Harold Macmillan: Het glimlachende „Poker face" Nu zitten we met de gebakken peren EEN KAPITALE PRIJSVRAAG MET EEN KAPITAAL PRIJZEN HOOFDPRIJS 7 7500.- KRUISWOORDPUZZEL met <J^0 is het Vakantie-illusies tou t/mke kaM 2e PRIJS 3' PRIJS f 1000.- (to&i de éetééen, Rotterdam koopt Baarns bos door Emery Kelen Terrein 25.000 te duur? Opnieuw beelden in de Lijnbaan JONGEN GEDOOD DOOR VIADUCT Morgen voor 12de maal Katendrechtse Ronde isoogst bonen in Kennemerland 3UD3AND ACTIE No. 5 ]g^> de fles waar méér in zit. AANHOUDEND DROOG Toeriste op pont dood gedrukt Mieke NSC 5? iibKDAG 25 JULI 1959 Gevolg van de droogte PAGINA 4 Want voor deze bijzon dere prijsvraag stelt „Friesche Vlag" liefst f 15.000.— aan prijzen beschikbaar. Dit is alles wat U hoeft te doen Voer pont te snel iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiKiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinimiiimiimiNiiiiiiiiiiiiiiiii! llllllllllllUllllilllllllliilllllllllltlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllHllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllll Toen ik de heer Macmillan voor de eerste keer zag voorbij komen met zijn stijf-gebogen hals en met dat trekje van verlegenheid in de hoe ken van zijn ogen, dacht ik: „Hier heb je nu een van die buiten de tijd staande Engelsen." Hij had iets van die toneel-Engelsman die soms op duikt in Amerikaanse comedies: zijn de een verveelde, afwezige, licht prikkelbare kerel met een verlegen glimlach, die stotterend door zijn neus praat en een dikke snor draagt om zijn typisch Brits, vooruitste kend bovengebit te camoufleren. Ik had beter moeten weten. Ik had er aan moeten denken dat van de Engelse diplomaat-in-oude-stijl wordt verwacht dat hij hulpelozer kijkt dan hij in feite is. Intussen is gebleken dat Macmil lan een tovenaar is die voor de par tij van de Tories in Engeland de da gen van glorie en verwachting heeft doen weerkeren. Laat ons, de cliché's van de show business opzij schuivend, eens goed kijken naar de Eerste-Minister van Groot-Brittannië: naar de man en zijn beendergestel. Het eerste uiterlijke kenmerk is het gelaat van Macmillan dat zich krach tig aan mij of, dunkt mij, aan wie dan ook opdringt, is de scheef heid van de wenkbrauwen en de vou wen onder de ogen, zoals zij steil be- nedenwaarts aflopen naar de juk- beenderen. Deze samenstelling geeft het gezicht een droeve zelfs benauw- de uitdrukking. Zij betekent altijd dat 5 de neuswortel hoog gelegen is met precies daarboven een flinke bobbel, die geflankeerd wordt door betrek- kelijk laag geplante, ietwat weke 5 omrandingen van de ooghoeken. U kunt hetzelfde waarnemen op de ge- E zichten van generaal De Gaulle, Fi- del Castro of Robert Frost, de dich- ter. En het duidt er altijd en zonder S uitzondering op dat krachtige facet- E ten van de persoonlijkheid nauw ver- bonden zijn met gevoelige. Wanneer E twee tegengestelde elementen van deze aard samengaan in één mens, kunt u daaruit afleiden dat het een strak-gespannen persoon is. Macmillan is 64 jaar en dat is een leeftijd waarop extra stootkussens g en guirlandes van overtollige huid de caricaturist hinderen in zijn waar- neming van de „inwendige" struc- tuur van het gezicht. In zulke geval- len loont het altijd de moeite eens te kijken naar jeugdfoto's om te zien wat er achter die „draperieën" ver- scholen ligt. 