Belgische krachtexplosies in eerste bergetappe Marcel Janssens een bedreiging voor Gaul m LUISTERRIJK ZEILFEEST OP HELDERSE REDE DE GROOT in een ziekenhuis Gaul: „Jammer van Daan, hij fietste zo goed" 1te Veel tegenslagen voor Engelse coureurs Helden van de weg op de Tourmalet Koninklijke familie woont vele wedstrijden bij Na val tijdens afdaling: Corrie Schimmel sneller dan André Hermsen Fransman Seye: 100 meter in l0,2 Goede prestatie van Albert Dirks HwÊ Imm liaÉiilixr- DE GROOT EN SGHMITZ GEVEN OP UITSLAG VAN DE tiende etappe 60 jaar Marine Jachtclub Wim van Est snelste in Krviinmgen In 2 km-wedstrijd In Engelse Motocross Races op Circuit van Zandvoort MAANDAG 6 JULI 1959 PAGINA 7 De Tour en de radio r~V-ï mi1 I IBliPwP" (Van onze sportredacteur) BAGNÈRES DE BIGORRE, zondagavond Een Parijse regionaal, een debutant nog wel, draagt de gele leiderstrui In het wielercircus van de heer Goddet, nadat de Helden van de weg de Tourmalet, de hoogste van de toppen in de Pyreneeën, die dit jaar op het programma staan, hebben beklommen. Die regionaal heet Michel Vermeulir» en zijn naam komt niet voor op de lijst der Grote Mannen. Ge begrijpt het al; zij van wie verwacht werd, dat zij onderling zullen uitmaken, wie in Parijs het gouden erekleed zal dragen zijn nauwelijks in de slag geweest. Charly Gaul beperkte zich, in gezelschap van de door duizenden Spanjaarden cp de hellingen van de Tourmalet bejubelde Bahamontes, tot het boeken van een morele triomf. Een duidelijke demonstratie van hun superioriteit lieten zij achterwege. Zij wensten de heer Goddet namelijk duidelijk te maken, hoe zij dachten over de rit van Bayonne naar Bagnères de Bigorre. Al stond namelijk de Tourmalet op het programma, met een vlakke aan loop van meer dan 180 kilometer kon nauwelijks nog van een bergetappe gesproken worden. Vandaar, dat Vermeulin zich kon tooien in de gele leiderstrui, die dus maar een dag om de schouders van de kleine Belg Pauwels gezeten heeft. Vandaar ook, dat de Belg Marcel Janssens de etappe kon winnen met een voorsprong van meer dan elf minuten op de erkende klimspecialisten. Maar, al was er dan geen sprake van een gevecht op het scherp van de snede, al vonden Gaul en Bahamontes het voldoende om hun superioriteit in het nemen van berglussen uit te drukken in een tijd winst van slechts anderhalve minuut op hen die ook de illusie hebben de Tour de France te kunnen winnen, toch zijn er enkele dingen gebeurd, die voor de naaste toekomst niet onbelangrijke gevolgen kunnen hebben. De Belgen, wier aanvalsdrift niet te temmen lijkt, hebben hun pionnen nog sterker naar voren geschoven. Met Desmet, Hoevenaars en Janssens nemen zij de tweede, derde en vierde plaats in het algemeen klassement in. Met dat zelfde drietal gaven zij het prestige van de Franse nationalen andermaal een gevoelige deuk in de ploegenstrijd. En wellicht zijn de Belgen er zelfs in geslaagd om met deze drie mannen een troef van betekenis voor de strijd om de gele trui naar een gunstige aanvalspositie geleid te hebben. Charly Gaul moet oppassen, dat hij zich niet vergist door uitsluitend te letten op Rivière, Anquetil, Bobet en Baldini. natuurlijk Charly .Gaul, die zich nog steeds verheugt in een positie, die on genaakbaar genoemd kan worden. Gaul heeft momenteel vrijwel uitsluitend rekening te houden met Bahamontes. De „adelaar van Toledo" rijdt tot nu toe een opmérkelijk verstandige Tour. Feitelijk voor het eerst in zijn overi gens reeds rijke wielercarrière neemt hij een positie iri, die hem een plaats bezorgt bij de grote favorieten. Baha montes en Gaul staan er vrijwel even goed voor. Gaan zij het gevecht om de eindoverwinning onderling uitvechten? Behalve Gaul en Bahamontes