Nieuws uit stad en omtrek NIEUWE R.-K. SCHOLEN IN NIEUWLAND Geheugen-hulp OEFENPARTIJ ZONDER ENIG PERSPECTIEF Schiedam honderd jaar geleden BIOSCOOP-PROGRAMMA'S Honkbal toernooi voor jeugd van Schiedam en Rotterdam Een g.l.o. en een kleuterschool bedden... GARAGE WALDO Excelsior sloeg Neptunus (4-3) Hoe het er bij ons in 1859 uitzag Per straat kunnen er twaalf jongens aan deelnemen s c KAV afdeling Stad Nederlaagwedstrijden HDVS besloten ©uer Jim r% Examens EHBO Banketbakkerij Aug. v. Dijck gemoderniseerd J GEMEENTERAAD KOMT BIJEEN KETHEL SVV speelt oefen wedstrijd tegen Xerxes Aanrijding BURGERLIJKE STAND Passage-theater Monopole-theater ZATERDAG 18 JULI 1959 PAGINA 8 Damwar/uer C 1 T R O N 2 cv "'•uw® scliieJamselie courant //V ROTTERDAM AFSCHEID VAN LEERLINGEN ST-JACOBUSSCHOOL SCHOOLREISJE LEERLINGEN ST.-JACOBUSSCHOOL JAARVERGADERING WIT.GELE KRUIS De dictator '\0t i De zwarte baretten Scène uit de jihn „De Dictator Door het bestuur van de St-Willibror- dusstichting, alhier, werd medewerking verzocht voor de bouw van 'n r.-k. g.l.o.- school in Nieuwland. De raad besloot in zijn vergadering van 21 februari 1958 de gevraagde me dewerking te verlenen. De voorbereiding der werkzaamheden voor de bouw van deze school zijn thans zover gevorderd dat tot aanbesteding zou kunnen worden overgegaan, indien de gelden voor de bouw zouden kunnen worden beschikbaar gesteld. In afwachting van een vaste geldle ning die nodig is om de gelden voor deze bouw te verkrijgen, stellen B, en W. de naad voor een krediet beschikbaar te stel len, gespecificeerd als volgt: 1 voor de bouw 234.000 2 voor meubilair 25.000 3 voor de inrichting (leermiddelen) f 16.000; 4 voor de grond 89.250; 5 Centrale verwarming 25.000 6 bijkomen de kosten als sonderingen, honorarium architect, toezicht, betonadvilseur enz. 52.300, totaal 441.550. In de raadsvergadering van 26 juli 1956 tver<j besloten medewerking te verlenen voor de bouw van een r.-k. kleuterschool aan de dr. Schaepmansingel. In afwachting van de totstandkoming Van deze school, werd medewerking ver leend voor de aanschaffing van meubi- iair, ontwikkelingsmateriaal en de inrich- ting van 2 lokalen van de r.-k. g.l.o.-school aan de dr. Schaepmansingel tot een bedrag Van ƒ8.969,-. De voorbereidende werkzaamheden voor de bouw zijn thans zover gevorderd, dat binnen korte tijd tot aanbesteding kan worden overgegaan. B. en W. stellen de raad nu voor de bouw te doen geschieden op een terrein gelegen aan de Dr. Schaepmansingel. De bouwkosten worden geraamd op 166.750 en de kosten van meubilair en leermidddelen op 4500. B. en W. stellen de raad voor een krediet toe te staan voor de bouw 166.750; voor de inrichting 4.500; voor de grond (1400 m2 a f 46,75 per m2) 65.450 totaal 236.700. De K.A.V. afd. Stad maakte met 42 dames het jaarlijks uitstapje. Dit keer ging de tocht door Brabant. Halfnegen werd vertrokken van Broersvest. Half- tien zaten de dames in Teteringen. heer- Met het spelen van de laatste wedstrijd in de A-klasse van de Jubileum-Neder- laag-wedstrijden van Hermes-DVS is een einde gekomen aan een reeks interessante voetbalwestrijden waaraan door zo goed als ahe plaatselijke verenigingen werd deelgenomen. Excelsior '20 moest gister avond proberen het 2de elftal der blauw- liijk aan de koffie. Daarna ging dé tocht ,witt€n ee" neerlaag toe te brengen, doch - -■ kreeg zelf met. 5o klop. Met de zware promotiecompetitie achter de rug en bo vendien onvolledig hadden de zwartwit- ten tegen deze extra sterke Hermes-com- binatie geen schijn van kans. naar Rucphen-St.