In 1958 kwam einde aan reeks regelmatige omzetstijgingen Overheid en monumentenzorg Thermometeractie leclame Gouda bevrijd van „lastpost*' Vondstzoeklicht AUBADE VOOR JARIGE PRINS Jaarverslag Rotterdamse K.v.K. DUIDELIJKE TERUGGANG IN VERSCHILLENDE SECTOREN Indrukken van boeiende expositie Kanunnik Van Schaikfonds keerde in 10 jaar bijna 8 ton uit Maakt voor Uw zaak Op weg naar Delft Stoomketel weegt 140 ton...! s Gunstige resultaten voor „Vitalis" NIEUWS TREKT ALTIJD IEDERE DAG Koninldijk geschenk voor prinselijk huwelijk Indonesië aanvaardt Amerikaanse lening Louis Armstrong uit liet ziekenhuis Interimregeling ziekte kosten ambtenaren Aardbeien op autobaan J. S. Beemer overleden Keizer Haile Selassie naar Moskou NSC-T DINSDAG 30 JUNI 1959 PAGINA 8 Einde aan stijging Zinloos Woningbouw Rijnvaart Opgelegd Heliport Van onze Deljtse medewerker „De overheid neemt het initiatief tot algehele egalisering, zodat de toekomst nog slechts een Holland op zijn platst te zien zal geven". Dit staat te lezen op een van de toelichtende teksten op de expositie Monumentenzorg in Het Prinsenhof bij het gedeelte dat gewijd is aan de monumenten op het platteland. Men zou hier wel uit mogen afleiden dat men het met deze, door de overheid gestimuleerde ten dens, bij Monumentenzorg niet geheel eens is. We zullen ons hier maar niet te zeer in verdiepen. De opmerking had ons getroffen omdat men hieruit een zekere weemoed beluistert. Het gevecht van allen die het verleden een goed hart toedragen met hen die om welke reden dan ook hiermee geen rekening kunnen of willen houden ligt hierin vastgelegd. Cijfers Slechts65 ton mmm Tot opluchting van velen wordt de stoomketel buiten de Goudse wateren getransporteerd't richting Delft. Pe ih Zo werd een ui toverd tot een vorstelijk bouw monument. straat in Zutfen om ge. Het cadetten-tamboerkorps „Prins Bern- hard" van de Koninklijke Militaire Aka- demne te Breda heeft prins Bernhard eis tenen de traditionele verjaardagsauibade gebracht. Klokslag 11 uur betrad de prins, die gekleed was in een bruin kostuum met een witte anjer in het linker knoops gat, het bordes, waarboven zijn stan daard wapperde. Hij was in gezelschap van de gouverneur van de K.M.A., de ko lonel der cavallerie W. Kloppenburg; de eerste officier der K.M.A., de majoor der cavallerie J. Ph. van Iepenbrugge. en de adjudant van de gouverneur, de kapitein der infanterie C. van der Kun. Het cadettentambourkorps marcheerde onder het spelen van „In naam van Oranje doe open de poort" de paleistuin binnen. De tamboer-maitre, de cadet sergeant A. J. Djesens, meldde zich bij de prins, die daarna de trappen van het bor des afdaalde voor de inspectie. Bij het afmelden stelde de sergeant Dresens de traditionele vraag of prins Bernhard het cadetten-tamboerkorps nog waardig acht zijn naam te dragen. De prins beantwoordde deze vraag met een volmondig ja, waarop het korps met slaande trom afmarcheerde. Even voor de aubade werd het publiek aan de overkant van de straatweg opge schrikt door een enorme tak, die zich op twintig meter hoogte van een van de bo men van het paleisgezon losmaakte en met veel geraas naar beneden viel. Tuin lieden hadden de ravage binnen een half uur opgeruimd. De N.V. Levensveraekering Mij. „Vita lis" te Nijmegen bericht in het verslag over 1958, dat, hoewel de produktieresul- taten over het verslagjaar reden tot te vredenheid geven, toch een mindere voor uitgang werd