Het een concilie gezag van functie van wereldepiscopaat €sso Werner Swanefeld zegevierde in Ronde van Dordrecht hoge Britse onderscheiding voor Oranjeboom bier Vondstin zoeklicht HET LIJKIN DEMAND door GEORGE BAGBY Opmerkelijk nummer van Het Schild l Bende nozems in de cel Max Tailleur wacht druk wereldtournee OUESTOOK IS ON OVERTREFBAAR NIEUWS TREKT ALTIJD IEDERE DAG Supportereprijs aanlei- se» «s ding tot aanval el Sohl v b MAANDAG 6 JULI 1959 FACïINA 4 ZATERDAGVOETBAL Het lijden Fridor Eerste faillissements- uitkering op de 4% obligaties anno 1955 WIELERCLUBS IN ACTIE mtssa 1 Zeer bijzondere aandacht verdient de laatste aflevering van het maandblad der Sint-Willibroord- vereniging: „Het Schild". P. dr. P. Smulders S.J. en mgr. dr. J. G. M. Willebrands publiceren daarin ieder een uitvoerig artikel ov„er het komende Algemene Concilie. Met grote deskun digheid worden een aantal fundamen tele vragen behandeld, die zeer bijdra gen tot beter begrip van wezen, werk wijze en verwachtingen van het aange kondigde concilie. P. Smulders tracht vooral dit inzicht te verhelderen door het -gezag van een concilie te verdui delijken vanuit de geschiedenis der al gemene Kerkvergaderingen. De moei lijkheden, die zich daarbij door mense lijke factoren en zelfs politieke motie ven hebben voorgedaan en zich nog zullen voordoen, gaat schrijver niet uit de weg, maar hij toont aan, hoe uitein delijk de uitspraken van het Concilie Christus' waarheid onvervalst en on feilbaar vertolken. Op de verhouding Paus-concilie gaat hij uitvoerig in en concludeert dan: „Geen algemeen concilie zonder de Paus. Maar ook geen onfeilbare uit spraak van de Paus zonder dat het wereldepiscopaat bijdraagt tot de voorbereiding ervan en deze uit spraak tot de zjjne maakt. En deze dubbele functie van het wereldepis copaat in een onfeilbare uitspraak komt het best tot haar recht en wordt het zekerst verwerkelijkt in een Algemeen Concilie." Vervolgens komt de vraag ter spra ke of de katholieke Kerk, die gelooft, dat alleen de bisschoppen, die gemeen schap onderhouden met de Stoel van Petrus, wettige opvolgers der aposte len zijn, ooit als lid van een Concilie hen kan toelaten, die deze gemeen schap niet aanvaarden en die ook het geloof der r.-k. Kerk niet geheel be lijden. Is dus een eigenlijk herenigings- (Advertentie) In een handomdraai uw huis behaaglijk warm stoken. Dit ideaal bereikt u met een cen trale verwarming met olie- stook. Deze methode van sto ken is uiterst efficiënt... want u kunt zelf van moment tot moment beslissen of u de ver warming aan of uit wilt heb ben. U verstookt niet meer dan strikt noodzakelijk. U ver liest geen extra brandstof voor het aan- en uitmaken van de verwarming. Nu is het degeschiktetijd om deze ide ale verwarming aan te laten leggen. Heeft u al centrale verwarming laat dan uw cen trale verwarming ombouwen voor oliestook. Vraag inlichtingen en advie zen bij de installateur. concilie van te voren onmogelijk? De enig mogelijke uitweg zou misschien ge vonden kunnen worden in een diepere bezinning op het wezen van schisma en ketterij. Misschien zal het komend Concilie zich als voorbereiding van de hereniging een verkondiging van 'de katholieke leer tot taak stellen, die de afgescheidenen duidelijk maakt: het beste en het liefste wat wij aan chris telijke waarheid bezitten, komt in het huis der katholieke Kerk volledig tot zijn recht. Mgr. Willebrands spreekt over de plaats der concilies in de Kerk, over hun natuur en functioneren. Zij zijn de grote keerpunten in de kerkgeschiede nis. Hiërarchie èn leken zijn er bij be trokken. De mogelijkheid tot deelna me dezer laatsten is zeker niet uitge sloten. Het Concilie is geen nieuw structuurelement, maar een levensui ting van de hiërarchische, in het bij zonder van de episcopale structuur. Het vertegenwoordigt het magisterium extraordinarium en ligt op een ander niveau als het magisterium ordinari- um. De auteur gaat verder in op de vraag naar de betekenis van een Con cilie, wanneer vaststaat, dat de Paus de hoogste instantie is in de Kerk. „Het Concilie, als een