hebben echter vooral de Belgen handig en op sublieme wijze geprofiteerd van de onderlinge twisten by de Franse natio nalen. zy hebben het spel voortreffeiyk gespeeld en met een bewonderenswaar dige ploeggeest, waarbij zy nimmer de realiteit uit het oog verloren hebben. Zy hebben zich byvoorbeeld niet, zoals de Fransen dat de vorige week gedaan hebben, verscholen achter de gele trui. Doelbewust zijn zij verder gegaan met hun aanvalsplan-op-de-lange-adem. Zy hadden al de nodige potentiële krachten naar voren geschoven en daarmee dui delijk gemaakt ernstig te willen strijden voor de eerste plaats in het ploegen- klassement. Zq zijn voortgegaan met die tactiek en zy hebben zo voortreffe- iyk van de omstandigheden geprofi teerd, dat zü momenteel niet alleen een bqna ongenaakbare positie innemen in het ploegenkiassement, maar bovendien een man naar voren geschoven hebben, die wellicht nog een geducht woordje gaat meespreken in de stryd om de gele trui. Die voor de favorieten gevaariyke man is Marcel Janssens, winnaar van de etappe van vandaag na een uitste kende beklimming van de Tourmalet. Gaul zal er tenminste goed aan doen niet uit het oog te verliezen, dat Jans sens in 1957 het jaar, waarin Anque til zegevierde tweede is geworden in het eindklassement. Niet alleen de Fransen hebben van daag een flinke nederlaag geleden. De - ijtV \s.s MARCEL JANSSENS bedreiging voor Gaul Bepaald fortuinlijk is de dag voor de Nederlands—Luxemburgse formatie niet geweest. Daan de Groot en Schmitz hebben de strijd moeten staken. Daan de Groot ligt in het ziekenhuis van Bagnères en moest daar kunstmatig ge voed worden. Hij heeft vermoedelijk een hersenschudding opgelopen bij een valpartij. Schmitz verdween na tachtig kilometer al uit de strijd wegens een gescheurd spiertje in de knie. Een etappe zonder historie zou men de eerste rit door de Pyreneeën willen noemen, ware het niet, dat er toch wel iets gebeurd is, waardoor deze uit spraak niet geheel gerechtvaardigd is. Wat namelijk bijzonder in het oog springt is de merkwaardige houding van de' Franse nationale ploeg. Dat de onderlinge verstandhouding in die for matie niet bepaald die van vrienden onder elkaar is, is een publiek geheim. Marcel Bidot, de grijze ploegleider, had zijn zorgen echter voortreffelijk geca moufleerd achter de gele leiderstrui, die Cazala vele dragen gedragen heeft en achter het groene tricot, dat nog steeds om de schouders van Darrigade zit. Maar, nu Cazala niet meer in het geel gekleed gaat, nu Bidot bovendien een aantal tactische blunders gemaakt heeft, waardoor het geld niet meer in grote hoeveelheden tegelijk binnen stroomt in de kas van de Franse natio nalen, nu weet hij zich van ellende geen raad meer. Telkens opnieuw demonstreert hij zijn duidelijke voor keur voor Rivière, de houder van het werelduurrecord, als de man, die Charly Gaul zal moeten verslaan. De helft van de ploeg echter, met Bobet en Anquetil als de geestelijke leiders, accepteert de voorkeur van Bidot niet. Het Verbond van de Grote Vier is meri al lang vergeten. Anquetil en Bobet denken er in de eerste plaats niet meer aan hoe Gaul op een verrassende ma nier een achterstand bezorgd kan wor den. Hun eerste zorg is momenteel te voorkomen, dat Rivière een positie gaat innemen, waardoor Bidot met recht en reden zijn voorkeur als leider kan uit spreken. Bahamontes verstandig Wie de grote winnaars zijn by dat prestigegevecht van de Fransen? Na de jongste twee etappes hoeft men niet meer te twijfelen. In de eerste plaats Uitslag tiende etappe, een rit over 235 km van Bayonne naar Bagnères de Bigorre: 1 Janssens (B.) 6 uur 23 min. 33 sec. (met bon. 6.22.33), 2 Pri- vat (Fr.) 6.23.33 (met bon. 6.23.03), 3 Mahé (West-Zuid-West) z.t., 4 Vef- meulin (Parys Noord Oost) z.t., 5 Desmet (B.) z.t., 6 Saint (West-Zuid- West) 6.25.29 op 1 min. 56 sec., 7 Hoevenaers (B.) 6.26.21 op 2 min. 48 sec., 8 Bono (It.) 6.28.17 op 4 min. 44 sec., 9 Marigil (Sp.) z.t., 10 Gauthier (Centr. Zuid-Fr.) 6.31.08 op 7 min. 35 sec., 11 Bahamontes (Sp.) 6.34.42 op 11 min. 9 sec., 12 Gaul (Nelux) z.t., 13 Baldini (It.) 6.36.06 op 12 min. 33 sec., 14 Anglade (Centr. Z.