En sprak breedvoerig over de Spoelingbrug HOUTMAN NIEUWS UIT KETHEL BIOSCOOP-PROGRAMMA'S Geheugen-hulp De gemeenteraad kwam bijeen Hartelijk afscheid van ir. W. H. v. d. Toorn bedden... GARAGE WALDO moderne kleine piano's Het Wit-Gele Kruis in 1958 Owcr Jim OLM Minderwaardigheids complex Subsidiering van de jeugdsport 2 cv Scliiedamse merkwaar digheden .J NIEUWS TREKT ALTIJD J r. W. H. v. d Toorn nam afscheid van de raad Met de KVP op reis.... Dief gepakt Burgerlijke stand St.-W illibrord patronaat met vakantie Afscheidsavond St.-Bernardussclioo] Passage-theater Brandje Monopole-theater ZATERDAG 25 JULI 1959 Spoelingbrug of geen Spoeling, brug CITROÏN De Dieflioeh Damwarhrer RENAULT "'•uw® scfiieJamsclie courant Dankwoord Pepote, hind van de straat De rode ballon De wraak van Frankenstein Bejaardenzorg Gezinszorg Schoolreisje St.-Jacobusscholen De gemeenteraad was gisteravond min of meer in vakantiestemming. Er ontbra ken enkele raadsleden en van de wethou ders zat mr. M. J. M. van Kinderen niet achter de bestuurstafel. Een aantal voor stellen, waarvan we min of meer uitvoe rig gewag maakten, werd aangenomen, zo b-v. dat van de huur van een gedeelte van het voormalig stoomgemaal aan de Vjjfsluizen ten behoeve van het jeugd werk. Dan het voorstel betreffende de elektrificatie van de Groeneweg in Kethel een voorstel om de sportvereniging SVDPW aan een nieuw sportveld te hei ben, een uitgave van 64.500. Het nieuwe sportveld komt ten zuiden Van „Thurlede". Goedkeuring werd ge hecht aan het voorstel tot verkoop van een perceel aan de Hoofdstraat aan de firma Mak voor f 1350.aan dat ten aanzien van de garantie inzake geldle ning eigen woningbezit, aan de voorstel len voor kredieten voor leermiddelen etc. van verschillende scholen. De onttrek king aan het openbaar verkeer van de onbewaakte spoorwegovergang in de lijn Schiedam-Vlaardingen, gelegen in de Schiedamseweg werd eveneens goedge keurd. De bewoners van de Schiedamse weg zullen t.z.t. van de overgang in het verlengde van de Nieuwe Damlaan ge bruik kunnen maken, op 6 september a.s. Over het voorstel tot het huren van een gedeelte van het voormalige stoomgemaal aan de Vijfsluizen en het verlenen van Advert entte OM UW ZORGEN TE VERGETEN BROERSVEST 64 - SCHIEDAM WF, HEBBEN het er al eens meer over Sehad. Inderdaad. Dat we er nu even op terugkomen, is evenwel niet het gevolg Van de komkommertijd. Heus, we weten hog wel iets. om over te scch-rijven. Dat zult u wel zien- Maar we willen hier nog eens de na druk leggen op een verheugend verschijn sel. Er zijn factoren bezig om het minder waardigheidscomplex, aan de Schiedam' thers opgedrongen door de befaamde leuze ..Sluit Schiedam", uit de weg te, ruimen. Niet dat ze aan een meerderwaairdigfheiids- complex het aanschijn zullen geven. Maar zoiets komt misschien nog wel Deze factoren stipten we reeds aan, Schiedam levert, dank zij de enorme om zet van de Coca Cola. een belangrijk aan. deel in het lessen van de dorst van gmach- tend Nederland. Men levert daar in de van Deventersitraat een driedubbele pro- d'Jklie en in tegenstelling met elders komt 'hen -geen flessen tekort, dank zij een vooruitziende blik en een goede organi satie (al zeg ik het zelf. monkelde de than, die ons inlichtte). Van SCHIEDAM UIT wordt het groot ste gedeelte van Zuid-Holland voorzien, £>en Haag inbegrepen. Wie zou er nu nog toepen: sluit Schiedam? Ook de industri alisatie maakt de mensen dorstig en een v®rfriseer.de dronk zelfs noodzakelijk. Schiedam is niet achtergebleven en bij de jenever blijven staan. Integendeel. Het ls alleen maar jammer, dat we hier nog ëe®n bierbrouwerij hebben. En zulks, terwijl er op ons grondgebied steeds meer resten van Fries-Bataafse boerderijen gevonden worden. Waar is de man, die in oude boeken iaar recepten van Fries-Bataafse of des noods alleen Fries of alleen Bataafs bier snuffelt? En die dan een Fries-Bataafs bier cf enz. enz. gaat brouwen, dat de naam van Schiedam nog beroemder zal blaken, dan hij al is? ER ZIT PERSPECTIEF IN, beslist- We