H 50 Echtpaar maakt leven van zoontje tot hel Zware straffen Rotterdamse geeist voor rechtbank Vermomde geestelijkheid wint zowaar ereprijs Levenslustig Maasstadje organiseert dolle wedstrijd H Moeder treft doodgewaan de dochter in leven aan Hansaptast Overschot of tekort aan farmaceuten Maatschappij voor pharmacie verwonderd over rapport «oot<W DE EILANDER Momentopname Meedogenloos requisitoir Geval van persoonsverwisseling in Hamburgs ziekenhuis Doden op de weg Prooi van hef water Loopjongen met valse cheque Beulswerk van ontaarde ouders In Cuykse „Blériot-race" TWEE MAANDEN NA ONGELUK Bedrijfsongeval in Vlaardingen VRIJDAG 24 JULI 1959 PAGINA 5 Neem wat extra in voorraad Een dode, twee gewonden ACADEMISCHE FILM- STUDIEWEEK De echte Engelse sigaret van distinctie en goede smaak ROMAN VAN DE LOKKENDE ZEE door KLAAS TOXOPEUS VU vragen of de hoofdpunten uit Thet sociaal-economisch beleid van de regering met de term voor uitstrevend mogen worden versierd. Dat zou naar onze mening het geval zijn wanneer zij de, vrijwel algemeen aanvaarde, doelstellingen van het sociaal-economisch beleid dichter bij hun verwezenlijking brengen. Laten wij die doelstellingen, die in het Ka merdebat nogal summier zijn ge noemd, wat van meer nabij bekijken. Met onze economie streven wij na: een aanvaardbare verdeling van het nationaal inkomen over de verschil lende bevolkingsgroepen, een hoge en stabiele werkgelegenheid plus een investeringspeil, dat de welvaart van de groeiende bevolking geleide lijk verhoogt. Verder behoort een stabiel prijsniveau, om vele redenen doch met name ten bate van de ver geten groepen, te worden bevorderd, terwijl de betalingsbalans evenwich tig moet zijn. Dit laatste houdt wel mede in, dat men streeft naar een zodanig overschot van uitvoeren bo ven invoeren, dat de economie in staat wordt gesteld op de ge maakte reserves enige tijd te „vrij- wielen" zonder daarvan onmiddellijk funeste gevolgen te ondervinden. Zulk een overschot is bijvoorbeeld zeer belangrijk bij de noodzaak tot het voeren van een werkgelegen- heidspolitiek, welke immers de in voeren doet oplopen zonder dat daar een onmiddellijke stijging van de uit voeren tegenover staat. Als met het bovenstaande het pa troon van doelstellingen is aangege ven zouden dus tegen die achtergrond de maatregelen van de regering moeten»worden bekeken. Zo eenvou dig is het echter niet. Het is name lijk zo, dat de nieuwe beleidsmaatre gelen van de regering evenmin los ge zien mogen worden van de ontwikke ling welke de economie zou gaan zo die beleidsmaatregelen eens niet zou- den worden getroffen. Het meest ken merkende van die ontwikkeling is dan, dat zich een autonome verhoging van de bestedingen, met name van investeringen en consumptie, voor doet die uitgaat boven de toeneming van de middelen, dus van de produk- tie. De ruimte voor nieuwe bestedin- geh wordt dus door het eigen leven, dat de economie leidt, en dat zich mo menteel uit in een versnelde expan sie van de bestedingen, vanzelf klei ner. Deze tendens uit zich in de be talingsbalans, door een versnelde da ling van liet aanwezige overschot. Verder uit zich liet versterkte be roep op de middelen door een ver- krapping van de arbeidsmarkt en de kapitaalmarkt. Alle verschijnselen, die wij als kenmerken van een nade rende overbesteding hebben leren kennen, dienen zich dus momenteel weer aan. Zij manen tot voorzichtig heid bij de verdere drainage van het nog bestaande overschot van midde len op bestedingen en het is deze noodzaak van een voorzichtig