T.T.-spektakel beheerst door superieur motormerk maar Tomeloze snelheid, weinig strijd in Assen NEDERLANDSE ATLETIEKPLOEG VERLIEST VAN DE BELGEN Belgische biljarters zeer sterk in tanden weds trijd D Christine Truman uit de strijd Geen lopers voor lange middenafstand en Saai en vervelend Poloteam slecht op dreef mÊm Tennisploeg klopt Cambridge: 12-5 Nationaal record van Jonkers C. van den Bosch verbetert record verspringen 34259 CARAMBOLES IN AMERSFOORT d Biljartuitslagen W imbledonkampioenschappen TT IN CIJFERS Duitsers agressiever Van Swol en Rinkel kunnen het nog MAANDAG 29 JUNI 1959 fAGINA 6 (Van onze speciale verslaggever) Waarop men in de „wilde" j nacht van Assen onafgebroken klonk en dronk, waarvan vele honderden in de volgepropte hotels of ergens al of niet in tentjes op de Drentse hei droom- s den, is uitgebleven. De T.T. 1959 c werd evenals vorig jaar het een- tonige en daardoor vervelende 1 feest van het veruit superieure motormerk M.V. Agusta. Razende 1 John, felle Tarquinio en slimme Carlo beheersten het rauwe spek- takel op hun helrode machines volkomen. Zij wrongen hun ge- j helmde hoofden diep onder de plastic-kappen, draaiden de gas- handles volledig open en gingen t zich werkelijk te buiten aan een r ongebreidelde zucht naar het be reiken van uiterste snelheden. Piet Nortier, Nederlands motor kenner nummer één, kon zijn laatste microfoon-commentaar dan ook kruiden met een over vloed aan records. Maar waar bleef de strijd, de spanning en de sfeer waarop de benauwend dicht op elkaar geperste toeschouwers wachtten? Deze belangrijke fac toren die achteneenhalf uur lang stil zitten op een houten tribune moesten rechtvaardigen, bleven uit. Weer zijn ze teleurge steld afgedropen de duizenden en nog eens duizenden moegedreun- de motorliefhebbers. Zwijgend gleden zij in hun leren jassen. Hun bestofte ogen glommen niet van opwinding, uit hun droge kelen kwam geen enthousiast commentaar. John Bil jart-„Olympiade" In het overvolle Assen was men de avond tevoren bijzonder optimistisch geweest. Had het brutale Engelse rijke luiszoontje Mike Hailwood met zijn fabrieks-Ducati niet een formidabele trainingsrit gereden in de 125 cc-klasse? Zijn snelste rondetijd 3 min. 43,2 sec. •was veruit de beste. Kwamen bij de 350'ers de trainingstijden van Hocking, Brown, Minter, Kavanagh, Phillis en Dale niet vrijwel overeen en hield de zijspanrace niet de belofte in van een grandioos gevecht? „Er gaan morgen verschrikkelijke dingen gebeuren", zei den de kenners opgewonden en zij brachten hun zoveelste glas bier naar de mond, of verdwenen luid lachend in het drukke gewoel van de T.T.-kermis, om in deze jaarlijkse reünie van de mannen met de leren jassen naar vrien den en kennissen te zoeken. Ondeugend spelletje De race in de 250 cc-klasse, als steeds de „ouverture" van dit grote motorge- weld, scheen inderdaad aan de stoutste verwachtingen te beantwoorden. Hail wood en zijn landgenoot Derek Minter namen zo maar de kop en het had er alle schijn van dat het de Italiaanse maestro's Provini en Ubbiali te hard ging. Zij bogen zich diep over hun hui lende „rode duivels" en keken grimmig naar de ruggen van Hailwood en Minter, die op hun beurt met verhitte gezichten zich omdraaiden om te zien waar de „grote jongens" wel bleven. Tarquinio Provini en Carlo Ubbiali speelden een ondeugend spelletje en zij deden dat bijzonder knap. Tot de laatste ronden bleven zij op het tweede plan. Terwijl het publiek al begon te geloven in een sensationele uitslag, draaiden Provini en Ubbiali hun gaskranen iets verder open. De verraste toeschouwers zagen de M.V.'s onweerstaanbaar naar voren komen. Opeens waren Hailwood en Minter nergens meer. Ubbiali draaide even een ronde van 3 min. 24,5 sec., hetgeen op het bochtige circuit een ge middelde snelheid van 135.628 km. be tekende. Carlo bleef ondanks dit baan record in het beslissende duel 0,1 sec. achter op zijn stalgenoot Provini, die met zijn zoontje Marsio op de arm het ere-podium beklom om gehuldigd te worden. Derek Minter, die voor Hailwood als derde