openbaar- worden van de eenheid en eensge zindheid van de ganse Kerk in de Geest staat als een levensuiting der Catholica midden in de wereld. In deze zin kondigde de H. Vader hel. Concilie aan „niet alleen tot opoouw van het Christenvolk, maar tever.s als een uitnodiging tot de gescheiden gemeenschappen". Door de manifes tatie van de eenheid en eendracht zal hei „naar zijn wezen een uitnodiging zijn aan de gescheiden broeders, die roemen in ae naam van Christus, om terug te keren tot de algemene schaapstal, waarvan Christus de lei ding en de bewaking door een on wrikbaar bevel van Zijn goddelijke Wil aan Petrus heeft toevertrouwd." Maar als gelovige kan en moet men een houding daartegenover vinden. Zonder God weet niemand er raad mee. Men zoekt het te verlichten. Hoe? Kruis, liefde, aanvaarding, gelovige berusting, maar vooral: hoop. Dat zfon zo ongeveer de hoofdgedachten van waaruit de verschillende schrijvers hun betoog opbouwen. Met nadruk wordt erop gewezen, dat lijden niet per se identiek is met ongelukkig zijn. „Zolang het Ijlden aan de buiten kant van het „ik" blijft, is het vrij betrekkelijk. Ongeneeslijk en onhelp- baar echter is iemand, wiens diepe innerlijk door het lijden gebarsten en gebroken is". Voor de Christen is de wereld nooit „vol wanhoop". Wat temidden van al le ellende, pijn, vergankelijkheid en af takeling is er altijd (soms nauwelijks meer voelbaar) de Hoop, die verhin dert, dat wij ons in de volle zin van het woord ongelukkig voelen. Hoop, ge boren uit Geloof, vertrouwend op de Liefde. Om de KNVB-beker: Halve finste: HuizenARC 23. Prom. naar de 4e klasse: Loosduinen- Alphen 40. Het terecht steeds meer waardering vindende maandblad „De vragende Mens" voor contact tussen katholiek en buitenkerkelijke (Huize Duinzigt, Oegstgeest) heeft het hele juni-num- mer laten volschrijven door de eigen redactie-leden met beschouwingen over het lijden. Het is een prachtige afle vering geworden, die u lang en gron dig aan het nadenken zet. De inhoud hiervan in het kort weergeven is onbe gonnen werk, men zou daardoor steeds iet betoog ontkrachten. Maar wel kun nen wij op een paar gedachten wijzen, die in alle artikelen op een of andere wijze onder woorden worden gebraeht. Vooreerst: niemand probeert hierover het laatste, definitieve woord te spre ken. Het lijden is in wezen een myste rie, dat ons begrip te boven gaat. Het Amsterdamsche Trustee's Kan toor te Amsterdam bericht, dat uit de door haar van curatoren in het fail lissement van de Fridor Fabrieken te 's Gravenhage ontvangen eerste uitde ling, groot 57 pet van de ingediende vordering, als eerste terugbetaling op de hoofdsom van de 4 pet. 15-jarige obligatielening anno 1955 groot 1 mil joen, een bedrag van 570 per obligatie van 1000 kan worden betaald. De obligaties stonden in de prijscou rant het laatst genoteerd voor 57 b-58 1. De uitslagen van de dit weekend ge houden clubontmoetingen waren- Schiedam-Rotterdam-de Spartaan (Den Haag) A-klasse 63 km in 1.48.30: 1. H. van Asten Spartaan; 2. F. van den Berg idem; 3. W. de Jong Schiedam; B-klasse- 63 km in 1.48.30: 1. G. Geerlof: 2. A. van Leeuwen; 3 L. Paardekoper; 4 H van Staveren allen van Spartaan; 5. F. Jant- echik Schiedam. A-junioren 27 km in 47 min. 10 sec.: 1. J. Nitschman Spartaan; 2. J. Nijhuis Rotterdam; 3. F. v. d. Feer Spartaan: 4 B. van Geest Schiedam; 5. F. van Rijssei Spartaan; 6. P. Wensveen Schiedam; 7 W. Lepolder Schiedam; 8. F. Budding Spartaan; 9. D. Valk Schiedam. B-junioren: 18 km in 35 min. 5 sec 1. A. Starre; 2. H. van Hees; 3. A. Bor 4. M. Bertoe; 5. H. Simonis; 6. A. van Spronsen; 7. F. Mesters, allen van Spar taan. Apollo: A-junioren 35 km in 1 uur 1 min.: 1. W, Dolman; 2. E. Romijn; 3. G Geelhoed; 4. E. Dolman; 5. J. Peijnen- burg; 6. J, Pors. C.