-Fr.) z.t., 15 Bobet (Fr.) z.t., 16 Annaert (Parijs" N.O.) z.t., 17 Robinson (Int. ploeg) z.t., 18 Manzaneque (Sp.) z.t., 19 An quetil (Fr.) z.t., 20 Graf (Zwits.-Dld.) Z.t., 21 Rivière (Fr.) z.t., 22 Brankart (B.) 6.38.15 op 14 min. 42 sec., 23 Dotto (Centr. Z.-Fr.) z.t., 24 Adriaens- sens, (B.) 6.38.16 op 14 min. 42 sec., 25 Huot (Centr. Z.-Fr.) 6.38.23 op 14 min 50 sec., 26 Damen (Nelux) z.t., 27 Pauwels (B.) z.t., 33 Geminlani (Fr.) 6.39.15 op 15 min. 42 sec., 34 Robic (Parys N.O.) z.t., 38 Ernzer (Nelux). 6.39.15, 42 Darrigade (Fr.) z.t., 45 Bol- zan (Nelux) z.t., 47 Hassenforder (Fr.) z.t., 49 Kool (Nelux) z.t., 51 Ca zala (Fr.) z.t., 59 Van den Borgh (Ne lux) 6.43.05, 64 Voorting (NelUX) z.t 69 De Jongh (Nelux) z.t., 81 Van Est (Nelux) 6.44.17, 84 Graczyk (Fr.) z.t., 97 Kersten (Nelux) 6.47.06. Bergklassement Na de beklimming van de Tour malet ziet het klassement van de grote bergprijs, waarvoor tot dan slechts de Col du Bussang (1ste etap pe) en de muur van Geraerdsbergen (3e etappe) telden, er als volgt uit: 1 Desmet (B.) 10 pnt, 2 Privat (Fr.) 9 pnt, 3 ex aequo: Janssens (B.), Saint (W.-Z.-W.) en Vermeulin (Parijs N- O.) allen 8 pnt, 6 Mahé (W.-Z.-W.) 7 pnt, 7 Hoevenaers (B.) 6 pnt. Algemeen klassement 1 Vermeulin (Parys N.-O.) 55.15.58, 2 Desmet (B.) 55.17.15 op 1 min. 17 sec., 3 Hoevenaers (B.) 55.13.20 op 2 min. 22 sec., 4 Janssens (B.) 55.22.45 op 6 min. 47 sec., 5 Gauthier (Centr. Z.-Fr.) 55.22.48 op 6 min. 50 sec., 6 Bono (It.) 55.25.34 op 9 min. 36 sec., 7 Saint (W.-Z.-W.) 55.26.16 op 10 min. 18 sec, 8 Pauwels (B.) 55.26.50 op 10 min. 52 sec., 9 Anglade (Centr. Z.-Fr.) 55.26.53 op 10 min. 37 sec., 10 Mahé (W.-Z.-W.) 55.27.22 op 11 min. 24 sec., 11 Privat (Fr.) 55.28.11 op 12 min. 13 sec., 12 Rivière (Fr.) 55.28.11 op 12 min. 13 sec., 13 Annaert (Parijs N.-O.) 55.28.30 op 12 min. 32 sec., 14 Baldini (It.) 55.29.02 op 13 min. 4 sec., 15 Ba hamontes (Sp.) 55.29.16 op 13 min. 18 sec., 16 Gaul (Nelux) 55.29.23 op 13 min. 25 sec., 17 Adriaenssens (B.) 55.30.05 op 14 min. 7 sec., 18 Anquetil (Fr.) 55.30.09 op 14 min. 11 sec., 19 Manzaneque (Sp.) 55.30.38 op 14 min. 40 sec., 20 Cazala (Fr.) 50.30.44 op 14 min 46 sec., 23 Bobet (Fr.) 55.33.07. 25 Brankart (B.) 55.34.30, 39 Darri gade (Fr.) 55.41.09, 40 Ernzer (Nelux) 55.41.53, 41 Damen (Nelux) 55.42.40, 43 Bolzan (Nelux) 55.43.20, 45 Hassen forder (Fr.) 55.43.35, 46 Favero (It.) 55.43.37, 54 Voorting (Nelux) 55.44.52, 56 Van Est (Nelux) 55.45.28, 57 De Bruyne (B.) 55.45.30, 59 Kool (Nelux) 55.46.09, 62 De Jongh (Nelux) 55,46.27, 69 Van den Borgh (Nelux) 55.47.18, 72 Kersten (Nelux) 55.47.48. Ploegenkiassement 1 België (Janssens, Desmet, Hoeve naers) 19 uur 12 min. 27 sec., 2 West Zuid West ploeg 19.29.29, 3 Frankrijk 19.35.15, 4 Parijs Noord Oost 19.38.02 5 Spanje 19.39.05, 6 Italië 19.43.38, 7 Centraal Zuid Frankrijk 19.45.29, 8 Nelux (Gaul, Damen, Ernzer) 19.52.20, 9 Zwitserland-Duitsland 19.54.56, 10 Internationale ploeg 19.58.26. Algemeen ploegenkiassement 1 België (Desmet, Hoevenaers, Janssens) 165.58.20, 2 Parijs Noord Oost 166.21.56, 3 Fr. 166.26.01, 4 Cen traal Zuid-Fr. 166.26.12, 5 West Zuid West-ploeg 166.31.03, 6 Spanje 166.32.48, 7 Italië 166.34.30, 8 Zwit serland-Duitsland 166.46.47, 9 Nelux (Gaul, Ernzer, Damen) 166.53.56 10 