Enschede meest ongewisse stad van Nederland negen landen vertegenwoor- sA'sntatttsas ai ga op goochelcongres concours deelnemen. gDat zijn er onge- Zwakzinnigenzorg vraagt dringend de aandacht Eind juli landelijke actie en een straatcollecte OUDERS Spaanse kortzichtigheid? Lerarensalarissen PRAKTIJKEXAMEN RESA-HILVERSUM Deense staatskerk raadt protestanten katholieke catechismus aan Pseuclo-officieren beroven meisjes Twee Eindhovenaren in Arnhem aangehouden Overleg over her- HEET U WELKOM ziemng SCHOOLOPLEIDING Veelbetekenende taal Tories zijn optimistisch Een fatale procedure Dr. H. G. Cannegieter BESTUUR VAN INDISCH TOERISTEN BUREAU ZATERDAG 18 JULI 1959 PAGINA 5 JONGENSINSTITUUT MONTANA 28 Cockspur Street, London, S W England Het blad van de Deense staatskerk Reformatio heeft de nieuwe katholieke catechismus in Denemarken aanbevo len voor gebruik door protestanten. De Katholieke Kerk in Denemarken heeft sedert enkele maanden een nieuwe ca techismus in gebruik, een vertaling van de Duitse catechismus, welke enkele jaren geleden in Duitsland in gebruik werd genomen. Het blad is van mening, dat deze katholieke catechismus met vrucht gebruikt zal kunnen worden door de predikanten, die hun gods dienstlessen op school en het bevesti- gingsonderricht voorbereiden, aldus meldt het K.N.P. De Arnhemse recherche heeft twee jongemannen aangehouden, beiden zesentwintig jaar oud en afkomstig uit Eindhoven. Zij hebben het beroep van colporteur in stofzuigers uitgeoefend, maar worden ervan verdacht de laat ste tijd het land onveilig te hebben ge maakt door berovingen te plegen. Hun aanhouding werd ook door de politie ie Eindhoven en te Tilburg verzocht. In Arnhem zouden de beide Eindhovenaren twee meisjes hebben beroofd van twin tig gulden en tweehonderd-vijftig gul den. Zij gaven voor officieren van de Amerikaanse luchtmacht te zijn en troonden de meisjes mee in hun auto. Na de beroving zetten de beide daders de meisjes uit de wagen, waarop deze meisjes aangifte deden bij de politie. Advertentie 7\T 7 7 Zo nationaal" is dit congres niet ol CJ Cj land, Denemarken, Zweden en Noor- 7 7 7 7 wegen. Wat overigens niet betekent da O L O veer 65"euse goochelaars, die var «vm W+AM tt?A+A m 1 l.n -3 _7 - Bezoekt nu de pracht va- het over weldigende Oosten en geniet van modern comfort. Reizen in India is gemakkelijk, efficiënt en koel, door air-conditioned vliegtuigen, treinen en hotels. Komt en ziet dit nieuwste oude land. Geïllustreerde brochures en programma's verkrijgbaar op aanvraag bij Uw Reis bureau of (Van een onzer redacteuren) Nederland telt op het ogenblik ruim tweehonderdduizend geestelijk-gehandi capten. Twee procent van de nationale samenleving wordt dus gevormd door jonge en oudere Nederlanders, die tot de verstandelijk misdeelden, tot de een- voudigen van geest behoren. Wat dit getal betekent wordt duidelijker uit een overzicht van het leerlingenaantal op alle scholen voor buitengewoon lager onderwijs. Per medio januari van dit jaar werd op die scholen onderricht ge geven aan ruim zesendertigduizend geestelijk-gehandicapte leerlingen en aan ruim achtduizend lichamelijk en zintuigelijk gestoorden, dus blinden, doven en anders lichamelijk ge- brekkigen. Uit het feit, dat het getal der geestelijk-gehandicapten vele ma len groter is dan dat der lichamelijk- gebrekkigen vloeit voort, dat de zorg voor de eerste categorie ook zoveel zwaarder is dan voor de overige mis- deeiden. Wie nu echter veronderstelt, dat de algemene belangstelling gelijke tred lioudt met de zwaarste zorg blijkt niet juist te zijn