-Wïllibrord. waar in de prachtige Mariatuin met de levensgrote statie en Lourdesgrot, geleid door het voorstuk van de parochiekerk, de kruis weg werd gebeden. Na deze geestelijke spijs werd de inwendige mens versterkt en men het zich de Brabantsche kof fietafel in Breda goed smaken. Vervol gens werd er door de prachtige omge ving gereden naar Baanle-Nassau, waar aan de grens oen souvenirtje werd ge kocht en oen consumptie werd gebruikt. Terug ging de tocht naar Groot Spbijck in Oisterwijk waar werd gedineerd en een ritje door de bossen gemaakt werd met daarna in Waalwijk nog een dansje tot afscheid. Het was wederom een zeer geslaagde dag. Na afloop heeft voorzitter A. Stouthan- del aan de acht groepswinnaars de bekers uitgereikt en bovendien was er voor elke deelnemende vereniging een herinnerings vaantje. De voorzitter sprak zijn voldoe ning uit over het welslagen van deze jubileum-wedstrijden, die volkomen aan de verwachtingen beantwoord hebben. Naast de „Frank-beker". die jaarlijks uitgereikt wordt aan het lid. dat zich voor de vereniging bijzonder verdienstelijk heeft gemaakt, beschikt men sinds de ju- Advertentie OM OVER NAAR HUIS TE SCHRIJVEN (met rode inkt) BROERSVEST 64 - SCHIEDAM LATEN WE DAAR LEZEN, dat het In- Wonertal van Rotterdam met 10" zielen is teruggelopen. Voor het eerst sinds vele laren vertrokken er meer mensen uit die stad, dan er zich vestigden of geboren werden Men heeft het in Rotterdam met een zekere weemoed geconstateerd. Want Waar moet het heen. als straks al die plan nen van Botlek en zo verwezenlijkt zijn en hien er mensen nodig aal hebben? 2062 Rotterdammers verlieten in mei nun stad. Er vestigden zich weliswaar 1339 niet-Rotterdammers en er konden 1068 kleine Rotterdammertjes geregi streerd worden, maar er stierven 445 Rot terdammers. BOVENDIEN, het vrouwenoverschot nam nog iets toe. Niet. dat we daar bezwa ren tegen hebben, doch over het algemeen Wordt dit feit niet geapprecieerd, omdat •hen vreest, dat er daardoor te veel vrou wen alleen blijven, hetgeen overigens ook weer niet helemaal juist schijnt, te zijn, althans volgens de statistiek. Tja, terwijl het inwonertal van Rotter dam daalt, stijgt dat van Schiedam. Gedu rende de laatste tijd konden wij hier in Schiedam elke maand een stijging consta- teren. Weliswaar haalden we de honderd n°g niet. maar dat komt. misschien nog. HET BEGINT ER naar uit te zien, dat ?cbiedam niet langer een vertrekgemeente Is' d.w.z dat er meer mensen wegtrekken dan er zich vestigen. Dn nu begint Rotterdam. Nu ja. laten ie daar maar een toontje lager zingen. Tenslotte, menig Schiedammer zitten die ®hnexatiepogingen van enige jaren gele- Hen nog dwars. Toen wilde Rotterdam Schiedam helemaal opslokken. Tussen twee haakjes, we hoorden dezer ,jagen dat de chef van de afd. voorlich- 'bg ten stadhuize in Rotterdam van bur gmeester Van Walsum opdracht heeft sekregen een boek over de historie der ~°or Rotterdam verrichte annexaties te Jrbrijven. We zijn benieuwd, wat er over die mislukte poging ten beste wordt ge- 8®ven. Misschien horen we er Iets meer over. an tot dusverre bekend werd Advertentie benzineverbruik 1-1® VRAAGT DEMONSTKATIE SINGEL 41-45 - SCHIEDAM Officieel agent voor Schiedam - Vlaardlngen - Maassluis - Hoek van Holland TELEFOON 64.65.0 (3 HJnen) Woensdagavond zijn in Gebouw voor Chr Soc. Belangen de Eenheidsdiploma's E.H.B.O. uitgereikt aan 21 cursisten van de Kon. Ned. Ver. Eerste Hulp bij Onge lukken. die geslaagd waren voor het in april j.l. gehouden examen. Examinato ren waren dr. J. A. h. v. d. Berg en dr. A. Q. C. Klomp. Deze cursus werd geleid door de docent dr. Klomp, die bij de uit reiking aanwezig was. Onder aanbieding van zijn gelukwensen wees de wn. voor zitter. de heer J. C. Ziere er op, dat dit diploma kon worden beschouwd als de eerste stap op het gebied van de E.H.B.O. en dat het noodzakelijk is, hiermede ver der te gaan door het volgen van de her halingscursussen. Alleen dan behoudt men zijn vaardigheid in het verlenen van de eerste hulp. Verder dankt hij de docent de instructeur en allen die zich verdien stelijk bij deze cursus hebben gemaakt, als blijk van erkentelijkheid werd dr Klomp een boekwerk aangeboden. Op de ze avond konden de pas-geslaagden ken nisnemen van het werken in de praktijk Er werd nl. een onderlinge wedstrijd ge houden tussen de Brigade-leden, hiervoor waren enige interessante ongevallen in scène gezet, welker behandeling met veel belangstelling werd gevolgd. De namen van de nieuw-gediplomeer- den zijn: de dames A. den