Grandioos besluit van Kaagweek Spannende eindstrijd Regenhoogklasse K.Y.P. neemt stand van de bezitsvorming op 's Lands Kroniek 1 DE EILANDER in Reeds 335 spaarregelingen met 200\000 deelnemers Honkbalnegental tegen Italië en Duitsland Autoreden zonder rijbewijs WKËÊÊÈÊÊÊÊÊÊ V B DONDERDAG 23 JULI 1959 hhp Vijftig miljoen gulden Nederlandse „Flyings winnen in Engeland Bloemencorso zonder kwekers Leersum en Doorn twee goede buren Evenement yvoor Midden-Nederland - j Jonge honkbalcracks in Babe Ruth-toernooi Op 4 x 200 m vrije slag Nieuw wereldrecord van Japanse ploeg Spanjaard zwemt over Straat van Gibraltar Wereldkampioen degen Rus Khabarov klopt Engelsman Jay Voor Zandvoort Belgische ivielerploeg zonder Tourhelden Flamingo's tegen Denemarken Competitie K.N.Z.B. voor eigen woningen Om jeugdschaaktitel Westduitser Clemens boekt nieuwe zege Tennisploeg tegen Engeland Na conflict met B.V.V. Surinamer Johnson in gelijk gesteld Stolker wint in België ROMAN VAN DE LOKKENDE ZEE door KLAAS TOXOPEUS Stunt van Groningse importeur Op Enkhuizerzand Plezierkotter in nood Vijf schipbreukelingen gered Mevr. Mary v. Eeghen- Boissevain overleden Courses Wassenaar t Do laatste dag van de Kaagweek m. akte geen uitzondering. Opnieuw bleek het pr^htig zeilweer en daar mee was de 39e Kaagweek wel een van de mooiste die er ooit geweest is. In het teken van de belangstelling stonden vooral die klassen waarin de spanning nog niet gebroken was. Dat waren .de Vrijheidsklasse en de Regen bogen. En zoals verwacht, werden het enerverende races. De drie kansheb bers voor de hoofdprijs in de Vrij heidsklasse voeren toevallig in de zelf de groep. Aanvankelijk lag Jan de Vries voor, maar toen de wind iets sterker werd kwam Bouw van Wijk on weerstaanbaar naar voren om de hoofdprijs op te eisen. Weihorst die als derde door de lijn ging werd uitgeslo ten. omdat hij met zijn Spinnaker de finishboei raakte. In de Regenboogklasse waren er twee kanshebbers en ook deze zaten in dezelfde groep. De Fries E. K. Hoekstra leidde aldra het veld en niets scheen hem van de eindoverwinning te kunnen afhouden, want Hofland lag in de achterhoede. Gedurende de wed strijd kwam Hofland moeizaam steeds meer naar voren, maar voor iedere plaats moest hij vechten vooral wan neer het een Fries betrof. Intussen lag ir. G. A. Bakker in tweede positie ver achter Hoekstra. In de laatste ronde evenwel kwam er plotseling gang in het veld en ir. Bakker slaagde erin vlak voor de finish boord aan boord te komen. Volkomen gelijk lagen de jachten met de ballons bij. Ir. Bakker had evenwel bij het aanlopen van de finish de binnenbocht en daardoor een iets kortere weg. Dit kostte Hoekstra niet alleen de eerste plaats maar ook de hoofdprijs, omdat Hofland die als vierde binnenkwam, daaraan juist vol doende had voor de eindzege. Het was een van de spannendste ,,Regenboog"-gevechten die ooit op de Kaag werd gestreden. Holland won ook de derde teamwedstrijd met 17.1 tegen 16 punten in de regenbogen zodat hier de eindzege naar Holland ging met 53.3 tegen 47 punten. In de 22 m2 klasse voor teams ging de dagzege wederom naar Friesland met 21 tegen 15 pnt., zodat Friesland in het totaal won met 62.2 tegen 46.1 punten. In de Valkenklasse voldeed G. van Schie aan de gestelde verwachtingen. In de laatste wedstrijd die gewonnen werd door J. H. de Wilde werd hij vijfde en daarmee had hij voldoende punten voor de hoofdprijs. De eindzege in de 16 m2 streepklasse ging verras send naar J. Nederveen met een klein verschil op Jan Bol, terwijl bij de Draken de hoofdprijs werd gewonnen door drs. J. Bier. Uitslagen: Holland-Friesland in de Regenboogkl: De Kaag 17.1, Sneek 16.- pnt. Eindstand: 1. De Kaag 53.3 pnt. 2. Sneek 47 pnt.. Uitslag van woensdag: 1. C. W. Kist (De Kaag); 2. E. K. Hoekstra (Sneek); 3. ir. G. A. Bakker (De Kaag); 4. G. Ooms (Sneek). Holland-Friesland in de Noord. Ned. 22 m2 kl. Friesl. 