Ie VERKOOPSTER VERKOOPSTER AANK. VERKOOPSTER De manier van theezetten! Douwe Egberts theezakjes Terreinenkwestie blijft een groot probleem Vorming van priesterstudent Reclame Tussen school en jeugdbeweging is meer samenspraak wenselijk f Kampioenen MUREN STORTEN IN Jaarverslag KNVB afd. Rotterdam Ledenaantal dit jaar gestegen Maakt Tonny had geluk Te veel argwaan over en weer Beschaafde, intelligente dames, 3 AVOND- WERKSTERS Zet nu thee op de nieuwe manier met Pickwick Theezakjes groot formaat, de dubbele zakjes, die snel een maximum aan smaak en geur geven. Plet staat bovendien zo keurig en verzorgd. maa or Waalsdorpervlakte wordt waterwingebied Gehoorzaamheid graadmeter van roeping voor Uw zaak Overboord maar gered RAPPORT KATHOLIEK PEDAGOGISCH CENTRUM Hart van Brabant N S C WOENSDAG 22 JULI 1959 PAGINA 8 A. JUNGERHANS N.V. Prijs gebonden f 8.90 Vraagt uw winkelier! Dit zijn de voordelen: ct per doosje van 20 stuks Militairen zullen het terrein verlaten Nieuwe oliebuisleiding van Perzische Golf naar Haifa Grote investering van buitenlandse financiers de grootste tentoonstelling ooit gehouden in Zuid Nederland. jn het prachtige Leypark in TILBURG Met grote droefheid geven wij U kennis dat na een smartelijk geduldig gedra gen lijden, voorzien van de Genademiddelen der H. Kerk In de leeftijd van 53 jaar is overleden, mijn In nig geliefde Vrouw, onze lieve zorgzame Moeder en Behuwdmoeder, Mevrouw CORNELIA MARIA BARTELS geb. Jonker Namens ons allen: F. J. Bartels Amsterdam-Z., 21 Juli 1959 Uithoornstraat 38" Frofundis donderdagavond van 8-9 uur thuis. De Uitvaartdiensten wor den gehouden vrijdag 24 Juli In de parochiekerk van de Heilige Thomas van Aquino, Rijnstraat. De Hei lige Missen om 7.30. 8.25 en 10.00 uur. waarvan te 10 00 uur de gezongen Heilige Requiemmis, daarna de be grafenis in het familiegraf te 11.15 uur op het R.K. Kerkhof Buitenveldert, Am- ste'lveenseweg. Vertrek van de kerk 10.45 uur. die het prettig vinden kwaliteitsproducten te verkopen, nodigen wij uit te solliciteren naar een functie als: (leeftijd min. 18 jaar). Ervaring op het gebied van huishoudelijke en luxe artikelen strekt tot aanbeveling, doch is niet noodzakelijk. U kunt dagelijks van 10—12 en van 2—5 uur terecht. Voor andere tijden gelieve U een telefonische af spraak te maken met de afdeling personeelszaken telefoon 11.75.00 (7 lijnen). COOLSINGEL (hoek Binnenweg) ROTTERDAM GEVRAAGD voor direct Werkuren: dagelijks 17.00-21.00, 's-zaterdags: van 12.30-16.30. Aanmelding: Centraal Diergeneeskundig Insti tuut, Prof. Poelslaan 35, Rotterdam (W.). Een partij wandtegels 15 x 15 cm. kleur ivoor 15 Cf stuk voor keu ken en douchecel. Mariastraat 1, tel. 62959. Bruidsfoto reportage in kerk en stadhuis en thuis. Des morgens gemaakt, des avonds gereed. Fo to K. van Vuuren, Hoogstraat 106, Schiedam. Locostar rijwielen van Locomotief- rij wielfabriek, v. a. 135.- Ook gem. bet. Motor- én rijwielhan del Engelen Celsiusstraat 4t2. hoek P. K. O. Laan. Schiedam. Moffelen van rijwielen, gedemon teerd, gemonteerd met bijleve ring van nieuwe kettingkast, spa ken, spatborden en jasbescher- mer 40,-; Frans Waltman, Rot- terdamsedijk 240, tel. 68948. Huurt voor uw feesten etc. mo derne klapstoelen en tafels, glas. werk, kop en schotels, koffieke tels 10 liter enz. Bij de le Schie- damse Verhuurinrichting Simon Rosman, Frans Halsplein 43-45, tel 65800. Schoonmaak! Schoonmaak! Laat nu uw haard vakkundig schoon maken! Prijzen vanaf 6.50. Spe cialisten op dit gebied N. V. „Ro- la", haardenfabriek afd. Rolista Noordvestsingel 8*9, tel. Schoonmaak! Schoonmaak! Laat nu uw oliehaard of kachel vak kundig schoonmaken. Oliespecia listen N. V. Rola, afd. Rolista, Noordvestsingel 89. tel. 68783. Schoonmaak! Schoonmaak! Laat nu uw schoorsteen elektrisch ve gen geen roet of stof meer Eiektr. schoorsteenveegbedrijf „Rolista", Noordvestsingel 89, tel. 88788. Dekens overtrekken met sier- steek, zijden, satinet, ook rotan- stoelkussens. Dekenovertrekkerij le Pijnackerstraat 10 v. d. Snel- lemanstraat tel. 40051. Bruidstoiletten geh. compleet v. a 40.