Nationalisatie in Indonesië strijdig met het volkenrecht Rust Irak noordelijk voorlopig hersteld Als miljonaire geboren D I Te veel moorden Westduits commercieel televisieprogram .Gruwelijke taferelen aan de familie-tafel Vooraanstaande buitenlandse geleerden publiceren hun mening in tijdschrift Z.H. Paus Joannes in Gastel Gandolfo Positieve in Bouw vart „gammawagen voor stralingsonderzoek r ONRECHTMATIGE EIGENDOMSONTNEMING Koerden zouden winkels van Turken in Kirkoek hebben geplunderd Admiraal Leahy overleden neutraliteit Project van fabriek in Hedel Aannemer vals beschuldigd van verduistering Aanslag op Hitier herdacht Koning Boudewijn schouwt de vloot Prijzen voor Hitchcock en Audry Hepburn Orkestleider vlucht uit Oost-Duitsland Nog witter... stralend wit, Meer standaardisatie in NAVO-verband só wast... „EVANGELISCHE INFORMATIONSDIENST" WAARSCHUWT ir> BIJ CALVÊ DELFT Elektronische ogen in nieuwe fabriek V B DINSDAG 21 JULI 1959 Suriadarma leidt commissie van staf chefs in Indonesië Polen wijst Amerikaanse correspondent uit nu Madrid telt 2 miljoen inwoners Filmfestival San Sebastian Gewezen stafchef van Roosevelt n BUITENLANDSE KRONIEK Staking in Britse film-industrie Minimumprijsregeling voor bonen Drie vooraanstaande buitenlandse ge leerden op het gebied van het volken recht zijn onafhankelijk van elkaar een parig tot de conclusie gekomen dat de Indonesische Nationalisatiewet van de cember 1958 op meer dan één grond in evidente strijd is met de fundamen tele beginselen van het recht. De volken- rechtsgeleerden zijn Lord McNair te Cambridge, prof. H. Rolin te Brussel en prof. dr. A. Verdross te Wenen. Zij hebben hun mening op verzoek van De Ondernemersraad voor Indonesië te 's Gravenhage gepubliceerd «n een van daag verschenen speciaal nummer van het Nederlands Tijdschrift voor Inter nationaal Recht. De Ondernemersraad, een organisatie waarin de Nederlandse investeringsbelangen in Indonesië zijn verenigd, beoogt met deze actie een objectief oordeel uit te lokken over de bij herhaling van officiële Indonesische zijde verkondigde stelling, dat bij de nationalisatie van de Nederlandse be drijven in Indonesië de regels van het internationale recht in acht zouden zijn genomen. Lord McNair en prof. Rolin leggen er in hun artikelen de nadruk op, dat de „nationalisatie" onverenigbaar is met nog bestaande verdragsverplichtingen van Indonesië jegens Nederland. De ge leerde schrtjvers wijzen alle drie op het politieke oogmerk van de wet van de cember 1958 en op haar discriminatoir karakter. Zij achten voorts de vage wij ze, waarop Indonesië enige schadever goeding in het vooruitzicht stelt, volken rechtelijk ten enen male onvoldoende, zelfs gemeten naar de lichtere maatsta ven door sommige auteurs aangelegd voor nationalisaties die overigens wel aan de eisen van het internationale recht voldoen. Zij wijzen er daarbij onder meer op dat: 1. Uit een aantal wettelijke bepalin gen en de officiële uitleg daarvan valt af te leiden, dat de Indonesische re gering zich een vergoeding voorstelt, die ver beneden de werkelijke waar de van de genationaliseerde objecten zal blijven: 2. De wijze van de betaling nog niet vaststaat, immers bij een nadere wet zal worden geregeld: aangeno men moet worden, dat de betaling zal geschieden in termijnen over een periode van onbekende duur; 3. Wèl reeds vaststaat, dat het tijdstip der betalingen wordt verscho ven naar een onzeker moment in de toekomst, terwijl de nationalisatie zelf terugwerkt tot 3 december 1957: 4. De betaling afhankelijk wordt ge steld van de oplossing van het poli-» tieke conflict over Nederlands Nieuw- Guinea. Lord McNair besluit zijn beschouwin gen met te constateren, dat de zoge naamde Indonesische nationalisatie geen werkelijke nationalisatie is; hij noemt deze