UCROBATENKWEEK in oud Amsterdams pakhuisje Gevraagd door Ringling en Krone I P olitie-sportv erenigingen zwommen naar nationale titels Afgrendeling concurrentie onrechtmatig? 9 Picnicrepen voor t gulden Vondst 'n -iet zoekHcht s 1 pak cornflakes van 69 voor 50 ct. 1 blik gehakt van f. f.15 voor f. 1,- DE KOFFIE-EN THEEZAAK DE MAN MET DE TIEN HERSENSCHUDDINGEN Wachten op nieuwe Nellen-sisters Dagproduktie in roei Slachtoffers drama te Putte begraven Schietpartij in Haagse straten F eijenoord-Lokomotiva op 11 augustus [fEmDlaEklr Mf If Hoe anderen Eerste Nederlandselie Sclieepsverband Mij Koningin opende nieuwe elektriciteits centrale N S C- WOENSDAG 15 JULI 1959 PAGTNVS De Zweedse zeereus „Cripsholm" schommelde niet, schoof in een strakke lijn door het groene oceaan- water. En toch maakte Henk Hui sing een val. Zomaar opeens achter over, met zijn hoofd tegen het houten dek. De Engelse heer met wie hij in gesprek was, boog zich verbaasd over hem heenAcht hersenschuddin gen had Henk Huising met succes verwerkt. De negende kwam hij ech ter niet meer te boven. De man die in Kaapstad op de „perenrand" van een dertig meter hoog gebouw reed om reclame te maken voor zijn num mer, die 's avonds voor een opge togen publiek met zijn fiets hoog bo ven de grond balanceerde op glas platen en minuten lang aan zijn tan den kon hangen was voor zijn ver dere leven uitgeschakeld. Voor hém zou het grote applaus, waarmee hij op zijn reizen door de wereld zo ver trouwd raakte, niet meer klinken. Op de meest eenvoudige tuimeling uit zijn carrière braken grote illu sies. IN OVERSCHIE Gefdïg tot er» met 2Y\u\l 1959 lip •A Aflossing en Conversie van pandbrieven IN VLAARDINGEN Vijfjarig jongetje verdronken „Ik heb in mijn leven al heel wat klappen gehad, meneer. Maar hoe ere ze ook waren, steeds kwam ik er weer Do ven op." Dit zegt Henk Huising nu ruim tien? jaar na zijn onfortuinlijke zeereis. Wij vonden de invalide acrobaat in een bijzonder passende omgeving: op de zolder van een beeldschoon Amsterdams pakhuisje aan de Oude Schans, temid den van de apparatuur, waarmee hij eens zijn triomfen vierde. Aan de forse hanebalken, pal onder het dak, hingen trapezen, stoeltjes, bruggen, ringen, lon- ges en onder een groot ijzeren rad een een-wielig fietsje. Het zonlicht, dat door de geopende klapdeuren naar binnen viel, gleed speels over fel gekleurde affiches met leeuwen en tijgers, clowns en acrobaten enklinkende namen als Ringling Bros van de Bamum en Bailyshow, Bouglioni van het cirque d'Hiver in Parijs, Carl Krone en Billy Smart. Een wonderlijke ruimte, waarin het rook naar vroeger en de carillon- klanken van de Montelbaanse „Malle Jaap" goed hoorbaar waren. Scherende meeuwen Henk Huising woont op deze zolder, samen met zijn trouwste kameraad, het pittige keffertje „Cupi". Hij heeft er gewoekerd met de ruimte en heel ver nuftig tegen de flanken van het pak huisje een paar kamertjes in elkaar ge timmerd. De wanden zijn volgeplakt met foto's van hem en zijn verschillen de partners, van bevriende acrobaten en al degenen, die op zijn zolder hun eerste schreden zetten in het artiestenvak en nu onder klapperende circustenten als meeuwen door de ruimte scheren, vlot en vaardig het nummer brengen dat Henk Huising met groot geduld voor hen opbouwde. Het verhaal dat wij te horen krij gen was lang, maar met een varia tie van triest en vrolijk, uitermate boeiend. Reeds als een jongen van I een jaar of dertien had Henk Huising de smaak te pakken. Hij werkte bij een smid die zó