Vierdaagse stelt schoen fabrikant hevig teleur P I i Jeep HEMPER i van TWIST 'DIESEL MT Nestor der aalmoezeniers Verkenning in de U.S.S.R. Sanovite N DE EILANDER Krachttoer met ertstanker gelukt 4: Vader verdacht van moord op dochtertje Eerste dag telt 70 uitvallers Duif verbreekt discipline Si-Si kroonkurken gevitaiiseerd Moeilijkheden hij grenspassage met caravan I i X Noordzeekanaal bleek diep genoeg te zijn Na liftreis door Azië nu in de gevangenis Kleuter steekt be waakte overweg over Door locomotief gedood Majoor Louis Burgman E. Engles t V B WOENSDAG 22 JULI 1959 Uit Gendringen naar Duitsland gevlucht -»•> v Tv 5* fÉV Brand verwoest winkel- pakhuis in Renkum - rnmmmm Grl m x Toen wij ïn het begin van dit jaar de Alleen-Vertegenwoordiging voor Nederland in handen gaven van DORDRECHT wisten wij ook de belangen van de tal loze gebruikers van ons product daar in goede handen. Wij willen hierbij onze dank uitspreken jegens die bedrijven en ook jegens de overheidsinstanties, die (ongevraagd maar des te spontaner) uiting gaven aan hun erkentelijkheid voor onze keuze en ons hun blijken van instemming daar mede niet hebben willen onthouden. Willys Overland Expori Corporation Toledo U.S.A. Morgen krachtproef DÉ VIERDAAGSE N'JMEotN 11 Elke werkdag f 100.- Elke zaterdag f 1000.— Hoofdprijs f 30.000.- De winnaars van f 100.- van vorige week waren: van f 1000.-: In Singapore Jong paar als verstekeling op Rotterdams schip Om naar grootouders te gaan propaganda zal toelaten. Handig om mee Ie nemen! Hoge voedingswaarde Oók zoutloos overal verkrijgbaar buitenlandse KRONIEK ROMAN VAN DE LOKKENDE ZEE 1 door i KLAAS TOXOPEUS milium x Tegen de vader van de bijna ander half jaar oude Anneke v. d. V., die maan dag in Gendringen door verstikking om het leven is gekomen, zijn nu zodani ge vermoedens gerezen, dat de man verdacht wordt van moord subsidiair doodslag. Dit heeft de officier van jus titie bij de rechtbank te Arnhem gis teren medegedeeld. Tegen de man is een bevel tot in hechtenisneming uitge- een bevel tot inhechtenisneming uitge gaan aan alle Nederlandse politieinstan- ties en ook is Interpol bij de opsporing ingeschakeld. Er bestaan zeer sterke aanwijzingen dat de man naar Duitsland is uitgewe ken. Vast is komen te staan dat de ver dachte daar kontakten heeft die hij heeft gelegd toen hij daar in de oorlogsjaren en loiter, toen hij zijn gezin eens had verlaten, vertoefde. Ook weet men dat de man 100 van huis heeft meegeno men, waarvan hij ongeveer 90 heeft omgewisseld in Duits geld. Bovendien is zijn fiets gevonden, die was achter gelaten op het station van het Duitse plaatsje Bocholt, even over do Duitse grens. De justitie heeft voorts aanwijzin gen, dat de man psychisch gestoord is of dit althans was, toen hij vluchtte. De moeder was maandag met vier andere kinderen een zesde is ge trouwd een dagje op familiebezoek naar Harderwijk. Een buurvrouw deed de verschrikkelijke ontdekking dat Anneke dood was. Na haar thuis komst heeft de ontstelde moeder nog geprobeerd de levensgeesten van An neke op te wekken door kunstmatige, ademhaling toe te passen maar dat mocht niet meer baten. Op welke wijze het kindje precies gestikt is, is nog niet bekend. Bijna dagelijks ontvangt de A.N.W.B. berichten van vakantiegangers, die met auto en caravan in het buitenland op reis zijn en moeilijkheden met de douane krijgen, omdat zij niet in het be zit zijn van een carnet of triptiek. De A.N.W.B. wjjst er op, dat een car net of triptiek een noodzakelijk docu ment is voor het reizen met een cara van in o.a. Frankrijk, Zwitserland, Oos