- moderne zwarte herenkle ding, gi'ijze hoeden, nieuw ge vestigd: kledingverhuur „Broad way", Rotterdam, Hoogstraat 53- 128*731. Vlaardingen Kuiperstraat 110-6227. 14 dagen gratis op proef alle mer ken televisies compleet geplaatst. Min. 1ste betaling. Verder 7.- w eigen techn. dienst, tel. K. 1800-123153 tot 6 uur. Ook radio s en bandrecorders. Zeven Joodse filosofen vinden de weg naar Christus: Henri Bergson, Max Picard, Edmund Husserl, Paul Landsberg, Max Scheler, Adolf Reinach en Edith Stein. Met een voorwoord van Jacques Marilain. Een standaardwerk, dat elke ontwik kelde leek met Interesse zal lezen. in de boekhandel verkrijgbaar N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD HAARLEM MiNO 1753 Geen theebladeren in de theepot of in de kopjes. Geen theezeefje meer nodig. 1 Het theezakje blijft boven in de theepot drij ven, waar het water het heetst is. Daardoor trekt de thee beter af. 2 leder zakje bevat 'n precies afgepaste hoe veelheid. U heeft steeds thee van dezelfde iterkte. 3 ieder zakje is gevuld met de bekende fijne Engelse Pickwick melange. De fijne geur van Pickwick Thee blijft het beste bejehermd, als u de theezakjes in een trommeltje bewaart Secretaris-Penningmeester van de K.N.V.B. afd. Rotterdam, Jaap Keur die voor een groot gedeelte van hel jaar te maken heeft met wedstrijden, uitslagen en andere affaires op sport- niveau. heeft zelf ook een privé- competitie. De heer Keur probeert na melijk om ieder jaar als eerste van de afdelingen het jaarverslag te publice ren en ook dit jaar is hij er in ge slaagd om de eerste te zijn. Eén groot bezwaar spreekt uit dit jaar verslag en het geldt de samenstelling van het Rotterdamse elftal voor de wedstrijd tegen Antwerpen, het voorspel voor de „derby van de Lage Langen". De K.N.V.B. heeft het afgelopen seizoen voor het Nederlands Elftal, het B-elftal en het junioren-team niet minder dan 12 spelers opgeëist, waardoor de ploeg, die nu de groenwitte kleuren verdedigd lang niet de sterkste vertegenwoordiging van de Maasstad was. hetgeen ook zijn weerslag in de belangstelling ondervond. De afd. Rotterdam heeft grote plannen voor de vorming van jeugdleiders en voor alles wat met de vorming en opvoeding van onze jonge voetballers te maken heeft, maar Jaap Keur is de mening toe gedaan dit vormingsprogramma niet te moeten overloden. Het afgelopen seizoen namen 674 juniorenelftallen aan de com petitie deel. Om nu 674 leiders voor hun taak op te leiden is bepaald geen kleinigheid. De bestuursleden in de verenigingen In de afdeling blijken dun gezaaid te zijn en veelal, aldus constateert de heer Keur. zijn het de ouderen die alle taken op hun schouders nemen. Men vraagt zich soms af. of de jongeren niet beschaamd zijn, maar heel vaak accepteren die deze ver keerde gang van zaken als iets heel ge woons." De terreinenkwestie is nog steeds een probleem dat stimulerend voor grijze haren werkt. Vooral op Zuid is de toe stand zorgelijk. Aan de Kromme Zand weg zullen enige nieuwe velden komen, maar dit betekent nog geen winst, aan gezien de terreinen aan de SmecUand- sedijk eerlang zullen gaan verdwijnen. Sparta zal zijn velden aan de Laan- slooitseweg moeten prijsgeven, maar ontvangt hiervoor waarschijnlijk een compensatie door de uitbreiding op Laag Zestienhoven. Ook de velden wel ke verloren gaan als Toepad verdwijnt zullen elders terugkomen. De K.N.V.B. afd. Rottterdam heeft een stijging in leden gehad in vergelijking met vorig jaar. Er zijn momenteel 36727 leden tegen 35072 in het 'vorig jaar. Gespecificeerd is dit: Afdelingsverenigin gen: seniorenleden 9293 (v.j. 8967); junior- leden 2398 (v.j. 2325); K.N.V.B.