Internationale ploeg 167.08.16. Suikerprijzen Gérard Saint, die nog net op tijd bij de beslissende ontsnapping wist te komen en daarna veel bijdroeg tot het slager, van de vlucht kreeg de erenaam „Animateur du Tourmalet" en de prijs voor de strydlustigstc ren ner. De Belg Van Tongerloo, die in de etappe van zondag reeds tweemaal ten val was gekomen en bij de af daling van de Tourmalet weer een val maakte, tengevolge waarvan hy de stryd moest staken, kreeg de da gelijkse premie voor de meest onge lukkige renner. De renners Bleneau en Pipelin werden beboet met 2500 francs en 30 strafseconden, omdat zy zich hadden laten gangmaken. Nog drie andere renners staakten in het verloop van de tiende etappe de strijd. Het waren Durlacher (Int. ploeg) en de leden van de Nelux- ploeg Schmitz en De Groot. De laat ste was het slachtoffer van een val partij bij de 176ste km. Italianen zullen bijvoorbeeld beslist niet gelukkig zijn mét het feit, dat hun „tweede man", Vito Favero het vorig jaar tweede achter Gaul in de tweede achtereenvolgende etappe diep teleur gesteld heeft. Vrijdag werd Favero ver rast bij de aanval op Gaul en bleef hij in de achterhoede hangen. Nu wilde de blonde Italiaan dat verlies goed maken, j Niét voor niets was hij al vroeg in de i èlag. De Tourmalet bracht hem echter I een verlies van niet minder dan 26 minuten en daardoor verdween hij voor- goed van het toneel, dat gereserveerd is voor de Belangrijke Mannen. Rustige aanloop Kpe, zult ge zeggen, is het mogelijk geW.eest, dat de eerste rit door de Pyre neeën zo'n merkwaardig verloop ge had heeft? Wy vertelden al dat men feitelyk niet mag spreken van een bergetappe. Het was duidelijk dat de Grote Mannen geen enkele behoefte hadden om, voor de klim naar de top van de Tourmalet begon, 45 kilometer voor de finish, reeds in het geweer te komen en hun krachten aan te spreken. Zij voelden het meest voor een rustige aanloop, hoe lang die dan ook zou zyn. Daarvan hebben allerlei anderen, met de Belgen aan het hoofd, geprofiteerd. Reeds na 37 ^ilometer werd de groep gevormd, die uiteindelijk over de uit slag van de etappe zou beslissen. De Belg Desmet, de Franse nationaal Privat, de Italiaan Bruni en de centrale regionaal Bernard Gauthier, kozen het eerst het hazepad. Zij kregen ogenblik kelijk gezelschap van de Spanjaard Marigil, de Belg Janssens, de Italiaan Bono en de regionalen Mahé en Ver meulin. Toen Hoevenaers zag hoe ge makkelijk het was om het peloton te ontvluchten, ging ook hy aan de haal. Favero en de westelyke regionaal Saint, Jlngste man van de "F°ur, sprongen met hem mee. Zo ontstond de kopgroep van elf man, die er meteen een flink tempo inzette en daarmee een gestaag groeiende voorsprong op de dommelen de hoofdmacht bereikte. Die voorsprong was toen de strijd de beslissende fase Z~ t0?n dus de yoet van de Tour malet bereikt werd aangegroeid tot niet minder dan 17 minuten. Ongehoord - en een bergetappe onwaardig. I Het was duidelijk dat onder deze elf de winnaar van de etappe gezocht moest i meiHHoi Privat en Janssens meldden zich spoedig reeds als de voor naamste kandidaten. Zij waren de grote winnaars van de aanval, die Saint na enkele kilometers klimmen ingezet had Een aanval, die Favero los wierp uit de groep en die hem tenslotte zelfs ver in de achterhoede deed belanden. Saint kon zich in de eerste positie niet hand haven. Desmet bereikte het eerst de top met vlak achter hem Privat en Jans sens. Mahé was vierde, Vermeulin vijf de en eerst op de zesde plaats kwam Saint. De anderen waren nog verder teruggeworpen. De Belg Janssens, gevolgd door de Fransman Privat, gaat juichend over de finish van de tiende etappe. ken en stukjes uiteen viel. Rivière, Bobet, Baldini en