Derde „Amato" in R.A.I.- gebouw te Amsterdam Boekenplank Ab van Egmond won Ronde van Katendrecht gemakkelijk Nieuw Zuiclhol lands record discus voor meisje Burghouwt f 250.- 350.- bekwame verkoopster leerling-verkoopster GROOT WINKELPAND VIJFTIG JAAR K.A.B. VERPLEGER NIEUWS TREKT ALTIJD-IEDERE DAG Grcx)tse fruit-, bloemen- en groente- tentoonstelling in liet Zoeklicht Overzicht graanmarkt Rotterdam Paus spreekt weer tot zieken W and tapijten voor de „Rotterdam*' Q z&fe&icdzakw, TE III ill centrum GELEEN prima winkelstand Hef ONZE LIEVE VROUWE GASTHUIS a. ASSISTENT-ACCOUNTANTS b. BEGINNENDE ASSISTENT ACCOUNTANTS HYPERMODERNE ELEKTRISCHE NAAIMACHINE HYPERMODERNE ELEKTR. ZIG ZAG MACHINE VAN DAM'S NAAIMACHINEHANDEL N.V. DIJKSTAL's SCHOENMAGAZIJN ,/t SILVERE LAERSJE" LIKDOORNS J NSC MAANDAG 27 JULI 1959 PAGINA 8 v Introduktie Robeco aan Parijse beurs Lagere winst bij Bensdorp Conversie-operatie in V.S. geslaagd Viering in september VAN DE Het tweede deel van Dr. Zjivago Tlieo Sytlioff door pech teruggeworpen Aardgas als grondstof voor de chemische industrie Levering aan MEKOG Space Highway Van Bastelaar sterkste sprinter in Zuiderpark ENGELS BEZOEK AAN NEDERLAND Spastische kinderen in De Hoek gearriveerd Den Hartog haalde het niet in Znidland Atletiekwedstrijden op de Nenijto Joke Bijlevelcl weer snelste op 100 meter QUIRINUS RIETSTAP Maria Elisabeth Hendrika Webbers I cent per week Meent 112 verwijderd met WONDEROLIE I Ter gelegenheid van het 25-jarig be-1 inzending, doch heeft zijn provinciale staan van de Centrale Markt (de Markt- kringen bereid gevonden in wedstrijd hallen), wordt van 13 tot en met 17 ok- verband in te zenden, De kringen Zuid- toher a.s. de grote nationale tentoon stelling op het gebied van de teelt van en de handel in aardapppelen, groenten fruit, bloemen en aanverwante artike len in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam gehouden. De eerste AMATO werd gehouden ter gelegenheid van de opening der groot ste Nederlandse groothandelsmarkt in 1934 en trok toen jn 10 dagen ruim 200.000 bezoekers de tweede Amato werd in het jaar 1952 ter gelegenheid van een belangrijke uitbreiding van de marktoutillage op de Centrale Markt georganiseerd en deze tentoonstelling zal bij velen nog in de herinnering ie véïj als zijnde een grootse manifestatie van wat telers en handelaren iii aard appelen, groente, fruit en bloemen kun nen presteren. Het bezoek was massaal 5 dagen ruim 160.000 bezoekers. Een gondelvaart en een stertocht droegen het hunne bij tot het succes. De organi satoren van de derde AMATO trachten in hun opzet deze tentoonstelling in kwaliteit haar beide voorgangers zo mogelijk nog te doen overtreffen. Waar het. zonder een ernstige verstoring vaD de handel en dus van de voedselvoor ziening van Amsterdam, niet mogelijk bleek om deze AMATO op de terreinen van de Centrale Markt te doen. houden, zal de tentoonstelling, met een opper vlakte van plm. 15.000 m2 in het R.A.I.- gebouw worden ondergebracht. Er wordt een combinatie van aardappelen, groente en fruit met bloemen tot stand gebracht welke uniek voor Nederland beloofd te worden. De grote zaal van de R.A.I. _zai geheel voor de show van de ze artikelen worden ingericht. Onder ar chitectuur van de heren Feitkamp en Laarhoven van de afdeling gebouwen interieur van Publieke Werken wordt een sprookjeetuin ingericht, waar het mooiste en beste wat de Nederlandse tuinders en bloemisten kunnen preste ren, ten toom wordt gesteld. Het Centraal Bureau Tuinbouwveilingen komt op de ze tentoonstelling niet zelf uit met een Door de Banque de Paris et des Pays Bas zal binnenkort het aandeel Robeco aan de beurs van Parijs worden geïn troduceerd. De aandelen van het Rot- terdamsch Beleggingsconsortium (Robe co) zullen hierdoor voor het eerst aan een buitenlandse beurs worden geno teerd. De notering in Parijs zal geschie den door de Courtiers en Valeurs Mobi- lieres de Paris. Als eerste dag van ver handeling is vastgesteld 28 juli a.s. Bensdorp Cacao- en Chocoladefabrie ken te Bussum behaalden