ontzettend dronk dat hij geen hamer in zijn handen kon houden en meestal in de smidse lag te I snurken. „Van enig toezicht was geen sprake en u begrijpt dat ik meer buiten dan binnen de smidse ver- toefde. Bijna steeds konden ze me vinden in de Jonkerstraat, liggend i op mijn buik voor de deur van een oude schillenloods. Daar oefenden re- gelmatig een stel parterreacrobaten. Door de spleet onder de deur keek ik j naar hun salto's en handstandjes. Die kerels hadden daar een enorme he- I kei aan en zo gauw ze me in de ga- ten kregen, joegen ze me weg. Maar j ja, hoe gaat dat, je komt toch weer i terug. Nou en op een goede dag kreeg i ik dreun op me kop, zo hard, dat ik weken lang in de gestrekte houding moest blijven: de eerste hersenschud- I ding. Maar zodra het beter was, stond ik er wéér en dat maakte op de acro baten diepe indruk. Het ijs was meteen gebroken en ik mocht voortaan de 1 zolder voor hen aanvegen. Van het I een kwam het ander. Ook ik begon aan salto's en handstandjes en dat kostte me wel een tweede hersen schudding, maar dat mocht de pret niet deren. De acrobaten hielpen en ik kreeg de kneepjes van het vak on- knie." der de Moeders tranen Ondanks moeders tranen trok Henk Huising er op uit, samen met twee vrienden. De Drie Hulsey's noemden zij zich. Op de Grote Markt in Gronin gen maakten zij hun debuut tegen een Btghens berekening van het CdELS. bedroeg de algemene produktie-index1 van de nijverheid (excl. de bouwnijver heid) in mei j.l. 138 tegen 139 in april en 128 in mei 1958 21% (resp. 24 en 22%) arbeidsdagen en de algemene pro duktie-index, gecorrigeerd voor seizoen en lengte der maand 140 tegen resp. 135 en 125. Bij de indexcijfers per bedrijfeklasse viel ten opzichte van mei 1958 in alle groepen een stijging te constateren, wel ke het grootste was bij de metaalnijver heid (157 tegen 141) en de leder- en rubbemijverheid (132 tegen 117). De chemische nijverheid toonde een verbe- tering van 133 op 140, de groep gas, electriciteit en water van 129 op 136 en de voedings- en genotmiddelenindustrie van 126 op 135. Ten opzichte van apnl j.l. daalde het eijfer voor de chemische nijverheid van 144 tot 140, voor de le der- en rubbernijverheid van 139 tot 132, voor de mijnbouw van 115 tot 111, voor de metaalnijverheid van 161 tot 157 voor de groep gas, electriciteit en waiar van 143 tot 136. Slechts de sector ïjoowmaterialen en aardewerk en de voedings. en genotmiddel; gaven een stijging te zien resp. van 127 op 128 en van 120 op 135. Van de tex tielnijverheid waren in itó. I. m ba* ck» weekloon van 2.50 en een krenten brood. Ze trokken van de ene kermis naar de andere en maakten kennis met bekende artiesten als Tillie Kalkhoven met de duifjes. Maar toen in 1914 de mobilisatie werd afgekondigd, moesten de twee vrienden in dienst en stond Henk Huising alleen op de kade van Delfzijl. Hij had genoeg van dat zwoe gen en ploeteren in warme kermis- tentjes. Hij wilde het grote werk, ,,an de trapé" in een circus. De ontmoeting met Gerrit Hillinga leidde tot de ont dekking van het pakhuisje aan de Ou de Schans, ,,Mag er een gaatje in het plafond, om onze benen door te steken"? vroegen zij aan de huisbaas. Deze gaf hoofdschuddend zijn toestemming. We ken lang werd er gezaagd en ge timmerd. Van de vliering bleef niets anders over dan een smalle overloop. Met zolder en vliering samen had men hoogte en er kon gewerkt worden. Hon derden keren ploften Gerrit en Henk op het oude karpet onder hun stellages, maar tenslotte maakten zij het