NELUX-ploeg mist kostbare kansen op hoog bevel franse nationaal Cazala en Italiaan Bruni zijn etappewinnaars i Corrie Schimmel: Europese records Duitse overwinning op Nederlandse ploeg Rolf Mul ka held in „Kieler Woche De Jong zesde ondanks vier overwinningen i y* Schulte leest ploegleider Goldschmidt de les Regerfen mysterieuze krachten in de Tour Zwemduel in Saarbrücken Esnnm Uitslagen derdé en vierde etappe m Tour ^coryfeeën naar Amsterdam GROVE FOUTEN VAN GOLDSCHMIDT mmmmm ÜÉMM Harry Wouters eerste in Concours Aken Na vier etappes r Ongunstige balans voor NELUX MAANDAG 29 JUNI 1959 PAGINA T (Van onze sportredacteur) ROUEN, zondagavond. Regeren mysterieuze krachten in de Tour de France? Hoe ver klaart men anders al die vreemde zaken, welke zich in de openings fase van het rijdende wielercircus van de heer Goddet hebben afge speeld? Hoe verklaart men bijvoorbeeld net merkwaardige gedrag op hoog bevel overigens van het Nederlandse achttal in dit weekend? Want, een Nederlander had nu de gele leiderstrui kunnen dragen in plaats van de als Franse nationaal debuterende Cazala. Een Nederlander had bovendien vandaag in de stad van Jeanne d'Arc als winnaar kunnen arriveren, in plaats van de Italiaan Bruni. Wij hebben ons tevreden moeten stellen met een troostprijs voor Piet van Est, die tot de strijdlustigste man van de rit naar Rouen is uitgeroepen, omdat hij zich drie en een half uur gewaagd heeft aan een zinloos avontuur. Twee gruwelijk saaie dagen hebben we nu achter de rug. Zij hadden ook heel prettige kunnen zijn. Dan was tenminste enigszins de slaapverwekkende eentonigheid gecompen seerd. Dan was er bovendien wellicht reden geweest om ons met enige goede wil te wanen in wat men noemt het Grote Avontuur. Dagen van gemiste kansen heeft dit weekeinde ons gebracht. De Tour en de radio ROUEN Angstige ogenblikken voor dr. Tetzner en Dick Bessem do haal; helemaal alleen. Hy zwoegde zo hard hij kon. Door het golvende land van Normandië, met meestal de vrij harde wind tegen, snelde hij voort. Bij elk heilinkje ging hij van het zadel. In een oogwenk groeide zijn voorsprong op het peloton, dat zo lui was. dat het leek of de heren wilden protesteren tegen het feit dat zij op zondag slafclijke ar beid moesten verrichten. Een klein beetje „koorts" was er wel in de Neder landse kolonie bij het vernemen van het steeds groeiende verschil: 2.45 minuten na 15 kilometer, 2.50 na 52 kilometer. 3.50 na 67 kilometer, 4.55 na 72 kilo meter, 5.20 na 75 kilometer, 6.- na 77 kilometer, 7.10 na 83 kilometer en 8.20 na 90 kilometer. Anderzijds echter bleef diezelfde kolonie het hoofd schud den. Een solo van ruim tweehonderd kilometer, tegen de sterke /ind in? Zo iets was onmogelijk: een zinloos, krach ten verspillend avontuur. Onbegonnen werk En helaas, het was onbegonnen werk. Want, al trok het peloton er helemaal niet aan, toch ging Piet van Est op een Het lijkt wel of de klok teruggezet is. In de jaren, dat Coppi en Bartali re geerden, kon het strijdverloop in de aanloop naar de bergen even eentonig zijn. Ook toen zag men, zoals nu, een zoals dat heet „wandelend" peloton met daarvóór een groepje vluchtelingen of een enkele strijdlustige, die gebruik maken van het verlangen naar rust bij de Grote Mannen. Waarom heeft de leider