Brabander- v. d. Velde, C. M. van Engelsdorp Gas telaars. W. Pranger, C. Verhey- van Schijndel A C. L H. Wijzenbroek-Boer. J. E. M. Rebers, H. C. Salij. G. P. E. Wils- Schelstraete, M. J. T. de Wolf en de he ren C. P. C. den Boer. T. P. Bouw. A W. Giesbers. H. J. Plant. J. P. de Ruiter. G. D. van 't Sant. L. van Santen. L. van Vliet. P. J. Braak. B. van Hengel. P. C. Waning, A, v. d. Wel. Enkele maskers die men zal kunnen zien op dc tentoonstelling „Werk onzer handen", die binnenkort in de Korenbeurs geopend wordt. Oooblnrf voor Schiedom «r om»t'«ke» 81ste Jaargang No. 24036 DAM 18 SCHIEDAM TELEFOON 66152 POSTREKENING NR. 5 9 0 9 4 3 ADVERTENTIES f 0.15 per mm-hoogte. Bij contract speciale tarieven. INGEZONDEN MEDEDELINGEN f 0.30 per mm-hoogte. Bij contract speciale tarieven. KAMPIOENEN tot 20 woorden f 0.50 bij vooruitbe taling. Elk woord meer 3 ct. Maxi mum 60 woorden. Alle advertentie-orders worden afge stoten en uitgevoerd overeenkomstig de Regelen voor het Advertentie- tweaen. ABONNEMENTEN f 7.40 per kwartaal, f 2.54 Per V maand en f 0.59 per week. Het is nu de derde ontwikkelingsfase sinds de vestiging in 1925 van het ban ketbakkersbedrijf van de heer Aug. van Dijck. waarmede met vooruitziende blik rekening werd gehouden met de eisen van de tijd. Eerst werd in die dagen de van de dames Nederpelt overgenomen chocolaterie omgezet in een speciaalzaak in koek en banket, die vrij spoedig in Schiedam een goede reputatie genoot. Toen bij de bouw van de Passage de Broersvest als het ware omhoog ging, bleef de heer van Dijck geen andere keus dan ook te gaan bouwen en zo kreeg onze stad de eerste moderne speciaalzaak in deze branche, hetgeen in die dagen een hele gebeurtenis was en voor de onder nemer een waagstuk. Met de vernieu wing steeg ook de bekendheid van de naam „Aug. van Dijck", die kreeg een culinaire klank. Nu, na zesentwintig jaar, meende de heer van Dijck aan die goede naam van deze zaak verplicht te zijn op nieuw met de tijd mee te gaan. In vijf da gen tijds heeft het interieur van zijn win kel een complete metamorfose ondergaan waarbij gebruik werd gemaakt van d« nieuwste snufjes op gebied van de mo derne winkelinrichting, speciaal toegepast in het banketbakkersbedrijf. Bij de wand- betimmering en etalagebouw ontmoet het oude klassieke notenhout het wonderpre- paraat van plastic „Balacui" genaamd, hetgeen toegepast in drie kleuren een ge distingeerde kreurenharmonie deed ont staan. Een open etalage laat de inkijk tot achter in de winkel geheel vrij, terwijl de kleine etalage, links naast de ingang tevens vitrine is, welke nu doorloopt langs de gehele wand. Een naar beneden breed uitlopende vitrine-toonbank, die herme tisch afgesloten kan worden bevat het uit gebreide assortiment dat in deze ruimte „ovenvers" blijft. Voor het gebak is een aparte vitrine, een stijlmeubel gelijk. Au tomatisch sluitende koekblikken dienen voor voorraadaanvulling, weggewerkt in brede laden van gevlamd notenhout. Een speciaal ontworpen verlichtingsornament zorgt niet alleen voor een directe verlich ting op de toonbankvitrine, doch dient te vens voor de indirecte plafondverlichting. Dit licht is met de etalageverlichting, die in de betimmering is ingebouwd, van een bijzondere samenstelling, waardoor de produkten hun natuurlijke, appetijtelijke kleur bewaren. Een pendeltrosje en een goed geplaatst wandlampje completeren het harmonieus geheel. Buiten gaar er van die nieuwe interieur een grote aantrek kingskracht uit, hetgeen natuurlijk de be doeling is. De burgemeester roept de leden van de Gemeenteraad op tot het houden van een openbare vergadering op vrijdag, 24 juli a.s. te 20 uur ten Stadhuize- De agenda omvat o.a. onderzoek van de geloofsbrief van het nieuwbenoemde lid van de gemeenteraad, de heer J. B. Schueler. Aanbeveling van Curatoren Stedelijk Gymnasium ter benoeming van een lid van genoemd college ter voorziening in de vacature, ontstaande door de periodie ke aftreding als zodanig van de heer mr A. F. A. van Velzen. Aanbevolen wor den: 1. de heer mr. A. F. A. van Velzen. aftredend; 