Nieuws uit stad en omtrek Iets over de Spieringshoek Elfde Wehate weer aetueel en representatief gbbnb Afscheid zesde-klassers St.-Jozef school Een geldlening voor eigen- woninobezit Geheugen-hulp (coffees (E)ver de Het hek: niet onaardig overschot van eens genoten weelde In tuinbouw onder glas 1957 f 30.000.000 geïnvesteerd Belgische St.-Liduina- pelgrims Nederl. Kath. Grafische Bond Hollebolle Gijs Leermiddelen en meubi lair School Individueel Onderwijs Gevallen Ouderavond St.-Maria- scliool t' 42.00 voor automatise ring bediening water pompstation Beliandelingsstoel voor scliooltandverzoïging Monopole-tlieater Uitkijken Vergadering „St.-Christoffel" De oudjes doen liet nog best J Vierdaagse Burgerlijke stand Leermiddelen voor verkeer sonderwij s Auto teruggevonden Harde werkers Met melk meer mans NIEUWS TREKT ALTIJD IEDERE DAG NSC CUM-DAG 21 JULI 19t>9 PAGINA 3 Bezoek aan de Frankelandsekerk Damwachter Bevestigde reputatie Ter verhoging waterdruk ,,Met getrokken pistolen Viering van 40-jarig bestaan Een freule nieuwe sc V.. W "X 20.000.000 in kassenbouw en f 10.000.000 in verwar, ming IliSif HM Vandaag is voor dc eerste maal sinds tal van jaren weer een grote groep Belgische St.-Liduinavereerders .vereersters in Schiedam aangekomen om daar ter pel grimage te gaan ter ere van St.-Liduina, de beschermheilige der zieken, invaliden en verminkten. De pelgrims kwamen in een aantal autobussen ?n auto's, in totaal ongeveer dertig, de stad binnengereden, waar zij door het drukke verkeer geloodst werden dank zü de goede zorgen der ver keerspolitie- Men kwam eerst bijeen op de speelplaats Dr aankomst van de eerste Belgische St.-Liduinapelgrinis op de speel plaats van de St.-Thomasschool, vanwaar ze de St.-Liduinakerk binnen gebracht werden. De leden van de afdeling Schiedam van de Nederl. Kath. Grafische Bond wor den herinnerd aan de belangrijke leden vergadering hedenavond in Gebouw Ar cade Deze bijeenkomst is speciaal belegd om de resultaten te bespreken van de onderhandelingen over de nieuwe collec tieve arbeidsovereenkomst in het gra fisch bedrijf nu de werkgevers- en werk nemersorganisaties tot overeenstemming zijn gekomen. De heer A. J .Mutsaers. lid van het hoofdbestuur, zal de verschil lende wijzigingen komen toelichten. ONZE HOLLEBOLLE GIJS is een sim pel. ijzeren wagentje. Daarin worden alle papieren en andere dingen, die men o.a. op de Hoogstraat deponeert, opgeborgen en weggereden. Aangezien de man, die het gezag over deze Hollebolle Gijs voert, er te welgedaan uitziet, om voor een Holle- bolle GÜs door te gaan, zijn we dus met aan zoiets toe. Men heeft het misschien gelezen, terwijl men in Rotterdam speciale bakken neer zet, volgens Amerikaans psychologisch re cept kwam van „De Efteling" het be richt, dat men daar een Hollebolle Gys heeft neergezet, die eenvoudig het Ei van Columbus is. Deze Hollebolle Gijs spert zijn mui..-, pardon, mond open en vraagt om voedsel, in de gedaante van oud papier en wanneer me het erin ge stopt heeft, zegt hij nog „Dank U ook Daar gunt hij zich zowaar de tijd voor. Het gevolg is, dat de kinderen vooral zich het vuur uit de sloffen lopen om de Hollebolle Gijs van „De Efteling te vreden'te stellen. GERUIME TIJD GELEDEN, toen er in Den Haag geklaagd werd, dat er zo veel papder op de departementen verkwist werd, hebben we al eens opgemerkt, hoe goed het, zou zijn, indien er hier op de Hoogstraat, Broersvest en Broersveld wat minder kwistig met papier werd omge sprongen. Aangezien niet alle Schiedam mers onze krant en Damwachter lezen, is nadien de situatie niet zo geworden, dat een Hollebolle Gijs hier ter stede overbo dig zou zijn. Nu willen we allerminst voor stellen, om „De Efteling" zonder meer na te volgen en ook maar Hollebolle Gijzen neer te zetten. Tenslotte, de Hoogstraat is al nauw genoeg. Wat zouden al die zware vrachtauto's moeten beginnen, die nu, om elkaar te passeren, al de helft van het trottoir in beslag