Straal] ager neergestort bij Nieuwkoop Zomerdiarree besmettelijke kwaal van deze warme dagen Zweeds econoom voorziet aan merkelijke produktiestijging in West-Europa SOCIALE WEGWIJZER TWEE-TONS JUMBO STEEKT DE ALPEN OVER Mary Hum zal tijgers gaan schieten ANTON SWEEKS vol plannen naar de West Mogelijkheden voor religieus massaspel in Suriname? 2 doosjes Supertheezakjes van f. 1,96 voor f. 1,50 2 blikjes Koffiemelk Boekenplank DE KOFFIE- EN THEEZAAK van f. 1,28 voor f. Voorzichtigheid geboden met levensmiddelen Vele gevallen van zakkenrollerij Vrijstelling van dienst plicht voor onderwijzers Rudolph Hess jr. dienstweigeraar Tenminste 50 toe neming binnen 15 jaar tijds A. W. W. „Strandkerk" in Haamstede ingezegend Imitatie van Hannïbals tocht Lekkende olielamp bleek luipaard te zijn Duitse jongen redt moeder van vijf kinderen uit zee Suezkanaal uitgediept Juwelier alarmeert met morsetekens Londense politie Een nieuwe Frank Distel WOENSDAG 22 JULI 1959 PAGINA 6 Duitse arts raakte 330 gulden kwijt Anof doet beroep op minister VAN DE Met prop in de mond s Een straaljager van de vliegbasis Leeu- Van hen is niemand gewond. Enige var warden, een Hunter VII is gistermiddag kens kwamen in de vlammen om. omstreeks twaalf uur neergestort bij de Het vliegtuig werd bestuurd door lui- Nieuwveenseweg, ongeveer een kilometer tenant-vlieger De Jager. Dé tweede inzit- van de kom van het dorp Nieuwkoop. De twee inzittenden hebben zich met de schietstoel kunnen redden. Een hunner is aan de arm gewond. Een brokstuk van het vliegtuig viel, vijfhonderd meter van de plaats waar het toestel is neergestort, op een boerderij. Deze is afgebrand. Een in de buurt staand woonhuis, dat ont ruimd werd, kon behouden worden. De boerderij, die in brand is geraakt doordat er brandende kerosine op is ge komen, werd bewoond door de heer M. P. de Jong. Deze was zelf niet thuis. Zijn vrouw en kinderen waren wel aanwezig. President Ajoeb Khan van Pakistan heeft persoonlijk de strijd aangebonden met de fietstaxi. Hij heeft zijn minister van verkeer opdracht gegeven in het vervolg voor deze voertuigen geen re gistratiebewijzen meer uit te reiken. De fietstaxi wordt door de president be schouwd als een overblijfsel uit een ko loniaal verleden en hij vindt de praktijk, dat de ene mens zich tegen betaling Iaat voortrijden door een ander, onmen selijk. Eind 1960 zullen er derhalve ia Karatsji en de andere steden van Pa kistan geen fietstaxi's meer zijn. Onge veer 15.000 onderdanen van president Ajoeb Khan, die thans alleen al in Ka ratsji nog zo'n voertuig exploiteren, moe ten tegen die tijd een ander emplooi hebben gevonden. De fietstaxi is een middel van ver voer, dat menig landgenoot zich zal her inneren uit Indonesië. Onder de namen „betja", „betjak" of „tiga roda" reed het ding daar rond als legitieme op volger van de dos-a-dos oftewel de sado. Natuurlijk was de sado niet helemaal in onbruik geraakt, maar als populair liddel was zijn plaats toch vervoermidd zijn plaats wel tende was de leerling-vlieger Ten Have. Luitenant-vlieger De Jager merkte, toen hij met een snelheid van 800 kilometer vloog, dat er iets aan een motor haperde. Toen hij zijn toestel optrok kwam er een explosie. De leerling-vlieger verliet het eerst met de schietstoel het vliegtuig en kwam met zijn benen terecht in een sloot bij de boerderij van de heer Van der Veldt onder Aarlanderveen. De politie van Al phen aan den Rijn ontfermde zich over hem en bracht hem naar dokter Van der Wind in Aarlanderveen. Hij bleek echter niet gewond te zijn. Luitenant De Jager, die als tweede het toestel verliet, kwam terecht bij de boerderij van de heer An- genent onder Aarlanderveen. Hij werd aan een arm gewond. Een kelner van een Nieuwkoops restaurant, die het ongeluk zag gebeuren, haalde hem met zijn auto op. Dokter Visser uit Nieuwkoop verleen de hem medische