-vereni gingen: seniorleden; 16287 (v.j. 15009) juniorleden: 8749 (v.j. 8771). Aan de competitie werd deelgenomen door in totaal 1445 elftallen: 574 's zon dags, 197 's zaterdags en 670 in de junio renafdelingen (vorig jaar resp. 545, 178 en 589 elftallen). De heer Keur besluit zijn jaarverslag met zijn dank uit te spreken aan allen die de competitie van '58-'59 tot een goed lo pende organisatie hebbbben gemaakt en in het bijzonder gaat zijn erkentelijkheid uit naar de gemeentelijke autoriteiten, de scheidsrechters, de consuls, de bestuursle den én de spelers zelf. (Van onze Haagse redactie) Na verloop van tijd zullen de militaire gebouwen op de Waalsdorpervlakte in Den Haag worden gesloopt. Het vrijgekomen duingebied zal met uit de Lek aangevoerd rivierwater worden geïnfiltreerd. Zo zal de W a als dorper vl ak te worden opgeno men in het duingebied dat door de Haagse Waterleiding wordt gebruikt voor de wa terwinning. De fusilladeplaatsen zullen niet worden geschonden en het nationale monumenj ter nagedachtenis van de on der de Duitse bezettig gevallen verzets strijders zal bereikbaar blijven. Dit is gebleken bij de behandeling door Gede puteerde Staten van ZuidHolland van een aantal bezwaarschriften tegen bet nieuwe Wassenaarse uitbreidingsplan. De H. Congregatie voor de Semina ries en de Universiteiten heeft in een schrijven aan alle bisschoppen op de we reld gewezen op de betekenis van de gees telijke vorming van priesterstudenten op de seminaria. In de brief, die als datum van uitgave 5 juni. het feest van het H. Hart, draagt wordt het leven van de H. Pastoor van Ars als voorbeeld genomen, om enige beginselen van de Kerk betref fende de vorming van priesterstudenten nader uiteen te zetten. Vooral de directeuren en de geestelijke leiders worden er in deze brief op gewe zen, de priesterstudenten, vooral hun, die vlak voor hun wijding staan, uitvoerig het wezen van het priesterschap, het doel van de priesterlijke zending en de middelen van apostolaat onder het oog te brengen. Door de invloed, die de seminarietijd op het latere leven van de priester uitoefent, moet op het onderricht in de betekenis van de openbaring de grootste nadruk worden gelegd, zoals de kerkvaders en het kerke lijk leerambt deze openbaring hebben uit gelegd. De deugd van gehoorzaamheid wordt in het schrijven een van de voornaamste pijlers genoemd, waarop de vorming van de seminaristen gebaseerd moeten zijn. Juist in de tegenwoordige tijd, waarin naast een onbegrensde onafhankelijkheid meer gelden, is de deugd van gehoor zaamheid voor de priester van het grootste van oordeel en handelen, geen normen belang. Helaas, aldus het schrijven, zijn ook in de kerkelijke opvoedingscentra experimen ten ingevoerd, die te veel initiatief aan de leerling zelf overlaten. Men probeert m»n of meer heimelijk, de criteria van de zgn. zelfvorming toe te passen. Daar tegen heeft de congregatie voor de semi- raries en universiteiten reeds meer malen moeten ingrijpen Deliswaar zijn de pogingen, om het verantwoordelijk heidsgevoel. de vaardigheid van oordeel en de initiatieven bij de leerlingen aan te kweken juist en billijk, maar de opvoeder mag hierbij niet zijn positie can chef uit het oog verliezen en in het oog houden, dat slechts door een strenge opvoeding sterke persoonlijkheden worden gevormd De graad van gehoorzaamheid is als het ware de graadmeter voor de roeping tot het priesterschap. Toen gisteravond de 17-jarige Tonny Hoogendoorn (Assendelftstraat, Rotter dam) aan boord van zijn schip de kust vaarder Veenenburgh de Waterweg op voer was hij zijn avontuur bijna al weer vergeten. 