geconstateerd dan in het vorige jaar. Aan nieuwe verzekeringen kwam in 1958 tot stand een bedrag van 12.150.258. Tengevolge van verschillende oorzaken kwam te vervallen 3.999.472, zodat het verzekerd kapitaal is vooruit gegaan met 8.150.786, en totaal per 31 december 1958 bedroeg 67.568.301. De premiereserve op dezelfde grond slagen berekend als vorige jaren werd vastgesteld op 6.188.135, waarvan voor rekening van herverzekeringsmaatschap pijen komt 1.174.932 en dus voor eigen rekening een bedrag van 5.013.203. De premiereserve werd geheel berekend op een rentevoet van 3 pet. De gemiddelde gekweekte rente bedroeg 4,48 pet., zodat er dus een ruim voldoende rentemarge aanwezig is. Eind 1958 was voor een be drag van 3.TO7.791 (3.112.859) in hypothe ken belegd. Het boekjaar 1958 sluit met een winst van 56.084. Hiervan is 5000 bestemd voor betaling van 5 pet. dividend, terwijl het restant ad 51.084 werd toegevoegd aan de extra reserve. De Rotterdamse Kamer van Koophan- lel is blijkens het vandaag verschenen jaarverslag niet bijster enthousiast over de resultaten in 1958. Zonder dat er nu direct van een mineurstemming sprake is, worden er 'in het verslag toch tal van waarschuwingen geuit, gebaseerd op de minder gunstige ontwikkeling gedurende het vorig jaar. Zou aan het eind van 1958 de bedreiging voor de kolenimport ach terwege gebleven zijn, dan zou de Kamer, ondanks duidelijke teruggang in verschil lende sectoren, het totaalbeeld nog niet zo onbevredigend hebben geacht, maar de in het voornemen liggende stopzetting van de invoer van Amerikaanse kolen naar het Duitse achterland een voor nemen dat inmiddels is ten uitvoer ge bracht wierp een zware schaduw over de toekomst. Een van de eerste waarschuwingen in het verslag betreft 't opvallend verschijn sel, dat alom waar eb en vloed merkbaar zijn, een inspirerende invloed blijkt uit te gaan van het modebegrip zeehavenindus- trie. Of deze correlatie, aldus het verslag, voldoende houvast biedt in het licht van de vele medebepalende factoren welke met name de ontwikkeling van de Nwe. "Waterweg mogelijk maakten, zal in het kader van onze nationale huishouding toch wel een punt van ernstige bezinning moeten vormen- Deze aan de ervaringen van het verleden getoetste opmerking, zo vervolgt het verslag, heeft slechts do schijn van monopolistisch Rotterdams den ken tegen zich. De Kamer van Koophan- Naar wij vernemen, hebben koningir Juliana en prins Bernhard ter gelegen heid van het huwelijk van prins Alber' van België en prinses Paola aan het aan staande echtpaar een geschenk gezonden bestaande uit twee zilveren vogels. De Indonesische regering heeft eer lening van negen miljoen dollar aanvaard uit het Amerikaanse Ontwikkelingsfonds, zo meldt het persbureau Antara. Twee derde van het bedrag is toegewezen aan het ministerie van Scheepvaart en de rest aan het ministerie van Verkeer. del acht het trouwens nodig, dat in het algemeen de Rotterdamse expansie wat meer wordt bezien door de buil van de na tionale welvaartsverhoging die eruit voortvloeit. Zo biedt Rotterdam door zijn geografische ligging voor de ijzer- en staalindustrie een kostpriisbasis die, naar het zich laat aanzien, de gunstigste van Europa zal zijn. De nlannen tot het vestigen van een dergelijke onderneming worden steeds meer concreet, en de Ka mer is er voorstandster van, dat deze zo spoedig mogelijk worden gerealiseerd. De totale goederenbeweging in 1958 ligt slechts