tenrijk, Italië en Joegoslavië. Bovendien is voor een personenauto o.a. in Span je, Portugal en Engeland nog altijd een carnet of triptiek vereist. V-V Pf^TTi ■ummmrn f. 1 - -o V;7:. ,,K, - -• «..lift 4 Een brand, die dinsdagavond in het pakhuis van een manufacturenzaak in de dorpstraat te Renkum is uitgebroken heeft 75 mille schade berokkend. De gehele inventaris ging verloren. De brandweer bestreed het vuur met de nevelspuit en kon de aangrenzende woningen en de bovenverdieping van de winkel tegen het vuur beschermen. De oorzaak van de brand is niet békend. Advertentie f &i (Van onze correspondenten) et geheim^ van het onuitputte- Alleen een nerveuze houtduif heeft ze even in moeilijkheden kunnen brengen. Dat gebeurde vlak bij Eist. De duif, kennelijk opgeschrikt door de drukte van de duizenden wande laars in deze anders toch zo vredige omgeving, fladderde over de weg, „infiltreerde" in het groepie van de vrouwelijke Israëlische militairen en koos zich, na lang aarzelen, een zit plaats op het hoofd van een van de meisjes. Dat was te veel. Gillend vlo gen ze alle richtingen uit. Even had de vrouwelijke schrik het gewonnen van de militaire maar zo charmant beoefende discipline. lijk uithoudingsvermogen en de niet te breken vitaliteit van de Israëlische deelnemers aan de Vierdaagse is weer 'n stapje dichter tot een oplossing gekomen. Een uitgebreid liederenrepertoire schijnt daarbij onontbeerlijk. Vooral de soldateske meiskes uit Israël blinken daarin uit, maar het is nu wel duidelijk, dat er ook buiten het leger in Israël veel wordt gezongen. Voor de eerste maai loopt dit jaar ook een burgergroep uit Israël mee. Buschauffeurs uit Tel Aviv, die zich op de een of andere wijze verdienstelijk hebben gemaakt en die nu als beloning in Nijmegen mogen komen laten zien wat wande len is. In gesloten formatie en in een hoog tempo lopen zij met een gemak alsof hun gewrichten geolied zijn. In smetteloos lichtblauwe kledij, met forse baarden en nog forsere snor ren roffelen zij de kilometers onder hun schoenen weg, vergezeld van een jongedame, die de ganse mars lang een accordeon over de tengere schouders draagt en daaruit onver droten en met een nimmer aflatend élan het ene marslied na het andere te voorschijn trekt. Op de eerste dag van deze Vierdaagse hadden de Israëli's het pleit reeds beslecht en werden zij de meest favoriete groep van het parcours. De Polygoon-dame doet hèt heel Wat gemakkelijker aan. De mannen van het filmjournaal hebben zelf een scho ne meegebracht, die op de hoogtepun ten van het parcours als star-deel neemster fungeert voor het oog van de snorrende camera's. De rest van de dag ziét ze alleen maar wandelen. Advertentie X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X wsmrAm Op de eerste dag van de Vierdaagse hebben de wandelaars het niet uit zonderlijk zwaar gehad. Om 12 uur wa ren de meeste lopers Eist, het middel punt van deze eerste dag, al voorbij. Zij liepen daarmee de grootste hitte van de dag mis, want in de vroege ochtenduren was de hemel bewolkt, hetgeen op de weinig lommerrijke Be- tuwse wegen bijzonder van pas kwam. Na de middag, toen de kopgroep al weer in Nijmegen terug was, brak de zon In alle felheid door en blakerde onbarmhartig alles en iedereen, die nog op het parcours was. Van de 13.382 wandelaars die gistermorgen welge moed op pad gingen, gaven zeventig deelnemers op de eerste dag reeds de moed Op, hetgeen niet geheel overeen stemt met de optimistische schoenfa brikant, die op het parcours een wagen laat rondrijden met de opwekkende me dedeling: „Wist u dat 80 pet. van de mensheid