nemen, zodat je elk ogenblik verwacht, een voorbijgan ger tegen een gevel gedrukt te zien. als een ouderwets overdruksel. Ze zouden trouwens in staat zijn, ook zo'n Hollebolle i Gijs plat te drukken. WE HEBBEN EVEN GEDACHT aan een soort tyisch Schiedamse figuur, die zou zeggen: geef me nog een druppie (symbolisch bedoeld voor, oud papier) maar daar zou de gemeenteraad niet mee akkoord gaan, als zijnde reclame voor een vocht, waarvoor we ons eigenlijk dood moesten schamen. Zelfs de Spoelingbrug mag er maar nèt komen, omdat Spoe ling een nietswaardig afvalprodukt is, waardoor overigens vette ossen en prach tig fruit werden gefokt en gekweekt. Nu, dat is dan over die Hollebolle Gijs. We zijn toch benieuwd, hoe de betrok ken instanties dit probleem op den duur zullen oplossen. Want het „houdt uw stad rein" is een probleem. Maar van proble men kan Hollebolle Gijs niet leven, van dc St.-Thomasschool, waar door de goede organisatie van het St.-Liduina- coinité helpers en helpsters gereed stonden om de pelgrims voor zover dit nodig was, de kerk binnen te brengen. De pelgrims zijn afkomstig uit Antwer pen, Brugge en verscheidene andere plaat sen in België; zij voerden vele vaandels met zich mee. zodat toen alilen in de kerk hadden plaatsgenomen, deze een fleurige aanblik opleverde. Ook van Belgische zijde was er voor een goedé organisatie zorg gedragen. Er bevonden zich in de stoet o a, een verzorgingswagen van de Belgische Katholieke Vereniging van Ge brekkiger en VerminktenVan Schie damse zijde werd geassisteerd o.a. door zusters uit de Pr. Noletstichting en door leden van de R. K E. H. B. O. Ook van de kant van Schiiedamse invaliden was er belangstelling. Een aantal hunner had eveneens in de kerk plaatsgenomen. Terwijl in de Franketandse kerk een speciale H. Mis werd opgedragen, was men dn het gebouw Arcade druk doende om de koffietafel in gereedheid te brengen, waaraar, de zevenhonderd pelgrims zich zouden kunnen laven. Zowel in de grote zaal. in de koffiekamer als jn de bestuurs kamer waren keurig versierde tafel 't - neergezet en was een groepje helpsters in de weer om alles gereed te zetten. De gezongen H. Mis werd opgedragen door eer, der Belgische geestelijken, die zich bij de pelgrimstocht bevonden, hier bij geassisteerd door twee ddakgnen. Tijdens: de offerande werden namens de vijftien verbonden van invaliden, ge'brek- kigen en verminkten, uit wier leden de pelgrimstocht was samengesteld, vijftien grote kaarsen geofferd, terwijl er tevens een bloemenhulde werd gebracht en het motto var. de pelgrims. ..Gebrekkig maar niet gebroken", aan allen kenbaar werd gemaakt. Er was voor de gebfekkiigen, voor zover dit mogelijk bleek, gelegen heid t'.t communiceren. Na de H. Mis trok de lange stoet naar het Gebouw Arcade, waar de inwendige mens versterkt werd. Door uitbreiding van het aantal leer lingen 'van de school voor Individueel Onderwijs aan het. Edisonplein. alhier, is er gebrek aan schoolruimte ontstaan. Hier. in zou kunnen worden voorzien door de inrichting van 2 lokalen van de Finse school aan het Lorentzplein. alhier. Deze lokalen dienen ingericht te worden met meubilair en leermiddelen waarvoor nodig is respectievelijk 1300 en 700 B en W stellen de raad voor daartoe een extra-krediet 'te verlenen van 2000. Mevr- W. P. v. d. D.—K. is gisteren met haar bromfiets in de Burg. Stulcmeijc-i- laan gevallen, toen zij deze op 3an8 wilde brengen. Zij verloor de macht over het. 6tuur toen de motor aansloeg. Met lichte verwondingen is zij door de GGD. naar haar woning gebracht. Een prestatieavond, noemde gisteravond mej. J. C. Th. Kamp, in haar openings woord voor het geheel bezet „Musis Sa crum". de ouderavond van de St.-Maria- schoo] uij Oud-Mathenesse. In november van dit jaar zal deze school tien jaar bestaan, waarin ze een eigen sleer en een eigen cachet heeft meege kregen Wij voor ons willen hier aan toe voegen dat deze St.