van de Nederlands-Luxemburgse formatie daarvan njet geprofiteerd? Goldschmidt heeft m de voorbije dagen kennelijk zoveel aan Gaul gedacht, dat hij geen tijd had om zich eens goed te beraden over de mogelijkheden van een ploeg van twaalf man in de Tour de France. Daardoor verviel hij van het ene uiterste in het andere en hij heeft er niets mee .ereikt. Grove fouten dus. t Kostbare fouten bovendien, want het missen van kansen kost geld. En het geld speelt een belangrijke, zo niet over heersende rol in de Tour de France. Gaul vreest aanval Foncque- vi l Iers Acheux Contay Amiens Forges 2B-6--59 230 km ROUEN Uitslag derde etappe Namen—Rou- baix 217 km.: 1. Cazala (Fr.) 6 uur 11 min. 4 sec. (met bonif. 6.10.04), 2. Annaert (Parijs/Noord/Oost) 6.11.04 (met bonif.) 6.10.34, 3. Schel- lemberg (Zwits./Dld.) 6.11.04, 4. Picot (West-Zuid-West), 5. Stablinsky (Fr.). 6. A. Desmet (Belg.), 7. Batista (Int.). 8. Vermeul'n (Parijs/Noord/ Oost), 9. Gauthier (Centraal-Midden), 10. Pauwels (België) allen in 6.11.04. Vervolgens een peloton van een zestigtal renners in 6.22.08, waarin alle Nederlanders. Uitslag vierde etappe (Roubaix- Rouaan, 230 km): 1. Bruni (It.) 6.40.36, 2. Van Aerde (Belg.) z.t., 3. Padovan (It.) 6.40.42, 4. Falaschi (It.) z.t. 5. Desmet (Belg.) z.t., 6. Voorting (Nelux) z.t., 7. Van Est (Nelux) z.t., 8. Dejouhannet (Centr.-Zuid-Fr.) zt 9. Darrigade (Fr. Nat.) z.t., 10. Cam: pillo (Sp.) z.t., 11. Picot (West-Zuid- West Fr.) z.t, 12. Het „ehele poloton met alle Nederlanders. Algemeen klassement 1. Cazala (Fr. Nat.) 24.50.20, 2 Gauthier (Centraal-Zuid-Fr.) 24.50.47, 3. Vermeulin (Parijs-Noord-Oost-Fr.) 24.52.02, 4. Annaert (Parijs-Noord- Oost) 24.52.05, 5/6 Picot (West-Zuid- West-Fr.) en Schellembe. - (Zwits.) 24.52.16. 12. Daan de Groot (Nelux) 25.01.01, 24. ex aequo: Kersten (Ne lux) en Kool (Nelux) beiden in 25.02.23, 31. ex aequo: Rivière (Frank rijk), Baldini (It.), Anquetil (Fr.), Gauf (Nelux), Ernzer (Nelux) allen in 25.03.06, 45. ex aequo: Bolzan (Ne lux) en Damen (Nelux) beiden in 25.03.25, 66. ex aequo: De Jongh (Ne lux) 25.05.39, 83. ex aequo: Van den Borgh (Nelux) 25.04.15, 85. ex aequo: Voorting (Nelux) 25.05.21, 92. ex aequo: Schmitz (Nelux) 25.04.42. Ploegenklassement 1. Frankrijk-Nationaai (Cazala, •Stablinsky, Darrigade) 74.43.58, 2. België (Desmet, Pauwels, De Bruyne) 74.46.53, 3. Parijs-Noord-Oost (Ver meulin, Annaert, Pavard) 74.47.13, 4. Centraal-Zuid-Frankrijk 74.54.47, 5. Zwitserland-Duitsland 74.57.18, 6. West-Zuid-West-Frankrijk 74.57.58, 7. Internationale ploeg 74.59.59, 8. Ne derland-Luxemburg (De Groot, van Est, Kersten) 75.05.04, 9. Italië 75.06.07, 10. Spanje 75.06.53. Puntenklassement 1. Darrigade (Fr.-Nationaal) 139 pnt., 2. Favero (It.) 117 pnt 3. ex aequo: Bruni (It.) tn Cazala (Fr. Nationaal) 108 pnt., 5. Dejouhannet (Fr. Centraal-Zuid) 105 ut., 6 Van Aerde (Belg.) 102 pnt., 7. De Groot (Nelux) 83 pnt., 12. Van Est (Nelux) 69 pnt., 22. Voorting (Nelux) 41 pnt. Premie De pechvogelprijs van de derde etappe ging naar de Franse regio naal Robic. De Belg Pauwels werd de prijs voor de meest strijdlustige renner toegekend. De 40.000 francs voor de meest on fortuinlijke renner in de 4e etappe werden toegewezen aan Jean Anas- tasie, die na een valpartij werd uit', geschakeld. gegeven