ingelicht. De aandacht voor de noden der geestelijk-gehandicap ten is in de publieke interesse belang rijk achterop geraakt. Om hierin ver andering te brengen zal van 27 juli tot en met 1 augustus over het gehele land een actie worden gevoerd, die de bijzondere aandacht zal vragen voor de verstandelijk misdeelden. Aldus is medegedeeld door de drie nationale organisaties, die daadwerke lijk de zorg voor de geestelijk-gehandi capten op zich hebben genomen: het Protestant-Christelijk Nazorgverband, de algemene Nederlandse Vereniging Nazorg Buitengewoon Onderwijs en het r.-k. landelijk contact inzake zwakzin nigenzorg ,,De Cupertino-stichting". Met deze drie instellingen werken ten nauw ste samen de ouderorganisaties, de ver enigingen van ouders en verzorgers van geestelijk misdeelden: „Philadelphia", der protestant-christelijke ouders, „Helpt elkander" van de zgn. neutrale ouders en de katholieke oudervereniging „Voor het Zorgenkind". Vertegenwoordigers van de zes ge noemde instellingen hebben ter voorbe reiding van de actie er met klem op gewezen hoe noodzakelijk het is, dat Nederland op het terrein der zwakzin nigenzorg zijn taak begrijpt. Daarvoor is allereerst nodig, dat men weet over wie en waarom het gaat. Met de tweehonderdduizend geestelijk- gehandicapten worden bedoeld de de bielen en de imbecielen met wie, on danks hun anders dan normaal geaard- zijn, nog van alles te beginner, is, dus de wél opvoedbaren. Zij zijn niet de lijders aan idiotie, doch o.a. de in ge zinnen levende kinderen, met wie de ouders, huisgenoten en verzorgers da gelijks optrekken. Zij zijn die jongen en dat meisje, die oj de „achterlijke" school gaan, die tot hun achttiende jaar daar nog vrij redelijk soms bijzonder goed geborgen zijn, maar daarna er gens anders heen moeten. Waarheen? Duizenden ouders weten met dit pro bleem absoluut geen raad. Er zijn prachtige huizen en inrichtingen voor hen. De wachtlijsten daarvan bevatten echter duizenden namen. De bovenge noemde verenigingen willen niets lie ver, dan onmiddellijk in die nood voorzien. Hun geldelijke middelen schieten helaas tekort. Voor de zeer jonge imbecielen en debielen gebeurt op het ogenblik vrijwel niets. Kleuterscho len zijn voor hen allerdringendst ge wenst. Is vroegtijdig aan de opvoeding van die kinderen begonnen, dan valt er nog onnoemelijk vee Ite redden. Ook de ouders van deze zeer jeugdigen tob ben met een voor hen alléén onoplos baar probleem. Om de wegen te wijzen, die men met zijn gehandicapt kind moet gaan zijn er sociaal-paedagogische teams nodig. Die zijn ermaar ont stellend veel te weinig. Voorts de totale financiële situatie in de zwakzinnigen zorg. De overheid subsidieert voor tachtig procent de allernoodzakelijkste uitgaven. Twintig procent moet opge bracht worden door de particulier. Uiter aard is dat in eerste instantie de ouder. In de meeste gevallen kost zijn bijzon dere zorgen-kind hem echter ai meer, dan hij op kan brengen. Blijft over de gemeenschap, die én ouders én kinde ren bij zal moeten springen. Is zij dit uit christelijke naastenliefde, humani teit en in alle redelijkheid reeds ver plicht, ook het eigen-belang van de ge meenschap mag niet uit het oog wor den verloren. Een land, dat zichzelf respecteert zal mede ter voorkoming van dreigende ernstige déraillementen een bijzondere zorg voor zijn zwakzin nigen aan de dag leggen. In dit verband is het de bovenge noemde verenigingen soms ook verre van duidelijk hoe ambtelijke instanties er toe kunnen komen formaliteiten voor het inrichten van huizen, voor het verlenen van