'E Wanneer men Macmillan ziet, toen hij een 14 jaar oude cricket-speler 5 op Eaton was, neemt men een pu- ber_ met een smal, scherp getekend gezicht waar. Hij heeft een strak ge- lijnde neus. Zijn wangen zijn inge- S vallen maar de jukbeenderen zijn geprononceerd. Terwijl het bovenge- bit naar voren steekt, versmalt zich de onderkaak naar de kin toe; maar E die kin heeft aan het uiteinde iets stoutmoedigs en onwrikbaars. En hier gaan dan weer kenmerken van kracht en fijngevoeligheid sa men. De ogen staan dicht bij elkaar en hun blik is waakzaam en doordrin gend. Reeds kan men het schuin naar beneden aflopen van de oogle den waarnemen. Het meest opvallende bij deze veer tien-jarige is de buffel-nek, die bre der is dan zjjn gezicht. Bij dit op vallende bewijs van kracht kan het geen verwondering wekken dat de Eerste-Minister op 64-jarige leeftijd nog steeds met een afschuwelijk- zware cricket-bat kan zwaaien. Wanneer ik de jonge Macmillan samenvattend karakteriseer moet ik zeggen, dat hij een taaie rakker is geweest, die zeer aanmatigend en zeer geremd was. Nu hebben ouderdom en ervaring de scheefheid van de wenkbrauwen geaccentueerd, zoals de gezwollen bult de rest van zijn gezicht verder heeft doen doorzakken, en dat geeft het zijn karakteristieke afgetobde en verveelde uitdrukking. Noordse huid- vouwen hebben de waakzame ogen oversluierd; maar als u nauwkeurig kijkt dan zult u zien, dat zij precies zo aandachtig en kritisch waarne- snorharen die er toe dienden zijn waakzaamheid te onderstrepen, zon der hem uiteraard van zijn geremd heid te genezen op zijn bovenlip groeien. Nu versiert een riante bor- stellige snor de bovenlip van Mac millan en heeft hij de aan nervosi teit ontspruitende gewoonte er op te kauwen. Het weefsel van zijn huid is gladgestreken, de kraaiepootjes aan zijn ooghoeken zijn even teer als een spinneweb, zijn gelaatskleur is zo bleek dat Madame Tussaud geen rood poeder aan haar was hoeft toe te voegen om zijn beeltenis tot le ven te brengen. Zijn manier van spre ken is als zijn uitgeverij: soliede, voorzichtig en weinig opwindend. Zjjn stem klinkt als die van iemand die door een houten koker spreekt met zichzelf als enige luisteraar. Alles tezamen lijkt Macmillan mij een soort van timide, beheerste man die een verbazingwekkende moed en een onbuigzame besluitvaardig heid kan opbrengen. Als diplomaat heeft hij iets dat kostbaarder is dan eervolle vermeldingen, titels en on derscheidingen: hij ziet er „blank" uit. Je kunt nooit zeggen of hij nu geamuseerd of verveeld is, waak zaam of doezelig, bang of zelfver zekerd. De scheve spleetogen met de speelse kraaiepootjes in de uit hoeken en de zachte wangen maken dat hij een welwillende glimlach heeft, die tegelijk verwarring sugge reert en verwart. Zij schijnt in zijn gelaat gegrift te zijn. Wij weten nu natuurlijk onderhand allemaal wel, dat het de Russen zijn geweest, die het Britse „poker face" hebben uit gevonden. Zij hebben Gromyko om dat te bewpzen. Niettemin zou het my niet verbazen dat, wanneer Khroesjtsjev een man met scher pe blik, die weinig moeite kan heb ben met het bepalen van de „inhoud" van de meeste mensen die hy ont moet geconfronteerd werd met het glimlachende „poker-face" van Macmillan, hy het als een soort raad sel zou ervaren. Achter die verlegen en benauwde glimlach gaat een waakzame, forse, handige onderhan delaar schuil. En achter de uitdagen de grijns van Khroesjtsjev een lastige marchandeur. De een heeft een sub tiel gevoel voor ironie; de ander een grof gevoel voor humor. De een zal ieder woord voor zichzelf „uitleg gen", voor h;i het uitspreekt: de an der zal spontaan woorden loslaten, die de volgende dag in de „Pravda" worden uitgelegd. IN STAL IN rMCI41U.AU men als zy in het gezicht van de jongen deden. De fijn-gesneden neus en het stevi ge uiteinde van de kin zpn nog steeds intrigerend aanwezig. En men zou ónder de onderkin moeten kpken om de sterke hals, die waar het de nek betreft sty