2. de heer A. L. J. Kunze. arts. Aanbeveling van de Commissie voor de Gemeentelijke Dienst voor Sociale Zaken ter benoeming van een lid harer commis sie ter voorziening in de vacature, ont staande door de periodieke aftreding als zodanig van de heer L. L. J. M. Melchers. Aanbevolen wordt: de heer L. L. J. M.M Melchers. aftredend. Aanbeveling van het College vap Cura toren van het Stedelijk Gymnasium ter benoeming van een leraar in Oude Ge schiedenis voor de cursus 19591960. Voor gedragen wordt: de heer dr. J. P. M. Per- sijn alhier. Aanbeveling van het College van Curatoren van het Stedelijk Gymna sium ter benoeming van een leraar in Engels. Aanbevolen wordt, ter benoeming voor de cursus 19591960: de heer W. M. van der Schouw, tijdelijk leraar in En gels aan voornoemde onderwijsinstelling. Aanbeveling van het College van Cu ratoren van het Stedelijk Gymnasium melijke oefening bij het laser onderwijs te Schiedam; 2. de heer W. de Heer. idem te Rotterdam. Voordracht van b. en w- ter benoe ming van een onderwijzer aan de Jan Ligthartschool A. aan het Frans Halsplein Voorgedragen wordt: de heer Ph. J. Pol derman. tijdelijk onderwijzer aan voor noemde school. Idem ter benoeming van een onderwijzeres aan de School voor In dividueel Onderwijs aan het Edisonplein. Voorgedragen wordt: mevr. E. Fijnvan- j draad- van Poelgeest, tijdelijk onderwij- i zeres aan voornoemde school. Idem ter j benoeming van een onderwijzeres aan de Mathenesseschool aan het Óude Kerk hof. Voorgedragen wordt: Mevr. H. H. Tuijtel-Maatjes te Delft. HEDEN: Passage Theater: De Dictator (14 jr) dagelijks 2 en 8.15, zaterdag en zondag 1.30, 4.00, 6.45 en 9.15 uur; donderdag ook filmvoorstelling. Monopole Theater: De zwarte baretten (14 jr), 2, 7 en 9 uur; zat. en zond. 3, 5, 7 en 9 uur. Stedelijk Museum: Dagelijks van 105, zondags van 125 uur. R.-K. BIBLIOTHEEK EN LEESZAAL S.-LIDUINA Openingsuren: Hoofdgebouw Dam 8: Uitleenbureau en Leeszaal voor volwassenen: di., do., za. van 1012 uur: di. t'm za. van 25 uur. ma., di., wo., vr. van 7—8.30 uur. Uitleenpost Kerkweg 46, Kethel: zo 11.30 —12.30 uur. Uitieenpost Molensingel Noodkerk Ke thel: di. 4—8 uur. Filiaal: Rijnstraat 1: volw.: di. 6.30—8 uur; vr. 78 uur; jeugd: wo. 25 uur. Filiaal Nieuwland. Wijkgebouw Dr. Wi- bautplein (zijingang): jeugd: wo. 1.305 uur: volw.: wo. en vr. 7—8.30 uur. Uitleenpost Emmastraat 3 ma. 78 uur, wo. en vr. 7—8.30 uur. MEDISCHE ZONDAGSDIENST De medische zondagsdienst zal worden waargenomen door: dr. J. van der Veer. Buys de Beerenbroucklaan 16, tel. 69873, dr. A. L. J. Kunze, Nieuwe Haven 115, tel. 67760, dr. A. Q. C. Klomp, Juliana van Stolbergstraat 3, tel. 69952 en dr P. van Santbrink, Mgr. Nolenslaan 183, tel. 62562. Apotheek Rembrandt, Rembrandtlaan 5. De wijk verplegingsdienst van het Wit- Gele Kruis zal worden waargenomen door Zr. van Zijp, telefoon 41673. Het kraamcentrum door Zr. de Koning, Philips van Bourgondiëstraat 21, tel. 63331. Deze diensten duren vanaf zaterdag middag 1 uur tot en met zondagavond 12 uur. ZONDAG: Grote Schouwburg. Zuidplein 60De Witte Non. spel van Marion Crawford door de Schouwspelers o.r.v. Theo van Duyn, 20.00 uur. Openluchttheater Dijkzigt, Westzeedijk De Wonderbaarlijke uitvinding van prof Filarsky, door Toneelgroep Arena, 14.30 u MAANDAG Grote Schouwburg. Zuidplein 60De Witte Non. spel van Marion Crawford, door de Schouwspelers o.r.v. Theo van Duyn. 20.00 uur. FILMS IN ROTTERDAM Arena: Houseboat (a.l.)Capitol: Tim- boektoe (volw.); Centraal: Met muziek meer mans (a.l.); Cineac-A.D.: Rio Bravo (14 jr.); Cineac-N.R.C.: actualiteiten (door lopende voorstelling) (a.l.); Colosseum: Ta~zan in New York (a.l.), donderdag: Blackboard jungle (18 j.); Harmonie: De terugkeer van Lemmy Caution (volw.); Lumière: It happened to Jane (a.l.); Lu- tusca: De grote jazz-cocktail (a.l.); Luxor: De Indische graftempel (18 jr.); Metro: Die Beine von Dolores (18 jr.); Passage (Schiedam) De dictator (14 jr.); Prinses: De Indische graftempel (18 jr.); Rex: Ik ben er kapot van (a.l.); Thalia: Witte Wil dernis (a.l.); 't Venster: De glimlach van een zomernacht (volw.); Victoria: Won derman (14 jr.), donderdag: De rode schoentjes (18 jr.); zat., zond., woensdag matinee: Bambi (a.l.). Dezg week hebben de leerlingen uit de hoogste klas van de St.