Dagblad voor Schiedam en omstreken Khroesjtsjev niet naar Scandinavië Westen gist naar werkelijke plannen van Sovjetleider Gromyko verwerpt nieuw westelijk voorstel Dader van mysterieuze overval gearresteerd Rotterdammer zwaar gewond door messteken in de horst Commercieel adviseur aangesteld Weer vuurwerkexplosie in duinen bij IJmuiden Zoon van fabriekseigenaar aan verwondingen bezweken IN NIEUWE TREINEN N.S.-experiment met beter ventilatiesysteem PODOLA is niet mishandeld Legertruck van dijk gestort Twee goederen treinen op elkaar Wil Russische minister deur voor verder overleg open laten Over eten gesproken .Het weer Overwegend zonnig Ernstige auto botsing in Santpoort Tantaluskwelling voor schildwacht WEGENS „ONGUNSTIGE REACTIES" Een soldaat gedood zeven gewond Minister Butler: l ussen Den Bosch en Zahbommel Grote materiële schade DE GENEEFSE CONFERENTIE OP DEFENSIE Weinig verandering Aan zee Drie zwaar gewonden DINSDAG 21 JULI 1959 O nieuwe seniedamsche courant De premiat va* de Sovjet-Unie, Khroesjtsjev, bij een bezoek apn een Poolse mijn. Geheel rechts de leider van de communistische partij, Gomulka. Nikita Sergejevitsj Khroesjtsjev heeft de hele vrije wereld in onzekerheid ge stort door zijn onverwachte besluit af te zien van een voorgenomen tournee door Scandinavië. De voorbereidingen voor zijn reis door Zweden, Denemar ken, Noorwegen en Finland, die op 9 augustus zou beginnen en waarbij de Russische premier en partijleider ver gezeld zou worden door zijn vrouw en twee dochters, waren al ver gevorderd, toen de regeringen te Stockholm, Ko penhagen, Oslo en Helsinki zondag op eens geconfronteerd werden met een Russische nota, waarin stond dat het bezoek niet kon doorgaan. In de nota's aan Zweden, Denemarken en Noorwe gen werd. gezegd, dat de reacties op de komst van Khroesjtsjev in de be trokken landen zo ongunstig en zo nega tief waren, dat de Sovjet-premier zijn reis „voorlopig" heeft uitgestelde In de nota aan Finland wordt alleen gezegd, dat Khroesjtsjev de uitnodiging om naar Helsinki te komen niet kan aan vaarden, omdat zijn bezoek aan de an dere Scandinavische landen door om standigheden moet worden uitgesteld. Niemand gelooft intussen, dat Khroesj tsjev zich louter door enkele onvriende lijke commentaren van politici en jour nalisten zou laten weerhouden van een reis, waarmee hij eerst heeft inge stemd. De vraag is nu alleen: wat is dan de werkelijke reden van zijn be sluit. Er zijn in hoofdzaak drie moge lijkheden: Khroesjtsjev bereidt zich voor op een belangrijk initiatief in de buitenlandse politiek; hij voorziet op zienbarende ontwikkelingen binnen zijn eigen imperium, of zijn gezondheid laat niet toe, dat hij gaat. In Bonn gelooft men het eerste; som mige communistische zegslieden in West-Europa en ook de Deense rege ring zouden het op de derde mogelijk heid houden. In de berichten uit Polen, waar Khroesjtsjev op het ogenblik een rondreis maakt, wordt echter met geen woord gerept over tekenen van ver moeidheid of ziekte, die de Russische leider zou vertonen. Een woordvoerder van de Russische delegatie in Genève tenslotte heeft ver klaard, dat Khroesjtsjevs besluit geen verband houdt met de Geneefse confe rentie. Op de vraag, waar het dan wèl verband mee houdt, zei de woordvoer der: ,,Ik geloof niet, dat ik deze vraag wil beantwoorden". Khroesjtsjev zelf heeft te Rzeszow, waar hij gisteren samen met de Pool se partijleider Gomulka verbleef, met geen woord gerept over het afzeggen (Van onze correspondent) Een legertruck met negen militairen is vanmorgen van de dijk bij Welsum, gemeente Olst, gereden en tweemaal over de kop geslagen. Een soldaat werd gedood, een werd zwaar en zes werden licht gewond. De auto, die met een matige snelheid reed, slipte in een bocht. De chauffeur die er zonder letsel afkwam, werd bij het rijden op de bochtige dijk vermoede lijk door zijn bepakking gehinderd. De soldaten behoren tot het 71ste geniebatal jon, dat in Wezep is gelegerd en dat op oefening is. De ernstige gevolgen