naar zijn ervaring uniek en zegt haar slechts te kunnen zien als een eigendomsontneming zonder enige wettige rechtvaardiging. Prof. Rolin is van oordeel, dat het door hem vastge stelde onrechtmatige karakter van de Nationalisatiewet de Indonesische rege ring verplicht de afgenomen zaken aan de rechtmatige eigenaren terug te ge ven of hen anders schadeloos te stellen voor de volle waarde van hun eigen dommen en het verlies van de vrije uit oefening van hun rechten. Prof. Ver dross noemt de besproken maatregelen een door het volkenrecht verboden con fiscatie van eigendommen van vreemde lingen. De stafchef van de Indonesische lucht macht, luchtmaarschalk Suriadarma, is benoemd tot voorzitter van de commis sie van stafchefs van de strijdkrachten, aldus heeft het Indonesische ministerie van voorlichting volgens Antara bekend gemaakt. Luchtmaarschalk Suriadarma ver vangt de vroegere stafchef van de vloot, vice-admiraal Subiakto, op grond van een rouleringsstelsel, aldus het minis terie. Vice-admiraal Subiakto, die in april betrokken is geweest bij een geschil dat heeft geleid tot muiterij bij de vloot, heeft op eigen verzoek eervol ontslag gekregen. Hij zal binnenkort een diplo matieke post in het buitenland gaan be kleden. Stanley Johnson, de correspondent in Warschau van het Amerikaanse pers bureau Associated Press, heeft bevel gekregen Polen vóór morgen te ver laten. Hij is uitgewezen in verband met de wijze waarop hij het huidige bezoek van premier Khroesjtsjev aan Polen heeft verslagen. Johnson vertoeft sinds september van het vorig jaar in Polen. Voordien werkte hij voor Asso ciated Press in Moskou, Parijs en in Amerika. Volgens Reuter neemt men het Johnson kwalijk, dat hij de Poolse partijleidci Gomulka een beledigende uitlating over generaal De Gaulle in de mond heeft gelegd. Koning Boudewijn heeft gisteren voor het eerst in de Belgische geschiedenis een vlootschouw afgenomen in de haven van Brussel. Dit bericht Belga. Met een barkas voer de koning, door duizen den Brusselaars toegejuicht, langs vijf tien mijnenvegers, escorteschepen en barkassen van de Belgische Marine, Nog steeds is het moeilijk de juiste omvang te bepalen van de gevechten, die vorige week van dinsdag tot don derdag in het noorden van Irak hebben gewoed tussen nationalistische Turk menen en communistisch-gezinde Koer den. In de berichten uit de Verenigde Arabische Republiek wordt gesproken van niet minder dan duizend doden. Daarin heet het ook, dat de Iraakse luchtmacht de stad Kirkoek zou heb ben gebombardeerd. Het Libanese pers bureau houdt het op honderd doden aan Turkmeense en zeventig aan commu nistische kant. In goed ingelichte krin gen te Ankara verneemt A.F.P. even wel, dat het aantal doden niet groter is dan twintig. De Turkse ambassade te Bagdad heeft uit Ankara opdracht ge kregen navraag te doen naar het lot van de Turkse onderdanen in Kirkoek, (Van een correspondent in Spanje) De toch reeds om vangrijke sche.d- literatuur in Spanje is weer eens uitgebreid met een nieuwe uitdruk king: „Je bent een waar deloos man, te jong om Peru te heboen ontdekt je gaan naken. Alle grote en veel te oud om de twee- winkels en bedrijven van „kind-van-Madrid" zal wel de gewapende politie, kunnen opgroeien. De op- is! Annabel werd geboren leiding van Annabel is in een militair hospitaal, verzorgd en betaald, tot waar dezelfde dag nog en met haar Middelbare zeven andere kindertjes school. Op uitnodiging het levenslicht zagen, van de directeur-generaal De publiciteit rond wat voor het toerisme, zullen de tweemiljoenste inwo- de ouders een rondreis ner van Madrid allemaal van een maand door Span- te wachten stond, is zo miljoenste te zijn". De betekenis en de zwaarte van deze kreet is niet mis te verstaan, wanneer men beseft dat de ontdekkers