veorzi€n zelfs een aardige industrie, die hamaak-schedels van verslagen vijanden gaat fabriceren. Ook weer jammer, dat We onze flessenfabrlieken hebben opge ruimd. Maar in deze tijd van stalen bier- Vaten elk ordentelijke Fries-Bataaf zou zich ia zijn graf omdraaien, als hij het hoorde - zou men ze van staal kunnen ma- hen. F en goed voorbehoedmiddel tegen breken. Iets voor Excelsior, Buitenhaven- Weg? Zo is het dan. Weg met ons miinder- Wa a rdigheids complex Ten slotte, eindelijk was een Sühiedam- "tor de tweehonderdduizendste in ons fpen'iueht'bad Groenoord. bij welks ope ning de burgemeester zei. dat niet- notierda-mmers er slechts over onze lijken binnen zouden gaan. Rotterdam benijdt ons Groenoord. En Europoort en het Prinses Beatrix Park. Wiê durft er nog ee-n minderwaardig- npidscomplex op na te houden? een krediet van 7500 voor herstellings werkzaamheden maakte o.a. de heer Vink (KVP) enkele behartigenswaardige opmer kingen. Hij sprak er zijn voldoening over uit, dat door dit besluit het jeugdwerk vooral in Nieuwland ten zeerste ge baat zal zijn, op welke noodzakelijk heid in het rapport over het jeugdonder- zoek nadrukkelijk gewezen is. Wethouder Sabel liet in zijn antwoord uitkomen, dat hoofdzakelijk de katholieke verkenners ervan zullen profiteren. De heer Hofman (KVP) vroeg nadere inlichtingen omtrent het voorstel tot grondruil van aankoop en erfpacht langs de Overschieseweg. Hij werd door wethouder v. d. Berg op uit voerige wijze tevreden gesteld. Ten aanzien van het voorstel tot het geven van namen aan nieuwe bruggen kwamen de tongen eerst recht los. De eer ste spreker, die de kwestie-Spoelingbrug aansneed, was de heer Hoek (AR), die er niets voor voelde, om de nieuwe brug anders te noemen. Hij achtte de benaming Proveniersbrug onjuist, omdat hiervoor z.i. geen enkele reden bestaat. Overigens sprak hij als zijn mening uit, dat het voor de burgerij niet zo belangrijk is, welke naam aan een bepaalde brug gegeven wordt, maar in dit geval vond hij het ver plaatsen van een naam eigenlijk belache lijk. Hij wenste de naam Spoelingbrug voor de vervangende brug te handhaven. De heer Kok (CHU) kon ook niet inzien, waarom de nieuwe „Spoelingbrug" Pro veniersbrug moet worden genoemd. Men kan haar dan even goed HBS-brug of zo noemen, meende hij. De heer Hofman (KVP) verdedigde eveneens de historische naam Spoelingbrug, o.m. met de door slaande argumenten, welke reeds een vo rige maal naar voren zijn gebracht. Ook de heer Van Woerkom (VVD) kwam op voor het behoud van de naam Spoeling brug. De heer Engelsman (PvdA) wees erop dat de nieuwe brug een heel andere functie krijgt, als liggend tegenover het nieuwe stadhuis. Hij achtte de naam Pro veniersbrug passender. Hiertegenover ar gumenteerde de heer Colle (Comm.), dat de naam Spoelingbrug tóch beter was. De burgemeester, constaterend, dat er in de raad nogal verschil van mening over de SpoelingbrugProveniersbrug heerste, bracht naar voren, dat de laatste naam door B. en W. gekozen is, omdat hij wel luidender is dan de eerste. Bovendien, het Proveniershuis heeft een grote historische betekenis. Hierbij komt, dat inderdaad de nieuwe brug een andere functie krijgt en niet precies dezelfde gedeelten in de stad verbindt als de Spoelingbrug deed. Wat het Proveniershuis betreft, daaraan is in de plannen voor de omgeving van het nieuwe stadhuis een speciale plaats inge ruimd, hetgeen ook al een argument is. In zijn repliek wees de heer Hoek erop, dat in Rotterdam de oude namen zoveel mogelijk behouden worden en het in his torisch opzicht helemaal niet belangrijk is of de brug, zoals mr. Engelsmans argu menteerde, van karakter en functie ver andert. De heer Kok voerde nog aan. dat de naam Spoelingbrug hoogst eervol is. Duizenden koeien, zo betoogde hij, heb ben zich indertijd aan de spoeling ge laafd. De heer Engelsman hield voet bij stuk, erop wijzend dat de nieuwe brug een verbinding met Nieuwland zal vor men. Hij kwam er niet toe om voor te stellen de nieuwe brug Nieuwlandbrug te noemen