in 1958 een saldo exploitatierekening en baten van dochterondernemingen groot 697.922 "(761.114). Na bijtelling van de onver deelde winst 1957 ad ƒ17.369 (31.955) komt het totaal aan baten op 715.292 (793.070). Na afschrijvingen tot een be drag van ƒ359.948 (255.700) blijft een saldo winst groot 715.291 (793.079) Hiervan gaat 100.000 (300.0001 naar het reservefonds terwijl 239.020 voor dividenduitkering beschikbaar komt, waaruit zoals bekend 10 pet. wordt uit gekeerd (in 1957 herkapitalisatie met 50 pet. en belastingdividend van 1214 pet.). Alhoewel de behaalde resultaten ach terblijven bij de voorgaande jaren, is men over het bereikte resultaat tevre den. De totale omzetten vertoonden dit jaar opnieuw een stijging. Teneinde het marktaandeel te vergroten en het hoofd te bieden aan de hevige concurrentie, worden in de verschillende landen stij gende bedragen voor reclame uitgege ven. Hoewel de gang van zaken in het lo pende jaar nog moeilijk is, daar de cacaobonenprijzen zich nog op een te hoog niveau bevinden, vertrouwt men N<jh dat het mogelijk zal zijn, ook in 1959 een redelijk resultaat te bereiken. i Tegenover een vervallend bedrag van 14 miljard dollar aan staatsschuld heeft de Amerikaanse schatkist door middel van de opengestelde inschrijving op nieuwe 4% pet notes de hoogste rente welke ooit sinds 1929 door de schatkist ■werd betaald 13,7 miljard kunnen ver lengen. De autoriteiten verklaarden zich verheugd dat slechts voor 300 mil joen dollar aflossing in contanten was gevraagd. Holland, Noo-rd-Holland. Utrecht, Gelder land. Overijsel, Limburg en Zeeland zul len deelnemen in een omlijsting van de mooiste chrysanten en herfstbloemen. De Koninklijks Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde zal opde tentoonstelling haar jaarlijkse herfstbloemenkeuring houden. De aardappelsector, de collectie ve groot- en kleinhandel, import fruit «n zuurkool zullen een en ander completeren. In de aansluitende bijzalen van de R.A.I. zal een belangrijke commerciële afdeling worden ingericht, waarbij de deelneming van fabrikanten en handelaren van de betreffende produkten of de bij deze sec tor van de levensmiddelenvoorziening be horende bij-artikelen en machinerieën, is verzekerd. Er wordt ook een fruitman denshow. gehouden. Bij, het- verschijnen van het eerste Idee) van Boris Pasternaks „Dr. Zjivago" heb ben we er een uitvoerige beschouwing aan gewijd. Het tweede deel bevestigt de daar in gegeven opinie, dat dit een zeer lezens waardig boek is, zij bet dan geen mees ter,werk maar toch, zeer zeker een heel merkwaardig voorbeeld van de Rus sische letterkunde van onze tijd. Men weet het, Boris Pasternak is geen baanbre kende, dynamische persoonlijkheid. Hoe wel hij vdak aan de grote meesters als Tolstoi, Dostojewski etc. doet denken, is hij toch oók .een mens van deze getour menteerde generatie. Hierdoor ontstaan felle contrasten, die het boek des te lezens waardiger maken. Als een felle veroorde ling van bqlsjewistiscbe wreedheden en van de starre mentaliteit der communis tische oude garde is het een alleszins interessant document. Men moet, om dit boek te kunnen savoureren, geduld weten op te brengen. Maar juist in deze vakantie dagen krijgt menigeen hiertoe de gele genheid. Men zal er geen spijt van heb ben, de beide delen meegenomen té heb ben. De geestelijk volwassen lezer wordt erdoor met een grootse episode in de we reldgeschiedenis geconfronteerd Op 18 juli 1959 was het een halve eeuw geleden dat de toenmaals bestaande katholieke vakbonden zïch in één cen trale —het Bureau voor R.-K. Vakorga nisatie verenigden. In 1925 ontstond door samenvoeging van dit bureau met de centrale der diocesane bonden kort weg de Federatie genoemd het R."K. Werkliedenverbond, waarvan de naam na de oorlog veranderd werd in Neder landse Katholieke Arbeidersbeweging. Zo bestaat dus de K.A.B. als centrale van de katholieke vakbeweging in ons land een halve eeuw De officiële herdenking van deze histo rische gebeurtenis is verschoven naar de 17e september omdat de tweede helft van juli zich naar de mening van het verbondsbestuur minder goed tot een her denking leent. Op die dag wordt er al lereerst een h. mis van dankbaarheid opgedragen in de kathedrale kerk te Utrecht, terwijl in de namiddag een plech tige herdenkingszitting plaats- vindt in het gebouw Tivoli, waarvan de K.R.O een reportage verzorgt. Het verbonds bestuur heeft afgezien van een receptie. We] zullen de leden via een K.R.O.