van Peru met schoeners vol goud zijn weergekeerd en dat de tweemiljoenste inwoner van Madrid met hetzelfde edele metaal is overladen. Annabel Sainz, die vo rige week als tweemil joenste inwoner van de Spaanse hoofdstad is ge boren, is als miljonaire op de wereld gekomen. Nauwelijks enige uren na haar voorspoedige ge boorte werd Annabel u't- geroepen tot „bescherme linge" van de stad. De burgemeester van Ma drid, de Graaf van Mayal- de, heeft de ouders van het wicht een „grote som" gelds ter hand gesteld en een spaarbank boekip op naam van Annabel over handigd met een soort gelijk bedrag erop Daar na opende de burgemees ter de deuren van een nieuw en volledig inge. richt huis, waarin de stad hebben de ouders en het kind met geschen ken en geld overladen, alles bijeen ter waarde Calindo een vals lachende van meer dan een miljoen zigeunerin een jong echt- intensief geweest, dat er een soort paniek onder de aanstaande moeders van de stad is uitgebar sten. Velen weigerden zich tijdig in het zieken huis te laten opnemen, uit angst te vroeg te zijn. De zigeuner ,nnen, die als waarzegsters een goede boterham verdienen, had den het zo druk, dat de bekende cartoonist pesetas. e burgerlijke stand van Madrid had een ingenieus systeem uitgewerkt om de twee miljoenste inwoner te paar iaat voorspellen: „Je zult een kind krijgen en het zal de 1.999.999ste zijn!" Overigens groeit Madrid schrikbarend snel. Dp stad heeft thans een omtrek kunnen locallseren. We- van 170 kilometer en be ken van tevoren werd een slaat een oppervlakte van uitermate nauwkeurige 670 miljoen vierkante me. registratie van alle nieuw- ter. waarvan er 32 mil- geborenen gehouden. Maar joen zijn bebouwd. Stra- omdat het gemeentebe- ten en wegen beslaan 30 stuu in Madrid sterk ge- miljoen m2. terwijl tuinen decentraliseerd is, zou de en parken 607 miljoen m2 keuze van de tweemil- in beslag nemen. Men loenste toch min of meer een loterij zijn Het is dan ook heel toevallig, dat de vader van het ge lukskind een lid van de het Staatsveiligheidsdienst, of- verwacht de Graaf van Mayalde vreest het zelfs dat voor het einde van deze eeuw de stad zich meer dan verdubbeld zal hebben. De Amerikaanse film ,,A nuns sto ry" is bekroond met de hoogste onder scheiding van het zevende internatio nale filmfestival van San Sebastian, de „Concha de oro" (gouden schelp) Voor haar optreden in deze film kreeg Audrey Hepburn de prijs voor de bes te vrouwelijke actrice. De „Gouden schelp" voor korte films ging naar de Westduitse rolprent „Abseits". De twee prijzen van de jury gingen naar „De los Apeninos a los Andes" (Italië) en „North bij Northwest", een film van Hitchcock. De Mexicaanse film „Viva la tierra" en „Salto a la gloria" (Spanje) werden bekroond met de „perla de] cantabri- co" resp. voor korte films en speel films. De Spaanse acteur Adolfo Mar- sillach kreeg voor zijn spel in „Salto a la gloria" de prijs voor de beste mannelijke acteur. De prijs der filmjournalisten uit veer tien landen, die het festival bijwoon den, ging naar „Zamach" (Polen). De Japanse film „De en eel der voddenra pers" ontving de prijs van het inter nationale bureau voor rooms-katholie- ke films. De Amerikaanse admiraal William Leahy, die in de oorlog chef-staf van president Roosevelt was, is gisteren op 84-jarige leeftijd in het marinecentrum te Bethesda in de Amerikaanse staat Maryland overleden aan een beroerte. Leahy was volgens Reuter in hoge mate verantwoordelijk voor de opbouw van de Amerikaanse marine om de be dreiging van de as-mogendheden te weerstaan. In 1941 en 1942 was hij am bassadeur in Vichy. De Nazi's noem den hem „de man, die samenwerking van Vichy met Duitsland onmogelijk maakte". Leahy begon zijn loopbaan in 1897 tij dens de Spaans-Amerikaanse oorlog. Later was hij op de