Psychotherapeutische hulp aan ziekenfonds verzekerden Honoreringsovereenkomst met de Specialistenvereniging Communistisch jeugdfestival in Wenen begonnen Mgr. Bekkers reikt in Den Bosch 419 missiekruisen uit Carrousel draait in der Kunsten Den Haag D DE EILANDER Zeven doden en zes gewonden Rog 5650,- ABASIN Contra-propaganda in de lucht, op de Weense perrons en in het stadion Aan priesters en leken-missionarissen ier Prof. 65 jaar Verdronken Zwevende schotel Service voor inbrekers EEN JAAR ALS PROEF Twee Nederlandse bergbeklimmers omgekomen Praterstadion voor de helft gevuld w Zeer vele gelukwensen Mgr. Huibers afwezig Vierjarig jongetje valt van de wall chant MARIUS GONIN Sociaal apostel Luchtvaartoverleg niet Australië Vliegtuighoot of motorfiets Jamboree geëindigd VERKEERSONGELUKKEN Roof uit stations loket te Antwerpen Franse „Coleoptère" verongelukt V B MAANDAG 27 JULI 1959 Lichamen in een kloof in Bernina-alpen gezien R.-k. intellectuelen in Leuven bijeen Kunst, kitsch en commercie RENAULT DAÜPHINE Congres voor kinder psychiatrie Lt msè i kalmeert de zenuwen zonder slaap te verwekken ROMAN VAN DE LOKKENDE ZEE door KLAAS TOXOPEUS milium Nederlander gearresteerd Tijdens proefvlucht (Van een medewerker) De ziekenfondsen honoreren van 1 juli j.l. af de zenuwartsen voor een korte individuele psychotherapeuti sche behandeling (behandeling van geestelijke stoornissen) met f 15, per zitting van 45 minuten tot ten hoogste 10 zittingen per behandeling, of met f 10,per zitting van 30 mi nuten tot ten hoogste 15 zittingen. Deze honorering is voorlopig, als proef voor één jaar. De behandeling moet zijn verleend na machtiging door het fonds, dat de mening van de controlerend geneeskundige over de aanvraag moet hebben ingewonnen. Geschiedt de behandeling in een aan tal zittingen van 45 minuten en een aantal zittingen van 30 minuten, dan worden ten hoogste zoveel zittingen gehonoreerd, dat een 'bedrag van f 150,— niet wordt overschreden. Is in een uitzonderingsgeval een behan deling niet geëindigd binnen het aan tal zittingen, dat voor honorering in aanmerking komt, dan kan de zenuw arts de verdere behandeling declare ren op grondslag van een bestaande regeling voor één of enkele herha- lingskaarten. Voor behandelingen, aangevraagd binnen één jaar nadat een vooraf gaande behandeling is geëindigd, wordt geen machtiging verstrekt. De ziekenfondsen moeten aan het eind van het proefjaar het aantal gevallen opgeven, waarin korte psychothera peutische behandeling voor rekening van het fonds heeft plaatsgevonden, alsmede de kosten van de behande lingen. (Daar de ziekenfondsen aan de vrij willig verzekerden dezelfde rechten plegen toe te kennen als aan de ver plicht verzekerden mag worden aan genomen, dat de nieuwe (proef)rege- ling ook geldt voor vrijwillig verze kerden. Red.). Het bovenstaande is vervat in een overeenkomst, gesloten tussen de Landelijke Specialistenvereniging en de organisaties van ziekenfondsen. De Ziekenfondsraad heeft die over eenkomst goedgekeurd. De voorzitter van de raad heeft aan de zieken fondsen mededeling er van gedaan. De circulaire van de voorzitter is vergezeld van een toelichting, door de partijen van de overeenkomst opge steld ten behoeve van de zenuwartsen en de controlerend geneeskundigen. Aan die toelichting wordt het meren deel der hierna volgende gegevens ontleend. Bij de onderhandelingen tussen spe cialisten en fondsen is zeer uitvoerig gesproken over de honorering van psy chotherapeutische behandeling der ver zekerden in het algemeen. De zieken fondsen Hoen met de overeenkomst voor k' individuele psychotherapeu tische i indelingen (voor een jaar, als proef) een eerste stap in de ge vraagde richting. Voor groepstherapie en voor langere psychotherapeutische behandelingen is nu dus nog geen re geling getroffen. L")e zenuwartsen staan op het stand punt, dat er een recht op passende behandeling is voor ieder die ziek is, en zeker niet alleen voor degenen, die lichamelijk ziek zijn. Van een pas sende behandeling