eindigde, diende na afloop op ver zoek van Morini-officials een protest in tegen de cylinderinhoud van de M-V.'s, die niet aan de voorgeschreven eisen zouden voldoen. De internationale jury controleerde met zeer fjjne instrumen ten, maar bespeurde niets onregelmatigs en de uitslag bleef zoals die was. Het publiek had zjjn lesje geleerd en liet zich in de 125 cc-klasse niet opnieuw beetnemen door een Italiaans schijnge vecht. De Oostduitser Degner op zjjn fraaie M.Z. mocht een fikse voorsprong nemen. Brave Ernst raakte door dit on verwachte presentje zo van de kook, dat hij stuk draaide en uit de strijd verdween. De twee-tact had moeilijk heden met de stroomverdeler. Provini, die ook pech kreeg, viel ver terug, maar Ubbiali was er nog en dat zouden Hail wood en Spaggiari ondervinden. Aan het begin van de voorlaatste ronde ging de gasmanet van de M.V. nog wat wijder open en weg was Ubbiali. Een ronderecord van 3 min. 37,7 sec. of te wel een gemiddelde snel heid van 127.403 km. per uur, een grote lauwerkrans en kostbare punten voor het wereldkampioenschap waren zijn beloning. Tegen het wegdek Dan de 350 cc-race maar, dachten de toeschouwers. In deze strijd zonder fabrieksmerken, zoals de nieuwe for mule van de F.I.M. bepaalde, lagen de kansen open, verklaarde Piet Nortier, die in verband met zijn drukke werk zaamheden in de motorsport voor het laatst in de „duiventil" vertoefde. Zijn duizenden toehoorders gingen er eens voor zitten. Echter ook hier kwam de teleurstelling. Vechtjas Hocking, de coming-man uit Rhodesia, had een snelle start en was meteen voor alle overige deelnemers onbereikbaar, met uitzondering van Brown. De wilde Brit li aaide Hocking, die evenals hij op een Norton reed, in. Nu eens op kop, dan weer in tweede positie, berekende Bob Brown zijn kansen. In de slotfase van het decor van een grauw wolkendek als de strijd maakte hij zich definitief los een nachtkaars uitging. een van angst huilende John door zijn moeder de races moest worden inge duwd, zo is het thans nog op alle races, waar John als de ongenaakbare favoriet aan de start verschijnt. Moeder Surtees, die vroeger op een zware 1000 cc Victo ria over de Engelse wegen snorde, regelt alles voor haar zoon. Zij ziet er nauwkeurig op toe dat de monteurs zijn gestroomlijnde M.V. goed schoon houden en vertoeft tijdens de race voortdurend in de pit, waar zij alleen de chronome- trage verzorgt. In ruil daarvoor moet John precies doen wat zjj zegt en dat is niet gering. Want ma Surtees, ver trouwd met de prikkelende geur van olie en benzine, stelt hoge eisen. Haar zoon moet winnen en wel zo overtuigend als maar mogelijk is. John, die als steeds het laatst de start houding aannam, duwde sloom en onge ïnteresseerd de stofbril voor zijn ogen. Hij had zijn instructies. De echo van het waarschuwingsteken voor de start was nog hoorbaar, toen Londense John al in gewonnen positie lag. Zijn M.V. draaide direct en nadat hij even zittend als een amazone de gastoevoer had ge regeld, zwaaide het rechterbeen over de motor. Vanaf dat moment was de trage John Surtees een duivelse coureur, liet hij zijn motor gieren als hij in de Stroomdrift of bij de pit even optrok. Zijn gevoelige vir.gers hanteerden het gashandle weergaloos. John won de 500 cc-race zoals zijn moeder dat wilde. Onweerstaanbaar joeg hij over het Drentse wegdek, soms vriendelijk wui vend naar zijn moeder, die op grote kaarten de steeds snellere ronden bij hield, dan weer spottend omkijkend naar de rest van het veld dat „nergens" was. Piet Nortier mocht dan de aan dacht vestigen op felle gevechten in het midden- en achterveld, vele toeschou wers konden daarvoor de interesse niet opbrengen. Zij trokken zwijgend naar de eigen machines. Met een zekere af gunst in de ogen keken zij naar hen, die met de fles nog in de armen op de droge heigrond hun roes uitsliepen en waarschijnlijk nog droomden van span nende races, terwijl de T.T. 1959 tegen Uitslag race in de 125 cc klasse (14 r., 107.860 km): .1. Ubbiali (It.) met MV 52 min. 25.2 sec., gem. snelheid 123.462; 2. Spaggiari (It.) met Ducati. 