hulp. Het aantal gevallen, waarin een zakken roller in Amsterdam zijn slag slaat, is de laatste dagen ontstellend groot geworden. Alleen al in een warenhuis aan het Dam rak kwamen op één middag drie gevallen voor. Een verpleegster deed aangifte bij de politie van het bureau Warmoesstraat dat in het genoemde warenhuis uit haar tas een portemonnee met ruim f 25,- werd gestolen. Uit een tas van een huisvrouw verdween in dezelfde zaak een portemon nee met ongeveer 12.50. Een Duitse arts raakte er zijn portefeuille uit zijn broek zak kwijt met 330- er in, vijf paspoor ten en een aantal papieren. De paspoorten en de andere papieren werden later in de Beursstraat teruggevonden en op het po litiebureau gedeponeerd. Een coupeuse is op de markt in de Wes terstraat een portemonnee met 75- ont stolen en een Britse spoorwegambtenaar in een café aan de Nieuwe-brugsteeg een i portefeuille met reischeques ter waarde van ruim 500-, zijn paspoort en andere papieren. Hij had zijn colbertjasje even over zijn stoel laten hangen. Het paspoort is later op de O. Z. Achterburgwal ge vonden. ingenomen door de betja. De fietstaxi was ook in het Indonesische straatbeeld nog een exotische verschijning. Alleen al de namen, die in uitdagende krul letters op de zijschotten waren aange bracht, boeiden de fantasie: ,,Atom", „Tarzan" of „White Elephant". De aan dacht van het publiek werd voorts ge trokken door felkleurige pluimen en een treffende beschildering. Een tochtje in een betja bood talloze voordelen. Overdag verschafte de kap van zeildoek bescherming tegen zon en regen, 's Avonds, als de kap was terug geslagen, voelde de passagier een aange naam koele luchtstroom langs zijn sla pen strijken. Het was verbluffend, wat er in een betja zoal vervoerd kon worden. Twee volwassenen gingen er altijd in, laat staan een kokki met al haar inkopen: rijst, rambutans, misschien een watjan, een paar rollen dril en een kam pi sangs. Wij hebben hele verhuizingen zien geschieden per betja; en het be hoorde volstrekt niet tot de zeldzaam heden, als men in een lange stoet fietstaxi's de gasten voor een bruiloft ontdekte. Maar het boeiendst waren zon der twijfel de betja-berijders zelf. Zij; droegen vaak weinig meer dan shorts; en een versleten baadje; méér kledij zou hen bij hun athletische prestaties maar gehinderd hebben. Rondom hun hoofd hadden zij een driehoekige lap gebonden, die hun haren bedekte. De Indonesische betja-berijders vorm den over het algemeen een tamelijk ge sloten volksdeel. Zonder een woord te, spreken namen zij kennis van de be stemming, die hun vrachtje opgaf, en,: onderweg was hun aanwezigheid slechts af te leiden uit een frenetiek gehijg. Over hun tarieven waren zij weinig ex pliciet. Namen zij aan het eind van de> ïit hun beloning zwijgend in ontvangst, dan was hun inspanning klaarblijkelijk juist getaxeerd. Als zij het bedrag zelf te laag vonden, dan barstten zij ter stond uit in gevloek en getier. En de passagier wist met onfeilbare zeker heid, dat hij te veel had gegeven, indien de betja-rijder hem in enkele stroeve bewoordingen dankte. De betja-rijders vormden een nors gezelschap, waar van men de revolutionaire gezindheid als het ware voelde, wanneer men zich door hen liet vervoeren. Bij de minste of geringste neiging tot „mob"-vor- ming in de Indonesische straten waren zij haantje-de-voorste. De Pakistaanse president, die streeft naar stabiliteit en rust in zijn land, heeft de laatste tijd misschien incognito e«n ritje gemaakt in een van de 15.000 fietstaxi's in Karatsji. En toen zal hij de norse dreiging in zijn rug hebben ge voeld. Daarom: na 1960 geen fietstaxi's meer in Pakistan. Het bestuur van de Algemene Neder landse Onderwijzers Federatie heeft er bij de minister van Defensie op aangedron gen tot het jaar 1961 algehele vrijstelling van militaire dienstplicht te verlenen aao onderwijzers. Dit