moment duidelijk terrein ver liezen. Bij de ruvitaillering in Amiens, na 101 kilometer, was de voorsprong van de rossige Fieter nog slechts 5.30 minuten. Steeds geringer werd het ver schil en toen na 142 km de voorsprong gedaald was tot ruim twee minuten, gaf Goldschmidt het sein de aanval ogen- j blikkelijk te stoppen. Piet van Est liet j zich langzaan terugzakken in (le grote j groep. De enige winst die hij boekte was een troostprijs, honderdduizend francs voor de grootste strijdlust. Hij kreeg zoveel stemmen, dat hij meteen aan het hoofd van de ranglijst der strydlustigsten-tot-nu-toe kwam. Na de terugkeer van Piet van Est in het peloton, tachtig kilometer voor de finish, is het niet meer rustig geweest in de grote groep. Met de eindstreep in zicht waren er genoeg liefhebbers voor een kort, desalniettemin veel geld opleverend avontuur. Telkens weer waren er demarrages, maar zij droegen niet verder dan enkele tiental meters. Eerst twintig kilometer voor de finish kwam de goede sprong. De Italiaan Bruni en de Belg Van Aerde ontsnapten aan de waakzaamheid van het peloton en zij hielden stand. Met een voor sprong van twintig nieter op de hoofd macht stoven zij in Rouen over de eind streep. Bruni was in de sprint duidelijk de sterkste. Toen tenslotte de balans opgemaakt werd, bleek er sinds de start in Mulhouse eigenl jk weinig ver anderd. Alleen de tien dapperen van zaterdag nemen een uitzonderlijke plaats in. De overigen hebben zulke ge ringe onderlinge verschillen, dat men zich nauwelijks kan indenken dat er al Piet van Est heeft zondag 120 km lang een voorsprong gehad op de rest van het rennersvcld. Goldschmidt had hem gezegd: Zet hem op" cn deze woorden hadden op de stevige Brabander een wilde uitwerking. Piet werd tenslotte ingelopenmaar zijn solo-actie leverde hem in ieder geval de prijs voor de meest strijdlustige renner op. Wat er dan precies gebeurd is? Ieder een weet, dat Frankrijks Grote Vier slechts een kans zullen hebben als zjj erin slagen Gaul voor het ingaan van de bergen een achterstand van beteke nis te bezorgen. Gaul nu vreesde, dat die eerste aanval zaterdag zou komen. Daarom wenste hij, dat heel de ploeg hem van de start tot de finish zou om ringen. Goldschmidt bracht de order braaf over. Niemand gaat er weg deelde hij voor de start mee. Maar,' zo vragen wij ons af, wat is de taak van een ploegleider? Volgt hij bevelen van een zijner pupillen op, of bepaalt hp aan de hand van de wensen van zijn voornaamste man de te volgen gedrags lijn? Was Goldschmidt een echte leider geweest, had hij zich beraden over de situatie-van-het-moment, hij zou onge twijfeld tot de conclusie gekomen zijn, dat Gaul beslist geen elf helpers nodig heeft en dat uit een andere ruif ook nog wel een graantje meegepikt kon worden. Stond Daan de Groot er niet bijzonder gunstig voor in het algemeen klassement en gold datzelfde in iets mindere mate ook niet voor Piet van Est, Kersten en Kool? Welnu, waarom gaf hij niet twee van hen de vrijheid om te trachten een greep te doen naai de gele trui als zij daarvoor de kans kregen? Toch, Goldschmidt heeft op een ge geven moment beseft, dat zulke kan-1 vier etappes" gereden zijn. sen en mogelijkheden ook nog bestaan. Te laat echter. Want toen zaterdag bleek, dat