52.26.6. gem. 123.407 km per uur; 3. Hailwood (Eng.) met Ducati, 52.53.3. gem. 122.368 km per uur; 4. Fügner (Duitsl.) met. MZ 53.46.2, gem. 120.360 km per uur; .5. Minter (Eng.) met MZ, 53.50.1, gem. 120.214 km per u.: 13. Henk van Marie (Ned.) met Ducati op 2 ronden. 250 cc klasse (17 r., 130.97 km): 1. Pro vini (It.) met MV, 59 min. 47.4 sec. (gem. snelheid 131.437 km per uur); 2. Ubbiali (It.) met MV, 59.47.5 (gem. snelheid 131.430 km p. uur: 3. Minter (G.-B.) met Morini, 59.57.3 (gem. snelheid 131.077 km p. uur): 4. Hailwood (G.-B.) met Mondial, 60.02.4 (gem. snelheid 130.891 km p. uur). 350 cc (20 r.. 154.09 km): 1. Brown (Eng.) met Norton. 70 min. 25.2 sec., gem. snelheid 131.288 km per uur; 2. Hocking (Rhodesia) met Norton, 70.26.1, gem. 131.263 km; 3. Anderson (Eng.) met Norton, 71.39.6, gem. 130.227 km: 4. Dale (Eng.) met AJS, 72.02.6. gem. 128.328 km; 5. Phillis (Austr.) met Norton, 72.03.1, gem. 128.316 km; 16. Joop Vogelzang (Ned.) met Norton, op 1 ronde. De snel ste ronde werd gemaakt door Bob Brown met Norton in 3.27.5, hetgeen neerkomt op een gemiddelde snelheid van 133.667 km per uur. Zijspanklasse (14 r., 107.860 km): 1. Ca- mathias en Cecco (Zwits.met BMW, 53 min. 56.2 sec., gem, 119.985 km per uur; 2. Harris en Campbell (Eng.) met BMW, 54.03.1. gem. 119.73.1 km p. uur; 3. Fath en Wohlgemuth (Duitsl.) met BMW, 55.34.2. gem. 116.459 km p. uur: 4. Strub en Siffert (Zwits.) met BMW, 55.34.9, gem. 116.439 km p. uur; 11. Harmen van der Wal en Jan van Gelder (Ned.) met Norton, op 2 ronden. De snelste ronde werd gemaakt door Camathias in 3 min. 45.8 sec., hetgeen neerkomt op een ge middelde snelheid van 122.833 km per uur. 500 cc: 1. Surtees (G.-B.) met MV, 1 uur 31 min. 20.2 sec., gem. 136.649 km p. uur; 2. Brown (G.-B.) met Norton, 1.33.12.6. gem. 133.905 3. Venturi (It.) met MV, 1.34.12.9, gem. 132.473; 4. Dale (G.-B.) met BMW, 1.34.36.9, gem. 131.915: 5. Redman (Rhodesië) met Norton, op 1 ronde. De snelste ronde maakte^ John Surtees in een tijd van 3 min. 18.3 sec., hetgeen een gemiddelde van 139.868 km per uur betekende. ■j,v:<.... van Hocking en passeerde kamprechter Majoor met de zwart-wit geblokte vlag ver voor zijn rivaal. In de achterhoede van dit veld stre den twee Nederlanders: Vis en Huberts. Hun gevecht om: „Wie is de beste Nederlander" kreeg geen winnaar om dat beide renners met elkaar in aan raking kwamen en tegen het warme wegdek sloegen. Wonderlijk genoeg mankeerden zij niets, maar hun fietsen waren niet meer geschikt voor verdere deelname. Dat ook in deze z.g. vrije klasse snel gereden werd, bewijst het feit dat Bob Brown een gemiddelde boekte van 131,288 km. per uur, waar mee hij sneller was dan vorig jaar John Surtees op zijn supersnelle M.V. De F.I.M. voerde de nieuwe formule I toch in om de angstwekkend hoge snelheden te verlagen De zijspanrace is spectaculair geweest. Spectaculair om de halsbrekende toeren van de „bijzitters" op hun schavotjes in de „Kniebocht", „Strubben", „Rusken- hoek" en „Ramshoek". Vaak met hun lippen vlak boven het onder hen door suizende asfalt, hielden zij de machines in balans. Van spanning was ook hier evenwel geen sprake. De Zwitser Cama thias en zijn assistent Hilmar Cecco gingen snel naar de kop en bleven daar zonder strijd, omdat eerst Fritz Scbei- degger met zijn B.M.W. uit de bocht vloog en vervolgens wereldkampioen Schneider de boel stuk draaide. John Surtees bewees zaterdag in Assen weer zijn grote klasse in de 500 cc. John reed als een duivel en stoof ver voor zijn collega's over de eindstreep. Het heeft er ongetwijfeld ingezeten, de revance voor de nederlaag, die de Ne derlandse waterpoloploeg vorig jaar juli te Nijmegen tegen Duitsland leed. Deze Duitse ploeg was geen wonder- team. Toen al spoedig na het begin onze landgenoten een voorsprong van 2-0 opbouwden ,was dit geenszins ge flatteerd. De Nederlanders hadden het spel in handen door een hoger tempo en beter positiespel. Het goud, dat er blonk, bleek echter slechts een heel dun laagje. Want nadat de Duitsers er enkele