naar aanleiding van de bekendmaking, dat voor het schooljaar 1959/60 aan onderwijzers uitstel van eer ste oefening kan worden gegeven als zij werken in Zeeland op een van de Zuid hollandse eilanden of in afgelegen ge huchten. Het bestuur betreurt het, dat het aan tal vrijstellingen blijkens deze medede ling beperkt zal blijven tot enige tiental len. De personeelsmoeilijkheden bij het lager onderwijs zijn immers nog geens zins van de baan. Ook nu nog kampen grote aantallen scholen met een ernstig personeelstekort en met onvervulde vaca tures. Dit tekort doet zich zeker niet uit sluitend voor in Zeeland, op de Zuidhol landse eilanden of in afgelegen gehuchten in het overige gedeelte van ons land, maar kan vrijwel over het gehele land worden geconstateerd tot in de grootste 6teden toe. Het bestuur wijst er verder op, dat, doordat het voortgezet onderwijs op dit ogenblik voor de grootste moeilijkheden is geplaatst, omdat, nu de geboorteplek van de jaren 1946 en 1947 de scholen van di- onderwijs heeft bereikt, vele ook jonge onderwijzers aan deze scholen worden ge plaatst en dus niet langer beschikbaar zijn voor het gewoon lager onderwijs. Rudolph Hes6 jr., de 21-jarige zoon van de tot levenslang veroordeelde plaatsver vanger van Hitier, wil niet in het West duitse leger, zo heeft hij medegedeeld in een brief aan de hoofdredactie van het Westduitse weekblad „Des Spiegel". Bij zijn keuring in München heeft hij volgens zijn brief verklaard, dat hij niet bereid was te dienen voor de mensen die zijn va der veroordeelden. Als Westduitse soldaat zou hij namelijk naar zijn mening de be- tangen van de Amerikanen en Britten dienen. Bovendien, aldus Hess. zou ik als soldaat meedoen aan oorlogsvoorberei ding, „de misdaad waarvoor mijn vader in Neurenberg veroordeeld werd". Anders redenen heeft hij niet voor zijn dienst weigering. De jonge Hess studeert op een technische school in München. De totale produktie in West-Europa zal gedurende de periode 1955-1975 waar schijnlijk met minstens 50 pet. toenemen en in het gunstige geval zelfs met 85 pet., aldus blijkt uit een overzicht van prof. Ingvar Svennilson, een Zweedse eco noom, gepubliceerd door het Zweedse Instituut voor Industrieel Onderzoek on der de titel „vooruitzichten voor de ont wikkeling in West-Europa van 1955-1957. Het laatstgenoemde alternatief zou be tekenen dat de Westeuropese produktie dan een niveau bereikt zou hebben dat meer dan 50 pet. hoger ligt dan de hui dige nationale produktie van de Verenig de Staten. De zes-landengroep (de EEG) zal waarschijnlijk een grotere produktle- verhoging bereiken dan West-Europa in zijn geheel, terwijl de ontwikkeling van ..de zeven" (de kleine vrijhandelzone) iets langzamer zal verlopen. Scandinavië (Denemarken, Noorwegen en Zweden) zal evenwel de produktie gedurende deze pe riode van 20 jaar waarschijnlijk gaan ver hogen met 60-95 pet. De bevolkingstoeneming zal geen beslis sende factor vormen in de ontwikkeling gedurende deze periode, aldus het over zicht, maar er zullen belangrijke veran deringen plaatsvinden wat betreft de be- Evenals in vorige jaren wordt ook dit jaar in de zomermaanden een toeneming van het aantal gevallen van besmettelijke diarree gevonden. Mede door de uitzonder lijk hoge buiten-temperaturen is de toe neming dit jaar hoger dan in het verle den. Een deel dezer gevallen wordt ver oorzaakt door verschillende soorten sal- monelIas (paratyfus-bacteriën). welke laat ste aanleiding zijn geweest tot enige ex plosies o.a. te Amsterdam en de omgeving van Haarlem De ziekte is niet van ern stige aard; zij gaat gepaard met diarree en koorts die in het algemeen na drie tot vier dagen verdwijnen. In verband hiermede merkt het minis terie van Sociale Zaken en Volksgezond heid op, dat. de besmetting van de mens op vele manieren kan plaatsvinden o.a. door het consumeren van niet