Uurwerk registreert krachttoer van Gaul „nergens" in tijdrit tussen Chalon en Dijon NEDERLAND PUNTLOOS TEGEN RUSLAND „Koffie-sprookjes" rond Gaul en Bahamontes Plannen voor grootscheepse vernieuwing en nieuwbouw ZUIVERSTE KRACHTMETING IN WIELERSPORT Maris onzeker en moedeloos in duel met sterke Leius üihéHI W* v ij Uitslag eenentwintigste etappe Blindenzorg door congregatie dank bare, maar kostbare taak Indeling semi- prof elftallen V B SPORTIEVE WRAAK VAN ANGLADE Internationale Seaweek Nederland leidt in klassement Militaire wedstrijden in Den Helder m Toernooi om Galeabeker -S' D?S„,!Ce;ir"kz°ii,L1M'5,0/7; «*>'m &SSS' Olmedo gelooft het wel Instituut St.-Henricus in Grave Competitie KJV.Z.B. Nederlandse zeilers naar Whitstable Tips courses Mereveld Koersen Leeuwarden Samenwerkings plannen nog in eerste stadium ZATERDAG 18 JULI (Van onze sportredacteur) Dl JON, Vrijdagavond Nog één keer heeft het uurwerk gesproken. Het bracht in de strijd Van elk individu afzonderlijk tegen de onverbiddelijk voortschrijdende wijzers de zuiverste krachtmeting in de wielersport op een traject van ruim 6& '^.4'. ë£""wi£>-TNedr)' ifcM&vé. kilometer tussen Chalon en Dijon een grootse triomf voor Roger Rivière. 'NT~ Ook aan de vooravond van de marathon naar Parijs bevestigde Rivière dus zijn werelduurrecord. Het uurwerk vertelde echter meer. Het liet bijvoor beeld weten, dat Bahamontes met veel flair zijn gouden erekleed mocht blijven dragen. Het deelde voorts mee en daar interesseerdén de Fran sen zich nog bijzonder voor dat Angladé u weet wel, dé nationale kampioen voor wie geen plaats was in de nationale formatie zijn spor tieve wraak gekregen heeft. Hij bleef tweede in het algemeen klassement, de beste Fransman in de Tour de France. Algemeen klassement Jaarvergadering Enkes Het vijfde onderdeel van de maritieme vijfkamp,-een amphibische cross-coun- try, werd gewonnen door de Nederlan der van Tol in 9 min. 29,1 sec. De uitslag luidde verder: 2, Nilsson (Zweden) 9 min. 42,3 sec.; 3. Olssoh (Zweden) Roger Rivière heeft de laatste tijdrit van de Tour gebruikt om zijn gehavend Prestige enigszins te herstellen. Snelle Roger was ongenaakbaar. Geen van de concurrenten kon zijn formidabele tijd benaderen. Het uurwerk zei tenslotte, dat An quetil het voor hem zo belangrijke pres tigegevecht met Rivière gewonnen «eeft. Twaalf seconden beleet het ver schil ondanks de krachttoer van Ri vière tussen Chalon en Dijön. Hét slachtoffer van dit onderlinge gevecht, dat heel de Tour de Prance verlamd beeft, omdat het de ploeg der Franse bationalen verscheurde en alle „ge- vechtswaarde" ontnam, is de Bretonse Regionaal, Francois Mahé geworden. Hi) had zich, sterk maar onopvallend, haar de derde plaats opgewerkt. Hij dui kelde nu naar de vijfde. Rivière's krachtexplosie kwam niet onverwacht. Sterker nog, er waren 2eifs argelozen, die er wonderen van verwachten. Zij hoopten namelijk, dal de specialist in de ritten tegen het Uurwerk zoveel tijd zou winnen op de hian in het geel, Bahamontes, dat er °P de voorlaatste dag nog een bijzon- Per nerveuze spanning over de Tour karavaan zou komen. Dat zou dan bet zij nogmaals vermeld voor het eerst sinds het vertrek uit Mulhouse geweest zijn. Men hoopte echter tegen heter weten in. Frederico Bahamontes 'hag dan geen superspecialist zijn in he tijdrit, de wedstrijd op eig..n kracht, ^Un klasse is van een dergelijk formaat, dat hij een prestatie kan leveren, die gezien mag worden. De Spanjaard haakte dat reeds halverwege de rit haar Dijon aan iedereen