-klasse, 56 km: 1. L van der Maaten; 2 A, Vente; 3 G. Kas pers; 4. J. van Riel; 5. A. Burgts; 6. A Muntz; 7. B. Nulle; 8. M. Neerpunts; 9. G Pors. Rotterdamsche Leeuw—Feijenoordde CoureurPedaa'ridders. A-k'asse 81 km in 2 uur 5 min. 5 sec.: 1. L. van der Leer Feijenoord; 2. L. Mie chielsen; 3- A. den Hartog; 4. L. van Flier, allen van Pedaalridders; 5. J. Blok- zeijl DRL; 6. A. Ket Feijenoord; 7. P Heijster Coureur. B-klasse 63 km in 1.44.29: 1. H. Sap DRL; 2. H Hoek Pedaalridders; 3. G Zwildens DRL; 4. J. Monté DRL; 5. G van Ooijen DRL; 6. J. Rodenburg DRL; 7. F- Ouwerkerk DRL; 8. M Kruithof Feijen oord; 9. A. Pietersma Feijenoord; 10. J. Rook DRL; 11. C. Borsboom Coureur; 12. A. Knoppers DRL; 13. j. TersChegget Pe daalridders. A-junioren 36 km in 1.03.17: 1. A- van Oosten; 2. H. Küp; 3. B. Kanseiaar allen Feijenoord; 4. H. Smit DRL; 5. H. de Ko ning DRL; 6. G. Herkenrath Feijenoord; 7. C. van Leeuwen. Pedaalridders; 8. G. van Dorp Pedaalridders; 9. A. Vingerling Pedaalridders; 10. A. Nederlof DRL; 11. D. Vijfwinkel Feijenoord. B-junioren 27 km in 44.29; 1. M. Gno- tenboe-r; 2. C. Goossens, beiden Pedaal ridders; 3. J. Hogendoorn; 4. C. Toussalnt, beiden DRL. Advertentie Op waarlijk grootse wijze heeft Wer ner Swaneveld, de man, die in augustus in het oranjetricot hoopt uit te komen, wanneer in Zandvoort het wereldkam pioenschap wordt gereden, zaterdag de Ronde van Dordrecht op zijn naam we ten te brengen. Toen hij na 2 uur 24 minuten en 57 se conden en een tocht over om en nabij 95 km op de bijzonder fraaie Nassauweg alles en iedereen versteld deed staan door de eindspurt, welke hij uit zijn vermoeide rennersbody wist te persen, ging er een oorverdovend gejuich op. Het leek op een of ander kampioenschap, waarbij niet een buitenlander, maar een Nederlander de overwinning had behaald. Voor de Dordtse jeugd Is ..Swaantje". zoals men hem in zijn eigen stad en ver daarbuiten noemt, de kampioen, voor ons is Swaneveld een prima coereur. Ook wij hadden diep respect voor de manier, waarop Swaneveld zaterdag in deze voor treffelijk georganiseerde Dordtse ronde zijn mannetje stond. Van alle gebeurtenissen tijdens de wed strijd was eigenlijk alleen de laatste van werkelijke allure en deze deed zich voor, toen nog maar tien van de 60 ronden te rijden waren. Een premiespurt, gewonnen door Gerry van Lith, was voor deze knaap en zijn collega's De Vries uit Waalwijk en de Zwijndrechtenaar Bep Idema aanlel- ding meteen door te spurten naar een be hoorlijke voorsprong. In het peloton zag men er niet direct gevaar in blijkbaar, maar Warner Swane veld was er de man niet naar, zich de speciale prijs van zijn supportersclub, wei- ka in waarde zou worden gereduceerd, in- op de derde plaats zou finishen, te laten wegkapen. Werd hij vierde, dan zou hij er naast grijpen. En zoals zovele keren daarvoor, toen hij met renners als Sijt- hoff, Bastelaar, Van den Berg, Kouwen- hoven, Brinkman e.a. „gaatjes" had moe ten dichten en hierbij veel werk had ver zet, zette hij zelf de tegenaanval In. Hij vond gretig gehoor en kort voor tijd, na enkele moeilijkheden te hebben overwon nen, smaakte hij het genoegen met een ploeg van de sterkst overgebleven ren ners bij de drie vluchters te belanden Drie vluchters, welke niet bij machte wa ren zelfs nog op één <}er ereplaatsen be slag te leggen. De volledige uitslag was; Nieuwelingen: 1- B Zoet. Sassenheim 55 km in 1.17.19; 2. Liebregts, Vlaardingen; 3. Versigne. Spijk; 4. Miechielsen, Rotter dam; 5. Jansen. Delft; e. Schuling, Den Haag; 7. Althuizen, Den Haag; 8. Van Dongen, Made. Adspiranten: 25 km in 37.58: 1. A. Drop. Vlaardingen; 2. Goud, Dordrecht 3. Van der Schie, Honselersdijk; 4. Franken Stampersgat; 5. De Jong, St. Wlllibrord; 6. Van Dongën. Made; 7. Van Driel, Wer kendam; 8. Rietdijk. Dordt. Amateurs en Onafh 95 km: 1. Swane veld, Dordt; 2. Heiden, Rotterdam, 3. Sijt- hoff, Rotterdam; 4. Koevermans, Vlaar dingen; 5; Van den Berg, Sliedreeht; 6 Brinkman, Rotterdam; 7. De Vries, Waal wijk; 8. Stravér. Haarlem; 9. van Lith Tilburg; 10. Stolk (eerste Molrenner); 11 Idema, Zwtjndrecht; 12. Duizer. Slie dreeht; 13. Beijer, Zwijndrecivt; 14. Groe- néweg, Numansdorp; 15. Helsloot, Amster, dam; 16. Verdoorn, Rotterdam; 17. Baste laar, Rotterdam; 18. Meeldijk, Vlaardin gen. Upt crtrnnhip linn T nrnin ten In de Pers Deze Seruchten bereikten nel Spi UOn-je van LjUiMU Marokko. Sultan Mohammed