van geestelijk lij denden kon tot dan toe via de zie kenfondsen geen sprake zijn, omdat deze alleen de verwijskaarten kenden voor specialistische hulp. Van eén echte psychotherapeutische behande ling, die altijd intensief is en bijna altijd langdurig, kon dan geen sprake zijn. Thans betreuren de zenuwartsen het. dat de langere psychotherapeu tische behandeling niet onder de re geling valt, omdat (Jeze juist in de meer ernstige gevallen de aangewe zen geneesmethode is. In feite zijn dientengevolge juist de meer ernstige gevallen nog uitgesloten van een pas sende behandeling. Korte behandeling Een korte psychotherapeutische be handeling'is een specifieke vorm van psychotherapie, die op psychiatrische indicaties berust. Er wordt onder ver staan een intensief geestelijk contact- tussen arts en patiënt, al of niet onder steund door medicamenten, met het doel zekere bewustzijnsinhouden bij de patiënt tot ontwikkeling te brengen om zodoende bepaalde ziekelijke psy chische toestanden te beïnvloeden. Het maken van een scherpe scheiding tussen korte en lange therapie is niet r.ogelijk. Daarom kan het grootste deel van het gebied, dat door de nieu we honoreringsregeling wordt bestre ken, wellicht het best als volgt worden aangeduid: Het gaat om patiënten, die geestelijk uit balans zijn en die naar net oordeel van de zenuwarts binnen betrekkelijk korte tijd weer in even wicht kunnen worden gebracht. De diagnose wordt voor een belang rijk deel opgebouwd uit gegevens, wel ke in een of meer gesprekken met de patiënt naar voren komen. Deze psychia trische diagnostiek valt niet onder de nieuwe honoreringsregeling maar on der de bestaande regeling voor verwijs kaarten naar, resp. herhalingskaarten van de zenuwarts. Vermelding van indicaties waarbij korte psychotherapeutische behande lingen kunnen worden toegestaan, is niet mogelijk. Maar in bovenstaande omschrijving ligen een aantal normen voor iet 1 voordelen, door de controle rend geneeskundige, van de aanvragen. Daaraan kan worden toegevoegd, dat voor de behandeling van jeugdige en oudere personen een bijzondere moti vering gewenst is, daar in de meeste van zulke gevallen van een korte be handeling géén redelijk resultaat kan worden verwacht. Om een machtiging van het zieken fonds te verkrijgen dient de zenuwarts een uitvoerig gemotiveerde aanvraag in. De motivering moet zodanig zijn, dat de controlerend geneeskundige zich een oordeel kan vormen over de situa tie, waarin de patiënt is aangetroffen. Uit de motivering moeten de redenen blijken, op grond waarvan de specia list verwacht, dat zijn behandeling bin nen korte tijd rèsultaat zal afwerpen. Dit laatste zal slechts het geval kunnen zijn, indien de patiënt over een voldoen de Intelligentie alsmede een voldoend introspectief vermogen en integratie vermogen beschikt Zo mogelijk ver dient het aanbeveling, dat de contro lerend geneeskundige de aanvragen be oordeelt met behulp van een adviserend psychiater. Bijzondere bepalingen De behandeling moet door de spe cialist persoonlijk worden gegeven, in afzonderlijke afspraken buiten het spreekuur. De keuze van de toe te pas sen techniek wordt aan de specialist overgelaten. De indirecte behandeling, bijv. het gesprek met de ouders als een kind behandeld wordt, valt niet onder de regeling. De duur van een zitting bedraagt 45 minuten. De spe cialist kan echter, indien dit in het be lang van de behandeling is, de duur tot een half uur bekorten. Hij mag dan het aantal behandelingen verhogen tot het gestelde maximum is bereikt. Zeer nadrukkelijk is vastgelegd, dat alle aan de ziekenfondsen verbonden zenuwartsen de behandeling mogen verlenen. In de praktijk zullen echter zeker niet alle zenuwartsen deze be handeling gaan geven. De overeengekomen honorering om vat de gehele vergoeding aan de spe cialist, zodat geen bijbetaling van de verzekerde mag worden verlangd. De ziekenfondsen moeten aan het eind van het proefjaar zekere opgaven verstrekken (die hierboven reeds zijn vermeld), aangezien het belangrijk