-Mariaschool, behalve in schoolzaken ook op het gebied van de jaarlijks te geven ouderavonden een re putatie heeft gevestigd en deze werd dan ook tijdens deze eerste avond onder lei ding van mej. Kamp, opnieuw bevestigd De ruim tweehonderd leerlingen bestaan de uit meisjes en jongens, hebben ook nu een programma gebracht, rijk aan varia tie en van een voortreffelijk gehalte. Natuurlijk nam de zang wederom een grote plaatg in dit programma in. Een stemmip „Ave Maria" gevolgd door vlot te en leuke liedjes w.o. van Annie Schmidt en zelfs enkele door de leerkrachten zelf gemaakt en getoonzet. Alleraardigst was de vondst van „Weet .ie nog wel. oudje" waarin solisten en zelfs een murmelkoor meewerkten. Ook in de verschillen sket ches werd op de eerste bestaansjaren van deze school teruggegrepen. Het voetbal elftal van deze schoo] was een aardige creatie van de jongens, -terwijl de ritmi sche dansgroep een belangrijk deel van het succes voor zich opeiste. Dat er onder de leerlingen acteertalen ten te vinden zijn werd bewezen in het leuke spel in drie bedrijven „Rover Jan", voor het jeugdtoneel geschreven door G. H. Petters. Juist de ongedwongenheid, waarmede de kinderen hun spél speelden, gaf het de nodige charme met vaar on bewuste kostelijke creaties. Er waren dap pere soldaten en onderdanige hofdames en tevens een hoffunctionaris van grote allure. Na deze spannende hoofdschotel trad nog eenmaal de dansgroep op in een stijl vol menuet. L' Arlesienne van G. Bizet., ook ditmaal met veel gratie en flair. Het laatste woord was aan het zangkoor met een klankvol avond- en slotlied. Allen die aan het programma waaraan zo veel zorg besteed werd hun medewer king verleenden, wensten naamloos te blij ven. In overeenstemming met het advies van de Commissie voor de Technische Bedrij ven heeft de directeur voorgesteld te be vorderen, dat tot automatisering van de bediening van het waterpompstation kan worden overgegaan. B. en W. delen dienaangaande het vol gende mede. Thans zijn er Machten over de water druk. Veel geisers zijn er geplaatst, ver schillende woningen met hogere verdie pinghoogte zijn er gebouwd, terwijl door inwoning -niet weinige, vroeger ongebruik te zolderverdiepingen in gebruik zijn ge nomen. A-l-le zijn dit factoren, die van in vloed zijn op de waterdruk. Om de water toevoer in overeenstemming te houden met het verbruik, zijn thans allerhande manipulaties nodig, welke echter sterke drukschommelingen in de beide aanvoer- le.idin-gen geven, bijv. het lek worden van de verbindingen -der buizen. Ook worden klachten van het Rotterdamse Waterlei dingbedrijf ontvangen. Met het oog op een en ander is het nood zakelijk op een centraal punt controle op de waterdruk te hebben, met mogelijk heid de pompe-n op afstand te bedienen Het. hiervoor uitgewerkte plan brengt een uitgaaf mede van f 42.000. welke in 10' jaar zou kunnen worden afgeschreven, hetgeen een kapitaalelast over 'het eerste iaar betekent van f 5.880,--, welke last ui teraard elk jaar afneemt. Hiertegenover kan worden gesteld, dat een blijvende be sparing op de personeelslasten van de be diening van het pompstation wordt ver kregen van rond f 4.000,-; bovendien vermindert 'het energieverbruik, wegens meer effectieve schakeling van de pompen, terwijl ook de kosten, verbonden aan het verhelpen van de klachten, zullen ver vallen. De onderhoudskosten van de ge automatiseerde beddeningsapparatuur zijn gering. De voorgestelde automatisering zal der halve niet kostenverhogend werken, doch daarentegen wel verschillende klachten ondervangen en de bedrijfszekerheid van het waterleidingbedrijf verhogen. In dit licht bezien komt de betrokken uitgaaf verantwoord voor. Door de stichting schooltandverzorging alhier worden ongeveer 9.000 leerlingen van de verschillende lagere scholen be handeld. Om haar werk behoorlijk te ver richten heeft de stichting een nieuwe be- handelir.gss'toel met toebehoren nodig, welke zc mogelijk zal worden geplaatst in het zogenaamde medisch centrum van de bi.o.