aan voetafwijkingen leidt?" Een percentage, dat men gelukkig niet in het aantal uitvallers terug herkent. Vandaag zwerven de wandelaars door het ónvolprezen land tussen Maas en Waal, met beurtelings klei en zand onder de voeten. De „newcomers" hou den er een hoog tempo in, de veteranen doen het wat kalmer aan vandaag. Zij sparen hun krachten voor de dag van morgen, die men als de grootste krachtproef beschouwt. Het heuvelland schap van Groesbeek heeft al menig wandelaar letterlijk en figuurlijk door de knieën doen gaan. Onder die veteranen zijn o.m. de tachtigjarige heer F. J. Boon, die zich de oudste Nijmeegse deelnemer mag noemen. Hij wandelt voor de veertiende maal mee en als zodanig is hij nog maar een broekje ten op zichte van mevrouw Jansen-de Waal, eveneens uit Nijmegen, die het cij fer 25 reeds op de borst draagt en die altijd nog graag vertelt, dat zij destijds de eerste vrouw was, die aan ^de Vierdaagse meedeed. Haar voor beeld heeft inmiddels navolging ge vonden. De vrouw in de Vierdaagse is volkomen geëmancipeerd. De 1068 tippelaars, die dinsdag in Apeldoorn van start gingen, hebben zich allen weer binnen de gestelde tijd afgemeld. Het NWB-Vierdaagse-leger- tje is verrukt over het parcours, dat de wandelaars de eerste uren leidde door een gedeelte van het landbouwge bied van Apeldoorn en voor de rest toen de zon hoger aan de hemel stond grotendeels door of langs ma jestueuze bossen, waar het heerlijk koel was. Ondanks de hier en daar over grote gedeelten voorkomende grindwegen wa ren er nagenoeg geen voetklachten op de eerste wandeldag. Trouwens ook de beruchte blaren kwamen slechts spora disch voor. De jarigen onder de tippelaars wor den traditioneel door de leiding met een rose anjer getooid. Gisteren vier de een viertal van hen al wandelend zijn verjaardag. Er zijn trouwens voor beelden te over om aan te tonen, dat men voor de wandelsport heel wat over heeft. Neem b.v. de 45-jarige Eduard Keur uit Zandvoort, die bij een schoonmaakbedrijf werkzaam is. Hij stapte maandagavond in zijn eentje op zijn fiets om na zes uren peddelen in Apeldoorn te arriveren en hier vier da gen achtereen 30 km. als individuele deelnemer te wandelen. Vandaag gaat het NWB-Vierdaagse- legertje via Ugchelen naar Hoender- loo. Hier zakken de 40- en 50'ers af naar Loenen om vervolgens in Beek bergen weer op het parcours te komen, dat ook de 30'ers hebben gewandeld en hen terug leidt naar Apeldoorn. De 25.000 brt. metende Zweedse erts tanker Malgomaj heeft dinsdag een waar huzarenstukje geleverd door zon der schadevaring de Westhaven van Amsterdam te bereiken. De komst van dit schip, geladen met 34.000 ton erts uit Narvik in Noorwegen, was reeds wekenlang voorbereid en ui' ibreide maatregelen waren genomen om het schip veilig naar Amsterdam te brengen. In zout water heeft het schip namelijk al een diepgang van 10,45 meter en in het zoete water van het Noordzeekanaal zou dat 10,60 meter zijn, zodat de vaart over het kanaal een hachelijke onder neming zou worden. Enige uren later dan verwacht werd verscheen de Mal gomaj voor de pieren van IJmuiden, waar vier sleepboten van Wijsmuller het schip met grote omzichtigheid naar de Noordersluis brachten. Daar werd de tanker overgenomen door vier slepers van Goedkoop, die na enige uren nauw gezet manoeuvreren de Malgomaj be houden in de Westhaven van Amster dam konden afleveren, zonder dat het schip onderweg ook maar ergens de kanaalbodem had reraakt. o nam crout/r Moltnfioe* Ovfras MAAS Pfasmotn NUMEGEN WJfll/lf Maldm fUhOrHl iOt Route 30 km SO: Route50km Route 40 km 55: Route55km Vraag uw