zijn mede veroorzaakt door schuivende kis ten met munitie, die in de aanhangwa gen waren geborgen en waaronder de soldaten werden bedolven. Vier ambu lances uit Deventer brachten de gewon den naar het Sint Geertruidenzieken- huis te Deventer. De Britse minister van binnenlandse zaken, R. A. Butler, heeft in het Lager huis verklaard ervan overtuigd te zijn, dat de 30-jarige Duitser Günther Fritz Podola, wie het doodschieten van een rechercheur ten laste wordt gelegd, na zijn arrestatie niet door de politie mis handeld is. Nu do zaak sub judice is, zei hij, kan ik hier niet verder op in gaan. Dit meldt Reuter. Podola is gisteren voor een Londense rechtbank verschenen. Hij had een blauw oog en blauwe plekken op zijn wang. Op 28 juli zal hij opnieuw voor zijn rechters komen. Hij is nu formeel beschuldigd van moord op rechercheur ■laymond Purdy. vap zijn reis. In een korte rede roerde hij slechts enkele bekende stellingen van hem aan: „Wij wensen geen oor log te voeren, want de werkende klas se wordt van oorlog nooit beter. Wij zullen echter ook zonder oorlog winnen. In de Bourgeois-Ianden verlangt men naar vrede, maar niet iedereen daar wenst socialisme. Maar dat geeft niet, de meerderheid zal uiteindelijk de ves tiging van het socialisme verlangen. Men moet slechts geduld oefenen". De premiers van de Scandinavische landen, die het nu in augustus zonder hun Russische gast moeten stellen, heb ben gisteren hun spijt over het besluit van Khroesjtsjev uitgesproken. (Van onze Utrechtse redacteur) Vanmorgen omstreeks kwart voor vijf zijn nabij de brug in Hedel twee goe derentreinen met elkaar in botsing ge komen, waardoor grote materiële scha de is aangericht. Persoonlijke ongeval len deden zich niet voor. Talrijke wa gens zijn ontspoord en van de trein, die uit de richting Utrecht kwam en door de andere in tegenovergestelde rich ting rijdende trein in de flank gegre pen werd, kwamen niet minder dan veertien wagens met de locomotief langs de dijk te liggen. Het ongeval gebeurde juist op het punt, waar een enkel spoor op het dubbel spoor van het geëlektri ficeerde net inhaakt. Van de aanrijdende trein ontspoorde locomotief acht wagens, die evenwel overeind bleven staan. Bovendien zijn de elektrische bovenleidingen vernield, zodat het treinverkeer voor grote moei lijkheden kwam te staan en zich vandaag ernstige stagnaties voordeden. Reizigers uit beide richtingen werd daarom aan geraden langs een omweg naar de plaats van hun bestemming te gaan, uit en naar het oosten via Nijmegen en voor het westen over Lage-Zwaluwe en Rotter dam. Vo.or de verbinding tussen Zalt bornmel en 's-Hertogenenbosch werden bussen ingelegd. Uit Eindhoven werd onmiddellijk een kraan met montagewa gen gedirigeerd om de bovenleiding te herstellen, terwijl van Utrecht een werktrein met personeel kwam om de omvangrijke ravage op te ruimen. Om trent de oorzaak van de botsing, waar naar een onderzoek gaande is, kon men ons van de zijde der spoorwegen van morgen nog niets meedelen. DJAKARTA West-Duitsland zal de Republiek Indonesië een lening verschaf fen van 1.5 miljoen mark. Dit heeft het hoofd van de afdeling internationale eco nomie van het Indonesische ministerie van buitenlandse zaken in Djakarta meegedeeld. Hij zei dat de overeenkomst reeds is ge tekend. De lening is bestemd voor het financieren van bosonderzoek in Indone sië. De Russische minister van buiten landse zaken Gromyko, heeft gisteren op een voltallige vergadering van de Geneefse conferentie een nieuv. weste lijk voorstel, dat ten doal heeft van de huidige conferentie een semiperma nent orgaan te maken, van de hand gewezen. In westelijke kringen ver neemt Reuter, dat Gromyko zich het recht heeft voorbehouden later meer te zeggen over het westelijke voorstel. Volgens het nieuwe westelijke plan, dat door de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Herter, werd ingediend en toegelicht, dient een dergelijk semi- permanent orgaan het Duitse vraagstuk als geheel te behandelen. Herter, gesteund