of onvol doende gebraden vlees, onvoldoende schoongemaakte groente of fruit, onge kookte melk enz. Ook is het mogelijk dat wanneer één gezinslid besmet wordt, dit de andere gezinsleden direct infecteert. Een van de belangrijkste middelen om voor deze ziekte gevrijwaard te worden is een goede persoonlijke hygiëne. Het is noodzakelijk, dat men zijn handen gron dig met water en zeep wast na gebruik van het toilet, de uiterste reinheid met toiletten betracht en bovendien de handen goed wast voor het gebruik en voor de bereiding van levensmiddelen. Men ver raijde.het gebruik van rauw vlees, rauwe melk. rauwe eieren enz. Het verdient aan beveling vlees of vis voldoende door te bakken braden stoven of koken; ongepas- De schoonzuster van de heer H. E. te R. is 57 jaar oud. Zij is sedert twee jaar we duwe, In de brief is niets vermeld over kinderen, zodat wij aannemen, dat zij geen eigen kindereD beneden de 18 jaar heeft Betrokkene was ouder dan 50 jaar. toen haar man overleed. Zij zal dus weduwen- pensioen ontvangen. Zij behoudt dat tot dat zij 65 jaar wordt, tenzij zij een nieuw huwelijk sluit. Het weduwenpensioen blijft dus bestaan tot de 65-jajige leeftijd is be reikt en niet tot 60 jaar. zoals briefschrij ver ten onrechte meent. Briefschrijver wil tenslotte weten, of zijn schoonzuster, indien ze vóór haat 60e of 65e jaar hertrouwt met een man die ouder is dan 65. dan ook voor A.O.W.- ptnsioen in aanmerking komt. Dat is niet het geval De gehuwde vrouw heeft be houdens enkele uitzonderingen, geen zelf standig recht op A.O..W-pensioen Het ls wel zo dat wanneer twee mensen, die bet den ouder zijn dan 65 jaar en dus beiden In het genot zijn van het ongehuwdenpen- stoen, trouwen ieder van de echtgenoten in het genot van dat ongehuwdenpensioen blijft Mevr. de wed. J- B. te S. is op 1 oktober 1959 60 jaar oud Alleen het feit al. dat zij die leeftijd op 1 oktober 1959 heeft bereikt, is voldoende om haar recht op weduwen- pensioen te geven. Zij moet daarom spoe- teuriseerde en niet gesteriliseerde melk dig een aanvraagformulier halen op het (Van onze correspondent) Zondagmiddag is *e Haamstede da r.k. hulpkerk O.L. Vrouwe op Zee in- gezegend. Daarmee is een lang gekoea i terde wens van de Haamstede woon- j achtige katholieken en van de katho- I lieke toeristen, die in de zomermaan- iand bezoeken, in vervulling gegaan Tien jaar heeft men zich moeten be- helpen met de garage van een hotel. I De inzegening geschiedde door de bis schop van Breda mgr. J. W. B. Baeten. j Bij de wijding van het altaar ontving de bisschop assistentie van de deken van Goes C. P. M. Holtkamp en pas toor J. Dekker van Zierikzee. Na af loop van de H. Mis vond in het hotel -,Hct wapen van Burgh" een druk be zochte receptie plaats. Het bisdom Breda financierde voor driekwart de bouwkosten, die twee ton hebben be dragen. Het resterende deel werd bij eengebracht door het Landelijk Sociaal- Charitatief Centrum. Een olifant van twee ton is vrijdag op wee gegaan voor de eerste etappe van zijn poging de overtocht van Hannibal over de Alpen te imiteren. De enige vraag is alleen nog maar waar Hannibal in wer kelijkheid de Alpen overstak. 2200 jaren geleden. In tegenstelling met sommige andere historici schijnt professor Hoyte van de universiteit van Cambridge in Engeland te denken, dat Hannibal de tocht maakte door de Clapier-pas. die ongeveer 2400 m hoog ligt. Anderen daarentegen beweren, dat heit of de Mongine-pas op 1500 m hoog te was of de kleine St.