fraction eel lager dan in 1957. zo dat de tamelijk pessimistische verwach tingen hieromtrent niet geheel zijn uitge komen- In 1958 bedroeg de goederenbewe ging 73,8 miljoen ton tegen 74,1 in 1957. Intussen is hiermee toch een einde geko men aan de regelmatige reeks van omzet stijgingen sinds de oorlog. Het resultaat kon worden bereikt dank zij de verdere stijging van olieaanvoeren, die de aanzien lijke daling in de aanvoer en speciaal door voer van massagoederen goeddeels com penseerde. De grootste teruggang viel waar te ne men in de doorvoer van kolen en cokes van 13,3 tot 6,9 miljoen ton in beide rich tingen en wel in het bijzonder van Ame rikaanse kolen. Op de Europese kolen markt sloeg in korte tijd het tekort om in zich snel ophopende voorraden. Ook de doorvoer van ijzererts nam af met ruim 600-000 ton, juist evenveel als de doorvoer van ijzererts over Amsterdam is geste gen. De graanaanvoer is daarentegen weer met een miljoen ton geste gen ten opzichte van 1957, terwijl ook de sector der minerale oliën een gunstig beeld te zien geeft. Er was een stijging te constateren van 21 tot 25 miljoen ton. De maatregelen, die door de Westduit- se regering zijn genomen om de kolenin- voer over Rotterdam te beperken, wijzen volgens het verslag nog allerminst op het bestaan van een economische gemeen schap, noch van een daartoe vereiste gees tesgesteldheid. Het Rotterdamse bedrijfs leven heeft in de haven zeer belangrijke investeringen gedaan in overslaginstalla ties e-d. waardoor het Westduitse achter land van stagnatie in de aanvoer is gevrij waard. Door kunstmatig ingrijpen van de overheid dreigen deze investeringen echter zinloos teworden Wat de woningbouw in Rotterdam be treft. is de Kamer van Koophandel even min enthousiast. De vreugde over het aan tal in 1958 gereedgekomen woningen wordt aanmerkelijk getemperd door de daling van het aantal in uitvoering zijnde wonin gen aan het eind van dat jaar. Met na me de stand van de particuliere bouw is ver achtergebleven bij die van de wo- ningwetbouw. Het verslag constateert dan ook, dat de particuliere bouw in Rotter dam praktisch het hoofd in de schoot heeft gelegd. De verhouding is niet alleen gron dig eenzijdig, maar ook fundamenteel ris kant. Telkenmale zijn de gevolgen daar van aan het licht getreden, ofwel zodra da gemeentelijke financiering door welke oorzaak ook stagneerde, ofwel de centra le overheid op het Rotterdamse contin gent aan woningwetwoningen beknibbel de «n d<? directe afhankelijkheid va,n Den Haag zich demonstreerde- Ook in de Rijnvaart verminderde voor het eerst sinds 1945 de vervoerde hoeveel heid goederen, hetgeen vooral toe te schrijven is aan een afneming van het transport der massagoederen. De opva rende droge lading verminderde met 4 miljoen ton ofwel een achteruitgang van 10 pet. vergeleken met 1957. De term onverwachte teruggang" drukt de ont wikkeling in 1958 te zacht uit, want de voorspellingen waren juist tegengesteld. De bureaus van Internationale instanties, o.a. die van de K.S.G. en de O-E.E.S. profeteerden een sterk toenemende be hoefte aan grondstoffen, en deze gunstige prognoses hebben niet nagelaten veel kwaad te stichten. De ten onrechte ge wekte verwachtingen hebben o.a. omvang rijke programma's voor de bouw van Rijn schepen ten gevolge gehad. De opgelegde wereld-tonnage nam in 1958 toe van 1.537.500 brt op 31 december 1957 tot 7.348.000 brt op 31 december 1958. In dit laatste cijfer zijn 2.396.500 brt aan tankschepen en 4.951.000 brt aan schepen bestemd voor droge lading begrepen. sloopt- Het beste deel van de expositie blijft o.i. de foto-afdeling. Bij de entree wordt men geconfronteerd met enkele voorbeelden van gerestaureerde kleinere voorwerpen als drieluiken en beelden Van deze laatste zagen wij een beeld van St.