-Jacobusschool te Kethel afscheid genomen van hun la gere school en een streep gezet achter hun eerste stap naar de toekomst. Ze de den dat met een geïmiteerde radio-televi sie-avond in het r.-k. verenigingsgebouw aan de Kerkweg. De heer Beekman, hoofd der school, gaf bit zijn openingswoord een overzicht van de werkzaamheden der leerlingen in het laatste schooljaar. Ook van de buiten schoolse werkzaamheden 'n hele waslijst, bileumviering over een tweede beker. De ze werd geschonken door de zoon van de heer Frank en is bestemd om onder de naam „Wijlen Eric Frank-beker" uitge reikt te worden aan de junior met de beste clubverdiensten. Voor dit jaar werd deze ere- beker uitgereikt aan de A-junior Cor Pil, aanvoerder van het elftal met de beste competitie-resultaten. De acht bekers werden uitgereikt aan de volgende verenigingen: In de A-klasse DHS BI „Schiedam" C SVDPW; D Demos E. Singelkwartier; F „Schiedam" 3 G. SVV 11; en H. SVDPW 3. Namens de deelnemende verenigingen sprak tot slot de voorzitter van SVDPW. de heer Hardeman, een dankwoord. Hij vertelde, dat dit de 35e klas was, die hij aan de maatschappij afleverde, de 22e als hoofd. Deze klas had 38 leerlingen (jongens en meisjes) Hiervan gaan er 2 naar het seminarie, 3 naar v.g.l.o., 8 naar de ulo. 6 naar de nijverheidsschool 10 naar de huishoudschool en 9 naar het lyceum. Zondag a.s. komen deze jongens en mei jes nog eens bijeen in de parochiekerk voor de plechtige hernieuwing van hun doopbeloften. Aan het slot van de af scheidsavond in het verenigingsgebouw De nieuwe trainer van S.V.V., Hans Croon, is reeds druk bezig zijn spelers in conditie te brengen voor het nieuwe sei zoen. Intensief wordt er getraind op de Poldervaartterreinen, terwijl ook de weke lijkse sauna-baden een belangrijk onder deel vormen. Voor a.s. woensdagavond, 22 juli. heeft deze jeugdige oefenmeester voor de roodgroenen een oefenwedstrijd op het programma 6taan tegen het Rotter damse Xerxes. In deze wedstrijd zullen in het S.V.V.-team enkele nieuwe spelers worden geprobeeerd. De wedstrijd vangt aan om 7 uur. bood het Oudercomité aan elke leerling een prachtige herinneringstegel van Delfts blauw aan, elke tegel met naam. De kinderen, die zich hebben opgege ven voor het schoolreisje, waarbij o.a. de „Efteling" bezocht zal worden, moeten op dinsdagmorgen 28 juli, om kwart over acht aanwezig zijn op het plein t.o. de kerk. Tien minuten later is de reis bus op het dorp voor de deelnemers uit het dorp en de Venen. Brood voor twee maal tijden meenemen. Uit het jaarverslag over 1958 blijkt, dat er een voordelig saldo van f 333,61 is. De vergadering wag slecht bezocht. De plannen voor afscheiding en eigen wijkge bouw zijn zeer summier besproken. Hierte gen was geen oppositie. Het bestuur is aangevuld met mevrouw Marcus en de he ren C. Lansbergen en W. Collenburg. Vee) perspectief heeft de oefenpartö van Excelsior tegen Neptunus niet op geleverd. Daarvoor traden de roodbroe- ken te ongeïnteresseerd op in tegen stelling tot hun sparringpartner, die een Pittig partijtje speelde en wiens voorhoede heel wat aantrekkelijker opereerde. Wanneer voorzitter Zon van Ede (ex-U.V.V.) een contract zou aan bieden, hetgeen overigens niet aan te nemen is, dan zou deze kandidaat nog alles wat conditie en techniek betreft, bijgebracht moeten worden en ook Roodenburg (ex.