ver is geworden, terug te vinden. Toen hij Garde-officier was tijdens de eerste wereldoorlog liet de heer Macmillan een paar katerachtige Zy verschillen in houding; maar als ik Macmillans gezicht juist „in terpreteer" dan geloof ik dat zy, die vrezen dat de sterke man van het Kremlin deze „bescheiden" Engelse gentleman om zpn vinger zal win den, weinig reden voor paniek heb ben. Het is een kwestie van de zil vervos, die de rode vos ontmoet. (Nadruk verboden-copyright ABC-press) lllf1IIIIHII!lllllII1llllltlllil!lllltlll!l|[|lllllltlllllilllUlülllll!UlllllllllllllllilJ!lllllUllJllllUJIIilUI[ll,milllI!UUlJ!UlUlllllltlllll!ll!l!miMIIII!l|l||||||!||||f|||,|,||M iiiiiiiftiiiiiitiimiiiiiiiititnifiitij) De eigenaar van het bosterrein had ƒ60.000.. gevraagd De beëdigde taxateur schatte de waarde op ƒ15.000.-. De ge meente Rotterdam en de eigenaar vonden elkaar op ƒ40.000.. Rotterdam stond voor de keus: of de door de gemeente op het terrein geplaatst houten huizen afbre ken en verplaatsen of de ƒ40.000.. betalen. De gemeente koo, het laatste en wordt nu eigenares van een bos in Baarn. gren zend aan het terrein van paleis Soestdijk. Het bog diende tot zomerkamp, uitgaande van de Rotterdamse raad voor Lichamelij ke Opvoeding. „Nu zitten we met de gebakken pe ren" zei ir. P. Boersma (chr. hist.) donder dag in de Rotterdamse raadsvergadering, toen hij al gauw had uitgerekend- dat 25.000 te veel betaald gaat worden. „Laat ons voortaan geen terreinen meer huren en er opstallen op zetten, voor we zekerheid hebben over do consequenties". De heer Boersma wilde weten of van de langslopende weg. behorende tot het Staatsdomein gebruik mag worden ge maakt. Een document anno 1846 zegt niet duidelijk, dat dit vastligt. Verder zou er een behoorlijke afscheiding van het paleis terrein dienen te komen. De heer mr. C. J. N. v. Dongen vroeg, of de gemeente ook elders m een dergelij ke dwangpositie zit. Is het terrein in Gil- ze-Rijen van de gemeente? Wethouder G. Z. de Vos, optredend na mens de afwezige wethouder A. J. van der Vlerk noemde de koopsom van het. ter rein gezien de moeilijke onderhandelings positie van de gemeente, nog „min of meer aanvaardbaar". Uit de notariële akte van 1846 blijkt wel, dat het recht van uitweg over et pad van het Staatsdomein, verze kerd is. In hoeverre een afscheiding van het paleisgebied gemaakt kan worden, zal nader worden bezien. Terreinen van ande ren. waar de gemeente enkele eenvoudige opstallen OP heeft staan, bevinden zich alleen nog in Rotterdam. Een ervan ligt aan de Honingerdijk. het andere is van de Spoorwegen. Het terrein in Gilze-Rijen is eigendom. Het voorstel tot aankoop van het terrein In Baarn voor ƒ40.000 werd aanvaard. Onzerzijds is een enkele kanttekening nodig. Het terrein j,, Gilze Rijen Is niet van de (gemeentelijke) raad voor de Lichamelijke Opvoeding, maar van de particuliere stichting Bond voor de Li chamelijke Opvoeding DP opstallen al daar bevinden zich op eigen terrein van genoemde bond die geen overheidssub sidie geniet. In juli en aug. houdt de ze bond eigen kinderkampen op dit ter rein maar buiten deze vakantiemaan den kan het worden gebruikt door de on der de Raad voor de Lichamelijk Opvoe ding ressorterende commissie Vakan tie Kinderfeest voor driedaagse kinder- dcruitstapjes. Daarvoor wordt door de Raad aan de Bond een vergoeding be taald. Gedurende de maand augustus zal voor de derde maal de oplucht-beeldhouw-ten- toonstelling „Beelden in de Lijnbaan" ge organiseerd worden. De tentoonstelling is tot stand gekomen door samenwerking tussen de Nederlandse Kunststichting, de Rotterdamse Kunststichting en de Ver eniging Winkelpromenade