beleid, die mede bij de beoordeling van de regeringsplannen moet worden be trokken. oe moet nu die beoordeling zijn? Om te beginnen moet opge merkt worden, dat vele van de regeringsplannen in feite niets anders beogen dan de voortzetting van het beleid dat ook door de brede-basis- kabinetten werd voorgestaan. Op de eerste plaats de voorgenomen huur verhoging, welke een bijdrage beoogt te zijn tot de oplossing van de wo ningnood. Verder de vermindering van de huursubsidies, welke met de huurverhoging samenhangen, en de afschaffing van de subsidie op com sumptiemelk. Deze subsidievcrlagin- gen passen volledig in het kader van de algemene doelstellingen van onze economie. Liet men immers deze ver lagingen achterwege dan zou er een tekort op de begroting kunnen ont staan, dat door leningen zou moeten worden gedekt. Maar nu gaat de ont wikkeling juist in de richting van een tekort op de kapitaalmarkt, een ge vaarlijk symptoom van overspanning, dat de overheid moet zien weg te wer ken door o.m. haar eigen aanspra ken op die kapitaalmarkt zo klein mogelijk te houden. De subsidies kunnen dus niet in stand blijven zon der moeilijkheden te veroorzaken. Nu zou het echter zo kunnen zijn, dat men aldus de doelstelling van de aanvaardbare inkomensverdeling in gevaar brengt. Immers, de looncom- pensatie die nodig is om deze af schaffing van subsidies draaglijk te maken, legt beslag op de ruimte ter wijl er nu wellicht te weinig over schiet voor loonsverhogingen, die men vrij kan besteden. Ook dit valt echter niet aan te tonen. Minister De Pous heeft becijferd, dat de ruime compensatie voor de huurverhoging en de melkprijsverhoging samen met enige andere toonbewegingen voor de periode 1959 - 1960 leidt tot een reële loonsverbetering van 5 /2 procent- Met dit gemiddelde gaat de regering eigenlijk reeds verder dan de stijging van de gemiddelde produktiviteit in die jaren toelaat. Niettemin gaat zij nog verder door daarenboven nog vrijere loonsverhogingen en arbeids tijdverkorting toe te latqn. Zij gaat daarbij uit van de gedachte, dat in die bedrijfstakken en ondernemingen waar de produktiviteitsstijging boven het landelijk gemiddelde stijgt, bin nen zekere grenzen en onder bepaal de voorwaarden met name de niet- doorberekening in de prijzen een verdergaande welvaartsverbetering mogelijk moet zijn. In het systeem van de algemene loonronden zou dit niet mogelijk geweest zijn. In feite draagt de regering dus, ver trouwend op de zelfbeheersing van het bedrijfsleven, en hopend, dat hierin een prikkel tot hogere produk tiviteit gelegen zal zijn, een stuk loon- en prijsbeleid aan dat bedrijfs leven over. Gezien de voorzichtig heid die bij de bestedingsverruiming geboden is kan dit niet anders dan gedurfd worden genoemd. Men vraagt zich dan ook af in welk op zicht dit kabinet conservatiever te werk zou gaan dan de brede-basis- kabinetten. Ook deze regering waakt over het overschot op de betalings balans, het investeringspeil en de werkgelegenheid. Bij haar loonpoli tiek houdt zij evenveel rekening met sociale factoren en ongetwijfeld meer dan de vroegere regeringen met eco nomische factoren. Hetzelfde kan men van haar prijsbeleid zeggen. Het enige waarin zij wellicht van -v >-vN. w M Cuyk zette gisteravond de jeestneus op toen het een eigen ,Blériot-raceorga niseerde. De hooggehoede en kortgebroekte deelnemers gaan van start. Het hele gezellige Maasstaaje stond op stelten. De pastoor won een ereprijs. (Van onze correspondent) et levenslustige Cuyk aan de Maas heeft de Engelse