Dagblad voor Schiedam en omstreken Gromyko houdt in Genève koppig voet bij stuk Westen verset zich legen vorming van geheel Duitse commissie Poederdons-trip ontpopt zich als een zware vliegrace Pakket met radio-actief materiaal stukgevallen 1 Ruimtetrefpunt van pro en contra Economen en woningbouw- experts in politieke strijd In de top van de Euromast U Sabena-vliegtuig gedwongen te landen Nederlands-Amerikaanse équipe beleeft spannende ogenblikken L«-"wM Amsterdams Muiderpoortstation in rep en roer Korenoogst in Limburg Padvinderskamp uit voorzorg geïsoleerd Het weer. i DONDERDAG 16 JULI 1959 Rus luncht vandaag met Britse collega de verf voor het schilderfeest Hongaarse MIG's in actie Jongen in natuurbad verdronken Khroesjtsjev belooft Polen een paradijs op aarde „Men brengt niet iets tot stand door gebeden' Met defecte motor hoven de Rocky Mountains W&m Geen besmetting door loden bal HET VOORTGEZETTE KAMERDEBAT Vandaag zeven minis ters aan het woord Communistisch blad in Indonesië krijgt verschijningsverbod In Heerenduinen te IJmuiden Al of niet paratyfus David Ben-Goerion kabinetsformateur Café in Exloërmond afgebrand Droog Iets warmer weer Aan zee Het weer in Europa - - nieuwe ja m sc urant De Franse minister van buitenlandse zaken, Couve de Murville, die gisteren de tweede voltallige bijeenkomst na de hervatting der ministersconferentie te Genève voorzat, heeft verklaard dat het Sovjet-voorstel waarin een tussentijdse degeling voor West-Berlijn in verband Wordt gebracht met de vorming van een geheel uit Duitsers bestaande commis sie die binnen 18 maanden de hereniging van Duitsland moet voorbereiden, het vinden van een akkoord niet vergemak kelijkt. Hij wees evenals de andere wes telijke ministers dit voorstel van de hand, aldus meUU A.F.P. Hij stelde de Sovjet-minister twee vra gen: Een aangaande de motieven die Gromyko ertoe hebben gebracht de on derhandelingen te compliceren en de tweede aangaande het feit, dat de Sov jet-delegatie door twee zeer verschil lende problemen met elkaar te verbin den hervatting uitlokt v«n alle discus sies over het Duitse vraagstuk in zijn geheel, welke op een mislukking zijn uit gelopen. De vragen van de Franse minister lokten een levendige discussie uit. Gro myko antwoordde met een wedervraag: Hij had een voorstel ingediend dat nog Keen antwoord had gekregen. Stemmen de westelijke mogendheden er mee in dat Oost. en Westduitsers aan het werk gaan om het Duitse vraagstuk op te lossen? De Amerikaan Herter stelde daarop voor dat Gromyko eerst de vra gen van Couve de Murville zou beant woorden, maar de Sovjet-minister maakte een soortgelijke opmerking als de eerste. De Britse minister, Lloyd, stelde eveneens de vraag of Gromyko op be handeling van het Duitse probleem in zijn geheel stond. Gromyko zei daarop: \Vij weten, dat de westelijke mogend heden het probleem niet zien zoals wij Waarom laat men de Duitsers met zelf over hun lot beslissen? Wij willen, aldus Lluyd, de omstan digheden scheppen waardoor^ vrije ver kiezingen in Duitsland mogelijk worden. Indien de westelijke mogendheden, zo repliceerde Gromyko, zo voor dergelij ke verkiezingen zijn, waarom zullen we dan de Duitsers niet zelf er over laten beslissen? Couve de Murville uitte de mening dat de wending die het gesprek nam zijn opvatting bevestigde: de ministers ver- Advertentie [FueXaJ SIKKENS-TJALLEMA PRODUKTEN Vraag gratis boekje 'gezelligheid door kleur' (32 pagina's in kleuren) bi] postbus 2- Leiden Mig-straaljagers van de Hongaarse luchtmacht hebben gisteren een DC-6 Van de Belgische luchtvaartmaat schappij Sabena, die met 55 passagiers aan boord van Griekenland onderweg Was naar