DE JONGSTE MINISTER VAN HET TEAM Journalist aan illegale „Trouw Nijmeegse kleuters ook al in vierdaagseroes LOF VOOR ROTTERDAM De Vierdaagse te Nijmegen - is heden morgen van start gegaan In Unesco-tijdschrift Scheepvaart op de Nieuwe Waterweg TRUCK MET PAARD OPLEGGER RAMT EN WAGEN Extra-treinen voor Vierdaagse DINSDAG 21 JULI 1959 MHliilllBIIlM Peulvruchtenoogst is goed Kon. gezin op Capri TIPS VOOR COURSES DUINDIGT Maatregelen raadzaam tegen gevaar bij mist JONGETJE NA AAN- RIJDING OVERLEDEN Twee doden, één gewonde Minister Van Aartsen: Herbouw Scheveningse pier van groot belang Onderzoek naar drama in Putte wordt voortgezet DE VIERDAAGSE Mgr. Van Valenberg benoemd tot consultor van Propaganda Fide Klomp valburg} SH/k Ewï/k loikfrhoi IN!JM£6£N «Brum -*> Htrsrn Wtjctitn J0--Route 30 km, <ff' Route40km J0cRoute50km 55--Route 55 km JAN WILLEM DE POUS Minister De Pous met vrouw en kinderen. Van links naar rechts: mevrouw De Pous, Greet (3 jaar), minister De Pous en Korstiaan (6) met zijn zusje Anneke van enkele maanden op zijn schoot. oannes de Pous en Paus Joannes I stonden op 'n goede dag beiden afge- beeld op de voorpagina van een der Nederlandse dagbladen. Paus Joannes XXni, omdat hij op die dag in het con claaf te Rome tot Paus was gekozen en Jan Willem de Pous, omdat hij die dag benoemd was tot lid van de Raad van State Een de minister bevriende journalist knipte toen beide portretten uit en plakte die bijna onzichtbaar over op de portretten van eenzelfde num mer van dat blad, maar zó, dat de portretten werden verwisseld. Zo kwam dus bij het bericht van de Pauskeuze het portret te staan van Jan Willem de Pous en bij het bericht van diens be noeming tot lid van de Raad van State het portret van de nieuwe Paus Joan nes XXIII. Deze krant werd hem dezelfde avond thuis bezorgd. ,,Ik schrok even", zegt hij „toen ik het zag, maar ik zag al gauw wat er gebeurd was." ,,Er wor den zeker wel eens meer grapjes ge maakt op uw naam,"vraag ik hem. ,,0. ja, herhaaldelijk," is zijn antwoord, ..maar ik vind dat helemaal niet erg. Ik begrijp óók wel, dat het een beetje vreemd klinkt als iemand je opbelt en ik aankondig:,,U spreekt met de Pous.'" Dergelijke grapjes kan hij, die zelf van protestantsen huize is, best waarderen. Hij blijkt een ruim gevoel voor humor te bezitten. Dat ziet men hem zo niet af, als men hem de eerste keer ont moet. Ook op foto's kijkt hij altijd heel ernstig. Dan ziet hij er ouder uit dan de 39 jaren, die hij telt en waarmee hij de jongste minister in dit kabinet is. Ik zit nu bij hem op een avond in zijn huis ergens in het Benoordenhout in Den Haag, Hij lijkt opeens veel jónger. Terwijl wij zo wat praten, be studeer ik hem. Neen, een karakte ristiek gebaar, zoals minister Cals dat bijvoorbeeld heeft in een gesprek, als hij met zijn rechterhand over zijn haren strijkt, vind ik bij hem niet. Hij is zeer rustig. En naarmate het gesprek vordert, voel ik ook, dat hij zich goed gerealiseerd heeft, dat over hem ga schrijven en dan merk ik tevens, dat hij gevoel heeft voor public relations. Maar dat wil in dit geval zeker niet zeggen, dat men ook maar één ogenblik het gevoel krijgt, dat hij dus eigenlijk zichzelf zit te verkopen. Niet in het minst. Hij is openhartig. Hij vertelt alles wat men weten wil en zegt er soms bij: „Dat zou ik nou maar niet in de krant zetten." Toch is er wel iets karakteristieks aan hem. Hij houdt van orde en logica. Veel zelfs. Dat bemerkt men in het ge sprek en dat bemerkt men aan zijn studeerkamer. Hij houdt óók van zijn huis, zijn nieuwe woning. Hij laat mij zijn heje huis ongedwongen zien. Hij is blij met dit bezit. Dat is ook Degrijpe- lijk. Tot voor kort heeft de minister met zijn vrouw en toen nog twee kin deren - nu zijn er