Blériot-kampi- oenen naar de kroon gestoken. Cuykse jongemannen hebben donderdag avond met onnoemelijk veel pret de Engelse records doen sneuvelen in hun eigen race. Tegen half acht knalde het startschot, waarop een groot aantal jongeiui in vreemde kledij en met hoge wedstrijd met slechts luttele- seconden. Daarnaast was er ook nog een wedstrijd voor de origineelste deelnemer. Hier was het de geestelijkheid van Cuyk-Vi- anen, die met de ereprijs ging strijken. Pastoor en kapelaan waren onherken baar als Franse aristocraten in de rouw vermomd, en zaten in een minuscuul huifkarretje. De intocht van de prijswinnaars met hoeden op de pont afstormden. Dat was de daaraan aansluitende prijsuitrcikin het begin van de Cuykse Blériot-race, inheemse kopie van de strijd tussen Londen en Parijs. Cuyk is bijzonder sterk in het opha len van oude koeien uit niet altijd even betrouwbare sloten, maar het schijnt toch wel op goede gegevens te berus ten dat het stadje een kwart eeuw ge leden een vliegtuigfabriek onder de plaatselijke industrie bezat. De invlieger daarvan moet het eens gepresteerd heb ben zonder benzine een proefvlucht over de Maas te volbrengen. De directeur had de brandstof uit het toestel gehaald omdat de lank van zijn auto leeg was. Dat schone verhaal heeft de feestgan gers in Cuyk geïnspireerd om in drie dagen een Blériot-race in elkaar te zet ten naar het Engelse voorbeeld, met dit verschil dat er geen benzine of olie aan te pas mocht komen, als eerbetoon aan de koene legendarische piloot. De vele deelnemende teams gingen gisteravond van s' art op de Maaskade, renden naar de pont en lieten zich over varen. De verdere opdracht luidde: „grijp aan de overkant de eerste de besté fiets, race in pandjesjas en met hoge hoed zo hard als je kunt naar de burgemeester van Grocsbeek, neem daar een vlag in ontvangst, rijd als de wind weer terug naar de Maas, smijt je fiets neer, ren door een weiland en geef de vlag aan een klaarstaande mak ker. Die duikt met het zaakje de Maas in, zwemt terug naar de Cuykse oever, klautert tegen een vier meter hoge muur op ra eerst weer een pandjesjas te hebben aangetrokken, loopt naar de toren en hijst de meegebrachte vlag". Het werd een moordende race in een verschrikkelijk tempo. Het winnende team had precies 41 minuten en 32 se conden nodig om de afstand tussen Cuyk en Grocsbeek, zeven kilometer hemels breed, v.v. af te leggen, het overvaren en overzwemmen inbegrepen. Het duo Ettink-Jansen uit Cuyk-Vianen won de in de schouwburg werd zo'n oorverdo vend feest, dat men maar metoen be sloten heeft er een traditie van te ma ken. (Van onze verslaggever) ,,Ik noem dit beulswerk van ontaarde ouders, die het In een Duits martel kamp waarschijnlijk ver hadden kunnen brengen". Deze woorden bezigde de of ficier van justitie bij de Rotterdamse rechtbank, mr. H. van Buuren, don derdag in een vernietigend requisitoir tegen een 29-jarige Rotterdamse fa brieksarbeider en zijn 23-jarige vrouw, die het leven van hun kleine zoontje Wini gedurende bijna anderhalf jaar tot een hel hebben gemankt door hem on afgebroken weerzinwekkend en grof te mishandelen, zogenaamd omdat hij nog niet zindelijk zou zijn. Toen de grootouders van de toen bij na vierjarige Wim in februari het jochie bij de politie achterlieten, was directe opname in een ziekenhuis noodzakelijk. JVIen constateerde, dat Wim nagenoeg geen gaaf piekje meer op zijn lichaam had. Mc' een pook, een stoelleuning en een broekriem was hij geslagen waar zijn ouders hem maar konden raken. Een armpje en een