-Lucia, afkomstig va-n de kerk var St.-Petrus Banden te Venray, dat zekei nog niet gerestaureerd was. Aldus geen reclame voor Monumentenzorg. Ook en kele schilden van rederijkerskamers ble ken meer curieus dan dat zij waard wa ren op deze expositie te hangen. Toen wij Het Prinsenhof verlieten, lie pen wij in een der gangen langs 'n -grote scheur in de gepleisterde wand. Op di scheur was plakband aangebracht waaror geschreven stond 28-3'59- Naast de poor waarboven een groot bord Monumenten zorg hangt, als affiche voor de tentoon stelling. staat het vervallen, afschuwelij ke pand Oude Delft 173, een bewijs da' het werk van Monumentenzorg niet beter dan in Delft onder de aandacht had kun- GERESTAUREERDE RUÏNE Deze is waarschijnlijk als speelgoed voor nen worden gebracht. Niet alleen omdat een der kinderen van het koninklijk huis er in Delft al veel schoons is behouden. De plaats van deze expositie is wel heel bedoeld geweest. Het huis werd gebouwd maar ook omdat er hier nog wel voorlopig Over de Heliport te Rotterdam staat in het jaarverslag te lezen, dat het vervoer zich nog steeds tot personen bepalend, een minder duidelijke toeneming in 1958 te zien gaf dan in 1957 het geval was ten opzichte van 1956. Er waren in 1958 647 (1957: 805) inko mende passagiers en 1,296 (1167) uitgaan de. Het aantal buitenlandse inko mende passagiers wasin '58 1.653 (1.581) en 1.769 (1.430) uitgaande. 30 juni 1958 had de wereldvloot een bruto inhoud van 118.033.731 registerton, 7.787.650 ton meer dan 30 juni 1957. De bruto inhoud der tankschepen van ten minste 100 ton was op 30 juni 1958 ge stegen tot 33.590.140 registerton of 28.46°/« van de gehele vloot. De Nederlandse koopvaardijvloot had op 30 juni 1958 een omvang van 4.599.788 re gisterton bruto, dat is 3.9 van het we reldtotaal. vergeleken met 30 juni 1957 bedraagt de vermeerdering 265.432 ton, dit is 3,4 van de groei van het wereld- totaal. De onder Nederlandse vlag varende koopvaardijvloot, met inbegrip van de in de Nederlandse Antillen en Suriname in geschreven tonnage, telde op 31 decembei van het afgelopen jaar 1.592 schepen, me tende bruto 4538.768 registerton, met, ac commodatie voor 20.184 passagiers. Aan het einde van het jaar omvatte d« Nederlandse vloot 29 passagiersschepen, emigrantenschepen, 69 vracht-passagiers, schepen met accommodatie voor meer dar 12 passagiers, 379 vrachtschepen van meej dan 500 ton, 961 vrachtschepen van mindei dan 500 ton, 133 tankschepen van meer dan 500 ton en 16 kleinere tankschepen. De verbetering in de toestand van Louis Armstong, die vrijdag was ingetreden heeft zo goed doorgezet, dat „Saichmo" gisteren al het ziekenhuis in Spoleto heeft mogen verlaten. Hij is terstond daar na naar Rome vertrokken en bij zijn aan komst aldaar verklaarde hij, dat hij zich heel goed voelde. Hij denkt erover om met zijn vrouw op vakantie te gaan naar Ghana. In Staatsblad 204 is opgenomen de in- tcrimregeling ziektekosten ambtenaren 1959. Deze regeling is gelijk aan die voor 1958. Dit betekent, dat aan gehuwden, die het gehele jaar dienst doen, wordt uit gekeerd