is, dat bij de verdere besprekingen inzake de nonorering van de. psychotherapie de financiële consequenties van de proefregeling bekend zijn. Daarnaast is het bijzonder gewenst, een indruk te krijgen van het thera peutisch effect van de regeling. Een maatstaf hiervoor vormt het oordeel van de specialist of, in vele gevallen, van de huisarts van de verzekerde over het bereikte resultaat. Het zal daarom op prijs worden gesteld, indien de con trolerend geneeskundige, drie maan den na het einde van de behandeling waarvoor een machtiging is verleend, het oordeel zou inwinnen vah de spe cialist c.q. de huisarts, uitgedrukt in de termen „geen verbetering", „ver betering", „genezen", De onderhande lingscommissie zal aan de controle rend geneeskundigen vragen, deze ge gevens na het einde van het proefjaar ter beschikking te stellen ter verwer king in een overzicht ten behoeve van de onderhandelende partijen. Zondagmiddag heeft een /roep Ita liaanse berggidsen, die was uitgetrokken om op de Scerscen-gletsjer in de Ber nina-alpen naar twee Nederlandse berg- toeristen te zoeken, op de bodem van een diep ravijn de lichamen van beide vermisten gezien. Men zal trachten de lichamen te bergen. Donderdagochtend waren de beide Nederlanders van de Marinelli-Bombar- dieri sphuilhut, op een hoogte van 2800 meter boven de zeespiegel, naar de top van de Bernina vertrokken. Zij lieten een briefje achter in de schuilhut. Vrij dag maakte de opzichter van de schuil- h alarAi, omdat de Nederlanders nog niet waren teruggekeerd. Groepen berg gidsen trokken uit, en zondagmiddag vier uur werden de lichamen van de beide Nederlanders ontdekt. De gidsen keerden naar Sondfio terug, om het réddingsmateriaal en de assistentie te halen die nodig zijn vo, r het moeilijke bergingswerk ia de steile kloof. Op het kasteel Arenberg te Heverlee, nabij Leuven, is zondag de dertiende plenaire vergadering van de internationale beweging van r-k. intellectuelen geopend. De eerste lezing werd gehouden door prof. Dondeyne van de universiteit van Leuven, die sprak over „techniek en religie". De uitreiking der missiekruisen in 's-Hertogenbosch door mgr. W. M. Bekkers. Zondag vierde prof. dr. L. J. Rogier, hoogleraar in de vaderlandse en alge mene geschiedenis der nieuwere tjjden aan de r.-k. universiteit te Nijmegen, vooral bekend door zijn historische wer ken op kerkelijk gebied, naar eigen wens in alle stilte zijn vijfenzestigste verjaardag. Er was daarom geen re ceptie. Toch kwamen er velen de hoog leraar hun gelukwensen aanbieden, o.a. de burgemeester var Nijmegen, mr. Ch. Hustinx en tal van hoogleraren, onder wie mgr. prof. dr. R. Post, voor zitter van de rt d van bestuur der St. Radboudstichting. Van tal van stu dentenverenigingen uit Nijmegen ont ving de jarige gelukwensen. De minis ter van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, mr. J. Cals, zond hem een gelukstelegram. Van vele zijden uit Ne derland kwamen per post gelukwensen binnen. De bisschop van Haarlem mgr. J. P. Huibers zal van 28 juli tot en met 5 augustus afwezig zijn. HU neemt dan deel aan de nationale bedevaart van Lourdes. Gedurende deze dagen komen de audiënties te vervallen. (Van onze Haagse redactie) en Haag is sinds zaterdagmiddag een zomerattractie rij ker. Het „Carrousel der Kunsten" begon te draai en. De meeste van de aan de Lange Vijverberg langs het schelpenpad aan de hofvijver opge stelde attracties kregen al direct bezoek van ste delingen en toeristen, die tegen betaling van wat pasmunt toegang tot het feestterrein hadden gekre gen. Kunst, kitsch en com mercie reiken elkaar op dit „Carousel der Kun sten" de hand. Het gaat meer om het plezier dan om iets anders. Dat is ook de bedoeling van de orga nisatoren. Studenten van kunstacademies in de drie grote steden en Maastricht hebben aan de opbouw en de inrichting van het enkele' honderden meters lange tentencomplex mee gewerkt. In deze tenten zijn de verschillende at tracties ondergebracht. Een goed van de tong riem gesneden kokprijst aan