leverancier om inlich tingen over deze Si-Si wedstrijd. P. Geurts, VenloW. van de Heyden, Doorn; Mej. T. van Cleef, Tilburg; J. Steen, OmmenG. Luytjes, Moor drecht; A. Luvbrn, Tilburg. yrunhtsnlimonade Een Belgisch meisje en een Neder landse jongen hebben zich maandag in Singapore gemeld als verstekelingen en zijn, in afwachting van een onderzoek door de immigratie-dienst, in de gevan genis opgesloten. Het meisje, Yvonne Dupuis, 25 jaar, afkomstig uit Brussel, had de 21-jarige A. Sampson in Irak ontmoet. Zij gingen liftend naar Calcutta waar z(j als ver stekelingen aan boord gingen van de „Mississippi Lloyd" van de Kon. Rot terdamse Lloyd en 14 juli Penang be reikten, zonder te worden ontdekt. Zij beweerden dat z(j de gehele reis in de reddingsboten hadden geslapen. Van Penang ging het weer liftend door het Maleise schiereiland naar Singapore een afstand van 800 km waar het tweetal zaterdag arriveerde en zich bij de immigratie-dienst meldde. Men onderzoekt thans of zij de waar heid hebben gesproken. Indien bewezen kan worden dat zij zich inderdaad aan boord van de „Mississippi Lloyd" heb ben schuil gehouden, zal de betrokken scheepvaartmaatschappij verplicht zijn hen of naar Calcutta of naar Europa terug te brengen. Het paar heeft de wens te kennen ge geven naar Australië te gaan, aldus meldt U.P.I. Dinsdagmiddag is het veertien maan den oude jongetje Van der V„ enig kind uit het gezin, op een automatisch beveiligde overweg in de spoorlijn Hel- mond-Venlo te Bakel door een passe rende losse elektrische locomotief ge grepen. Het kind is vermoedelijk door de ztiiging van de luchtverplaatsing die de locomotief teweegbracht tegen de achterzijde van dit gevaarte geworpen. Het jongetje is later ln het Helmondse ziekenhuis overleden. De familie Van der V. woont op ze ventig meter afstand van de overweg en de grootouders van het kind huizen aan de andere kant van de spoorlijn. Men denkt daarom dat het jongetje, dat al lopen kon, zich uit de afgesloten tuin heelt bevrijd, en naar zijn groot ouders wilde gaan. De machinist van de locomotief zag het kind aankomen, doch kon niet meer doen dan krachtig remmen en fluitsignalen geven. Aalmoezenier bij het opper- kommando van de NAVO en nestor van de legerzielzorgers, dat zijn titels die menig man de borst van vergeeflijke ijdelheid zouden doen zwellen. Zeker wanneer deze opbolling van het khaki-pak enig gerinkel van on derscheidingen zou veroorzaken. De geestelijke, die zich tot deze activiteit gerechtigd kan voelen, father Louis Burgman van de Missionarissen van Mill Hill, is echter de eerste om te volstaan met een schouderophalen. De drempel van zijn flatje aan de Rue Paroisse 5 in Fontainebleau wordt, om met Roemer Visscher te spreken, gesleten door sim pele soldaten, opperofficieren en alle rangen die ertussen liggen. Zij komen voor een plaatje en een praatje en voor al die rede nen, die een militair maar kan Verzinnen om even bij de „aal" aan te lopen. Toch is majoor Burgman geen man om mee weg te lopen. Hij is zuinig met woor den en gedecideerd van daden. Romantische missionarisverha- len zal men nauwelijks van hem horen, al heeft hij er 25 jaren Afrikaans rimboetóerk op zit ten. Maar toch mogen alle Navo- mannen hem graag. Want „aal" Burgman is een zielzorger van het type, dat bij een soldaat past. Hij is oprecht bescheiden. Hij Is eriri geslaagd zijn khaki even decoratieloos te houden als een van de eerste de beste recruut. Zijn talrijke Vrienden vinden dat maar zo zo, maar het zal de aalmoezenier een zorg zijn. Maandag a.s. komt hij naar Den Haag om er zijn veertigjarig priester feest te vieren. Hij zal er 's morgens half elf de H. Mis opdragen in de kapel van Huize St.