B Nederlandse toneelmanifestatie in het Holland-Festival Shakespeare's Troilus en Cressida Een waardige situatie rond Utrechts Dom nodig; peacht Ringweg buiten de singels 's Lands Kroniek Voordeelsaftrek hij schade vergoeding De stedelijke uitbreidingen Hevige explosie in drogisterij Tien inbraken in Santpoort gepleegd Schip brandend op strand Spoedig knipper lichten Belangstelling van *egeringszijde Doden op de weg Zilveren tiveeling-missionaris m Niemand gewond Hartslag, na half uur stilstand, hersteld Filmopdraclit aan Van Moerkerken Nederlanders blussen de brand -Agenda van Iiet- Holland-F estival KATHOLIEKE KUNSTENAARS Overweg Prinsenbeek Internationaal Arbeidsbureau weert christenen Ongeregeldheden in Frans-Kameroen Israëlische regering Jaarvergadering Ned. juristenvereniging Prijs voor A. Koolhaas in gevaar Begrafenis Lou Bandy Jan en Ted Smelt MAANDAG 29 JUNI 1959 PAGINA I O o ytweemaa Vijftig vrije poorters van Woudrichem Dr. Drees Uniek initiatief Vrij vissen en s jaars de vesting bezoeken^ Afrikaanse commissie Zes doden; avondklok afgekondigd Wapens voor Bonn Ulysses (Bob de Lange) en Achilles (Ko van Dijk) in Troilus en Cressida. Een korte hevige explosie in het ma gazijn \an een drogisterij in Eindhoven heeft zaterdagmorgen een felle brand veroorzaakt. In het magazijn /an dro gisterij Lachniet waren tal van medica menten, maar ook andere produkten, zoals lucifers e.d. opgeslagen. De juis te toedracht van de explosie is nog'niet bekend, maar men vermoedt, dat een der chemicaliën door de warmte (broei- 1"S?> tot ontploffing is gekomen Onmid dellijk na de explosie is er brand ont staan, die zich snel uitbreidde. De Eind- hoyen.se brandweer tastte het vuur met drie stralen hoogdruk en een straal la ge druk aan. In twintig minuten was men het vuur meester. Een binnen- "'l]11!"; ,^e ,wee woningen van elkaar scheidde, stortte na de explosie in, maar er werd niemand door het rond springende puin getroffen. Een jongen, die op de zolderverdieping sliep, wist met veel moeite het brandende gedeel- te verlaten. Er hebben zich geen per soonlijke ongevallen voorgedaan. Finse doktoren hebben een vergeefs gevecht van uren geleverd om liet le- ven te redden van een zevenjarige jon- ,Jn een.gat met water was ge vallen. Toen hjj naar boven gebracht was, had zyn hart al een half uur stil gestaan. De dokters slaagden erin de nartslag door middel van een operatie te herstellen, maar na een tijdje was cie hartslag opnieuw verdwenen. Er volgde een tweede operatie, die echter geen resultaat opleverde. Dr. McClure uit Lindsay m Califor- me heeft in het medisch tijdschrift van deze staat meegedeeld, dat een zijner patiënten, een 44-jarige metaalarbeider van Deense afkomst, zijn hart geduren de vpf seconden kan laten stilstaan. Advertentie s Dr Nederlandse to neelmanifestatie in net Holland-Festi val van dit jaar Shakespeare's Troi lus en Cressida 's er een geworden waarop men, om danks grote waar dering, toch met enigszins gemengde gevoelens terugziet. Dr grootste verdienste ervan lijkt ons dat zij aanleiding is geweest tot de ver taling van Bert, Voeten: een vertaling die voortreffelijk klonk en zich ook met groot genoegen laat lezen, omdat zij een krachtig en poëtisch Nederlands' op levert. Voet ens bijdrage aan de toneel- manifestatie was dus een zeer waarde volle. De voorstelling zelf was wisselvallig Zij weerspiegelde wat het stuk zelf aan zwakheden en aan sterke scènes geeft. Bovendien leed zij aan een teveel aaii uiterlijk vertoon. Deze hang naar het fraaie uiterlijk speelt de regisseur van de voorstelling, Johan de Meester, wel meer parten, hoewel hij soms ook ver rassende resultaten oplevert. Ditmaal was de proloog reeds aanstonds om van 1o schrikken vanwege de kleurig uitge doste krans van Griekse en Trojaanse helden, die de proloog-spreker omring de en zowaar ook nog met armgebaren ondersteunde. Dit werkte bedoeld of onbedoeld? potsierlijk. Er komen in het stuk verschillende thema's aan bod. De titel schijnt de aandacht