de Franse nationalen hele maal niet van plan waren reeds hun slag te slaan zij vreesden de kas seien in België en Noord-Frankrijk te zeer om zich te gaan forceren in de rit naar Roubaix toen bovendien tot twee keer toe een succesvolle ontsnap ping had plaats gevonden door voor de Grote Mannen onbeduidende lieden, rvTÜ snelde Goldschmidt naar Bf''1" de Groot om hem het sein te naar de kopgroep van tien man te sneuen. Daan de Groot heeft vele kilo meters getrapt zo hard als hij kon. In 1JC kwam hij tot op tweehonderd meter van de vluchtelingen. Daar bleef hy geruime tijd hangen. Het ging niet. t™ ïn i de h'i terug in het pelo ton. En weer vragen wij: waarom moest Daan de Groot alléén die achterstand overbruggen. Waarom is hij door een of twee ploeggenoten niet een eind op weg geholpen, zodat hij eerst in het laatste deel van de achtervolging zon krachten hoefde aan de spreken? Weinig risico Intussen hebben wij het verloop van de strijd van zaterdag reeds goeddeels verteld. Er' is namelijk, na een korte demarrage van Rivière, die even on rust gebracht heeft, niets anders ge beurd dan het volgende: na 59 kilometer snelden Gauthier, Stablinski, Pauwels, Schellenberg en Batista uit het pelol ton. Kort erna sprongen weg Picot, Annaert en Vermeulin. Dit tiental kwam na 65 kilometer bij elkaar. Het bouwde vanaf dat ogenblik in een drachtige samenwerking aan een spre kende voorsprong op een peloton, dat zich er wel voor hoedde om op de kasseien meer risico te nemen dan strikt noodzakelijk was. Die voorsprong bedroeg op een gegeven moment ruim 14 minuten en was bij de finish in Rou baix nog elf minuten. De tien vindt men nu nog aan het hoofd van het algemeen klassement. Goldschmidt zou revanche nemen. Hij had bepaald niet prettig geslapen. Hij begreep wel, dat er het een en ander haperde aan de tactiek die hij de dag tevoren gevolgd had. Resoluut stapte hd vanmorgen op Piet van Est af. „In de slag jij en doe je best". Zoiets is bij de jongste Van Est niet tegen dove mansoren gezegd. Dertig kilometer na de start in Roubaix reeds ging hij aan Dc „Kieler Woche", de belangrijkste I land. De vertegenwoordigers van Duitse pd.tt.Ti.irl. T>nn. hot V.HmnPtP yail aoivnon Oiz ^,„„1 wedstrijd van het Europese zeilseizoen, heeft onverwachte successen opgeleverd voor Duitsland. In drie Olympische klas sen - bij dc Finnjollen, de FD's en-de 5,5 meter klasse - zegevierde een Duitse zeiler. Ook het klassement, opgemaakt aan de hand van de behaalde overwin ningen, wordt aangevoerd door Duits- De radioreportage van de finish van de zesde etappe van de Tour rf Ernce is morgen tussen 15.45 en 1/.25 uur. Om 18.15 uur is de herha ling. Om 21.40 uur is de nabeschou wing. Alle uitzendingen zijn via Hil versum II 298 m). LaRetentais Fay-de-Bret. LaCroixdes Ardillières Vigneux SfcEtlenne-de.Montluc LEspérance 30.6.