-Angela aan de Prinsegracht en 's middags van twee tot vier uur recipiëren in het Militair Tehuis. Insiders zal het enigszins verbazen dat 'hij niet Delft voor het feest heeft gekozen. Want op deze plaats is hij altijd zeer trots geweest. Daar werd hij 64 jaren geleden geboren en hij is van plan voortaan maar 64 te blijven en vandaar vertrok hij naar Hageveld voor zijn priester studie. Halverwege de weg naar het wereldheerschap stapte hij over naar de heren van Mill Hill en dat was er oorzaak van dat hij een brood magere Hollander met een afschuw van Afrikaans eten kort na de eeiste wereldoorlog naar Afrika vertrok. Zijn collega's waren op hun hoede. De eerste maaltijd bestond uit mieren Father Burgman maakte de schokkende opgang van het zwarte we relddeel mee. Hij karakteriseert de phasen met de vervoermiddelen: eerst de benen, toen de ezel, daarna de fiets, vervolgens de motor en tenslotte de auto. Toen het zover was, had de broodmagere Hollander zich ontwik keld tot een geroutineerde zielzorger met een repertoire van zeven neger talen en een grondige kennis van de negerpsyche. Zijn preken waren niet IomQ TTicidv wel „to the point". Daarover kunnen zijn collega's schone in cidenten verhalen. Father Burgman zelf praat er nauwelijks over Afrika verdween voor hem voor de laatste maal achter de kim'toen hij in 1945 huiswaarts koerste voor zijn tweede verlof. Toen de passage terug wat lang op zich liet wachten nam hij voor tijdverdrijf een „baantje" als zielzorger in het kamp Schoonhoven. Zonder het te merken gleed hij de militaire zielzorg binnen. Na Schoonhoven kwam de militaire reserve en toen I' ontainebleau. In plaats van om de tien jaren komt hij nu iedere maand naar ons land, meestal voor een bezoek aan zijn zuster in Amster dam. Zijn enige zorgVierenzestig blijven, want daarna komen ze met pensioen en dergelijke aan boord! Vanavond vertrekt de vice-presi dent van de Verenigde Staten, Richard M. Nixon, per straal- verkeersvliegtuig naar Moskou, waar hij zaterdag een Amerikaanse nationa le tentoonstelling zal openen. Nixon zal waarschijnlijk tot 3 augustus in de U.S.S.R. blijven, en hij zal bezoeken brengen aan een zestal grote steden in het Europese en het Aziatische deel van de Sovjet-Unie. Een groot aantal Amerikaanse dagbladjournalisten en radio-reporters zal de vice-president op zijn reis vergezellen en in de Ameri kaanse pers zal dus ongetwijfeld zeer veel aandacht besteed worden aan de spectaculaire missie. In Amerika hoopt men dat de Sovjet-pers ook veel ruim te zal geven aan Nixons bezoek, en vooral dat men zijn verklaringen zo volledig en zo objectief mogelijk zal weergeven. Men maakt zich in Washington echter geen grote illusies over de propagandistische waarde van de onderneming, want het Kremlin be schikt over tal van middelen om het effect van Nixons optreden zo gering mogelijk te doen zijn. Tenslotte zijn alle publiciteitsorganen in de U.S.S.R. uiteindelijk volledig in handen van KhroesjtsjeVj die zeker geen ondermij ning van zijn eigen anti-Amerikaanse' Nixon heeft zich goed voorbereid bo^dt^ rekenmg mejt de mo- op zijn reis. Hij heeft in een stoom cursus een beetje Russisch geleerd. Hij heeft een diepgaande studie ge maakt van alle recente openbare uit latingen van Khroesjtsjev, met name die welke gemaakt werden tegenover Amerikaanse bezoekers. Hij heeft zich bezonnen op de nen maken op het electoraat. Nixon ziet zijn reis ongetwijfeld vooral als een goede stap op de weg naar het Witte