ge waagde fietsennummer, waarmee zij overal succes oogsten. Na een tocht door Zuid-Afrika waren zij schatrijk met hun in goud uitbetaalde Engelse ponden. Op het toppunt van hun roem kochten zij een eigen circusje, compleet met tent, wagens en paarden. Met de tent, die op alle plaatsen lekte, hadden zij in een droog seizoen nog wel wat kunnen bereiken, maar nu het uitgerekend elke dag regende en men van een „natte moeson" sprak, was er geen hou den aan. Binnen in de tent regende het net zo hard als buiten. De mensen moesten de parapluies ophouden. De lol was er gauw van af. Het geld ver dween als sneeuw voor de zon en de gammele circusboel ging aan de ket ting. Henk Huising kwam terug. Gerrit maakte plaats voor lieftallige vrouwe lijke partners. Trude, Edith en Nel,zij klommen op de brede rug van Henk, als deze, in volledige beheersing van elke zenuw en spier, trillend op de pedalen van zijn fietsje stond. De glas platen, hoog op de piëdestals, kraakten. Het publiek hield de adem in en bracht de Cyba's een ovationeel applaus als de act er op zat. „Of er dan nooit wat gebeurde"? „O, ja zeker. Met Trude, het helblond meisje uit Keulen, ben ik in Amsterdam eens heel lelijk gevallen. Het gebeurde tijdens een voor stelling in Royal. Trude viel van mijn rug eri ik verloor mijn evenwicht. De planken van de Bühne zwiepten naar ons toe. We bleven versuft liggen. Het doek viel direct. Met de verfrommelde fiets zijn wij even later naar onze zol der gestrompeld. De schade viel nogal mee. De buil op het hoofd van Trude was zó groot, dat ik er gemakkelijk de fiets aan kon ophangen. Ik mankeerde niets. Een fietsenmaker heeft de fiets snel gerepareerd en 's avonds traden we al weer op." In de sleek gelalen Henk Huising zweeg en schonk glim lachend nieuwe thee in de kopjes. De kleine oogjes glinsterden- onder de grillige roodachtige haardos, waarvan hij ons al direct bekende dat het een pruik was. Zijn Trude, zijn Edith en zijn Nel hebben hem allén verlaten. Op eens was er een ander en dan wijzigden zij hun koers door de bonte wereld van circussen en theaters. Soms keerden zij nog eens terug naar de oude vertrouw de sfeer met de potjes schmink, de witte mantels voor het optreden, de maillots in de wagen van Henk, maar de goede harmonie was verbroken. Henk Huising incasseerde deze tegenslagen voorbeeldig en zelfs de klap op de „Cripsholm" die hem na een succes volle toernee door Amerika naar Euro pa terugbracht, kwam hij te boven. Zelf kon hij niet meer optreden, maar voortaan zou hij anderen het vak leren. Er was animo genoeg. Lenige meisjes uit de buurt kwamen bij hem leren: hangen aan de tanden, aan de blote voeten de „nek-douw", de „dubbele tenenhang" en „complimentjes" maken. Hij formeerde de Nellen-sisters en trok met hen door het buitenland in een gro te rode autobus, een complete rijdende woning met kamertjes en keukens. Mos kou, Boedapest, Madrid, Tel-Aviv, Pa rijs en Londen klapten voor zijn Nellen- Na zijn val op de „Cripsholm", for meerde Henk Huising de „Nellen- sisters". Hij leerde hen op zijn sfeervolle acrobatenzolder de kneepjes van het vak. sisters. Maar ook Annie, Tini, Lies, Hen- ny en Greetje lieten hem zitten. De een durfde niet, de ander mocht niet meer van haar jongen of gaf de voor keur aan een lucratiever contract bij de concurrentie. Een stuk rustiger Nu op 66-jarige leeftijd is Henk Hui sing moe. Moe van het opleiden, reizen en trekken, maar vooral van het steeds weer incasseren van tegenslagen. O ze ker, als er nieuwe meisjes