subsidies, voor het goedkeuren van plannen alle ter be- In een gecombineerde vergadering van de bijzondere commissies voor ge organiseerd overleg voor hët voorberei dend hoger en middelbaar onderwijs, het nijverheidsonderwijs en het kweek- schoolonderwijs, die door de minister van onderwijs, kunsten en wetenschap pen en gedeeltelijk ook door de minister van binnenlandse zaken werd bijge woond. zjin vrijdag te Den Haag aan de orde gesteld enige punten als basis voor een herziening van de Ieraren- salarissen. aldus deelt de persdienst van O. K. en W. mee. Na de toelichting van regeringszijde en na bespreking hebben de personeels vertegenwoordigingen toegezegd hun oordeel in de loop van de volgende week aan de regering mede te delen. vordering van de zwakzinnigenzorg bij tjjd en wijle zo traag af te wik kelen. Mede om bij de gehele bevol king een andere instelling op dit ter rein los te slaan is de actie van einde juli bedoeld. Collecte De organiserende verenigingen ver keren uiteraard in geldnood. Zjj hebben daarom gemeend een beroep op alle Nederlanders te mogei. doen. Van 27 tot en met vrijdag 31 juli wordt overal in den lande een huis-aan-huis collecte gehouden. Zaterdag 1 augustus is de dag van de grote straatcollecte. In som mige gemeenten variëren wegens plaat selijke omstandigheden deze data. Het ligt in het voornemen deze inzameling jaarlijks te herhalen. Advertentie zendt uw zoon voor een De vroegere hoofddirecteur van het dr. U. G. P||lp Cannegieter, die zondag tachtig jaar wordt, zit. in in zijn groot huis in het Kloosterpark te De Bilt dus in de „dampkring" J van het instituut meestal nog gebogen over werken, hande- «j lend over de meteorologie, spe- ciaol de aerologie, het vak dat hem zo dierbaar is geworden en door hem verder werd „uit- - gebouwd", waardoor hij inter- nationale vermaardheid heeft verworven. Tot voor kort voer- de hij ook de pen om de ge- schiedenis te boekstaven van de internationale meteorologi- RSHH| sche organisatie, waarvan hij in de jaren 1928 tot 1938 secre- BHHH taris is geweest; het 350 pagi- ImHH na's tellend manuscript, waar- over dr. Cannegieter 5 jaar heeft gedaan, is thans voltooid. Geregeld maakt hij de korte wandeling naar het instituut om daar rapporten te bestuderen, want het werk, dat hij nu zijn hobby noemt, laat hem niet met rust. Daarvoor maakt hij met zijn drie jaar jongere echtgenote zelfs nog grote reizen. In okto ber pakt het echtpaar weer zijn koffers om naar Spanje te gaan en verder naar de Kanarische eilanden, omdat daar een zoneclips is te zien. Mevrouw Cannegieter gaat helemaal in de arbeid van haar geleerde man op en vult zijn overigens uitstekend geheugen nu en dan met jaar tallen en namen aan, wanneer hij ons zijn levensloop vertelt. Zelfs heeft zij enkele van de 28 ballonvaarten, die dr. Cannegieter voor het doen van waarnemingen ondernam, meegemaaktDe eerste vaart werd gemaakt in april 1909, tijdens het Natuur- en Geeeskundig congres te Utrecht, en als eerste waarnemer fungeerde daarbij de heer Chr. A. C. Nell, die een paar maanden later ook in ander opzicht op weerkundig gebied een pionier zou zijn. De heer Nell, een amateur, begon in juli van dat jaar in de duinen bij Scheveningen met vliegerwaarnemingen, die later door dr. Cannegieter intussen gebrevetteerd als luchtballoncommandant met veel succes zijn voortgezet. Een jaar eerder waren de eerste Nederlandse aerologische waarnemingen gedaan door luitenant ter zee A. E. Ramboldo van het pantserschip „De Ruyter" af, tijdens een reis naar West- en Oost- Indie. Aan de tijd van het