malen fors ,,de borstel over haal den" kwam de grondlaag boven en deze bleek van aanzienlijk minder kwa liteit. Nog voor de rust kwamen de Duitsers gelijk (2-2) en in de tweede helft namen zij wederom uit een ach terstand (2-3) de winst: 5-4. De hulde die hun landgenoten hen brachten was verdiend. Door hun grotere aggressivi- teit en doorzettingsvermogen hadden zij recht op de zege. Vooral aan dit laatste ontbrak het de Nederlanders en het meest kwam dit in de eindfase aan het licht. Toen namelijk, terwijl de onzen een numerieke meerderheid hadden van 7 tegen 6 en bij een achterstand van 5-4 ze hadden dus niets meer te verliezen durfde de een voor de ander niet te schieten. Passief gooide men elkaar letterlijk en figuurlijk het balletje toe. Tenslotte waagde De Boer het: Doelman Biltstein stopte echter de bal. Het was nagenoeg het laatste schot; enkele seconden later floot de Belgische scheidsrechter Bauwens de strijd naar de historie. far iflfr De gehavende ploeg van de in ter national e club van Nederland Van Eysden en Maris konden niet worden opgesteld, omdat zij te Wimbledon vertoeven heeft de tennis wedstrijd tegen Cambridge met 125 ge wonnen. Het was niet gemakkelijk om op de ten nisbaan te Overschic tot goed spel te ko men. De straffe wind maakte dit vrijwel onmogelijk. Toch zijn de Nederlanders tot een grote overwinning gekomen. Na de eerste dag was de stand 33. De grootste belangstelling is op de tweede dag uitgegaan naar het dubbelspel, waarin de „oudgedienden" Van Swoi en Rinkel uit kwamen. Zij wonnen beide partijen. Rinkels volley en de service van Van Swol waren niet te onderschatten, daarover konden de Engelsen Woodley, Kumar, Hatton en Archdale meespreken. Uitslagen: Karamoy (N.) verl. van Hann (C.) 46 46; Kioezen (N.) versl. Hatton (C.) 63 57 63: Volkmaars (N.) verl. van Laure (C.) 68 64 36; Goris (N.) verl. van Levine (C.) 46 6—8: Dehnert (N.) versl. Archdale (C.l 64 6—3; Breu- kink (N.) verl. van Woodley (C.) 6—4 63. Karamoy versl. Lewis 6—2 26. 63; Jaap Volkaars versl. Woodley 63 60: Ab Kioe zen versl. Archdale 6—1 61; Goris verl. van Hann 36 63 36: Dehnert versl. Hatton 63 46 86; Breukink versl. Ku mar 64 86. o Dubbelspel: Goris en Dehnert versl. Arch dale en Hatton 63 63; Van Swol en Rin kel versl. Woodley en Kumar 7—5 6—1; Kioezen en Volmaars verl. van Hann en Lewine 64 26 16; Van Swol en Rinkel versl. Hatton en Archdale 63 68 64. 0-^. 6—1. Eindstand was 125 in het voordeel van de Nederlandse IC. Door te Zwolle met 1010 gelijk te spe len tegen DCL (Leeuwarden), behaalde za terdagmiddag de Rotterdamse damvereni ging Constant voor de achtste maal het clubkampioenschap van Nederland. Roger Moens was in Antwerpen on-1 loopt hier nog tussen de Nederlanders genaakbaar op de 800 meter. De Belg I Heida en Essajas. De Nederlandse lieren atletiekploeg heeft zondag in het knusse Beerschot stadion te Antwerpen met 200 tegen 218 punten verloren van België en dat be tekende tevens de derde nederlaag in successie in de afgelopen jaren. Geen revanche dus, maar ook geen al te grote nederlaag, zoals een paar jaar geleden te Maastricht, toen de Belgen met 224 tegen 192 punten hun superioriteit toon den. Niet minder dan twaalf maal stapte een Belg zegevierend uit baan, ring of springbak. Viermaal zelfs leden de Ne derlanders een dubbele nederlaag en één keer, op de 10.000 meter, eindigden de Belgen Vandendriessche, Vandewat- tyne en Van der Velde op de eerste drie plaatsen. De nederlaag op zichzelf was geen schande, maar zij toonde wel dat de nationale ploeg de grootste verliezen leed op de midden- en lange afstanden, verleden jaar nog het sterkste gedeelte van het team, terwijl door afwezigheid van de in Amerika studerende Henk Vwser en de naar Scandinavië vertrok ken Albert Hofstede het verspringen en Op het gemeentelijk sportpark te Til burg zijn zondag nationale atletiekwed strijden gehouden. De sterke wind die recht over de baan stond, beïnvloedde vooral de sprintnummers ongunstig. Bij de dames verbeterde Corrie van den Bosch met een sprong van 5,53 m het