beentje waren ge broken en op sommige plekken waren wonden tot het bot toe geslagen. De beide verdachten hoorden donder dag de reeks van wandaden ogenschijn lijk onbewogen aan, a] betuigden zij aan het slot der zitting wel spijt over het gebeurde. pe officier kende clementie, tenzij voor zijn eigen woord keus, zoals hij zei, en eiste tegen de man vijf jaar gevangenisstraf, tegen de vrouw vier jaar, met aftrek van het voorarrest. De fabrieksarbeider was getrouwd in november 1956, toen Wim al bijna an derhalf jaar was. Een dag voor zijn huwelijk erkende hij het kind van zijn aanstaande vrouw als wettig, maar voor de rechtbank verklaarde hij, dat hij aan Wim altijd het land had gehad. Uit de verhoren kwam vast te staan, dat zijn huiselijke omstandigheden niet bijster gunstig waren. Met zijn vrouw en twee kinderen moest hij inwonen, terwijl de 75-jarige hoofdbeoner ook de kamers van de onderhuurder als zijn privé-ap- Advertentie per pakje Een moeder uit Engeland heeft in een ziekenhuis te Hamburg haar dood gewaande dochter teruggevonden. Het meisje, de 18-jarige Brigitte Woitha, is op 18 mei van dit jaar betrokken ge weest bij een ernstige botsing op de autosnelweg tussen Hamburg en Han nover. Samen met een Duitse familie haar eigen moeder is in Duitsland geboren cn een broer van haar is of ficier in het Westduise leger maakte zij een autotocht. Zes personen werden hij hef ongeluk ernstig gewond. Een van hen, een meisje, overleed later in het ziekenhuis. Zij werd geïdentificeerd als Brigitte Woitha. De moeder en een getrouwde zuster van Brigitte kwamen Per vliegtuig van Londen naar Ham burg en bevestigden, dat het vermink te lijk dat van hun dochter en zuster was, In de paar dagen die verliepen tus sen hun aankomst en de begrafenis, brachten mevrouw Woitha en haar ge trouwde dochter ook nog een bezoek aan een van de andere zwaar gewon den. Ook dit was een meisje en of schoon de aard van haar verwondingen de identificatie bemoeilijkte zij bleef zelf aanhoudend bewusteloos hadden de autoriteiten van het ziekenhuis vast- festeld, dat zij de 20-jarige Ingrid 'reuss was, een dochter van het Duit se echtpaar, met wie Brigitte Woitha haar autotocht had gemaakt. Na de begrafenis keerden mevrouw Woitha en haar dochter naar Engeland terug. De verloofde van Ingrid Preuss kwam kort na het ongeluk naar het ziekenhuis in Hamburg en wist niet beter, of de verbonden gestalte in hel bed was Ingrid. partementen beschouwde en daar ver bleef naar eigen goeddunken. De directeur van een psychiatrische inrichting in Leidschendam. waar de beide verdachten op verzoek van de officier van justitie zes weken heb ben vertoefd, deelde als getuige mee, dat man en vrouw beiden volkomen toerekeningsvatbaar zijn te achten en derhalve de volle verantwoordelijk heid kunnen dragen voor hun gedrag. In zijn rapport noemt hij de man ego centrisch en infantiel, in het bezit van een geweten zonder daar evenwel naar te handelen. Hij is niet uitgespro ken sadistisch, maar reageert primi tief als het hem niet naar de zin gaat. Ook de vrouw heeft een onvolwassen persoonlijkheid met in hoofdzaak de zelfde karaktertrekken ais haar echt genoot. Eventueel verzachtende om standigheden zijn niet in hun persoon lijke structuur gelegen, aidus deze ge tuige, maar wel daarbuiten, namelijk in hun huiselijke situatie. „Lijfstraf enig juiste" De attributen, waarmee Wim was toegetakeld, lagen als corpora delicti voor de president, mr. C. W. de Visser. Man en vrouw gaven toe, dat zij zich van november 1956 af tot de dag