-Bernard-pas op 2.000 m. Hoyte is van oordeel, dat de enige ma nier om zijn theorie te bewijzen, gelegen is in het oversteken van de Alpen met een olifant. De dierentuin van Turijn heeft als vrij williger daarvoor de 12-jarige kleine Jum bo, een ilifant met .een goed humeur en goede gezondheid ter beschikking gesteld. Jumbo is vfijdag per trein en vracht auto naar Chambery in Frankrijk vertrok ken. Bij Montmelian begint dan de eigen lijke overtocht. Tenslotte zal het gezel schap over een twaalftal dagen weer in Turijn zijn Hoyte en Jumbo zullen vergezeld wor den door een groep studenten van de uni versiteit van Cambridge en de Oostenrijk se olifantendresseur Ernest Gobold. Deze laatste is van plan op de mondharmonica te spelen als hij naast Jumbo wandelt. Hij beweert, dat dergelijke muziek het dier gelukkig maakt. Een equipe Engelse zeilmakers heeft een overjas van zeildoek voor Jumbo ge maakt om hem tegen de Alpenwinden te beschermen. Er is ook een bijzonder paar laarzen voor hem gemaakt, ingeval zijn tenen koud zouden worden of als de rots bodem van de pas te scherp voor zijn po ten zou blijken te zijn. Het speciale dieet van de olifant be staat uit acht zaken, gedroogd brood 150 manden appelen en zemelen, 10 zakken meel en zemelen, 200 flessen mineraal- zouten en Vitaminen en IQ zakken kooi. goed door te koken en alle verse groente of fruit grondig schoon te wassen. Van groot belang is. dat levensmiddelen zo koe) mogelijk bewaard worden. Bij het inkopen van levensmiddelen dient er rekening mee te worden gehouden, dat bij langere be- waartijd van vers vlees. vis. groente en melk de besmettingskansen toenemen. Zo mogelijk moeten de ingekochte levensmid delen nog dezelfde dag genuttigd worden. Het opwarmen van etensresten dient, voor al als ze onvoldoende gekoeld bewaard zijn, vermeden te worden. Degenen, die ingewandsstoornissen heb ben of hiervan pas hersteld zijn. vormen een gevaar voor de verspreiding in hun naaste omgeving. Zieken of pas-herstelden dienen dan ook alles te vermijden waar door anderen zouden kunnen worden be smet postkantoor of bij de Raad van Arbeid. Mevr. de wed. A. J.K.-de J te B, is op 1 oktober 1959 54 jaar oud. Tot haar huis houden hoort een eigen kind van 17 iaar. Zij is 50 jaar oud geworden, nadat haar man is overleden Briefschrijfster heeft dus recht op wedu wenpensioen En zij zal dat pensioen be houden, totdat zij 65 jaar is. als zij ten minste voor die tijd geen nieuw huwelijk sluit. Zij ontvangt f 164.- per maand totdat haar jongste kind 18 jaar wordt. Van dan af ontvangt zij f 110,50 per maand. Al thans dit zijn de bedragen, die de wet noemt. In de jongste regeringsnota is een verhoging van die bedragen voorgesteld. (Vragen omtrent de sociale verzekerings wetten kunnen schriftelijk worden inge diend bij onze sociaal-economische redac tie Kortenaerstraat 1 te Rotterdam). Mejuffrouw Mary Hurn, een Ameri-ihet verdachte geluid, maar Mary, die kaanse van 29 jaar, heeft een nieuw be- meende, dat haar reisgenoten haar een roep voor vrouwen ontdekt. Een enigs zins vreemd beroep weliswaar, maar niet minder fascinerend, nl. gids b(j de jacht op groot wild. In 1957 heeft Mary voor het eerst haar aanleg ontdekt, toen zjj een reis door India maakte en enkele dagen doorbracht aan het hof van de Nabob van Pelannr, die zij vijf jaar tevoren met de begum in Europa had leren kennen. De Nabob organiseerde toen een tjjgerjacht op de domeinen van zijn vriend, de maha- radja van Behar. Dit is de meest opwindende gebeurte nis, die ik ooit in mijn leven heb meege maakt", vertelt mejuffrouw Hurn. „Op de ruggen van olifanten zijn wij op jacht gegaan en urenlang hebben wij door de Jungle gedwaald. Toen ik de koningstijger zag, die de maharadja wilde vellen, stand Ik wel even te trillen op mijn benen". Zij begreep intussen, dat veel mensen gaarne zouden deelnemen aan zo'n unieke gebeurtenis en zodra ze in de Verenigde Staten was teruggekeerd, 6tond haar be- «luit vast. „Het volgend jaar", aldus heeft zij de zer dagen in hotel „Ritz" te Londen ver klaard, „zal ik mijn eerste tijger schie ten". Het terrein, waar zij haar sport gaat beoefenen, is India en het wild, waar zij bij voorkeur haar aandacht op vestigt, Is de koningstijger, die gemiddeld