I W. v. d. BURG Cil *n(Jewan(*en 2 Mei drama van de zee Reclame Vondst zoeklicht Geurig schip voor de koningin Handel en transport lopen vast bij agrarische politiek Nieuw proefstation champignoncultuur voor de te Horst I I 1 I I I verzekering; concern CONTROLEUR r.k. I AKTIEI Bedorven maag ENTOSORBINE' kampioen - advertentie LAATSTE BERICHTEN DALHUISEN secretaresse en diarree Kampioener Het behoeft geen kapitalen te kosten! Kraaienest om 12 uur 15,15 m hoog ^aakt voor Uw zaak H. W. DAMES KAPSTER AANK. KAPSTER ffM/; ee/r Aif/f roor ee/rmcff/? De kunst van het uitrusten Bantam Van der Zee gaf tegen Jaeob op Zilveren Kamerpenning voor ir. Th. Ruys „Alchiba^ gaat te water Voorlichting aan kappers-bedienden Afscheid keurmeester MARINUS THEODORUS VINCK zoekt voor haar buitendienst een: GEVRAAGD SALON ZOMERJAPONNEN TERLENKA ROKKEN Juwelier BLOM UNESCO LOTEN WINKELIER a fl. I.- per stuk OOWOSKCURO 0 0. Mm V Jvisum DOUWE EGBERTS Koninklijke Tabaksfabriek - Koffiebranderijen Theehandel N.V. zoekt ter vervulling van de functie op een van haar stafafdelingen te Utrecht een beschaafde en intelligente kracht, leeft, tot plm. 30 jaar, die de mid delbare school met succes heeft doorlopen en over een ge degen ervaring beschikt als steno-typiste Nederlands. Sollicitatiebrieven met zo volledig mogelijke inlichtingen omtrent opleiding en ervaring, te richten aan de perso neelsafdeling te Utrecht. bederven het plezier I Openlijk dank Handel en Bedrijf '''iijfiiirfiiiiiirimiiiiiiiriiiiiiiiiiiimijiinimiiiiinifiinniiiiiimiiiniimiiiiniiniiiiHiimniiiimimninirimimiiiiiiiiiiimiiiniiir'miimiiiinimmifirtimiHfiniimiiiiiiimiiiiB met de plaatsing van een kunt gij wellicht uw doel reeds bereiken. DINSDAG 7 JULI 1959 llllliiiilillillilil 20 minuten verlies lp „Bezorgdheid" WW®. In de Mariastichting te Haarlem overleed op zondag 5 juli 1959, voorzien van de Genademiddelen der H. Kerk, in de ouderdom van 78 Jaar in het 55ste Jaar van zijn Priesterschap, de Zeereerwaarde Heer Emeritus-Pastoor van de Parochie van de H.H. Engelbewaarders te 's-Gravenhage. Namens de Familie, C. POUW. pr„ Executeur-testamentair Heemstede, 5 juli 1959. Huize „St. Bavo", Kerklaan 85. De Overledene is opgebaard in de rouwkapel van Huize ,,St. Bavo". De plechtige Zielenvespers worden gezongen op woens dag 8 Juli om 19.30 uur in de kapel van Huize „St. Bavo" alwaar op donderdag om 9 uur een H. Mis van Requiem wordt gezongen. In de kerk van de H.H. Engelbewaarders, Brandt- straat te 's-Gravenhage, worden op vrijdag 10 Juli H.H. Missen opgedragen om 6.43, 7.30 en 8.15 uur; de Lauden worden gezongen om 9.30 uur. de plechtige Uitvaart dienst om 10 uur, waarna te circa 12.30 uur de begra fenis plaats heeft in het priestergrai van het r.-k. kerk hof aan de Kerkhoflaan aldaar. (LEVENS- EN VARIA MIJ.) MET STANDPLAATS AMSTERDAM. Flinke personen tot 45 jaar, welke zich in staat achten deze ambulant-administratieve functie met succes waar te nemen en in het bezit zijn van het praktijk-diploma boekhouden, worden verzocht uitvoerig met de pen geschreven solli citaties met opgave van leeftijd, opleiding en vorige functies etc. te zenden onder no. 737' Reel. bur. Suggestief, Keizersgracht 332, A'dam. JUWELEN, GOUD ZILVER INKOOP Kruisstraat 19 Haarlem (b.d. Ridderstr.), Tel. 16910 en Aleidastraat 92 b Tilefoon 66314 Diverse tinten en pryzen LANGE KERKSTRAAT 19 SCHIEDAM - TEL. 66135 Lijnbaan 40 (naast Thalla Theater). .Tel. 1S6673. R'dam In- en verkoop occasions goud. zilver en briljant *40. l'O DBO/IPL/ 700' 5 MRT 1059 OOfOOBKCURO O.O. Min'v 'jytnfH MO.' l'O 300^109/ 300. 