duidelijk. Hij fthnd weliswaar tiende in het tussen- kiassement, maar zijn achterstand op ■Rivière bedroeg nog geen drie minu- ten. In totaal verloor Bahamontes, de bonificatie voor Rivièr. meegerekend, ruim zeven minuten. De allersterkste Rivière had reeds halverwege de rit duidelijk zijn kandidatuur voor een tweede overwinning gesteld. Anquetil had een achterstand van 51 seconden, terwijl Baldini ook een der super specialisten zelfs meer dan twee minuten verspeeld had. Anquetil, we tend dat er het een en ander op het spel stond, verdedigde zich fel, maar hü kon toch niet voorkomen, dat Ri vière zijn voorsprong opvoerde tot meer dan anderhalve minuut. Intussen lever de Anglade In zijn eentje trijd tegen de twee kemphanen van de Franse na tionale ploeg. Het zag er voor hem op de helft van het parcours even drei- Kristiansen (Noorwegen) 10.17,7. Het individuele eindklassement van de maritieme vijfkamp luidt: 1. De Wijn (Ned.) 20 pnt; 2. Glsson (Zweden) 29 pnt;'3. Roy (Noorwegen) 36 pnt; 4. Van Tol (Nederland) 40 pnt; 5. Symbonis (Griekenland) 44 pnt. Het lnndenktassement ziet er als volgt uit: 1. Nederland (De Wijn, Van Tol en Krause) 113 pnt; 2. Zweden (Olsson, Wahlberg en Nilsson) 122,5 pnt; 3. Grie kenland (Symbonis, Arvanitakis en Patlakas) 140 pnt; 4. Noorwegen (Roy, Kristiansen en Andersen) 143 pnt; 5. Italië (Balazin, Tornabuoni en Bosca- riol) 225 pnt; 6. België (Baes, Simons en Van Bruane) 268 pnt. De uitslagen van de militaire scherm- wedstrijden die vrijdag te Den Helder zijn gehouden, luiden: degen: 1. Kon. Landmacht, 2. Kon. Marine, 3. Kon. Luchtmacht. De beste individuele pres tatie werd geleverd door maj. Reep van de Kon. Landmacht. Sabel: 1. Kon. Landmacht, 2. Kon. Luchtmacht, 3. Kon. Marine. Heidenrijk van.de Kon. Landmacht leverde op dit wapen de beste prestatie. Voorts werd een rol- schaatswedstrijd gehouden over 100 me ter. Winnaar werd Tinus Roosendaal in 12,3 sec. Cockie van der Eist werd tweede met eqn tijd, van 12,7 sec. L f De donkere Rus Musaeljan had in Vught met de junior Haks veel moeite. Des ondanks slaagde ook hij er in om te winnen en Rusland aan een zo groot mogelijke zege te helpen. (Van onze sport redacteur) DÏJON, vrijdagavond. de naam op de trui van klassement niét gewon- Gaul staat, is echter eén nen heeft, maar dat Ba- geheel andere dan die van 'hamontes' eerste is ge- Bahamontes. Sterker nog, worden en Gaul tweede. Er lopen sinds enige de directeuren van deze Hij wijst er voorts op, dat dagen boze geruchten in twee firma's kijken el- Gaul niet alleen in het de Tour-karavaan. Het is kaar van afgunst nauwe- zelfs niet bij geruchten lijks aan gebleven, want wij heb ben zelfs gedrukt zien staan „Firma Gaul-Baha- montes". Het komt alle maal hier op neer: toen Charly Gaul zag, Rat hij de Tour de France niet meer kon winnen, heeft hij op bevel van zijn „baas", de directeur van Zo stprk zijn de ge- HARDE FEITEN SPREKEN CERUCHTEN TEGEN voorste gelid zat pm toe te kijken, toen een groep je met. Baldini en Angla de in de afdeling' van de Kleine Sint Bernard zich van de kopgroep los maakte en onder andere Bahamontes een achter stand van enkele minuten bezorgde. Gaul, aldus de heer Goddet, heeft toen even hard gewerkt om de een gerenommeerde Ita- ruchten geweest, dat zelfs voorsprong te vergroten. liaanse koffiefirma, tevens voorzitter van de groep der Italiaanse extra-spor tieve merken, de heer Valente, in dienst van Bahamontes gereden. De geruchten zeggèn ook, dat de heer Valente dat be volen.