21, Holl. 15 pnt. Eindstand Friesland 62.2 pnt.; Holl. 46.1 pnt. Uitslag van woensdag: .1. M. Breu- ning, Flying Dutchman (Holl.)2. ir. A. Bonnema (Cadans) (Friesl.); 3. A. M. Faber, Maple Leaf (Friesl.); 4. mr. H. P. Linthorst Homan, Duco (Friesl.). Advertentie Van Nelle bestellen! Nationale wedstr.: Vrijheidski. A eer ste groep: 1. Rakker, B. van Wijk (Woubrugge); 2. Naatje. J. R. de Vries (Den Haag). Hoofdprijswinnaar B. van Wijk. Vrijheidsklasse A tweede groep: 1. Beata, J. F. Kesting (Utrecht)2. Neon II, B. P. Oudhaarlem (Amster dam). 16 m2 puntkl.: hoofdprijswin- naar Argus, B. Stapel (Haarlem). Pampuskiasse A: 1. Stormvogel, G. Timmer (Rotterdam)2. Westeinder, H. J. de Ruyter (Heemstede). Hoofd prijswinnaar H. J. de Ruyter. Vliegende Hollanderklasse: 1. L. Mustang, Jac. Kraan (Oude Wetering) 2. Hellcat, J. H. Verheus (Heemstede). Hoofdprijswinnaar Jac. Kraan. 12 m2 Sharpieskl.: 1. Meteor, B. Kraan (Oude Wetering)2. Spotvogel, W. Guldemond (Leiden). Hoofdprijswin naar B. Kraan. Valkenkiasse A: 1. Maaike, J. H. de Wilde (Gouda); 2. Bount II (E. Rolf van der Baumen) (Den Haag). Hoofd- prjjswinnaar Annemieke, G. van Schie (Utrecht). Drakenklasse: 1. Puzzle III, G. van Wjjk (Woubrugge)2. Vagans Semper II. C. Groot (Aalsmeer). Hoofdprijswin naar: Joy II, J. Bier (Hilversum). Regenboogkl. eerste groep: 1. Duke J. C. van der Velde (De Kaag) 2. Me teor A. Gebuis (Rotterdam). Regenboog kl. tweede groep: 1. Cadans ir. G. A. Bakker (Rotterd.) 2. Jan van Gent, E. K. Hoekstra* (Sneek) Hoofdprijswin- naar: Beneventum, J. Hofland (Rotterd.) Noordned. 22m2 kl.: 1. Maple Leaf, M. Faber (Hardegarijp) 2. Kidang, A. Wolters (Kampen). Hoofdprijswinnaar: Cadans, ir. A. Bonnema (Leeuw.) 16 m2 streepkl.: 1 .Stormy Petrel, J. Ne derveen (Rotterd.) 2. Akidi, W. van der Horst (Amsterd. Hoofdprijsw.: Stormy Petrel, J. Nederveen (Rotterd.). Finn- jolIenkl.:l. Zomerweelde, J. de Jong (Rotterd.),' 2. Pieternel, ir. H. Starke (Den Haag). Hoofdprijswinnaar: Zo merweelde, J. de Jong (Rotterd.). Olympiajollenkl.1. Glipper Sj. Haaksma (Oegstgeest) 2. All Wc ,er, Jac. F. Stap (Amstelveen) Hoofdprijs winnaar: Glipper, Sj. Haaksma (Oegst geest) Sternklasse A: 1. Frederik 2, H. van der Rest (Rijswijk), 2, Grazy, P. van der Winden (Amsterd.) Hoofdprijs winnaar Frederik 2, H. van der Rest (Rijswijk) Curagao-De Kaag teamwed strijd: Asiento 19.1 pnt. de Kaag 11 pnt. Eindstand werd 1. Asiento 71.3 pnt. 2. De Kaag 67.1 pnt. 12-Voetsjollenkl. A: I. Kaagbaby, H. M. Reyers (Sassenh.) 2. Waterbaby, A. W. Reyers (Sassenh.) Hoofdprijsw. :'Spinta. F. Daniels (Rot terd.). Iff De zeilenlhousiasten hebben aan het slot van de Kaagweek nog kunnen genieten van spannende races. De Draken onderweg. Advertentie Van Nehe bestellen! Advertentie Van Nelle bestellenl 1") De Nederlander Ben Verhagen heeft woensdag met zijn boot Daisy de derde race in het wereldkampioenschap Fly ing Dutchman-klasse gewonnen. De winnaar van de twee voorgaande wed strijden, de Italiaan Mario Capo, moest zich nu tevreden stellen met de twee de plaats. De Aldebaran van Capo ging 54 sec. na Daisy door de finish. De uitslag was: 1. Daisy, Ben Verhagen Ned) 1 uur 55 min 21 sec.; 2. Aldeba ran. Mario Capo (It.) 1.56.15; 3. Pando ra Jardine (G.B.) 1.57.32; 4. Macky, Rolf Mulka (W.Dld.) 1.57.39; 5. Yole, Tiri- eau (Fr.) 1.57.57. Na drie races luidt het klassement: 1. It. 3530 pnt.; 2. Gr. Rritt. 2752.; 3. Ned. 2208.; 4. Fr. 2053 pnt. 5. Oost- Duitsl. 1430 pnt.; 6. Denem. 1384 pnt. Ook in de andere wedstrijden tor ge legenheid van de Flying Dutchman- week in Whitestable waren de Neder landers deze derde dag op dreef. De Brave Hendrik II van H. Blok won in 1.41.56 voor de Britse Scorn van W. Da wes. De derde en vierde plaats waren weer voor Nederlandse zeilers, resp. voor Djinn van De Kat in 1.42.39 en Jonker Cabelieau II van Kalff in 1.43.37. Hoewel de K.N.H.B. dezer dagen het teleurstellende bericht ontving, dat het Engelse nationale honkbalnegental niet naar Nederland kan komen, wacht de honkballers in ons land toch enige interessante wedstrijden. De Duitse honkballers werden bereid