Anquetil deden uiter aard hun uiterste best om het verschil zo klein mogelijk te houden. Maar hoe ze ook zwoegden, het soepel rijdende klimmersduo verloren zy spoedig uit het oog. Op de top van de Tourmalet had den Bahamontes en Gaul zes minuten van hun achterstand op de koplopers weggewerkt. Rivière benaderde het tweetal het dichtst. Hij verspeelde ruim twee minuten. Bobet en Baldini moesten een minuut meer prysgeven en vyf seconden na hen kwam Anquetil in ge zelschap van onder andere Brankart en Graf. Pietje Damen meldde zich, met de drager van de gele trui, Pauwels, vrijwel onmiddellijk na Anquetil aan de top. Daarna duurde het byna drie minuten eer Van den Borgh, pijnlijk trekkend met een door twee valpartijen met schaafwonden overdekt been, de top bereikte. Kool zat slechts 25 secon den achter hem. Een minuut later meld den zich als laatste Nederlanders Gerrit Voorting, Kersten en Piet van Est. Dat er in de afdaling nog jacht ge maakt is op het duo GaulBahamontes laat zich begrijpen. Met vereende krach ten openden Rivière, Baldini, Bobet en Anquetil het offensief. Geen r'sico was hen te veel. Ondanks allerlei halsbre kende toeren op de met steenslag be zaaide weg konden zy echter niet voor komen dat Gaul en Bahamontes een voorsprong van byna anderhalve minuut hielden. Aan de kop had zich intussen een klein drama afgespeeld. Desmet verspeelde de kans om in één ruk naar de finish te rennen met een val in de afdaling. Hij raakte een halve minuut achter op Janssens en Privat. Vyf kilo meter voor de finish kreeg hij echter gezelschap van Mahé en Vermeulin. Toen de eindstreep weer dichterbij was, kwam Desmet toch nog terug in het voorste gelid. Een kopgroep van vijf taan snelde op de finish af en toen zorgde Desmet er voor, dat Janssens in de sprint de nodige ruimte kreeg om Privat achter zich te houden en om tevens de bonificatie van een minuut in zijn zak te steken. (Van onze correspondent) De Koninklyke Marine Jacht Club heeft haar zestigjarig bestaan het afge lopen weekeinde op luisterrijke wyze gevierd door het houden van een groot aantal zeiiwedstryden. Het hoogtepunt van de viering was het bezoek, dat H.M. Koningin Juliana, Z.K.H. Prins Bernhard en de prinsessen Irene en Maryke brachten aan de jubilerende vereniging, terwijl liet hoge gezelschap verder de gehele dag aan boord van het koninklijke jacht „Piet Hein" op de rede van Den Helder bleef om de wed strijden gade te slaan. De voornaamste onderdelen van de zeiiwedstryden waren wel de grote en de kleine Haaksrace, waaraan schepen uit Nederland, Duitsland, Engeland en Denemarken deelnamen. Winnaar van de grote Haaksrace werd de Corinne met stuurman T. J. v. d. Leden van de Nea. Ver. v. Kustzeilers. De kleine Htaksrace werd in drie groepen ver varen en hier werden de winnaars „Najade" van Vice-Adm. H. H. L. Pröp- per. „Marina" van J. H. v. d. Waals en ..Litorina" van W. G. Reinking. Win naar van de door Prins Bernhard be schikbaar gestelde beker voor de beste prestatie on modeisloepen van de K.M. werd Ltz VK 2 A. J. v. Kuyk. Voor de andere wedstrijden waren zowel door H.M. de Koningin als door Prins Bern- Klimmers-duo In de achterhoede had zich intussen ook een interessante strijd ontwikkeld. Zonder zich te forceren, in hun kalmste tempo, gingen Bahamontes en Gaul zy aan zij naar boven. Telkens schoven zy verder van het peloton, dat in vele stuk- De radioreportage van de finish van de twaalfde etappe van de Tour de France is morgen tussen 16 en 17.30 uur. De herhaling is om 19.26 uur en de nabeschouwing om 22 00 uur. Alle uitzendingen via 298 m. BAGNERF.S DE BIGORRE SIGAUDENS Aspin jLoures-Barousse ArreauV^agnères Peyresourdede-Luchon 7.'59 119 km (Van onze sportredacteur) BAGNÈRES