-S9 Bourgtheroulde Brionne Bernay Orbec Vimoutiers 236 km Argentan LaFerlé-Macé Ecoucnë Bagnoles Gorron Lassay Amb-ière Fougères St.Aubin Liffré verenigingen gingen 25 maal als winnaar door de finish, de Denen brachten het tot 14 overwinningen en de Nederlandse zeilers tot 10. Na afloop van de races werd een groot aantal protesten ingediend. Alleen bij de Finnjollen had dit enkele wijzi gingen in de klassementen tot gevolg. Opnieuw ging in deze klasse de zege naar Koos de Jong. Hoewel de Rotter dammer dus zijn vierde overwinning boekte is, mede doordat hij eenmaal werd gediskwalificeerd en doordat hij een race niet uitgezeild heeft, zijn plaats in het algemene klassement zeer beschei den. In de Flying Dutchman-klasse heeft oud-wereldkampioen Rolf Mulka op nieuw bewezen dat hij voor Rome een belangrijke kanshebber is. Antonio Co- sentino, die als Napolitaan volgend jaar bij de Olympische zeilwedstrijden het voordeel heeft in bekende omgeving te starten, heeft zijn zege bij de Draken volkomen verdiend. Viermaal stuurde hij Venilia naar de overwinning. In alle races behoorde hjj tot de eerste drie. Van Duyl, de Nederlandse verte genwoordiger, zag kans in dit sterke ge zelschap een tweede plaats in het eind klassement te veroveren. De eindklassementen, Finnjollen: 1. Kuhweide (Did.) 8749 pnfc; 2. Fritze (Did.) 8742 pnt.; 5. Hans Sleeswijk (Ned.) 8048 pnt.; 6. De Jong (Ned.) 7799 pnt. Flying Dutchman-klasse: 1. Mulka (Did.) 8151 pnt.; 2. Auteried (Oost.) 6949 pnt. Drakenklasse: 1. Cosentino (It.) 7398 pnt.; 2. Van Duyl (Ned.) 6532 pnt. Star-klasse: 1. Straulino (It.) 3375 pnt.; 2. Von Huetschler (Braz.) 3220 pnt. 5,5 meter klasse: 1. Scholl (Did.) 91 pnt.; 2. Sieburger (Arg.) en Ribbhagen (Zwe den) beiden 74 punt. De 20-jarige zwemster Corrie Schim mel heeft in Saarbrücken voor schitte rende prestaties gezorgd. Deze heston den uit twee nieuwe Europese records, namelijk op de 200 en de 400 meter vrije slag. Voegt men daarby de egalisatie van het Europese record op de 4 x 100 meter vrije slag dames door het Nederlandse kwartet Judith de Nijs, Astrid Ording, Sita Posthumus en Cockie Gastelaars. alsmede de verbetering van het Duitse record op de 1500 meter heren door Hans Joachim Klein, dan is het niet vreemd dat men in het Schwarzenberg- bad met bljjjde gezichten liep. De twee punten achterstand waarmee de Nederlandse zwemploeg de eerste dag van de ontmoeting met Duitsland af sloot een achterstand die vooral het gevolg was van het falen van de water- poloploeg hebben de Nederlanders, ondanks verscheidene voortreffelijke prestaties, niet meer kunnen goedmaken. Toen de eindbaians werd opgemaakt, was het saldo 113-110 in het voordeel van Duitsland. De revanche die het waterpoiozevental op Duitsland nam 3-2 was slechts een schrale troost. Ria van Velsen won de 100 meter rugslag in 1 min. 12,0 sec. en verbeterde daarmee het rationale record van Rini Dobber met 0,2 sec. Rini Dobber zwom namelijk op 17 mei j.l. in Leipzig de 100 m. rugslag in 1 min. 12,2 sec. Voordien was Ria van Velsen reeds houdster "an het record met 1.12.3, een tijd die enkele dagen als wereldrecord heeft gegolden. Het huidige wereldrecord is met 1.11.9 in bezit van de Engelse Judy Grinham. Het tweede Nederlandse record werd gebroken door Wieger Mensonides, die de 200 meter schoolslag won in 2 min. 42,1 sec. Mensonides bleef daarmee 0,1 sec. beneden het sinds 14 dagen op zijn naam staande Nederlandse record (2.42.2). Met Astrid Ording in de baan begon de Nederlandse triomf op de 4 x 100 meter vrije slag zich af te tekenen. Twee meter liep zij 'weg van Wiltrud Ursel- mann, en toen Sita Posthumus het over nam breidde zij de voorsprong uit tot 4 meter. Op deze basis bouwde