gevonden in plaats van Engeland twee wedstrijden te spelen. Bovendien ontving de K.N.H.B. de de finitieve toezegging van Italië om in augustus in twee wedstrijden tegen Ne derland uit te komen. Behalve voor het Europese kamnioenschap is er tussen Nederland en Italië nog nooit een offi ciële landenontmoeting geweest. Ten slotte komt er ook nog een sterke meri. kaanse legerformatie uit de Franse stad Evreux een tweetal wedstrijden in ons land spelen. Het komende internationale programma ziet er nu als volgt uit: zaterdag 1 augustus te Haarlem: Ne- derland-Duitsland te Den Haag: Bondsnegental-Evreux. zondag 2 augustus te Rotterdam: Ne- derland-DuitsIandte Amsterdam: Bondsnegental-Evreux. zaterdag 22 augustus te Utrecht: Ne- derland-Italië. j zondag 23 augustus te Haarlem: Ne- derland-ïtalië. Na langdurige voorbereidingen is de zer dagen een laatste selectie-wedstrijd gespeeld om tot de keuze te komen van het Babe Ruth league-team. dat Ne derland zal vertegenwoordigen in de strijd om het Europese jeugdkampioen schap, dat van 18 tot en met 23 augus tus a.s. te Ramstein in Duitsland wordt gehouden. Zoals bekend mogen aan dit honkbaltoernoöi uitsluitend jongens van 12, 13 en 14 jaar deelnemen. Gekozen werden 5 jongens uit Haarlem, 4 uit Amsterdam, 2 uit Den Haag, 3 uit Rot terdam en 7 uit Utrecht. Als coach werd aangewezen de heer De Pierre (HHC) en als assistent-coach de heer H. W. Roerdink (TIW). De reis voor de jon gens begint op 14 augustus, want eerst zullen zij nog enkele dagen in Spang- dahlen in de Eifel doorbrengen, alwaar zij onder leiding van een Amerikaanse coach nog enkele oefenwedstrijden zul len spelen. Aan het toernooi te Ram stein nemen deel Nederland. België, Frankrijk, Spanje, Italië, Duitsland, Engeland en Lybië. De winnaar van het toernooi, die zich dus Europees jeugd kampioen mag noemen, zal in Amerika deelnemen aan het toernooi om het we reldkampioenschap. Dit Babe Ruth- toernooi is op initiatief van Amerika in het leven geroepen teneinde wijlen Babe Ruth, een der grootste baseball- spelers die de wereld ooit gekend heeft, te eren. Ook het toernooi te Ramstein wordt geheel door Amerika georgani seerd. Leersum bewijst al jaren, dat het mogelijk is een bloemencorso te hou den zonder de aanwezigheid van kwe kers. Als er maar liefde voor de bloem en burgerzin bestaan. Zonder Zundert, Lisse of Aalsmeer naar de kroon te wil len steken, kan het bi) vakantiegas ten zo gewilde dorp op de Stichtse heuvelrug bogen op een groots bloe mencorso, dat tienduizenden mensen trekt uit de omtrek van Arnhem tot Bunnik en van Utrecht tot Tiel. Uit een plaatselijk initiatief groei de een streek-evenement, waarop het meer welvarende Doorn jaloerse blik ken wierp. Het bewees een goede buur te zijn en verleent de laatste ja ren medewerking, waardoor ook dit toeristencentrum van de schone stoet genieten kan. Het is allemaal begon nen, toen een jaar of zes geleden een der bestuursleden van de Floraliavere- niging, die zorgde voor mooie voor tuintjes en op de scholen planten uit reikte, op het denkbeeld kwam eens een bloemencorso te houden. De voor zitter, een landbouwonderwijzer, vond het nog niet zo'n slecht idee en zo dachten er ook zijn medebestuursle den: een opzichter van gemeentewer ken, een meetambtenaar van de rijks waterstaat, een kantoorbediende en een wachtmeester van de rijkspolitie over. Geen van allen dus mensen, wie het organiseren in het bloed zit, maar toen zij steunden op een groot enthou siasme van de burgerij, de midden stand zijn steun gaf en de gemeente een subsidie verleende, liep alles op wieletjes. De eerste keer, in 1954, wa ren er nog maar twaalf wagens, maar dit aantal groeide elk jaar, zodat men het erop waagde, teneinde meer orde en eenheid te krijgen, fietsen en paard met wagen te weren. Twee jaar later waren er reeds 36 wagens en deden zelfs Amerikanen van de vliegbasis in Soesterberj: mee. Het corso had toen dus een internationaal tintje. Minstens honderdduizend bloemen, voor een groot deel