-scholen in Nieuwland. De hieraan verbonden kosten zullen f 6.000,— bedragen. Aangezien de stichting niet zelf over het benodigde geld beschikt, verzoekt zij haar een geldlening tot het genoemde be drag te verstrekken, Omdat de stichting uitsluitend werkzaam is in het belang van de schoolgaande jeugd kan dit verzoek worden ingewilligd en stellen B. en W. de raad voor hiertoe een besluit te nemen. Wat doet een man, als hij meent, dat een andere man de 'eer van zijn vrouw is te na gekomen? Natuurlijk: hij neemt zijn revolver en besluit die „andere" naar een betere wereld te helpen. Althans, zo wil de film „MET GETROKKEN PIS TOLEN" ons doen geloven. De wreker komt, verstoort de huwelijksplechtigheid van zi.in concurrent en verschuilt zich dan in een stal. Er worden enkele vuurge vechten geleverd, nobele mannen sneu velen en dan komt de climax, het duel tussen de beide concurrenten, dat echter i.r een anti-climax eindigt, omdat achter af „alles toch zo erg niet was". Liefheb bers van veertien Jaar en ouder kunnen naar de getrokken pistolen gaan kijken. De 23-jarige P. A. v. A. liep gisteren io Bad Croenoord een gekneusde rib op. toen hij. van de hoge springplank duikend, bovenop een ander terecht kwam. De G.G.D. heeft hem naar de Dr. Noletetich- ting gebracht, waar hij werd behandeld. Wat is de historie van Spieringshoek in Nieuwland? vroeg een onzer lezers. Waar nu de tennisbanen en de kunst ijsbaan liggen, is het einde van de Oude- dijk waar deze zich aansloot bij de Hoge Zeedijk. Op deze hoek bouwde omstreeks 1200, Wouter, Heer van Heusden en Spie- ringh, een kasteel dat hij Spieringhshouck noemde. Spiering naar eigen naam, en hoek naar de plaats. Heer Wouter is niet lang bezitter van het riddergoed geweest, want reeds in het jaar 1229 wordt Her man van Poelgeest de kasteelheer. Wouter van Loosduinen wordt daarna omstreeks 1300 als eigenaar genoemd .De- Ze verbeurde echter zijp bezit, waardoor dit terugviel aan zijn leenheer, Graaf Wil lem III, bijgenaamd de Goede, die als leenman aanstelde zijn secretaris Willem van Brawode, een Engelsman, die tot het gevolg had behoord van Prinses Elisa beth, de echtgenote van Jan I. Deze Brawode had het kasteel van 1316—1326 in beheer. Door koop werd Arend van den Dorpe baljuw van Delfland, heer van Spieringshouck. In 1351, toen zoon Hugo eigenaar was, die tijdens het begin van de Hoekse en Kabeljauwse twisten, Hoeks was, vernielden de Kabeljauwen het bol werk. Na de herbouw volgt een rustpauze van ongeveer 70 jaar. In 1426, toen Fre- derik van Nievelt, uie de Kabeljauwse gen door een kapitaal herenhuis. De naam Spieringshoek. bleef echter behouden. In 1747 komt het in het bezit van de familie van der Burch, de nazaten van het "stam huis „ter Burch" onder Rijswijk. De r.k. Handelsreizigers hebben de hit te getrotseerd om een laatste seizoenver gadering te houden van de plaatselijke afdeling. Het merendeel had in de weers omstandigheden geen bezwaar gevonden, om aanwezig te zijn en aan de geanimeer de besprekingen deel te nemen. Er wer den twee nieuwe leden geïnstalleerd, in een korte plechtigheid. Daarna gaf de afgevaardigde van de af deling naar de algemene vergadering, die onlangs in Rotterdam is gehouden zijn indrukken weer van deze belangrijke en feestelijke bijeenkomst. Het werd een kleurrijk en geestdriftig verslag. Daarna kwam de viering van het 40-jarige be staan van de afdeling ter sprake. De da tum is bepaald op 27 september. De dag zal beginnen met een H. Mis om half tien In de Havenkerk. Verdere bijzonderhe den zullen nader worden medegedeeld. Een schaduw zal op het feest geworpen worden doordat men die dag tevens af scheid zal moeten nemen van voorzitter De Jonge, die naar elders vertrekt. Ove rigens belooft het een gezellise en mooie dag te worden. De leden wordt aangera den die dag vrij te 'houden, dus 27 sept Handelsreizigers van Kath. huize, die nog met