kwam er LAMIA EL SOHL. Het klinkt' alls uit Duizend en Eén nacht.. En ze is een prin ses. Weliswaar niet van Arabië maar van Marokko, dat zich overigens een Ara bisch land noemt. Ze is intussen niet van vorstelijken bloede. Haar vader werd arm geboren, maar wist zich in de Libanon een fortuin te verwerven. Wat nog meer is, hij werd een groot vriend van de beroemde koning Saoed van Arabië, die door de oliebron nen in zijn land schat- en schatrijk werd en zich in een weelde baden kon. waarop de befaamde kaliefen van Bagdad ialoers zouden ziin geweest al was het maar alleen vanwege zijn limousines, radio en televisie Riad el Sohl, Lamia's vader, was pre mier van de republiek van de Libanon en werd vermoord tijdens de communis' tische woelingen in Beiroet. Hij bad zijn tweede dochter Lamia in Parijs laten stu deren en haar trouwens een geheel wes terse opvoeding gegeven Zijn oudste dochter was met prins Talal van Saoedl Arabië getrouwd. Lamia keerde, nadat ze in de Ville Lu- mière een graad in de sociologie had ge haald. naar Beiroet terug, waar haar moe der met nog drie dochters woont Kort na haar terugkeer verscheen in d€ prachtige villa, waar het gezin ei Sohl woont, een an'dere zoon van koning Saoed, pr:nf Mo hammed. om de hand van Lamia te vra gen. Er zijn vele prinsessen In de Arabi sche landen, maar Lamia had zich een grote vermaardheid verworven door haar schoonheid en door haar veelzijdige ont wikkeling. Zoals in de Mohammedaanse landen ge bruikelijk is, huwelijkte haar moedei haar uit en stelde het huwelijk reeds over tien dagen vast. Lamia voldeed als 'goed Mohammedaanse aan haar moeders wens Ze stemde er in toe, prins Mohammed te trouwen, omdat ze hiermede de vriend schap wilde eren. welke zijn vader steeds voor haar vader gekoesterd had- Alles zou feitelijk tn stilte verlopen zijn, indien.. Indien er geen andere prins was komen opdagen Eigenlijk kwam hij niet opdagen, maar anderen brachten hpm ter sprake Het was prins Mohammed van Marokko, één va n sultan Mohammeds zonen, een sportieve jongeman- eveneens volkomen westers opgevoed Deze had te ParijR gestudeerd, tegelijk met Lamia en er was tussen hen een idylle ontstaan Maar Mohammed had haar hand nog niet gevraagd aan te pas. Zijn zoon erkende op Lamia verliefd te zijn, doch haar zijn liefde niet verklaard te hebben en evenmin zijn va der tijdig op de hoogte te hebben gebracht Het was allemaal ook zo snel en onver wacht gegaan.. Sultan Mohammed kwam voor zijn zoon op en de Arabische wereld beleefde een episode, die vroeger tot ee-n bittere strijd zou hebben geleld Twee prinsen van twee machtige lamïen dongen naar de hand van dezelfde prinses De Marokkaanse gezant te Cairo ver scheen opeens in Beiroet, om namens zijn soeverein Lamia's hand tPn behoeve van diens zoon prins Mohammed te vragen. Er dreigden politieke verwikkelingen.. Tot prins Mohammed van Saoedi Arabië, snel op de hoogte gebracht van de onver wachte wending en horend, dat Lamia ver klaard had- inderdaad van Mohammed te houden, maar hem had opgegeven, om haar moeder te gehoorzamen en., om dat prins Mohammed haar zijn liefde niet plechtig verklaard had, de moeder van Lamia haar dochter teruggaf- Zulks of schoon ze volgens Mohammedaans gebruik reedt ziin vrouw was. Hij verklaarde, af stand te doen van haar, uit eerbied voor de nagedachtenis van zijn vader. We laten het aan lezer en lezeres over, zich in te denken, wat er in het hart van Lamia en dat van Mohammed is omge gaan. En nog omgaat.. De werkelijk heid wint het hier min of meer van het sprookje. Opnieuw heeft de Amsterdamse politie een bende „nozems" opgerold, die op win keldiefstallen uittrokken. Het gaat hier om dertig jongelui tussen de 14 en 17 .jaar en zestien hunner zijn gearresteerd. De jongelui zijn vrijwel alien leerlinge,, van middelbare scholen en ontmoetten elkaar op het Leldseplein of in café's aan dit plein of elders. Zij maakten daar com plotten om gezamenlijk uit stelen te gaan en trokken o.a. naar Zandvoort, waar ze winkeldiefstallen pleegden. Ook waren huizen in Amsterdam zelf werden besto len