zuidelijk record verspringen. De voornaamste uitslagen luiden: da mes 80 meter horden: 1. en 2. ex aequo Willie BakkerCysouw (Vlissingen) en Corrie van den Bosch (Oisterwijk), bei den 11,6 sec. 100 meter: 1. Willie Bak ker—Cysouw (Vlissingen) 12,8 sec.; 2. Catrien Bolijn (Den Haag! 12,9 sec. Verspringen: 1. Corrie van den Bosch 5.53 m (nieuw zuidelijk record); 2. mej. H. We: tra (Vlissingen) 4,96 m. 200 me ter: 1. Corrie van den Bosch 26,4 sec.; 2. Catrien Bolijn 27,- sec. Heren 100 me ter: 1. Vos (Eindhoven) 11,1 sec.: 2. Hon- selaar (Amsterdam) 11,4 sec. 400 meter: I. Van der Broek (Eindhoven) 50,1 sec.; 2. Van Leeuwen (Bussum) 50,5 sec. 200 meter: 1. Honselaar 22,9 sec. 800 meter: 1. Van borst Eindhoven) 1 min. 57,1 sec.; 2. Van Belkum (Vught) 1 min. 58 sec. erg serieus Hebben de M.V.'s in de twee laagste klassen een beetje comedie gespeeld, in de race van de „zwaargewichten" was daar geen sprake van. Mama Surtees, op baar knieën in de pit, bad haar zoon John kennelijk voor dergelijke grapjes gewaarschuwd. En wat mama Surtees zegt wordt door John stipt opgevolgd. Zo was dat enkele jaren geleden toen De wedstrijdleider van de Europese Biljart Federatie, de Duitser Knenen, is zo geïmponeerd door het succes van „Amersfoort", dat hij heeft voorge steld het landentournooi om de vier jaar te organiseren, als een soort van „Olympiade". Als wisselprijs zou kunnen fungeren de prachtige kris tallen bokaal, waarop dit keer Belg ie beslag legde. Antwerpenaar beheerst de strenge con- structieregelen van het spel a la ligne minder geserreerd, dan men zou ver wachten gezien zijn produkties: een reeks van 298 op vrijdag en zondag middag tegen een „aangeslagen" Van de Pol een solide 254. Maar de uit voering van zijn carambolage verraadt een enorme kennis van de spelbouw, die, geschraagd door een feilloze intu ïtie, de moeilijkste stootbeelden tot sim pele opgaven maakt. Vervest moest slechts één matchpunt afstaan aan de Spaanse toreador Galvez, een man met een diep inzicht in de geheimen van het effect en een artistieke afstoot, welke de zielloze biljartbal tot sidderend leven wekt. De Eindhovenaar Henk Scholte staat op de ranglijst onmiddellijk achter de Belg met een veel lager moyenne, maar toch nog boven de gevaarlijk sterke Duitser Rudolph en zelfs twee plaatsen voor de „oude meester" Van de Pol. Het is wel duidelijk, dat de Rotterdam mer niet meer de eerzucht kan opbren gen om zijn empirisch-wetenschappelijke spelopvatting ook tot royale winst par tijen te herleiden. Dat hij een kader serie in stijl en scherp op de lijnen kan uitspelen is ook nu gebleken, maar Van de Pol bezit niet meer de psychische kracht om „door te drukken" als de ideale positie voor het grijpen ligt. Herman Popeyus heeft zelfbewust zijn kaarten op tafel gegooid in een gezel schap van koelbloedige drieband-specia listen. Zijn felle attaque was ook Henny de Ruyter te maentig en daar Tiedtke noch Vingerhoedt voor het zware ge schut" hun candidatuur hadden gesteld, móest Popeyus wel op de hoogste plaats belanden. Vingerhoedt zou de Belgische zaak afronden in 't iets eenvoudiger een- bandspel. René is het niet gelukt. Van Oosterhout wist hij pas op de eindstreep van zich af te schudden en op de mach tige attaque van de Spanjaard Domingo had de Antiverpenaar geen repliek. Domingo noteerde een briljante serie van 59 en een algemeen moyenne van 5.46, slechts 0.17 punt, onder het Euro pees record, van Tiedtke. In het libre-genre trok België weer de erepalm naar zich toe. Clement van Hossel versloeg op de laatste dag een onzekere Kees de Ruyter, waardoor hij met 62.50 moyenne ongeslagen bleef Flip Beekman behaalde een uitstekend resultaat door direct achter Van HasseJ te eindigen met 51.36 gemiddeld. Het 71/2 tenslotte is een magnifieke ovenvinning geworden voor de sym pathieke Duitser Liitgehetmann. Zater dagavond liet hij na een aangrijpend duel de Belg Waf flard achter zich, zon dag nam hij de „klip" De Kleine alsof het een instructie-partijtje gold. Time Wijnen en Henk de Kleine hebben in Glimlachend feliciteert Van Oosterhout zijn grote rivaal Vingerhoedtnadat dit toernooi een zwakke indruk achter deze hem in een partij bandstoten met vier caramboles verschil heeft verslagen, gelaten. Zij waren xvelhcht het meest Wafflard, die ook op het nippertje won van Tirxie Wijnen, ziet het tevreden aan. uit hun doen door de ondraaglijke (Van onze speciale verslaggever) i e biljartballen zijn uitgerold in Amersfoort. Vijf dagen lang heb ben zij prompt gereageerd op de wenken van hun meesters. 