Lijnbaan. In totaal zullen 22 beelden geplaatst worden, terwijl tegelijkertijd in de expositiezaal van de Rotterdamse Kunststichting een tentoonstelling van klein-plastiek gehou den zal worden. De opening van de ten toonstelling zal plaats vinden op vrijdag 31 juli a.s. om 15.00 uur in de expositie zaal van de Rotterdamse Kunststichting, ter gelegenheid waarvan de wethouder van Kunstzaken, mej. mr. J. Zeelenberg, het woord zal voeren. Een 15-jarige jongen is op bijzonder tra gische wqze om het leven gekomen. Hy zat vrijdagmiddag op de lading van een vrachtauto, die een viaduct aan de Cru- quiuskade te Amsterdam passeerde en stootte met zijn hoofd tegen de onderkant van dit viaduct. De chauffeur van de wa gen bemerkte hiervan niets, totdat hij op de Prins Hendrikkade werd aangehouden door voorbijgangers. Hij ontdekte toen. dat de jongen bewusteloos en met een gro te hoofdwonde tussen de lading lag. De jongen is onmiddellijk naar het Wilhelmi- r- asthuis overgebracht, waar hij ecbtei in de loop van de avond is overleden. Advertentie Morgen zal het weer gezellig toeven zijn op Katendrecht. Voor de twaalfde maal zal er de Ronde draaien en voor de even zoveelste maal zal Katendrecht overbevolkt zijn vanwege dit sportieve gebeuren; voor het welslagen waarvan op het ogenblik slechts één man valt aan te wijzen en wel Kees Moonen. Hij is het, die er telkenjare opnieuw de bre de schouders onder weet te zetten en die ook elk jaar opnieuw bij de Pedaalrid ders aanklopt met de vraag of de tech nische uitvoering rond de Ronde door deze club verzorgd kan worden. Het :'s moeilijk een Ronde te organise ren maa.- in grote lijnen weet men er m de Kji.endrechtse wijk wel raad op. De neringdoenden, een enkele uitzondering daargelaten, hebben waardering voor de orgun.sator en zijn tijdelijke hulpkrachten en laten biervan blijken door geldelijke bijdragen. Anderen stellen prijzen be schikbaar. geven kleine en vette premies, terwijl daarnaast van verscheidene grote bedrijven bijdragen binnenkomen. Hiertegenover staan grote zorgen met betrekking tot de verzorging van de af zetting, de opbouw van de tribunes, de huurpenningen voor de gemeente en de verkoop der entreebewijzen enz. Het is verder op Katendrecht gelijk zoals in vele andere ronden, welke hun parcours heb ben door en rond straten, waar het pu bliek al voor de start aanwezig is, dat men het ook van de programmaverkoop moet hebben. En als de duizenden rond het parcours, die prinsheerlijk op de venster banken leunend, gratis en voor niemen dal van de wielerkoers genietend, hiervan nu maar eens doordrongen raakten, dan zou het budget van de organisator een veel florissanter beeld krijgen. Zondag krijgt deze menigte de kans om het waar te ma ken en als men dit inderdaad doet, wel, dan is het voortbestaan van de Ronde van Katendrecht weer een heel stuk zekerder geworden. Om één uur gaan de nieuwelingen van start voor een tocht over 60 km. Onder hen bevinden zich behalve de winnaar van vorig jaar, Jan Stam, Wim Buitendijk, Arie den Hartog, die vorig weekeinde twee koersen won, de kwieke Vlaardinger Lie-bregts. de Feijen-oorder Frans de Jonge, zijn clubgenoten Blokker. Muntz en Van Dorst, verder Droog, Althuizen, Van Delzen, Miechielsen, De Jager en ook de animator van de onlangs verreden Crooswijkse ronde Hans Hoek, Om circa kwart voor drie worden de amateurs en onafhankelijken weggescho ten en zq krijgen 100 km. af te leggen. Van deze categorieën noemen wij o.a. Sijthoff, Ribbelink. Mesters, Van Velthoven, Kou- wenhoven, Breure, Spoormaker, Koever mans, Hermes, Van Houwelingen, Gouds waard, Brinkman, Van Basitelaar, De Vries, Van de Berg, Van Straten en Van de Klooster. Aan het Deliplein zijn weer tribunes voor 500 personen aanwezig, terwijl extra bussen voor aan- en afvoer van publiek zullen rijden. De bonen hebben in de streek Kenne merland altijd een grote rol gespeeld in het tecltschema van de tuinder. Maar de laatste jaren is deze teelt met rasse schre den teruggelopen, ai is zy altijd nog van betekenis. Als de tuinder de gewassen vandaag de dag ziet staan, dan zal hem de moed wel ontbreken om hiermee door .te gaan,.