vooral te trekken naar de jonge vurige Troilus en de aanminnige, maar wispelturige Cressida, beiden in het Trojaanse kamp. Hoewel men bij het lezen van het stuk in hun beider dialo gen boeiende en treffende verzen ont dekt, blijkt in de opvoering hun verhou ding toch vrij pover. Zij pakt niet echt, niet als zü hun prille liefde voor het eerst onder woorden brengen, en even min als Troilus haar op ontrouw be trapt. In het eerste is er geen vertede ring die het hart raakt, in het laatste geen tragiek die ontroert. Merkwaar dig is ook, dat men geen verbinding kan ontdekken tussen de liefde van Cressida in het begin en haar ontrouw later. Voor een deel kan dit een tekort zijn van de speelster van die roi, Femke Boersma. Als zjj, in ruil voor een der Trojaanse aanvoerders, naar het Griek se kamp wordt overgebracht, wordt zij daar door Ulysses onmiddellijk geken schetst als schaamteloos: haar zinne lijkheid uit zich in alle wendingen van haar lichaam. Deze indruk zou haar later gedrag kunnen bevestigen: voor dien was men (Jaar zeker niets van gewaar geworden. Trouwens, die vu righeid van Coen Flink, overtuigde die helemaal, hoe knap ook geacteerd? Waar wrong hier de schoen? Shakespea- re-kenners hebben als hun mening ge geven, dat dit stuk eigenlijk niet afge werkt was, dat de overgeleverde tekst slechts een eerste opzet is. Deze indruk houdt men inderdaad over van de scènes tussen Troilus en Cressida, Een ander thema in het stuk is de aanleiding tot de Trojaanse oorlog, de schaking van Helena door Paris. Het komt enkele malen terloops ter sprake. Maar er is een scène geheel aan gewijd, die grote indruk maakte, vooral door Johan Schmitz, die Hector speelde, uit stekend speelde, met gloed en overtui ging. Hü duidt dit thema duidelijk aan: indien Helena een ieder weet dat toebehoort aan Menelaus, dan gebieden ons de zedewetten van natuur en staat haar terug te zenden. Volharden in on recht kan het onrecht niet verkleinen. Toch wil ook hij de oorlog voortzetten: de waardigheid van ons en "van ons volk hangt er ten nauwste mee samen. Een derde thema komt tot uiting in de scène, die Bob de Lange een open doekje bezorgde. Hü speelde Ulysses, de man met het helder verstand, van het begin tot het einde volgehouden in een krachtige boeiende eenheid. In die scène leest hij de trotse Achilles de les, die verwaand op oude roem teert. Om dit thema draaien voor het over grote deel de scènes in het Griekse kamp, om Achilles' verwaandheid, ge parodieerd door die van Ajax, die oor zaak of in ieder geval uiting is van de verdeeldheid in de Griekse gelederen. Hebben deze thema's samenhang? Johan de Meester ziet in het stuk een waarschuwing tegen de oorlog, die elke samenleving ontbindt tot een chaos, een gezonde mensheid besmet met pestilentie, heldenmoed degradeert tot zijn eigen groteske karikatuur en zuivere liefde verlaagt tot hoererij. Het is een visie, die men niet zonder reden zou kunnen omkeren. In de drie thema's, die we boven aanduidden, speelt de liefde, de hartstocht geen geringe rol. De heie oorlog is om een vrouw begonnen: Troilus zal uit te- fel te keer gaan; Achilles heeft zich teruggetrokken omdat hij een Tro jaanse bemint, hetgeen overigens niet verklaart waarom hü haar broer Hec tor laf laat vermoorden. Homerus heeft de Trojaanse oorlog bezongen als een nobel, mannelijk spel. Shake speare had in ieder geval niet alleen oog voor de menselijke rldderlükheid van een Hector, maar ook voor de lage drüfvcren van oen Achilles en voor de onbetrouwbaarheid van som mige vrouwen. Hü ziet dit menselijke bedrijf van oorlog en liefde niet meer met de bijna kinderlijke verwonde ring, die Homerus eigen was, maar met de achterdocht en het sarcasme van een ervaren man, die zün men sen kende. De voorstelling was met zorg opgezet. Het had in zeker opzicht met minder omhaal gekund en hier en daar met minder nadrukkelijkheid. Ook had men, aangezien het heet dat de regisseur uit het hele arsenaal van de Nederlandse toneelwereld kon beschikken, een