De burgemeester wees er nog eens op, dat de nieuwe brug niet op dezelfde plaats zal komen als de oude, en dat de naam Spoelingbrug in alle geval in een andere brug behouden zal blijven. Hij nam het idee van wethouder v. d. Berg over, om met de naamgeving nog even te wachten, waarna het voorstel door B. en W. terug genomen werd. De raad kon aldus geen beslissing nemen, constateerde de oppo sitie met een zekere grimmigheid. Na de nogal bewogen debatten over de Spoelingbrug kwam de naamgeving van het Prinses Beatrixpark ter sprake, die er vlot doorging. Mr. Peek bracht dank aan Prinses Beatrix voor de door H.K.H. gegeven toestemming. De heer Alijk (KVP) informeerde o.a. in hoeverre het B. en W, bekend is, wat voor resultaten er in andere steden be reikt zijn inzake het verlenen van borg tochten ingevolge het Besluit Bevordering Eigen Woningbezit. Wethouder Sabel, het departement van wethouder Van Kinde ren waarnemend, deelde mede, dat B. en W. hiervan nog niet op de hoogte is. Hij overigens de verzekering, dat met de door de heer Alijk naar voren gebrach te opmerkingen terdege rekening zal wor den gehouden, b.v. wat de reservering van grond in bepaalde woonblokken be treft. Bij de behandeling van het voorstel van B. en W. tot het verlenen van een krediet van 8750 voor het maken van een be tegelde kinderspeelplaats op een binnen terrein, gelegen tussen de Lekstraat en de Rijnstraat, sloeg het raadslid, de heer Hofman (KVP), weer eens op het bekende aambeeld „Perenlaan" in voormalig Ke thel. Na nogmaals op de toestand aldaar gewezen te hebbeh, achtte de heer Hof man, vooral nu de oude muziektent bin nenkort gaat verdwijnen, de tijd gekomen om hier een bescheiden speelweide te creëren. Spontaan deed wethouder v. d. Berg toezegging dat hij zich de komen de dagen persoonlijk daar ter plaatse van de nu heersende toestand op de hoogte zou gaan stellen. Misschien zit er dan wel een „Hofman-weide" in de lucht! (Advertentie) Voor het eerst zal over het jaar 1959 een gemeentelijk subsidie wordt toegekend aan de plaatselijke sportverenigingen tot een bedrag van 1,— per jeugdlid, inge schreven bij een landelijk erkende sport organisatie, dat op 1 juni 1959 niet jonger dan 12 en niet ouder dan 18 jaar is. De peildatum 1 juni is gekozen, omdat dan voor verreweg de meeste sportver enigingen het nieuwe verenigingsjaar be gint. Dientengevolge wordt het vaststel len van het aantal leden, dat voor het subsidie in aanmerking komt. voor de be trokken verenigingsfunctionarissen in niet geringe mate vergemakelijk. Het ontmoet echter geen bezwaar, indien de overige clubs wier verenigingsjaar samenvalt met het kalenderjaar of aanvangt op een datum niet later dan 1 juli 1959 dien overeenkomstig handelen. De aanvragen, welke van een akkoordverklaring van de desbetreffende regionale of landelijke sportorganisatie moeten zijn voorzien, dienen te worden gericht aan het College van Burgemeester en Wethouders. Clubs, die niet bij regionale of lande lijke bonden zijn aangesloten, kunnen voor het subsidie in aanmerking komen, als zij met de wel aangesloten clubs kun nen werden gelijkgesteld, zulks ter be oordeling van de Sportraad. In deze ge vallen dient de ledenadministratie aan de Sportraad ter verificatie te worden over gelegd. SM benxinaverbruik 14§ VRAAti l DEMONS I K ATIB SINGEL »i.45 Officieel agent SCHIEDAM voor Schiedam - vlaardingen Maassluis - Ho«k van Holland TELFFüOn 64.65.0 (3 lijnen) Advertentie agent Ooobtorf woc* Schiedam an amgtrtka» 81ste Jaargang No. 24042 DAM 18 SCHIEDAM TELEFOON 66152 POSTREKENING NR. 5 9 0 9 4 3 ADVERTENTIES f 0.15 per mm-hoogte. Bij contract speciale tarieven. INGEZONDEN MEDEDELINGEN 0.30 per mm-hoogte. Bij contract speciale tarieven, KAMPIOENEN tot 20 woorden f 0.50 bij vooruitbe taling. Elk woord meer S ct. Maxi mum 60 woorden. Alle advertentie-orders worden afge sloten en uitgevoerd overeenkomstig 3c Regelen voor het Advertentie wezen. ABONNEMENTEN 7.40 per kwartaal, f 2.54 maand en f 0.59 per week. Na de afwerking van de agenda, gis