Huis. Verscheidene vooraan staande Amerikaanse politieke leiders, onder wie de Democraten Stevenson en Humphrey, hebben reeds bezoeken aan Moskou gebracht, en Nixon wil niet achter blijven. Uiteraard 'hoopt Nixon ook, dat zijn bezoek aan Moskou op korte termijn zal bijdragen tot een vermindering van de internationale spanningen. Eisenho wer heeft zijn vice-president niet de bevoegdheid gegeven met Khroesj tsjev te onderhandelen. Amerika's bondgenoten zouden ongetwijfeld be zwaren maken tegen bilaterale rege lingen of afspraken tussen Nixon en de premier van de Sov1et-Unie en overigens schijnt Khroesjtsjev zelf uit eindelijk alleen met de Amerikaanse president zaken te willen doen. Maar Nixon hoopt een klimaat te kunnen scheppen voor een beter contact tussen Oost en West. Als de Geneefse confe rentie van de ministers van Buiten landse Zaken van de Grote Vier na Nixons vertrek uit Moskou nog niet gestaakt is, wil de vice-president op zijn terugreis naar Washington een be zoek brengen aan Zwitserland, om er met Herter te praten over zijn indruk- Acl nertentie antwoorden die hij op bepaalde opmerkingen van Khroesjtsjev zal geven en hij heeft over zijn tocht geconfereerd met de leden van de Amerikaanse generale staf, met de Amerikaanse minister van Buitenland se Zaken, Herter, en met Eisenhower, terwijl hij bovendien een aantal recen te boeken over de U.S.S.R. heeft door genomen. Kortom: hij heeft zich alle moeite gegeven om weibeslagen ten ijs te komen, en om enerzijds de Ame rikaanse zaak effectief te verdedigen en anderzijds zo veel mogelijk te be grijpen van wat hij te zien en te horen krijgt. ixon hoopt zijn kennis van de Sov- het-Unie aanzienlijk te kunnen verdiepen. Hij beschouwt zich tenslotte als een ernstige- kandidaat voor het presidentschap van de Ver enigde Staten, en in de komende ver kiezingscampagne zou hij met zijn ver halen over Rusland grote indruk kun- 30 iniiiiiiiiiiiiiiiiiiiijiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiii X X X Op straat gekomen vroeg Menke. „Nouèn?" Hedwig begreep niet wat ze bedoelde. „Ik be doel: vond je dat niet een snoezig echtpaar?" ver duidelijkte zij haar vraag. „Ik vond 't eerlijk gezegd walgelijk", meende Hed wig, „maar waarom vraag je dat zo? Je hebt me toch niet meegenomen naar die mensen om later eens lekker over ze te roddelen? En bovendien: d'r zijn zovéél walgelijke echtparen." Menke werd heftig. „Weet je waarom ik je mee naar Bettie heb genomen? Om je eens een stukje eiland-leven te laten zien, dat jij nog helemaal niel kent. Nee, stil! Ik weet wat je zeggen wiltl Ji) denkl aan de zee als aan iets dat je allerlei avontuur laat belevendat je gelukkig maakt omdat je vrij bent. Maar zo is het niet helemaal. Al die zeelui lopen met een stuk heimwee op hun rug, waar ze nooit onderuit komen. Ergens zijn het stuk voor stuk grote tobbers, onvolgroeide menseneen mengse' van egoïsten en gelukzoekers." Hedwig wilde protesteren, doch zij gaf hem geer gelegenheid. „Je mag niet vergeten, Hed," vervolgdt ze ernstig, „dat wat wij „ons leven" noemen, nie het leven van telkens één mens is. De vrouw var een man en de man van een vrouw hebben op be paalde punten ontzettend veel met elkaar te ma «en. Het is niet zo, dat een man steeds maar zijl eigen zin kan doen en zijn vrouw kan gebruiken al: een onderdeel van alles wat er is om het hem maai prettig en aangenaam te maken. Janu kijk jt verbaasd omdat ik dat zeg. Maar ik ben hier ook op 't eiland geboren, precies als jij. Maar ik ben een vrouw en dat maakt verschil! „Voor alle vrou wen hier is de zee de grote mededingster. Heb je