-Feijenoord trad te be scheiden up. Wel was hij de maker van twee doelpun ten doch daarvan was het eerste een pre sentje van de drietanders-defensie. terwijl zijn tweede heldenfeit al zeer vergemak kelijkt werd door de goed doorzettende Slui, die hem een niet te missen kans bood. Die Neptunus-defensie stond overigens haar mannetje ook al met behulp van de buitenspelval, waar Van Eede telkenmale gulzig intippelde. Jammer, dat de goede doelman Smit die eenmaal een fraaie safe verrichtte op een schot van Corpeleyn. na rust vervangen was door de uiterst ner veuze van den Berg Ook in de verdediging lieten de rood- broeken steekjes vallen. Spil Schreuder wekte nog niet het vertrouwen, dat Lager waard gaf terwijl doelman Kouter goed werk verrichtte, maar eenmaal geducht blunderde, toen hij de bal uit een vrije schop van verre afstand keurig genomen door Jansma. liet glippen Voor de rust was Van den Polder, voor het eerst weer eens optredend na zijn blessure, een van de besten bij Excelsior. Maar na de rust kwam hij kennelijk nog adem te kort. Het verloop, hetgeen er overigens wei nig toe doet. gaf nog enige spanning, want ca een eerste doelpunt van Slui uit fraai aangegeven van Van den Polder (1-0) scoorde Jansma spoedig op bovenomschre ven wijze de gelijkmaker. Na rust profi teerde Corpeleyn van een verkeerd terug spelen van Holzhauwer (ex-H.O.V.) (2-1), waarna het Neptunus weer gelukte door de goed werkende Van Krimpen tegen te scoren (2-2). Twee doelpunten van Roo denburg leken toen de strijd te beslissen (4-2) maar kort voor tijd gaf Den Bra- ber met een fraai doelpunt de stand voor Neptunus een gunstiger aanzien. De vijf-jarige Theresia M. Schaap is gisterenavond omstreeks acht uur op het kruispunt VlaardingerdijkNieuwe Haven aangereden door een personen auto, bestuurd door de heer B. J. D. uit Rotterdam. Bij het oversteken was het meisje geschrokken van de auto en te ruggelopen, waardoor zij aangereden werd. Zij liep een hersenschudding op en is in het Gemeenteziekenhuis opge nomen. GEBOREN: Louis, z. y. H. J. Ansems en W. van Logchem; Pieternella J. d.v. A. Baanvinger en J. E. de Ruiler; Geert H. A.. z. v. G. A. Arends en C. A. E, ter benoeming van een leraar in lichame- van Grootvéld. lijke oefening. Aanbevolen worden: 1. de OVERLEDEN: G. Hoogland, 83 jr; J. heer W. J. Rijlstra, onderwijzer in licha- I C. van der Velden, 47 jr. Het Schiedamse postkantoor was in uit vier fregatten; achttien barken; vijf 1859 van geringe omvang. De staf bestond uit een directeur, een commies met ccn assistent en vier brievenbestellers. De brievenbussen werden vijf maal per dag geledigd, de bestellingen hadden negen maal per dag plaats en des zondags drie maal. Het rijkstelegraafkantoor had een bezetting van twee telegrafisten. De stad bezat een groot aantal veer diensten, en een speciale diligence-verbin ding met Delfshaven en Rotterdam. De kantoren waren gevestigd t>ü de Rotter damse Poort te Schiedam, te Delfshaven in Logement de Zwaan en te Rotterdam in de Varkenssteeg. De Hollandsche IJzeren Spoorweg Maatschappij, verbond Schie dam met de rest van de wereld: van de richting Amsterdam, kwamen er zes trei nen binnen, en van de richting Rotter dam eveneens zes! Zoals bekend en reeds eerder gezegd, bezat Schiedam een hoofdindustrie, de je neverbranche, met haar vele nevenbedrij- ven, o.m.een zeevarende vloot bestaande FRAPPEREND in „De Dictator" de eer ste film, waarin Chaplin spreekt is de rake, psychologisch volkomen verant woorde wijze, waarop de karakters zijn ontleed van de beide denkbeeldige dic tators en hun trawanten, die allen, on danks hun fictieve namen, gemakkelijk te herkennen zijn. Dit is temeer opmer kelijk, omdat de film werd vervaardigd In een tijd zij kwam in 1939 gereed toen dat, wat thans voor allen ervaring ls, voor allen nog theorie was. Dit is o.i. wel de grootste verdienste van deze film en tevens een bewijs van de genia le opmerkingsgave en het ongelofelijke Imitatievermogen van de kunstenaar Cha plin, die zelfs in de „grote" dictators do benepen, kleinzielige verwatenheid van de kleine, domme mens wist te ontdek ken. „De Dictator" vertoont, naast de on vermijdelijke inzinkingen van een film, waarin de acteur zowel als de regisseur Chaplin wil uitblinken, filmische hoog tepunten. Men lette bv. eens op de won derlijke dans van de dictator met de we reldbol, die en dit was een profetie, die letterlijk uitkwam tenslotte in zijn handen uiteenspatte. Tegenover dergelij ke scènes staan taferelen, die niets met film