De buit bestond uit dranken, levens middelen, grammofoonplaten, kleding stukken enz. De dranken en levensmidde len consumeerden zij in de Zandvoortse Men sprak in Parijs veel over deze dell- duinen. Enkele leden van de bende zijn cate aangelegenheid. Er kwamen geruch- al meer veroordeeld. De zaak is uitgekomen, toen een 14- jarlge jongen werd aangehouden, die op een bromfiets reed, hetgeen wettelijk U verboden. Hij vertelde dat hij de bromfiets van een 17-jarige jongen had gekocht. Toe deze aan de tand werd gevoeld bleek dat de bromfiets was gestolen. En daarop kwa men een hele reeks diefstallen aan het licht. Zelfs onder elkaar hadden de jonge, lui eigendommen weggenomen. In de wo ningen van sommigen hunner Ie een aan tal gestole voorwerpen meest kleding stukken achterhaald. D« jongelui zijn aan de Justitie vergeleverd De erg ste gevallen zullen worden vervolgd, de rest komt bij de Raad voor de Kinderbe scherming. Max Tailleur gaat opnieuw een wereld, reis maken. Woensdag 22 Juli a.s. ver trekt de befaamde moppentapper van Do Doofpot (via de Noordpool) naar Tokio, waar hij voor de Nederlandse kolonie een vorstelling zal geven. Onmiddellijk daar na vliegt hij door naar Australië, waar hij in verscheidene steden za,l optreden voor Nederlandse immigranten. HJj begint 30 Juli in Sutherland en geeft een laatste gala-voorstelling ten bate van het Koningin Wilhelmina-ondersteunlngsfonds voor immigranten op 26 augustus in Syd ney. Daar tussenin zuilen onze naar Au stralië geëmigreerde landgenoten hem kunnen horen in nog een twaalftal an dere steden. Bovendien zal Max tweemaal met een Engels repertoire verschijnen voor de Au stralische televisie. Daarna vliegt ht1 naaf Nieuw-Guinea voor een tweede tournee door dit gebiedsdeel met voorstellingen voor Nederlandse militairen In allerlei plaatsen. Veel vrije tijd zal hij niet hebben want op 12 september moet hij ip Manila op de Philippijnen zijn. waar hij daags daarop een voorstelling geeft Dan vliegt hij door naar Hongkong, waar hij de 15* september verwacht wordt, treedt de vol gende dag voor de Nederlandse kolonie op en vliegt daarna naar Singapore, waar hU de 19e een voorstelling geeft. Dan begint de terugreis met op 23 sep tember een voorstelling in Bangkok, 24 september In Calcutta en de volgende dag In Karachi. Op 26 september zet Max Tall, leur weer voet op Schiphol. „Dan ga ik eerst een rondvluchtje boven Amsterdam maken", zegt hij. De Doofpot zal geduren de zijn afwezigheid gesloten zijn. 20. Altijd maar weer hetzelfde kringetje. Het wordt me te klein. Die taxi-chauffeur straks ook al! Die chauffeur, die jullie hielp wegkomen? Ja. Hij was de man van die taxi, die vlak voor me geparkeerd stond bij de American Express. Ging er vandoor, toen die Webb me aanklampte. Weet ove rigens niet, wat ik gedaan had, als ik de kans had gekregen. Schmitty keek me scherp aan. Ik voelde, dat ik te veel had gezegd Het was nu te laat om mijn woorden terug te halen. Dat is toch heel gewoon, dat je zulke mensen weer ontmoet? Die vind je overal, waar toeristen 50-n Wat is er nu voor raars aan, dat je ze weer ziet? Ik antwoordde niet.. Zou je nu eens niet opbiechten, wat je hindert' vroeg Schmitty met nadruk. Ik denk, dat je me niet alles hebt verteld van die geschiedenis. Ik schaamde me werkelijk het te moeten vertellen, maar spijt had ik er eigenlijk niet van. Ik begreep, dat de inspecteur volledig ingelicht moest worden. Webb was zo'n grootspreker en kolonel Martinez zou zijn neus wel eens té ver in het zaakje willen steken Ik móest het Schmitty vertellen. Ik flapte de hele ge schiedenis eruit, alles, tot in de kleinste bijzonderhe den. Inspecteur Schmidt huiverde. De schoenmaker merkte het. Hij dacht, dat hij de inspecteur pijn had gedaan. Ik moest hem breeduit vertellen, dat er niets aan de hand was en toen ik daarmee klaar was en me weer tot de Inspecteur wendde, zag ik een uitdruk king in zijn gezicht, die me vreselijke hartkloppin gen bezorgde. Ik rilde over mijn hele lichaam HOOFDSTUK 11 —Als ik maar een greintje gevoel voor verhoudin gen had, zei inspecteur