Philippijnen tijdens de opstand daar en daarna in China ge durende de Boxeropstand. In 1937 werd hij benoemd tot chef van de vlootoperaties. In 1939 verliet hij de militaire dienst en diende hij zijn land als gouverneur van Porto-Rico er am bassadeur in Frankrijk. In 1942 keerde hij in actieve militaire dienst terug als stafchef, van de Ameri kaanse opperbevelhebber. In 1950 heeft hij zijn oorlogsherinneringen gepubli ceerd onder de titel „I was there". het brandpunt van de gevechten. Er wonen daar veel welgestelde Turken. In sommige berichten is gemeld, dat le den van de Turkse gemeenschap uit hun huizen zijn gesleept en vermoord. Volgens^de Britse ambassade te Bag dad schijnt thans in Kirkoek de rust te zijn weergekeerd. Voor zover men tot dusver heeft kun nen nagaan zijn de gevechten in Kir- koek op 14 juli begonnen na een woor- denwisseling tussen Turken en Koerden 1 in een koffiehuis. Groepen Koerden gingen daarop de winkels van Turken plunderen Militairen van Koer dische oorsprong en leden van het over wegend communistische „Volksverzet" moedigden de plunderaars aan. Volgens reizigers in Beiroet vlogen twee sportvliegtuigen boven de stad die pamfletten uitwierpen waarin de bevol king werd opgeroepen het nationale front tegen de Turkmenen te steunen. Het leger zou mortiervuur hebben ge richt op een fort waar vrouwen en kin- deren van Turkmenen bescherming i hadden gezocht. Het is niet duidelijk, welke groep het eerst begon te schie- ten. In elk geval werd de strijd ge- staakt toen donderdag neutrale troepen j uit Bagdad in Kirkoek arriveerden. De j vechtende eenheden werden in hun ka- j zernes geconsigneerd en voor de gehe le stad werd een nachtelük uitgaans- j verbod afgekondigd. De pro-communistische commandant i van de tweede divisie, kolonel Duad Ja- nabi, werd drie weken geleden vervan gen door kolonel Abdul Azzrak. Azzrak zou van zijn troepen die aan de strijd deelnamen huisarrest hebben gekregen. Kurt Henkels, de leider van een der populairste dans-orkesten in Oost-Duits land, is naar West-Duitsland gevlucht. Het Oostduitse persbureau A.D.N. heeft gemeld, dat Henkels „de Duitse democratische republiek verliet na een dispuut met leden van zijn orkest." Enkele dagen geleden was reeds m West-Berlijn bericht, dat Henkels daar heen was gevlucht. Vernomen werd, dat hij de wijk had genomen omdat hü niet de muziek mocht spelen die hij wenste. mmÊ Z. H. Paus Joannes XXIII heeft het Vaticaan te Rome verlaterl en zijn zo merresidentie te Castel Gandolfo betrok ken. Vanaf het balkon van zijn resi dentie begroet de Paus de grote menigte, welke hem te Castel Gandolfo verwel komde. Advert Mtle In een brandspuiten fabriek in fiedel is momenteel in aanbouw een „gam mawagen" voor het onderzoeken naar radio-actieve straling. Deze auto is naar aanleiding van het ongeval in Putten in samenwerking met het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid ontworpen en zal ook bü noodtoestanden belangrijke diensten kunnen bewijzen. In het bui tenland bestaat voor de zelf elektri citeit producerende wagen, die nog j uniek is, grote belangstelling. Dit nieuwtje is maandag onthuld ter gelegenheid van het bezoek van de lui tenant-kolonel b. d. Fens, die namens het NAVO-pariement een bezoek bracht aan de fabriek. Het bedrijf heeft nog een ander helangrijk project in uitvoe ring. namelijk een vuilnisauto volgens een geheel nieuw principe. Men perst De 59 jarige aannemer W. de J. uit Badhoevedorp, die deze maand door de Dat een land in het Midden-Oosten niet neutraal kan blijven in het grote conflict tussen de commu nistische en de anti-communistische wereld heeft Nasser al enige tijd ge leden ontdekt en het begint nu ook door te dringen tot Kassem, de pre mier van Irak. Zowel Egypte als Irak hebben indertijd hun banden met