teravond in de gemeenteraad hebben B. en W. en de aanwezige raadsleden af scheid genomen van de fractieleider der K.V.P., ir W. H. v. d. Toorn, die zoals bekend zijn functie als zodanig heeft neergelegd. Het was voor de heer v. d. Toorn de laatste maai dat h(j. gezeten op zyn vertrouwde plaats, de raadsvergade ring bijwoonde. In zijn toespraak schetste burgemeester mr. J. w. Peek de gevoelens van het col lege van B. en W. bij dit heengaan dat, zoals hij zeide „door eenieder van ons in hoge mate wordt betreurd". Mr. Peek dankte de heer v. d. Toorn voor alles wat hij gedurende de veertien jaar die hij in de raad heeft doorgebracht, voor stad on bevolking heeft gedaan. De burgemeester sprak tevens zijn waardering uit over de wijze waarop ir. v. d. Toorn als voorzit ter van een der grootste fracties er steeds naar gestreefd heeft, de goede verstand houding zo uiterst belangrijk voor het voeren van een vruchtbaar beleid- te bevorderen. Na de bijzondere eigenschap pen en kwaliteiten van de heer v. d. Toorn geschetst te hebben, waarbij hij moest vaststellen, dat zijn uitgebreide taak moeilijk door een ander te vervul len zal zijn, wenste de burgemeester hem nog een schone toekomst toe. In zijn dankwoord herdacht ir v. d. Toorn de velen, die hij gedurende een reeks van jaren uit de raad heeft zien heengaan. Spreker achtte het een eer om raadslid te mogen zijn, in een kring waarvan zoveel goeds voor hem is uitge gaan. De heer v. d. Toorn bracht allen dank met wie hij zo vruchtbaar heeft mogen samenwerken. Hij betuigde wet houder v. d. Berg zijn bijzondere dank voor de oude prent van Schiedam die de ze hem als aandenken heeft geschonken. Samen met de heer Horvath heeft de heer v. d. Berg deze zeer oude prent kunnen laten reproduceren ze stelt het Schie dam voor uit de 16de eeuw, gezien vanaf de Maas Op de gezondheid en de verdere toekomst van de heer v. d. Toorn werden tot slot de wijnglazen geheven, waarna eenieder de gelegenheid kreeg, persoonlijk af scheid van deze eminente persoonlijkheid te nemen. Vermoedelijk bestaat er in de maand augustus en in de eerste helft van de maand september gelegenheid tot het or ganiseren van rondleidingen op het Bin nenhof (bezoeken van parlementsgebou wen, ridderzaal enz.). Als bijzonderheid kunnen wij nog vermelden, dat aanslui- fn-, ,aanJ rondleidingen dan als sluitstuk de bezoekers het „lichtspel glo rie van het Binnenhof" zouden kunnen leden van de Schiedamse K.V.P.-afdelingen, die nog met de laatste trein naar Schiedam willen reizen, is dit wellicht een unieke gelegenheid voor een bezoek aan het nationale hart van Neder- vertJient aanbeveling om reeds voor „9 juli a.s. mede te delen, of U be lang stelt in een rondleiding als boven bedoeld, zodat wij tijdig een gids kunnen zorgdragen. U kunt dit doen bij; betaal Rotterdamsedijk 409b, ofbij de heer G. Verver, Ant. Muys- straat 46a. Aan de rondleiding zijn geen kosten verbonden. Voor een bezoek aan het licht spel wordt echter 1,50 per persoon m rekening gebracht. Er zal echter getracht woiden op deze prijs een reductie te krij gen. Mede daarom is het van groot be lang, dat men tijdig weet wie er deel neemt. *n 'Tf'tterdarn is vannacht aangehouden .e»~ ü3a-rife die i" Schiedam een r.e-s naa gestolen op de Rotterdamsedijk- fk meen oudere Schiedammers een ge noegen te doen met hun te herinneren aan de bij uitstek mooie wandelplaats de Diefhoek, waar men kon genieten van rust en natuurschoon. De Diefhoek was een knooppunt van la nen, beplant met zwaar geboomte, lo pende door sappige weiden, en hiervan gescheiden door brede sloten. Onder meters zand ligt even voorbij het St.