Oostenrijk, zonder te schieten onderschept en gedwongen op een Hon gaars vliegveld te landen. De bemanning en de passagiers moes- ten bjjna vier uur op het terrein van de basis van Veszprem blijven voor zij de vlucht mochten vervolgen. Een Hon gaarse commissie voor burgerlucht vaart stelde een onderzoek in. Men kon biet in contact treden met de vertegen woordiger van de Sabena in Boedapest noch met de Belgische diplomatieke vertegenwoordiging in Hongarije. Be manning en passagiers vertelden bij aankomst in Wenen dat zij goed waren behandeld. Wel hadden zij enige moei te gehad zich verstaanbaar te maken. Het personeel van de basis sprak al leen Hongaars en Russisch. Het is de tweede maal in een )aar tijds dat een vliegtuig van de Sabena achter het IJzeren Gordijn tot landen is gedwongen. Vorig jaar is een vlieg tuig bij het ontwijken van slecht weer boven Tsjechoslowakije terecht geko men en daar enige uren opgehouden. De gezagvoerder van het in Honga rije tot landen gedwongen vliegtuig ver klaarde dat hij, voor zover hij wist, bo ven Joegoslavische gebied vloog tot de Mig-straaljagers verschenen. Hij stond •n radiocontact met Belgrado en we gens het slechte weer had de verkeers leiding daar hem opdracht gegeven de voorgeschreven corridor te verlaten. Toen hij naar deze corridor wilde te rugkeren, werd hij achtervolgd en on derschept door de Hongaarse jachttoe- stellen. (Van onze correspondent) De zevenjarige jongen Jaap van der Steege uit Zwollerkerspel is woensdag middag in het natuurbad Vechterstrand bij Zwolle in diep water geraakt en Ver dronken. Vriendjes vonden zijn kleding in het badhokje en waarschuwden een Volwassene, die zich daarop te water begaf en vrijwel onmiddellijk het slachtoffertje vond. wijderen zich van het essentiële punt, een akkoord over Berlijn. Ook Herter dacht dat men punt voor punt de be spreking van een voorlopige oplossing van het Berlijnse vraagstuk moest her vatten. Zeer zeker, aldus bleef Gromyko volhouden, maar gij moet weten dat dit probleem verbonden is met dat van de vorming van een commissie die voor de helft uit Oost- en de an dere helft uit West-Duitsers bestaat, omdat er een „werkelijk en logisch" verband tussen beide vraagstukken is. De zitting werd daarop opgeheven. Zij had twee uur geduurd. Vanmiddag komen de ministers onder voorzitter schap van Lloyd bijeen. Er is niet over het houden van beperkte bijeenkomsten zonder deelneming der Duitsers gespro ken. Lloyd heeft echter een uitnodiging van Gromyko vandaag met hem te lun chen aanvaard. Dit zal het eerste recht streekse contact van Gromyko met een westelijke minister zijn sedert hij maan dag weigerde, beperkte bijeenkom sten zonder deelneming van Duitsers bij te wonen. Het Westen kant zich te gen deze poging, Oost-Duitsland bij het besloten overleg te betrekken. 1111 ii mum min ii nullum M ui in in iiiii ii nu in hui nut minim De Russische premier Khroesjtsjev, die een bezoek van tien dagen aan het overwegend katholieke Polen brengt, is gisteren een tocht door de provin cies begonnen welke vijf dagen zal du ren. In een kolenmijn bij Katowice, een industriecentrum in opper-Silezië, sprak Khroesjtsjev, die zelf mijnwerker is ge weest, de arbeiders toe. Hjj zei onder meer dat de communisten, in tegen stelling tot de kerk „die een paradijs in de hemel belooft", de mensen reeds op aarde gelukkig willen maken. Om de le vensstandaard te verhogen moet men blijven werken. Men brengt niet iets tot stand door gebeden, aldus Khroesjt sjev, die ok nog over de Pools-Rus- sische eenheid en vriendschap sprak. Voordat hij dc mijn bezocht was hij tot „eremijnwerker" uitgeroepen. Een half miljoen mensen