door zijn Britse en zijn Franse ambtgenoot, Lloyd en gou- ve de Murville, noemde Gromyko voorstel voor een louter Duitse commis sie met evenveel West- als Oostduitse leden onaanvaardbaar. Volgens Gro myko diende een defgelijke commissie binnen anderhalf jaar plannen voor Duitslands hereniging op te; stellen. vol gens Herter zou een dergelijke commis sie in een impasse geraken. De Ameri kaanse minister zei verder over nieuwe westelijke plan, dat de conferen tie ook aandacht dient te besteden aan uitbreiding van de contacten tussen ae twee Duitslanden. Gromyko schijnt, al bestreed hij het nieuwe westelijke voorstel, de deur te hebben willen openlaten voor verdere besprekingen. Tegen het einde van de vergadering, die drie uur heeft ge duurd, verzocht hij de conferentie een vorm van onderhandelingen te zoe ken, die voor allen aanvaardbaar is en die niet gebaseerd is op de poli tiek van een van de partijen. De Oostduitse minister van buiten landse zaken, Bolz, verwierp de plan nen van de westelijken eveneens. De ministers van de Grote Vier komen morgenmiddag om vier uur weer in voltallige vergadering bijeen. Vandaag lunchen zij ten huize van Gromyko. De burgemeester van West-Berlijn, Willy Brandt, heeft op een persconferen tie in West-Berlijn verklaard, dat de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Herter tijdens een eventueel re ces van de Geneefse ministerconferen tie of na de conferentie een bezoek aan West-Berlijn zal brengen. Hü heeft de ze afspraak schriftelijk met Brandt ge maakt. Voorts deelde de burgemeester mede, dat Westberlijnse functionaris sen werken aan een derde memoran dum ten behoeve van de Geneefse con ferentie, ditmaal over verkeerskwesties. De eerste twee memorandums, die aan de westelijke delegaties op de minister conferentie zijn overhandigd, gingen over ondermijnende activiteit vanuit Oost- Berlijn en de juridische status van het westelijke stadsdeel. Tenslotte verklaar- de Brandt, dat het Westberlijnse stads bestuur zaterdag op een besloten ver gadering een voorstel heeft geformu leerd voor oprichting van een gemengde Oost-Westberlijnse commissie die zich met kwesties van het verkeer, betalin gen en culturele uitwisseling zou moeten bezig houden. Toen Sir Winston Churchill maandag arriveerde bij de ingang van de kapel van liet Royal Hospital in de Londense stadswijk Chelsea, werd hij hartelijk omhelsd door zijn 16-jarige kleinzoon Nicholas Soames. Nicholas, een zoon van de jongste dochter van Sir Winston, heeft op 18 mei een broertje gekregen. Sir Winston en diens echtgenote kwamen maandag naar de doop kijken van Rupert Christopher, zoals het kind genoemd werd. Maandagavond laat heeft de rijksre cherche te Wateringen een 35-jarige in woner van Wateringen gearresteerd. De man heeft bekend de 21-jarige monteur H. van den B. te Maarheeze te hebben neergestoken. Hij kwam bij de rijkspo litie eerst met een verhaal aan, dat hij de steekpartij had meegemaakt, maar al spoedig viel hij door de mand en be kende Van den B. te hebben gestoken, toen deze in het bos buiten Maarheeze wilde rusten van zijn fietstocht, die hij zondagavond van Rotterdam uit begon nen was. Volgens de eerste gegevens zou het slachtoffer de dader onderweg hebben ontmoet. De oudere man reed op een bromfiets en was Van den B. onderweg behulpzaam. Toen Van den B. in het bos wilde gaan slapen, trok zijn partner plotseling een mes en takelde de jonge man deerlijk toe. Het is nog niet bekend of de gearres teerde ook de dader is van een dergelij ke aanslag in Wassenaar. Ook wordt nog uitgezocht of hij mogelijkerwijs betrok ken kan „ijl. geweest bij een poging tot een steekpartij in het Westland, waarbij een marinier ternauwernood aan het dreigende mes kon ontkomen door in het water te springen. De Rotterdamse monteur was van plan geweest zich bij zijn ouders in Weert te voegen. Omstreeks midder- De vier ministers van buitenlandse zaken zijn gistermiddag, vóór de ple naire vergadering, twee-en-een-half uur bijeen geweest