-want men kan nu al spreken vah een misoogst. De bonenoogst staat als het ware voor de deur, want augustus is de maand, waarin de snij- en sperciebonen aan de markt komen. Ook al door het droge schrale weer zijn de bonen voor het grootste deel ver ziekt; vooral de stambonen hebben het kwaad. Door de kleine aanvoer zijn de prijzen al opgelopen tot boven de gulden per kilo. De snijbonen zijn altijd iets later, maar ook hier moet men naar een goede hoek zoeken. De stokdikken zijn niet veel beter en geven geen hoop op een redelijke oogst. De pronkbonen kunnen nog veel goed ma ken, maar dit is een boon die eigenlijk in september pas goed begint te geven. Al bij al staat een slecht bonenseizoen te wachten. KvWCv O- V«r w f. 15.000 Doe mee aan deze nieuwe Goudband- prijsvraag en U hebt kans om een fa- beiachtig bedrag te winnen. Een geldsom die U in staat stelt om lang gekoesterde wensen in vervulling te doen gaan. Verder nog een prijs van f 500,één van f 250,en 325 prijzen van f 10, 1. Maak dit rijmpje af met max. 2 regels: „FriescheVlag"Goudband is door de 31%, èn de fles waar méér in zit, alom bekend. De zuinige huisvrouw in 't hele land, doet Goudband in koffie en spijzen,want: 2. Geef kort en bondig en vooral eerlijk antwoord op de volgende vraag: Natuurlijk zijn er in Nederland nog steeds gezinnen waar men geen koffiemelk gebruikt. Wat is hiervan naar Uw mening de reden? Uw antwoord op deze vraag is nood zakelijk voor deelname, maar heeft geen enkele invloed op de toekenning der prijzen. 3. Voeg bij Uw oplossing de donkerblau we ruit met vlag uit het Goudband- etiket van een gezinsfles (inh.540 gram) OF de letter „E" uit een Rivella-efikef. 4. Vermeld duidelijk Uw naam en adres en zend Uw oplossing in een gesloten, als brief gefrankeerde envelop aan: Goudband-actie nummer 5, Postbus 355 te Leeuwarden. U kunt zo vaak meedoen als U wilt, mits U telkens aan alle bovengenoemde voor waarden voldoet. Inzenden vóór 23 augustus 1959 De inzendingen worden beoordeeld dooreen onpartij dige, deskundige jury. De uitslag zal in dit blad worden bekendgemaakt. Over de prijsvraag en de uitslag kan niet worden gecorrespondeerd. Eigen per soneel en personeel van het reclamebureau zijn van deelname uitgesloten. De weersverwachting, medegedeeld door het KNMI, geldig van zaterdagavond tot zondagavond, opgemaakt te 11.15 uur, luidt als volgt: Droog en overwegend zonnig weer met dezelfde of iets hogere middagtemperatu- ren. Matige wind tussen noord en west. Op de Valkenweg-pont in Amsterdam is gisteren een vrouwelijk lid van een Belgisch reisgezelschap tussen een bus en een vrachtauto bekneld geraakt en ge dood. De toedracht van het ongeluk is nog- gl gecompliceerd. Op het middendek van gemeentepont no. 20 tonden een vrachtauto en een Bel gische touringcar achter elkaar. De meeste leden van het reisgezelschap, dat uit het Belgische Duffel afkomstig was, hadden de bus voor een ogenblik verlaten. Het arriveren van de pont ging met een schok gepaard. Vermoedelijk was de handrem van de bus losgeschoten. Als gevolg van de schok schoot de bus naar voren, te gen de vrachtauto aan. Tussen de vracht auto en de bus had op het fatale mo ment de 