naar de acro batenzolder komen zal hij te allen tijde bereid zijn ook van het goede Nel len-sisters te maken. Maar als hij een koper vindt voor het oude blauwe rad en de fiets, die hij eens voor ƒ150 van oude Joop Broekhuis overnam, zal hij niet lang aarzelen. Henk Hulsing heeft er inmiddels al zijn tiende hersenschud ding opzitten. In september van het vorig jaar raakte hij met zijn hoofd tussen de wagens van lijn vier. De fut is er een beetje uit geraakt. Na meer dan vijfentwintig jaar drukte van be lang is het op de zolder een stuk rus tiger geworden. Af en toe komen er nog wel eens paar vrienden uit het vak repeteren. Dan is Henk Hulsing tussen de hanebalken van zijn oude pakhuis je een even enthousiast als deskundig toeschouwer. Dan kan het gebeuren dat hjj op- of aanmerkingen maakt, dat hij roept: „hoger die benen Joop, los die armen". Want de liefde voor het me tier is in al die jaren onveranderd ge bleven. Hij had het voor geen geld ter wereld willen missen. HAYE THOMAS. Ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan van de Dordtse Politiesportver- eniging zijn gisteren in Dordrecht de jaarlijkse zwemwedstrijden M de na tionale kampioenschappen van de Ne derlandse politie gehouden. Aan deze wedstrijden namen politiemannen deel uit Amsterdam, Alkmaar. Goreum, Gro ningen. Rotterdam Den Haag. Hilver sum, Leiden. Haarlem Velscn Zutphen, Schiedam. Maastricht en Dordrecht. De voornaamste uitslagen waren: 50 m rugslag nieuwelingen: 1. A. Ker sten, Leiden 36,9. 2. J. Opvlee. Den Haag 40.5.. 50 meter rugslag junioren: 1. H. Bouman. Rotterdam. 39., 2. H Spruyt. Den Haag 39,2. 50 meter rugslag veteranen: 1. J. van Dijk. Den Haag, 38., 2. T. van der Kolk, Den Haag 38. 100 meter rugslag senioren: 1. G. Schoon beek. Rotterdam, 1.22.3.. 50 meter school slag nieuwelingen: 1. Th. Rutjes. Amster dam. 41,8,. 2. J. M. Peeters. Maastricht, 42.1., 50 meter schoolslag junioren: 1. Do Raad. Amsterdam, 41.2.. 50 meter school slag veteranen: 1. M. A. de Jonge, Am sterdam 41.4.. 2. J van Dijk. Den Haag 43.3. 100 m. schoolslag senioren: 1. W. P. van Zijl. Den Haag. 1.24.2.. 2. J. Domman- schet. Den Haag, 1.25.2.. 50 m. borstcrawl nieuwelingen: 1. A. Kersten, Leiden. 31.1. Onder zeer grote belangstelling is maan dag te Bergen op Zoom het 'echtpaar Testers-Leenaars, de slachtoffers van het revolverdrama, dat zich vorige week ln het grensplaatsj e Putte heeft afgespeeld, ter aarde besteld. De kerk van O.L. Vrouw van Lourdes, waar pastoor Kuipers met assistentie van twee kapelaans de plechtige uitvaartdienst celebreerde, wat geheel gevuld. Met de fa milieleden van de overledenen en het per soneel van de firma Testers waren onder meer aanwezig burgemeester Stuij en oud-burgemeester Hofland van Putte, de divisiecommandant van de Kon. Mare chaussee, overste Theijsen en majoor Spronck, districtscommandant van Ter- neuzen, die de districtscommandant van Bergen op Zoom vertegenwoordigde. Ook op de r.-k. begraafplaats, waar de stoffelijke overschotten werden bijgezet in het familiegraf, was grote belangstel ling. Hier voerde het woord de heer M. Testers, een oom van de slachtoffers. Maandag omstreeks elf uur zagen politie-agenten in Den Haag drie jongelui op twee fietsen door de stad rijden. Daar de achterlichten niet brandden, wilden zij hen aanhouden. De jongelui gingen er toen evenwel pijlsnel van door, maar na enkele waarschuwingsschoten werd het drietal in de Van Mierisstraat aangehou den. Het bleken te zijn de 19-jarige opper man J. N. B., de 18-jarige automonteur H. J. de G. en de 19-jarige stratenmaker H. A. B. Een van de jongens was gewa pend met een boksbeugel een tweede met een dolk. De fietsen waren gestolen. Een van de knapen heeft bekend nog een fiets gestolen te hebben en deze in de Boek horststraat te hebben neergezet. Toen de politie op onderzoek uitging, bleek dit karretje inmiddels weer door een onbe kende te zijn meegenomen. Behalve de wedstrijd, die Feijenoord op 5 aug. in het stadion tegen Sl.