Schmidt, vloog ik met het vol gende vliegtuig naar huis en liet jou hier ophangen. Ik had niet gedacht, dat hij .nijn verhaal érg ple zierig zou vinden, maar dat hij zó woedend kon zijn, dat had ik niet gedacht. Ik was een grote idioot me in zo'n zaakje te mengen, gaf ik toe, maar toen ik dat eenmaal ge daan had, kon ik toch moeilijk anders doen? Schmitty vertelde me, wat lk wél had kunnen doen. Nadat ik zo prachtig buiten westen was geslagen, had ik toch minstens mijn verstand bij elkaar kunnen houden en de eerste de beste politieman kunnen aan klampen. Maar lk verwachtte jou uit Parijs, verdedigde ik me. Ik kon er toen toch moeilijk een politiezaakje van hebben gemaakt. Ik moest jóu gaan afhalen. Dót liet de maat overlopen. Hij was geen onmondig kind vertelde hij me, die aan een bandje om zijn nek een reis om de wereld maakte. Hij had het ook zonder mij wel klaargespeeld. Wat moest lk daarop zeggen? tk bleef erbij, dat ik toch niet zo'n flauw jongetje was, dat voor ieder wissewasje naar de politie liep Maar daar Is de politie nu juist vaor. gromde hij. Maar ik wist toch niet, dat het muisje nog ten staartje zou hebben? Dat staartje moet je nooit afwachten, maar dat Is het ergste niet. Gisteravond wist je, dat het staartje er was Ik geef toe, dat jij bij de kolonel ln een moei lijke positie was. maar waarom vertelde je het tn 's hemelsnaam niet tegen mij? Dat vond ik toch la te bar. Die twee dingen hebben geen enkel verband, zei ik kwaad. Ze hebben je toch gefouilleerd, niet? Ja. En zie je dan nog geen enkel verband? Ik wist het niet meer.. wat bedoelde hij eigen lijk' Schmitty keek me honend aan. Het vgrband zag je vlak voor je neus, toen we die verdraaide mand openmaakten Kan zijn. zei Ik mokkend. Maar ik zou Je wil* len verzoeken, wat duidelijker te zUn. Man, we hebben onze hersens op een vreselijke manier zitten pijnigen om erachter te komen hoe een of andere onderweraldtroep je naam kon weten en je hotel en je kamernummer! Ik ontkende dat met klem. Bij dat fouilleren hebben ze hoogstens mijn naam van mijn paspoort kunnen halen en mijn adres In Amerika. Maar niet mijn hotel, niét mijn kamernum mer. Haal je zakken leeg. Ik weet toch zeker wel wat Ik ln mijn zak heb! De inspecteur stak zijn hand in eigen zak HU bail ie het kaartje eruit, dat de portier hem had gegeven toen hij werd Ingeschreven. Waar is dat ding van jou gebleven? Werkelijk, ik wist het niet. Ik had het al maanden geleden gekregen maar waar het nu was, wist ik ab soluut niet. Misschien in een an mijn andere kos tuums, maar ik was er zeker van, dat ik het nu niet bij me had. Ik zal hef ding wel opzoeken om Jou een plezier te doen, zei ik. Maar dat kan pas ln het hotel-Gisteren had Ik een ander pak aan. Iedere man haalt zijn zakken leeg als hij eén aft- Jer kostuum aantrekt. oreerde Schmitty. Haal je zak ken leeg, zeg Ik nogmaals. Ik gaf hem zijn zin. Mijn linkerzak bevatte niet één, maar drie hotelkaartjes Schmitty griste ze uit mijn hand en we bekeken ze samen. Er was er een van het Contintentalhotel in Barcelona, een van het Al- hambra Palace in Granarla een van het Alfonso XII- hötèl in Sevilia Maar geen uit Madrid Gezien? vroeg Ik Dat 1$ juist het bewijs Je hebt wél aile mogelli ke andere kaatjes van maanden geleden waarom heb te dat ding ojet meer van Madrid? Dat kan ik toch best verloren hebben?Denk te dat ik dèèr op let? Maak jezelf nu maar niets wijs Ze vonden de po lletiepennlng van |e, dus was ie gevaarlijk voor hert Ze hadden Immers In jouw bijzijn elkaar hun teKen laten zien. dat ze allebei bij derelfde bende hoorden? De schoenmaker was Intussen klaar met zijn werk Hij wjlde een afspraak maken voor het Dassen D>,t deden we en ik stond op om te vertrekken Schmitty nam een klein stukje leer van de monsters op de toonbank. Was het zo'n stukje leer waarmee ze zich aan elkaar bekend maakten? vroeg hij Nee. het was dikker en het was aan beide kan ten gelakt. Dge het was geep stuk van een oude schoen? Ik weet niet wat opeens brak ik mijn zin af Ik had lets gezien waar Ik nooit van m|jn leven aan zou hebben gedacht Tussen