dahlia's en gladi olen, voert men uit de bekende bloe- mencentra aan. Daarvoor zorgen ver enigingen, buurtschappen en particu lieren, die in het diepst geheim achter een zeildoek werken, om niet eerder hun werkstuk aan de openbaarheid prijs te geven dan op de dag van het corso, dit jaar 1 augustus. Stiekem als dieven sluipen mannen of jongens met een lat of vreemd voorwerp door het dorp, begluurd door hun mededin gers. Zelfs een kind laat men niet op het werkterrein toe. Vorig jaar oogstte de brandweer veel succes met de ,,Jan van der Heyden", de drijvende brandspuit van Amsterdam. Op een andere wagen was het Hazenbosch uitgebeeld met kinderen verkleed als haasjes. De ac cordeonvereniging toonde een van bloemen vervaardigd instrument en muziekstuk. Wat het nu wordt is dus nog een verrassing, maar wel weten we, dat het publiek zeker naar acht praalwagens zjn ogen zal uitkijken. De wachtmeester van de mare chaussee vond, dat het bloemenfeest een complement moest hebben met een feeërieke verlichting van het dorp. Al wat er aan verlichtingsma teriaal voor een dergelijke gelegenheid aanwezig" is heeft de P.Ü.E.M. dit jaar aan Leersum afgestaan. Deze feestverlichting ontsteekt men vrijdag reeds, waarbij verschillende openbare gebouwen, zoals de oude kerk, in floodlight worden gezet. Bovendien komt er op verschillende gevels een gladiolenversiering, di'e door kwekers in de bollenstreek geschonken is. Een aardig cadeautje krijgt men ook ieder jaar van de vereniging ,,De Neder landse Bloemisterij" in de vorm van drieduizend anjers. Jongedames reiken ze aan de omstaanders uit. In de kilometer lange stoet marche ren vijf muziekkorpsen mee. Om twee uur begint de rondtocht door Leersum en om ongeveer vijf uur krijgt Doorn zijn deel. Een Japanse ploeg heeft het wereld record op de 4x200 meter vrije slag estafette heren, dat sinds 3 december 1956 met 8.23.6 op naam stond van een Australische ploeg (O'Halloran, Devitt, Rose en Henricks), op de derde en laatste dag van de landenwedstrijd Ja- pan-Amerika te Tokio verbeterd en ge bracht op 8 min. 21.6 sec. De Japanse ploeg bestond uit Toshizo Unemoto, Tatsuo Fujimoto, Makoto Fukui en Tsuyoshi Yamanaka. Japan heeft de landenwedstrijd gewonnen met 41-38 punten. De Japanse ploeg dankte het wereld record voornamelijk aan Yamanaka, die ais laatste startte en zjn 200 meter aflegde in 2 min. 2,2 sec.; een evenaring van het wereldrecord op de 200 meter vrije slag van de Australiër John Kon- rads. Na de eerste 200 meter had de Ame rikaanse ploeg nog de leiding door toedoen van Sómers, maar de tweede man van de Amerikanen, Farrell, werd na 350 meter gepasseerd door de Ja panner Fujimoto. Toen deze finishte bedroeg de totaaltijd van de Japanse ploeg 4 min. 14,6 sec. Fukui, de derde man van de Japanners vergrootte de voorsprong van zijn ploeg en finishte in 6.19,4 met drie lengten voorsprong op de Amerikaan Breen. Toen was het de beurt aan Yamanaka, die door zijn zeer snelle 200 meter de recordverbetering tot een feit maakte. De 800 meter vrije slag werd gewonnen door de Australiër Murray Rose, die als gast meedeed. Zijn tijd van 9 min. 8,6 sec. betekende een verbetering van het wereldrecord op deze afstand, dat reeds met 9.13,5 op zijn naam stond. De Spaanse afstandszwemmer Rodol- lo Rodriguez Eguia heeft in recordtijd de Straat van Gibraltar overgezwom men Rodriguez Eguia had er drie uur en 21 minuten voor nodig. Het vorige record was in handen van zijn landge noot Agustin Santiago Ortiz, die er 76 minuten langer over deed. Rodriguez ging bij Tarifa op de zuidelijkst gelegen punt van Spanje te water, hij klom aan wal op de Marokkaanse kust. Advertentie VaD Nelle bestellenl Het knusse gemeentehuis van Leersum. De Russische schermer Khabarov is wereldkampioen degenschermen ge worden. In de eerste ronde, versloeg hij zijn landgenoot Tsjernoechevitch met 53, vervolgens won hij van Kostava met 52 en van Tsjernikov eveneens met 52. In de vierde ronde werd de Italiaan Delfino verslagen (53), doch in de vijfde ronde van de finalepoule werd Khabarov geklopt door de En gelsman Jay met 52. Na de zesde ronde, waarin Khabarov met 53 van de Pooi Glos won, was een barrage met Jay noodzakelijk. De Rus won deze extra partij met 54 en kon zich daarmee wereldkampioen noe men. De Zweed Guenesjoe en de Pool Gon- sior in Poule A en de Italiaan Passinari en de Fransman Bourquart in Poule B zijn in de halve finales van het toernooi om het wereldkampioenschap degen te Boedapest uitgeschakeld. Geen enkele renner uit de zegevieren de Belgische ploeg in de jongste Tour de France zal deelnemen aan het we reldkampioenschap op de weg te Zand voort. De selectie-commissie van de Belgi sche wielerbond heeft voor de strijd om de wereldtitel professionals, welke zondag 16 augustus op het Zandvoorts circuit wordt gehouden, de volgende renners aangewezen: Roger Baens, Gilbert Desmet, Noël Fore, Petrus Oe- librandt, Frans Schouben, Leon van Daele, Rik van I ooy en Rik van Steenbergen. Feserves zijn: Frans Ae- renhouts, Frans de Mulder, Rik Luy- ten en Frans van Looveren. Voor het wereldkampioenschap ama teurs op 15 augustus zijn gekozen: Jean- Baptiste Claes, Herman Cornelis, Con stant Goossens, Louis Troombeeckx, Wliiy andenberghe en Hugo Verlinden. Reserves: 'Andre Durnez, Willy Ce- clerck, Alphonse Mangelschots, Cle ment Rooman, René van der Veeken en Etienne Vercauteren. Het elftal van de Flamingo's, dat op dinsdag ",8 en woensdag 29 juli op het veld van de Hilversumse Cricket Club zal spelen tegen het Deense nationale elftal, is als volgt samengesteld: W. v. d. Vlugt, HCC, captain; G. Aim, HCC; jhr. J. L. C. van den Bosch, HCC; drs. H. Grijseels, VOC; H. Her klots, UD; H. Klarenbeek, Union; P. Marseille, Quick, Den Haag; R. On- stein, Rood en Wit; A. Terwie], VOC; H. J. van Weelde. ACC; H. Wijkhuizen, Rood en Wit. De uitslagen van de op woensdag ge speelde waterpolowedst.riiden voor de competitie van de KNZB luiden: He ren le klasse b: PSV-^ZO 2-3; Heren le klasse c: Walvis-Neptunus (Amers foort) 5-6; Dames eerste klasse; DWT- RDZ 1-2. (Van onze parlementaire redacteur) In een documentatie, die de K.V.P. heeft samengesteld over de bezitsvor ming, wordt medegedeeld, dat thans 335 zogenaamde actieve ondernemings spaarregelingen bestaan met ongeveer 200.000' potentiële deelnemers. De uit te keren premies bedragen: 153 regelingen tot 1,- per week; Advertentie Van Nelle bestellenl De uitslagen van de vierde ronde van het toernooi om het wereldjeugdkam pioenschap schaken waren: Groep 2: Halen (Zw.)-Clemens (W.-Dld) 01; Tomson (Rusl.)-Phillips (Nw.-Zeeland) MHiPrimavera (It.)-Biever (Lux.) 10; Grimshaw (Can.)-Maalouf (Libië) 1—0; Kuflpers (Ned.) was vrj. Groep 3: Velasco (Cuba)-Hoen (Noor wegen) 01; Bielicki (Arg.)-Saren (Fin land) 10: Rumens (G.B.)-Tcherniak (Fr.) 10; Stefanov (Burg.)-Hohler (Zwits.) 10; Naranja (Philippjnen) was vrj. In groep 1 werd niet gespeeld. Voorts werden nog enkele afgebroken partijen uit de derde ronde uitgespeeld. De uitslagen: Groep 1: Anguera (Sp.l- Wostyn (Belg.) 01; Groep 3: Saren (Finl.)-Velasco (Cuba) 10. In groep 2 heeft de Westduitser Cle mens de leiding met 3 pnt uit 3 par tijen. Tomson (Rusl.) is tweede met 3 uit 4 en Primavera (It.) derde met 2 uit 3. In groep 3 leidt Bielicki (Arg.) met 3Vu uit 4 voor Naranja (Phil.) met Vh uit 3. Op zaterdag 8 en zondig 9 augustus zal op het tennispark Overschie te Rot terdam een wedstrijd, bestaande uit acht enkelspelen en vier dubbelspelen, worden gehouden tussen de ploegen van de Nederlandse- en Engelse I.C., die als volgt zijn samengesteld: Neder landse I.C: W. Maris, P. van Eijsden, H. Goris, A. van Dalsum, A. Dehnert en H. van de Weg. Engelse I.C.: G. Oakley, M. Hann, J. Barrett en H. Walton. Bovendien zullen er enkele partijen worden gespeeld tussen veteranen. Aan Nederlandse zijde D. Teschmacher en H. Reidt, aan Engelse zijde E. Wittman en N. Young. In het begin van dit jaar sloot het bestuur van de Bossche eerste divisie club BW de Surinaamse