-Etien- ne zal spelen, zullen de rood-witten voor de aanvang van het nieuwe seizoen in nog een oefenwedstrijd tegen een buitenlandse ploeg uitkomen. Men is er nl. in ge slaagd op 11 augustus een ontmoeting te arrangeren tegen Lokomotiva uit Zagreb, welk elftal vier internationals telt. Ook Excelsior besteedt aan de voorbe reiding voor het nieuwe seizoen grote aandacht. De Woudensteijnse club speelt vrijdag 17 juli a.s om 7 uur een vriend schappelijke wedstrijd tegen Neptunus. In welke ontmoeting enige nieuwe spelers getest zullen worden. Afet het pittige keffertje „Cupi" be woont Henk Hulsing enige knusse kamertjes, die hij tegen de flanken van zijn pakhuisje heeft getimmerd. Aan de muren prijken honderden foto's van partners en vrienden uit het vak. 2. Th. Rutjes, Amsterdam, 35.7., 50 m, borstcrawi junioren: 1. H, Bouman. Rot terdam. 32 2. S. Spruijt. Den Haag. 33,9, 50 meter borstcrawl veteranen: 1. T. van der Kolk. Den Haag, 31.6.. 2. J. van Dijk, Den Haag, 35. 100 meter borstcrawl senio ren: 1 G Schoonbeek Amsterdam. 1.8.7 2. W. P. van Zijl, Alkmaar. 1.9.. 50 m gekleed zwemmen met drenke ling: 1. B Groninger. Alkmaar. 1.0.8.. 2. J. Neuteboom. Den Haag, 1.2.3.. 3 x 50 m wisselslag estafette: 1. H. P. S. V. Den Haag, 1.50.3.. 2. Hermandad. Rotterdam. 1.51.4.. 3. Luctor, Den Haag, 1.54.2.. 4. Schiedam 2.10.4.. 5 x 50 m vrije slag es tafette: 1 Hermandad. Rotterdam, 2.40.3 2 H.P.S.V.. Den Haag. 2.46.4.. 2. 3. Luc tor. Den Haag, 2.59.5.Popduiken volgens nieuw reglement: 1. B. Groninger. Alk maar, 39.3., 2. S. B. Methorst. Rotterdam 39.6,. 400 m borstcrawi senioren: 1. W. P. van Zijl, Den Haag. 5.56.. 2. G. Schoon beek. Rotterdam, 6.7.4., 3 x 25 m. wissel slag 1. A. Kersten. Leiden. 1.1.9.. 2. H. Bouman, Rotterdam 1.7., 3 x 25 m. wis selslag junioren: 1. M. G. A. Leus. Den Haag 1.9.4.. 3 x 50 m wisselslag senioren 1. W. P. van Zijl, Den Haag, 2.14.4. Vijftien winkeliers in een nieuwbouw wijk in Overschie hadden bij notariële akte een afspraak gemaakt over- het aan tal winkels van een bepaalde branche, dat in die wijk gevestigd zou mogen zijn. Deze akte heeft een looptijd van vijftig jaar. In die jaren mag een winkelier al leen zijn zaak overdoen als, zo ds bepaald bij de koop de bepaling wordt gemaakt, dat er geen ander bedrijf, dan erin geves tigd was, zal komen. De minister van Economische Zaken achtte deze notariële afspraak in strijd met de Wet op de Economische Mededin ging en deze overeenkomst daarom on verbindend. De winkeliers hebben deze kwestie nu voorgelegd aan het College van Beroep voor het Bedrijfsleven in Den Haag, dat nu zal moeten uitmaken of de winkeliers die afspraak wel mochten maken of dat de minister gelijk heeft. Dit college heeft de zaak gisterochtend behandeld. Hij zal op 24 augustus vonnis wijzen. 