het spit gebraden ossevlees aan. In een tent worstelen twee mannen op een ondergrond van verf. Zo ontstaat een mo dern schilderij. Het pu bliek wordt de 'gelegen heid geboden zelf een ab stract schilderij te ver vaardigen onder deskun dige leiding. Er is een café „charlalant" waar be kende kunstenaars optre den. Amateurs op het ge bied van klein- cn zang kunst kunnen zich meten met erkende sterren als Toon Hermans, Thom Kel- ling, Johnny Jordaan en Hetty Blok. De amateurs lopen het gevaar bekogeld te worden met rotte toma ten en dergelijke, maar gelukkig scheidt een dikke ruit hen van het publiek. Bijzonder aardig is ook de Padinos-kunstmarkt in de Sint Jacobstraat, hoek Spui. Hier maakt men met kunst en kunstnijverheid kennis. Eveneens in het kader van het ..Carroussel der Kunsten" wordt 's avonds in de tuin varj het vroegere huis van JoJ han de Witt aan de Kneu terdijk gcconserteerd door Conservatoriumleerlingen. (Van onze correspondent) Ik geef aan ieder van u het kruis als teken van uw zending. Het zij een steun in de arbeid, een troost in de moeilijkheden, een schild in de geva ren en een onderpand van de eindover winning. Dat waren de laatste woorden die de bisschop-coadjutor van 's-Herto genbosch, mgr. W. Bekkers, in een overvolle kerk sprak tot de 419 pries ters en leken missionarissen wie hij het missiekruis overhandigde en daarna uitzond naar alle hoeken der aarde om Gods Rijk te helpen verbreiden. Het waren indrukwekkende ogenblik ken in de eeuwenoude kathedraal van St.- Jan. Stil, vol aandacht luisterend en diep bewogen hoorden een dichte menig te de populaire bisschop-coadjutor het zendingswoord spreken. Zelf nog jong werd hij met de verantwoordelijke taak belast, nu hij geroepen is de grijze bisschop, mgr. W. Mutsaerts, die gebo gen gaat onder de last cjgi" jaren, de bestuurstaak te helpen verlichten. Na mens alle bisschoppen van ons land, voerde hij de zendingsopdracht uit. En bij dat vertrek waren getuigen óók dé 3.4ÖU zelatrices van het missie comité in het Bossche bisdom, die juist deze dag hun eerste algemene congres in de bisschopsstad meemaakten. Zij vormen ho^ thuisfront, voor de 419 man nen en vroWen die naar het eerste li niefront vertrokken zijn en daarginds binnen afzienbare tijd zullen aankomen om nieuwe en ook opengevallen plaat sen te bezetten. Zo traden die uitgezondenen dan voor het laatst onder de hoge bogen van de kathedraal, die zelf door geen brand ramp noch geloofsvervolging kon wor den vernietigd. Hun bisschop ging hen voor tot orider de hoge koepel in het middelpunt, waar het altaar was opge steld Het kathedrale koor zong hét „Sacerdos et Pontifex" van Herman Strategier en de jonge Brabantse bis schop sprak van Christus', «boodschap „Gaat en onderwijs alle volkeren". Waar gij, aldus mtrr. Bekkers, ook zijt, staat gij in het eerste front, en gij denkt aan uw ouders die gij verlaat om uw ideaal te volgen. Het thuisfront bidt en offert voor u, samen verbonden in Chris, tus. Namens de kerk in Nederland, na mens de bisschoppen van Nederland zend ik u uit: zo de Vader mij gezonden heeft, zo zend ook ik u. Hierna zegende mgr. Bekkers de mis siekruisen, die hii vervolgens aan allen overhandigde. Bij hét verlaten van de kerk stemde het massale koor der ge lovigen in met het indrukwekkende „Christus Vincit". De vierjarige Nico van der Klauw is van de Havenkade te Leiden in het water ge raakt en verdronken. Het kind was van huis gelopen en werd na enige tijd vermist Op aanwijzing van een driejarig meisje, dat het kind aan de waliekant had zien zitten, ging men dreggen. Een uur later haalde men het levenloze lichaampje op. In het zwembad van Haarsteeg, gemeente Vlijmen aan de zgn. Wiel, is zondagmiddag een 23-jarige jongeman, afkomstig uit Haar lem, verdronken. Hij begaf zich buiten het afgepaalde gepied in het zeer diepe water en omdat hij niet behoorlijk kon zwemmen verdweei hij in de diepte. Nadat hij opge haald was heeft men nog vergeefs getracht de levensgeesten op te wekken. Advertentie Gisteren, de