3 MRT 1939 Veel fruit, verse groenten en sla-tjes. koele dranken - héérlijk! Maar opeens I voelt u zich onpasselijk en ..loopt u leeg"; kou op maag en ingewanden. Zo'n maag- en darmstoornis is nü geen probleem meer. I ENTOSORBINE - witte, aan- gename tabletten - bevat 6 5 snelwerkende geneesmidde-1 len die de maag tot rust brengen en de ingewanden I zuiveren - de diarree stopt. Voor die typische zomer-! narigheid hoort ENTOSOR-I BINE (f 1.90 per buisje) inj elke huis- en reisapotheek." ENTOSORBINE helpt direct - u! is zo weer in orde I en kunt weer nor- maal aan alles meedoen. Openlijke dank aan God voor verkregen gunst op voorspraak van br. Everardus Witte O.F.M. Openlijk dank aan 't H. Hart van Jesus voor verkregen gunst. Enige huisjes of blokje te koop gevraagd. Br. onder no. S 2752 bur. Nieuwe Schiedamsche Cou rant, Dam 18, Schiedam. 14 dagen gratis op proef alle mer ken televisies compleet geplaatst. Min. 1ste betaling. Verder ƒ7.- p.w. eigen techn. dienst, t^l. K 1800-123153 tot 6 u. Ook radio's en bandrecorders. Melchers voor toerrijwielen v. a. 125.. Desgewenst vanaf 2.50 per week. Reparaties, moffelen. Singel 4 bij de Rotterdamsedijk. Tel. 67544. Diversen Nachtelijke tobberijen. Calma Dragees brengen overspannen ze nuwen tot rust ƒ2.- bij elke dro gist. Welke timmerman wil enige kar weitjes doen als bijverdienste. Brieven onder no. S 2752 bur. Nieuwe Schiedamsche Courant. Dam 18, Schiedam. 11. In april 1906 gebeurde het. De bemanning had gemonsterd met bestemming Port Natal. Rustig zeilde het schip langs het Ka naal. Achteraf gaven de geredden toe, dat de ruimen soms ver rassend veel water maakten, maar wie lette daar nu op. Het schip was goed. Maar de nacht van de achttiende april viel in boven de Golf van Gascogne, toen het als een lopend vuurtje ging: De ruimen staan vol. HozenCommandant Fourcault liet pompen. Alles werd ingeschcakeld. Nog geloofde niemand aan het onmogelijke. De handpompen konden het niet bolwerken. „Dan de stoompom pen maar", schreeuwde Fourcault. Pas op dat ogenblik werd de catastrofe duidelijk: het water had de ketel bereikt. 10. Het was midden april 1906 toen de Graaf de Smet de Nayer voor de laatste maal uitvoer. Het prachtige schip, hoog opgetuigd, slank gebouwd en met een metalen kiel was twee jaar tevoren door de Engelse werven afgeleverd. En bijgelovige zielen fluis teren, dat het daar al begon. Op de dokken van Greenock sloeg het lot toe. Een onhandige beweging en de zeiler kapseisde. Een veeg teken, mompelden enkelen. Maar toen de Smet de Nayer van stapel ging juichten honderden aan de kant. De boot deed Chili aan, voer tweemaal langs Kaap Hoorn. En in het logboek werd op getekend: Voorspoedige reis. Geen enkele moeilijkheid. 12. Bij dageraad spoelde het water al over het eerste dek. Alle zeilen werd bijgezet, maar zelfs een full speed varende Graaf de Smet de Nayer kon de wedloop tegen de dood niet volhouden. „We verlaten het schip", beval Fourcault. Maar het blinde noodlot greep alweer in. De grote sloep en drie van de vier kleinere werden gekraakt. De vierde boot stootte af en verdween uit het gezicht met 26 man aan boord. 33 bleven achter Toen knielde de bemanning. En op de brug gaf aalmoezenier Cuypers de zegen aan allen die knielden. Naast de aalmoezenier stond de gezagvoerder en zijn eerste officier, baron van Zuylen. De zee kwam op.... 9. Over het einde van de „Graaf de Smet de Nayer" zweeft nog altijd de waas van het mysterie. Drieëndertig officieren, cadetten en manschappen schoten er het leven bij in. De hoge Belgische driemaster, een schitterend oefenschip van de marine, ging ge heimzinnig ten onder. 