drie - dezelfde wo- ningmoeiüjkheden gekend als zovele tienduizenden Nederlanders. Ook voor hem Was er geen huis. Hij woonde toen ergens in op twee kamers in de Wil lemstraat. Hij zegt:,,nu had ik het nog goed getroffen. Het was een prettige inwoning. De mensen waren zeer goed voor ons en in dat opzicht hadden wij dus niet te klagen." Maar toen kwam dit huis vrij en hij moest het kopen om er te kunnen gaan wonen. Het nieuwe huis is nog niet helemaal ingericht, om dat de minister de inrichting van zijn studeerkamer de voorrang gaf boven een salon en wij houden er niet van, op afbetaling te kopen of schulden te maken", zegt hij. „Er was a] zoveel nodig bij de inrichting van het huis, dat we niet alles tegelijk hebben gedaan." Wij komen op zijn studeerkamer. Een toonbeeld van orde. Drie wanden wor den ingenomen door boekenkasten. Eén kast is geheel gevuld met werken over economie en jaargangen van binnen- en buitenlandse economische tijdschrif ten. Alles in het gelid en op rij als bij een parade. Alles staat op zijn plaats tot zelfs de detectives toe. Schrijver bij schrijver.,,Die lees ik graag", zegt mi nister De Pous, „maar ik heb er wei nig tijd meer voor." Ook op zijn schrijf bureau is niets te ontdekken, dat niet is afgedaan. Alles is opgeruimd. „Ik houd van orde en systematiek", zegt hij. Hij wil ook, ais ik al eens in het ge sprek van de hak op de tak spring, al les ordelijk en logisch vertellen en ik moet hem verzekeren, dat alles lo gisch in orde komt en dat ik dat alleen maar doe om het gesprek levendig te houden. En dan vertelt hij. ij is geboren in Aalsmeer op 23 januari 1920. Zijn vrouw, Greet van Itterson, stamt ook van Aalsmeer. Zijn vader is bloemen- kweker: potplanten, snijbloemen en perkplanten. „Mijn vader", zo ver trouwt hij mij toe, „is 73, maar hij werkt nog volop in het bedrijf. Hij begint 's morgens om half zeven te gelijk met het personeel.". Als Jan Willem de christelijke school heeft afgelopen, gaat hij naar de Mulo. Dat was toen gebruikelijk. Maar meneer Den Hertog, het hoofd van de Mulo zei:,, die jongen moet naar de H.B.S." Dus niet in het kwe kersvak. „Aan die man", zegt hij, „heb ik mijn carrière te danken, want de dag waarop meneer Den Hertog te gen vader zei, dat ik naar de H.B.S. moest was meer beslissend dan die waarop ik minister werd. Na de studie aan de H.B.S. dacht hij eraan nu eindelijk maar eens iets te gaan verdienen. Hij stuurde drie sollicitaties in zee. Voor de eerste baan werd hij afgekeurd wegens een pnbete- kenend voeteuvel. Voor de tweede bleek zijn kleurenblindheid een handi cap en voor de derde, dat hij nog niet in militaire dienst was geweest. „Achteraf was het maar goed," zegt hij. „Ik wou toch graag verder studeren. Ik kreeg een beurs en ging economie studeren". „Waarom economie?" „O", zegt hij, „niet direct uit een bepaal de aandrang, misschien meer omdat mjjn oudere broer ook economie stu deerde.". Hij doet dit aan de gemeentelijke uni versiteit van Amsterdam, omdat de V.U. nog geen economische faculteit heeft. Die zal pas beginnen met Zijl stra. Eigenaardig: twee keer heeft hij nu van Zijlstra het werk overgenomen. Eerst zijn universitaire arbeid aan de V.U., toen Zijlstra in 1952 minister van Economische Zaken werd, en nu als minister van Economische Zaken. Hij doet in 1941 zijn kandidaatsexamen, maar moet in 1943 zijn studie stop zet ten, omdat hij weigert de loyaliteitsver klaring en de Jodenverklaring te teke nen. Hij begint dan te werken voor het illegale blad „Trouw" en dan voor het eerst komt hij in Amsterdam te wonen. Hieruit komt zijn secretariaat te voor schijn van de Christelijk Nationale Pers, dat hij nu heeft moeten beëindigen. Na de oorlog blijft hij als medewerker aan „Trouw" verbonden, maar