openingsdag van het communistische WereId-Jeugdfestival in Wenen, vlogen drie vliegtuigen over de Oostenrijkse hoofdstad, bunieren achter zich aan slepend waarop te lezen stond: „Denk aan Hongarije", „Denk aan Ti bet" en „Dit is geen festival voor ons". In alle katholieke kerken van Wenen werd gisteren voor de preek in enkele woorden de waarschuwing geuit, dat katholieken op geen enkele wijze mo gen deelnemen aan het festival, aldus meldt Reuter. Zaterdag hadden zich her haaldelijk twisten en gevechten voorge daan op de perrons van de Weense sta tions, toen jonge Oostenrijkse commu nisten, die de buitenlandse bezoekers kwamen afhalen, slaags raakten met tegenstanders, die pamfletten rond deelden, waarin „de waarheid over het festival" werd meegedeeld. Toen het festival werd geopend was het Prater stadion - dat aan 90.000 perronen plaats biedt - voor ongeveer de helft gevuld. Ambassadeurs <en ministers van alle communistische staten hebben, onder leiding van de Russische ambassadeur Lapin, als eregasten de openingsplech tigheid in het Praterstadion bijgewoond. Er waren geen westerse diplomatieke vertegenwoordigers aanwezig. De vertegenwoordiger van het Weense stadsbestuur, onderburge meester Slavik, vroeg de deelnemers aan het communistische jeugdfestival ernaar te willen streven zich een ob jectief en juist beeld van Wenen en het Oostenrijkse volk te verwerven. De jeugdige communistische toehoor ders onderbraken zijn toespraak her- Door een bijzondere samenloop van toevalligheden is du Nederlandse ver taling van het artikel van Daniël Rops in ons nummer van zaterda" aan het toezicht van de redactie ontsnapt. De aandachtige lezer heeft wel begrepen, dat de vertaler in plaats van de termen sociaal en sociaalvoelend ten onrechte enige malen de term socialistisch heeft gebruikt. Niemand kan deze fout meer betreuren dan de beschaamde redactie. haaldelijk met gefluit en geschreeuw. „Oostenrijk is een vrij en democra tisch land. waar iedere burger zijn voorkeur kan tonen voor de politieke partij van zijn keuze", aldus Slavik. Premier Khroesjtsjev heeft een bood schap aan het communistische jeugd festival gezonden. (Van onze luchtvaartredacteur) Vandaag zijn In Den Haag luchtvaart besprekingen begonnen met Australië. Vanmorgen stond als eerste punt op het programma een ontvangst van de beide delegaties bij de minister van Verkeer en Waterstaat, drs. H. A. Korthals. De directeur-generaal van de Austra lische burgerluchtvaart, de heer D. O. Anderson, staat aan het hoofd van de vijf man tellende Australische delegatie, die tot en met zaterdag overleg zal ple gen over verscheidene hangende kwes ties. De Nederlandse delegatie staat onder leiding van de directeur-generaal van de Rijksluchtvaartdienst, de heer J. W. F Backer. De besprekingen vormen een voortzetting van het In februari en maart van het vorig jaar te Melbourne gevoerde overleg, waarbij geen overeen stemming werd bereikt. Bij zijn aankomst op Schiphol wilde de heer Anderson, die ook in Melbourne aan het hoofd van de Australische dele gatie stond, gisteren slechts meedelen, dat het niet in de bedoeling van de Australiërs ligt een luchtlijn te openen op Amsterdam. De K.L.M. voert weke lijks één retourvlucht naar Sydney uit, In 1962 wordt in Nederland het vijf de internationaal congres voor kinder- psvchiatéie gehouden. Hoofdthema is: de rol van de kinderpsychiatrie in de preventie van psychische stoornissen. Het congres wordt met vijf conferen ties van een kleine internationale groep deskundigen voorbereid. De eerste daar van wordt thans in Den Haag gehouden. Dc Engelse „zwevende schotel", het toestel dat zich voortbeweegt op een „kussen" van samengeperste lucht en zaterdag een vlucht over Het Kanaal heeft gemaakt, heeft de: Ifde vragen opgeworpen als het vliegtuig van Bliriot vijftig jaar geleden: „Is het een vlieg tuig, ten boot of een motorfiets?" Voor dat de schotel uit Calais vertrok kwam een Franse inspecteur van het plaatse lijke vliegveld informeren of toestem ming verleend