aan tal rollen toch sterker bezet verwacht. Niettemin waren er vele knappe pres taties te roemen. Enkele daarvan heb ben wij reeds genoemd. Een opmerkelij ke figuur was ook Pandarus, de koppe laar van Cees Laseur, een huiselijke, mondvlugge figuur temidden van al die edelen. Ook Thpssit.es, de louche knecht, gespeeld door Henk van Ulsen, trok de aandacht. Robert de Vries speelde V", hersenloze krachtpatser, mooi potsierlijk. Ko van Dijk had als Achil les een niet al te dankbare rol. Ellen P Elisabeth Andersen en Jenny van Maerlant hadden kleine, maar goed gedane vrouwenrollen. Aan hen lag het met. dat sommige scènes weinig indruk maakten, of zelfs, zoals de tweekamp en de gevechten aan het eind een heel vreemde vertoning werden. Het slot viel ook "cga! vreemd, zodat men opnieuw de indruk kreeg en daarmede dus naar huis ging, dat liet stuk niet af was. Niettemin waren de Hagenaren die de première zondagavond in hun' Ko ninklijke Schouwburg bijwoonden gul met hun bijval. En dat alles bij elkaar toch ook weer niet zonder reden. R. De minister van onderwas, kunsten en wetenschappen heeft aan de tilmer E. van Moerkerken te Amsterdam een subsidie verleend tot het vervaardigen van een korte documentaire kleuren film over de wadden. De voorlopige ti tel luidt De Wadlopers. iihiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiihimhiiiiiiiiiiihmiihiiii Tien inbraken in Santpoort zün zon dagochtend opgehelderd door de arres tatie van een bü de politie berucht re cidivist uit een dorp ln de nabijheid van Leeuwarden. In de nacht van vrüdag op zaterdag werden in Santpoort in eni ge villa s vier inbraken gepleegd. Een bedrag van 600 gulden werd vermist. De v elsense recherche was reeds ge ruime tüd op het spoor van een man die regelmatig inbraken in Santpoort pleegde. Zaterdagavond kon men tot ar restatie overgaan toen hij in ziin wo ning werd opgewacht en het in Sant poort gestolene op hem werd aange troffen. De man heeft tien inbraken in Santpoort bekend. In andere gemeen ten blijkt men ook grote belangstelling voor hem te hebben. Zaterdag is het Britse vrachtschip Staniel (628 ton metend) brandend op het strand bü Lowestoft aan de grond gelopen. De brand brak uit toen het schip van Boston op weg was naar de Han- neleilanden met een lading, die balen hooi omvatte. De kapitein wendde het roer naar de kust om te voorkomen dat het vuur door de wind naar zijn machinekamer zou worden verspreid en bleef op de kust aanhouden tot het schip op het strand, dat vrijwel geheel bezet was met badgasten, aan de grond raakte. De bemanning sprong overboord en werd door reddingsboten uit Lowestoft opgepikt. Personeel van de sleepboot Maas, van L. Smit en Co's internationale sleepdienst, is er in samenwerking met de bemanning van het Nederlandse ber gingsvaartuig Zeeleeuw in geslaagd, de brand aan boord van het schip te blussen. De Nederlandse deskundigen hebben meegedeeld, dat bet schip ernstig is beschadigd, maar dat de machineka mer en de brandstoftanks niet door het vuur zün aangetast. Avonturen goed afgelopen De zestien bemanningsleden van de Katwijkse logger Huibertina Guisber- tha zijn zaterdagavond veilig ill Aber deen aangekomen na een gevaarlpk avontuur voor de Schotse kust. De 230 ton metende logger liep vrij dagmiddag aan de grond op de rots achtige bodem van Girdlines, ten noor den van Aberdeen, waarbij het roer en de stuurinrichting werden bescha digd. Het vaartuig werd tegen de rosten ge slagen, maar werd later weer drijvend aangetroffen. Het is naar Aberdeen ge sleept voor reparaties. Zondagmiddag is de Nederlandse zeilklipper Lichtstraal op de oostpunt van het Enkhuizerzand een droogte beoosten Enkhuizen gestrand. De reddingboot K. F. Sluijs van het station Enkhuizen der K.N. en Z.H.R.M. voer naar het schip en haalde de pas sagiers, negen vrouwen en twee kin deren, van boord. De uit drie leden bestaande bemanning bleef op de boot. Dinsdag 30 Juni Amsterdam: Stadsschouwburg, 8.15 uur: Cosi fan tutte (Ned. Opera). Scheveningen8.15 