f 112,80 voor het jaar 1959. On- gehuwden ontvangen de helft van dit bedrag. Deze bijdragen zullen in augus tus worden uitbetaald. Aan een onderhoud met oudvoorzitter der K.A.B., de heer A. C. de Bruijn, gepubliceerd in het zojuist verschenen nummer van „Ruim Zicht", ontlenen we de volgende passage ,die echter tegelijker tijd in enkele zinnen het prachtige re sultaat van hulp aan priesterstudenten uit werknemerskringen doet zien. „In 1935 was de gemiddelde uitkering per student slechts f 20,- en werden 38 studenten geholpen, in totaal werd dus maar f 760,- verstrekt en in 1958 konden 1348 studenten geholpen worden met een bedrag van gemiddeld 80,50, wat een totale uitkering van 108520.betekent! En dat allemaal van twee cent per week". „Zie dat eens; van 1946 t.c.m. 1958 keerde het Kanunnik van Schaikfonds in totaal voor de priesteropleiding 794.925 ofwel b(jna 8 ton uit. Voor 90 pet. te dan ken aan de opbrengst van de nog altijd „aanslaande" thermometeractie". „Het is werkelijk een prachtinstelling, dat Kanunnik van Schaikfonds". zegt de heer De Bruijn enthousiast. Hij schetst ons dan nog even de toe stand in de jaren, dat het fonds werd op gericht, toen de lonen laag waren, 'n Va der van een jongen, die priester wilde worden, moest er dan maar op uit. trek ken om hier en daar geld los te krijgen. „Dat was eigenlijk in strijd met het prestige van de katholieke arbeidersbewe ging en is mede een van de redenen ge weest, waarom wij het Kanunnik van Schaikfonds hebben opgericht. (Van onze Goudse medewerker) goed gekozen: temidden van de restaura ties van de Oude Kerk en de werkzaam heden aan de Schoolstraatvleugel van het Prinsenhofcomplex, kan men zijn hart ophalen aan de wijze waarop de Rijks dienst voor Monumentenzorg over het ver leden waakt. Hoe ver dit gaat, bleek ons uit enkele foto's even voortreffelijk als al de foto's die hier hangen van de Berkelruïne in Zutfen. Deze water poort met 3 bogen werd nl. als ruïne reeds tweemaal gerestaureerd, nl- in 1883 en in 1951—*52. Zou men bij deze restauratie wellicht als leek nog wel even zijn wenkbrauwen fron sen- geheel anders wordt dit bij het zien van het ontzettende verval waaraan zo veel kerken, molens, kastelen, landhuizen en andere monumenten onderhevig zijn. Wanneer men dan waarneemt wat er door de Rijksdienst gedaan is, zal men volledig overtuigd raken van de nood zaak tot herstel. Het is ni^t gemakkelijk in deze tijd waarin de zin voor de historie zo in diskrediet is geraakt, een pleidooi te voeren waaraan zoveel geld verbonden is als Monumentenzorg jaarlijks opsou peert. Rondwandelend op deze fototentoonstel ling die met enkële curieuze stukken toch nog wat afwisseling biedt tussen alle re- produkties, viel het ons op dat men deze propaganda voor de goede restauratie niet voorzien heeft van wat meer instructieve elementen. Wij hoorden bv- onlangs nog dat bepaalde plaatsen in Het Prinsenhof niet zuiver gerestaureerd zijn- Zou dit geen aanleiding hebben kunnen geven om de wijze van restauratie zelf eens onder de loep te nemen op deze instructieve tentoonstelling? Zeer interessant zijn de verschillende modellen van de te herbouwen St.