als zodanig te maken hebben, maar sterk herinneren aan de uitbundige slag- roomtaartengein van zijn oudste gooi- en smijtfilms. Aan het slot van de film registreert en chargeert Chaplin niet alleen, doch levert hij bovendien commentaar. Hij laat zijn Joods barbiertje, wanneer het voor de dictator wordt aangezien, een vurig plei dooi houden voor vrijheid, democratie, eensgezindheid en menselijkheid. Maar daarmee werpt hij zijn enige doch tevens zijn dodelijkste wapen weg, waarmee hij de bloedige realiteit van het fascisme kon bestrijden: de spot. Dit is zijn grootste fout, die nog wordt geaccentueerd door de feitelijke gebeurteissen, welke wel de overwinning op het nazidom, maar niet de overwinning van de door hem gepredikte idealen hebben gebracht. Als zodanig komt de ernst als een anti climax op de spot. K.F.C. keuring 14 J. De avonturen van een groepje geal lieerde militairen, die ontsnappen uit een Duits-Italiaans gevangenkamp tijdens de woestijnooriog in Noord-Afrika, zijn het onderwerp van de film „Not time to die", die Terence Young met de nodige technische vaardigheid en de medewer king van een goede cameraman maakte. Het gezelschap, dat zich moeizaam een weg baant door het barre gebied, waar kofschepen; vier brikken; twee schoeners, en een drie-mast schoener, alle met zeil- vermogen. Bovendien een stoomschip „Schiedam" genaamd, varende tussen Rot terdam en Londen. De vrachten van de zeilschepen bestonden in hoofdzaak uit ko len en granen. Schiedam telde in dat jaar 1859 117 branderijen (waarvan 15 in Oud-Mathenes- se en 2 in de gemeente Kethel). voorts 26 distilleerderijen en 48 mouterijen en een krans van windmolens om de stad ten be_ hoeve van de jeneverindustrie en 't brood- verbruik. Ook waren er drie stoomkoren- moiens, en een waterkorenmolen. Alle molens hadden namen en stonden: de Ka meel (van 1715) op de hoek van de Noord- vesi bij de Spoelingbrug; de Palmboom (van 1781) op de Noordvest; de Noordmo- _(D07) op de Noordvest; de Vrijheid (1785) op de Noordvest; de Drie Koren bloemen (1770) op het eind van de Velle- vest; de Westmolen (voo-r 1700) op de Westvest. De Walvismolen (1794), die naai de Walvissteeg genoemd is, op de West- vest. De Gekroonde Brandersketel (1711) stond op de Westvest tegenover de Bran- derssteeg. De Gaper (voor 1700) op de Westvest; de Hoop (1727) waar nu de Oranjestraat begint; de Ploeg (1782) op de Hoofdstraat, op de plaats waar nader hand de remise van de paardetram kwam; de Batavier (1797) boven aan de Broers- vest; de Meiboom (1779) op de hoek van de Buitenhavenweg; de Eendragt (1778) tegenover het Herenpad aan de Broers- vest; de George Washington (1791) op de Broersvest; de Oostmolen (1727) aan het begin van de Lange Kerkstraat; de Witte molen (1791) aan de Broersvest tegenover de R.H.B.S. Wij zijn nu de kring rond wat de windkorenmolens betreft. De stoomkorenmoilens waren: de Draak aan de Noordvest; de Cycloop aan de Buitenhavenweg en de Dubbele Arend op het Kool as, begin van de Lange Kerk straat. De waterkorenmolen stond aan de Vlaardingerstraat. Van de overige Schie damse industrieën, noemen wij de voor naamste 2 houtzaagmolens. 3 scheepstim merwerven. 3 lijnbanen. 1 pompenfabriek. 1 kurkenfabriek. 1 leerlooierij, 1 pel- en moutmolen, 1 glasblazerij, 3 azijnmake- rijen, 2 bierbrouwerijen enz. enz. Tot slot van dit artikel, dat niet de pre tentie heeft .volledig te zijn, nog een paar jaartallen omstreeks en met inbegrip van het jaar 1859. Het Blauwhuis is in 1846 door de stad aangekocht en ten de le ingericht als postkantoor. In datzelf de jaar zijn de Ooievaarsbrug en de Spoe lingbrug geheel vernieuwd en werd het Proveniershuis eigendom van de stad. In 1847 wordt het baanvak spoorweg Rot terdam—Delft, ingewijd. De Stedelijke Po litie wordt in 1850 opnieuw georganiseerd, plechtige inwijding van het voormalige buitenverblijf Bokkenburg tot r.-k. Be graafplaats. bouw van 170 woningen. 1853 de cholera eist 174 doden. 