-pro- gramma op deze avond zóveel mogelijk bij deze viering worden betrokken, terwijl zij bovendien een speciaal in kleuren druk uitgevoerd blad ontvangen. Pers en televisie zullen eveneens aandacht aan dit gebeuren schenken Er komt ook een aparte schoolradio-uitzending en boven dien vinden er romdom deze viering nog enkele afzonderlijke gebeurtenissen plaats waaronder de officiële opening van Ariënshof het nieuwe K.A.B.-huis voor rustbëhoevende mannen te Huis ter Heide Tenslotte is een speciale propaganda-ac- tie rondom deze viering in voorbereiding. Door het Staatsgasbedrijf ende Koninklijke Nederlandsche Hoog ovens en Staalfabrieken is een verbin tenis aangegaan voor de levering gedu rende een aantal jaren van circa 200.000 m3 aardgas per etmaal. Dit aardgas afkomstig uit aardoliebronnen in het Westland, waar het tegelijk met aard olie uit de bodem komt, zal door mid del van een circa 80 km lange buislel- ding naar IJmuiden worden getranspor teerd, om daar in hoofdzaak gebruikt te worden een bjj de Maatschappij tot Exploitatie van Kooksovengassen (MEKOG) te bouwen installatie voor de produktie van stikstofhoudende kunstmeststoffen. Deze installatie zal eind 1960 in gebruik kunnen worden ge nomen. Daar het aardgas zal dienen ter vervanging van kooks (nu de grond stof voor een deel van de MEKOG-pro- duktie) zal voorshands dé totale pro duktie van MEKOG niet toenemen. Naast de toepassing bij MEKOG zal het aardgas ook gebruikt kunnen wor den voor stookdoeleinden bij de ver vaardiging van ijzer en staal. Bovendien zal de mogelijkheid daar door worden geopend in geval van sto ringen waarbij de openbare gasvoor- ziening waar-an Hoogovens per jaar circa 200 min m3 stadsgas levert in moeilijkheden zou kunnen komen, aard gas te gebruiken als tijdelijke suppletie. Op dit contract wordt in Nederland voor de eerste maal aardgas als grond stof voor de chemische industrie geler verd, waardoor ook hier te lande, zij het in verhouding nog op bescheiden schaal, zoals in andere landen reeds lang geschiedt, aan de „klassieke" bases kolen en olie de „moderne" ""•ondstof aardgas wordt toegevoegd. SPACE HIGHWAY IS niet de heirbaan naar de oorspronkelijke wereldruimte. En toch weer wel. Het is een Amerikaanse autoweg, oorspronkelijk bedoeld om het verkeer rond B»ston te ontlasten. Het heeft geruime tijd geleken, alsof het een vergeten weg zou blijven, voornamelijk gebruikt door automobilisten, die op hun weg naar of van New York de stad Bos ton niet wilden aan doen Hier en daar stond er een benzine service station met een enkele „drive-in" annex eetgelegenheid, maar dat was dan ook alles. Heden ten dage liggen er meer dan twee honderd grote fabriekscomplexen langs, met daartussen villaparken en blokken kazernewoningen, voor de mensen, die in deze fabrieken werken. Stuk voor stuk danken de Sylvanla, de Raytheon en hoe ze ook mogen heten hun namen zijn voor een buitenstaander mqestal totaal onbegrijpelijk, omdat er dingen worden vervaardigd, waarvan de gemiddelde man nooit gehoord heeft hun ontstaan aan de wereldruimte. Van daar de bijnaam Space Highway voor een weg, die doodgewoon Highway 128 heet DE VERENIGDE STATEN zouden te genqver de Sovjet-Russische propaganda ten aanzien van wereldruimteraketten etc. heel nuchter Highway 128 kunnen stellen. Zeer vermoedelijk kunnen Khroesjtsjev c.s een dergelijke stad niet aanwijzen. Uncle Sam heeft er nóg zo een in California, waar ook honderden fabrieken zich aan eenrijen, een superproduktie leverend van allerlei apparaten en instrumenten, nodig voor de wereldruimtevaart en de laborato ria, waarin hiervoor