stond langs de route door de met vlaggen versierde Silezische steden die Khroestsjev teza men met de Poolse communistische partijleider Gomulka in een open auto volgde, aldus melden Reuter en AFP. Vuub Fijn, de KLM-stewardess, die met haar vriendin Kay Palmer, een aan het kantoor van de KLM in New- York Verbonden Amerikaanse, heeft deelgenomen aan de dertiende poe derdons-race. heeft ervaren dat deze vliegwedstrijd voor dames dwars over het Amerikaanse continent niet zo maar een gezellig tripje is, maar een bijzonder zware race. De Neder lands-Amerikaanse équipe heeft het met 162 vlieguren in de logboeken (Kay Palmer 152 en Vuub Fijn slechts 10) op moeten nemen tegen dames die 10.000 tot 20.000 vlieguren achter de rug hadden. Hoewel zij dus bjj voorbaat wisten dat zij wat erva ring en routine betreft de mindere waren van de meeste andere teams, heeft het toch niet daaraan gelegen dat zij na de start in Lawrence, in de staat Massachusetts, nooit het op een afstand van bijna 4.000 km ge legen Spokane, in de staat Washing ton, hebben bereiktToen op de laatste etappe boven de uitlopers van de Rocky Mountains het toerental van de motor die al eerder ku ren had vertoond plotseling terug liep en het sonore geronk overging in „hoesten", zijn zij ijlings terugge keerd naar het vliegveld van Miles City. Tenslotte heeft een „Piper Tri- pacer maar één motor. „We hebben hem toen wel een beetje geknepen," bekende Vuub Fijn bij haar terugkeer op Schiphol. Het was de vierde dag van de race. Na Miles City begonnen de wilde ber- gen van de Rockey Mountains, een een zame wildernis, waarbij reeds toppen waren van 2400 meter.,,De „Piper Tn- pacer" begon steviger te klimmen al dus Vuub Fijn, „maar na een kwartier ging het toerental, normaal 2400 per minuut, met sprongen omlaag. De motor begon te hoesten en kon ieder ogenblik afslaan. Kay Palmer, die ja ren lang stewardes is geweest bij de Pan American en ik zelf, die reeds 5000 vlieguren achter de rug heb, zijn heus niet voor een kleintje vervaard. We hielden het hoofd koel, gingen alle mogelijkheden na voor een noodlanding in dit bergland. Natuurlijk hebben we de neus van de „Tripacer" gewend, terug naar het vliegveld vqn Miles Ci ty. Op die terugweg heeft het gespan nen. Ik keek uit naar een hoofdweg, die ik na de start in Miles City de bergen had zien ingaan, om zo no dig op deze weg ons toestelletje neer te zetten. Kay waarschuwde de toren van Miles City, dat we in moeilijk heden zaten. We hebben een goede landing in Miles City kunnen uitvoe ren, maar na het taxiën sloeg de mo tor af. De vlucht had niet veel langer moeten duren. Ik wil eerlijk beken nen, dat toen wij uit het toestel spron gen en aan een werktuigkundige van onze ervaringen vertelden, wij op onze benen stonden te trillen, dé reactie van een enorme spanning". Toen de motor was open gegooid, bleek er een zuiger gebroken te zijn. Dat was de verklaring voor een vreemd geluid, dat zij de vorige dag al hadden gehoord. Een werktuigkundige die vóél de staft van Miles City het toestel had gecontroleerd was echter tot de con clusie gekomen dat het wel ijsafzetting op de carburateur zou zijn geweest. Reparatie was natuurlijk mogelijk, maai er ging zoveel tijd mee verloren, dat de Amerikaans-Nederlandse équipe nooit meer op tijd in Spokane zou kunnen aankomen. Voor haar was de strijd dus afgelopen. >'V Nu het restaurant „Kraaienest" al enige dagen op ongeveer honderd meter hoogte in de Euromast te Rotterdam is verankerd, is men snel met de afwerking bezig. De foto is genomen van de top van het dak van het restaurant. Op de achtergrond een deel van de in opbouw zijnde tentoonstelling Flo- riade en