eind 1945 neemt hij zijn studie weer ter hand als assistent van prof. Hennipman. Hij wil dan zo spoedig mogelijk zijn doctoraal doen en hij wil het niet ge zegd hebben, dat hij zijn studie voor het doctoraal examen deed in een der seringenkassen van zijn vader. Daar was het warm en op zijn kamer niet. Toch is het te mooi om het niet te vertellen. Hij wilde namelijk klaar komen, omdat hij een beurs had ge kregen voor een reis naar Amerika en vóór die reis wilde hij zijn studie hebben beëindigd. Naar die seringenkas brengt hij een tafeltje en zo kan hij werken, 's Morgens om zes uur gaat hij naar bed tot twaalf i uur, dan start hij weer tot zes; even eten, 's avonds nog een kleine onder breking voor een kop koffie en dan weer naar de seringenkas voor verdere stu die tot 's morgens zes. Dan weer sla pen. Dan doet hij in juli 1947 zijn doc toraal examen. De reis naar Amerika staat voor de deur. „In Amerika had ik natuurlijk ook mijn proefschrift kunnen afmaken," zegt hij, „maar ik dacht, dat kan ik later in Holland ook nog en het zou toch jam mer zijn om dat jaar in Amerika niet volledig in mij op te nemen." Hij volgt de colleges aan de universiteit van Chi cago, maar zorgt toch. dat hij tijd ge noeg overhoudt voor uitstapjes met zijn verloofde, Greet, die ook naar Ameri ka was gekomen en behulpzaam was in de huishouding van de familie Lebe- son in Winnetka, een voorstadje van Chicago. Zo waren we, zegt hij, woens dagmiddag en zondag altijd samen en dan gingen we naar Blue Island. In 1948 keerden de verloofden via Mont real naar Nederland terug. Dat was dus elf jaar geleden. In 1949 komt hij dan in dienst van het Verbond van Protes tants Christelijke Werkgevers, eerst als secretaris en daarna als adviseur. Hij trouwt met Greet in maart 1951 en dan komen de zes jaar inwoning, het lot van zovele jonge mensen. Hij kwam in de S.E.R. en in talrij ke commissies daarvan. Daardoor kwam er wéér niets van de vol tooiing van zijn proefschrift, dat han delt over de inkomensvorming, waar van hij intussen met zijn huis een goed voorbeeld heeft gegeven. En dan wordt hij in 1958 plotseling lid van de Raad van State. Iedereen staat verbaasd. De Raad van State is per slot van rekening een eerbiedwaardig college van heren met grijze- of zonder haren, die poli tiek - laten we zeggen - de brui er aan gegeven hebben. En deze man is dan pas acht en dertig jaar. Er was toen blijkbaar een streven, de Raad van State te verjongen en zo moest De Pous er aan te pas komen. „Dat was prach tig werk", zegt hij. „Een of twee da gen in de week zitting, twee dagen col leges aan de V.U. en verder studeren. Dat had ik wel graag zo willen houden", den." „Ik had daar nog een grappige er varing", zegt hij. „Toen mijn jongste dochter, Anneke, geboren werd, was ik- sinds honderd jaar de eerste in de Raad van State, die door de vice- voorzitter werd gelukgewenst met de geboorte van een kind." Verder hebben we het gehad over de jeugd. Hij gelooft in de jeugd. Ook nu r.og, na de oorlog. We hebben het ge had over politiek. Hij maakt een grapje een zegt: Ik zit nu in de politiek, maar straks, ais er weer verkiezingen zijn, komt er een affiche:„Stemt De Pous, no 1 van lijst 1. Dat zal Romme stem men kosten." Nee, hij was liever lid van de Raad van State gebleven, „maar, zegt hij, „ik heb het ministerschap nu eenmaal aanvaard en dan moet men niet nakaarten." Alleen Korstiaan, zijn zoon, zegt nu, als hij zijn vader 's avonds thuis treft: „Pappie wat fijn, dat u er bent. Maaar waar slaapt u nou 's nachts?" Zo druk is het ambt van minister. FRANS SCHNEIDERS. (Van onze correspondent) Het charmante, naar jodium rie kend gekkenhuis, waarin Nijmegen jaarlijks een week lang pleegt te ver anderen, is gisteren weer geopend. De