- zou hebben, omdat Gaul en Bahamontes alle bei in dienst zijn van het koffiemerk. Zij die het gerucht verspreid heb ben, zijn echter slecht ge ïnformeerd. Gaul en'Ba- de heer Goddet, opper hoofd van de Tour-kara vaan, zich ermee be moeid heeft. Eén lange alinea van zijn dagelijks „hoofdartikel" heeft hij aan de zaak gewijd om tenslotte tot de conclusie te komen, dat men sprookjes verteld heeft. Harde feiten, die iederj een heeft kunnen waar nemen, aldus de, heer Goddet, spreken de ge ruchten tegen. Hij herin- hamontes rijden voor een nert er bijvoorbeeld aan, Italiaans merk, dat is dat Gaul ondanks de len het u ogenblikkelijk jui^t. De groep, waarvan fluisterstemmen het berg- laten weten Zo ziet men, altijd weer duiken er in de Tour de France zaken op, waar aan eén „luchtje" zit. Niet voor niets bekijkt heel de volgerskaravaan de ontwikkeling van de gevechten telkens weer met een argwanend oog. De dag echter, waarop iemand 'de oorsprong van het „luchtje" gevonden heeft, moet nog steeds aanbreken. Als wij de gelukkige, beter gezegd ongelukkige zijn, wij zul Kend uit. Hij had meer (lan twee mi nuten op Rivière verspeeld, ■De dappere aanvoerder van dé Cen- traal-zuifleljjke regionalen leverde toen een. krachttoer van de eerste orde. Hij beperkte in het. tweede deel het ver schil tót ruim een minuut. Vól trots bleef hij zich aan de eindstreep de bes te Fransman uit dé Tour de France noemen. Er gebeurden in het tweede deel nog meer opmerkelijke dingen. De regionaal Saint bijvoorbeeld, de strqdlustigste man van heel de kara- CHARLY GAUL Mechte tijdrit Ploegenldassement Uitslag van de 21e etappe, de tijd rit van Chalon sur Saóne naar Dyon over een afstand van 69,170 km: 1. Rivière (Fr.) 1 uur 39 min. '38 sec. .Frankrijk (Rivière, Anquetil, (met bonif, 1.38.38); 2. Anquetil (Fr:) Hemmianil 5.08.34; 2. Belgie 5.13.33; 1.41.16 (met bonif. 140.46)- 3 Saint Gentraal-Zuid 5.16,4.4; 4. West (WZW) 1.43.16; 4. Brankart '(Belg.) N ïtaiië 5,24^?: i' 1.43.35; 5. Anglade (Centraal-Zuid) Spanje 529.32; 7. Nelux-ploeg (Gaul, 1.4fl6; 6. Adriaenssens (Belg.) 1.44.29; Damen, -Efrnzer). 5,31.27; 8. Zwitsers- 7. Baldini (It.) 1.44.57; 8. Mahé ?K°^g ;\35V16.' 9' ?arIJS, No?rd" (WZW) 1.45.21; 9. Hoevenaefs (Belg.) PïKJ-35-2^ 10- Internationale ploeg I.45.29; 10. De Bruyne (Belg.) 1.45.33; II. Plankaert (Belg.) 1.45.44; 12, Fo-, restier (Centraal-Zuid) 1.45.49; 13. Bahamontes (Sp.) 1.45.55; 14. Graf (Zwits./Dld.) 1.45.57; 15. Dotto (Gen 5.48.23. Algemeen ploegenklassement .T 1- België (Adriaen-, s, Hoeve- traal-Zuid) 1.46.39; 16. Bono (It.) naefs, Brankart) 342 14 37; 2. Frank- 1.47.29; 17. Manzaneque (Sp:) 1.47.56; rijk 342.46.02; 3 Centraal-Zuid 18. Pauwels (Belg.) 1.48.13; 19. Ber- 343.13.38; 4. West Zuid West 343.32.15; gaud (Centraal-^uid) 1.48.16; 20. 5. Spanje 344.31.36! 6. Italië 344.53.35; Gaul (Nelux) 1,48,28; 23. Damen 7: Nelux-ploeg (Gaul, Damen, Ern- (Nelux) 1.49.11; 40. Ernzer (Nelux) zer) 345.29.37; 8 Zwitsers-Duitse 1F3.48) 43. Kersten (Nelyx) 1.54,13; ploeg 346.25.27; 8, Internationale ploeg 46. Bolzan (Nelux) 1,54,45. 346,48.34; 346.59.5,6. 10. Parijs Noord-Oost Puntenklassement l7°^ade (Fr) 573 pnt; 2: Saint ÏÏI:» o°nP M'Ji 2SS& !u?JaL(2wits./Dld.) 394 pnt; 7. RL 114.Q1.55, op 11-02; '9. Saint (WZW) (Belg.) 331° pnt;' li" BaldimNltT315 L40: 10. Brankart pnt; 12 ■/i-Hi.:: 13. '.Van 114.08.33, cp 17)40, (Belg.) i: 114.14.52, op 23.59; 12. 