het Westen verbroken, en zij hebben de illusie gekoesterd dat zij steun van de Sovjet-Unie konden aanvaarden, zon der dat zij ernstig gevaar liepen in de communistische invloedssfeer te ko men. Zowel Nasser als Kassem waren door hun haat tegen het „Westerse imperialisme" aanvankelijk dermate verblind, dat zij het communistische gevaar niet zagen, of eenvoudig niet wilden zien. Zowel Egypte als Irak konden voor de economische ontwikke ling van hun land niet buiten buiten landse hulp, maar het soort steun dat Nasser nodig had, was geheel ver schillend van dat wat Kassem zocht. De Egyptenaren hebben voor de verho ging van hun levensniveau al hun hoop gesteld op de bouw van de Aswan- dam in de rivier de Nijl. Maar zvj be schikken niet over het nodige kapitaal om dit kolossale project te financie ren. Het Westen heeft indertijd gewei gerd om geld te steken in de onderne ming, en Nasser heeft bijgevolg aan vankelijk een aanbod van de Sovjet- Unie geaccepteerd. Irak heeft geen gebrek aan kapitaal, omdat het land zulke grote Inkomsten heeft uit de oliewinning. Maar de op brengst van de Iraakse oliebronnen is nauwelijks ten goede gekomen aan de massa van de Iraakse bevolking, die er bijzonder slecht aan toe is. Afge zien van de oii'-vvinning, die nog altijd onder buitenlandse leiding geschiedt, heeft Irak praktisch geen industrie: in tegenstelling tot Egypte, waar bijvoor beeld een bloeiende textielindustrie is ontstaan. Maar Egypte beschikt dan ook over tal rijke geschoolde arbeiders, terwijl Irak een enorm tekort heeft aan technisch ook maar enigszins onderlegde werkkrachten. Het percen tage ongeletterden is in Irak ook veel groter dan in Egypte, en het onderwijs staat in het eerstgenoemde land nog altijd op een zeer laag peil. Meer dan 90 pet. van de bevolking van Irak is analphabeet, en volgens deskundigen kan het nog tientallen jaren duren voor er in dit land een soort leerplicht zou kunnen worden ingevoerd. In tegenstelling tot Egypte beschikt Irak ook niet over een korps van goed onderlegde ambtenaren, en op het ge bied van sociale voorzieningen, volks gezondheid en agrarische ontwikkeling heeft Bagdad tot nog toe bitter weinig gepresteerd. Het is een paradoxal si tuatie, dat het met oliebronnen zo rijk gezegende Irak een typisch voorbeeld is van een onderontwikkelde staat, en dat ook het nieuwe regime van Kas sem nog nauwelijks enige verbetering heeft kunnen brengen in deze ellendi- stafchefs wordt geklaagd, is nog het gebrek aan standaardisatie, waardoor mer met te veel abparaten van ver- schi.lende soort moet werken. Een goed voorbeeld van de groei naar die stan daardisatie noemde overste Fens de fabricage van de Hawk-raket. Gisteren is in West-Duitsland de aan- P?""? j» aangehouden omdat er een slag op Hitier van 20 juli 1944 herdacht: .facht terzake verduistering van wel- tevens werd de nagedachtenis geëerd jicht zelfs een miljoen gulden tegen van de slachtoffers van het nazidom. AI- i'f"l ,"'as ingediend, «naar die na ver- dus een bericht van U.P.I. Binnen 24 noord te ziji) door de Officier van Jus- ,,„r na het ontploffen van de '.om, vvaar- l Lm n T™! °P/r«e voeten is ge- bij Hitier slechts licht gewond werd, zijn stern, houdt vol dat er van een valse =--•= aangifte sprake is. Amerika Defecten bij de onder grondse treinen in New York zijn er oorzaak van geweest dat duizenden forensen gisteren uren lang zijn opge houden in de tunnel onder de East River en onder de Iludson-rivier. De hitte in de treinen was nauwelijks te dragen Ei brak geen paniek uit. lil juli 1944 meer dan 600 officieren van de Wehrmacht en burgers op wrede wij- Hij overweegt de gebrs. Van der M 1 ze ter <,oot' gebracht voor hun aan- bouwondernemers te Amsterdam, die lleel in hel komplot. ®®n^La„C?ii„hlbb,G" ingediend, wagens in