burgerij moge dan te lauw zijn om carnaval te vieren en te laks om een lentejool op touw te zetten, in de Vierdaagse-week is de Nijmegenaar plotseling al zijn gereserveerdheid en argwanend beschouwen van buurmavs uitgelatenheid kwijt. Met duizenden zijn ze gisteren op de helling van de Ubbergse heuvelrug geklommen of tussen het straffe politiecordon ge kropen, om in de Ooypolder zelf de jaarlijkse dropping van tweeëndertig Belgische parachutisten te bejubelen. Spectaculair hoogtepunt van deze ruimtespringerij vormde de sprong met vrije val van drie paratroopers. De sloten waren droog, de koeien ver zekerd en het schouwspel liep met wat schrammen door prikkeldraadafraste ringen af. Terwijl de parachutisten op de hielen van een Engelse militaire band trots de stad binnentrokken, roemde op het stadhuis de hoogste magistraat de verdiensten van de N.B.V.L.O. en die van de krasse lei der der marsen, majoor b.d. J. N. Breunese, in het bijzonder. Diens ze ventigste verjaardag vond het stads bestuur een gepaste gelegenheid om hem de zilveren legpenning van de stad aan te bieden. Het verkeer, dat in Nijmegen deze dag al verscheidene malen in de knoop had gezeten bij de aankomst van de ruim veertienduizend wandelenthou siasten kreeg opnieuw een chaotisch karakter toen in de avond dertigdui zend mensen naar het Goffertstadion snelden om de traditionele vlaggen- parade bij te wonen, een immer kleu rig schouwspel van jeugd, bloemen, vlaggen, muziek en veelkleurig mili tair ceremonieel. Een groot aantal binnen- en buitenlandse militaire bands verleende kleur en ritme aan dit massale verbroederingsfeest. Der tien maal stonden de dertigduizend als één man op: bij het spelen van de volksliederen der deelnemende lan den: België, Canada, Duitsland, Frank rijk, Engeland, Israël, Italië, Luxem burg, Noorwegen, de Verenigde Sta ten, Zwitserland en Nederland. Met het Vierdaagse-lied, ferm en massaal daarover heen gezongen, was de stem ming volkomen. De stad wilde in de avonduren maar niet leegraken, ondanks de zekerheid voor velen, dat voor hen vanmorgen voor drie uur de wekker ratelde. Om kwart voor vier vanmorgen werden de eerste loketten geopend n de voorhoede van het grote leger mar cheerde in de vale schemer de Waal brug ovir, de Betuwe in, het par cours van de eerste dag tegemoet. Om negen uur was ook de laatste wande laar op pad en toen waren de straten vrij voor de kleuters. Want Nijmegen is zo verknocht aan de Vierdaagse, dat zelfs de kleuterscholen dit jaar be sloten hebben om onderling een Vier daagse te houden met een heuse in tocht op woensdagmorgen, compleet met muziek en bloemen. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII De Nijmeegse Vierdaagse, die vandaag is begonnen, belooft weer een warme aangelegenheid te worden. Hoeden en tropenhelmen ten spijt moest menige deelnemer de eerste etappe al een druk gebruik maken van zijn zakdoek. Wat overigens niet kon verhinderen dat de pas er stevig in bleef en de stemming optimistisch. Minister De Pous in zijn element. In het kleine tuintje achter zijn huis kweekt hij planten, zoals zijn vader deed. Zijn zoon Korstiaan kijkt toe. Voor het raam mevrouw De Pous met Greet. Ondanks geruchten, dat als gevolg van de droogte gespeculeerd zou wor den i zaden en peulruchten, blijkt dat zulks niet het geval is. De prijzen zijn, blijkens de laatste beursnoteringen, eerder flauw, dan normaal. Behalve de prijs van blauwmaanzaad, die iets hoger ligt, omdat dit produkt nogal van de droogte te lijden had, zijn de prij zen van erwten, schokkers en karwei zelfs wat lager, dan normaal. In tegen stelling tot hetgeen uit sommige droog- teberichten op te maken was blijkt, dat de peulvruchtenoogst vrij goed is, naar hoeveelheid ongeveer 