daar weieens over nagedacht? De zee maakt de mannen anders. Zij maakt ze ^elfs kapot. Dat heb je aan die zeekapitein van Bettie toch wel kunnen zien! En de zee maakt de vrouwen óók anders. Bettie heeft er nooit van willen horen, met een gewone eilander jongen te trouwen. Het moest en zou een zeekapitein worden. Van haar vader hoorde ze nooi: anders, dan dat een zeekapitein zoiets als een engel was. Er was niet beter op de hele we reld Ik kan me zo goed voorstellen, hoe Bettie zich haar zeekapitein gedroomd heeft toen ze nog een kinu was Hij was natuurlijk slank en zwartharig en hii was helemaal behangen met goud Maar wat er uiteindelijk voor haar overschoot, dat was die vieze Derk, tegen wie haar eigen vader nog altijd „mijnheer" zegt, omdat de eerbied voor de zeekapitein er té diep by hem inzit. Onder een straatlantaarn waren de twee blijven staan. Hedwig zag tranen in Menkes ogen glinsteren. Hij was te verbouwereerd geweest om haar te on derbreken. Nog nooit had ze hem ook maar één woord over de zee gesproken. Maar niettemin bleek ze de zee te hebben begrepen, op haar manier althans... Op elk van haar argumenten had hij tien andere en betere argumenten kunnen leggen, maar hij had ge zwegen, hoeveel moeite het hem ook had gekost. Hij kon ook niet uitleggen wat hem bezielde. Het was de laatste maanden geweest, alsof alles wat er ge beurde een eigen plaats had in een geschiedenis waar- van hij de logische ontwikkeling alleen maar duide lijker zag, naarmate de toevallige gebeurtenissen el kander sneller opvolgden. De ontmoeting met die gelijkheid, dat Khroesjtsjev hem be langrijke dingen zal vertellen, al zal de Sovjet-leider zijn belangrijkste troe ven wellicht achter de hand hou den voor een eventuele top conferentie. Het is niet onmoge lijk dat Khroesjtsjev de dreigende op merkingen zal herhalen die hij onlangs gemaakt heeft tegen de oud-gouver neur van de staat New York, Harri- man, al zal hij zich ditmaal misschien wat minder scherp uitdrukken. De reis van Nixon naar de Sovjet- Unie is het Amerikaanse ant woord op de recente reizen van twee Russische topfunctionarissen naar de V.S. Zowel de Russische eerste vice- premler Mikoyan als diens collega Kozlov hebben onlangs uitgebreide be zoeken gebracht aan Amerika. De twee naaste medewerkers van Khroesjtsjev hebben aldus de gelegen heid gehad zich zelf een beeld te vormen van de situatie ln het land dat de Russen als hun grootste tegenstan der beschouwen. De leiders in het Kremlin zullen van de Russische di plomaten en journalisten in de V.S. nogal eens een vertekend beeld heb ben gekregen van de Amerikaanse toe standen, en men kan zich voorstellen dat de vice-premiers nu eens zelf wil den gaan kijken. Het propagandisti sche effect van hun missies is niet groot geweest. Mikoyan heeft op zijn gastheren meer indruk gemaakt dan Kozlov, maar de eerstgenoemde had geen succes met zijn pleidooi voor meer Amerikaans-Russische handel, en de laatstgenoemde verveelde zijn toehoor ders met zijn opmerkingen over de kwestie-Berlijn, die slechts herhalingen waren van wat Khroesjtsjev en Gro- myko reeds in Moskou en Genève had den gezegd. Maar het was Mikoyan en Kozlov er dan ook vooral om te doen zelf meer begrip te krijgen van Ame rika, en het effect van hun eigen op treden was voor hen van secondair be lang. De uitwisseling van „Very Impor tant Persons" tussen Amerika en de U.S.S.R., is nog beperkt gebleven tot lieden van het tweede plan. Maar Khroesjtsjev, Ruslands „V.I.P." bij Haar ogen fonkelden. „Dat is een kant van het zee mansleven waar de meesten niet naar kijken. Mijn beer