de modellen op een plank aan de muur. modellen van allerlei dame*- en heren schoenen. stond ook een sierlijk damespantoffeltlfc Bovenop had het een versiersel In de vorm van een hanekam en het was gemaakt van leer. dat aan b*t- de kapten gelakt was Tk pakte het ding en liet het a»n de Inspecteur zien. Zoiets was het wel zei ik. Hij bekeek hef versierseltje. Pit zijn twee stukken teer op elkaar genaaid zei hij, Was dat ook het geval bij dat stuk leef van die jongen? -» Nee. zei Ik Het was uit één stuk Bij dames, schoepan zullen ze het misschien op twee manleren doen. Schmitty zette het pantoffeltje weer op de plank Als je beslist van twee maal twee vijf wilt ma ken: ia Latep we maar opstappen We <tap»en weer tn onze auto sn onze escorte kwam weet achter ons aan. Wat denk tij ervan? vroeg ik, d* Vagen starteid Achteraf is al|e« heel eenvoiló'g. zei Schmitty zuur Hei lijk was gekleed in aen uniform van 1» GuardI» C)vi). tas» miste de steek. Dat toch liet een stukje van zo'n steek aan de chauffeur zien. zo iets als; kijk. makker, ik ben een smerissenmoordenaa; «n JU? Het leek pnm >ge!(jk maar Ik voelde dat hat so was Onwillekeurig keek Ik achterom naar de wagen die ons volgde De stijve zwarte steken blonken 'n de zon, Het stuk- dat de iongen had laten zien was niet zo glanzend maar overdekt met vuil Het kon net zo goed verdroogd bloed zijn geweest. Ik was er kapoi van Pik het eerste het beste vliegtuig maar nari huis, zei ik, en laat mU maar ophangen. Ik ben te stom om het erg te vinden Die opróerking ljet Inspecteur Schmidt over zich heengaan. Hij trachtte kennelijk de gebeurtenissen aaneen te rijgen en in zijn opwinding vergat hij. hoe woedend hij was Hij dacht hardop, eigenlijk praatte hij niet tegen mij De vermoorde man was al 3 jaar ge leden gedood Zijn ontklede lichaam was gevonden met een schot ln de rug Zijn kleren waren aooit ge vonden Zijn moordenaar¥ hadden zijn steek tn stuk kert gesneden als geheim kenteken Gewoonweg uit bravour Het Is dol, maar het is Spaans, ze) hij Een of an der» kerel begint ermee en een bende Is gauw ge noeg gevormd Het wordt een soort onderwereld-lo ge Ieder nieuw lid krijgt door zo'n stuk leer, als het ware zijn aandeel ln de bedreven moorden Zo ging hij door De twee waren goochem genoeg om te begrijpen dat lk niet Iemand van dt geheime Spaanse nolitle was maar wat dan? Dat was hun probleem Nu Ik bun kenteken zelfs In handen had gekregen 'kon Ik gevaarlijk voor hen zijn Zelfs na dat ze me hadden gefouilleerd, waren ze nog niet zeker van me Het hotelkaartje had hup een tip gegeven waar ik verbleef Waarschijnlijk waren ze met hun probleem naar een van de leiders gegaan. Waarsehitnltik vond die het te gevaarll)k die ken tekenen nog te gebruiken En ook het uniform moes ten ze kwijt zien te raken In de loop van de ge beurtenissen hadden ze weer eens een moord be gaan Was was dan eenvoudiger om het lijk In bet uniform kwijt te raken door het aan mij te suren Zo sloe -n ze twee vliegen in één klap. de bezwa- rede bewijzen waren ze kwijt en het zou mij zwaar vallén de verdenking van me af te schudden Zou jij denken, dat ze twéé moorden in mijn schoenen wilden schuiven vroeg ik. Best mogelijk zei de Inspecteur Hoe het ook zij. ze dachten dat de zaak met iou wei utt zou zijn Misschien zou de Guardia Civil je ter plaatse dood schieten qf je lang vruchteloos ondervragen ep je dan het land uitzetten. Maat waarom hebben ze dan nog op me gescho ten? wilde Ik weten Waarom' Waarom! mompelde Schmitty Waar om Is die dode Iemand- die David Horsham kende? Waarom stond die taxi buiten de American Ex press weer op dat kruispunt? En dan plet te vergeten Loretta Qulnn van het olet bestaande hotel Paz. en die uit Tennessee komt! Schmitty knikte Hij dacht wel. dat die Loretta een rq! In <je geschiedenis zou spelen De mogell Ikheid be stond dat al die lui mij in de gaten moesten houden Maar één ding is zeker, zei hij Sally White. Lorette Qulnn «péélt een rol maar niét als slachtof fer! Die chauffeur heeft bliksems goed gezien, dat we vee) belangstelling voor de hotellljst hadden, vee! te