26 man konden zich redden in een sloep en werden opgepikt. Het was de Franse zeiler de „Dunkerque" die de ramp nog min of meer kon beperken. België was totaal verslagen. Hoe kon dit gebeuren? Hoe was het in hemelsnaam mogelijk, dat het schip bij spiegelgladde zee en met geen enkele klif in de buurt water maakte? Het opvijzelen van het Kraaienest naar de top van de Euromast op het terrein van de internationale tuinbouw tentoon stelling Floriade I960 te Rotterdam, ver loopt voorspoedig. De N.V. Werkspoor, die dit karwei in 131 uur wil klaren, heeft de gunstige weeromstandigheden mee. Nadat nien gisterenmiddag gereed was gekomen met het lassen van een rail on- derhettoenreeds één meter omhoog ge tilde Kraaienest. kwam er snel tempo in het vijzelwerk. Vanmorgen om half zes, bij het aantre den van de eerste dagploeg, hing de kolos reeds op 10,80 meter boven he tpunt van uitgang. Hedenmiddag had het Kraaie nest een hoogte van 15,15 meter bereikt. Enkele technische moeilijkheden, die in de loop van de ochtend ontstonden een efecte vijzel veroorzaakte bijv. een opont houd van ongeveer 20 minuten hadden geen noemenswaardige invloed op de snel heid, waarmee het Kraaienest zijn weg naar de top van de Euromast vorotzette. Voor dit unieke stuk werk bestaat gro te belangstelling bij het publiek- Gisteren avond zag het zwart van de kijkers. Rond middernacht hadden ongeveer tweehonderdbelangstellenden hun discus sie over de gang van zaken nog niet be ëindigd. MINSTENS VIER WEKEN vakantie moe ten we hebben. De grote inspanning, wel ke ons werk en in het algemeen het mo derne leven van ons eisen, maakt het no dig. dat we een flinke rust nemen. En wat die werkweek van vijf dagen betreft, ia- ten we oppassen, dat wat..we vroeger in vijf en 'n half of zes dagen deden, niet in amper vijf samenknijpen, want, San is de zenuwoverspanning niet te overzien.... Men weet het, de werkweek van vijf da gen is bezig, een internationale kwestie te worden. Ten onzent is Philips doende, er voorbereidingen toe te treffen. In Duits land wordt de roep om de werkweek van vijf dagen steeds krachtiger. Op de tweeëntachtigste Duitse artsen dag, dezer dagen te Lübeck gehouden, is het probleem het onderwerp van langdu rige debatten geweest, nadat enkele ex perts er een inleiding over hadden gehou den. Een daarvan, prqf. dr. Anton Hittmair. overigens uit Innsbruck in Tirol afkomstig die zich op de ..Wissenschaft vom Urlaub" ais soeciaiistenstudic geworpen heeft, ver klaarde. dat de werkweek van vijf dagsn een beel twijfelachtig geschenk is. Het wordt tijd, zei hij, om de sociale vooruit gang in verstandig overwogen banen te leiden. Hij verklaarde, niets voor vijf dagen werken pee week te voelen en bepleitte een vakantie van minstens vier weken. Hierbij had hij in eerste instantie de ge middelde werknemer in fabriek, werk plaats. magazijn en kantoor op het oog WE ZIJN NOG NIET ZO ver dat we. zo vervolgde hij, ook weten, hoe we die twee vrije dagen in de week op gepa6te wijze moeten doorbrengen, d. w. z., dat ze or.« ontspannen, ons rust verschaffen en nieu we energie opleveren. In de werkweek van vijf dagen wordt "t tempo nog hoger opgevoerd, dan het ai is en op die twee vrije dagen drukt dan de last van oververmoeidheid. Van maan dag tot vrijdag produceert de mens een maximum aan concentratie, om dan op eens in een ledig niets doen te vervallen Maar hij heeft nog niet geleerd, van een zalig niets doen te genieten. Zijn ontspan ning is meestal inspanning, hij concentreert zich weder op andere dingen dan zijn werk, doch concentreert zich en de zaak worot eigenlijk op dezelfde manier voortgezet De slijtage aan de zenuwen wordt in net weekend niet goedgemaakt. Naar de prak tijk bewijst, stijgt als gevolg van het niet goed bestede weekend zowel in de fabrie ken als op de kantoren 't aantal fouten en ongelukken. Allereerst zal het nodig zijn. dat in het weekend en tijdens de vakan tie naar verbetering van de gezondheids toestand worde gestreefd. Prof. dr. Marchionini, directeur van de dermatologische kliniek te München was van mening, dat de werkweek van vijf da gen, waar deze reeds is ingevoerd, beslist gehandhaafd moet blijven. De arts zal er volgens hem op dienen te letten, dat voor bcpaülde individuen het tempo niet te hoog wordt opgeschroefd. Wij dokters zullen overigens, zo stelde hij vast, leraren moeten worden