DE BIGORRE, zondagavond In een ruime kamer van het zieken huis van Bagnères de Bigorre delen twee omortuiniijke strijders uit de Tour de France pyn en verdriet. Op het ene bed Jigt de Beig Guiliaume van Ton gerloo met het op vele plaatsen geha vende gezicht helemaal in verhand ge wikkeld. Hy is in de afdaling van de Tourmalet ernstig gevallen. Naast hem staart Daan de Groot verweesd voor zich uit, terwjjl de laatste hand gelegd wordt aan het verband rond zyn knie. Hij voelt de pijn nauwelijks, zoals het ook niet tot hem doordringt, dat hij kunstmatig gevoed moet worden. Hij weet zelfs niet, waarom hy plotseling 7- ver van zUn ploeggenoten in het hagelwitte bed ligt. Alles draait en suist in zyn hoofd. Op de gang ont moeten wy de dokter. „Vermoedelijk een hersenschudding. Als het niet te ernstig is, mag hy morgen misschien naar huis. Daar kan ik nu echter nog niet over beslissen." Even later zijn wij in het hotel van de Nederlands-Luxemburgse formatie. Hester opgeWekt is de stemming er met. Zeker, men verheugt zich er over, dat Charly Gaul andermaal heeft laten zien best in staat te zyn de Tour de r ïance voor de tweede keer te winnen. Druk wordt daarom de uitslag van de etappe bestudeerd. Maar tel kens weer komt het gesprek op de val- party, die als ongelukkig gevolg heeft gehad, dat Daan de Groot op zo'n trieste wyze het einde van deze Tour de ï'rance beleeft. ,,Ik moest plotseling uitwijken voor Cen motor", zegt Jaap Kersten. ,,Ik maakte dus een zwieper en voeide toen dat mijn achterwiel geraakt werd. Toen ik omkeek, duikelde Daan de Groot tegen de grond en over hem heen viel Martin van den Borgh. Martin reed snel weer naast me. „Waar is Daan?" vroeg ik. „Die komt vlak achter ons aan", vertelde Martin. Maar Daan bleef weg." Goldsehmidt vertelt het vervolg. „Daan bloedde wat uit zyn knie, maar het leek niet erg. We hebben gauw een nieuw achterwiel in zijn fiets gezet. Hy stapte op en reed verder. Maar in eens begon hij te slingeren en voor we er erg in hadden, klapte hij tegen de grond. We hebben hem in het gras gelegd. Dokter Dumas was er meteen by.«Hij verbood, dat Daan nog verder reed. Wat er daarna gebeurd is. weten we eigeniyk niet. Het heeft zelfs lang geduurd, voor we wisten waar hy was. Toen kwam men ons gelukkig vertellen, dat hy mët de ziekenauto naar het zie kenhuis gebracht is". Daan de Groot was niet de enige onfortuinlijke bij de Nederlanders. Martin van den Borgh kwam deerlijk geschonden aan been en arm in Bag nères aan. „Twee keer ben ik geval len", vertelde hy. Eerst met Daan, daarna, aan de voet van de berg, nog eens. Ik had er wel last van en ben daarom voorzichtig naar boven ge gaan. Na de top heb ik op de anderen gewacht. Het had immers geen zin om alleen door te gaan". „Ik reed wel tachtig kilometer in de afdaling, toen plotseling mijn band klapte. Fk lag natuurlyk meteen tegen de grond", vertelde Jaap Kersten. „Ge lukkig mankeer ik zelf niets". De debutant van de Nederlanders, Bram Kool, kwam niet uitgepraat. „Dat was me nog eens een berg, die Tour malet. Het leek wel of er geen eind kwam aan het klimmen. Maar ik ben de derde Nederlander. Knap niet waar?" Intussen komt ook Charly Gaul. „Jammer van Daan, hij fietste zo goed", was het eerst wat Charly zei. „Wat mezelf betreft? Wel. prettig na tuurlijk, dat ik Rivière, Anquetil. Bobet en Baldini anderhalve minuut achter me gelaten heb. Ik reed nameiyk hele maal niet zo goed ais ik zelf graag wilde. Het weer beviel me niet. Natuur lyk, de zon was op de berg wel weg en er viel af en toe zelfs een beetje regen. Maar het was toch te warm. Daarom ben ik ook heel voorzichtig naar boven gegaan, zonder ook maar een keer wer- kelyk zo hard te gaan als ik