de zeeman zwerft je kunt niet weten waar op Ie wereld rond kankerend op het eten aan boord en op alles wat ze hem aandoen, terwijl moeder thuis zit. Als ze kinderen krijgt staat er een wildvreemde bij naai bed om haai' door de angst en de narig heid heen te helpen. Vader krijgt wel een telegram... Die zit in Buenos Aires of ln een andere uithoek van de wereld. En dat zijn dan nog de meest normale gevallen. Maar a' te vaak is zo'n vrouw er even beroerd aan toe als Bettie. Ik zou niet graag doormaken wat zij illemaal beleeft als de zeekapitein met verlof thuis is, want dat is ook niet altijd rozegeur en mane- ichijn!" Bijna smekend ging ze voort: „Heddenk toch tan al die andere mensen in jé leven! Je staat toch liet alléén op de wereld? Heusik vraag het liet eens alleen voor mezelf, maar vooral voor jou! fe hoort hiér, Hedop 't eiland. De zee is er oor ons, maar wij zijn niet van de zee, Hed! Hoeveel nannen heeft diezelfde zee nu al uit hun huizen ge- rokken? Ze is niet te vertrouwen, Hed! Echt, ze cent geen medelijden! Toe, Heddenk eerst goed na voor je iets begint waarvan je later spijt zult krijgen! ToeI" Duitse zeelui bijvoorbeeld een bloot toeval immers iluolalmï t was als een sport wachtwoord geweest, dat de j uitstek, streeft naar een wederzijds be- waarschuwmg inhield voor de spelers van de volgen- j zoek van de regeringsleiders. Hij zou de scene. Het spel kon voortgaan, tot de gehele kring 2eif gaarne de gelegenheid hebben om "esloten. Hij begreep dat de gebeurtenissen zich - niet lieten herroepen. De redding van de equipage ean de „Lux"later die tocht met Simon langs het strand; toen de nachtelijke zwerftocht met ae „Cobri" en het lange relaas dat Simon de Rijke hem daarbij had gedaande angstige uren aan boord van het Zweedse wrakde redding van de Duit sers en vandaag de bekentenis aan Menke, dat hij naar zee wildehet was werkelijk alsof zjln le ven een koers had gekregen die hij volgen moést. Zonder het te willen en praktisch zonder er zelfs moeite voor te hebben gedaan, had hij al een afge rond plan ontwikkeld. Die redding van de Duitsers was de sleutel tot zijn toekomst geweest. Zij zouden hem en Simon de Rijke niet vergeten zijn. Hun re derij zou hem vast en zeker willen helpen om zijn plannen te verwezenlijken.... een reis door de V.S. te maken, en om in Washington met Eisenhower te on derhandelen. Maar de Amerikaanse president acht het nog niet gewenst hem uit te nodigen. Eisenhower wil Khroesjtsjev onder bepaalde voor waarden op een topconferentie ont moeten, maar hij wil geen onderonsje van 's werelds Grote Twee. Te 's-Gravenhage is zondag op 63- jarige leeftijd overleden de oud-com- TT„ mandant van de 7-decemberdivlsie, ge- Hil bemerkte dat Menke hem angstig-vragend aan-neraai-majoor K.N.I.L. b.d. E. Engles. <eek. Begreep zij, dat zijn gedachten niet meer bh het gesprek van zoeven waren, doch dat hij al veel /erder dacht, dan zij wel vermoedde? „Hedwig...." hernam Menke, „ik moet je nog één ding zeggen, En wel heel ernstig. Als jij naar zee zou gaan, ondanks alles wat ik je gezegd heb en ondanks alles wat je hier wilt achterlaten...dan zul je met 'n ander meisje moeten vrijen...!" (Wordt vervolgd). De heer Engles wat laatstelijk doelma tigheidsinspecteur van het departement van Defensie. Hij is op het Schevening- se strand gestorven aan een hartaan val. Generaal Engles was ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw, offi cier in de orde van Oranje Nassau met de zwaarden en commandeur in de orde van de Witte Olifarft van Thailand.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 4