aangesloten zijn bij de orgariisa- tie, haast U zich op te geven, dan kunt U ook het feest meemaken, en overigens profiteren van alles, wat de organisatie U te bieden heeft! partij aanhing, eigenaar was, maakten de Hoeksen het kasteel met de grond gelijk Het werd niet meer herbouwd. Op dezelfde plaats verrees een hofste-' de, die omschreven wordt: „De Hofslat met huijsinge, graften, cingelen, boom i gaerden ende laenen genaemt Spierings houck, is groot omtrent drie mergem, met nogh twaalf mergen landt, en gelegen in de parochie van de Ketel bij Schidam, tusschen Vlaerdingen ende den Ambachte van Ouderschie". De oude hofstad is in het begin van de achttiende eeuw gesloopt, en vervan- De laatste bezitster, Freule A. M. van der Burch van Spieringshoek, heeft het huis in 1850 laten slopen. Bij die gelegen heid zijn vele kostbaarheden, zoals ge schilderde en gebeeldhouwde wapens enz. onnodig vernield. Het monumentale toe gangshek bij het begin van de voormalige Laan van Spieringshoek, is het laatste overblijfsel van het verledan. Men zou het kunnen noemen, met «en kleine va riatie op een bekend gezegde: een niet onaardig overschot van eens genoten weelde. C. A. VAN DER ZEE Sr. In de gisteren te Naaldwijk onder lei ding van de heer G. Vijverberg gehouden persconferentie van het YVéhatc bestuur, deelde de heer J. Bruinsma. secretaris, o.a. mede, dat de afdeling kassenbouw door een aantal van de meest prominente firma's op de 11de Wéhaté vertegenwoor digd zal zijn. Opvallend is de toenemende belangstelling voor verzinkte onderbouw. De onderhoudskosten hiervan zijn tot een mimimum teruggebracht. De ontwikke ling in dc verwarmingssector loopt paral- De 64-jarige heer J. de K. had gisteren veel overredingskracht nodig om zijn 63-jar:g„ echtgenote over te halen vooi een tochtje op de pasgekochie bromfiets Toen d:l gelukt was. wag het echtpaar op het Stationsplein terecht gekomen, waar de bromfietser een rood bord met een witte balk zag. zonder te weten wat dit betekende Tot hij een auto op zic'h af zag komen De K. kon zo gauw de rem niet vinden en week opzij uit. waarbij hij ;egen een geparkeerde ta*i terecht kwam. Mevr. de K. viel van de bromfiets en kwam met haar hoofd op het wegdek te recht. Met een hoofdwond is zij door de G.G.D. naar het Gemeenteziekenhuis en vandea- naar haar woning gebracht. De voorvork van de bromfiets wend verbogen Het iR jn de i0op der jaren een op tra-' ditie steunende gebeurtenis geworden, dat de St.-.Jozefschool -■ leerlingen, die de zes jaar lager onderwijs achter de rug hebben, een afscheidsfeest bereidt. Voor de betrok ken jongens zelf betekent dit afscheid in zekere zin „het vieren van de teugels": de eerste schreden tevens op de grote weg naar zelfstandigheid. Zo de een en lilecJamsclr amsche courant Qoobtod «oor Schiedam e* omttr«ke> 81ste Jaargang No. 24038 DAM 18 SCHIEDAM TELEFOON 66152 POSTREKENING NR. 5 9 0 9 4 3 ADVERTENTIES f 0.15 per mm-hoagte. Bij contract speciale fcainieven. INGEZONDEN MEDEDELINGEN f 0.30 per mm-hoog te. Bij contract speciale tarieven. KAMPIOENEN tot 20 woorden i 0.50 bij vooruitbe taling. Elk woord meer 3 et. Maxi mum 60 woordten. ATle advertentie-ordcrs worden afge sloten en uitgevoerd overeenkomstig de Regelen voor het Advertentie wezen. ABONNEMENTEN i 7.40 per kwartaal, f 2.54 maand en t 0.50 per week. per 5CTJ.L'. Het Besluit bevordering eigen womngbe- zit van 26 mei 1956 opent voor dc gemeen ten de mogelijkheid aan degenen, die een eigen woning willen verwerven bijzondere faciliteiten te verlenen. Daartoe moet een gegadigde zich wenden tot een toegela ten bemiddelend orgaan, b.v. dat van hot Bouwfonds Nederlandse Gemeenten, met het verzoek voor hem die werkzaamheden te verrichten, welke uit de toepassing van genocm,] besluit voortvloeien. Deze werkzaamheden omvatten o.a. het aanvragen bij het Rijk van een toeslag boven de gewone bouwpremie, het ver schaffen van woon- en bouwtechnische voorlichting, het