in de kunst van het uitrus ten. DEZE HOOGGELEERDE HEER raakte volgens aller oordeel de kern van de kwes tie. Al krijgen we nog zoveel rust en uoj zoveel vakantie, als we niet leren uitrus ten. dan helpt het toch niet veel. Dit geldt vooral voor mensen uit de grote stad en voor industriedrbeiders. wier werk door eentonigheid en simpelheid dubbel ver moeiend en zenuwslopend is. Men heeft ook gesproken over een week van vijf dagen voor de school. Het zal no dig zijn. zo werd naar voren gebracht, dat de school zich aansluit bij de werktijden der ouders, anders ontstaan er spanningen en moeilijkheden, ook voor de kinderen Maar laat men zich er ook hier voor wach ten, de leeretof voor vijf en een halve dag in vijf dagen samen te persen. Boven dien vele kinderen zullen in een vijfdagen- week op de straat geworpen worden, me: alle gevolgen van dien. Men werd het er ten slotte over eens: het ophopen van werk in een zo kort mo gelijke tijd is fataal. Tijdens bokswedstrijden in de open lucht te Calais, heeft de Franse bantam 1 Elysée Castre, door opgeven in de 6e ronde. gewonnen van de Nederlander Hein van der Zee Op het programma stond o.m. een wed strijd in het vlieggewicht tussen de Frans man Jacques Jacob en de Nederlander Berkhout. Maar deze ontmoeting kon niet doorgaan wegens regen. De uitslagen van de amateurpartijen waren: L. Vree (Schiedam) tegen Litsen (Fr.) onbeslist. A. Jansen (Rotterdam) versl. Mare Hcdebaux (Fr.) op punten Schaay (Rotterdam) tegen Laroussi (Fr.) onbeslist Van Agtnaal (Roosendaal) ver liest op punten van Deneux (Fr.)- Sebu- dun (Den Haag) verliest door k.o in de tweede ronde van Robin (Fr.). (Van onze Limburgse redacteur) Het reeds enkele jaren bestaande proef station voor de champignoncultuur heeft thans In Horst de beschikking gekregen over een fraai nieuw gebouw, dat aan alle eisen voor het uitvoeren van proeven ten behoeve van de champignonteelt vol doet. Het nieuwe proefstation, gebouwd door architect J. J. Margry, is vandaag op feestelijke wijze door de minister van Landbouw en Visserij, mr. V. G. M. Ma- rijnen geopend. Tegelijk met de opening is aan de voorgevel van het gebouw een mozaïek onthuld, vervaardigd door de kunstenaar T. J. M. Jacobs. De leiding van het station berust bij dra. P. J. Bels en diens echtgenote dr. H. i. Beis-Koning. Samen met 'n aantal assis tenten zullen beiden in het nieuwe gebou a op doeltreffender wijze dan voorheen proeven kunnen nemen ten behoeve van de champignoncultuur. .Wetensehappelijk onderzoeke- zij d» mogelijkheden om de gemiddelde op brengst aan champignons per vierkante meter zo hoog mogelijk op te voeren De gemiddelde opbrengst bedraagt thans vijf kilogram per vierkante meter teeitgrond Het opvoeren van de champignonprvduk- tie is vaak een kwestie van mestbehanda ling, de wijze van klimaatregeling, de sa menstelling van de teeltaarde, etc. Ten aanzien van dit alles verstrekt het proefstation te Horst waardevolle advie zen aan de Nederlandse champignontelers Dit is vooral sinds kort van groot belang da... het aantal telers in de laatste jaren enorm is toegenomen,-nl. van 180 in 1955 tot 520 in 1959. De Nederlandse champig nontelers zullen ernaar streven 't binnen lands verbruik van champignons te doen stijgen. In vergelijking met het buiten land, met name Frankrijk en Engeland, waar 400 gram champignons per hoofd en per jaar wordt geconsumeerd, slaat Ne derland met een verbruik van 70 gram per hoofd per jaar geen al te best figuur. Tot veler verrassing nam gisterenmiddag de heer ir. Theo Ruys weer plaats in een der zetels van de Rott. Kamer van Koop handel die hij vorig jaar had verlaten. Zijn aanwezigheid had een bijzondere re den: de Kamer wilde hem voor zijn bij zonder werk als lid dezer Kamer van 1945 tot en met 1958 en als lid van vele commissies eren met de zilveren penning van de Kamer, die hem door