van hun arrestatie geregeld in drift aan der gelijke vergrijpen hadden schuldig ge maakt, maar het zou nooit hun bedoe ling zijn geweest Wim te doden. Hoewel de moeder zich, toen haar man weer eens te keer ging, er over verbaasd bad, dat het kind daarna nog in leven was. Merkwaardig is, dat Wim na de arrestatie van zijn ouders vrijwel niet meer onzindelijk is geweest, en in het kinderhuis waar hij thans vertoeft, nooit naar zijn ouders vraagt. Het requisitoir van de officier was meedogenloos, vooral ten opzichte van de man. Voor de vrouw geldt als mede bepalende omstandigheid, dat zq het in haar jeugd in Duitsland zeer moeilijk heeft gehad. Beiden zjjn de term „ouder" duizendvoudig onwaardig. De officier zei, dat het hem speet, dat lijfstraffen bij de wet niet meer bestaan, aangezien hij deze straf de enig juiste acht. Hij vond de man de grootste schul dige en vorderde deswege tegen hem een jaar méér gevangenisstraf. De twee verdedigers, mr. Osinga en mr. van der Pas, zochten een verkla ring voor deze raadselachtige misdaad in de omstandigheden, en de eerste meende, dat do toerekeningsvatbaarheid van de twee verdachten toch niet zo hoog moest worden aangeslagen. Uitspraak zeven augustus. Donderdagmorgen is in 's-Gravenha- ge de vijfjarige H. H., afkomstig uit Weesp, door een Duitse personenauto, aangereden. Het kind, dat op onvoor zichtige wijze de rijbaan van de Mep- pelweg overstak, werd zwaar gewond, en overleed in het ziekenhuis. Advertentie WONDVERBAND «Ifc Voor een wondje ts slechts het beste goed genoeg: Hansaplast wondverband. Desinfecterènd, bloed stelpend, genezend. Donderdagmiddag is bij het haven bedrijf Vlaardingen-Oost een ernstig bedrijfsongeval gebeurd, waarbij een arbeider werd gedood, één ernstig en één licht gewond. De 62-jarige E. K. en de 31-jarige M. T. waren bezig met het oppompen van een gerepareerde band van een reser vewiel van een der mobiele kraanwa gens. Toen de band op ongeveer 4.5 at mosfeer was opgepompt sprong de ijzeren borgring van achter het ijzeren velg- lint vandaan, tengevolge waarvan de rubberrand vrij kwam en uit elkaar sprong. De ijzeren ring trof de beide mannen in het gezicht. Een derde ar beider, de 34-jarige H. P. werd door de luchtdruk tegen een muur gewor pen. K. bekwam zulke verwondingen, dat hij even later ter plaatse overleed. T. is met een zware hersenschudding, een hoofdwond en een shock in het ziekenhuis opgenomen. P. liep slechts lichte verwondingen op. De stichting Nederlands Filminsti tuut zal van 28 september tot 1 oktober in Utrecht haar jaarlijks „Academische filmstudieweek" houden. Het algeme ne thema van deze week zal zijn „De film als massacommunicatiemiddel". Dit thema zal in een achttal voordrach ten nader worden uitgewerkt. Verder zullen er filmvoorstellingen worden gegeven in het Studio-theater te Utrecht. Bij een van zijn volgende bezoeken echter merkte hij iets op, wat, hij te voren niet had gezien. Het gewonde meisje had nl. gelakte nagels en voor zover de verloofde wist, lakte Ingrid haar nagels nooit. Hij waarschuwde de verpleegsters. Men besloot te wachten tot het meisje uit haar bewusteloosheid zou ontwa ken. Dat gebeurde pas dezer dagen, ruim twee maanden na het ongeluk. Spreken kon zij niet. Men vroeg de patiënte haar naam te schrijven. Zij schreef: Brigitte Woitha, en verloor daarna opnieuw het bewustzijn. Oldeholtpade op een motorfiets naar Ol- De leiding van het ziekenhuis lief Op de Herenweg tussen Bergen en Egmond is het zesjarig zoontje van de familie H. uit Zaandam aangereden