de tunneltraverse. Advertentie (Van een verslaggever) Tijdens de spitsuren van het foren- senvervoer hebben zich woensdagmid dag half zes op het Amsterdamse Mui- In het Limburgse wordt het koren enige weken vroeger dan normaal van het land gehaald. Dit is een gevolg van de droogte. De kwaliteit van de oogst is minder dan vorige jaren. Het koren zal alleen voor veevoeder geschikt zijn en een lagere prijs opbrengen. dcrpoortslation opgewonden taferelen afgespeeld toen zich het gerucht had verspreid dat een pakket niet radio-ac tief materiaal in de bagage-afdeling was stukgevallen. Het station werd eni ge tüd afgesloten en de reizigers wer den langs een omweg naar de treinen geleid waar zij hun kaartje van de con ducteur konden kopen. Velen gaven er echter de voorkeur aan het station zo veel mogelijk te mijden. De opwinding duurde tot experts met een Geiger-tel- ler hadden vastgesteld dat geen radio actieve besmetting was ontstaan. Oorzaak van het gebeuren was een zending radio-actief materiaal, iridium genaamd, afkomstig van de onderzoek- afdeling van Philips Roxane, welke zich bevindt in het kernfysisch laborato rium in de Watergraafsmeer. De zen ding was bestemd voor de röntgentech- nische dienst in Delft. Het materiaal bevond zich in een loden bal, die ver pakt was in een houten kist.je. Tijdens het vervoer in de bagageafdeling van het station viel het kistje. De houten verpakking brak open waarop de loden bal zichtbaar werd. Hevig geschrokken sloeg het personeel onmiddellijk alarm. De politie werd gewaarschuwd, die op haar beurt een groot aantal diensten, en o.m. de inspecteur van de volksge zondheid, de brandweer en het kernfy sisch laboratorium inschakelde. De hoofdcommissaris de heer v. d. Molen, haastte zich onmiddellijk naar het sta tion. De politie volstond met het maken van een zeer ruime afbakening rond de bagage-afdeling tot de experts van het laboratorium met de Geiger-teller wa ren gearriveerd. Tot aller opluchting bleek dat de eigenlijke bescherming van het mate riaal, de loden bal, geen schade had ge leden. Na ongeveer drie kwartier kon het verkeer zijn normale gang nemen. (Van onze parlementaire redacteur) Na veertien uur te hebben geluisterd naar wat veertien verschillende spre kers in de Tweede Kamer over de grondslagen van zijn sociaal-econo misch beleid hadden op te merken, is het kabinet-De Quay woensdagavond en ook vanmorgen in beraad gegaan om te trachten de Tweede Kamer van daag zo uitvoerig n.ogelijk te antwoor den. „Ik weet nog niet wie in deze tour- De Quay de gele trui zal dragen", al dus gisteravond de minister-presi dent. Hij denkt er zeker de gehele mid dag en avond voor nodig te hebben. Ze ven ministers zullen het woord voeren. Na de eerste ronde van dinsdag, waarbij vooral leidende figuren van de vakverenigingen, die in de Tweede Kamer over tal van fracties ver spreid zitting hebben, was het woens dag de dag van de economen en de woningbouwexperts. Al kreeg de po litieke strijd hierdoor meer een zake lijk karakter, strijd was er wel. De beoordeling van het regeringsbeleid door de beide socialisten Koopman en Bommer kwam neer op een regel rechte afkeuring. De liberale mr. van Leeuwen zei het alternatief dat de regering uit drie mogelijkheden heeft gekozen, het beste te achten. Die drie mogelijkhedei zijn volgens de heer Van Leeuwen een nivellerende De garnizoenscommandant van Dja karta heeft medegedeeld dat het com munistische dagblad „Harian Rakjat" voor onbepaalde tijd een verschijnings verbod is opgelegd. Dit meldt Reuter. De verschijningsverboden, die in het begin van deze week aan de dagbladen „Sin Po" (Chinees), „Pedoman" en „Berita