was voor het vertrek Men deelde hem mede dat niemand had bepaald dat de schotel een certificaat van luchtvaardigheid moest hebben cn dat de Franse admiraliteit toestemming voor de rets had verleend. Toen vroeg de inspecteur of de piloot een vlieger of een zeeman was. Hij gaf echter zijn po gingen op toen hem verteld werd dat „de Britten zelfs nog niet hadden be paald of het voertuig mannelijk of vrouwelijk was, ladt staan dat zij heb ben vastgesteld of het een vliegtuig of een boot is". Toen Blériot landde be paalden de Britse douane ,dat de ma chine een certificaat moest hebben vol gens hetivelk het toestel werd beschouwd als een jacht, en de vlieger als kapitein en eigenaar". De, tiende Wereld-Jamboree, gehou den aan de voet van de berg Makiling nabij Manilla, is zondag besloten met een défilé, waaraan de achtduizend deelnemers uit de P.hilippynen en de drieduizend padvinders en verkenners uit 44 andere landen deelnamen. Niet tegenstaande periodes van slecht weer, die het terrejn tot een modderige brei maakten, en een tekort aan water in het begin van de jamboree beschou wen de deelnemers de bijeenkomst als een van de meest geslaagde jamborees. A' - St Advertentie Inbrekers hebben drieduizend gulden gestolen uit de brandkast van een fabriek aan de Weteringkade te 's-Gravenhage. In bet magazfjntje van de fabriek stonden een zuurstof- fles, een gasfles plus een snijbrander opgeslagen. De inbrekers kwamen de fabriek binnen door de kapotte ruit van een zijingang. In het magazijn- tje vonden zij de apparaten en dank z(j deze service brandden zij een gat in een dér wanden van de kluis. Een geldkistje met drieduizend gulden was de buit. 34 üllllllllllilllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli Zij zagen echter, alleen de veerboot en die was onschuldig aan het immense geloei. De bemanning was trouwens nog niet eens op het schip aanwezig De kinderen waren in hun hansopjes de straat op gerend, roepend „Schip op 't strand! Schip op 't strand!" Ook de Peperkorrel had het zware geluld gehoord Het kwam van midden in het dorp. Hij was meteen op onderzoek uitgegaan en had al gauw ontdekt wat er aan de hand was. Bij de zuivelfabriek had hij namelijk enkele boeren getroffen, die met ontstelde gezichten naar het ketelhuis stonden te kijken. Daar en nergen anders, zo concludeerde de Peperkorrel, moest die brulfluit zitten. Maar hoe te; wereld was dat ding er op gekomen? Gisteravond nog was er gemopperd over het aamborstige gepiep dat ae stoomfluit van de zuivelfabriek voortbracht en nu was er plotseling dat oorverdovende geloei...! De Peperkorrel nam zijn terugweg langs dé haven waar hi' Slmon de Rijke net zijn bootje bezig zag „Mooi weertje, Peperkorrel!" riep de oude jutter dt onbezoldigde onheilsbode toe, „Ben je al zó vroeg wakker? Hebben de vogeltjes je somp gewerkt?" „Ben ji)!", antwoordde de Peperkorrel. „Dank Je beleefd, makker' Maar je mocht weleens wat dankbaarder wezen. Nou hebben jullie eindelijk 'n fluit die je horen kan en prompt begin jij lelijk tegen de medemensen te doen. Dat is niet netjes. Pe perkorrel. Je moest blij zijn om zo'n... eh zo'n „Luxe" fluit... Zeg nou zei" „Stinkjutter!" schold de Peperkorrel en ver dween in de Kerkstraat. Tot op het pleintje klonk de bulderende lach van Simon de Rijke hem in de oren. HOOFDSTUKIX Clara Hedland was niet meer in staat tot bidden Er raasden duizenden gedachten, in haar. Zij wist wat zij God had willen zeggen, alsof zij hel tevoren van buiten had geleerd; doch zodra zy poogde om rustig er in volle overgave haar gebed uit te spreken stokten haar gedachten. Zij voelde zich als 'n dier, dat radeloos opspringt tegen de tralies van een kooi, zon der dat temand er ook maar één blik van medelijder of begrip aan wijdt. Hoeveel keren had zt al han denwringend door het huis gelopen? Éénmaal wa; zp zelfo op het <*t1 gaan staan om naar de loodgrijz' tuchi te kijken alsof zij achter de dikke wolken aag Gods gelaat kon raden. „Vergeef md mijn opstandii '0 wll'.n bidden, „ik wij me