uur: Amadeus-strijk- kwartet. Rotterdam: Rotterdamse Schouwburg, 8.15 uur: II Mondo della Luna. Utrecht: Tivoli, 8.15 uur: Residentieorkest o.l.v. Antal Dorati. Hilversum: Gooiland, 8.15 uur: Troilus en Cressida. Leiden: Pieterskerk, 7.45 uur: Hohe Messe (Toonkunst Leiden). (Van onze Utrechtse redacteur) Het door prof. Feuchtingpr ontworpen plan over de verkeerssituatie in de ge meente Utrecht en omgeving is door de studiekring van katholieke kunste naars (architecten, beeldende kunste naars, letterkundigen en musici) aan een uitvoerige beraadslaging onderwor pen. De vruchten hiervan zijn enkele nieuwe ideeën om tot de zo begeerde oplossing van de ernstige verkeers moeilijkheden te komen, waarbij uitge gaan wordt van een stedebouwkundig plan. Van een en ander is mededeling ge- In het feestelijk versierde Woudri chem (door de bewoners zelf Woer- kom genoemd) is zaterdag een bijzon dere plechtigheid gehouden. Vijftig vooraanstaande Nederlanders zün in het in 1957 gerestaureerde, uit 1592 daterende, fraaie raadhuis geïnstal- leerd als ,,vrüe poorters van Woudri chem". De burgemeester van de stad, de heer A. Dingemans, heeft eraan her innerd, dat het oude Woudrichem in een staat, van verval was geraakt. De raad heeft tüdig de noodsituatie on derkend en nu is de stad de weg om hoog ingeslagen. 200 nieuwe woningen zpn gebouwd, een industrieterrein van 3,o ha is aangelegd en een strandbad aan de Merwede is in exploitatie ge nomen. Thans wil de gemeente in brede kring belangstelling wekken. Daarom is het idee gegroeid een aan tal verdienstelijke Nederlanders het vrije poorterschap aan te bieden. De heer Duigemaris herinnerde aan het grote verleden van de stad en hoopte. ,,7 j tussen de vrije poorters en Woudrichem steeds hechter zal wor den. ..Samen zijn wij nu verantwoorde lijk voor Woudrichem," zo besloot de burgemeester zijn toespraak. leurstelling op het slagveld büzonder Elk van de vrije poorters overhan- rligcie hij vervolgens een koker, waar- in een oorkonde met een charter dit charter zün enkele rechten plichtèn van de vrüe poorter opgeno men. Deze heeft o.m. het recht iemand can te wijzen, die hom na ziin overlüden als vrüe poorter van de In en stad Woudrichem zal opvolgen (de an. dere vrpe poorters beslissen over toe lating). Hü mag zich permanent in Woudrichem vestigen en hü heeft het recht in het Woerkumse viswater te vissen. De vrüe poorter heeft de plicht, de stad waar mogelijk te steu nen. oorts moet hij de stad ten min ste tweemaal per jaar bezoeken. Dr. W, Drees, minister van staat, heeft hierna de gevoelens van de v rije poorters vertolkt. Hü zei dat niet al- len banden met Woudrichem hebben De instelling van liet college noem de spreker een uniek initiatief waar door de publieke belangstelling op Woudrichem wordt gevestigd. In het verleden is Woudrichem een belang rijke stad geweest. Het speelde een be langrijke rol in de geschiedenis Ten tijde van de Hoekse en Kabeljauwse twisten heeft te Woudrichem een ,,zoen" plaats gehad. Dr. Drees toon de zich verheugd over het feit, dat de burgers van Woudrichem werken voor een goede gemeenschap en een goede ontwikkeling van de omwalde vesting. Hjj sprak de wens uit, dat de wallen intact zullen blijven. Het college van vrije poorters toont een grote ver scheidenheid van gaven en dr. Drees hoopte, dat het gemeentebestuur van deze verscheidenheid van kennis ge bruik zal kunnen maken in de vorm van adviezen. Namens de vrije poor ters verzekerde hp het gemeentebe stuur van warme belangstelling en sympathie. daan in een adres aan de gemeente raad, dat werd ondertekend door J J Brugman (architect), G. A. M. van Bueren, J. Noyons, J. B. Lambert Si mon en Herman Walstra. Opgemerkt wordt, dat. bij uitvoering van het verkeersplan, .zoals het thans ter tafel ligt. objecten van cultuurhis torische betekenis en van stedebouw kundig schoon met aantasting zullen worden bedreigd. In plaats van de singels te dempen zou het uit stedebouwkundig oogpunt juist aanbeveling verdienen het