-Euse- biustoren. te Arnhem. Men ziet hier het bekroonde ontwerp van architect Th. Ver. aan en de andere ontwerpen van prof. ir. J Berghoef, J. Schippers jr. en W. Boeyin- ga. Speciaal van belang voor de inwoners van Delft en omstreken zijn enkele zeer fraaie reprodukties. Wij noemen die van de Ned. Herv. Kerk in Het Woud, de N.H, Kerk'te Schipluiden en diverse panden uit Delft, zoals het pand Oude Delft 241, Oude Delft 169, en Koorhmarkt 64. In een zaal die gewijd is aan schilde rijen en prenten, gemaakt van gebouwen die thans niet meer bestaan, vindt men ook een tafel met Delfts^ stadsbeelden. Hier bij liggen geen „onderschriften" zodat men maar moet raden wat hier is af gebeeld. Zo ligt er een prent, een afbeel ding van het pand Voldersgracht waarin het St.-Lucasgilde gevestigd is geweest en in welke buurt ook Johannes Vermeer heeft gewoond. In deze «aal vallen overigens de uitste kende pmentem o-p van Jan van Beieren, die zich door zijn prentkunst voor de ken nis van het architectonische verleden, on sterfelijke verdiensten heeft verworven. Grappig is de maquette van de voorgevel vatt'hefcliHuis Bonsbolredijck ia Naaldwijk voor Frederik Hendrik en is in 1815 ge- het een en ander te doen zal blijven- Iedereen, die enigszins met het trans port van de stoomketel van het G.E.B. te maken had, slaakte gistermiddag een die pe zucht van verlichting, want het unie ke karwei was althans voor wat Gouda betreft, verricht Langzaam, uiterst lang zaam voer de „Trio" uit Dordrecht, kreunend onder het gewicht van zijn kost bare vracht, de Goudse wateren uit. rich ting Delft. Hoog op de ketel prijkte in ro de letters: „140 ton", hetgeen betekende dat het gewicht van de ketel liefst honderdenveertig ton bedraagt. Aanvankelijk had men geschat, dat de ketel niet zwaarder zou zijn, dan „slechts" 90 ton. maar toen de drijven de bok „Jumbo", bij een poging om de ke tel op te tillen in de modder van de Kat- tensingel wa„ vastgeraakt begon men te twijfelen of de kolos wel goed was „ge wogen" Na deze eerste mislukte poging om de ketel van de grond te doen verhef fen, heeft men tweemaal gedeelten van de ketel gedemonteerd Ondanks dit „slo pen" bleek het gevaarte nog een gewicht te hebben van 140 ton. zodat de aanvan kelijke zwaarte wel „iets" meer zal zijn geweest dan 90 ton. Nadat zoals we vorige week reeds be richtten de stoomketel klem kwam te zitten in de coaster „Marnel" is men eens ernstig aan het „piekeren" gegaan hoe mer het gevaarte uit Gouda zou kunnen krijgen. Een vluchtig onderzoek wees uit, dat de coaster niet geschikt was voor het zware vrachtje, want de boot geraakte uit haar evenwicht, zodat bij vervoer van de ketel ernstige moeilijkheden aan de dag zouden kunnen treden. Men besloot daar- j om een groter en zwaarder schip naar j Gouda te laten komen en gistermorgen arriveerde de „Trio" uit Dordrecht met een draagvermogen van 460 ton. Toen kwam er na enkele dagen „rust" weer leven in de „brouwerij" in dit geval bij het Bolwerk, De stoomketel, die nog steeds in de kabels hing van de beide drijvende bokken „Actief" en Jumbo" werd uit de „Marnel" gehesen, die daarna plaats maakte voor de „Trio". En toen deze op de goede plek was ge komen, liet men de stoomketel weer lang zaam zakken. Even later rustte hij op de bodem van de „Trio" maar om de boot in evenwicht te houden moest er, even als vorige week bij de „Marnel" zand op de „vloer" van de schuit worden gestort. Ook bleek het noodzakelijk om de ketel stevig met dikke kabels aan de boeg van het, schip te bevestigen Alle« verliep gis teren evenwel naar wens en zo kon de „Trio" zwaar beladen met de ketel, om ongeveer half drie triomfantelijk naar het open water stomen. Ook de sleepboot „Vi- to" uit