-Liduinaplein, de oude Diefhoek begraven. De voornaamste laan naar het knooppunt, liep vanaf de Finse school] aan de Nassaulaan, langs het Gemeente Ziekenhuis. Een paar van de oude bomen zijn nog te zien langs de Gemeentelijke Kwekerij. Deze laan liep door het knoop punt naar de boswachterswoning en kwam met een bocht in de Westfrankelandse- laan (straat) uit, om te eindigen bij de Kortlandstraat. Hier begon de bebouwing van Schiedam. De derde Diefhoeklaan liep vanaf het toenmalige kippebruggetje over de Westerhaven (waar nu die mo derne ophaalbrug is) naar het knooppunt dat ongeveer evenwijdig met de West- frankelandsedijk lag. Men stelde zich dit knooppunt voor als een eiland in de weiden, beplant met oude, zeer hoge bomen. De Gemeente had voor rustbanken gezorgd, en benut te een deel van de oppervlakte, tot het begraven (met ongebluste kalk) van aan besmettelijke ziekten overleden vee. Op een ander deel verhief zich een getim merte, dat aan goal-palen deed denken. Hier werden de kleden uit de Schiedamse herenhuizen geklopt. Weet U het nog. Schiedammers van om streeks 1900 tot 1915? Heeft U daar ook ge wandeld in de maneschijn? (natuurlijk niet alleen!) Ik ook. C. A. van der ZEE Sr. GEBOREN: Wilhelmina J. d. v. R. Schaap en W. J. van Bommel; Jeroen z. v. W. Veldhuijzen en L. Barendregt; Mar- ja d. v. L. Snep en T. M. van Agthoven; Renée A. d. v. D. Scheepmaker en A van Meeteren. OVERLEDEN: M. van der Touw, 71 jr. J. Verstraaten, 63 jr. Iltt ierhek hedenochtend, van de meisjes van het St. Willibrord-patronaat Hedenmorgen vertrokken ongeveer veertig meisjes van het St.-Willibrord Patronaat naar het zomerkamp in Venraij waar zij nu voor de vijfde maal gastvrij heid gaan genieten in het gymnasium St.- Angela, van de zusiers Ursulinen aldaar. Zij zullen hun dagen doorbrengen in het prachtig gelegen St.-Odapark en hier een week van de natuur en, hopelijk, de zon genieten. Het waren de groepen „de Klei ne- en Grote Bijen" en de „Liduintjes" die als eersten in een opgewekte stemming de verre busreis aanvaarden. Op 1 augustus gaan de „Jagers" en op 15 augustus de verkenners en welpen met de „Vrije Vo gels" in dit zelfde oord hun vakantie festijn genieten. Van 6 tot 13 juni zijn de ..Troubadours" op vakantie geweest. In Lunteren werd een buitenhuisje gehuurd en alles wat er voor deze week nodig was hebben de meisjes zelf bij elkaar ge^ haald en gespaard. Pater J. van Kempen S.C.J. maakte vandaag de reis mee en zal daar in het noordelijke puntje van Limburg acht dagen lang een welver diende rust nemen. De plannen om het clubhuis te vergroten zijn in een ver gevorderd stadium. Deze plannen moeten echter, kost wat kost, voor het najaar gerealiseerd worden, hetgeen de staf van het clubhuis momenteel voor zware pro blemen heeft geplaatst. De jeugd die vanmorgen vertrok heeft van al deze zorgen gelukkig geen weet. Voor hen was het met recht een feestdag, die gedeeld werd door de ouders, die naar de Maasdijk gekomen waren om hun kin deren een goede reis en een prettig kamp te wensen. Advertentie Naast ruime keuze in nieuwe hebben wij voorradig een mooie coll be speelde instrumenten. Bill, prijzen. Garantie. SINGEL 114—116 SCHIEDAM •'•U- Natuurlijk kon de St.-Bernardusschooi u:t Schiedam-west bij de andere scholen niet achterblijven en organiseerde gister avond in het Wijkcentrum Nieuwland voor de jongens, die de school gaan ver laten een afscheidsavond. Voor een zo goed als geheel bezette zaal mocht het schoolhoofd, broeder Hendrik. openen, waarbij hij allereerst de jongens en hun ouders en teven® pastoor J. Oudshoorn, voorzitter vap de St.-Willibrordus- stichting, alsmede de leden van zijn oudercomité welkom heette. Het programma was van een oud maar -beproefd recept, waarin de zang, maar dan ook heel goede, de boventoon voerde. Een symbolisch Marialiedje gevolgd door enkele van meer humoristische aard wer den onder leiding van broeder Hendrik op uitstekende wijze uitgevoerd. Ook de declamaties en schetsjes welke de jon gens ter afwisseling brachten waren goed gekozen en kregen tevens een prima ver tolking. Een kort toneelstukje bracht wat leut over het verhaal van de onverbeter lijke spijbelaar, die toch zijn onderwijzer er niet lussen kon nemen. Natuurlijk ontbrak ook hier het toe passelijke ernstige woord niet. Pastoor Oudshoorn schetste de ouders de realiteit van het leven, die vaak bij de jeugdop- voeding te weinig in 't oog wordt