oplaten van vliegers met een staaldraad, die met behulp van een motor weer werden ingehaald, hetgeen geschiedde op Soesterberg de methode werd door dr. Cannegieter geperfectioneerd kan onze gastheer met plezier terugdenken. „Het was een aangename af wisseling van het laboratoriumwerk, een paar uur in de buitenlucht te vertoeven.' Toen in 1914 de oorlog uitbrak en op Soesterberg vliegeniers opgeleid moesten worden, kon zo'n staaldraad gevaarlijk worden. Wat is eenvoudiger dan dat u-e het instrument, dat anders aan de vlieger beves tigd wordt, in het vliegtuig inbouwen, redeneerde toen dr. Cannegieter. Zo werd de meteorograaf-Cannegieter ontwikkeld, die van afmetingen wat korter werd en stabieler, zodat hij gemakkelijk in het vliegtuig was te plaatsen. Merkwaardig gaf de tweede wereldoorlog de stoot tot de nu dagelijks in De Bilt opgelaten radiosonde in 1927 reeds uitgevonden door een Rus, prof. P. A. Moltchanoff, doch tegelijk in Frankrijk ontwikkeld een zender die de aanwijzingen van een thermometer en een barometer naar de luisteraar op aarde seint. Dr. Cannegieter werkte er voor het eerst mee als leider van een Nederlands studieteam, tijdens het internationaal pooljaar 1932-1933 in Reykjavik op IJsland. De internationale samenwerking, waarbij eenheid in de waarnemingen werd gebracht en uniforme codes zijn vastgesteld, beschouwt dr. Canne gieter als een van de grote winsten in de ontwikkeling van de meteoro logie. Zij is met grote schokken gegaan, als men denkt aan de overgang van draadberichten naar draadloos en nu de telex voor het uitwisselen van de gegevens. De organisatie van de weerdienst is voor een groot deel het werk van dr. Cannegieter geweest, die in 1911 als wetenschappelijk assistent bij het K.N.M.l. in dienst trad, eerst in 1916 zijn vaste aanstelling kreeg en toen benoemd werd tot adjunct-directeur, in 1937 tot directeur van de afdeling weer- en luchtvaartmeteorologie en een jaar later tot hoofddirecteur, wat hij tot 1945 gebleven is. - L.O., Gymnasium, H.B.S. A en B: kleine klassendiploma's ln Nederland erkend - naar het ZUGKRBERG, ZWITSERLAND Inl. en aanm. bij Drs. W. F. Maartense. secr. v. h. Curatorium, Kortrijksestraat 11, Scheveningen telef. 556859. Vak.- adres van 19 juli tot 1 sept.: Institut Montana, Zugerberg, Zwitserland. Ref. bh Drs Th. H. M. v. d. Donk, Oud rector St. Catharinaiyceum. Eindhoven, Joh. Vestersstraat 29, telef. 3161. Advertentie Handelscorresp..Ned,, Fr., Duits, Eng. De kortste en voordeligste opleiding: (Bekende Schriftelijke Cursus) onze jeugd voor impotent moeten houden. Ongetwijfeld is dit alles een uiterst moeilijke materie. Maar dat leiding gevende kringen in heel de Westerse wereld het gevaar gaan zien stemt tot verheugenis. Men spreekt reeds van gróte plannen tot desexualisering der samenleving. Omdat men de noodzaak daarvan inziet. Het zal een taak worden op lange afstand, een kwestie van een rijpingsproces tot geestelijke volwassenheid onder goe de leiding. Eén ding staat daarbij voor ons vast. Hoe men het keert of wendt, op een of andere wijze zal men daarbij terugkeren tot het essen tiële der katholieke moraal. Prof. dr. .H. Ruygers, pr. besloot een rede over dit onderwerp met het oordeel van twee niet-katholieke hoogleraren. De ene zeide: „dit is het enig juiste standpunt, maar het is onmogelijk, omdat het te moeilijk is". De ander: „Vroeger had ik steeds be grepen, dat het zeer moeilijk is, maar ik ben gaan inzien, dat het wel men selijk is en dat ook aan alles gedacht wordt."

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 5