I t.ige w'. Ik zou U Beriwig zelfs als ik hem daartoe had Maar niet aan de zee. Hper nart Heer", zo na* migen voor Uw macl hebben afgestaan moeten zien sterven Niet aan de zee! Do wat U wilt Heer maar oqrt hem weg van de zee.' Clara Hedlanr) kende haar eigen nood heel pre 'ies, maar hoe vaak zi) ook aartstaltei maakte or die in eén gebrd aan God vont te leggen telken tioeg het gebed als het ware op haarzelf terug Die ochtend teen een orkaan van lawaai over h< uland was losgebarsten, was Chris direct naar d- laven gegaan Hf kwam een jut latei terug met he vermaKupke verhaal over de nieuwe stoomfluit vai ie melkfabrien In het dorp wisten ze al wie de da ser van de euveldaad was geweest Toen Chris al'es had verteld vroeg hij- „is de jon gen nog niet wAkker?" Op die vraag kreeg Clari Hedlaro een plotselinge heel vreemde gedachte <v. liep snei naar Hedwigs kamertje Chris wachtte in le woonkeuken. Toen zy opmerkt lijk lang wegbleei ging hp ook kijken. Hy vond zijr vrouw ip Hedwig- bed liggen Zp schreide zondet geluid te ronken Chris Hedland kreunde luid en nadrukkelijk, also hij een gebed zul Het was waarsehijniyk voor het 'eerst van zijn ïeven. dat hfl zó de hemel aanriep. De jongen was weg Zpwei hp ats zijn vrouw begrepen, zonder dat zy enige byzondere aanwijzing nodig hadden, dat Hed wig was weggegaan om voorlopig niet meer terug Je keren Nog e>-n.s kreunde Chris Hedland. Hij stamp- Ie in machteloze woede op de vloer, mompelend: ,Dat rot jong! Dat rot jong!" In een opwelling van drift schopte nij tegen het nachtkastje. Ge vlijmende pnn in zijn gekousde voet maakte hem razend. Clara!" schreeuwde hij, Clara'" Toen zij geen antwoord gaf trok hy haar overeind en blafte haat in het ontstelde gezicht: „Hoe kan dat. Clara! Hoe ka> 't? Wtc heeft da, jong zo verpest? Zeg op, Tara. wat is er in die jongen gevaren, dat-ie ons dit landoetl? Toe. zég 'tHy schudde haar wild heen tn weei Zij durfde hem niet aan te kijken. „Ik wéét t niet snikte ze. .bij de hemel, ik wéét 't niet! 't s zó maai gekomen.. 't Is de zee... hef water... O! Toe kan ik da' weten...?" Chris Hedland liet haar plotseling los. zodat zü eer op het bed neerviel. Hei gezicht van boei Hedland was opgezwollen an drift, Zip, ogen schenen vuui te schieten. De voede om deze belediging, hun dooi Hedwig aan- .'edaan raasde door zijn bloed en scheen zyn geest •e veigtftigen. Zim hersens schenen duizenden vin- jers gekregen n- hebben, die vertwijfeld binnen in tiin schedel rondtastten: alles recapitulerend wat er le avond tevoien was gebeurd; alle mogelijkheden oor een vluent van het eiland overwegend; alle lenkhare straffen uitdenkend Als Hedwig op dit ogenblik in de kamc-i zou zyn ewe' s' had hy hem kunnen vermoorden. Maar Iedwip zou op 'at tijdstip waarsehijniyk wel ergens 'P volle zee zitten. Er zyn tientallen dunne draden lie een eiland met de wereld verbinden en de dun- :te ervan was nog stevig genoeg voor een jongen lie ziin eer vei gut en zyn ouders ontvluchten wil le... Het verg'ft van de zee maakt vindingryk en vanhojifg tegelrk Opeen" zag Chris Hedland het kleine, uit een •choolsc'irift gescheurde briefje op de tafel. Hef lag indei ae grot' schelp waarin Clara allerlei kleine •pulletjes zone- boordeknoopjes en veiligheidsspel den bewaarde Met een rul^ trok Chris Hedland het papier onder de schelp weg. (Wordt vervotgdl Het kopen van een ysje is de 9-jarige Frans Thjjert zaterdagmiddag noodlottig geworden. De jongen had van zyn broer, die een trekker met een aanhanger be stuurde, een dubbeltje gekregen voor het kopen van een ysje. Frans was daarover zo enthousiast, dat hy van de trekker sprong vlak voor een auto. die bestuurd werd door D. N. P. uit Sas- senheim. P. kon de jongen niet meer ontwyken, waardoor Frans werd over reden. Hij overleed ter plaatse, Het verkeer heeft in Friesland dit weekeinde twee doden geëist. Zondag middag kwam de 9-jarige Jacob Bak ker uit Schettens (gem. Wonseradeel) om het leven Het jongetje stak zonder voldoende uit te kijken plotseling de weg