regelen van dc adminis tratieve voorbereiding van dc bouw cn het adviseren over en zo nodig controle uitoefenen op de deugdelijkheid van het bouwplan zoals dat blijkt uit. bestek en tekeningen, op de grootte van de aanne mingssom alsmede op de uitvoering van de bouw. Dank zij deze bemoeiingen mag men aannemen, dat de gegadigde een solide en niet 'te dure woning krijgt. Wanneer deze. om de grondkosten en de aannemingssom te kunnen betalen, een hypotecaire geldlening moet aangaan, die 60 pet van de netto-stichtingskosten te boven gaat, kan het bemiddelend orgaan te zijn behoeve mits hij niet ouder dan 55 jaren is aan het gemeentebe stuur vragen garant te zijn voor de beta ling van hoofdsom en rente voor het daar bovenuit gaande- bedrag, Die geldlening mag niet meer bedra gen dan 90 pet van de stichtingskosten en geen langere looptijd hebben dan 30 ja, ren. De gemeente blijft dan gedurende de gehele looptijd van de geldlening ga rant in dezelfde verhouding als bij het aangaan van de geldlening. Het, Rijk kan toezeggen, dat het 50 pet van een even tueel door de gemeente te lijden verlies voor zijn rekening zaj nemen. Hat bemiddelde-orgaan moet gedurende de gehele looptijd van de gegarandeerde geldlening toezicht uitoefenen op de on- derhoudstoestand van de woning. Uiteraard is aan deze regeling voor de gemeente wel enig risico verbonden, maar toch niet zo groot, dat B. en W. deze gele genheid om het eigen-woningbezit te be vorderen niet zouden mogen benutten. Nu door enige aannemers gevraagd is of het gemeentebestuur bereid zou zijn aan eventuele kopers voor door hen te bouwen woningen bovenbedoelde faciliteiten te verlenen, menen zij de raad te moeten voorstellen daartoe over te gaan in die gevallen waarin het rijk zich bereid ver klaart dc helft van het risico te dragen. Het is niet nodig, dat voor elke lening een afzonderlijk besluit wordt genomen, doch volstaan kan worden met vast stelling van het totale bedrag der geldle ningen. waarvoor de gemeente zich borg stelt en de daaraan verbonden voor waarden, B. en W. stellen de raad voor hiertoit pve» te «san. zeventig jongens die gisteravond met hun ouders in ..Arcade" aanwezig waren om dit afsecheid te vieren hierbij niet ten vol. ie hebber, stil gestaan eens zullen zij toch tot de ontdekking komen, hoe zij op deze gedenkwaardige 20e juli „de beste iaren vap hun leven" hebben afgesloten. Voor het hoofd van de schoo] en zijn medepeda gogen is het telkens opnieuw een grote voldoening te kunnen constateren, dat de arbeid vruchten beloof, af te werpen Ook dit jaar mag de St.-Jozefschool te vreden zijn met de bereikte resultaten. Acht van de negen leerlingen deden met goed gevolg toelatingsexamen voor het St.-Llduinalyceum, Drie gaan er naar het St.-Stanislauscollege in Delft en één gaat verder studeren op het St.-Franciscuscol- lege te Rotterdam. Vijfentwintig van de negenentwintig worden leerlingen van de ulo en vijf van de V.G.L.O. Hoeveel er 'toegelaten worden °P de ulo te R'dam is nog niet bekend. 15 jongens gaan tech nisch onderwijs volgen waarvan drie 'in Rottendam. Voorts zullen drie jongens aan hun roeping gevolg geven en naar het seminarie vertrekken, terwijl één j«ngen zich geroepen voelt tot de kloos terlijke staat. In afwijking van andere jaren hebben gisteravond de leerlingen van de vijfde klas het programma verzorgd. Broeder Edmundus heette els hoofd van de school zijn gaster welkom, onder wie kanunnik deken R. J. Reijnen. het hoofd van het broederklooster broeder Ernestus en de leden v-an het oudercomité. De vijfde kïassers openden hierna het Programma met enkele zangnummers on- dèr leiding van broeder Deciderius. D» keuze van liedjes was, indien als experi ment bedoelt wel bijzonder goed geslaagd, terwijl ook de vertolking op een zeer goed peil stond. De koorleider wist de no dige variaties met succes toe te passen, waarbij de jongens een behoorlijk gevoel voor ritmiek aan den dag legden. Als intermezzo traden enige declama tors op in een met zorg gekozen reper toire. waarbij het aan humor niet ont brak. In de hierna volgende quiz bleek het team vap de zesde klas B iets meer te weten dan de tegenstanders uit 6a en worn met 10 tegen 9 punten. Alvorens aan de jongens die de schooi gaan verlaten de getuigschriften uit, 'e reiken richtte de hoogeerw. deken tot hen nog enkele ernstige en bemoedigende woorden. Hij wees hierbij de jongens op de grote betekenis van deze, zoals hij het noemde. 