17if°V> I0' pnt; !2. Robinson (ïnt.plóeg, 306 pnt; Belg.114.11.3111. Pauwels (Belg.) 13, Van qfeWiBrfi» Gaul (Nelux) ïeneugden (.Belg.) 266 pnt; 14. Graczyk (Fr.) en Mahé (West 144i47ibd)P ii4-9:7 m' z„uid. West), beiden 247 pnt;'16. Bruni traal-Zuid) 114.27.47, op 36.54; .14. (it) 241 rm±t 37 Vprrnenlin IPariis Manzaneque (Sp.) 114.48.22, op 57.29; Nóckd'.Oost! 224 pnt- 18 Brankart (Belg.) .114-55,53,. op 1,05.-; 18: fried- k:..d r- rich (Zwits./Dld.) 115,01,47, op 1.1Ö.54; 19. Robinson (Internat, ploeg)- 115.02.34, op 1.11.41; 20. Vermetilin De prijs voor de meest- strijdlustig- .(Pai-ijs Noord-Oost) 115.07.03. op ste fehn.ér girig naar de Belg 1.16.10; 28. Damen (Nelux) 115,33.19; Adriaenssens, Hij kréég"46 pnt. Sainl 34. Ernzer (Nelux)-' 115.41.26; 46. Bol- (Wdst Zuid .West) en Anglade (Cen- zan (Nelux). 16.06.13; 51 Korsten traal Züid Frankrijk)'verenigden eljk (Nelux) 11(15.31. 19 punten op zich. Na de ondubbelzinnige nederlaag 6-2, 6-1, 6-0 die Wirhbledon- kampioen Alex Olmedo donderdag avond in de kwart finales van een internationaal tennistoernooi te Chi cago heeft geleden, heeft de wed strijdleider besloten Olmedo, evenals Earl Buchholz m_ wie de Peruaan in het dubbelspel zou uitkomen, niet toe te staan aan de overige onder delen van het toernooi deel te nemen. De wedstrijdleiding zal bij de Amerikaanse tenni.,federatie protes teren tegen de wijze waarop de Wimbledon-kampioen in zijn wed strijd tegen de Zuidafrikaanse speler Segal partij heeft gegeven. (Van on- tennismedewerker) Geen enkel winstpunt, geen enkele set is Nederla 4 in de laatste twee enkelspelen tegen Rusland ten deel ge vallen. Na 0-3 werd het een teleurstel lende 0-5. Teleurstellend vooral door de zeer rake nederlaag van Maris tegen Leius: 2-6, 0-6, gevolg van zeer onzeker, moedeloos spel van de Nederlander, die niet alleen voor de constante druk van het regelmatige spel van de Rus zwicht te, aar die ook in eenvoudige situaties zijn slagen niet onder controle bleek te kunnen krijgen. Zo zelfs dat hij geen enkele servicegame won. Wat de reden is van de hopeloze vorm van Maris vermogen wij niet te door gronden. Wat we zagen was een speler die vergeefs naar een combinatie van vaart en controle zocht, die daardoor down en teleurgesteld speelde en die ook uit de enkele goede rallies welke hij had, niet de stimulans noch de op vering vond om zijn spel omhoog te brengen. Leius speelde secuur en goed, maar zijn service was waarlijk geen onhoudbare canon-ball. Zijn drive had doorlopend vastheid en hij dirigeerde zoveel mogelijk naar de anders zo ge vaarlijke, ditmaal echter zeer onzekere backhand van Maris. Zelden schoot de ze scherp naar hoeken en zijlijnen, vaak was zij te laag of var uit. Het net leek ook voor zijn vollies een halve meter te hoog. Er smoorden vele kansen in. En elke misser, vooral die op niet moei lijke slagen van Leius, scheen een ver dovende injectie voor hem te zijn. De dubbele fouten op de service waren dit maal minder talrijk dan in zijn vorige partijen, tóch won hij geen enkele ser vicegameHet was een triest ge vecht tegen eigen onmacht, vooral om dat hij zich niet uit de diepe depressie bleek te kunnen opwerken. Alle lof voor de Rus, die met élan, zonder bra- vour en zonder enige geste van zijn overwicht, zijn grote zege bevocht. Onder minder druk staande tegen de pittige doch niet beheerst spelende Rus sische reserve Musaeljan kon de 16-ja- rige Hans Haks leer in zijn spel leg gen dan hij tegen de zoveel sterkere Leius had gedaan. Het werd een niet bepaald gave, doch wel spannende strijd waarin het overwicht van de services niet gold, ia teniet werd ge daan. Immers, van de 28 games ging juist de helft op de service