1858 aanleg van de Oranjestraat en brug, de oude water poort naar het hoofd de zg. Torentjes in de Gerrit Verboonstraat wordt afgebroken. Het jaar 1859 brengt het einde van de eho- lera-epidemie. De eerste woningbouw in West-Frankeland (Nieuwe Haven) begint. De aloude Rotterdamse Poort hij het begin van de Buitenhavenweg, valt als offer van het verkeer en wordt gesloopt. Er zijn maar weinig plaatsen in Ne derland, die in de laatste honderd jaar zo radicaal zijn veranderd als Schiedam C. A. VAN DER ZEE SR. bevat uiteenlopende typen naar afkomst den van de rayoncommissie Rotterdam van de Koninklijke Nederlandse Honkbal- bond. dat de belangstelling onder de jeugd en karakter. Er is een driftkop, die met onverantwoord schieten telkens de boel in de war schopt, een grapjas, die on vermoeid zijn geestigheden spuit, een wij- z"u ku"ne" ze dappere Engelsman (Leo Genn), dieZ,J hebben daartoe het initiatief de leiding heeft en tenslotte een Ameri- ecn straathonkbaltoernooi te kaan in Engelse dienst, die het gevaar or^™cre„. waaraan jongens va„ 12 tol „nni i,..('s, n (Re )n Rotterdam) Voor het Rotterdamse 1 ■.ernpoi heeft de faA r jk is bedeeld. Een der rayoncommissie zich van de medewer- c oren die de geringe interesse verkla- king kunnen verzekeren van de voetbal- nflpend tekort aan geschikte verenigingen Sparta Schiedam en R.F.C, weg uaam waai J ef om Rotterdam, 'n tekort, Deze clubs hebben hun terreinen beschik- het wemelt van de Duitsers en Italianen i m.afr toeneemt naarmate de be- baar gesteld, evenals de benodigde mate- vollcing zich uitbreidt. Toch menen de le- j rnalen. De jongens die aan de wede-Irij- willen deelnemen, hoeven zelf dus niets mee te nemen, behalve vriendies. want dezen zijn ook hartelijk welkom. Zo als gezegd er zijn geen kosten aan ver bonden. Ook de meeste andere Rotterdam se en Schiedamse verenigingen hebben materiaal aangeboden Voor de leiding van het toernooi zijn de spelers van de eerste en tweede Rotter damse negentallen aangezocht, terwij] de Rotterdamse Scheidsrechters vereni ging de arbitrage zal verzorgen. Er is al een heed wedstrijdreglement uitgewerkt- Per straat of club kunnen hoogstens 12 jongens deelnemen. Het lidmaatschap van een honkbalclub vormt geen bezwaar voor deelneming en ook schoolteams kun nen inschrijven. Volgende week vrijdag sluit de aanmeldingstermijn. De datum van het toernooi is bepaald op maandag 3 augustus Gegadigden kunnen z.ich aan melden bi.i een der onderstaande adres sen: W. F. Corpeleyn. Haringpakker- straat 46a. Rotterdam; A. Fisser. City- flat Schiedamsevest 106 Rotterdam: D f -nderik. Dubbeldik tra at 17. Rotterdam en N V. Prisma. Korte Dam 7. Schiedam. en met 15 jaa^ gratis kunnen deelnemen. Vanouds zijn Haarlem en Amsterdam de centra, van waaruit het honkbal zijn zege tocht over Nederland is begonnen! De ac commodatie is in deze steden zeer geschikt en hoezeer de honkbalsport zich in de i gunst van 't publiek mag verheugen blijkt nkaanse regering deed. Het gaat hem i wei m het feit. dat ieder jaar sehooltoonk- dan ook niet altijd voor de wind, vooral baltoernooien op touw worden gezet Zo niet als hij door een Engels-vijandigever is hef in Rotterdam nog lang'niet. sjeik wordt gevangen genomen en aan Men stuit, bij alle goede wil. steeds weer aantrekt (Victor Mature). Victor, die in de film sergeant That cher heet, heeft op Goebbels een aanslag gepleegd en is daarom voor de moffen hoogst belangrijk wild. Ze willen hem na melijk een verklaring laten tekenen, dat hij de aanslag in opdracht van de Ame- de moffen verkocht. Maar dank zij een vlaag van edele verontwaardiging bij een Duitse officier, krijgt hij toch zijn kans en ontkomt hij, na een dapper gevecht tegen een grote overmacht, met zijn kamera den. ..Zwarte Baretten" is door de K.F.O gekeurd op 14 jaar. op het gebrek aan terreinen. Niettemin zou het thans voorbereide straattoernooi een belangrijke stap kunnen zijn op de weg naar een verdere popularisering van de honkbalsport. En als de belangstelling er eenmaa] is, za) de aandrang om ?e- schikle acommodatie te scheppen, des te sterker zijn.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 3