34259 maal ontmoetten zij elkaar in caramboles van alle soorten, sommige van een fragiele broosheid, andere zwiepend en zwaaiend op het satijn gelegd. 30 Europese groot meesters van het groene laken hebben de gunst, maar ook de ongenaakbaar heid van het ivoor geproefd. Soms was hun spel doortrokken van een beheerste distinctie, soms ook druilden de kogels bandeloos tot masqué, wanneer de keu onzeker tussen de lange vingers uit schoot. Dit biljartspektakel zal met sierlijke letters in de annalen worden geschre ven. Niet alleen van de 700-jarige stad, ook van de Europese Biljart Federatie. Een landenwedstrijd van grote allure, die in vijf spelsoorten: driebanden, band stoten, libre, kader 71/2 en 47/2, de sterksten heeft aangewezen. Een triomf voor de Belgische matadoren, aan wie de fraaie kristallen bokaal ten deel viel, een triomf bovendien voor het nauwe lijks tien jaar bestaande „Voorwaarts Vrolijke Vrienden", de vereniging, die al haar organisatietalenten op dit toer nooi heeft kunnen botvieren. Men kan er natLwelijks over redetwis ten, onze zuiderburen beschikken nog steeds over een aantal voortreffelijke spelers. Joske Vervest behoefde niet eens op de bodem van zijn welgevulde arsenaal te tasten om de top te bezetten bij de 47/2-kadristen. De goedlachse warmte de eerste dagen, maar ook daarna manoeuvreerden zij zonder in spiratie. Geen enkele maal wisten zij de „gedragen" amorti in hun spel te brengen, die tot series moet leiden, In de eindrangschikking komt Duits land, dat in de vervanger van Tiedtke voor het driebandenspel, de jonge Abelt. een vrij ongunstige troef bezat, ruim achter België. Zoals wij al eerder heb ben opgemerkt moest de kracht van het Nederlandse B-team niet worden on derschat. De „reserves", op het laatste ogenblik aan de vijf landen toegevoegd, omdat een Oostenrijks-Zwitserse com binatie „nog zwakker" zou zijn, sleepten twee punten meer in de wacht dan de A-ploeg. Het leverde een derde plaats op. Voor het overige mogen wij u ver wijzen naar de uitslagen. De biljart-landenwedstrijd in Amers foort is gewonnen door België, dat 39 matchpunten behaalde. D verdere rangschikking was: 2. Duitsland 30 pnt., 3. Ned.-B 27 pnt., 4. Ned.-A 25 pnt., 5. Spanje 19 pnt., 6. Frankrijk 10 pnt. De uitslagen van zaterdag en zondag waren: Ned.-BSpanje 55; Ned.-A Frankrijk 8—2, BelgiëDuitsland 6-^-4, SpanjeFrankrijk 73. Ned.-BDuits land 64, Ned.-ABelgië 28. De eindstanden in de verschillende spelgenres luidden: Driebanden: Popeyus (Ned-A) 9 300 370 7 0.810 De Ruyter (Ned-B) 8 300 353 6 0.849 Siguret (Fr.) 4 289 359 8 0.805 Fauconnier (B) 4 279 381 5 0.732 Apelt (D) 4 209 359 7 0.582 Ventura (Sp) 1 236 376 5 0.627 Bandstoten: Domingo (Sp.) 8 957 175 59 5.46 Vingerhoedt (B) 8 975 192 32 5.07 v. Oosterhout (Ned.-A) 6 950 209 41 4.54 4 857 204 42 4.20 4 845 209 36 4.04 0 686 207 20 3.31 het hinkstapspringen voor de onzen ver loren gingen. Ook het gemis van Hein Cujé, die tij dens gymnastiekoefeningen in militaire dienst zijn knieschijf zodanig beschadig de, dat hij dit seizoen praktisch uitge schakeld is, was een der oorzaken van de triomf der Belgen op de lange af stand. Dat onze atleten van de sterk lo pende wereldrecordhouder Roger Moens (800 meter) en Roger Verheuen zouden verliezen was te. voorzien en dat het polsstokhoogspringen voor de Belgen Van Dyck en Coppejans - beiden spron gen 4.25 - zou zijn stond eveneens al bij voorbaat vast. Ondanks deze omstandigheden, die volgens de Belgen een stevige Neder landse nederlaag waarschijnlijk maak ten, heeft de Nederlandse ploeg de aan wezigen lang in het