verloren, een ongekend groot aantal. Onverwachte uitschieters op drives en voJlies wisselden elkaar bij beiden af met missers op gemakkelijke smash es en te korte dropshots. Spanning te over in beide sets. Na vijf deuces ver loor Haks zijn service na 3-3 en dit be tekende het verlies van de set: 4-6. Op 5-4 in de tweede k m hij. De Rus ant woordde met iovegame! Óp 7-6 kwam hij en 30.0 - hij verspeelde zijn kansen en herhaalde dit precies zo bij 8-7. Doch nr. 8-8 doorbrak hij met opeens snel vaan, was na Rivière de snelste. Daar door kon hij opklimmen van de negen de plaats in het tussenklassement naar de derde in de rangschikking van de etappe. Duel der Belgen Belg Hoevenaers, die zijn posi- I.1® ?'s beste Belg bedreigd voelde door Adriaenssens, weerde zich ook. Hij sprong van de dertiende naar de negen de plaats. Desondanks echter moest hij gedogen, dat Adriaenssens hem voorbq streefde. Ook beleefde men de sensatie van het terugvallen van Bal- dim De wereldkampioen op de weg, 01e kortgeleden nog zijn collega op de baan, Rivière, verslagen had, duikelde in het tweede deel van de derde naar de zevende plaats. Daardoor kon Adri aenssens zich precies naast hem wer ken in het algemeen klassement. Het sectie-bestuur van de afdeling be taald voetbal van de K.N.V.B. heeft de competitie-indeling van de semi-profs als volgt vastgesteld: Eredivisie: ADO. Ajax, Blauw Wit, DOS, DWS/A, Elinkwijk, Feüenoord, Fortuna '54, MW, NAC, PSV, Rapid JC, Sittardia, Sparta, Sportclub Enschede, Voiendam, VVV en Willem II. Eerste divisie A: BW. Excelsior, For- (VI), 't Gooi GVAV, Helmond, HVC, KFC, NO AD, Rigtersbleek, Storm vogels SVV, Veendam, Vitesse, De Vole- wijekers en Wageningen. Eerste divisie B: AGOW, Alkmaar, DFC, DHC, Eindhoven, Go Ahead, De Graafschap, Helmondia, Heracles, Her-L_- mes/DVS, Leeuwarden, Limburgia, RBC, 1 15—20 jaar en 45 fraters. De volwassen RCH. Scheveningen/Holland Sport, VSV blinden beschikken enkel over gemeen- schapszalen. Eigen kamertjes hebben (Van onze correspondent) Het instituut Sint Henricus voor blin de en slechtziende jongens en mannen te Grave, dat 24 oktober zijn eeuwfeest zal vieren, heeft plannen voor nieuw bouw en voor vernieuwing van een ge deelte van het huidige complex. De plannen die architect Jan Strik uit Boxtel in opdracht van de congregatie van de fraters van Tilburg heeft ont worpen, vergen een investering van ongeveer vijf miljoen gulden. Voor dit bedrag krijgt katholiek Nederland voor zjjn mannelijke blinden en slechtzienden een instituut, dat ook wat huisvesting en inrichting betreft op de hoogte van zq'n tijd is. Hoe noodzakelijk de nieuw bouw is, hebben de fraters thans aan de katholieke pers laten zien. Op het gebied van woon- en slaapgelegenheid voor fraters en blinder blijken er in St.- Henricus toestanden te bestaan die be slist niet langer getolereerd kunnen worden. De nieuwbouw is derhalve een zaak van grote urgentie. De enorme kosten die hiermee gemoeid zijn, ver vullen de fraters echter met zorgen. Zij hopen daarom dat katholiek Nederland hen op een of andere wijze zal willen helpen. De ervaringen, die de speciaal hiervoor in het leven geroepen lande lijke stichting „Honderd Jaar E-e- sc.huld" tot dusver heeft opgedaan, to nen echter aan dat katholiek Nederland tot dusver zich nog slechts in bijzon der teleurstellende mate het levenslot der blinden aantrekt. Wie een rondgang door het instituut maakt, ziet aan alle kanten de dringen de noodzaak van nieuwbouw. Dit in Nederland enige instituut voor katho lieke mannelijke blinden valt uiteen in twee gedeelten: een cc iplex gebouwen die allen 75 tot 100 jaar oud zijn en een ander complex dat rond de dertig jaar bestaat. Het oudste gedeelte beantwoordt in geen enkel opzicht aan de eenvoudigste eisen die tegenwoordig aan een tehuis voor volwassenen of aan een woonver blijf voor jongelui mogen worden ge steld. Er wonen 30 volwassen blinden. 