zo'n driehonderd kilo weegt. Ieder jaar van januari tot maart het seizoen voor de tijgerjacht zal zij voort aan met zes of zeven toeristen een twee- maandse reis om de wereld maken. De kosten van dit uitstapje, inclusief een gescholen tijger, bedragen zesduizend dollar; heeft men geen belangsteling om zijn krachten met deze koning van de wil dernis te meten, dan komt het reisje op „slechts" vijfduizend dollar. Tot dusver was Mary alleen als gids op getreden voor reizigers, die een tocht door de jungle wilden maken. Haar voor naamste doel daarbij was het filmen van de wildernis voor uitzendingen In het te levisieprogramma. Maar begin volgend Jaar zal zij nu haar eerste tijger vellen. Dit jaar heeft zij ook een reis gemaakt door Afrika en ze is vastbesloten, ieder jaar ook reizigers te brengen naar Kenya en Tanganyika. In dit werelddeel heeft zij overigens iets meegemaakt, dat zij nooit zal vergeten- Op zekere nacht hoor de zij een vreemd geschuifel langs haar tent. Zij waarschuwde in doodsangst haar reisgezellen, die naar haar olielamp wezen, die lekte. Ze hadden bet grootste plezier. Geheel verbouwereerd trachtte Mary weer zo snel mogelijk in slaap te komen, Twee nacfatep late? herhaalde zich poets wilden bakken, deed of ze niets hoorde en draaide zich rustig om en sliep verder. De volgende ochtend, toen ze haar tent verliet, zag ze haar medereizigers ge bukt staan over de verse sporen van een reusachtige luipaard, die 's nachts door de honger gedreven, een bezoek aan hel tentenkamp had gebracht. fc x, gjjxg y^-> V roepsverdeling. Het relatieve aandeel van de landbouwarbeiders in het totale ar beidspotentieel zal in de landen van de Euromarkt waarschijnlijk dalen van 20 tot 15 pet. en in ,,de zeven" van 10 tot 6 pet. Het grootste gedeelte van de ar beidskracht, die ter beschikking komt door de migratie uit de landbouw en door de bevolkingstoename, zal worden geab sorbeerd door de diensten verlenende be drijven. waarvan de vraag naar arbeids krachten gedurende deze periode waar schijnlijk met 30 pet. zal toenemen. Vol gens het overzicht zal dit de mogelijkhe den om in de industriële sector de werk gelegenheid op te voeren aanzienlijk be perken. De vooruitzichten om de indus triële produktie op te voeren schijnen evenwel veel belovend te zijn. aangezien de produktiviteit in de "Westeuropese In dustrie nog slechts ongeveer de helft be draagt van die in de Ver. Staten. Dc 31-jarige mevrouw Th. van der Poel- j Bax uit Sasscnheim, die zich met haar man en vijf kinderen op het strand te Noordwijk bevond, is bij het baden in zee ter hoogte van het Palace Hotel ternau wernood aan dc verdrinkingsdood ont snapt. Mevrouw Van der Poel, een goed zwemster overigens, geraakte in moeilijk heden en riep om hulp. Dit trok de aan dacht van een jonge Duitse gast, Carl Nager, 17 jaar oud en wonende te Krefeld. Hij begaf zich onmiddellijk te water en had, toen hij de zee inrendc, nog de te genwoordigheid van geest andere baders te alarmeren. I Carl Nager, een uitstekend zwemmer. 1 begaf zich tot kinhoogte in zee en wist door op te springen de vrouw boven water te houden, tot hij assistentie kreeg van twee andere zwemmers. Prachtig gehol pen door deze beide heren, bracht Nager de reeds bewusteloze mevrouw Van der Poel op het strand. Een ter plaatse aan wezige Duitse dokter verleende eerste hulp aan het slachtoffer, dat vee] water had binnengekregen, maar na toepassing van kunstmatige ademhaling weer spoedie Mi kennis kwam In do politiepost werd zij verder op verhaal gebracht. Later ir do middag kon zii per auto met man er kinderen naar huis terugkeren. Fen woord van hulde aan Carl Nager voor ziin kor daat en moedig optraden bij deze door d" sto-ko stroming zeker niet van gevaar onthiote redding, is volkomen op zijn nlaats. Met ingang van juli 1960 zullen schepen met een diepgang van elf meter het Suez kanaal kurunen passeren; aldus eem mede deling van de directie van het kanaal. Men blijft doorgaan met de verbetering van het kanaal en als de huidige plannen zijn uitgevoerd, zal het voor schepen met een diepgang tot 13,5 meter mogelijk zijn door het kanaal te varen. 