56-jarige mevrouw J. van den Wijngaert-Michiels uit Duffel gestaan, die werd doodgedrukt. De hevigheid van de schok is vermoe- deiyk door nog iets' anders in de hand gewerkt. Waarschijnlijk had de pont een te grote snelheid, toen deze bij de wal arriveerde. Even eerder had een pont- knecht, de snelheid constaterende, ten minste luidkeels naar de automobilisten geroepen: „Remmen vast!" De Belgische chauffeur had dit niet gehoord. Bii een onderzoek bleken zowel de instrumenten van de pont als de bus in orde te zijn. Bij het onderzoek beeft de politie de pont nogmaals met vrij aanzienlijke snel heid tegen de wal laten varen. De bus, waarvan de rem thans goed was aange trokken, bleef staan. Nadat de chauffeur uitvoerig gelio rd was kon de bus met de passagiers de tocht (naar Volendam) voortzetten. i HORIZONTAAL: 3 bijenprodukt, 7 wees gegroet, 10 rijk uit de oud heid, 14 lelieachtige plant, 15 onder richting, 16 schildknaap, 17 knaag dier, 19 opstootje. 21 vreemde munt, 22 godsdienst, 24 Engelse aanspreekti tel, 25 visje, 26 metaal, 27 holte, 29 kunstprodukt, 30 gemeente-weide. 32 kledingstuk, 33 uithangteken, 35 vlees, 36 bloempje, 38 muze, 40 Duitse stad, 42 getij, 44 bevel, 46 nummer, 48 vorm, 49 arriveren, 50 niet deelbaar door twee, 51 deel van een boom, 53 herkau wer, 54 scherp kijken, 57 jaargetijde, 60 geur, 62 leger, 63 vliegveld, 66 schrijfgerei, 67 weggetje, 69 bovenste deel, 71 griezelig dier, 72 vlug, 73 overlevering, 74 ogenblik, 75 kamer tje, 77 Europeaan, 78 mensenmoeder, 80 vis, 81 regelmaat, 83 lichaamsdeel, 85 verheven, 87 wederkerend voornaam woord, 88 Turkse titel, 89 roeiwerktui- gen. VERTICAAL: 1 medicijn, 2 tijdsdeel, 3 vis, 4 vochtig, 5 gevangenis, 6 spook, 7 reeds, 8 smart, 9 boom, 10 lichaams deel van een koe, 11 keukengerei, 12 meetlat, 13 werelddeel, 18 zangstuk 20 werptouw 21 soort soep 23 voorraad, 28 deel van een vreemde uitdrukking voor toekomstig, 29 tijdperk, 31 steen, 32 als 24 horizontaal, 34 drukfoutver betering, 37 aanvulling legerpaarden 39 militaire kleding, 41 opbrengst, 42 ik, 43 mand, 44 sportterm, 45 vaartuig, 46 nieuw, 47 gewicht, 52 behoeftig, 54 vat, 55 kwiek, 56 dichterbij, 57 li chaamsdeel, 58 lichaamsdeel, 59 ivoor, 60 Indiaan, 61 betoog, 64 dagen, 65 stand, 68 voordat, 70 waterkant, 76 bosje haar, 77 meisjesnaam, 79 vaar wel, 80 riviertje in Noord-Brabant, 82 knaagdier, 83 bergplaats, 84 familielid, 86 riviertje in Utrecht. Oplossingen kunnen worden inge zonden tot donderdagmiddag. Over de puzzel-rubriek kan niet gecorrespon deerd worden. De oplossing van de wiel-puzzel van verleden week is: Op de band: Wie schuldig is droomt van de duivel. Rondom het asgat: kleptomaan. Op de spaken: 1 domkop, 2 etmaal, 3 rubato, 4 intern, 5 alinea. Op de hulpspaken: 6 halo-Hera; 7 Indo-inkt, 8 lava-lier, 9 most-made, 10 ever-Eire. Voor de prijs komt jn aanmerking: J C. Schroots-Vergauwen, Laurens Costei' 'traat 27b, Schiedam. Postwisseltje volgt. Er zou zo dadelijk wel zoiets als éen bom ontploffen, dacht ik geamu seerd én zei toen doodnuchter, tus sen al die verleidelijke en zalige bui tenlandse reizen door: ,,We blijven van het jaar gewoon thuis. Klonk die opmerking nu zo schuch ter, of kwam het alleen maar door het voorgaande geratel. Vreemd stil bleven de klanken tussen ons in zweven, zo gen zich Vast aan het plafond, een hy permodern met hardboard en kaats ten toen weer zachtjes terug.... „We blijven van het jaar gewoon thuis Welke componist zou hierop nu de tophit van het jaar dichten, er zat toch waarachtig genoeg muziek in. .