gehou den Vooral, daar op de middelbare scho len het contact met de ouders minder is den dit op de lagere school tussen de ouders en het onderwijzende personeel steeds het geval geweest is, worden de jongens vaak te veel aan zich zelf overglaten. Juist in deze tweede pe riode hebben de jongen® meer dan ooit het toezicht en de steun van hun ouders nodig, aldus pastoor Oudshoorn. Aan het jaarverslag 1958 van het Wit- Gele kruis te Kethel ontlenen wij nog: In zijn 84e levensjaar overleed op 12 juli 1958 Leendert Pieter van den Enden, bestuurslid van onze vereniging. Met hem is heengegaan cén dier pioniers die ge staan hebben bij de wieg van ons Wit- Gele Kruis. Het is een plicht van dank baarheid, nu onze heer van den Enden is heengegaan naar een beter leven, met pië teit te herdenken de onverdroten toewij ding waarmede hij de Katholieke Gezond heidszorg ten onzent heeft gediend. Hij ruste in vrede. De secretaris geeft een resumé van de werkzaamheden in het 27ste jaar en vangt aan bij de bakermat van het Kruiswerk t. w. de wijkverpleging hulde brengend aan zr. Groenendaal. Een voortreffelijk wijkverpleegster vormt een combinitie van innerlijke beschaving en warme naas tenliefde, omdat ook voor dit moeilijke, zware en mooie werk, naast kennis, ook veel tact wordt gevraagd. Dit mag te vens de personificatie zijn van onze wijkverpleegster Zr. Groenendaal. De taak van de wijkverpleegster is wel heel wat breder dan die van verplegen-alleeiv. Be halve aan gezondheidszorg doet zij om het met mooie woorden te zeggen aan opvoedkunde, aan psychologie, aan ziel zorg en zelfs aan economie. En nu de brommende zuster in cijferdans: huisbe-1 zoeken: aan zieken 2.580; zuigelingenzorg 287; kleuterzorg 279; prenatale zorg 35; bejaardenzorg 19.38) t.b.c. bestrijding 100, kankerbestrijding 53 en lichamelijk gehan dicapten 108; totaal 5380. Het fundament van de sociale kinderhy- giëne is het C.B. voor zuigelingen. In dit verslagjaar werden 51 zittingen gehouden, nieuw ingeschrevenen 94; aantal van het vorig jaar overgeschreven 64, dus totaal 158. Verstrekte consulten 837 en 287 huis bezoeken. Met het C.B. voor kleuters wordt ge tracht een werkelijke en effectieve ver betering van de volksgezondheid tot stand te brengen. Nieuw ingeschreven werden 114 kleuters; van het vorig jaar overge schreven 293, dus totaal 407 Aantal con sulten 518, huisbezoeken 279, aantal zit tingen 36. De Kraamzorg is de zorg voor het groei- gend verloop onder de gediplomeerde kraamverzorgsters en het wanhopig ma kende gebrek aan animo onder de jonge meisjes voor het beroep van kraamver zorgster. Wanneer we nuchter en eerlijk zijn dan is het in dit voiop bevrediging gevende beroep niet doorlopend rozegeur e.n maneschijn maar toch is het een ko ninklijke taak in dienst van Z.M. de baby. aldus het verslag. Er leeft in de mens een Intensieve be langstelling en diepe eerbied voor 't won der van de geboorte van een mensen kind. Het is juist de taak van dit C.B. voor prenatale zorg om met een zo goed en modern mogelijke toepassing van voor zorgsmaatregelen de prenatale sterfte te bestrijden en zij zijn bedoeld als een praktische aanvulling van huisarts of vroedvrouw, aantal zittingen 5, ingeschre ven 25, consulten 40 met 35 huisbezoeken Immunisaties: pokken 139; difterie 132; kinkhoest 132; tetanus 130; bcg 3' to taal 536. T.B.C.-bestrijding; ingeschreven op 1 jan. 1958 15 gezinnen met 31 patiënten: nieuw ingeschreven 2 gez. met 2 pat. totaal in zorg gehad 17 gez. met 33 pat. afgeschreven 5 gez. met 9 pat. op 31 dec in zorg 12 gez. met 24 pat. Voor de geestelijke volksgezondheid wer den een 8-tal bezoeken verricht. Concreet uitgedrukt zou men de geestelijke gezond heidszorg kunnen omschrijven als het streven naar gezonde betrekkingen tus sen de mensen onderling en tussen de mensen en hun maatschappelijke instel lingen. .jy CO V OOI 11VI. 61UC1" Ir IV. II. v. d. Toorn bij zijn afscheid in de gemeenteraad, naar hij door end leven. In de pogingen om aan de stij- burgemee„er Peek,eerd toeSe,proke„.I S.