Cockie Gastelaars de zeer goede tijd van 4.22.9 waarmee dc 'prestatie die op naam staat van Corrie Schimmel, Tineke La- gerberg, Greetje Kraan en Cockie Gas telaars en geboekt staat als Europees record, was geëvenaard. De tussentijden waren: De Nijs 1.07.6, Ording 1.06.2, Post humus 1.05.6, Gastelaars 1.03.4. Een Nederlands succes kwam ook van Theo Hoogveld die er op de tweede baan van de 100 meter vrije slag niet al leen in slaagde om zijn achterstand op Baumann weg te werken, maar hem tevens te overvleugelen en als eerste aan te tikken in 58,2 sec. Verburgt en Link brachten een zelfde tijd op de klokken: 59.0 sec. maar de jury van aankomst kende de Duitser de derde plaats toe, zoals zij ook later Miersch als derde klasseerde op de 100 meter rugslag, ter wijl Lindeman dezelfde tijd had doen noteren. Overigens ook op dit nummer, een Nederlandse zege, namelijk voor Jaap de Jong, die een titanenstrijd streed met Klein, maar in de laatste meters de meeste reserves bleek te heb ben. Een dubbele Duitse zege bracht de 200 meter vlinderslag heren, hetgeen zich naderhand herhaalde op de 1500 meter. Maar op de 100 meter vlinderslag zorgde Tineke Lagerberg voor winst in de knappe tijd van 1.12.8 voor Aty Voor bij. De Nederlandse successen verbleekten toch alle bij de prachtige strijd die Cor rie Schimmel op de 400 meter vrije slag leverde. Een stfjjd, die in de eerste plaats ging tegen de klok, want reeds na 100 meter moest Jans Koster zich gewon nen geven. Verbeten zocht Corrie Schimmel naar weg door het heldere water, waarbij het feit dat zij telkens na het keerpunt scheef trok en vlak langs het touw zwom, haar niet scheen te hin deren. O.' de 200 meter kwam haar eer ste glorie toen zij op deze afstand het Europese record verbeterde. Onwetend hiervan trok zij echter haar banen ver der. Met een sterke slag en zienderogen terrein winnend op haar tegenstandsters wist zij weer een recordtijd te boeken. Ada den Haan won van de Duitse Wil trud Urselmann, die reeds op de eerste 50 meter een voorsprong nam, en die na 100 nieter zo'n drie meter bedroeg. Maar Ada was niet verslagen en met de sterke wil om te winnen, zette zij op de derde baan haar tegenoffensief in. Tot uit haar tenen haalde zij haar reserves en millimeter voor millimeter won zij terrein. Op het laatste keerpunt kon de voorsprong van de Duitse nog slechts in decimeters worden uitgedrukt En toen kwam die eindsprint meedogenloos voor zichzelf kliefde het tweetal het glasheldere water en de spanning op de tribunes werd onhoudbaar Wie zou dit grootse duel winnen? Het werd Ada den Haan. met handslag. „Ik kan niet meer" was haar eerste verzuchting, maar het was een van haar mooiste overwinnin gen uit haar carrière. Ongetwijfeld. Enkele uitslagen: 4 x 200 m. vrije slag stafette heren: 1 Duitsland (Fugger 2.10.5, Bleek er 2.12.4, Zierold 2.07 6 en Klein 2.14.5) 8.44.9, nieuw Duits record. 2 Nederland (Ritton. Van Spangelen, C. de Jong en Verburgt) 8.55.3. 100 m. vrije slag dames: 1 Cockie Gastelaars (Ned.) 1.04.0, 2 Sita Post humus (Ned.) 1.05.8. Schoonspringen dames: Richter (Did) 123.19 pnt, 2 Hellwig (Did) 123.15 pnt, 3 Greetje Lugthart (Ned.) 117,95 pnt. 400 m. vrije slag heren: 1 Zierold (Did) 4.37.6 (nieuw Duits record), 2 Klein (Did) 4.40.8, 3 Verburgt (Ned.) 4.44.8, 99.63 pnt. Schoonspringen heren: 1 Hefter (Did) 136.38 pnt. 2 Enshat (Did) 135.27 pnt, 3 Mussert (Ned.). 