna cum laude" de heer J. van Stokkum uit Bussum. UTRECHT, 26 juni Kand. rechts geleerdheid: J. Spruit (Utrecht), F. Dre- scher (Utrecht) L. F. Ramdat Nisier (Utrefcht). Doet. rechtsgeleerdheid: H. V. van Walsum (Rotterdam), jhr. J. E. v. d. Does de Willebois (Utrecht), A. P. van Walsum (Rotterdam), R. F. Karamat Ali (Utrecht). Kand. geneeskunde: K. Andersen (Utrecht), H. Becker (Utrecht), mej. S. H. v. d. Borg (Hilversum). H. C. Cam pagne (Zeist), J. P. Cornelis (Utrecht), E. L. F. Falger (Bussum), J. S. F. Gim- brere (Amersfoort), A. W. de Groot (Utrecht), mej. S. J. van Haselen (Tiel), mej, C. A. de Jong (Ermelo), C. Kan (Eindhoven), H. M. Keur (Ermelo), C. Kostense (Biervliet), Ph. H. Koster van Groos (Gorinchem), W. P. J. Vos (Den Bosch), G. S. D. Zaalberg (Amersfoort), F. A. M. Zandhuis (Wierden), J. Kroes (Amersfoort), H. J. G. Leerink (Ni.j- kerk), mej. A. Th. Lindeman (Soest- dijk), K. M. J. F. L. Lindner (Groningen), J. Lourens (Alkmaar), mej. M. C. van Mens (Hilversum), A. J. Mijnlieff (Zeist), G. Th. v. d. Poel (Deventer), R. R. Rose (Utrecht), Th. J. van Straa- tcn (Culemborg), mej. M. J. v. d. Straaten (Hoeksewaard), M. Terwiel (Breda), A. J. Verhoeven (Utrecht), mej. P. van Versendaal (Tiel), P. Westerink (Elburg), C. E. Zaandam (Deventer). Prop. theologie: N. van Oosterzee (Den Haag), mej, M. M. Bauw (Velp), mej. A. D. M. de Jonge (Bussum) G. Th. Vollebregt (Rotterdam), J. D. van Roest (Benschop). LEIDEN, 27 juni Gepromoveerd tot doctor in de rechtswetenschap op proefschrift getiteld „Family life in the Netherlands" de heer K. Ishwaran, ge boren in Betadur (Indië) en thans wo nend in Den Haag.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 4