speler C. Johnson, die verscheidene malen als linksachter in het eerste elftal was uit gekomen, om morele reden van de trai ning uit en stelde hem bovendien in geen enkel elftal meer op. Tegen deze uitsluiting tekende Johnson bij de KNVB protest aan, waarop de bond een scheidsgerecht instelde om dit conflict te behandelen. Het scheidsgerecht heeft nu bepaald, dat BW aan Johnson een schadevergoeding van 750 gulden moet betalen. Tevens komen de kosten van het geding, ten bedrage van f 288,15, ten laste van de Bossche club. Voorts is bepaald, dat BW Johnson tot de training moet toelaten op straffe van vijf gulden voor elke keer, dat hij wordt geweigerd. Een bepaling, die echter in de praktijk van geen enkele betekenis meer is. daar het contract, dat BW met Johnson had, per 1 juli is afgelopen. Johnson heeft nog geen andere vereniging en heeft het aanbod van BW om op zijn kosten terug te gaan naar Suriname, afgewezen. Een wegwedstrijd over 180 km in Waasmunster in België is door Michel Stolker gewonnen in 4 uur 53 min. Ook de volgende drie plaatsen waren voor Nederlandse renners. Jo de Roo werd tweede op 10 meter. Leo van der Pluym derde en Gerrit Vóorting vierde op 1 min 20 sec. Op de 5e plaats klasseerde zich de eerste Belg Marcel Buys. Advertentie Van Nelle bestellen) niiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiT 31 Ze had de woorden snel uitgesproken, alsof zi.i vreesde zich nog te zullen bedenken. Hedwig schrok. ,,Je weet niet wat je zegt!" riep hit uit. .Betekent 't dan zo weinig voor je.alles...oni beiden...?" „Juist daarom" sprak ze bijna toonloos. „Juist om dat het om ons tweeën gaat, Hedwig... Ik wil jou niet aan de zee verliezen, Hed...Ik zot 'tniet verdragen!" ,,Dus jij zou werkelijk...als ik naar zee ging...da zou je...?" ,,Ik heb 't je gezegd, Hed. Niemand kan twee here dienen. Of de zee, óf ik. Een tussenweg zie ik nie „Maar al die duizenden andere vrouwen dan, Me' ke....?" probeerde hij. „Is het ja of is het nee?" vroeg ze resoluut. Hedwig zweeg. Hij keek haar schichtig aan. To; boog hij moedeloos het hoofd. „Dat is antwoord genoeg" zei Menke. Ze draair zich om en verdween in de duisternis. Hij probeen haar niet terug te roepen, ook al schoten de trant hem in de ogen. Hij kón het bevrijdende antwoo' niet opbrengen In de slaapkamer van Bettie en de zeekapitein gi. juist het licht op. HOOFDSTUK VIII Drie dagen lang had Menke zich nu al niet buiter huis Vertoond. ToTen haar moeder informeer waarom Hedwig niet meer kwam oplopen, ,t woordde ze dat ze rqzie hadden gekregen. „Dat draait wel weer bij," had moeder De Boer gemeend, „verliefde jongelui maken graag ruzie, 't Is zo pret tig om 't daarna weer goed te maken, Niet Menke?" Bil de Hedlands was de kwestie ernstiger opge nomen. Ook daar hadden ze gemerkt, dat er tussen Hedwig en Menke iets haperde en Chris Hedland had zoils een verklaring geëist. Toen Hedwig die niet wilde geven, klonk zijn zware stem: „Nou goed dan! 'ertel Jt voor mijn part dan 'maar niet. Maar één line zee ik je: als jj dat kind van De Boer voor de ;ek gehouden hebt, dan ben ik graag bereid om je cn pak slaag te geven! Begrijp dat goed!" Hedwigs moeder had op een voorzichtiger maniei geprobeerd aan de weet te komen wat er aan scheel te. Op een avond, toen zij en Hedwig samen aan ta 'el zaten en vadei Hedland naar de vergadering van ie zuivelfabriek was, had zj hem verteld over een meisje uit het dorp, dat correspondeerde met een jon gen. die op een vrachtboot voer. Ze hadden nooit ge iten dat die jongen Douwe heette hj méér had geleerd dan .aap, noot, mies", maar nu schreef hij och brieven! Het was krek een wonder. De moeder ,'an het meisje was eenmaal zelfs naar de dominee ;estapt om te vragen of die één van Douwes brieven vilde vertalen De vreemde jongen had een hee! stuk n het Engels geschreven! En het was nog prima ook, ei dominee ,,7" steken toch ook van alies op bj de grote aart", meende Clara Hedland, die daarmee onge ■reikt het gesprek op de zee en de zeelui