Bonn legde dr. Adenauer een krans nif n Ja velf,Yp1®?n- Aan" bij het gedenkteken van de nazi-slacht er;;1,'5" hu zich doorpublikaties over offers. Andere kransen werden gelegd c-t „fff lri dagbladen in zijn eer door vertegenwoordigers van defensie Paam aangetast voelt, over- j en van buitenlandse zaHen, het Rode cw m JL^Vent r-ien de ,gebT Van Xruis' de Duitse pers en radio, de stad nii. c,v,elrechtehjke maatregelen. Bonn en de Hongaarse vrijhèidsbewe- De heer De J. is directeur van een yjng de >Be,brS' YaPuder 5 a,s President Heuss en kanselier Ade- aandeelhouders belang hebben. Tussen nauer zonden ook kransen naar Berlbn, de directeur en de gebroeders bestond waar ze gelegd werden in de binnenhof al geruime tijd onenigheid. Volgens de van de gevangenis van Plötzensee, waar gebroede *s kregen zij geen inzage in de de terechtstellingen 15 jaar geleden boeken van de NV De directeur zegt plaats hadden. t, a"u vei moeden dat de gebroeders i Drie jonge officieren, wier vaders te- tot hun stap zijn overgegaan omdat hij rechtgesteld werden voor hun aandeel „te lastig werd en hun had gesommeerd aan de samenzwering tegen Hitler, leg- aan hun contractuele verplichtingen den als vertegenwoordigers van de Bun- jegensde N.V te voldoen" Volgens de deswohr, eveneens kransen. Onder hen heer De J zouden de gebroeders nu was Claus von Stauffenberg, wiens va- gepoogd hebben hem te elimineren, der, kolonel graaf von Stauffenberg de teneinde aan deze betalingsverplichting bom in de werkkamer van Hitler in voorlopig te ontkomen. Deze zaak wordt thans uitgezocht door rijksaccountants, die de in beslag genomen boekhouding controleren. (Van onze correspondent in Bonn) „Te veel moorden", is het oordeel, dat de afdeling „Kerk en Televisie" van de „Evangelische Informatinnsdienst" in Bethei (Westfalen) heeft geveld over het programma der commerciële tele visie van de Westduitse Omroep, dat de zenders Langenberg en Keulen sind« I april van 19.35 tot 20.00 uur uitzenden en dat ook in de grensgebieden in Ne derland kan worden ontvangen. „Wat het gezin (in deze uitzending) wordt geboden, getuigt meestal van weinig beschaving en is niet zelden in één woord schandalig. Wij bedoelen daarmee (vooral) de gruwelijke moord geschiedenissen. Het zijn beklemmende en afschuwelijke schrikbeelden aan de familie-tafel", aldus de informatiedienst. In het zendgebied van de Westduitse Omroep staan minstens een miljoen televisie-toestellen. oord-Rijnland-West- falen, met zijn grote industrie-hekken aan Rijn en Roer, is namelijk hel zend gebied met de meeste toestellen in de Bondsrepubliek. (De Westduitse Om- roep is daardoor de financieel sterkste omroeporganisatie in West-Duitsland). De „Evangelische Informationsdienst" raamt, dat tussen half acht en acht uur des avonds minstens 800.000 tot 850 000 televisie-toestellen zijn ingescha keld. Bij een gemiddelde van vier kij kers op één toestel betekent zulks, dat er elke avond tussen de drie en drie ëneenhalf miljoen toeschouwers naar de commerciële televisie-uitzendingen kü- ken. Vele kijkers zijn kinderen die op dat uur nog niet naar bed zijn en die in de woorden van de ..Evangelische Informationsdienst" dank zij deze programma's ..worden geschoold In de omgang met gangsters, geweid, leugen en moord," Op de lange duur zal dit moeten leiden tot afstomping en ver stikking van het geweten. Met klem waarschuwt de „Evange lische Informationsdienst" de program- ma-leiding van de Westduitse Omroep er tegen op deze weg voort te gaan Het argument, dat het televisie-toestel kan worden tiiteosel akeld. wanneer het -\rn gramma niet bevalt, is volgens de „Informationsdienst" onrealistisch. Af gezien van het feit dat de ouders van wie zou mogen worden verwacht, dat zij het toestel uitschakelen als het programma voor