aan een werk- lunch, die de Britse minister, Selwyn Lloyd, zijn collega's aanbood. Gromyko verliet als eerste de lunch. Toen later Herter en Couve de Mur ville vertrokken, hoorden journalis- jen dat Selwyn Lloyd tegen hen zei: „Ik hoop, dat het de volgende keer beten zal zijn." De Franse minister voorkwam misverstanden door tegen de journalisten te zeggen: „Wij heb ben het over het etenAldus melden Reuter en A.F.P. De minister van Defensie heeft met ingang van Augustus benoemd tot al gemeen commercieel adviseur van het département van Defensie de heer J. Pli. van de Water, oud-lid van de direc tie Verre Oosten en laatstelijk onder directeur Inkoop van de directie van de Borneo Sumatra Handelmaatschappij N.V. België Koninginmoeder Elisabeth brengt van 22 juli tot 1 augustus een bezoek aan Joegoslavië. (Van onze verslaggever) Weer is vuurwerk in IJmuiden geëx plodeerd. Het is de zesde keer in enke le jaren. Deze keer heeft de ontploffing ook een slachtoffer geëist. De achttienjarige P. Piersma, zoon van de eigenaar van een vuurwerkfabriekje, is bij het exploderen van een doos met knalkurken zo ernstig gewond, dat hij in de loop van de avond in het Anto- niusziekenhuis is overleden. De ontploffing gebeurde in de duinen bij IJmuiden op enkele honderden me ters van het strand, waar de heer P. in een bunker zijn werkplaats heeft. Volgens zijn Hinderwetvergunning mag hij daar zogenaamde wonderkaarsen maken. Omstreeks vijf uur in de mid dag schrok een hevige explosie in de bunker wandelaars in de duinen op. De brandende knalkurken deden overal rond het fabriekje de duinaanplant vlam vatten. De heer P. poogde de branden met schuimblussers de baas te worden en de wandelaars schoten hem daarbij te hulp. Maar de heer P. vertelde hun niet dat zijn zoon bij de explosie gewond was geraakt. Pas later heeft hij de jongeman met zijn auto nog naar een dokter willen brengen, maar toen had de brandweer inmiddels al de ongevallendienst gealarmeerd, die het slachtoffer naar het ziekenhuis bracht. Vijfduizend vierkante meter duinterrein gingen verloren. Volgens de verklaring van de eige- Verwachting tot woensdagavond (opgemaakt te 11.15 uur): Droog en overwegend zonnig weer. Zwakke tot matige noordelijke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Zon: 4.45—20.46. Maan: 21.41—7.44 (Van onze correspondent) In een aantal elektrische treinwagenstellen, die dit jaar nog worden afgeleverd, zullen de Nederlandsche Spoorwegen bij wiize van proef een nieuw ventilatiesysteem installeren. Mensen die de raampjes wel en niet open willen hebben geven nog al eens reden tot ongenoegen en om aan deze klachten een einde te maken, heeft men nu het andere systeem ont wikkeld Daartoe zal men aan het bovenraam een nieuwe constructie geven, welke de eigenschap heeft dat bij gedeel- t pli ik openen de lucht uit het compartiment naar buiten wordt gezogen. Daardoor vindt dan ventilatie plaats zonder dat er een tochtstroom optreedt. Eerst als men de ruit verder opent blaast de lucht naar binnen. Het openen van het raam dient dus met enig overleg te gebeuren. In het algemene weerbeeld is sinds gisteren niets veranderd. Het belang rijkst- systeem voor het weer van ons land blijft het gebied van hogedruk bo ven de Britse eilanden de Noordzee, dat iets in betekenis is toegenomen en dat de Atlantische circulatie op grote afstand van West-Europa houdt. Het ho- gedrukgebied boven Scandinavië en Fin land nam in betekenis af. De storing in de hogere luchtlagen in Midden-Europa gaf ook in Zuid-Zweden aanleiding tot regen, terwijl de regenval in Oost-Duits- land, Tsjechoslowakije en het oostelijke gedeelte van Oostenrijk aanhield. In ons land blijven de regenkansen klein. We kunnen aanhouden van het overwegend zonnige weer met noordelijke wind ver wachten. Het blijft aan het strand zonnig en zomers. Zwakke tot matige wind van zee. Temperatuur 22 a 23 graden C., zee water 18 graden. Vooruitzichten: nog weinig verandering en overwegend zon nig strandweer. naar had hij te