veel Htj geeft door wat hij weet Dan is Pet de moeite waard om te controleren of we de befaamde plaats van afspraak kennen. De jongen wordt erop afgestuurd hij ziet ons en maakt dat hij wegkomt Dan bllift toch nog de moeilijkheid met dat schot op me zei ik. Misschien was dat wel voor mij bestemd Alles ging volgens plan er daar kom lk ten tonele, een ooll- tle-vrtend Dus: de polltle-vrtend moet uit de weg worden geruimd Misschien hebben ze het ook alleen maar gedaan om te bang te maken, om Je sen beetje zachter te stemmen als Horsham Je om een lening zou vragen, Het was even stil. Je weel nu in ieder geval waf |p te doen staat '.ei Schmitty eindelijk. Wat? De kolonel alles vertellen. Grote hemel kreunde ik Alles, zet Schmitty onverbiddelijk. Maar hoe kan lk verklaren, waarom Ik lang heb gewacht? Omdat je helemaal niet aan die hotelkaartjes gedacht hebt Dat ls trouwens waar. En we hebben nu een tocht gemaakt om te zien, hoe alles In élkaar past. Nu gaan we terug naar ons hotel en laten hem komen Ik zal een en ander wel voor mijn rekening nemen. Hij zal natuurlijk wel hel en duivels fcgj ei kaar schelden omdat Je niet verteld hebt van 11e geschiedenis in dat park, maar het zal toch wel los lopen. Dat hoop ik, zei ik met bezwaard hart Ik keerde de auto. Als het toch moest gebeuren, wil de ik het maar zo gauw mogelijk achter de rug heb ben. Eerst nog één ding. zei Schmitty. Het wordt UJd dat we die afspraak met Je «mbassadevrlend nako men We moeten eerst meer zekerheid hebben over Horsham, anders kunnen we niet voldoende tegen de kolonel vertellen. Dat was ik helemaal vergeten. Ik reed naar de ambassade en toen we daar aankwamen, gebeurde er iets eigenaardigs. Toen we de eerste keer ean de ambassade geweest waren, gingen onze begeleiden mee tot we ln de deur verdwenen. Nu bleven ze ge woon In de auto zitten WaarschUnlUk omdat ze nu wisten, waar we naar toe gingen. Greg Neary had zijn Engelse diplomatenvrlend meegebracht Samen gingen we naar het Almlrantehotel. Het heeft een goede naam bij de ambassades en het la een geschikte plaats om te praten. Onze lUfwacht vergezelde ona niet naar binnen. Ze bleven gewoon buiten op ona wachten. Tijdens de lunch kwamen we heel wat te weten, zon der zelf iets te hoeven prijsgeven van onze kennis- Voor mij was hetgeen wat we varnamen een opluch ting. en voor de inspecteur was dat ook, geloof 'k, hoewel hij langer nodig had om overtuigd te worden. De knaap van de Engelse ambassade kende David Horsham. en zijn familie trouwens ook. Goeie afkomat en opleiding, onberispelijk van reputatie en wat voor ons van belang wasbehoorlijk gefortuneerd. En Horsham was geen opmaker, alhoewel hö daar toe volop de gelegenheid zou hebben. Ofschoon we dat niet met evenveel woorden vroegen, bleek ona ook. dat van David niet de minste onrechtmatige daad verwacht mocht worden. We waren bUna klaar met de lunch, toen onze twee «teekdragers in de deuropening verschenen. De ober probeerde ze nog af te wimpelen, maar hij werd ge woonweg op zij geschoven. Ze bleven daar bU de deur staan en observeerden ons met onheilspellende blik. Hat was kennelijk niet naar de zin van Greg Neary en zijn Engelse vriend We bleven daarom niet .plakken" en gingen zo spoedig mogelijk weg, weer gevolgd door de steekmannen. Ik zette onze beide gasten aan de respectieve am bassades af en ik merkte op, dat de politiewagen dfehter dan tot nu toe achter ons bleef. De Inspec teur bleek dat ook te hebben gemerkt. Ja zei hij, de kolonel heeft vorderingen gemaakt, of dal denkt hij tenminste. Ze hebben radio in hun wagen en ze hebben blijkbaar andere orders gekre gen Eerst probeerden ze zoveel mogelUk af te luis teren, denkelijk totdat de kolonel voldoende inlichtin gen over ons had ontvangen. Die waren natuurlijk goed en hij vertelde zijn mannen soepeler op te tred*n. Nu heeft hij vermoedelijk iets gehoord, dat zijn optre den weer strakker maakt. Dan zal het ook niet mee vallen om met hem te praten. Ik heb er nooit aan gedacht dat het gemakkelijk zou zijn zei ik. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 4