Indonesia" waren opgelegd, zijn daarentegen opgeheven, evenals het aan het persbureau „Pla" voor een ge deelte van zijn nieuwsdienst opgelegde verbod. Het voor een ander Indonesisch dag blad, de „Republik", uitgevaardigde verschijningsverbod is nog gehandhaafd. politiek van prijsverlaging, waarvan de baten aan iedereen ten goede komen, voorts het streven naar een stabiel prijsniveau bij geleidelijke stijging der geldelijke beloningen e~ ten slotte in flatie. Van het eerste zijn we nu geluk kig verlost, het laatste is voor iedereen met gezond verstand verfoeilijk, dus ik houd het maar bij het tweede, aldus de V.V.D.-er. Hij zag echter wel de nodige moeilijkheden en waarschuwde de mi nisters van economische zaken en van financiën de inflatie buiten de deur te houden. Zowel deze spreker als de heer Koopman trachtte te berekenen wat de ruimte zaj zijn, die voor de vrije re loonvorming overblijft, wanneer afschaffing der subsidies met com pensatie achter de rug is. (Zij verga ten wellicht, dat bij de vrijere loon vorming over „ruimte" in de vroege re zin van het woord moeilijk meer kan worden gesproken. Ruimte ont staat in de toekomst waar er maar bedrijfstakken zijn die meer produce ren). De heer Koopman vroeg de aandacht voor een snellere uitbreiding van onze economie dan die welke de regering volgens hem aandurft. Hij suggereer de dat het kabinet bewust pessimis tisch is. Durft men een bewuste con- junctuurpolitiek wei aan? Is men wel- iicht bang de opgeroepen krachten der vrijere loonvorming niet te kunnen be heersen? Geld kan men desnoods nog reserveren, maar arbeidskracht en produktiecapaciteit kan men niet on gestraft inblikken, aldus de socialisti sche woordvoerder. Hij vroeg de landbouw, waarover in de nota wordt gezwegen, niet geïso leerd te behandelen. Ook voor de con sument, de belastingbetaler en de han delaar is de landbouw van grote bete kenis. Thans zit zij als Assepoester bij de kouwe kachel. Dat men de consu mentensubsidie op melk wil opheffen vond de heer Koopman spijtig, ook om dat dit nog een van de weinige in strumenten is om ten behoeve van de economisch zwakken in te grijpen. Met de heer Bommer vroeg hij om afroming van de huurverhoging, nadat die naar een later tijdstip zou zijn ver schoven en om schorsing van de in vesteringsaftrek zodra de investeringen toenemen. De heer Bommer wiide evenals de heer Van Eibergen (A.R.) veel scherpere maatregelen tot ver mindering van bouwkosten. Mr. Beer- nink (C.H.) vroeg de aandacht voor het probleem van de ambtenarensala rissen, die, desnoods door terugwerken de kracht toe te passen, niet achterop mogen geraken, wanneer de vrijere loonvorming tijd gaat vragen alvorens de c.a.o.'s zijn vernieuwd. In een kamp van tweehonderd Cana dese padvinders, zonen van militairen van het bezettingsleger in Duitsland, die in de Heerenduinen te IJmuiden kamperen, kregen woensdagavond ver schillende kinderen buikklachten. Het waren er eerst vier, een uur later ne gen. Gezien de circulerende berichten over paratyfus, heeft de kamparts, in overleg met de G.G.D. te Velsen. de patiënten uit voorzorg geïsoleerd. Des nachts om 2 uur waren er veertien zie ken. vanmorgen was hun aantal toege nomen tot zestien. De afdeling IJmuiden-Velsen van het Nederlandsche Roode Kruis heeft uitste kende assistentie kunnen verlenen dank zij de materieeluitbreiding van veertien dagen geleden en de nieuwe tent, die de vorige week is aangeschaft. Helpers en helpsters van het Roode Kruis waren gisteravond in de duinen druk in de weer om de tent als nood hospitaal daar in te richten. Pas tegen het eind van de week zal kunnen worden gezegd of men hier al of niet met paratyfus