2e noot van hun leven, waarin zi.i tot de ontdekking zullen komen dat zij zelfstandig en volwassen worden. Hij spoorde de jongens aan om wat ze ook gaan doen het goed te doen en hierbij op de steun van de geesteli.i' en van hun cv rs kunnen t.kenen- Tot slot In het Jeugddorado werden tal van leuke spelletjes gespeeld. wenste hij de oudere toqfcdat deze nieuwe levensfase van hun kinderen voorspoedig moge verlopen. Na een tweede succesvol optreden van het koor nam broeder Edmundus af scheid van zijn jongens. Het schoolhoofd schetste bat verloop van de afgelopen zes schooljaren en dankte de ouders voor de voortreffelijke samenwerking. Zonder deze samenwerking zoun het bereiken van zo'n resultaat onmogelijk zijn ge weest. Broeder Edmundus dankte tevens het oudercomité en 'tevens alle onderwij zers en besloot met de jongens veel succes te wensen bij hun verdere studie. Door jongens van bet klascomité werd hierna aan de broeders Edmundus eq Laürentius een geschenk aangeboden waarna de heer C Willems namens het oudercomité ccn kernachtig dankwoord tot beide broeders richtte. Tot slot werden althans op het toneel de pistolen getrokken in de spannende thriller „De Zwarte Bandiet" Het was een komisch besluit van een ernstige avond, waaraan de jongens nog lang prettige herinneringen zullen bewa ren. Acht leden van de Schiedamse ge meentepolitie namen doel aan de V er- daagse in Nijmegen. Zij marcheren onder ieidiine van de adjudant M, J. Geeratz. GEBORENGerardus T. zoon van G. T, Spijkers en M. A. J. Kramer; Cornelis, zoon van W. C. van den BrBoek en M. A Rijsdijk; Johannes H. A„ zoon van J. J. A. Uppenkamip en J: C. Tabi nk; Teun is, zoon van H. Kloosterman en J I. van Bree; Bertinus J. A.. zoon van J J. van Hees en B. Blom: Christina -dochter can W. in 't Veld en M Floryn; Ronald,- zmf 'in G Mulder pn M. P H. van Waas. OVERLEDEN: C. van Gink. 69 jaar. Bij de wet van 4 augustus 1958 is een technische herziening van de Lager-On- derwijswet 1920 tot stand gekomen, waar van o.m de bedoeling was het verkeers- onderwijs op de scholen een wettelijke basis te geven. Dit onderwijs werd reeds op de scholen gegeven, doch was niet wettelijk vellicht. Om aan dit onderwijs een wettelijke basis te geven, is artikel 2 der Lager-Onderwijswet 1920 gewijzigd in die^zin dat -onder het vak „aardrijks kunde" is begrepen „verkeersonderwijs" Ofschoon dit onderwijs op de scholen voor buitengewoon lager onderwijs niet wet telijk verplicht is is het niettemin van groo, belang dat dit onderwijs ook aan deze leerlingen wordt gegeven, reden waarom de hoofden dier scholen hebben verzocht een extra-krediet beschikbaar te stellen. B. en W. kunnen zich daarmedp verenigen en stellen de raad voor daartoe cen krediet te verlenen van f 860. De auto van de heer G. J. V. d'ie vorige week in de Lekstraat werd gestolen, is «'storen teruggevonden in dc Warande Uit de au-to werd niets vermist. De heer N. G. A. heeft aangifte gedaan van oiefstai van een damesfiets, die niet op slot stond in een trappenhuis aan de Mgr Nolenslaan Uit het bezorgkast.ie bij de woning van de heer T den H in de Idenburgstraat zijn gisteren de melkwaren gestolen, die daar waren neergezet door de melkbezorger. Iel met de activiteit van de kassenbou- wers. Naast de klassieke Pijpverwarming neemt de belangstelling voor verhitter» duidelijk toe. Diverse nieuwe merken en uitvoeringen zullen op de Wéhatè aan wezig zijn. Voor het watergeven