onzekere gehouden over de einduitslag, want pas op de laatste 4 nummers konden de Belgen hun overwinning tot een feit maken. Lichtpunten heeft deze interland voor onze atleten toch wel opgeleverd. In de eerste plaats verbeterde Anton Jonkers, die verleden week in Rotterdam het nationale kampioenschap behaalde, het Nederlands record op de 3000 meter steeple tot 9 min. 21.2 sec., hoewel hij de jonge Roelants, die met ruime voor sprong als eerste eindigde, voor moest laten gaan. Ook de Maastrichtenaar Gerard Wijsen verdient een pluim. Met een lichte bles sure kwam hij in het selecte gezelschap van de Belgen Van Dyck en Coppejans tot 3.90 meter en met deze prestatie bleef hij slechts tot op zeven centimeter van het nationale record van Cor Lamoree. De Haagse sprinter Hans Smit was ongenaakbaar. Hij won de 100 meter in 10.7 sec. en de 200 meter in 21.7 met ver bluffend gemak, terwijl hij in de zege op de 4x100 meter van de estafetteploeg een groot aandeel had. Achteraf had hij zich niet zo behoeven in te spannen, want de Belgen lieten het stokje vallen en eindigden met grote achterstand. Ook de hordennummers werden prach tige overwinningen voor Nederland. Op de 110 meter leverden Kamerbeek. Ne- derhand en Boere een onderlinge strijd, die in het voordeel van tienkamper Eef Kamerbeek eindigde. Zij het dat zowel de Eindhovenaar als Peter Nederhand dezelfde tijd (14.6) lieten afdrukken. Jan Parlevliet groeide weer naar zijn oude vorm op de 400 meter horden. Hij won dit nummer zoals hij wilde en kwam met zijn prestatie van 53.4 sec. op 0.3 sec. na aan zijn nationale record. Zeer spannend was de strijd om de tweede en derde plaats tussen Ed Boere en de Belg Marien. Vijftig meter voor de finish had laatstgenoemde nog een voorsprong van vijf meter, maar de fel vechtende Boere nam meter na meter terug en klopte de Belg op de streep. Kees Koch, de 22-jarige Rotterdam mer, zorgde voor de meeste punten door zijn eerste plaatsen bij het kogelstoten (15.62 m.) en het discuswerpen (52.94 m.). Voor de Belgische kogelslingeraar Haest moet het ongetwijfeld een teleur stelling zijn geweest dat de Haagse schil der Jan Romani hem in het afgelopen jaar heeft overvleugeld. Met enige prachtige, zeer constante worpen bleef Romani (53.36 m.) voor de Belg. Waar zijn de lange- en middenafstand- mensen? Dit zou men kunnen vragen na de resultaten tegen België, want zowel Henk Haus op de 800 meter, als Mijn- dert Blankenstein op de 1500 meter en Joep Delnoye op de 5000 meter hebben teleurgesteld. Bij Haus en Blankenstein was dat zeker niet, omdat zij tegen Moens en Verheuen geen overwinning behaalden, maar hoofdzakelijk omdat zowel Haus als Blankenstein, en dat geldt ook in zekere mate voor Delnoye, door een te afwachtende houding de Belgen volkomen in de kaart hebben gespeeld. De 4x400 meter estafette werd tegen de verwachting in een spannend duel. Karenbeld, Parlevliet en Moerman zorg den dat Haus als laatste loper het stokje met een voorsprong van één meter op Moens in handen kreeg. Fel vechtend maakte Haus iets van zijn teleurstelling op de 800 meter goed, maar toen Moens op de laatste honderd meter zijn werke lijke klasse toonde, was de Belgische zege en de eindoverwinning een feit. Enkele uitslagen: 400 m: 1. Declerck (B.) 49.2 sec.; 2. Moerman (N.) 49.3 sec.; 3. Karenbeld (N.) 49.5 sec. 800 m: 1. Moens <B.) 1 min. 50.1 sec.; 2. Leva 1. 51.8; 3. Essajas (N.) 1.52.1; 4. Heida (N.) 1.52.4. Speerwerpen: 1. Debackere (B.) 66.89 m; 2. Fikkert (N.) 63.23 m; 3. Kniesden (B.) 60.84 m; 4. Kamerbeek (N.) 58.31 m. 4x100 m: 1. Ned. 42.6 sec. (Mock, Bos, Beker, Smit); 2. België 52.2 sec. (Pote, Robijns, De Buysere. Van Thounout). 4x400 m: 1. België 3.17.5 (Hanet, Declerq, Leva. Moens): 2. Ned. 3.19.2 (Karenbeld, Parlevliet. Moerman, Haus. 1500 m: 1. Verheuen <B.) 3.54.8; 2. Allewaert (B.) 3.55.3; 3. Blankenstein (Ned.) 3.55.6; 4. Jansen (Ned.) 3.56.7. 5000 m: 1. Leenaert (B.) 14.32.8; 2. Delnoye (N.) 14.33: 3. Allonsius B. 14.34.6; 4. Herman (B.) 14.36.4. 