95 percent van een gemiddelde oogst. De kwaliteit is echter goed tot prima, zodat naar ver wachting van functionarissen van het produktschap voor granen, zaden en peulvruchten er minder uitval, dan nor maal zal zijn. Het juli-augustusnummer van de „Unesco Courier" heeft op de omslag een foto van Zadkine's standbeeld voor Rotterdam Hiermede wordt aangeduid, dat in dit nummer bijzondere aandacht wordt besteed aan de wederopbouw van de Maasstad. Dit wordt benadrukt door een inzet in de foto: New cities reborn from the astres of war. The miracle of Rotterdam. Daarover is een goed geïl lustreerd artikel van Michel Salmon opgenomen: „Wonder in Rotterdam", voorafgegaan door een foto van de constructie" van Naum Gabo bij de Bijenkorf op de Coolsingei, hier „Rot terdams Champs-Elysées" geheten. In dat artikel vindt men nog eens in een reeks nuchtere cijfers aangegeven, wat er tengevolge van het Duitse bom bardement op 14 mei 1940 is verwoest, wat er gedaan is om de grond weer bouwrijp te maken en hoe het plan Witteveen in de oorlog reeds is ontstaan. „Ik weet niet, hoeveel er in het Rot terdam van vandaag van het plan-Wit- teveen is terug te vinden. Ik heb ge zien hoe de stad weer bijkwam; en tel kens als ik terugkwam was er weer meer koortsachtige activiteit, met over al steigers en nieuwe wijken naar bui ten in alle richtingen; het leek alsof er 's nachts opeens een nieuwe stad was opgestaan, meer dan dat een oude stad opnieuw was gebouwd. Alles wat ik weet is, dat in juli 1959 Rotterdam een van de meest indrukwekkende steden van het Westen is. Van het dak van het Groothandelsgebouw kan men zien dat men naar een meesterlijk plan heeft gewerkt." Salmon is vol lof voor de brede avenues, de reusachtige pleinen, en dte compacte moderne woonblokken met groene open ruimten daartussen. (Bijna 70 pet van het grondgebied van Rotterdam be staat uit open ruimte, merkt hij op). Dit is architectuur naar humaan ni- niveau, architectuur naar menselijke maat, weerstand biedend aan de ver leiding om op reusachtige schaal te bouwen en nog niet aangetast door het behoudzuchtige heimwee dat het heilig schennis vindt als men aan het oude durft te raken, ook als dit uit krotten bestaat. Het gebouw van de Bijenkorf wordt bijzonder geprezen, evenals de ve le specimina van moderne beeldhouw kunst, die men in de stad aantreft: „Rotterdam heeft de deuren geopend voor de „Volkenbond" van architecten, decorateurs en beeldhouwers. Van de hele wereld zijn zij gekomen en hebben hier een universele vormentaal voor de steden van de 21ste eeuw geschapen. Het is een triomf van het internationa lisme, zowel in de geest als in het hart." Salmon besluit: weifelmoedigen kunnen hier uit leren dat men met be sluitvaardigheid wonderen kan ver richten. (In Nederland is de „Courier" verkrijgbaar bij Martinus Nijhoff) Koningin Juliana, prins Bernhard en de prinsessen Beatrix en Irene hebben de maandag doorgebracht op het eiland Capri. Het koninklijk gezelschap arri veerde aan boord van het jacht „Sylvia", eigendom van hertogin Ellena Sierra di Castano en bezocht o.m. de groene en blauwe grotten. Ook bezichtigden zij de villa van Axel Munthe in Anacapri. In de avond wan delden de hoge gasten door de nauwe drukke straten en bekeken de winkel etalages. Na het avondmaal gebruikt te heb ben in een plaatselijk restaurant gin gen de vorstelijke vakantiegangers met het jacht terug. Onze tips voor de meeting woensdag middag a.s. op Duindigt luiden als volgt: Auguste Nortonprijs, 2000 m: 19 in schrijvingen: Xavero, Xita Hanover, Xelinotte. Doretteprijs, 1300 m: 13 in schrijvingen: Yeasty Hanover Yberflö- te, Ylinotte. Fryske Leeprijs, 2040 m: 15 inschrijvingen: Vliegenvanger S, Va- risiënne, Volann O. Hanneke Scottprijs (leerlingen) 2100 m: 7 inschrijvingen. Wala, Wybo K„ Upita. Jannekeprjjs, 2100 m: 10 inschrijvingen, Unworthy, Tabor Harvester D„ Terraise. Kwartel tje S-prijs, 2100 m: 6 inschrijvingen: Trudi Trothan, Query Hanover, Sirona. Algolprijs I ren 1350 m: 9 inschrijvin gen: Ice Age, Yellow Rose, Chaffy. Al- goiprijs II, 1350 m: 9 inschrijvingen. Atalanta, Manitoba, Balcunnin. De Raad voor de Scheepvaart vraagt zich in zijn uitspraak inzake de aan varing van de Amerikaanse schepen „American. Angler" en „Neva West" af of dé ontwikkeling van de scheep vaart op de Nieuwe Waterweg niet zo zal zijn, dat men op den duur zal moe ten overgaan tot het regelen van het aantal schepen bij mist. De Raad zegt, dat de walradar het aantal en de snelheid van de schepen in een vak niet in de hand heeft en dat een verhoging van de snelheid en het aantal gelijktijdig te bedienen sche pen ten koste gaat van de aandacht, die aan elk schip afzonderlijk moet wor den besteed. Beide schepen bevonden zich op het moment van de aanvaring in het vak van de radarpost Maassluis. Het was op dat moment druk in het vak en de waarnemers moesten hun aandacht over vrij veel schepen verdelen. Het komt de Raad voor de Scheepvaart als waarschijnlijk voor, dat de „American Angler" niet dadelijk het advies van de walradar heeft opgevolgd en dat de radarwaarnemer dit door de drukke scheepvaart in zijn vak niet tijdig heeft opgemerkt. Toen het vierjarig zoontje van de fa milie Tjoelker, wonende aan de Sta tionsweg in Hillegom, maandagavond om ongeveer 7 uur onverwacht de rij weg opliep, werd hij door de motorrij der H. T., wonende te Hillegom, aan gereden. Het kind moest in zeer zorg wekkende toestand naar de Mariastich- ting te Haarlem worden vervoerd, waar het later is overleden. Bij het onderzoek van de politie bleek de motorrijder niet in het bezit te zijn van een geldig rij bewijs. Onder de ruim veertienduizend deelnemers aan de ze Vierdaagse vor men de vrouwen korpsen een speci fiek element, dat op sprankelende wijze bijdraagt aan het kleurige schouwspel. Mis schien is het de combinatie van vrouwelijk ritme en stramme houding dat applaus uitlokt overal waar de vrouwenkorpsen passeren. (Van onze correspondenten) Een truck met oplegger, die plotseling voor een tegenligger moest remmen, is maandag nabij Bronbeek aan de Vel- perweg te Arnhem tegen een met een paard bespannen wagen geslagen. De beide mannen op de bok. de 58-jarige Velpse landbouwer W. A. en zijn "9-,ja- rige Arnhemse metgezel G. de H., wer den daarbij op slag gedood. Een tien jarig jongetje, dat met de chauffeur V een dagje mee mocht in de cabine, moest ernstig gewond naar het zieken huis te Arnhem worden overgebracht. Een paar dames, die vanuit de serre van een villa bet ongeluk zagen gebeu ren, kregen een lichte shock. Het paard liep zulke zware verwondingen op, dat men het ter plaatse moest afmaken. Het ongeluk gebeurde, toen de chaul feur paard en wagen wilde passeren Halverwege kwam uit de richting Arn hem een snelrijdende tegenligger. De chauffeur remde uit alle macht maar kon niet verhinderen, dat de oplegger met een geweldige klap tegen de wa gen ter hoogte van het lemoen sloeg. De mannen op de bok waren onmiddel lijk dood: het paard sloeg bloedend te gen een tufnhek. De negenjarige Frans P., die logeer de bjj zijn oom te Holwerd, viel van een met klei geladen aanhangwagen, die gekoppeld was achter een tractor. Het knaapje kreeg het rechtervoorwiel over het lichaam en werd ernstig ge wond naar het ziekenhuis te Dokkum vervoerd, waar het is overleden. De ouders van het jongetje zijn met vakan tie naar Denemarken. In de kom van het dorp Son bij Eind hoven werd een zesjarig zoontje van de heer S. door een vrachtauto overre den en gedood. De