's Middags had hij een twintig minuten in zee gelegen, nadat hij van zijn schip ter hoogte van het lichtschip Hinder in het water was getuimeld. Tonny had de aandacht proberen te trek ken met fluitenmaar het werd niet gehoord. Vervolgens had hij zijn broek en zijn schoenen uitgetrokken en was gaan zwemmen, maar de stroom zette hem steeds weer terug Hij kon het lichtschip Hinder zien en gelukkig zag men hem op het lichtschip ook. Een vlet toet vijf roei ers pikte hem op maar toevallig kwam toen ook net een betonningsvaartuig langs en ook zijn eigen kustvaarder, waar men hem miste, was teruggekomen. Roeiers en vlet wei-den aan boord genomen van het betonningsvaartuig en Tonny ging terug naar de kustvaarder. Of hij bang was geweest? Gisteravond op de kade zei Tonny: niks hoor. het wa ter was lekker.... De regering van Israël en een groep financiers onder leiding van de bankier Baron de Rothschild te Parijs hebben een overeenkomst getekend inzake de voltooiing van een 16 inch buisleiding van Elath aan de kop van de Golf van Aqaba in de Perzische Golf naar Hai fa aan de Middellandse Zee. De leiding zal jaarlijks 5,8 miljoen ton ruwe olie kunnen vervoeren. In het begin zullen er echter slechts 1,7 mil joen ton per jaar door de leiding wor den gepompt, welke hoeveelheid in maart 1961 zal stijgen tot 2,9 miljoen ton per jaar. De thans getekende overeenkomst voorziet in de investering van ruim 7 miljoen pondsterling. Dit zal de groot ste investering zijn, <Jie tot dusverre door buitenlandse financiers in Israël is gedaan. De buisleiding zal óp l'juli 1960 door de regering van Israël worden over gedragen aan de Tricontinental Pipe lines Ltd., die een concessie voor 49 jaar heeft. Gedurende de eerste 15 jaar zal de regering garanderen, dat het verbruik in Israël 1,5 min ton ruwe olie per jaai zal bedragen. Ook zal zij de tarieven voor het vervoer van de olie door de buisleiding garanderen. Door deze garanties zal de investering een j netto-inkomen van minstens 8 pet. op- j leveren.- (Van onze onderwijsredacteur) „Zonder overdrijving kan men spre ken van een probleem scliool-jeugdbe- vveging. Er valt een uit elkaar groeien van school en .jeugdbeweging te consta teren, zell's tot aan een zekere vijandig heid toe. Hierop wijst bijvoorbeeld het geharrewar, dat vaak in de praktijk be staat tengevolge van een conflict tus sen huiswerk en vrije tijd, tussen inte resse voor de school en voor de eigen club. Een gesprek op hoog niveau tus sen al degenen, die verantwoordelijk heid dragen voor de opvoeding van de jeugd, bijvoorbeeld de Katholieke Jeugdraad, de Nationale Ouderraad, de Contactraad voor het Katholieke Onder wijs, de N.K.S. enz. moet van groot be lang worden geacht." Aldus wordt ge steld in een rapport van een commissie, die in opdracht van het Katholiek Pe dagogisch Centrum een onderzoek heeft ingesteld aangaande de verhouding „school-jeugdhoweging". In de commis sie hadden zitting: G. Adriaansen S.J., mej. A. v.d. Berck, E. Pelosi S.J. en Th Scholte. In de vorm van twijfel leeft thans in vele milieus