had ge- racbt Hedwig voelde zich even onrustig worden ou Menke met zijn moeder hebben gesproken? Ol ad zjj misschien alleen maar vermoed, dat de ruzie iet ziir meisje voortkwam uit zjn verlangen naai e zee? Hj probeerde het gesprek op een ander on ■rwerp te hrengen. Doch toen vroeg zjn moeder, hoewel aarzelend ch tameljk op de man af: „Zeg, Hed... Wat vind I eigenliik van haar.,, eh... ik bedoel: van de zee?" Hj keek haai verbouwereerd aan. Hj zocht tever aefs naar eer ontwjkend antwoord, maar hel :heon hem toe alsof zjn moeder zjn gedachten in chtende lettertjes langs zjn voorhoofd zag schuiven, lij sloeg zijn ogen neer, juist als op die avond nu rie dagen geleden, toen Menke hem op de man af 'ar zjn toekomstplannen had gevraagd. Moeder Hedland liet bet hoofd op de borst zin ken. „Zeg maai niets meer, jongen" zei ze zacht. Zij stond od. zodat hj haar gezicht niet kon zien. Ze beredderde het één en ander bj het fornuis achter Hedwigs rug. Even later kwam zij achter hem staan en legde haar handen op zjn schouders. Hedwig trachtte haar in het gezicht te zien. „Kijk maar niet naar mj, jongen" sprak ze met gebroken stem. „Deze dingen maakt iedere moeder wel 'ns mee... al begrjpen ze niet waaróm...." Hedwig voelde haar trillende handen naar zjn hals schuiven, „Zou je me laten gaan, moeke, als ik 'ns weg wou:..; naar zee, bedoel ik...?" Vlak boven hem klonk haar stem, die zj zo goed mogelijk probeerde te beheersen; „Nee jongen.... Oh, néé! Ik mag je niet laten gaan, HedOmwille van jezelf niet, en al was 't alleen maar omdat je nog te jong bent om te weten wat je begint. Zeg nou zelf eens: wat is nou negen tien jaar? Dat is toch geen leeftijd om zóiets te gaan doen? Maar zelfs als je ouder was, zou ik je niet kunnen laten gaan. Ik kan het niet, jongen....! Ik kan het niet. Haai hoofd lag op zijn schouder en zj begon nartstochteljk te snikken. „Altjd ben ik...... hier bang voor geweest" schreide ze, „altijd heb ik 't wel geweten dat 't zó zou gaanGeen rustig uur heb k gekendal vanaf dat je een klein kind was t Moest komen.... 't moest.... maar ik kan je niet laten gaan, jongen! Zij streelde hem zenuwachtig over het hoofd. Hed- vig had moeite zijn tranen te bedwingen. Het was voor hel eerst dat zijn moeder hem iets gezegd had >ver wat er diep in haar leefde. Zij sprak nooit over haar angsten en over haar verdriet. De mensen moesten het zó maar begrijpen. Doch nu had zij hem iets geopenbaard van haar voortdurende vrees voor lit moment, dat zij met dodelijke zekerheid had den naderen. Zj had Hedwig beter begrepen dan hj óchzelf. Weer voelde Hedwig die haat tegen zichzelf op- aaien. Waarom kwetste hij de mensen, die van hem hielden? En toch.... hij kón niet anders. (Wordt vervolgd). 134 regelingen van 1 - 3 per week; 25 regelingen van 3 - 5 per week; 10 regelingen van 5 - 7 per week. Van zes regelingen valt de premie niet te bepalen. Onder deze 335 onder nemingsspaarregelingen waren zestien bouw-spaarregelmgen. De spaargelden kan men o.m. beste den voor studiedoeleinden, aanschaf van huweljksuitzet en duurzame gebruiks goederen, financiering van eigen huis of grond, aankoop van effecten, kapi taalsuitkering op bepaalde leeftjd, af lossing van hypothecaire schuld en be- strjding van kosten bj geboorte, ziekte en overljden. Het aantal actieve niet-gepremieer- de ondernemingsspaarregelingen was tweeduizend. Het aantal passieve spaarregelingen (waarbj alleen de werkgever voor de werknemer spaart) bedroeg zestig' met ca. 90.000 deelne mers. 1 april van dit jaar waren sinds het in werking treden van de premie- en bijdrageregeling woningbouw 1953 50.736 eigen woningen gebouwd met be hulp van overheidspremies, jaarljkse bjdragen en toeslagen ineens. Hierme de is een totaal bedrag gemoeid van on geveer vijftig miljoen gulden. Een importeur van een kleine Duitse auto in Groningen heeft een mogelijk heid gevonden, ook hen te laten auto rijden, die niet in het bezit van een rijbewijs zijn. Hj heeft een kun stig mechaniek