Rotterdam hielp een handje, maar bij de Cock van de Leeuwensluis dreig den er moeilijkheden. De sluis is na melijk maar een halve meter langer dan de „Trio" en het valt te begrijpen, dat het wel enige hoofdbrekens kostte om de boot met ketel door de sluis te krijgen. Maar men bleek meer met dit bijltje te hebben gehakt, althans de „Trio" kwam vrij vlug door de sluis en tot opluchting van velen was zij spoedig uit het gezicht ver dwenen Bij het Bolwerk was men evenwel al weer druk in de weer, want nog een twee. de ketel, een sterk verkleinde uitgave van de eerste, stond op transport te wach ten. Dit was echter een „routine-werk" en de drijvende bok „Jumbo" „pakte" zon der moeite met zijn machtige armen de ketel van de grond om hem een momenl later neer te zetten in de coaster „Mar nel" Weer kwam er een officiële ijkmees ter aan te pas en het bleek, dat deze ketel „slechts" 65 ton woog, zodat het ophijsen een „Koud kunstje" was voor de machtige „Jumbo". Rommel liet men niet achter, want zelfs de ijzeren binten, waarop de stoomketel had gestaan werden overge bracht in de „Marnel" In de avonduren is de „Marnel" met zijn last eveneens richting Delft vertrok ken en de drijvende bok „Actief" verliet ook nog voor de duisternis inviel het wate, van de Kattensingel. Enkel de bok „Jum bo" lag gisteravond in gezelschap van twee sleepboten nog voor anker, maar als u dit artikeltje leest zal ook „Jumbo" wei weer naar elders zijn gevaren. Bi DUITSLAND IS HET LAND der auto banen, ofwel autowegen, zoals we hier in Nederland zeggen- Hef was de eerste met het aanleggen ervan. Overigens om mili taire redenen. Het zou zo gemakkelijk zijn, er in alle richtingen gemotoriseerde troepen over te vervoeren. De autobaan Duisburg—München geniet een grote vermaardheid. Terecht, want ze bezit Amerikaanse allures. Dag en nacht raast het verkeer er op voort. Tot diep in de nacht zijn de gelagkamers der Rast- I statte gevuld met lat gasten, die er even komen verpozen, om hun weg weer wat op gefrist te kunnen vervolgen. Het is daar altijd een internationaal gedoe. Bijna on nodig tc zeggen, dat het Nederlandse ele ment er sterk vertegenwoordigd is, bij alle genres lieden en vehikels, die de auto baan als een middel gebruiken, om zo snel mogelijk ergens te komen. Dit zo snel mogelijk blijkt 'in de praktijk echter nogal betrekkelijk- Men rekent op een gemiddelde snelheid van minstens honderd kilometer per uur. Dat haalt men 1 ook wel. Af en toe- Want feitelijk is een veelgebruikte auto- 1 baan eigenlijk altijd in reparatie. De eni ge oplossing is een weg met minstens acht rijvakken, zodat wanneer er één of twee niet in orde zijn. hef verkeer kan blijven voortdaveren. Maar zo breed is de auto baan slechts op enkele gedeelteq. Bijv- bij het zgn- kruis van Frankfurt, een knoop punt, hetwelk kennelijk aangelegd is ten dienste van 't enorme verkeer van Frank- furts luchthaven, die tevens een militaire basis is. En, juist tussen Frankfurt Heidel- berg, een der fraaiste gedeelten van de autobaan, die er niet alleen verkeerstech nisch. maar ook landschappelijk bijzonder fraai en zelfs hier en daar bekoorlijk is indien men deze laatste term althans op verkeerstechnisch terrein ka,n toepassen hebben de Amerikanen bepaald, dat de snelheid er niet tot boven honderd kilo meter mag worden opgevoerd. Wie van Duisburg naar Frankfurt ettelijke malen „umgeleitet" is, hetgeen wil zeggen, dat men tientallen kilometers