10.000 m: 1. Vandendriessche (B.) 30.09.4: 2. Van- dewattyne (B.) 30.25; 3. Van de Velde (B.) 30.26; 4. Bleeker (N.) 31.30.6. Witte (D) Teegelaar (Ned-B) Hervé (Fr) Libre: Van Hassel (B) Beekman (Ned-B) Spielinann (D) 10 2500 40 484 62.50 6 1952 38 415 51.36 6 2093 57 411 36.71 De Ruyter (Ned-A) 4 1856 51 459 36.39 Aquilera (Sp) Kientz (Fr.) Kader 47/2: Vervest (B) Scholte (Ned-B) Rudolph (D) Galvez (Sp) 4 1734 61 259 28.42 0 443 51 83 8.68 9 2000 64 298 31.25 6 1991 81 141 24.58 6 1383 75 90 18.44 r 1704 82 150 20.78 Van de PÓ1 (Ned-A) 4 1468 75 227 19.57 Chassereau (Fr.) 0 1018 89 84 11.43 Kader 71/2: Lütgehetmann (D) 10 1500 55 159 27.27 Wafflard <B> 8 1491 71 101 21.— Grivaux (Fr.) 6 1099 69 94 15.93 De Kleine (Ned-A) 3 1201 113 56 10.62 Wijnen (Ned-B) 2 1153 98 69 12.79 Ossorio (Sp) 1 800 84 59 9.59 Engeland moet voor de titel in bet dames enkelspel een andere favoriet kiezen. Dit heeft de kleine 24-jarige Mexicaanse Yola Ramirez op haar ge weien, want zjj was het, die de jeug dige Britse crack Christine Truman de kroon van het hoofd stootte. De toe schouwers, die de tribunes rond het centre court tot de 'latste plaats be zetten, zagen hoe machteloos Christine Truman was tegenover het spel van haar tegenstandster. Twee sets, die sa men 42 min. duurden, had het tengere Mexicaanse meisje nodig om Christine Truman de illusies op een Wimbledon- titel te ontnemen. De oorzaak van de nederlaag waren waarschijnlijk de zen li- ven, die het 18-jarige Engelse meisje parten speelden. Zij stapelde fout op fout, nadat zjj uitstekend was begonnen met het winnen van haar service game op love. De ballen vlogen ver huiten de lijnen of in het net en haar tegen standster scoorde er lustig op los. Dc eerste set verloor Christine met 6-3. Even heeft het er op geleken dat rij haar vorm terug vond. Dat gebeurde in de tweede set toen zij een 3-0 ach terstand reduceerde tót 3-2. Het was echter een kortstondige opleving. Met 6-2 ging hex meisje, waarop het Engel se publiek alle hoop had gevestigd, ten onder. Na afloop van het duel zei zij geen excuses voor haar falen te kun nen vinden. „Yola speelde beter dan ik", was de sportieve uitlating. Er dui kelde nog een geplaatste speelster. Hier voor had de in Monaco woonachtige Duitse Edda Buding gezorgd. Zij scha kelde n.l de als nummer drie geplaats te Amerikaanse Beverly Fleitz uit in drie sets: 8-6, 2-6. 7-5. Zo werden de kwartfinales bereikt door Yola Ramirez, Sally Moore, Edda Bu ding, Sandra Reynolds. Maria Esther Bueno, Darlene Hard, Ann Haydon en Angela Mortimer. De Britten hopen nu, dat laatstgenoemde de titel zal ver overen. In het heren enkelspel is men eveneens gevorderd tot de kwartfinales. Zes van de acht geplaatsten handhaaf den zich. Alleen Nielsen en Pietrangell werden in de vorige ronden geëlimi neerd. Strompelend en steunend op de arm van zijn coach verliet de Australiër Neale Fraser na afloop van de partij tegen de Italiaanse reus Orlando Sirola de baan. Na 71 games had hij Sirola op de knieën gekregen en hij had niet alleen tegen zijn tegenstander gevoch ten, doch tevens tegen een onwillige spier in zijn linker dijbeen, die hem vooral in de laatste set hinderde. De gebroeders Ulrich ziin van het toneel verdwenen. De als kampioen gedood verfde Alex Olmedo won zonder moei te van Torben in straight sets: 6-3, 6-3, 6-2 en de Australiër Emerson was de- gone, die Joergen Ulrich een nederlaag had toegebracht: 7-9. 6-3, 10-8, 6-1. Dat. Fredy Marinkelle en Hans van de Weg het tegen het als nummer één geplaatste paar Yola Ramirez-Billy Knight niet zouden kunnen bolwerken stond als een paal boven water. De Mexicaanse en de Engelsman hadden slechts 15 minuten voor de eerste set (6-1) nodig. Toch hebben onze landge noten fel van zich afgebeten. Vooral In de tweede set, die bij slecht licht werd gespeeld, gaven zij goed partij. Fredy Marinkelle buitte haar lengte aan het net uit. Het Nederlandse paar slaagde er zelfs in vier punten te sco ren. Toen Hans van de Weg zijn ser vice game verloor (het was de 9e x»— de tweede set) was het gebeurd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 6