geconstrueerd, dat de snelheid van de auto beperkt tot twin tig kilometer. Zoals bekend, is geen rij bewijs vereist wanneer een motorvoer tuig deze snelheid niev overschrijdt. Het Groningse bedrjf meent, dat de ze oplossing van bjzondere betekenis kan zjn voor hen, die eerst rustig er varing willen opdoen voor ze zich aan de rjproef onderwerpen. Bovendien zul len waarschjnljk vele ouderen, die een snelheid van een lichte bromfiets vol doende achten, deze mogeljkheid aan- grj'pen om zonder rijbewjs te kunnen autorjden. Tenslotte meent het Groning se bedrjf de invaliden met deze vin ding te gerieven; voor deze invaliden kan men een speciale besturing aan brengen, waardoor bovendien geen we genbelasting meer verschuldigd is. Het mechaniek, dat de derde en vier de versnelling blokkeert, doet bj een snelheid van twintig kilometer door middel van een contact op de snel heidsmeter een gasklep tussen carbura teur en cylinders sluiten. Tot deze snel heid trekt de auto normaal op en de wagen heeft dan haar volle kracht. Zo dra de bestuurder zjn rjbewjs heeft gehaald, kan de dealer het mechaniek gemakkeljk verwjdcren. Woensdagavond is opnieuw het red dingswezen in Enkhuizen gealarmeerd voor een zich in nood bevindende ple zierkotter. De reddingboot „K. F. Sluys", schipper J. C. Smith, voer on- middelljk uit en trof op het Enkhuizer zand de plezierkotter „Vrouwe Domini ca" met de achtersteven in de wind, hevig water makend. De vjf zich aan boord bevindende mannen, onder aan voering van schipper P. J, van der Ven uit Bussum, waren voortdurend aan het hozen, maar er kwam meer water in dan zj eruit konden werken. Er stond een hoge zee, windkracht zeven, zodat het de bemanning van de reddingboot zeer veel moeite kostte op het ondiepe water contact met de kotter te maken. Toen duurde het nog "ongeveer ander half uur voordat de kotter was gekeerd en losgetrokken waarbj het roer en een gedeelte van de achtersteven ver loren gingen. De reddingboot sleepte de kotter naar de haven van Enkhuizen. In de ouderdom van bjna 90 jaar is te Naarden overleden mevrouw Mary van EeghemBoissevain, die samen met de musicus Valentijn Schoonderbeek indertjd de Nederlandse Bachvereni- ging heeft opgericht. Van deze vereni ging was zj ere-lid. De thans overledene genoot bekend heid door het stichten van een ge meenschapsoord in Naarden en door haar activiteiten in verband met de zomeravondconcerten in de Grote Kerk. Mevrouw van Eeghen was de dochter van de oud-hoofdredacteur van het Algemeen Handelsblad, de heer Charles Boissevain. Uitslagen van de op woensdag te Duin- digt gehouden dra ver jen lulden: Augus- te Norton-prijs, 2000 m: Xanthos Nar- cisco (J. Wagenaar) 2.59.1 1.29.6., 2. Willie Messidor 3. Xanover tot.: winn. 10.40 pi. 3.60, 6.50, 3.- gek. 17.90 cov: 10.10 Dorette-prijs, 1300 m, 2-jarlge paar den: 1. Yellowbird van Miramus (W. H. Geersen) 1.59.9 1.32.2; 2. Yberflöte: 3. Ybert D Tot. winn. 6.60 pl. 1.70, ƒ1.60, 1.50 cov., ƒ4.80 gek. ƒ12.80. Fryske Lee-prjs, 2040 m: 1. Unique Spencer (J. Wagenaar jr.) 2.26. 1.26.6. 2. Volann O; 3. Willy's Lieveling. Tot. winn. 2.-, pl. 1.30," 1.30, 2.40, gek. 3.90, cov. 4.20. Anneke Scott-prjs 2100 m: 1. Wala (M. Bouwhuis) 3.05.-. 1.28.1; 2. The Flying Dutchman; 3. Tortelduif S. Tot. winn. 6.40 pl. 2.10, 3.70, gek. 25.70 cov. 8.40. Janneke-prjs 2100 m: 1. Unworthy (M. Vergay) 1.25.2; 2. Uranium H.; 3. TJkas. Tot. winn. 1.90 pl. 1.90, f 4.30, gek. 12.10, cov. 10.50. Kwarteltje S-prijs, 2100 m: 1. Ruby Spencer (F. J. Eerenberg), 2.4.9. 1.24.1; 2. Sirona; 3. Query Hanover. Tot. winn. 1.60 stal pl. 1.10, 1.20, gek. 1.90, cov. 2.30. Rennen. Agolprjs 1. 1350 m: 1. The Serpent of Iran (F. Delbrassine), 1.24.2; 2. Peigne d'Or; 3. Ice Age. Tot. winn. 5.20 pl. f 2,30, 2.80, cov. f 5.60, kop. 14.70. Agolprjs II: 1. Manitoba (F. Dolbras- sinne) 1.26.3; 2. Balcunnin; 3. Wunder Lampe. Tot. winn. f 3 -, pi. f 1.80, 1,20 cov. ƒ4,20, kop. 3.10. Tot. omzet: f 77.420.50.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 4