„Dus je bedoelt, dat je...." Mar- greet maakt de zinnen altijd maar half af, daar zijn we al die jaren al aan ge wend. „Juist, doorgewoon thuis," knikte ik geruststellend. Meta, gebo gen over een kilometerslange autorit- kaart, keek als verschrikt op. „Je meent het", vroeg ze met bijna iets van angst in haar stem, „kind, wat zonde, ik kom gewoon tijd tekort", verzuchtte ze tenslotte. Marjan vond het blijkbaar gênant zojuist die trek tocht naar Spanje opgenoemd te heb ben, merkte toen bedeesd op, het lijkt me toch ook weieens leuk, om thuis te blijven, want vakantie houden, honds moe ben ik altijd, als ik weer terug ben en de narigheid van het buitenland is wel, dat je alles tegelijk wilt zien „Daarom lijkt het me nu i-deaal om in eigen huis van de vakantie te ge nieten.. Uit te slapen, zolang ik zelf wil, geen rekening behoeven te hou den met—anderen. Eten, wat ik zelf wil. Altijd was ik zo'n beetje afgeknoe- deid, als de vakantie weer om was en doodgelukkig, als we huiswaarts gin gen. Want hét kan zo goed zijn overal, er gaat toeh niets boven je eigen bed, je eigen omgeving, al lijk je er soms weieens op uitgekeken", vulde ik op gewekt aan, „Vroeger deden we het voor de kinderen, nu ze zelf op kamp gaan, delen we onze vakantie voor het eerst zelf in en dat betekent dan dit jaar voor het eerst thuis blijven. Lek ker zelf doen, waar we zin in hebben". „Ja, nu je het zegt Wat zijn we altijd stem met dat gereis en getrek. Tabletjes voor auto- en treinziekte, kamperen in tenten in Italië op onge wone luchtbedden, je behelpen met het drinkwater in de camping, wat een armoe -eigenlijk. Maar je bent in het buitenland geweest, je kan erover meepraten gaf Marjan spontaan doe. „Je eet uit blikjes, vaak de onmogelijkste kost, maar je bent immers, met vakantie". Ja, dat was nu weer echt Marjan, van het ene uiterste in het andere. Het ontbrak er nu maar aan, dat ze haar plannen radikaal wijzigde en dan kreeg ik natuurlijk een tierende Pim- op me af. „Jullie hebben geen kinderen en Pim is nu eenmaal beze ten op kamperen, dat was al voor je trouwen. En dan, je bent nu toch al 6 jaar achter elkaar met hem wegge weest. Stuur me maar een gezellige kaart uit Madrid, je hebt daar zulke snoezige, bedelde ik gauw. Marjan fleurde weer zichtbaar op. natuurlijk voelde ze zich geroepen medelijden met me te hebben, evenals Margreet en Meta. Als de vier „Ms" waren we weer zeer nauw met elkaar verbonden Met de belofte, dat het briefkaar ten bij me in de bus zou regenen, na men we afscheid. Nog lang bleven ze wuiven, tot ze tenslotte de hoek van de straat om moesten en ik even pein zend bleef staan. Vreemd, eigeniyk zou ik toch wel een beetje jaloers op hen moeten zijn, want waar gingen ze allemaal wel niet naar toe? In plaats daarvan dacht ik aan de zalige rust, die me wachtte. Geen gejacht met diverse inkopen, geen lijstjes, die gecontroleerd moesten worden, of we nu werkelijk toch alleS bij ons hadden en ieder jaar toch weer kans zagen iets te vergeten. Geen kof fers pakken, uren in treinen (heerlijk nu met die hitte) of in auto's zitten- Nee, niets van dit alles. Alleen maar gezellig thuis zijn, eens op je gemak ergens naar toe en daar blijven eten. Zalig lang uitslapen, het sum mum van heerlijkheid, want in een va kantie, vertel me wat, kom je eigenlijk van alles tekort, maar toch wel het meeste slaap! Of ik volgend jaar nog zo verstan delijk redeneer, kan ik u echt niet beloven, best mogelijk, dat ik de scha de van sjouwen en tot midden in de nacht bomen, dan dubbel en dwars inhaal, want zo ben ik ook wel weer- Deze vakantienee, ik zwijg al. wel leef ik intens met die zenuwslopen de voorbereidingen van uw vakantie mee, Allemaal mooi wer en machtig v ee! plezier

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 4