groen om de singels ook daar aan te bren gen, waar het thans geheel of bmia geheel ontbreekt, zodat het noordelijk deel van de stadskern in de fraai ge- markeerde eenheid van het stadspa- troon wordt opgenomen. De kring is van mening, dat mede ter oplossing van het verkeerspro bleem om de oude stadskern heen en buiten de singels een ringweg kan worden gecreëerd, waarbü zoveel mo gelijk dient, te worden gebruikgemaakt van de bestaande wegen en van de reeds algemeen aanvaarde doorbraak gedachten. De nodige sanering van bepaalde gedeelten aan de ringweg kan een winst voor de toekomstige ontwik keling van de stad betekenen. Boven dien zien adressanten daardoor de mo gelijkheid aan beide zijden van de ring baan uitgebreide parkeerterreinen aan te leggen. Ten aanzien van de voorgespelde doorbraken in de binnenstad, wordt op gemerkt, dat het behoud van de huidige Witte vrouwenstraat met de karakteris tieke politiepost Witte vrouwen wenselijk is. Verder, dat ten behoeve van het zuid-noord-verkeer bezwaarlijk het Domplein uit een oogpunt van cultuur historische, ja zelfs van nationale be tekenis, kan worden opgeofferd. Voor de Domkerk met toren wordt een vaar dige stedebouwkundige situatie urgent geacht. Ter verbetering niervan wordt allereerst in overweging gegeven hel plein van alle doorgaand verkeer uit tv sluiten. Naast een omlegging van het verkeer zuid-oost westelijk van de to ren, wordt dan voorgesteld aan de noordzi.ido van het plein een nieuw urn versiteitsgebouw te stichten, teneinde zich er bovendien van te verzekeren, dat bijzondere universitaire gebemte- nissen in dit stadsdeel blpven gecon centreerd. Er is immers een nieuw universitair centrum in de Johannapoider in voor bereiding, waar zoals wij vernamen over ongeveer tien jaar een nieuwe Sterrenwacht gebouwd wordt. De studiekring dringt eveneens aan op een architectonische ontsluiting van de Buurkerk en de Pieterskerk. Minister Korthals heelt meegedeeld dat de gevaarlüke onbewaakte spoor wegovergang in Prinsenbeek bü voor rang van een automatische knipper- lichtinstallatie zal worden voorzien en dat zal worden bevorderd, dat deze in stallatie volgend jaar in dienst kan wor den gesteld. De minister doet deze mededeling in zijn antwoorden op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Assmann en het Eerste Kamerlid Tejjssen (beiden K.V.P.) die vragen hadden gesteld naar aanleiding van het ongeval, dat 19 mei op de overweg is gebeurd en waarbij twee personen om hef leven kwamen. Het Internationaal Christelijk Vak verbond, IVC, heeft meegedeeld, dat de raad van beheer van het Interna tionaal Arbeidsbureau besloten heeft geen vertegenwoordigers van vakor ganisaties van gelovige arbeiders in Afrika op te nemen in de drieledige Afrikaanse consultatieve commissie, die aanbevelingen moet opstellen voor de in Afrika door de Internatio- nalP Arbeidersorganisatie te voeren activiteit. Dit besluit is genomen on danks de protesten van het ICV en de betrokken Afrikaanse organisaties, die in sommige landen zelfs de meerder heid der georganiseerde arbeiders om vatten en algemeen beschouwd worden als de meest onafhankelijke en actie ve arbeidersorganisaties. Het ICV aanvaardt het besluit van de raad van beheer niet en zal alle middelen aangrijpen om deze misken ning van de vakbewegingsvrijheid van de Afrikaanse arbeiders ongedaan te maken. Het gewraakte besluit van de raad van beheer is te wijten aan het drijven van het Internationaal Verbond van Vrüe Vakverenigingen om in alle landen een monopolié te vestigen voor de bü hem aangesloten organisaties. Het bestuur van het ICV zal onder zoeken welke gevolgen van discrimine rende maatregel van de raad van be boer van het Internationaal Arbeids bureau zal moeten hebben voor zijn betrekkingen met de internationale ar beidersorganisaties, aldus meldt het KNP. In Douala in Frans-Kameroen zijn zaterdagavond ongeregeldheden voor gekomen waarbij zes mensen, onder wie drie Fransen, werden gedood en ongeveer twintig zwaar gewond. Mili