36 blinde en slechtziende jongens van en ZFC. De tweede divisie A: De Baronie, EBOH, EDO, Haarlem, Longa, ONA, Ro- da Sport UVS, De Valk, Wilhelmina en Xerxes. Tweede divisie B: Be Quick (Gr.) En- schedese Boys Heerenveen, Hilversum, Oldenzaal, PEG, Rheden, Tubantia, Velo- citas, Velox, eZist, Zwartemeer en Zwol se' Boys. De uitslagen van de vrijdagavond voor de competitie van de K.N.Z.B. ge speelde wedstrijden zijn; Dames eerste klasse: .De Robben-RDZ 10—1. Heren hoofdklasse': AZFC-DZV 6—3: Neptu- nus (Arnhem)-De Meeuwen 9—7. He ren eerste klasse: A: Rötterdam-Zian 8-4; C. Zwemlust-UZSC 63. Op 1 augustus zal te Arnhem wórden geopend het Centraal. Instituut voor de Opleiding van Sportleidsters. Tot direc teur is benoemd de heer H. J. van den Hoek. ze niet. De ruimte voor de jongens is ook veel te beperkt. Zo dienen de twee recreatiezalen tegelijk als eetzaal en hun slaapzaaltje biedt maar plaats aan 12 jongens. Dat betekent dat er eike avond 24 blinde jongens moeten „ver huizen" naar een hoge zolder ergens in het nieuwere deel. Óp deze zolder, he lemaal bóven in het gebouw, zijn voor 50 kinderen en jongemannen chambret- ten ingericht. Het is niet bepaald een ideale slaapgelegenheid hier. Het ove rige is navenant. Honderd jaar reeds hebben de fra ters het blindeninstituut St.-Henricus in stand gehouden. Het is niet te schatten hoeveel geld dit aan de congregatie heeft gekost. Het loopt in de honderd duizenden guldens. Van 1859 tot 1923 Verrichten dc fraters dit werk van barmhartigheid in de meest zuivere be tekenis van het woord. Zij kleedden, voedden en onderrichtten de blinden gratis, of zo goed als gratis, en zij ont vingen geen cent subsidie. Ook de lera ren kregen geen salaris. In 1923 is er enige subsidie voor het onderwijs geko men, welke regeling in 1919 is verbe terd. Zij is echter nog bij lange na niet in overeenstemming met wat dit zeer gespecialiseerde onderwijs werkelijk kost. Nog steeds past de congregatie bq het instituut jaarlijks geld bij. In 1948 bedroeg het verlies niet minder dan ƒ88.000,-. Het is te begrijpen dat door de steeds terugkerende verliezen in de loop der jaren niet in de gewenste mate voorzie ningen voor de accommodatie kunnen worden getroffen. Het geld was er een voudig niet. De eeuwfeestviering is vastgesteld op zaterdag 24 oktober. Gezien de noden waarin St.-Henricus verkeert, heeft het eeuwfeest-comité, waarvan prof. dr. A. Mertens uit Nijmegen voorzitter is, ge meend dat het een bescheiden viering zal moeten zijn. Om half elf zal mgr. W. A. Mutsaerts in de St.-Elisabethskerk van Grave een pontificale Hoogmi, opdragen, die de K.R.O. zal uitzenden. Na afloop is er een receptie. De nieuwbouwplannen houden er re kening mee dat het gehele „oude ge deelte" verdwijnt en door nieuwbouw wordt vervangen. Bovendien zal het „nieuwe gedeelte" niet langer als woon ruimte voor de kinderen dienen. Het wordt ingericht voor andere doeleinden, zoals: gastenkwartier, ruimte voor de hrailledrukkerij, werkplaatsen voor vol wassen blinden, kleermakerij, bakkerij en toneelzaal. Een gedeelte van het complex zal gereserveerd blijven voor de uitbreiding van de Braille-biblio- theek