mr. dr. K. P. van der Mandcle werd overhandigd- De heer Ruys die, naar de heer v. d. Mandc le memoreerde, de diepbetreurde Willem Ruys opvolgde, dankte voor het eerbetoon. De heer v. d. Mandele wenste de heer mr. Jacq. Dutilh nog geluk met het vol tooien van zijn 75ste levensjaar en de hem verleende Van Oldenbarneveltpenning en hij zeide, dat de Kamer een gelukwens had gestuurd naar oud-voorzitter dr. Engelbracht, die zijn 85ste verjaardag had gevierd. Tijdens de Kamerzitting legde de heer v. d. Mandele een verklaring namens de Kamer af. waarin de bezorgdheid over de ontwikkeling van de gedachtengangen in Europa over de agrarische politiek tot uiting werd gebracht. Daarbij werd gewezen op de bescher mende maatregelen door de natuurlijks voorkeur onder de lidstaten van de Euro pese Economische Gemeenschap op agra risch gebied, op de rechtkundige verplich tingen van de lid-staten tot het afsluiten en uitvoeren van contracten op lange ter mijn en op de eis, de landbouw binnen dp gemeenschap te beschermen tegen onver. gelijkbar^ concurrentie-voorwaarden van buitenaf. „Over de zo noodzakelijke rationalisatie van de Europese landbouw door con currcTitie van binnenuit zowel als van buitenaf wordt niet of nauwelijks gerept." Gevreesd wordt dat in een Furopesa landbouwmarkt een dure produktie in stand wordt gehouden, importen tot het minimum worden beperkt en de vrije han dels- en transportdiensten hun functie niet kunnen vervullen. Gepleit wordt voor een gezonde aansluiting bij de wereldmarkt, zodat hij het sluiten van contracten op lange termijn in de Europese markt do zelfstandige handel in vrijheid een rol kan spelen waarbij tevens open relaties, zo wel wat de import als wat de export be treft, met alle delen van de wereld onder houden kunnen worden. Na dit bétoog gaf de heer E. G. M. Drie beek een overzicht van het behandelde van het door hem op 15 en 16 juni te Pa rijs bijgewoond overleg van de Kamers van Koophandel der E.E.G.-Ianden te Pa rijs. Woensdag 22 juli zal van de scheeps werf Gusto te Schiedam, -de tewaterla ting plaats vinden van het m.s. ..Alchiba". In verband met deze tewaterlating zal op de Nieuwe Maas tussen kmr 1005.7 en 1006.5 het scheepvaartverkeer worden gestremd op genoemde datum vanaf on geveer 17.50 uur tot na de tewaterlating of zoveel langer als nodig mocht blijken.' Koningin Juliana heeft gisteren op het paleis Soestdijk druk bezoek gehad. Niet alleen waren het dc Rotterdamse invali den van ,'St.-Liduina'' die voor hun vor stin defileerden, maar ook kwam een gro te stoet bejaarden even langs, waarvan de heer Waaldijk uit Capclle aan den IJssel een prachtige mand met bloemen en fruit, gearrangeerd ais een schip met geurige en kleurige lading, aanbood. Vrijdagavond om 8 uur zal dn een der zalen van Ca.Iand West, Nieuwe Binnen- weD te Rotterdam, uitgaande van de drie erkende organisaties van ka.ppersperso- nee! (vwo. de katholieke „St. Cosmas") een voorlichtingsavond worden gegeven, die noodzakelijk voor zeer velen wordt ge acht. Bij de in de laatste weken gehouden examens bleken er nl. moeilijkheden te bestaan inzake de toelating van kandida ten, die niet voldeden aan de in het re glement op de bediende-examens gestelde voorwaarden. Deze moeilijkheden hadden betrekking op het genoten onderwijs en met name betrof het de voorlichting, die door de onderwijs-instellingen was gege ven De organisaties van kappers-perso neel achten het nu de hoogste tijd, over de gang van zaken opheldering te geven, mede om de hiervoor aangeduide moei lijkheden voor de toekomst te voorkomen Vandaag werd aan de Keuringsdienst van Waren voor het gebied Rotterdam door directie en personeel afscheid geno men van de eerste keurmeester de heer R K. Smits die na een diensttijd van 45 iaar de pensioengerechtigde leeftijd be reikte

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 10