tairen helpen thans de politie om de orde te handhaven, aldus meldt Reu ter. In een officieel communiqué wordt gezegd, dat dertig mensen met revol vers en messen gewapend, „in ver scheidene delen van de stad terroris tische aanvallen" deden. Bij een aan val op een politiebureau werden een gendarme gedood en verscheidene ge wond. Een luchtmachtofficier werd gedood bü een aanval op een bar. De aanvallers gingen later naar een bio scoop, verwondden verscheidene bezoe kers en namen het geld uit de kassa mee. Tijdens politiepatrouilles werden twee terroristen gedood en twee zwaar gewond, aldus de mededeling. De op vrijdag en zaterdag j.I. te Haarlem gehouden 85e jaarvergade ring van de Nederlandse juristenver eniging. volgens traditie op de eerste dag gewpd aan een privaatrechtelijk en de tweede dag aan een publiekrechtelijk onderwerp, waarop wjj uitvoeriger te rugkomen. is door de voorzitter, jhr. mr. J. H. de Brauw, deken van de orde van advocaten te 's-Gravenhage, ge opend met een rede, die enig verband hield met de beide onderwerpen: voor- deelstoerekening bij schadevergoeding, en de stedelijke uitbreidingen. Hij be handelde namelijk enige aspecten van het onteigeningsrecht. dat ten doei heeft, ten openbare nutte onroerend goed aan de overheid te brengen waar tegenover de eigenaren en de pachters schadeloosstelling ontvangen. Deze schadeloosstelling heeft zich in de loop der decenniën uitgebreid en gedifferen tieerd: ook bedrijfsschade wordt ver goed en daarbij rijst dan het probleem van de toerekening van voordelen, en de invloed van beiastingschade resp. -voordeel. De pre-adviseurs voor het privaat rechtelijke onderwerp waren prof. mr. P. J. Ve.darr. van de V.U. te Amster dam en mr, H. K. Koster, advocaat te Amsterdam: voor het tweede onder werp: mr. S. O. van Poelje en mr. H. A. M. T. Kolfschoten te 's-Gravenhage. De zeer uitvoerige pre-adviezen. bijna dissertaties, tevoren aan de leden der vereniging toegezonden, hadden geluk, kig deze keer niet de discussie bü voor baat ontmoedigd. Hoewel de juristenvereniging mede In de jaarvergadering van de maat schappij der Nederlandse letterkunde, te Leiden gehouden, is de prüs voor meesterschap dittnaal toegekend aan de historicus prof. dr. F. L. Ganshof te Brussel, overeenkomstig het advies van de commissie voor geschiedenis en oudheidkunde. De Lucy B. C. W. van der Hoogtpriis werd overeenkomstig het advies van de commissie voor schone ietteren voor dit jaar toegekend aan dr, A. Koolhaas voor zün hundel dierenverhalen onder de titel „Er zit geen spek in de val". De jaarvergadering werd geopend door de voorzitter prof. dr. J. G. Bom- hoff uit Leiden, die een lezing hield over Van Eyck en het probleem der literaire kritiek. In de middaguren hield prof. dr. P. Brachin uit Parüs een voordracht over Constantün Huygens als huisvader. tot taak heeft, zedelijke invloed uit t oefenen op de herziening der wetgeving heeft zij toch zelden zoveel belangstel ling van regeringszijde op haar verga dering genoten als dit jaar: op de eer ste dag verscheen de minister van jus titie mr. A. C. W. Beerman aan de be stuurstafel, en de tweede dag kwan de minister van binnenlandse zaken mr. E. H. Toxopeus als zeer belang stellende gast. Deze toonde zovee waardering voor de pre-adviezen en d' gedachtenwisseiing dat hij zich tijden de vergadering aanmeldde als lid de; vereniging, waarmee bü ruiterlijk eei verzuim goedmaakte en de vergaderin: tot vreugde steunde bp dit eerbewüs. De Haarlemse regelingscommissii heeft voortreffelijke gastvrijheid be toond, met name door een maaltijd it de Vleeshal, historische en fraaie ruim te. Het zwaartepunt van het congres la? uiteraard in de vergaderingen, waarvai wij dinsdag een overzicht zullen geven Zaterdagavond is de 31-jarige H. ui Amsterdam, die met zijn broer ondei Baarn een lift trachtte te krügen naai Amsterdam aangereden door een autc en op slag gedood. De broers haddev de T.T. bezocht en pech gekregen me'; hun motor. Zij lieten de motor in Mep- pel achter