590722 Met een hoofd vol plannen is de bekende lekcnspelregisseur Anton Sweers naar de West vertrokken. Hij maakt de reis met het m.s. Willemstad. Tot september zal de heer Sweers die door de Sticusa uit gezonden ls. door Suriname en de Neder landse Antillen reizen Op de valreep heeft hij er ons iets over verteld. „Het is een oriëntatie-reis. Ik moet nagaan of er in Suriname de mogelijkheid bestaat met dc Surinamers een religieus massaspel op te voeren. Op Aruba en Curacao ga ik kijken of er niet een lekenspeltournee te organi seren is". Anton Sweers die met duizenden in Ne derland bekend is meestal degenen, die onder zijn leiding in de jeugdbeweging of passagiers aan boord kennis te maken „Met deze mensen moet ik praten", zegt hij, „dat zijn misschien straks de medespe lenden van het spel. Ik heb nu al een Su rinaamse kerkmusicuc ontmoet die in Ne derland op een beurs muziek heeft gestu deerd en nu terugkeert. In het spel dat ik voor het volgend voorjaar in mijn achter hoofd heb. zou hij een waardevolle kracht kunnen zijn" Door al deze drukke bedrijvigheden viel het niet mee om nu eens rustig over ziin vele plannen te praten. Het werd ecn springerig gesprek „Er is ip Suriname niet zo maar een organisatie met enkele honderden mensen waar ik heen kan stap- D P®n en kan zeggen: zullen wij nu eens to- ln ander verband toneel hebben gespeeld neel gaan spelen? Maar de Sticusa wil de beleefde ook aan boord van de Willem stad weer verrassende ontmoetingen met bekenden van vroeger. Bovendien had hij zich tot taak gesteld, zo leek het wel, om in de korste keren met alle Surinaamse Mary Hurn en een van haar mederei zigers bij een tijger van 250 kilo, die door de maharadja van Behar werd gescheten lekcntoneelgedachte in de West levend maken. Dat moet ook kunnen. Deze men sen hebben gevoel voor expressie". Het blijkt dat Sweers in januari waarschijnlijk naar de West zal gaan om de repetities ter hand te nemen „op voorwaarde ten minste. dat deze oriëntatiereis gunstig uit. valt. Ik kan er nu niet langer dan tot sep tember blijven want ik moet bijtijds in Nederland terug zjjn voor de voorberei ding van nns jubileumcongres. Ons Lee- kcnspcl viert dit jaar zy'n zilveren be- staansfecst en wij willen in december met ecn degelijk werkcongres voor dc dag ko- men". Op de Antillen moet hij andere mogelijk heden bekijken. Hij wil een tournee voor enige jonge Antilliaanse onderwijzers or ganiseren Als leraar aan de aartsbis schoppelijke kweekschool in Hilversum heeft Sweers deze jonge mensen al met de grondbeginselen van dc toneelkunst ver trouwd kunnen maken. Met een repertoi re van enkele eenvoudige spelen onder zijn regie willcn deze onderwijzers deze spelen onder de aandacht van dc Antil liaanse bevolking brengen. „Ik heb als le- kenspeler ervaren hoezeer dif kan bijdra gen tot de verbreiding van het toneel uit liefhebberij Voor de volkscultuur ls goed verbreid lekcntoncc) ongelooflijk belang rijk" Een stapel manuscripten in zijn bagage onthulde ons. dat de regisseur als alles naar wens verloopt met de Surinamers een groot spel van Albert Helman wil spe len. „Ik hoop met de Sticusa, dat de be reidheid en de mogelijkheden daartoe aan wezig zijn. Het is een prachtig, aangrij pend spel, met allerlei Surinaamse trek ken doorweven". Een juwelier in Londen is door twee overvallers geboeid en beroofd. De die ven lieten de man, die ze een prop in do mond hadden gestopt, in zijn winkel ach ter. Hij werkte zich overeind, wist jjij zijn telefoon te komen, draaide met een potlood in de mond het alarmnummer van de politie, 3 x 9, en