2 ureek deGruyter 19071 5 rod HET IS WEL EENS leuk te lezen, wat anderen van ons denken. We overwogen zulks bij het lezen van hetgeen een me dewerker te Amsterdam aan het bekende Zwitserse weekblad „Die Weltwoche" schreef naar aanleiding van het bezoek van Koning Boudewijn. Geen kritiek, zoals sommige Belgische bladen brachten, die schamperden op het strenge protocol dat volgens hen nog meer dan de warmte een wig dreef tussen de bezoekende koning en het Nederlandse volk. De man van „Die Weltwoche" prees zich overigens in de eerste plaats gelukkig dat we hier in Nederland geen komkom mertijd kennen. Er is nieuws te over. Ter wijl elders de -aloude zeeslang al weer voor de dag werd gehaald en men het monster van Loch Ness in reserve hield, kwam men hier te lande in de kranten ruimte tekort, om het koninklijke bezoek in al zijn apecten weer te geven. Dan was er Callas. Inmiddels, dit alles was nog slechts wat kruiden in de heerlijke maaltijd van nieuwsgerechten, welke de Nederlanders kregen opgediend e-n door de journalisten van pers, radio en televisie in het zweet huns aansohijns werd verwerkt. Neen. hier geen komkommers. DE ZWITSER IN AMSTERDAM wees er op, dat b.v, het nieuwe kabinet al een De N V Eerste Nederlandselie Scheeps- verband Maatschappij te Rotterdam be- r.ch-t dat zijn uitgeloot 4(4 pet. pandbrie ven -tot een totaal bedrag van 800.000 in de series A t.m. H. Voor dfc houders van bedoelde aflosbaar gestelde 414 pet. pandbrieven en van de nog niet ter aflossing of conversie aange boden per 1 juli 1959 af 1 o sbaa-rgeet eïde 5 pet. pandbrieven, stelt de directie van de Eerste Ned. Scheepsverfoamd Mij. tot, 1 september 1959 uitsluitend in stukken van 1000 beschikbaar 4% pet. pandbrieven tot de koens van 99% pet.. De rente van dt 4pet pandbrieven gaat in per 1 sep tember 1959 in geval van conversie van 4 V4 pet. pandbrieven en op de dag van omwisseling ingeval van conversie van 5 pet. pandbrieven. Voor de 414 pet. stuk ken. die met 4 pet. per jaar onvoorwaar delijk verplicht zijn af te lossen, terwijl vervroegde algehele of gedeeltelijk aflos sing vóói 1 januari 1970 niet is toegestaan, gelden dezelfde voorwaarden als die voor de reeds afgegeven 4% pet. -pandbrieven, 6eries A t.m. G. terwijl zij na verkregen notering dooreen leverbaar zullen worden verklaard. absoluut novum is. Het bestaat ten eerste uitsluitend uit academici en bovendien maken er mannen deel van uit, die vroe ger nooit aan politiek hebben gedaan, te beginnen met minister-président De Quay Dan is er een minister, die een beroem de schilderijenverzameling heeft, waarvan een gedeelte thans openbaar 'tentoonge steld wordt, die miljonair is en een prach tige positie opgaf om aan het hoofd te gaan staah van 'n uiterst precair ministerie, dat van defensie. Al die ministers on uiteraard ook het koninklijke huis hebben hun bijdrage moe ten leveren tot d-e ten uitvoerlegging van het 23 bladzijden tellende protocol van hei koninklijk bezoek. Volgens onze Zwitser heeft koning Bouwewijn, die in de Ver enigde Staten en speciaal in Hollywood had leren lachen, het hier weer verlerd. Hiern heeft hij beslist ongelijk, maar toen hij zijn correspondentie schreef, zal hij dia leuke foto's uit Noordwijk niet gezien heb ben, toen de grote Boudewijn jeugdherin neringen van de kleine Boudewijn ophaal de. OVERIGENS VOERT ONZE Zwitser voor dat protocol 'n aannemelijke veront schuldiging aan. 