door een passerende auto toen het kind met de fiets de weg overstak. Het is op weg naar het ziekenhuis te Alk maar overleden. Het jongetje vertoef de met zjjn ouders in Bergen aan zee met vakantie. Donderdag overleed in het ziekenhuis te Heerenveen de vijfentwintigjarige on gehuwde J. de Ruiter uit Wolvega aan letsel dat hij bij een motorongeluk opliep. De heer De Ruiter kreeg het ongeluk toen hjj met een vriend, de ongehuwde eenendertigjarige J. Zwarteveen uit toen een broer van Brigitte Woitha ko men, die luitenant is in het Westduitse leger. Hij herkende het meisje als zijn zuster. Mevrouw Woitha is nu opnieuw naar Hamburg gevlogen, waar men haar onmiddellijk naar haar dochter heeft gebracht. dehamer op weg was. De toestand van de heer Zwarteveen is niet zonder ge vaar. SOVJET-UNIE. De diplomaat Alex ander Orlov is benoemd tot vice-minis ter van buitenlandse zaken. Er zijn nog vier andere vice-ministers van buiten landse zaken. TAESS/AFP) Een veelzeggend beeld van de overstromingen in Neder-Oostenrijk. Bij Traisen werd een houtzagerij door het water vernield. De Koninklijke Nederlandse Maat schappij ter Bevordering der Pharma cie heeft aan het A.N.P. meegedeeld dat er in ons land een merkbaar tekort is aan afgestudeerde farmaceuten. Dit tekort zal volgens de maatschappij nog vele jaren blijven bestaan en zelfs toe nemen. Het aantal eerste-jaarsstuden- ten voor de farmaceutische richting is namelijk dalende, terwijl de behoefte aan farmaceuten nog zal stijgen door een te verwachten grotere vraag bij in dustrie, ziekenhuizen en overheidsinstel lingen. Naast de ontwikkeling van de moderne geneesmiddelenschat moet hierbij een belangrijke rol worden toe gekend aan de inwerkingtreding van de Advertentie haar voorgangsters verschilt is, dat zij meent, door ervaring wijs gewor den, overspanningen zo vroegtijdig te kunnen onderkennen en beheersen, dat er geen bestedingsbeperking op hoeft te volgen, ondanks het feit, dat zij het bedrijfsleven daarbij toch nog grotere vrijheid wil geven. Is dat conservatief? Ongetwijfeld niet. Maar volgt daar dan ook' uit, dat de plannen van de regering dus vooruitstrevend zijn? Als papieren plannen zijn zij het zeker wel. Maar natuurlijk worden plannen eerst wer kelijk vooruitstrevend wanneer zij ook uitvoerbaar zijn. Daarover in een laatste artikel. IIIIIIIIIU iniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ 32 Het geluid van een fiets die tegen het raam werd gezet deed hem verschrikt opspringen. „Daar is va der zei hij gejaagd „laat-ie alsjeblieft niet merken dat je gehuild hebt, moeke. Toe, droog die tranen nou!" s Clara Hedland droogde snel haar tranen met haar schort. Ze zag Hedwigs angstige ogen op zich ge richt. „Ga weg!" fluisterde ze hem toe. „Toe ga weg. Hij zou je bestraffen!" Ze was krijtwit ge worden. Zij kende Chris Hedland beter dan Hedwig hem kenae. Hij zou onmiddellijk merken dat er iets bijzonders was voorgevallen en op zjjn ruwe manier een verklaring eisen. Het was beter als Hedwig daar met bij was Chris was m zijn drift tot alles in staat. Toen Hedwig zijn vader in de stal hoorde, slipte hjj vlug door de buitendeur weg. De fiets stond nog voor het raam. Hij sprong erop en reed weg in de richting van de haven. Er waren die avond weer enkele garnalenvissers binnengevallen. Zij waren bezig met het lossen van de platte kisten, waarin de vangst van die dag werd bewaard om de volgende ochtend met de veerboot naar d° visafslag op het vasteland te worden ver voerd. Hedwig fietste langzaam voorbij en las de