ÏÏÏÏ3E In een zelfde geest sprak ook broeder Hendrik. Deze wees de ouders op het go- vaar, dat de jongens gauw geneigd zijn de voor studie bestemde middagen voor andere doeleinden te gebruiken. Het schoolhoofd dankte de ouders voor de steeds ondervonden prettige samenwer king. Namens de jongens van de zesde klas werd aan broeder Hendrik een foto toestel en aan broeder Egfoinus een asbak aangeboden. Tot slot werden door de heer John. Lindeman de getuigschriften uitge. reikt. Op d« vrachtauto van de heer J. de P. uit Rotterdam, die op de Dam geparkeerd stond, ontstond gistermorgen een brandje in pakken oud papier, waarschijnlijk door dat een voorbijganger er een sigaretten peukje op gegooid had. Een passerende wielrijder zag het vuur en waarschuwde de chauffeur, waarna het brandje met enkele emmers water wend geblust. Naast uitblinkers als „Calle Major" en „De dood van een wielrijder" beide van Bardem. heeft de Spaanse filmindus trie de laatste tijd enkele produkten van met goede smaak en geest geserveerd amusement afgeleverd, zoals de terecht zo populaire film „Marcelino, Brood en Wijn" van Ladislao Vajda. Deze bekwame regisseur heeft daarna een film in hetzelfde genre vervaardigd met nogmaals de kleine Pablito Calvo in het centrum van de handeling. Uit het oogpunt van compositie is Vajda met „PEPOTE, KIND VAN DE STRAAT" beter geslaagd dan met „Marcelino", die wel zeer eenvoudig, om niet te zeggen simplistisch, was opgezet. Ditmaal zijn de elementen harmonischer over de film verdeeld, maar daar staat tegenover, dat de psychologie van het geval nogal zwaar drukt, zodat de weemoed overhelt naar de tragiek. Het verhaal js zeer simpel en heeft iets weg van „The Kid" of „De Fietsendieven". Ook hier een oudere man in kommervolle omstandigheden, in dit geval een uitgerangeerde toreador, die voor een jongetje zorgt, dat van zijn kant tracht hem als levenskameraad bij te staan. Vajda weet ook ditmaal het aardige ventje, dat onmiddellijk ieder voor zich inneemt, bijzonder knap voor zijn came ra te brengen en het is een verdienste te meer, dat hij daarbij nergens in de rich ting van het sentimentele of larmoyante ontspoort. Met veel zorg heeft Vajda zijn onderhou dende intrige geplaatst in de sfeer van de grote stad Madrid met haar achter buurtleven, onderwereld, markten en mid- denstandsbedrijvigheid. Daar ligt wel de grootste charme van deze film, die op het Festival in Berlijn werd bekroond en die in ieders aandacht kan worden aan bevolen al® uitstekend amusement van smaakvol gehalte. „Le ballon rouge", een film van La- morlsse, is een vertederend sprookje, in zachte pasteltinten gefilmd in Mont- martre. Op weg naar school vindt een jongetje in een lantaarnpaal een rode balion. Of schoon de volwassenen hem willtn schei den van „vriend", komt hij tot de ontdek king, dat, al laat hij de ballon los, deze hem steeds volgt. Albert Lamorisse weel zijn klenie anekdote op te vullen met ein- loze details, humoristisch, tragisch, wee moedig. Als in zijn fiIms „Bim" en Crin- blanc'' heeft deze film een tamelijk ge forceerd gelukkig einde: als de ballon door toedoen van andere knapen, is ver schrompeld, komen alle ballonnen van Parijs naar de kleine verdrietige jongen i toe, en gedragen door wel honderd bal lonnen drijft hij boven Parijs weg, waar schijnlijk naar „een land waar alle jon getjes hun eigen ballon mogen hebben" naar analogie van „Crinblanc". „Ballon rouge" werd tijdens het festi val te Cannes in 1956 onderscheiden met de Palme d'Or". uitgereikt aan de beste, korte film, tijdens het festival vertoond i K.F.C. aile leeftijden. Bij vrijwel iedere bioscoopbezoeker roept de naam Frankenstein gedachten op aanj gruwelijke griezeligheden. Er zijn al ver- I verschillende van deze rolprenten losgela- I ten op het huiverende publiek, dat erl blijkbaar maar niet genoeg van kan krij-i gen Reden, waarom de film „DE WRAAK VAN FRANKENSTEIN" (The Revenge of Frankenstein") is verschenen, welke ui-! teraard bedoeld is om de kijkers nieuwe angst en schrik