te maken heeft. Uit voorzorg is echter het kamp geïso leerd. Om uitbreiding te voorkomen wordt iedereen aangeraden uit de buurt van het kamp te blijven. David Ben-Goerion, die tien dagen geleden als premier van Israël aftrad, eeft zich bereid verklaard, te trach ten een nieuw kabinet te vormen. De regeringscrisis ontstond doordat vier ministers de premier niet steunden, toen de kwestie van de wapenleveran tie aan de Duitse bordsrepubliek aan de orde was. De betrokkenen weigerden echter hun portefeuille beschikbaar te stellen. In een brief aan president Ben Zwi schrqft Ben-Goerion dat hij de op dracht aanvaardt „hoewel er onder de huidige omstandigheden nauwelijks eni ge kans op succes is". Donderdagmorgen vroeg is brand ontstaan in een café te Eidqërmond bij Ter Apel. De bewoners, man, vrouw en kind konden zich in veiligheid stellen. Van het pand bleef niets meer over dan een ruïne, zodat de brandweren van Musselkanaal en Tweede Exloërmond zich moesten beperken tot het nablus sen. Van de inboedel kon men slechts weinig redden. Omtrent de oorzaak tast men in het duister. Het café was ver zekerd. België De brandweer en politie van Hoei, een plaatsje dat circa 30 km ten westen van Luik ligt, staan op het ogen blik gereed om in te grijpen zo de bran den. die dinsdag de bossen ten zuiden van' Hoei hebben verwoest, weer moch ten oplaaien. Meer dan 100 brandweer lieden en soldaten hebben de bosbrand- den bestreden, die de boerderijen en huizen in de buitenwijken van het stad je bedreigden. Polen De hittegolf in Polen, die temperaturen heeft gebracht tot 38 gra den Celsius, heeft in de afgelopen da gen aan 333 mensen die in het water verkoeling zochten het leven gekost. Onder hen zijn 39 Kinderen. Alleen zon dag reeds zijn 127 mensen verdronken. De autoriteiten hebben de bevolking tot voorzichtigheid gemaand. De weersverwachting geldig tot vrijdagavond (opgemaakt te 11.15 u.) Droog weer met zonnige perioden en iets hogere temperaturen. Over wegend zwakke wind in hoofdzaak tussen oost en zuid. Zon: 4.39-20.52. Maan: 18.06-2.08. Boven Scandinavië is de luchtdruk flink gestegen, zodat daar een afzonder lijk hogedrukgebied tot ontwikkeling is gekomen. Hierdoor kan een ten zuiden van IJsland liggende oceaandepressie ook morgen geen noemenswaardige in vloed op het weer in Nederland uitoefe nen. Het blijft dan ook droog weer. De wind zal, zij het met geringe snelheid, uit zuidelijke richtingen gaan waaien, zodat de temperatuur wat hoger zal wor den. Ook morgen nog fraai strandweer met zonnige perioden en een zwakke veranderlijke wind. Temperatuur in de middag ongeveer 22 gr. C., zeewater bijna 18 gr. Vooruitzichten: nu ook de luchtdruk boven Skandinavië weer flink is gaan stijgen, is een periode met zo mers strandweer zeer waarschijnlijk. max. mm. neersL Station Weer temp. temp atgel. gisteren 24 uur Den Heider licht bew. 17 12 0.6 Y pen burg licht bew. 19 11 0 Vlissingen licht bew. 19 13 O Eelde licht bew. 19 7 0 De Bilt onbewolkt 21 11 0 Twente onbewolkt 24 10 0 Eindhoven onbewolkt 22 9 0 Zd.-Limburg licht bew. 10 0 Stockholm onbewolkt 21 10 0 Oslo onbewolkt 20 10 0 Kopenhagen onbewolkt 18 11 0 Londen zwaar bew. 23 12 0 Amsterdam onbewolkt 20 12 0 Brussei half bew. 22 9 O Luxemburg zwaar bew. 24 13 0 Parijs onbewolkt 23 14 0 Nice onbewolkt 27 20 0 Berlijn zwaar bew. 24 15 O Frankfort half bew. 26 15 0 Mtinchen regen 17 13 62 Ztirich regen 17 14 9 Genève onbewolkt 20 11 1 Wenen regen 21 16 28 Innsbruck regen 18 13 15 Athene onbewolkt 31 Rome onbewolkt 34 19 0 Madrid licht bew. 33 19 0 Mallorca onbewolkt 31 14 0 Lissabon onbewolkt 27 16 0

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 1