midden van andere rommel de doos knalkurken toevallig gevonden en deze naar buiten ge bracht din niet volgens de Hinderwet in overtreding te zijn. In strijd met de ze Verklaring trof de politie later bij een onderzoek in het fabriekje nog verscheidene dozen met knalkurken aan. In IJmuiden vraagt men zich met zorg af, hoelang deze gevaarlijke^situ- atie nog zal voortduren. Bij de heer P. thuis is al eens een party wonderkaar sen geëxplodeerd. Zijn fabriekje, dat toen in een pand in het oude dorp Vel- sen stond, is op een zondagmiddag in de lucht gevlogen. In de duinen heeft zich ook al eens een explosie voorge daan en zeven weken geleden ging bij een clandestiene thuiswerker een par tij vuurwerk de lucht in. nacht was hij op de fiets uit de Maas stad vertrokken. Hij moest 's nachts dus een afstand van 140 km afleggen. Na vijftig kilometer had hij volgens zijn verklaringen, omstreeks twee uur in Breda een bromfietser ontmoet, die hem vertelde dat hij naar Eindhoven moest. Aangezien de Rotterdammer dezelfde kant uit ging bood hij hem aan met zijn bromfiets voort te trekken, hetgeen geschiedde. In Eindhoven aan gekomen besloot deze onbekende zelfs de Rotterdamse monteur nog verder weg te brengen. Op nog slechts tien km afstand van Weert besloot het tweetal in het bos langs de weg wat te gaan uitrus ten, omdat het van de lange tocht vermoeid was. Hier bracht de brom fietser de jonge monteur de messte ken toe. Zwaar gewond strompelde de Rotterdammer, wiens fiets iets verderop in het bos is teruggevonden naar de weg doch zeeg bewusteloos ineen nog voor hij deze bereikt had. Hoogstwaarschijnlijk zou de jonge man daar aan zijn verwondingen zijn bezweken wanneer twee motorrijders hem niet kort daarop (om half tien des ochtends) toevallig hadden zien lig gen. Bijna gelijktijdig kwamen enkele kommiezen van de douane-recherche langs rijden. Dank zij hun optreden werd de gewonde zeer snel naar Eind hoven gebracht, waar men hem in het St. Jozefziekenhuis met »en bloedtrans fusie in leven wist te houden. Alleen zijn moeder is tot nu t»e bij hem toe gelaten. Op het kruispunt Harddraverslaan- Clarionlaan te Santpoort zijn gister avond om half acht met een Hevige slag twee personenauto's tegen elkaar gereden. De 54-jarige M. J. E. B. van L. uit Vinkeveen kreeg geen voorrang van de andere auto, waarin een Sant- poortse dame en haar moeder zaten, de 38-jarige mevrouw P. van der W.-F. uit Santpoort en de 70-jarige mevrouw F. R. F, uit Voorburg. De beide dames werden uit de auto geslingerd, die daarna nog honderd meter doorreed en toen tegen een muur tot stilstand kwam. De andere auto draaide een slag om en had eveneens een tuinmuur nodig om te stoppen. De gewonden werden allen naar het Antoniusziekenhuis in IJmuiden-Oost overgebracht. De heer Van L. werd opgenomen met een her senschudding en een shock, mevrouw Van der W.-F. had een zware hersen schudding, een hoofdwonde en kneuzin gen aan haar rechterarm, terwijl haar moeder een zware schedelbasisfractuur en een hoofdwonde had. De zwaar be schadigde auto's moesten weggesleept worden. Station Weer max. min. neersl, temp. temp. afgel. gisteren 24 uur Den Helder onbewolkt Ypenburg onbewolkt Vlissingen onbewolkt Eelde half bew. De Bilt licht bew. Twente zwaar bew. Eindhoven mist Zd.-Limburg geheel bew. Stockholm geheel bew. Oslo geheel bew. Kopenhagen geheel bew. Londen onbewolkt Amsterdam onbewolkt Brussel Luxemburg Parijs Nicê Berlijn Frankfort München Zürich Genève Wenen Innsbrück onbewolkt onbewolkt mist onbewolkt regen onbewolkt licht bew. geheel bew. onbewolkt geheel bew. licht bew. 22 22 22 19 23 24 26 27 26 29 21 26 23 26 28 29 28 22 31 26 27 28 21 24 Niet alleen voor het Buckingham Paleis in Londen staan stranime, onverstoor bare schildwachtenook voor het kas teel van de Zweedse koning in Stock holm vindt men die. Ze zijn zo hard, dat zij zelfs bij deze ongewone hitte een likje ijs weigerendat een lieve Zweedse charmant aanbiedt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 1