op het lijf te jagen. De rol van Frankenstein is van Boris Karloff overgegaan op Peter Cushing, maar dat is misschen wel die enige wijzi ging in het aloude griezelrecept. Franken stein ontkomt door geluk aan een dood vonnis, maar zet in een andere plaats zijn gruwelijke praktijken voort. Zijn expe riment bestaat uit transplantatie van her senen op een overledene, die hierdoor tot nieuw leven komt. Frankenstein houdt deze „nieuwe mens" niet in zijn macht en als zijn schepping zich aan het leven van enkele burgers vergrijpt, wordt hij zelf het slachtoffer van de woede van zijn patiënten. Zijn jonge assistent weet echter wat hem te doen staat en brengt de her sens van Frankenstein op een ander li chaam over en dan begin het spel, in pen andere stad, weer van voren af aan K.F.C.-keuring strikt volwassenen. Vit „Pepote kind van de straat" en uit „De Rode Ballon", die aan deze film vooraf gaat. De bejaardenzorg vraagt van de wijk verpleegster veel tijd. Zij heeft a.h.w. de wacht betrokken bij de ouder wordende mens, zodra deze behoefte heeft aan spe ciale zorg en verpleging; met het klim men der jaren neemt de kans op ziekte toe. Het gaat er hier om het laatste stuk van het leven volwaardig te beleven, zo gezond mogelijk en derhalve mag de taak op dit gebied worden samengevat in de leuze: Vroeger was het „jaren aan het leven voegen". Thans is het „leven aan de jaren toevoegen". Voor de gezinszorg, aangesloten bij de stichting r.k. Gezinszorg te Schiedam, werd aan 29 gezinnen gezinszorg verleend gedurende 478 dagen. De Emmabloem- collecte bracht 169.— op. Het uitleenmagazijn baart nog steeds zorg. Als een belangrijk onderdeel van het werk voldoet de huisvesting beslist met aan minimale eisen, welke men mag stellen. In 1958 werden uitgeleend 178 artikelen aan 86 gezinnen. Wegens vestiging elders vertrok de pen ningmeester de heer H. E. Mooren. De pecunia zijn thans toevertrouwd aan de heer A. H. Groeneweegen. Dinsdag 28 juli gaat de schooljeugd van Kethe-j naar de Efteling in Kaatsheuvel. Bus 1 vertrekt vanaf Kerkplein Bus 2 vanaf school Iepenlaan. De kinderen kunnen dus instappen in de naaste om geving van hun woonhu:s. De bussen zijn op bovengenoemde plaatsen om kwart over acht en rijden om uiterlijk half 9 af Indeling geschied in de bus- Alleen boterhammen meebrengen en een goed humeur. HEDEN: Passage Theater: Pepote (a.l.) en De Rode ballon (a.l.) dagelijks 2 en 8.15, zat. j en zur.c. 1,30. 4,00 6 45 en 9.15 uur; donder dagavond Ned. Ballet, 8 uur. i Monopole Theater: De wraak van Frankenstein (str. volw) 7 en 9 u„ zat. en zondag 3. 5. 7 en 9 uur. Stedelijk Museum: Dagelijks van 105, zondags van 12—5 uur. MEDISCHE ZONDAGDIENST j De medische zondagdienst zal worden waargenomen door: dr. H. H. T. Meijer, Zwammerdamsingel 43. tel. 69696, dr. J. van Buren, Buijs Ballotstraat 72—76, tel. 69661, dr. Ch. A. Poll, Tuinlaan 92, tel. 67856 Apotheek Evers, Lange Haven 81. De wijkverplegingsdienst van het Wit- Gele-Kruis zal worden waargenomen door Zr. C. A. M. Houboer, Rubensplein 20A. Het kraamcentrum door Zr. van Kan, Zwammerdamsingel 65, tel. 68286. Deze diensten duren v.a. zaterdagmid dag 1 uur tot en met zondagavond 12 uur. BIOSCOPEN ROTTERDAM Programma's van 24 f/m 30 juli. Arena: Houseboat (a.l.). Capitol: Spio- nagecomplot Hongkong (14 j.), Centraal: De levensroman van Joseph Schmidt (a.l.), Cineac-AD: Rio Bravo (14 j.), Cineac- NRC: Actualiteiten (doorl. voorst.) (a.l.), Colosseum: Jerry als babysitter (a.l.), don derdag: Intrigues in het oosten <14 j.), Harmonie: Jantjes op Tahiti (a.l.), Lu- miere: Kluchtig en luchtig (a.l.), Lutusca: Die glücklichste Frau der Welt (a.l.), Luxor: Orpheu negro (onbekend), Metro: Das Dreimaderlhaus (a.l.), Prinses: De In dische graftempel (18 j.), Rex: De laatste der Sioux (14 j.), Thalia: Witte wildernis (a.l.), 't Venster: De glimlach van een zo mernacht (volw.), Victoria: Abbott en Costello bij de kanibalen (a.l.), donderdag; Les belles de nuit (a.l.).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 3