maakt de plastic sproeislang opgang. Bij de ziektebestrij ding verdient de stoomploeg aandacht, waarvan enkele nieuwe t?pen zijn ver schenen. Ook de zaadteelt is vertegen woordigd met een aantal nieuwe rassen in komkommers, tomaten en sla. Ook onder de bedrijfsmiddelen zijn nieuwig heden te zien, zoals o.a. de kruiwagen met plasticbak, industriestofzuigers voor het schoonhouden van verwarmingsketels en nieuwe typen sorteermachines. J. K. J. de Vries, bedrijfseconoom van het Instituut voor Tuinbouwtechniek te Wageningen begon zijn referaat met het geven van bovenstaande geïnvesteerde be dragen in de tuinbouw onder glas in 1958. De investering kan gericht zijn op be- drijfsvergroting of op bedrijfsverbetering. Bedrijfsvergroting heeft op korte termijn een gunstige invloed, bedrijfsverbetering daarentegen op lange termijn. In 1950 was net aantal ha gestookte tomaten 355 en 960 in 1958. Voor koude tomaten bedroeg het aantal resp. 756 en 1300. Volgens spreker is de bedrijfsmodernisatie t.a.v. kassenbouw in Nederland achter geble ven. Dit kan ernstige nadelen meebren gen voor de toekomstige concurrentie positie. Bij de investering van moderne glasopstanden treedt kostenverhoging op De opbrengsten echter stijgen relatief veel sterker. De produkten vertonen een grotere kwaliteit en vroegheid. Het ogen blik ls aangebroken, dat de tuinders zich bij hun investeringen in de eerste plaats richten op bedrijfsverbetering en in veel mindere mate op bedrijfsvergroting. De I aan te brengen verbeteringen zijn zo groot, dat deze heroriëntatie op de rich ting van de investeringen geen invloed behoeft te hebben op het investeringspeil Tenslotte deelde de heer H. Kooiman, afd. assistent van de Rijksvoorlichtings dienst, mede, dat er in de glastuinbouw 5000 freesmachines zijn met een totale Investering van ƒ7.500.000. Het Wéhaté- bestuur heeft besloten in 1959 een natio nale freeswedstrijd te organiseren. Hier aan zullen 24 mannen deelnemen. Deze wedstrijd heeft plaats op zaterdag tijdens de Wéhaté. Woensdag, donderdag en vrijdag wowlt er tussen 2 en 3.30 uur een demonstratie met deze machines gegeven. HEDEN: Passage Theater: De Dictator (14 jr) i i? en 815, zaterdag en zondag 1.30, 4.00, 6.45 en 9.15 uur; donderdag ook filmvoorstelling. Monopole Theater: Met getrokken revol vers (14 j.). 2, 7 en 9 uur; zat. en zond 3 5 7 en 9 uur. Stedelijk Museum: Dagelijks van 10—5 zondags van 12—5 uur. R.-K. BIBLIOTHEEK EN LEESZAAL S.-LIDUINA Openingsuren: Hoofdgebouw Dam 8: Uitleenbureau en Leeszaal voor volwassenen: di., do., za. van 1012 uur: di. t/m za. van 25 uur. ma., di., wo., vr. van 7—8.30 uur. Uitleenpost Kerkweg 46. Kethel: zo 11.30 —12.30 uur. Uitleenpost Molensingel Noodkerk Ke thel: di. 4—8 uur. Filiaal: Rijnstraat 1: volw.: di. 6.30—8 uur; vr. 78 uur; jeugd: wo. 25 uur. Filiaal Nieuwland. Wijkgebouw Dr. Wi- bautplein (zijingang): jeugd: wo. 1.305 uur: volw.: wo. en vr. 78.30 uur. Uitleenpost Emmastraat 3 ma. 78 uur. wo. en vr 7—8.30 uur. NACHTDIENST APOTHEKEN Deze week: Apotheek Rembrandt. Rem. brand'ÏIaan 5- V KOIILRDAM FILMS IN ROTTERDAM Arena: Houseboat (a.l.); Capitol: Tim- boektoe (volw.); Centraal: Met muziek meer mans (a.l.); Cineac-A.D.: Rio Bravo (14 jr.); Cineac-N.R.C.: actualiteiten (door lopende voorstelling) (a.l.); Colosseum: Tarzan in New York (a.l.), donderdag: Blackboard jungle (18 j.); Harmonie: De terugkeer van Lemmy Caution (volw.); Lumière: It happened to Jane (a.l.); Lu- tusca: De grote jazz-cocktail (a.l.); Luxor: De Indische graftempel (18 jr.); Metro: Die Beine von Dolores (18 jr.); Passage (Schiedam) De dictator (14 jr.); Prinses: De Indische graftempel (18 jr.); Rex: Ik ben er kapot van (a.l.); Thalia: Witte Wil dernis (a.l.); 'I Venster: De glimlach van een zomernacht (volw.); Victoria: Won derman (14 jr.), donderdag: De rode schoentjes (18 jr.); zat., zond., woensdag matinee: Bambi (a.l.).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 3