letters op de kisten, die correspondeerden met de lettercodes van de schepen. Bij het dorpscafé ston den enkele eilanders te praten met één van de vis- serslui een Urker. ,,'t Is bitter" vertelde de visser. „Ze betalen op het ogenblik al zes gulden 't kilo voor garnaien, maar wjj zijn blij als we 'n kilo of tien per dag binnenhalen. Morgenvroeg gaan we tot onder Bor- kum. D'r is goed geld te verdienen als je met een flink zoodje thuiskomt, maar de kunst is 't nou maar nèt om dat goeie zoodje te vinden...:.." Eén van de eilanders zei iets over drijvende mijnen in de buurt van Borkum en dat de vissersman daar wel vooj mochl oppassen, Hedwig stapte af en keek uit over het water. Er was bijna geen wind. In die stilte klonk elk geluid hard en schel alsof het water een klankbord vormde. Aan de kleine steiger lag de „Cobri". Hedwig keek of er iemand aan boord was. Ja! Daar stond Simon de Rijke. Hij wenkte zelfs met de hand. Hedwig zette zijn fiets tegen een meerpaal en daalde de trap af die naar de kleine steiger voerde. Simon ontdekte onmiddellijk, dat er bij Hedwig iets aan haperde. „Averij, zeun?" vroeg hij op een onverschillige toon, maar toch oplettend het gezicht van zijn jongere vriend observerend. Hedwig knikte dof en begon te vertellen wat er sinds enkele dagen geleden was voorgevallen. Simon had er een pijp bjj opgestoken, om'beter te kunnen luisteren, naai' hij zei. Toen Hedwig zijn re laas gedaan had, concludeerde hij: „Al die wijven zijn gek. hoe lief ze ook mogen wezen. Wat die Menke van jou allemaal in d'r hoofd haalt.Die denkt ztker dat jij op zee haar gaat vergeten. Je moederNou ja. dat is nog wat anders. Daar kan ie je van voorstellen dat ze de zenuwen krijgt. D'r eigen broer is geblevenNietwaaren dat hakt nogal eens door bij sommige mensen. Maar aan de andere kant moet zij toch ook weten, dat de zee ie verschrikkelijk trekken kan. Maar jadat zal bij iedereen wel verschillend wezen." Hij zuchtte ge laten. Simon de Rijke is nou niet bepaald het beste adres voor adviezen over hartzeer. Ik ken de vrou wen niet zo best. Als Simon al eens een vrouw had dan was 't zo'n tante die niet veel last van gewetens bezwaren had. Ik heb ze tenminste nog nooit horen vertellen, dat ze een haat hadden tegen de zee. Ze praatten alleen maar over Simons mooie ogen. Da's andere koek!" Simon deed duidelijk zijn best om Hedwig in een beter humeur te brengen. „Wacht ns" onderbrak hij opeens zichzelf, „ik heb nog 'n lollig karweitje in m'n kladboekje staan! We moeten nog 'n stuk menslie vend werk verrichten aan de melkfabriek „Aan de melkfabriek?" „Ja, heeft je vader dan niet verteld waar ze van avond over hebben gewauweld op de vergadering? Ze hebben zich zitten opwinden over de fabrieksfluit. D'r waren wat mensen die de fluit te schor vonden. Je kon hem niet ver genoeg horen, zeiden ze. Vooral als de reddingsboot omhoog moet is 't weieens lastig, want dan weet het halve eiland van niks, omdat ze de fluit niet kunnen horen." „Maar wat hebben wij daar mee te maken?" vroeg Hedwig „Wel", meende Simon plechtig, „als je een eilan der bent met het hart op de rechte plek, dan pro beer je te doen wat in je vermogen ligt. Is 't niet zo? En nou ziet Simon een gaatje om die brave boeren een voordelig handeltje aan de hand te doenen meteen weer 'ns ouwerwets te lachen. D'r wordt toch al te weinig gelachen in deze tijd." Hij wenkte Hedwig, hem naar de kajuit te volgen en daar ontvouwde hij zijn plan. „O.K., ik ben je man" zei Hedwig, toen Simon hem volledig had ingelicht. Hedwig kwam