en werden ais lifters mee genomen tot in de omgeving van dc samenvloeiing van de wegen Hoeveia- ken-Baarn en Amersfoort-Amsterdam Daar probeerden zü een lift te krijger naar Amsterdam. De broer van het slachtoffer werd] niet geraakt. Hü liep echter door hel gebeurde een shock op, zodat hü in eer ziekenhuis te Baarn moest worden op genomen. Vandaar is hij naar Amster dam overgebracht. Gebrek aan benzine is de aanleiding geweest, dat de 38-jarige H. van HeU men uit Wychen, vader van zeven kin deren. zaterdag op de rüksweg Der Bosch-Nü'megen is verongelukt. Op weg naar Den Bosch geraakte zün vracht auto in Schayk zonder benzine. Van Heumen zette do wagen langs de kant en hetzelfde deed zün collega P. de Wit uit Mill die achter hem reed. Ter- wjjl Van H. bezig was een blik benzine in de tank van ziin auto te doen. werden beide vrachtauto's van achteren aange reden door een truck met oplegger, die uit Nijmegen kwam. De vrachtauto's werden in de berm van de weg gedrukt. De truck sloeg tegen een boom aan en Van Heumen kwam onder de zwaar gehavende truck terecht. Hij werd daar door zwaar gewond. Korte tüd later is hij in een ziekenhuis in Nijmegen aan zjin kwetsuren overleden. In Vaithermond is zondagmiddag de vierjarige Trijntje Dol uit Emmer- compascuum plotseling de weg overge stoken en gegrepen door een juist pas serende personenauto. Het kind was op slag dood. Het Israëlische parlement heeft voor vandaag een motie san de communis ten waarin wordt gezegd dat het par lement geen vertrouwen heeft in de re gering van premier Ben-Goerion, en een motie van de rechtse Heroet-partij waarin wordt verzocht om een debat over de verkoop van wapens aan de Duitse bondsrepubliek door Israël, op zijn agenda staan. Waarnemers zijn van oordeel dat de twee moties kunnen leiden tot een krachtmeting in het par lement waarbjj de huidige coalitie-rege ring kan "allen. De 73-jarige premier is van plan wa pens aan Duitsland te blijven verkopen en de tegenstanders van die transacties in de coalitie, namelijk de linkse Ah- doet Avoda-partij, uit de regering te sto ten. Om dit te doen staat Ben-Goerion geen andere weg open dan het ontslag van het gehele kabinet in te dienen. De Heroet-partij tracht andere partijen er toe te brengen zich bij de stemming tenen Ben-Goerion uit te spreken Ben-Goerion heeft verklaard: „Indien een lid van de coalitieregering tegen mil stemt of zich onthoudt, zal hp moe ten aftreden. Indien ik in dat geval bin nen veertien dagen geen nieuwe rege ring kan vormen, ga ik heen." Onder zeer grote belangstelling is het stoffelijk overschot van de artiest Lou Bandy zaterdagmiddag in Doorn ter aarde besteld ov> de oude begraafplaats, in het graf waarin ook zijn eerste vrouw rust. Tallozen uit de kringen van revue- en theaterwereld waren gekomen om hem de laatste eer te bewijzen. Onder hen waren zowel theaterdirecteuren en -agenten als artiesten, onder wie Hen- riette Davids. Jan de Cler en Toon Her mans. De A.V.R.O. was vertegenwoor digd door Karei Prior. Het woord werd gevoerd door de di recteur van de Nationale Revue uit Den Haag, de heer Boswinkel, die een tien tal jaren met -.ou Bandy revues ge bracht heeft en hem, zoals hij zei, daarbij heeft leren kennen als een welis waar lastig, maar van zichzelf zeer veel eisend mens, die mede daardoor heeft bereikt, dat zijn liedjes nog heden ten dage voortbestaan. Lou was voor de jongeren een voorbeeld en het publiek zal hem niet vergeten, aldus spreker. De h. Frans Dumee sprak namens de familie en als vriend en collega. Wat de paters Jan en Ted Smelt, die na tien jaar onafgebroken missie- arbeid in Rhodesia in Nederland op vakantie zijn, het meest opvalt, is de verandering van het vaderlandse klimaat: het buitje van vrijdag bracht de eerste echte regen, sinds zij eind april arriveerden en de temperatuur is tot nu toe van die aard geweest, dat ze met de overgang geen moeite hebben gehad. Maar ook in Eindhoven, de stad waar ze zijn school gegaan en waar ze nu logeren ten huize van een