de vraag of er een eigen taak is voor de jeugdbeweging, zo zegt het rapport. Van de zijde der jeugdbe weging kan men hierop gemakkelijk antwoorden, dat men dan maar eens in de praktijk moet gaan kijken, doch hier mee alleen wordt de vraag niet opge lost. De jeugdbeweging zal duidelijk moeten maken, voornamelijk door het enthousiasme van de jeugd zelf, dat zjj op het ogenblik nog een recht en reden van bestaan heeft. Opgèmerkt wordt intussen, dat er een belangrijk verschil is tussen de jeugdbeweging van en voor jeugdigen onder de zeventien en van en voor ouderen. Men zal moeten er kennen, dat er nog(?) veel jeugdbewe ging is onder de .jongeren en men zal ook moeten bedenken, dat het ontmoe ten of ervaren van jeugdbeweging in zijn omgeving niet zo opvallend en in het oog lopend is als veertig jaar gele den. Naar het oordeel van de commissie is het de opgave en tevens de karakte ristiek van de volwassene er naar te streven, voldoende zelfbesef te hebben, zodat hij zich een eigen mening en een :igen houding kan vormen. Taak en loei van de jeugdbeweging is dan: de jeugdigen door spel en met behoud van 'iet spel te helpen groeien in deze rich- ing. Kan de schooi dit ook niet doen? Niemand zal blind zijn voor het grote aantal schoolclubs en er is reeds hier en daar een streven merkbaar om de kernvakken over te brengen naar de echtend, zodat er in de middag ruimte is voor vrijere activiteiten. Ofwel: men •eserveert een bepaalde dag in de week, bijvoorbeeld de zaterdagochtend voor dit doel. Is het niet eon winst, dat de jeugdige leerlingen praktisch geheel worden opgenomen in de schoolge meenschap en niet „verueeld" worden, doordat naast hun school nog een ande re gemeenschap, die van de jeugdgroep, beslag op hen legt? Hier komt men aan de principiële vraag naar de taak van school en jeugd beweging. Behoort het tot de taak van de school, eer leefgemeenschap te zijn? In schoolkringen wordt deze laatste vraag veelvuldig bevestigend beant woord. Het rapport maakt hierbij echter de volgende kanttekeningen. Ten eerste: iiiiiiHiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitHiiiiiiiiiuiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiniimtiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuitiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiii iiiiiiiMiiiiiiimiimiiiiimiiiiiiiiiiimiiiiiitiiiiiMiifiHiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiimiiiiiiitiiiiiimiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiii verband van de school en dat het aiv derzijds wenselijk zou zijn, bij het para- scholaire ruimte te laten voor de jeugd beweging. Met deze conclusie bedoelt de commissie tot uitdrukking te bren gen, dat de vrije-tijdsbesteding niet uit sluitend onder leiding en misschien wel onder druk van de school dient te ko men, maar dat zij ook plaats moet kun nen vinden in «le sfeer en de mentaliteit van eigen clubs, c.q. het door de jeugd zelf gekozen jeugdbewegingsverband. Men maakt zich niet de illusie, dat met deze conclusie de moeilijkbeden van de baan zijn. Zonder al te veel over- hoe prettig de verhouding tussen de leerkracht en de leerling ook moge zijn, het blijft een verhouding van gebonden heid en een bepaalde vorm van autori teit. De vraag lijkt gewettigd of de jeug dige zich geheel van deze verhouding zal kunnen losmaken, wanneer hij de leerkracht in een andere situatie ont moet. Sommigen stellen voor, dat men jeugdleiders aantrekt en deze een jeugdbeweging laat leiden in schoolver band. Daarmee wordt het bezwaar ech ter slechts ten dele ondervangen, aange zien er zeker voor het gevoel van