4e x 100 m. wisselslag dames: 1 Ned. (Van Velsen 1.13.3, Den Haan 1.25.6, La gerberg 1.12.9, Gastelaars 1.03.5) 4.55.3. 2 Duitsland (Schmidt 1.15.8, Urselmann 1.23.0, Haase 1.17.8, Brunner 1.06.4) 5.03.0 (Nieuw Duits record). CORRIE SCHIMMEL (Van onze sportredacteur) ij bent ploegleider en je zult het dus beter kunnen bekijken, maar mij was het niet overkomen, dat er geen Nederlanders in de kop groep zaten". Niet mals ivas de critiek van Gerrit Schulte, toen hij zaterdag avond in gezelschap van Jan Derksen met de ploeg leider van „Nelux", Gold schmidt, in Roubaix na kaartte over de etappe van Namen naar Roubaix. „Je kunt geen groep met twee Fransen en twee Belgen laten gaan zonder dat er Nederlanders bij zijn. Ik zou voor de start gezegd hebben: „Als er twee Bel gen springen, dan gaan er ook twee Nederlanders. Weet je, Jeng, Daan de Groot had vandaag de gele trui kunnen hebben. Zo iets is voortreffelijk voor het moreel van de ploeg Je moet niet vergeten dal de Nederlandse jongens kansen hebben tot de 'ber gen. Dan is hun rol uit gespeeld. Daar moet je re kening mee houden". repliceerde Schulte. Char lie heeft toch geen elf man nodig in elke etappe. Geef hem voor mijn part de zes beste Nederlanders, maar zeg tegen de andere twee dat ze mee moeten gaan met elke ontsnapping. Nu zie je het. Elf minuten zijn er verspeeld". Morgen is er weer een dag. Lei maar eens op. Een Tour de Fransman Dupin. In Saint- Amand-les-Eaux, waar het zwart stond van de men sen, slipte de auto op de kinderhoofdjes. Het had juist licht geregend „Wat er toen gebeurde was ver schrikkelijk", zei dr. Tetz- ner. „Wij vlogen recht op het publiek in, raakten een ijzeren paal, kaats ten terug en schoten toen France heeft heel wat etappes", zo besloot Gold schmidt. „Maar het zou wel mooi geweest zijn als Daan nu de gele trui had". TP en Godswonder, dat I i het zo goed voor het De publiek is afgelopen" directeur van het zo'n twintig meter ver der weer op het publiek af. Tegen de volgende paal kwam de auto stil te staan. De mensen konden geen kant uit. Ze werden ge woon tegen de grond ge maaid. Ik zie nog die moeder met een kindje op de arm. Zoiets vergeet je je leven lang niet". Achteraf is gebleken, dat De Franse nationaal Cazala won de I De Zwitser Max Schcllemberg en Picot derde etappe clank zij een indruk wek-1 van de West-Zuid-West-ploea kwamen kende eindsprint op de baan Roubaix.er niet aan te tpas Bessem, stond in de Per manence van de Tour de France te Roubaix nog te trillen van de schrik. Hij f oldschmidt verdedig- en dr. Tetzner waren veer Ir de zich zonder veel overtuiging „Charlie wilde niet hebben, dat wij vandaag in het offensief gingen. Hij verwachtte een aanval van de Fransen. roen die uitbleef, heeft hij Baan de Groot gezegd ach ter het kopgroepje aan te gaan. En Daan is er vlak bij geweest". „Waanzin", Olympisch Stadion. Dick de gevolgen gelukkig nog n"~ zijn meegevallen. Vier mensen moesten naar een ziekenhuis. Zij waren slechts licht gewond. Het tig kilometer voör Roubaix getuigen geweest van esn ongeluk, dat rampzalige gevolgen had kunnen heb ben. De heren Bessem en Tetzner reden als gasten van de Tour