tweejarige Marietje R. uit Steen bergen ontsnapti maandag uit huis en liep de rijweg op Het kind liep op de Stoofdijk tegen een vrachtauto. Het kreeg een van de wielen over zich heen en was op slag dood. Er is geen reden om de bouw van een nieuwe pier in Scheveningen uit te stellen omdat men in het westen van het land opnieuw enige spanning op de bouwmarkt kan constateren. Minister van Aartsen noemt de herbouw van de in de oorlogsjaren gesloopte pier van groot belang uit een oogpunt van toeris me en vreemdelingenverkeer. Daar men bij de uitvoering van dit overwe gend „weg- en waterbouwkundige" werk slechts een relatief gering beroep zal doen op bouwvakarbeiders die in de woningbouw werkzaam zijn, ziet de be windsman geen bezwaar om eerdere toezeggingen van minister Witte na te komen. Dit blijkt uit het antwoord van minister Van Aartsen op vragen van het Tweede-Kamerlid mej. Lemaire (PvdA). (Van onze Haagse redactie) Volgens minister Beerman (Justitie) heeft de officier van justitie te Breda naar aanleiding van de moorcl te Put te (N.B.) slechts medegedeeld dat er „vermoedelijk een roofmoord was ge pleegd" en dat er „vermoedelijk geen vierde persoon bij betrokken was". Zo als bekend werden in het Brabantse plaatsje, in een afgelegen landhuis, een vermogend echtpaar en een marechaus see eerste klas dood aangetroffen. De bijzonderheden die in de pers over de ze moord zjjn verschenen (de mare chaussee zou tot een roofoverval heb ben besloten om aan geld voor zijn hu welijk te komen) kunnen volgens de minister niet berusten op gegevens die van officiële zijde zijn verstrekt. De be windsman zegt dat het onderzoek nog voortgang vindt en dat hij op het nade re resultaat daarvan thans uiteraard nog niet kan ingaan. Dat de officier van justitie althans enige mededelingen heeft verstrekt waaruit men conclusies over de achter gronden van het voorval kon trekken, acht de minister gelet op de gerucht makende aard van de aangelegenheid begrijpelijk en aanvaardbaar. De Nederlandse Spoorwegen heb ben speciale maatregelen genomen in verband met de extra drukte, wel ke verwacht wordt op de laatste dag van de Vierdaagse te Nijmegen. Voor het vervoer van de bezoekers worden die dag twaalf extra-treinen inge legd, voornamelijk uit de richting Arnhem, waar twee extra-treinen aansluiting geven op Utrecht en Am sterdam en op extra-treinen richting Venlo en Den Bosch. Normaal ko men op vrijdag in Nijmegen per trein 2400 reizigers bmnen. Op de vrijdag van de Vierdaagse het vorig jaar kwamen in Nijmegen 16.425 treinrei zigers aan. Gewoonlijk vertrekken uit Nijmegen op een rustige vrijdag in verschillende richtingen 7.260 rei zigers: op de laatste dag van de Vier daagse in 1958 was dit aantal 23.000. Voor het vertrek op vrijdag zijn dan ook weer extra-treinen ingelegd. In de richting Arnhem, in de richting West en Oost rijden op die dag tus sen 18.12 en 23.42 elf extra-treinen, voor de richting Geldermalsen tus sen 17.51 en 23.00 uur twee extra- treinen, in de richting Den Bosch na 22.52 uur één extra-trein en in de richting Venlo om 23.37 uur ook een extra-trein. Voorts worden de gewone treinen verlengd. De Spoorwegen houden ook nog enige treinstellen in reserve. Arnhem Z.H. de Paus heeft mgr. T. E. van Valenberg O.F.M. Cap. (Asten) be noemd tot. consultor van de H. Congre gatie de Propaganda Fide, het missie departement der Kerk. Mgr. van Valen berg, die in 1890 te Asten in Noord- Brabant is geboren, woont in Pontianak, waarvan hij apostolisch-vicaris geweest De Nederlandse minister van buiten landse zaken, mr. J. M. A. H.- Luns, is door zijn Westduitse ambtgenoot, dr.- Von Brentano, uitgenodigd vandaag met hem in Genève te lunchen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 6