kinderen niet geschikt is lang niet altijd thuis zijn als de kinderen naar het commerciële pro gramma zitten te kijken, vereist het uitschakelen van een televisie-toestel een inspanning, waartoe een groot deel der kijkers al lang niet meer in staat is. Bovendien mag in paedago- j Een woordvoerder van de vereniging gische zin van ouders niet al te veel I van Britse filmproducenten noemde de worden verwacht. De rem moet der- I verliezen, als gevolg van de staking. halve door de omroep worden aange trokken, zo meent de „Informations dienst". die zijn tirade tegen deze soort commerciële televisie met de volgende woorden besluit: „Op de voorgrond moet, ook bij de commerciële televisie de mens staan en niet een sigaretter merk of een bijzonder soort zeeppoeder Reeds nu kan worden geconstateerd, dat het een ongeluk voor onze gezinnen is geweest, dat het tot deze vorm van commerciële televisie is gekomen, die dingen in onze huiskamers heeH ge bracht, die wij onze kinderen graag hadden bespaard". De Westduitse minister voor gezins zaken, dr Wümeling, heeft inmiddels aanhevolen de televisie-programma's in de programmabladen van tekens te voorzien, waaruit kan worden afgelezen welke uitzendingen zonder bezwaar door kinderen en jongeren kunnen worden gezien en welke alleen voor volwasse nen geschikt zijn. het vuil er in samen en de laadbak be hoeft men niet geheel te kantelen om het vuil te kunnen verwijderen. Bovendien zijn er z.g. expans in de laadbak aan gebracht, zodat een ontploffing als on langs in Purmerend geschiedde, tot de onmogelijkheden gaat behoren. Het pro totype van deze wagen is dezer dagen gereed gekomen. De Hedelse firma neemt voor de pro- duktie van brandbestrijdingswagens in de NAVO een uitermate belangrijke plaats in. Bovendien is haar de revisie van alle grote „crash-wagens" toever trouwd. Overste Fens verklaarde dat men over de prestaties van de deelnemende Nederlandse bedrijven in de gezamen lijke NAVO-produktie niet mag klagen, hoewel hun aandeel nog voor uitbrei ding vatbaar is. Ongeveinsde bewonde ring had hij voor onze industrie in het algemeen, welke vooral op het gebied van efficiency en rustige arbeid aan zeer veel buitenlandse bedrijven ten ge situatie. voorbeeld kan worden gesteld Een pro- -r-< bleem van de samenwerking in NAVO- Li ?n vooraanstaand Amerikaans verband, waarover met name door de i T h9°gleraar >n de economie, prof. Frederick Harbison, die verbon- i den is aan de universiteit van Prince- ton, heeft in het juli-nummer van het gezaghebbende tijdschrift „Foreign Af fairs" uiteengezet welke essentiële verschillen er bestaan tussen de toe standen in de twee „centra van Ara bische macht": Egypte en Irak, en hij betoogt, dat de economische ontwikke ling van de beide landen niet los te zien is van de grote politieke striid tussen Oost en West. Zowel Nasser als Kassem hebben veel geschermd met de term „positieve neutraliteit", maar deze formule heeft hen geen oplossing aan de hand gedaan voor de verhoging van de levensstandaard ln Egypte en Irak. De animo van Khroesjtsjev om veel te investeren in de Egyptische Aswan- dam is de laatste tijd aanzienlijk ver minderd, omdat Nasser een steeds on vriendelijker houding aanneemt tegen het communisme. Nasser heeft boven dien onlangs kredieten weten te krij gen van West-Duitsland en Japan, twee uitgesproken anti-communistische staten. De West-Duitsers en de Japan ners exporteren machineriëen naar Egypte, en zij zijn niet ongenegen Egyptische katoen te importeren. Nas ser ziet hierin een mogelijkheid om zich uit de economische greep van de Sovjet-Unie te bevrijden. De Egypti sche leider heeft overigens ook on langs met Groot-Brittannië een rege ling getroffen inzake de financiële pro blemen voortvloeiende uit de Suez-af- faire. Er bestaat dan