pas tegen twaalven thuis. Zijn kar weitje met Simon de Rijke had hem zozeer in be slag genomen, dat hij er bijna zijn moeilijkheden en de vrees voor wat er thuis op hem zou wachten door had vergeten. Toen hij echter het schelpenpad opfietste en ach ter he» raam van de woonkeuken nog licht zag, sloeg de schrik hem opnieuw om het hart. Zij wacht ten hem op! Vader en moeder Hedland zaten naast elkaar aan de tafel als president en een raadsheer van een rechtscollege. Moeder Hedland had rode zenuwvlek ken in haar hals. Toen Hedwig hen zo zag zitten kwam er een plot selinge afschuw van die twee in hem op. Waren zij zó eendrachtig als het erom ging hun enig kind aan te vallen? Toch trad hij binnen en wenste hen „goe denavond samen". Zijn moeder stond direct op om koffie voor hem te gaan maken. Uit de kast nam ze de grote snij koek en sneed er een dikke plak af. (Wordt vervolgd nieuwe wet op de geneesmiddelenvoor ziening van 1958. De maatschappij heeft met verwonde ring kennis genomen van de conclu sies die het rapport: „De ontwikkeling van het aantal academici tot 1980" geeft over de studie in de farmacie. Aan far maceuten zouden namelijk op den duur, volgens dit rapport, overschotten kun nen ontstaan. Dit verschil in opvatting tussen het rapport en de maatschappij maakt het noodzakelijk nader in te gaan op de gebruikte ramingsmethoden, zo meent genoemde maatschappij. Ten op zichte van de geraamde behoefte aan farmaceuten bleek grote overeenstem ming te bestaan. Bij het bereiken van het aanbod van farmaceuten is het lap- port uitgegaan van een algemene prog nose omtrent de te verwachten groei van het aantal studenten en van het aantal afstuderenden in de jaren 1955, 1956 en 1957. Gaat men evenwel uit van het werkelijke aantal eerstejaarsstu denten, dat zich in de afgelopen jaren voor de farmaceutische studie liet in schrijven, dan ontdekt men dat dit aan tal in groei is achtergebleven bij de meeste andere studierichtingen. Dit doet, ook voor de toekomst, een lager aanbod van afgestudeerden in de far macie verwachten, dan zoals geraamd in het rapport. Een voorzichtige berekening op basis van het aantal eerstejaarsstudenten leidt dan ook tot de conclusie, dat er niet met een overschot, doch ook in 1980 veeleer met een tekort aan farma ceuten rekening zou moeten worden ge houden. De maatschappij voor pharmacie, zo- wei als de betrokken hoogleraren, als ook de samenstellers van bovenge noemd rapport zijn daarom van mening dat het gewenst is de studie in de far macie te stimuleren, aldus de medede ling van de maatschappij voor phar macie. Zoals bekend was het rapport opgesteld door de commissie voor statis tiek van het interuniversitair contact orgaan. (Van een verslaggever) Een zestienjarige loopjongen van een Amsterdamse firma in metaalwaren is bjj een poging een valse cheque van dui zend gulden te verzilveren, gesnapt. Hij is door de kinderpolitie aangehouden. De jongen had uit het chequeboekje van de firma een cheque gescheurd, Hij had een bedrag van duizend gulden in gevuld en zo goed en kwaad als het ging de handtekening van zijn werkgever na gemaakt. Toen hij voor het loket van het bijkantoor Ceintuurbaan van de Am- sterdamsche Bank verscheen, trok de on handig geschreven handtekening onmid dellijk de aandacht van de loketbedien de. Even werd er getelefoneerd met de werkgever van de jongen, die uiteraard van niets wist. en nog voordat de jongen angstige vermoedens begon te krijgen, stond de politie al binnen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 5