over tweede rangswegen zich een weg moet zoeken, vaak in de letterlijke zin van het woord, ziet °P dit gedeelte geen kans. de verlo ren tijd in te halen. Ook hierom verbaast men zich er over, dat de „Raststatte" toch meestal vol zit ten, ondanks alle verloren tijd. Het is in tussen begrijpelijk, want het rijden op een autobaan is op den duur uiterst vermoei end. Dat weten ook de chauffeurs van de vele Nederlandse vrachtwagens, die er voortsuizen op een deinende oceaan van snelheid. Ze weten zich door het radaroog beloerd, hetwelk elke overtreding van de maximum snelheid of de voorschriften inzake het nasseren etc- registreert. Voorts kennen '.e maar al te goed de snelheid en door tastendheid van de Duitse en Amerikaanse wegpolitie. Een spiksplinternieuwe autobaan is een juweel om te berijden. Maar wanneer ze op jaren komt die van Duisburg naar l München dateert grotendeels van ver voor de oorlog, de eerste Raststëtte werd er In 1936 bij Siegburg gebouwd dan is ze gestadig in reparatie, op tal van punten. De brede weg versmalt zich dan, er moet uiterst voorzichtig gereden worden, in ver band met tegenliggers en de toestand van het wegdek doet de automobilist wijselijk zijn snelheid nog eens extra matigen, om zijn passagiers niet al te veel aan een schip in ruwe zee te doen denken. Waar blijven de aardbeien? zal de le zer vragen. Wel midden in de nacht sno ven we op de autobaan tussen Keulen en Frankfort opeens, scherp boven de gebrui kelijke benzine- en oliestank uit, de pene trante geur van verse aardbeien- Het leek een wonder. Groeiden er langs de autobaan aardbeien? We konden het niet zien en bleven ons verbazen. Tot te langen lesje de geur nog veel sterker werd en we de contouren van een grote vracht wagen zagen opdagen, terwijl we als het ware een zee van aardbeiengeur binnen reden. Het was een truck uit Heythuysen. hoog beladen met kistjes Brabantse aardbeien. De volgende dag kregen we bij ons ont bijt verse Hollandse aardbeien aanbevo len Vanmorgen vroeg is na een langduri ge ziekte de heer J. S. Beemer overleden, die bijna dertig jaar als administrateur verbonden is geweest aan de Rotterdam se Vereniging voor Katholiek onderwijs. De thans ontslapene stond bekend als een harde werker, die zich voor de uitbouw va het katholiek lager onderwijs in onze stad bijzonder verdienstelijk heeft gemaakt. De heer Beener werd per 1 januari 1930 aan de Rotterdamse Vereniging als admi nistrateur verbonden. Sindsdien is het aan tal scholen wel zo ongeveer verdubbeld, en hij heeft dus mede leiding kunnen ge ven aan een zeer dynamische uitbrei ding van het aktholiek onderwijs in ROTÏ terdam. De heer Beener, wiens zoon pro fessor is op het seminarie in Warmond, heeft gewerkt onder de rectoren Nolet en Van Houten als voorzitters. Hij was lid va. de wijkraad voor Hillegersberg-Schie- broek. De heer Beemer bereikte de leeftijd van 63 jaar. Keizer Haile Selassie van Ethiopië is hedenochtend met een Russisch straal verkeersvliegtuig uit Cairo naar Moskou vertrokken na een bezoek van vijf dagen aan de hoofdstad van de Verenigde Ara bische Republiek. De keizer heeft met Nasser overeenstemming bereikt over maatregelen ter versteviging van de be trekkingen tussen hun landen. Volgens een gemeenschappelijk com muniqué hebben beide staatshoofden grote belangstelling getoond voor hei- vrijheidsslrevon van de Afrikaanse vif keren.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 8