ook een goede kans, dat de Egyptisch-Britse handels betrekkingen, die eind 1956 op een dieptepunt waren geraakt. spoedig weer genormaliseerd worden. Intussen heeft Nasser van Amerika ai een grote hoeveelheid tarwe kunnen kopen te- §en een bijzonder lage prijs en tegen etaling in Egyptische ponden, en ten slotte schijnt de Wereldbank een le ning aan de Egyptenaren te overwe gen voor belangrijke verbeteringen aan het Suezkanaal. Maar terwijl de Russische Invloed in Egypte afneemt, staat Irak nog ai- tijd bloot aan een groot communistisch gevaar. Nasser heeft de communisten in zijn eigen land geen kans gegeven zich te ontplooien. Zelfs toen hij op gro te schaal hulp accepteerde van de U.S. S.R., nam hij krachtige maatregelen tegen binnenlandse communistische activiteiten. Kassem daarentegen heeft sinds de revolutie van juli vorig jaar de communisten praktisch vrij spel ge laten, al heeft hij hen zolang mogelijk buiten de regering proberen te houden. Maar vorige week is uit de onlusten rond de olievelden van Kirkoek geble ken, hoe de communisten de orde In Irak kunnen verstoren, en hoe zi) de bevolking kunnen terroriseren. De vie ring van de eerste verjaardag van de revolutie, op 14 juli J.I., werd hier en daar gekenmerkt door bloedige botsin gen tussen nationalisten en commu nisten, en Kassem heeft zich genood zaakt gezien met krasse maatregelen te dreigen als de communisten zich nog eens zo te buiten zouden gaan. Maar zal hij nog de krachten kunnen bedwingen die hü een jaar lang tot ontwikkeling heeft laten komen? Als hij het binnenlandse communisme even goed onder de duim had gehouden als Nasser dat in Egypte heeft gedaan, zou hij nu niet zulke moeilijkheden heb ben gehad. Oost-Pruisen plaatste In Oost-Duitsland trachtte men de her denking te gebruiken in de campagne tegen de inspecteur-generaal van de Westduitse strijdkrachten, Adolf Heu- singer. In een „documentaire film" welke in theaters en voor de televisie werd ver toond, poogden de Oostduitse propagan disten te bewüzen, dat Heusinger de genen die Hitier trachtten te doden had „verraden Een plotselinge staking van 4.000 werkers bij de film-industrie heeft de meeste filmstudio's in Engeland ge dwongen te sluiten. De staking, bedoeld als een „waarschuwing" van 24 uur, beroofde ruim 30.000 personen, werk zaam in de grote filmstudio's, behalve die van de Pinewood studio's van Rank, van werk Onder de films die door de staking ge troffen zijn, zijn „Our man in Havana", naar een roman van Graham Greene, met Alec Guiness, Noel Coward en Burl Ives, en „Suddenly last summer" met Elizabeth Taylor en Montgomery kolossaal". De staking die niet officieel is werd gehouden uit protest tegen beweerde vertragingen in de onderhandelingen over hogere ionen voor studio-werkers, die door de nationale vereniging van theater en film-personeel worden ge- ust. De produktencommissie voor bonen van het Centraal Bureau voor de Tuin bouwveilingen heeft besloten ook dit iaar weer een minimumprijsregeling te doen gelden voor bonen op de Neder landse veilingen Met ingang van maan dag 20 iu 1 i geldt voor alle bonen een op- houdprijs van 25 cent per kg. terwijl ei f 0.50 per 100 kg heffing zal worden ingehoudan voor het fonds waaruit even tuele doordraai wordt vergoed. De oliefabrieken „Calvé-Delft" heb ben besloten de veevoederfabrikage volledig te automatiseren. Op de plaats van de oude veevoederfabriek zal men een nieuw bedrijf bouwen waarin zelfs, „elektronische ogen" de controle gaan verrichten. In de herfst van dit jaar begint men met de bouw. die eind tPfil Of begin 1962 voltooid ftioet zijn Onk de levensmlddelenfabriek van deze on derneming zal men automatiseren. Hiertoe zal men echter in een gelei delijk tempo overgaan.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 4