de jeugdige een rechtstreeks verband zou bestaan tussen de school en de jeugd leider. Nog veel voornamer is een twee de punt. Is het voor de jeugdigen niet veel meer vormend wanneer zij zich vrij kunnen bewegen in een eigen, „elf gekozen en zelf gewilde club? Vervol gens wordt ér op gewezen, dat ieder, die zelf lid is geweest van een intens geleefde schoolgemeenschap weet, dat het gevaar van een zekere kastegeest, van een isolement niet denkbeeldig is. De eigen, vrij gekozen club met leden, die niet tot de leerlingen van eenzelfde school beperkt blijven, geeft een betere kans op normale uitgroei, met name juist in het sociale vlak. Hiertegenover moet erkend worden en het valt te be treuren, dat ook sommige clubs of groe pen uit de jeugdbeweging blijk geven van een exclusivisme, dat in strijd is met een gezonde uitgroei van de jeugd. Bovendien is de commissie niet blind voor het feit, dat de belangstellings sfeer van scholieren (dit geldt uiter aard vooral voor het voortgezet onder wijs) in en rond de school gelegen is en dat het daardoor soms moeilijk kan zijn om in een andere club te leven wanneer daar nooit de „belangrijker" dingen van de school aan de orde komen. Een en ander overwegend, komt de commissie tot de uitspraak, dat ener zijds niet alles parasehnlair gemaakt moet worden binnen het inslilutionele 1 drijving zou men kunnen stellen, dat aan beide zijden, zowel bij de jeugdbe weging als bij de school, vaak een do sis argwaan aanwezig is. Men zou zelfs kunnen stellen, dat in onderwijskringen vaak een uitgesproken aversie bestaat om met de jeugdbeweging in contact te treden. Van de school uit beschouwt men de jeugdbeweging in veel gevallen zoal niet als volmaakt overbodig en uit de tijd, dan toch als een gevaarlijk di lettantisme op pedagogisch gebied en bovendien in de praktijk als een rem voor de schoolresultaten van haar vu rigste aanhangers. Ook gebeurt het wel, dat jeugdleiders zich onheus of laatdun kend uitlaten over leerkrachten. Van de andere kant ziet de jeugdbeweging in de praktijk de school vaak als een no deloos tegenwerkende macht, die wei nig begrip heeft noch welwillende waar dering voor wat de leiders en leidsters voor de jeugd trachten te doen. Zij voe len zich soms beschouwd als goedmoe dige dwazen met een niet altijd onge vaarlijke hobby. Bovendien voelen de leiders, dat de school ih deze een machtspositie inneemt, die het werk van de jeugdbeweging soms zeer sterk kan bemoeilijken. Het is duidelijk, dat men geen stap verder komt zolang der gelijke zwaarwegende grieven bestaan en soms helaas ook bestaansrecht heb ben. Voor een praktische oplossing van het vraagstuk lijkt de commissie daar om een eerlijk en onbevooroordeeld con tact van beide partijen op alle niveaus sine ira et studio absoluut vereist. Het rapport geeft een aantal suggesties om dit contact te bevorderen. In het alge meen is de commissie van het K.P.C. van oordeel, dat een contact tussen school en jeugdbeweging des te vrucht baarder zal zijn indien niet zozeer ge- sproke- wordt over wederzijdse be- voogrihrden, maar vooral over de ge meenschappelijke bezorgdheid voor de jeugd. Industrie, huishouding, sport, sociaal leven, onderwijs, kunst. Uitgaanscentrum, geopend tot 2 uur 's nachts. Openluchtdancings. Elke dag ècht-zuidelijke festivi teiten. Hèt toeristisch evenement van deze zomer! Toegang fl.75, kinderen (tot 10 jaar) en militairen f 1.-, groepen (min. 30) f 1.40, spec. N.S. retours op alle be langrijke stations. ATLAS een vorstelijke KOELKAST prijzen vanaf fl. 440.- g

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 8