over. Hij werd toen door een scoo ter aangereden en was vrywel op slag dood Zaterdagnacht is te' Midlum dé 52-jarige H. A. van Straten uit Kims- werd om het leven gekomen. De heer Van Straten, gehuwd en vader van vier kit,deren, is waarschynlijk met zijn bromfiets geslipt. Twee jongemannen die op weg waren naar huis reden even la tei over de zwaargewond mean, die zij in het Juistei niet hadden opgemerkt, heen Zij kwamen toen tot de ontstel lende ontdekking dat het slachtoffer vrijwel was overleden. De door hen in geroepen hulp mocht dan ook niet meer baten. Zaterdagavond is de dertienjarige J. F van den Engel uit Poortugaal, toen hy op de Schulpweg in Rotterdam naast zyn moeder fietste, gevallen, juist toen hem een achteropgekomen vrachtauto passeerde. De jongen kwam met het hoofd onder een van de achter wielen terecht en moet op slag dood zijn geweest. Een vierenvijftig-jarige employé van een militaire kantine te Harder- wyk D. Horstman uit Ermelo is zater dagavond, toen hij per bromfiets wil de oversteken, door een personenauto gegrepen. Hij was onmiddellijk dood. Twee militairen van de commando troepen te Roosendaal- die zaterdag avond de Muzafeesten te Dinteloord hadden bezocht, reden des nachts per motor terug naar hun garnizoen. Op de weg Dinteloord-Stampersgat zijn zy naby De Pannenhoeve de dyk afge reden en ve gelukt. Een taxi-onder nemer uit Dinteloord vond een der mi litairen, ie twintig-iajige W. dood in de brede poldersloot liggen. De andere, de eveneens twin tig.jarige VM, was zwaar gewond. Op de Schermerdyk onder Ursem, is vrijdagavond laat de zestig-jarige huis schilder P. H. Schipper uit Ursem. die met zyn vrouw achtero de bromfiets, terugkwam van familiebezoek in de Rijp, zo geschrokken van de claxon van een hem achterop rijdende melk- auto, dat hij de macht over zijn stuur verloor n ir, de berm van de weg te recht kwam. Hy overleed ter plaatse. Zijn .vrouv P lichte verwondingen op. Zaterdagavond ontstond er op de Christiaan Ceurtsw q te Apeldoorn een botsing tussen een mofotriiwl*] »n een bromfiets. Vier men?"n raakten hierby vrij e—istla gewond. Twee van de ewonden werden naar' het St. Lidninaziekenhuls en twee naar het .Tuliaazek uAs-pnhvdnoioeetieelrrn het T-iUanaziekenhuis te Apeldoorn ver voerd. Een Nederlander uit Utrecht, wordt ervan verdacht in de nacht van vrydag op zaterdag een overval te hebben ge pleegd op een loket in het centraal sta tion te Antwerpen. De overvaller sloeg met een in een krant gewikkelde steen het loketraam pje stuk, waarachter de loketbediende zyn nachtdienst verrichtte en graaide het in zyn bereik liggende geld weg. De loketbediende, die door glasscherven aan zyn armen: was gewond, liep hem achterna maar slaagde er niet meer In hem te pakken te krygen. De mobiele brigade van de politie zetten een aan tal straten af en arresteerde om half zes 's morgens de Nederlander, die be antwoordde aan het door de bediende gegeven signalement van de overvaller. Hij zou inmiddels ook door de bediende zijn herkend. De „Coleoptère", een revolutionair Frans ^straalvliegtuig dat als een heli kopter verticaal opstijgt en dan in ho rizontale vlucht kan overgaan, is zater dag tijdens een proefvlucht verongelukt en in brand gevlogen. De piloot, die was uitgerust met een valscherm voor ge bruik vlak boven het aardoppervlak, sprong uit het toestel en ontkwam met lichte verwondingen. Het ongeluk ge beurde in Melun-Nillaroche bij Parijs toen de testpiloot. Aug. Morel, poogde op ongeveer 70 meter hoogte over te gaan tot vliegen in horizontale richting. De „Coleoptère" bevindt zich nog in het experimentele stadium. De vleugels zijn als een ton rond de romp gebouwd. De cockpit is uitgerust met een schietstoel, die de pllont altjid in staat stelt het'toe stel te ver!alen, in welke stand het zich ook b'vindt. In Engeland is het internationale sportfestival voor gedeeltelijk verlamden gehouden met deelnemers uit 13 landen. Hierbij was ook een Nederlands' taart.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 4