't Is 't gevolg van de re- valiteit tussen de drie grote steden Am sterdam, Rotterdam en Den Haag, zegt hij. Elke buitenlandse bezoeker van im portantie moet minsten één dag in die steden doorbrengen. Ze willen stuk voor stuk hun bezienswaardigheden tonen en de bezoekers doen ervaren, hoe uitstek-nde hun wijnkelder voorzien is. Intussen, het 'lokaatpatriotisme* neemt. af en toe groteske vormen aan, zo consta- eert hij. Geen Rotterdammer zal naar Amsterdam reizen, om er een première bij te wonen, maar eist in zijn eigen schouwburg het in Amsterdam gegeven programma. Daarom ook lopen de vier grote en drie kleinere toneelgezelschap- penzich het vuur uit de sloffen, om'in al die steden hun voorstellingen te geven. In het afgelopen tone-elseizoen gaven zeven ensembles met tweehonderd acteurs en actrices 3.000 voorstellingen voor 1.7 mil joen bezoekers. Ze legden in totaal 400.000 kilometer in autobussen af. (Met dat vuur uit die sloffen loopt het dus nogal los. red.) De muze is in Nederland bezig, een robot te worden! Met het Holland Festival is het al het zelfde gesteld. In vier weken 127 voorstel lingen in elf steden en bovendien hier en daa-r nog beiaardierconcoursen. fanfare, korpsen-concoursen, orgelconcerten, film- feestweken etc. Als men het Holland Festival in Amster dam concentreerde aldus de Zwitser, zou 't ongetwijfeld aan internationale allure winnen. Maar, zo spot hij, nu merk ik, dat ik meegesleept word door het lokaalchau- vinisme van de stad, van waaruit ik schrijf. Hij besluit met zioh erover te verbazen dat de Nederlanders vijfentwintig gulden hebben willen neertellen, om Callas te horen en nog meer betaald zouden hebben, indien men nietbang was geweest: Cal las" vriendin, Elisabeth Schwarskopf voor ■het hoofd te stoten. Ontwerp voor de fabriek ter ver vaardiging van ,,Orlon" propeen- vezel, welke zal worden gebouwd door de firma Du Pont de Nemours NederlandN.V. op een ruim 16 lui groot terrein nabij Dordrecht. De capaciteit van het bedrijf zal in het begin ongeveer 15 miljoen pond Orionper jaar bedragen. Nog in de loop van dit jaar wordt met de bouw begonnen, waarna de produktie in het, begin van 1961 een aanvang zal nemen. Er zullen 400 personen in dit bedrijf te werk gesteld worden. Dit aantal kan later uitgebreid worden tot ongeveer 900 personen. Koningin Juliana heeft gisteren in. Utrecht de nieuwe elektrische central" ..Lage Weide" van de N.V. Provinciaal en Gemeentelijk Utrechts Stroom-leyerings- bedrijf officieel in gebruik gesteld. In de werkplaats van het hypermoderne gebouw drukte zij op een knop, waarna eem ge ruisloos wegschuivend gordijn een model' "an de nieuwe centrale onthulde. Tot,, groot vermaak van de Koningin en de 550 gasten werkte het bedrijfje-in-het-ldein ogenblikkelijk na deze symbolische han deling op volle toeren: er kwam rook ui' de schoorsteen de pijpjes bliezen stoom - af. da lichten gingen branden, men hoorde de turbines draaien en aa-n da vlaggcmasi wapperde de driekleur. De korte plechtigheid werd besloten met lv-t Wilhelmus, dat gespeeld werd door de in de werkplaats opgestelde Koninklijke Militaire Kapel onder leiding v-an majoor Rocus van Yperen. De Koning, n maakte daarna een rondgang langs de machinezaal het ketelhuis en de stoorwacht. De centrale heeft, inclusief de werken, die in de toekomst ook voor de uitbrei ding dienst kunnen doen, rond 86 miljoen guides gekc-st. Zij heeft een capaciteit van 126.000 kilowatt. Het vermogen van de oud-e centrale aan de overkant van het kana„i j,< 178.000 kilowatt. Verleden jaar verstookte de Pegus een hoeveelheid ko len ter waarde van 30 miljoen gulden. Gisteren is de vijfjarige Arie M., bij de Spoorsingel in Vlaardingen, in een sloot gevallen en verdronken. Het 'hikje werd later door een voorbijganger opgemerkt" en op het droge gebracht.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 6