wel zou kunnen. Dan toch nog zoveel tyd win nen op je concurrenten is een goed teken. Hoeveel moet ik dan niet kunnen winnen in de Alpen Daar fiets ik im mers altijd beter!" In het hotel van Nelux loopt Jempie Schmitz met een pynljjke knie rond. ..Dat spiertje hinderde me al langer. Ik hoopte, dat het in de voorgaande dagen wel over gegaan zou zyn. Net zoals by Gerrit voorting. Die voelt nu immers niets meer. Maa>- liet mocht niet zo zyn. Na tachtig kilometer kon ik niet meer". Een wegwedstrijd voor professionals en onafhankelyken in Kruïningen is za terdag gewonnen door Wim van Est, die het 130 km lange parkoers aflegde in 3 uur 24 min. 30 sec. Hein van Bree- nen, Jo de Roo en Ab Geidermans werden resp. tweede, derde en vierde in dezelfde tyd als de winnaar. De uit slag luidde verder: 5. Gys Pauw op 200 meter; 6. Joop van der Putten 3.25.30; 7, Michel Stolker; 8. Piet Rent meester: 9. Schalk Verhoef; 10. West dorp. hard twee medailles beschikbaar ge steld. Een zeer byzonder schouwspel lever de zgn. Admiraalzeilen op. Zondag- midoag namelijk koos de „Piet Hein" met de koninklijke gasten aan boord, hgplaats op enkele tientallen meters uit de wal bij Den Helder, waarna een groot aantal schepen eskadersgewijs voorbij dit „admiraalsschip" voer en een saluut bracht. Omstreeks zes uur vertrokken de hoge gasten weer. De prijsuitreiking van de wedstrijden werd 's avonds verricht in de Marine Offi cieren Club in Den Helder door de voorzitter van de K.M.J.C. Vice-Admi- taal W. J. Kruys. Enige uitslagen: Drakenklasse zater dag: 1. De Bezem, strmn. J. Boom (AR en ZV); 2. Boreas, strmn. J. P. Visser (ZZV). Zondagochtend: 1. Luchtloper, strmn. G. N Honig (AR en ZV); 2. Boreas, strmn. J. P. Visser. Zondagmid dag: 1. Boreas, strmn. J. P. Visser; 2. De Bezem, strmn. J. Boom. Ronde en platbodemjachten: 1. Maar- tje, strmn. C. J. W. v. Waning (KMJC); 2. Friso, strmn. H. P. Linthorst Homan (Oostergo). Tjalken zaterdag: 1. De Lachende Leeuw, strmn. W. van Olphen (KMJC). OA en OE gemeten jachten: 1. Jan Klaassen. strm. J. Scheffer. Niet gemeten jachten: 1. Vrouwe Ja- coba, strmn. J. Brugman; 2. H K 22, strmn. D. van der Scheer. De Zaandamse zwemvereniging Nep- tunus heeft zondag in de Nieuwe Zee haven te Zaandam een nationale 2 km- zwemwedstryd gehouden, meetellend voor de Zwemkroniekbeker. Het meest opvallend was, dat de winnares bij de dames, Corrie Schimmel, zelfs sneller was dan André Hermsen, die bij de heren zjjn zoveelste overwinning be haalde. Uitslag; 1. Corrie Schimmel (Gooi, Bussum) 27.05.3; 2. Astrid Ording (Gooi, Bussum) 27.54.3; 3. Willy Lambour (Naarden) 28:02.0. Heren: 1. André Hermsen (Robben, Hilversum) 27.32.1; 2. W. Bergman (De Zyl, Leiden) 28.01.5; 3. J. W. de Witte (AZC, Apeldoorn) 28.13.4. Zaterdag werden te Waddinxveen S km-wedstryden voor dames en heren gehouden. Bij de dames vrye slag zege vierde Marie Heemskerk van Naarden vóór haar clubgenote Willy Lambour. Bij de heren bleek André Hermsen van De Robben weer de snelste. De 3 km dames schoolslag was voor Rita Kroon (Robben). Tydens atletiekwedstryden te Parys heeft de Fransman Seve de 100 meter gelopen in 10.2 sec. Dit betekent een evenaring van het Europees record, dat reeds op naam staat van de Duit sers Heinz Fuetterer, Manfred Germar en Armin Harv. De overwinning van Seye kwam al# een grote verrassing. Favoriet en „oude" recordhouder Joy- celyn Delecour eindigde op de tweede plaats in 10.4 sec. De Grote Prys van Engeland moto- cross, die zondag is gehouden en mee telt voor het wereldkampioenschap, is een grote Engelse triomf geworden. De eerste drie plaatsen eisten de Engelsen voor zich op en als winnaar werd ge huldigd de BSA-rijder Jeff Smith. De Nederlander Albert Dirks eindigde als vierde en was daarmee de best ge plaatste buitenlander. De einduitslag was: 1. Jeff Smith (G.