sloeg toen mei zijn hoofd op het bureau het morsesein SOS. De politie achterhaalde via de cen trale het telefoonnummer en verloste de juwel'pr b!men enkele minuten. Er bleek voor 2C gulden geroofd te zijn. Bij de Uitgeverij Forehoilte, Voorhout/ Desclée de Brouwer, Brugge verscheen een nieuw jongensboek van de Vlaar- d'ingse schrijver Arie van der Lugt. Het spannende verhaal speelt zich ditmaal niet in R'daim of Antwerpen af, maar op de Waddeneilanden en gedeeltelijk nog wel langs de kust van Borkum. Het is een boek, dat elke jongen van twaalf tot vijftien jaar graag op vakantie zal mee nemen. Aardige tekeningen van Hans Bor- rebaoh verluchten het en de kleurige om slag maakt het nog aantrekkelijker. De astronoom Fred Hoyle heeft een bock geschreven, getiteld „De donkere wolk". Het gaat niet over Indianen, maar de handeling vindt plaats in het heelal. Het is populair wetenschappelijke fictie, in bijzonder romantische vorm verwerkt. Deze astronoom heeft niet alleen de ster ren. maar ook de mensen goed bekeken en schreef daardoor een boek, waarin men interessante typen ontmoet. Hij sug gereert ons, dat de wereld het best door de mannen van de wetenschap geregeerd kan worden, geeft de lezer voorts een goed inzicht in de problemen van*het ge bruik der atoomwapenen. Hollandia-Baarn heeft het uitstekend uitgegeven, in een fraaie band en een pakkende omslag. We vestigen hier nog eens extra de aandacht op de Trevor Trilogie, waarin drie van Trevors beste romans zijn sa mengevoegd tot een handzaam boek. Het zijn „Tussen vuur en water", „De slag om Engeland" en „De Invasie", waarvan te voren reeds een aantal herdrukken ver schenen is, wel een bewijs dat deze Engel se schrijver in ons' land een uitgebreide lezerskring heeft gevonden. Hij vertelt trouwens over dingen, waarvan de mees ten onzer gedurende de oorlog door het gebrek aan kranten en andere voorlichting onkundig zijn gebleven. Voor geestelijk volwassenen aanbevelenswaardige lectuur. De uitgeverij Querido. Amsterdam, zond ons weder een aantal van haar eminente Salamander pocketboeken, stuk voor stuk belangrijke werken in onverkorte uitga ve, sommige zijn meesterstukken uit de wereldliteratuur. Daar is b.v. „Het Slot" va<n Franz Kafka. Van Somerset Mauigihan is er „Julia, de roman van een actrice". Wat het populair wetenschappelijke be treft, zijn het „Sneller dan het geluid", door B. v. d. Klaauw, waarin 'n overzicht wordt gegeven van de nieuwste vlieg tuigen. ook van die. waarmede thans de drempel van het heelal wordt overschre den. Wat dit pocketboek dubbel waarde vol maakt, is de kleine lexicon, welke er aan is toegevoegd, en waarin men korte resumé's over mensen en dingen kan na slaan. Het boek behoort tot de geïllus treerde Salamanders, evenals de twee delen Mensenwerk 1 en Mensenwerk II, geschreven door dr. ir. R. J- Forbes, waarin de ontwikkeling van de techniek van het begin af aan beschreven wordt op 'n 'heldere en pakkende wijze. Hier door zijn deze boeken een waar stan daardwerk geworden, dat elk technisch aangelegd of ingesteld lezer ten zeerste zal interesseren. Ook hier lexicons en tal rijke goede illustraties, zodat men eigen lijk niet begrijpt, hoe dergelijke werkjes voor zulk een betrekkelijk lage prijs kun nen geleverd worden. „De wereld heeft twee aangezichten" een bloemlezing van H. Nieuwenhuys van proza en poëzie van 1700 tot 1880, alsmede „De nieuwe volwas senen". door J. Goudsblom, zijn voorbeel den van ontspanningslectuur, die vooral in deze vakantietijd door velen gewaar deerd zullen worden. We ontvingen van de Uitgeverij Kosmos te Amsterdam een „Wat moet ik zeggln en hoe zeg ik het", in het Zweeds, een handig boekje, dat men in een zijzak steekt en gemakkelijk voor de dag kan halen Het iis tevens voorzien van een uiterst praktische woordenlijst...

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 6