broer, is het nodige gewijzigd: toen de paters in 1949 vertrokken, was liet hoogspoor juist in uitvoering genomen en bestonden allerlei grote gebouwen en complete wijken van thans nog niet eens op papier. De gebroeders-missionarissen hebben niet alleen vakantie, ze hebben ook feest: zondag vierden ze in de parochiekerk van St. Joris hun zilveren priesterfeest. Allebei op dezelfde dag, dat klopt, want ze vormen een tweeling, een identieke tweeling zelfs: de bekende twee druppelen water. Wij hebben tussen hen niet meer verschil gezien dan tussen een druppel leidingwater en een druppel slootwater en dat kwam dan nog alleen omdat een van de twee zijn spierwitte „missiepak" droeg en de ander de „vuil witte" toog die de paters van Lavigerie in Nederland plegen te dragen. Vermoedelijk hadden ze het zo geregeld om het hun familie niet te lastig te maken. Ted en Jan Smelt zijn in 1917 in Weert geboren, maar werden toen ze drie waren Eindhovenaren. Ze volgden de lagere school „bij Pietje van Hoof en vervolgens het gymnasium van de Augustijnen. Nog altijd samen maakten ze daarna de filosofie in huize St.-Charles in Boxtel, het noviciaat in Algiers en de theologie in Carthago, waar ze in 1934 werden gewijd. Datzelfde jaar vertrokken ze beiden naar Rhodesia, waar ze nu een kwart eeuw missie-werk hebben verricht in Kasama, dat drie weken geleden van vicariaat bisdom is geworden. Pater Ted is daar gevestigd in Lwena, pater Jan in het 80 km verderop gelegen Ipusukilo; twee parochies met samen 25.000 gelovigen, allemaal Babemba-negers. In het hele bisdom wonen ruim 100.000 katholieken, die 60% van de bevolking vormen. De mensen wonen over een groot gebied verspreid: elk van beide parochies heeft ongeveer 20 bij-staties, die driemaal per jaar gedurende drie dagen per motorfiets worden bezocht. In al die bij-staties staat een kerkje, dat de vegers zelf hebben gebouwd. De stenen maken ze van het leem van mierenhopen, een mengsel van grond en mierenspeeksel, dat na twee dagen branden uitstekende bouwstenen levert. Bij het kerkje is ook een pasto- netje. waar de paters bij hun bezoek „open bureau" houden, evenals ze dat altijd in de hoofdstatie doen, waar iedereen dagelijks een pater kan vinden, bij wie hij met zijn moeilijkheden terecht kan. Een systeem waarmee dc witte paters bijzonder gunstige ervaringen hebben opgedaan Oe by-staties worden door het jaar „bediend" door een kathechist, die doopsels toedient en s zondags een kerkdienst leidt. IJe levenswijze is in liet Kasama-district nog uiterst primitief. Roof bouw levert de bewoners de gierst, die het voornaamste voedsel vormt Pas heel schoorvoetend beginnen er enkelen te boeren. Een rem op dè werklust is liet gebruik, dat alle bezit gemeengoed is van de clan: wie zich uitslooft om b.v. een sinaasappelboomgaard aan te leggen, doét di' moeite voor zijn hele. merendeels luierende clan en wie een boerderij heeft opgezet, laat deze bij overlijden niet aan zijn vrouw en kinderen na, maar aan de clan. De belangrijkste welvaartsbron vormen nog de kopermijnen waar de helft van de mannen werkzaam is. Hun gezinnen wonen doorgaans ui kampementen bij de mijnen, waar ze kunnen meeprofiteren van de redelijke verdiensten, omdat men daar minder van de clans afhankelijk is. De paters Smelt weten in enkele uren een boeiend beeld te schetsen van een wereld, waarvan men zich hier haast geen voorstelling kan vormen. Ondanks het feit, dat ze de Laatste kwart eeuw voornamelijk „Cibemba." hebben gesproken, vertellen ze hun verhaal in perfect Neder lands. IVie hen, volkomen op hun gemak, een kop goede vaderlandse thee ziet drinken, kan nauwelijks geloven, dat ze pas enkele weken terug zijn uit een streek, waar elektriciteit onbekend is, waar de biefstuk niet ge leverd ivordt door de slager, maar door de antilopen die ze soms weten te bemachtigen en waar een of twee keer per jaar een vrachtwagen komt met levensmiddelen, die wij „om de hoek" kunnen halen....

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 5