en het gesproken boek. Nieuw gebouwd wordt een tiental wooneenheden, waarin de kinderen in kleine groepjes worden ondergebracht. Hierdoor zal de vroegere internaats sfeer geheel worden doorbroken. De op voeding krijgt een meer open karakter. Het tot stand komen van deze wonink jes is zeer urgent omdat de fraters elk jaar grote moeilijkheden hebben om nieuwe leerlingen te plaatsen. Voorts is een geheel nieuw scholen complex ontworpen dat voorziet in af zonderlijke Jholen voor blinde kinde ren, voor slechtziende kinderen, voor voortgezet onderwijs en voor technisch onderwijs. Bij de scholen wordt een gymnastiekveld gebouwd, waaromheen een speelveld. Tot een latere fase van bouwactiviteit behoort het plan in het centrum van het nieuwe instituut een nieuwe kapel te bouwen met ongeveer 300 zitplaatsen. Magister prof. dr. A. v. d. Putte O.P., regens van de studiën aan het Alberti- num van.de paters Dominicanen te Nij megen, zal zondag zijn zilveren pries terfeest vieren. Prof. magister v. d. Putte promoveerde in 1948 aan de r.-k. Universiteit tot doctor in de theologie op een dissertatie, getiteld ,,De dogma tische waarde van de theologische rede nering". De generaal van de orde der Dominicanen promoveerde hem in 1944 tot magister. Sinds 1955 doceert hij aan het Albertinym dogmatische theolo gie. Vanwege zijn persoonlijke eigen schappen en zijn grote wetenschap is prof. v. d. Putte een geziene figuur bij de Dominicanen. genomen returns de service van Haks en ditmaal handhaafde hij zich op ei gen service: 10-8. Spaanse triomfen Spanje is de tegenstander van Rus land in de eindstrijd van deze groep. De voorsprong van de eerste dag werd snel tot een zege in het eerste enkelspel van de tweede dag. De Spanjaard Gisberts versloeg Wagener met 6-1, 6-2. En on danks 5-7, 1-4 versloeg Loewe toch nog de Luxemburger Hirsch met 5-7, 7-5, 6-4. Nederland zal dus de verliezersron de spelen tegen Luxemburg. En wanneer het spel der onzen, speciaal dat van Maris, zich niet boven het povere van de laatste dagen opheft, dan is de maat van de teleurstelling vol. Behalve de Rotterdammer Verhagen, die door de KVNW afgevaardigd is naar de wedstrijden om het wereld kampioenschap Flying Dutchman-klasse dat van 20 tot 25 juli b;: Whitstable (Kent) wordt gehouden, zullen nog zeven FD-zeilers naar Engeland gaan Het zijn Heike Blok (Den Haag), N. Oerlemans (Rotterdam), Ed. Fmch (Den Haag), C. Gülcher (Naarden), Kalff (Wassenaar), De Kat (Den Haag) en G. Jongeneel (Boskoop). Zij nemen deel aan de z.g. Flying Dutchman week, waarvan de wedstrijden tegelijkertijd met het wereldkampioenschap worden gehouden. De strijd om de wereldtitel zal in zes wedstrijden worden beslist, de beste vijf resultaten van de deelnemers zijn bepalend voor de eindklassering. De Olympische puntentelling wordt aange houden. De Flying Dutchman week be staat uit vijf races. (Van onze paardesportmedewerker) Voor de paardencourses op Mereveld a.s. zondag zijn hier onze tips: Norgprijs 2200 m. 14 inschrijvingen, Wanda, X Heny D, Wita Pluto; Sleen- prijs 2200 m. 17 inschrijvingen, Whirl wind, Waluna Norton, Virginia; Mere- veld's Mijlrecordprijs (heat) 1610 m. 15 inschrijvingen. Théo Messidor, Enter prise, Double Six M (Hairos II zal ver moedelijk niet starten); Recordprijs der Vierjarigen 1610 m. 18 inschrijvingen, Walküre, Whirlwind, Winston Hanover; In Memoriam Tom Schreursprijs 260Ó m. 15 inschrijvingen, Sammy Mars, Vlekloos Hanover, Tabor; Grote Johan Smitprijs (amateurs) 2140 m. 22 inschrij vingen, Vivant Hollandia, Sonja Zora, Unworthy; Vriesprijs 2120 m. 20 inschrij- lagen. Vlieger D. Wijbo K, Vita Kin- ley. De uitslagen van de vrijdag te Leeu warden gehouden draverijen luiden: Ju- lius-prijs 2020 m: 1. Wim Harvester, Sierdsma, 3.17,6, 1.39,8; 2. X. Parisien Bond.; 3. X. Nancy Hollandia. Tot. winn. 4,80, pl. 1,50, 1,30, 2,70, cov. 4,90, gek. 7,30. Jacob Diamant-prijs: le serie: 1. Ureka, P. Swart, 2,27,6, 1,30.