-B.), 2. Dave Curtis (G.-B.), 3. Derek Rickman (G.-B.), 4./5. Albert Dirks 1 Ned.) en J. Draper (G.-B.). De stand voor het wereldkampioen schap luidt thans: 1. Lundin (Zweden) 34 pnt., 2 Archer (G.-B.) en Nilsson (Zweden) elk 20 unt., 4. Broer Dirks (Ned.) 18 pnt.. 5. Curtis (G.-B.) 17 pnt., 6. Smith (G.-B.) 13 pnt. De ploeg van het Duitse SSS Barmen heeft ongeslagen het tweedaagse inter nationale waterpolotoernooi in het zwem bad „Het zwarte plasje" te Rotterdam ge wonnen. Achtereenvolgens versloegen de Duitsers zondag KAZC (4—2) en Sutton And Cheam (32). De eindstand: 1. SSS Barmen 6 pnt.; 2. KAZC 4 pnt.; 3. SVH 2 pnt.; 4. Sutton and Cheam 0 p. De Duitse derby over 2400 meter begiftigd met een prys van 90.000 gul- den, is gewonnen door het Duitse I paard Vomo. De nationale en internationale auto- wedstryden op het circuit van Zand voort trokken ongeveer 10.000 toeschou wers die van goede sport hebben ge noten. De wedstryden werden vlot en zonder noemenswaardige ongevallen af gewerkt. Na interessante nationale wed strijden werd gestart voor een monster race over 60 ronden voor wagens tot en met een cilinderinhoud van 1600 cc. In deze internationale ontmoeting was een landenwedstrjjd tussen Engeland en Ne derland gevoegd, -"ie in een eclatante overwinning (66-12) voor de coureurs van het lage land eindigde. De oorzaak was hoofdzakelijk dat de Engelsen met veel pech te kampen had den, waardoor slechts één rijder (Fer- gusson) tien punten kon vergaren. Voor de snelste ronde van Graham Warner werd nog twee punten toegekend. De Nederlanders Vetter, Van Dijk en Poll namen energiek de kop doch in de ze vende ronde nam de jeugdige Engels man Jim Clark na prachtige gevechten de leiding over. Ook het rijden van Graham Warner viel byzonder op en hij wist zich lange tijd op de tweede plaats te nestelen. Na een verwisseling in de 22e ronde tussen deze twee Engelsen werd Clark in de 31e ronde uitgescha keld. Warner werd nu fel bestookt door de Duitser Koch doch hy wist zyn lei dende positie tot na de 45e ronde te handhaven. Een slipper in het bos zon der persoonlijke ongelukken schakelde Warner echter uit. Koch bleef hierna heer en meester van het veld terwijl Van Dijk zich rustig van de tweede plaats verzekerde. Uitslagen van de eerste nationale race (50.32 km), klasse A tot 1000 c.c.:l H. v. Zalinge, Bussum op Saab 93 tyd 27.29.2 gem. 110.503 kny op een ronde: 2 A. D. v. d. Woerd, Deventer D.K.W.. Klasse B 1000-1600 c.c.: 1 M. Huisman, Apeldoorn Volvo p.v. tijd 27.28.1 gem. 109.908 km.; op een ronde: 2 C. Bruin- sma, Hoensbroek Borgward Isabella T.S. Sportwagens: 1 O. Rosenblatt, Amster dam M.G.-A. tyd 26.41.4 gem. 113.111 km; 2 C. v. d. Leden, Beverwyk Alfa Romeo tijd 26.46.5. Sportwagens boven 1600 cc: 1 H. Kievit, Bussum met Aston Martin 29.45.4, gem. 118.362 km, 2 R. van Nispmi, Den Haag met Chevrolet 29.50.4. Rensportwagens klasse E: 1 B. Laming, Rotterdam met Bugatti 29.20.2, gem. 111.482 km, op 1 ronde: 2 L. J. W. Ampt- meyer, Den Haag met Simca Rensport. Rensportwagens klasse F: 1 R. Slotema- ker, Zandvoort, met Hirondelle 28.46 5, gem. 131.144 km, 2 Hans Tak, Bloemen- daal, met Mercedes 30.18.2. Uitslag van de internationale wed- stryd: 1 H. Koch (Duitsl.) met Porsche 2 uur 05 min." 52.3 sec. gemiddeld 119.923 km per uur, 2 G. J. F. van Dyk (Ned.) met Porsche 2.07.13.1 gem. 118.650 km, 3 Karl Braun (Duitsl.) met Porsche 2.07.40.5 118.228 km per uur, op 1 ronde: 4 Leo Levine (VS.) met oPrsche. 5 William Linder (VS.) mei Porsche, 6 Warren B. King (V.S.) met Alfa Romeo,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 7