mee in de etappe NamenRoubaia^ Zij zaten in de wagen van een der leden van de in ternationale jury, de hadden er tientallen kun nen zijn, want het pu bliek stond op de plaats van het ongeval acht rijen dik. De inzittenden van de auto kwamen met de schrik vrij. Alleen dr. Tetzner liep een pijnlijke voet op, toen die bekneld raakte tussen het openge slagen portier en een ijze ren paal. Op de tweede dag van het interna tionale Concours Hippique te Aken heeft onze landgenoot Ilarry Wouters van den Oudenweyer voor een bijzondere pres tatie gezorgd. In het puissancespring concours, waarbij de muur in de vierde barrage een hoogte had van 2.26 m. eindigde hij met Hubertus als eerste ex aequo met de Europese kampioen Piero d'Inzeo (Italië), d'e Uruguay be reed. In de m-dressuur, die gewonnen werd door Harry Roldt met Matador, bezette onze nationale kampioene mevr. Be- nedictus-Lieftinck uit Putten met Lor- bas de zesde plaats. Er namen 33 com binaties deel, uit tien landen. Huizinga tweede Te Vichy is fel gevochten om de eerste plaats van een Puissance-parcours, dat een onderdeel vormde van een in ternationaal Concours Hippique. Drie barrages waren noodzakelijk voordat de winnaar bekend was. De Fransman Calmon, die met Gerboise uitkwam, kwam in de derde barrage (de muur was 1,90 meter) foutloos rond en zege vierde. De Nederlandse combinatie Hui zinga met Imcompris maakte 1 fout (4 strafpnt.) en eindigde als tweede. Met Baron bezette Huizinga de derde plaats met 8 strafpunten en een andere land genoot Werner Philips eindigde met Donnerhall op de achtste plaats met 12 strafpunten. Bijna vier miljoen francs heeft de Nederlands-Luxemburgse ploeg tot nu toe verdiend in de Tour de France. Niet veel, ongeveer achthonderd guldén per dag. En dat moet dan nog onder twaalf man verdeeld worden. De Fran se nationalen zijn heel wat rijker ge worden in deze dagen. Ook in andere opzichten ziet de ba lans van Nelux er niet zo fraai uit. In het ploegenklassement is de formatie gezakt naar de achtste plaats, omdat er zaterdag geen enkele vertegenwoor diger in de kopgroep zat. Om die reden treft men de eerste Nederlander in het algemeen klassement eerst op de twaalfde plaats aan: Daan de Groot, die een achterstand van 11.01 minuten heeft op Cazala, de drager van de gele trui. In het klassement voor de groene trui is Daan de Groot ook de best ge plaatste. Hij staaf op de zevende plaats met 83 punten. Darrigade, de lijstaan voerder, heeft 139 punten. Slechts in één klassement prijkt een Nederlander bovenaan. Piet van Est staat op de eer ste plaats in het algemeen klassement voor de strijdlustigste renner. Als de onderhandelingen, die momen teel in volle gang zijn, slagen, komen dinsdag 21 juli a.s. heel wat coryfeeën van de Tour de France naar het Olym pisch Stadion te Amsterdam voor de traditionele huldiging van de Nederland se pedaalridders. De heer Bessem, de directeur van het Olympisch Stadion, tracht via de Franse manager Doucet voor die avond te engageren de winnaar van de Tour de France 1959, de winnaar van de groene trui, alle etappe-win- naars, de ploeg die net iandenklasse- ment wint en uiteraard alle leden van de Nederlands-Luxemburgse formatie Charly Gaul inbegrepen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 7