-; 2. Truax Scott; 3. Quick Magowan S.; Tot. winn. 2,40, pl. 7,60, 2,80, cov. 6,30, gek. 9,30. 2e serie: 1. Vlaamse Gaai S. J Wa genaar jr. 2,28,4, 1,30,5; 2. Unica; 3. Tsjiftjaf S. Tot. winn. 1,60, pl. 1,30 2.-, cov. 4.-, gek. 4,70. Finale; 1. Tjiftjaf S., J. Oosting, 2,25,3, 1.27,6; 2. Tilda O.; 3. Vlaamse Gaai S. Tot. winn. 9,90 (stal), pl. 2,70, 2,40, 1,20, cov. 9,30, gek. 161,80. Janneke-prijs (2020 m): 1. W. Petria van Hiddum, S. Bosch, 3,08,1, 1.32,3; 2. Wia Gregor H.3, Wilma van Oranje. Tot. winn. 3,10, pl. 1,80, 1,80, cov. 5,10, gek. 5,20. Humpie-Scott-prijs. 2020 m.: 1. Xetra, J. Oosting, 3,06,6; 1.33,3; 2. Wilma Zo- ra; 3. William Axkit. Tot. winn. 3.-, pl. 1,40, 1,60, cov. 6.-, gek. 5.-. Feronica Scott-prijs 2300 m: 1, Son ja Zora, J. Wagenaar jr., 3.24.6: 1.29,-; 2. Quiek K„ 3. Upie Scott P. Tot. Winn. 2,50, pl. 1.40, 1,90, 1,50, cov. 13,50, cov. 13,50, gek. 3,10. Total.-omzet: 53,474,50. In de jaarvergadering van Enkes te Leidschendam heeft de voorzitter op vragen van aandeelhouders meegedeeld, dat de beoogde samenwerking, waarvan in het jaarverslag met een enkel woord reeds melding wordt gemaakt, zich nog in het aanvangsstadium bevindt. Het is evenwel de bedoeling om te komen tot een samenwerking welke ligt in het horizontale vlak met de middelgrote metaalverwerkende industrie. Een der aanwezige aandeelhouders uitte kritiek op de wijze van verslag geving. De voorzitter beaamde, dat het directieverslag wel wat summier ge steld was en zegde toe in de toekomst wat uitvoeriger omtrent haar mede delingen te zullen zijn. Het ontbreken van gegevens omtrent de export hangt samen met het feit, dat over het gehele jaar gezien de export van de totale om. -et slechts een zeer gering percentage uitmaakt. Van de zijde van aandeel houders werd nog opgemerkt, dat de fi nanciële basis waarop de vennootschap werkt, toch wel zeer gering is, gezien haar ambitieus programma. Daarom achtte aandeelhouder concentratie zeer belangrijk. Gevraagd naar de vooruit zichten ten aanzien van de Euromarkt, werd medegedeeld, dat alle zeilen bij gezet zullen moeten worden. Tenslotte werd nog medegedeeld, dat ii: de loop van het jaar een buitenge wone aandeelhoudersvergadering bijeen geroepen zal worden om een statuten wijziging goed te keuren, welke ten doel heeft het primair dividend van 5 op 6 procent te brengen. De jaarstukken wer den goedgekeurd. Verenigde Staten De vijftienjarige zoon van de ondersecretaris van de V.N., dr. Ralph Bunche, heeft een uit nodiging om lid te worden van de exclu sieve West Side tennisclub in Forest Hills, New York, van de hand gewezen en hij is in plaats daarvan voor zijn leven lid geworden van de" nationale organisatie ter bevordering, van de be langen der gekleurdeh. De vorige week stak een storm van protesten op toen dr. Bunche bekend maakte dat hem het lidmaatschap van de club wegens zijn huidskleur was geweigerd. Hij is een neger. Maar deze week werd hem door de club meegedeeld dat hij en zijn zoon welkom waren. Deze uitnodiging volgde op het aftreden van de voorzitter van de club.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 11