geëxperimenteerd wordt. Langs Highway 128, ofwel de Space Highway liggen fabrieken, welker Veek- produktie in één spoorwegwagon geladen kan worden, maar die ettelijke miljoe nen waard is en wonderen van techniek omvat. Niet alleen de apparatuur en het in strumentarium voor de wereldruimte-we tenschap wordt er vervaardigd, doch te vens alles, wat voor elektronische expe rimenten nodig is. De onderdelen voor de grootste elektronische reken- en denk machines worden er ontworpen en menig maal van dag tqt dag verbeterd. Een Amerikaanse'reporter heeft onlangs een tocht langs de Space Highway ge maakt. Omtrent de aard van hetgeen er geproduceerd -wordt, is hij niet veel wij zer geworden. Iedereen hult zich er in het diepste stilzwijgen. Zelfs de inrichting van sommige fabrieken is „top secret'' envaak hebben ook leidertde persoon lijkheden er geen idee van, wat er pre cies gemaakt wordt. De fabrieksgeheimen worden er door slechts enkele personen gedeeld en streng bewaakt WAT DE REPORTER WèL hoorde, was, dat er in de meer dan tweehonderd superfabrieken met hun superproduktie tót dusver niet minder dan 127 miljoen dollar alleen in gebouwen is belegd en er in totaal 28.000 mensen werken. Het merendeel van deze superfabrie ken begon in de buitenwijken van Bos ton, tussen barakken, waarin oude ra dio's en televisie's weer nieuw werden gemaakt en oude auto's opgeknapt. De technici en geleerden, die er hun eigen ideeën uitwerkten, konden niet veel geld uitgeven. Maar naarmate het programma der Amerikaanse regering inzake het on derzoek ten aanzien van raketten en we reldruimteonderzoek werd opgevoerd, steeg de behoefte aan materiaal daarvoor. Terwijl enkele jaren geleden de stichters der nieuwe bedrijven slechts bij vrien den geld konden lenen, rijden nu de kop stukken van Wallstreet. naar de Space Highway, teneinde er hun geld in te ste ken. Ab van Egmond. één der geselecteer den voor Zandvoort. heeft gisteren in het overbevolkte Katendrecht zjjn ze vende zege van dit seizoen behaald. Zaterdag nog nam Ab deel agn de Ronde van Overijssel waar hij vierde werd en aanvankelijk leek het erop. dat de kilometers van zaterdag hem wat te veel waren geweest. Het pu bliek, in mindere getale opgekomen dan in vorige jaren, woog de kansen der favorieten en de kansen van man nen als Van Egmond, Sijthoff. Breure. Van Straten. Van Houwelingcn en ook Jongejan stonden hoog genoteerd. Zelfs achtte men de Katendrechter Jan Spoormaker wel in staat tot het berei ken van een ereplaats in welke ver wachtingen men waarlijk niet bekocht is uitgekomen. Sijthoff heeft in Katendrecht weer eens echt ouderwets gereden. Nog vers lag hem de overwinning rond de Amsterdamse Markthallen in het geheugen, maar zoals in de loop der jareh de keien zovelen hebben genekt, bleken deze ook Sijthoff op de lange duur te machtig. Hij moest zich gewonnen geven en was daarna niet meer bij machte de demarrage van de Ha genaar Van Egmond te beantwoorden, het geen volkomen begrijpelijk was overigens. Spoormaker heeft eveneens een eerste viool gespeel^ in deze ronde waarbij ter stond dient gezegd, dat de wijze, waar op men in het peleton met de krachten omsprong, soms bepaald raadselachtig was. Waar bleven Breure en Jongejan. Het leek voor velen een uitgemaakte zaak. Henny Marinus, één der gese lecteerden voor de Nederlandse verte, genwoordiging in Zandvoort, welke deel uitmaakte van een kopgroep van acht zou in de eindspurt de snelste zijn. Zo snel was Henny Marinus nu echter ook weer niet. althans zaterdag middag In de eindspurt van de 14c Zuiderpark-wielerronde voor amateurs en onafhankelijken. of er was er toch altijd nog één, die net iets sneller bleek. In dit geval was het de Rotterdammer Henk van Bastelaar, die er een adem benemende eindspurt, wist uit te persen waartegen niemand bestand was. Met de „Koningin Emma" van de Stoomvaartmaatschappij Zeeland zjjn don derdag 26 spastische Engelse kinderen In Hoek van Holland gearriveerd. Zij zullen tot 1 augustus in ons land blijven en ver schillende, door de Nederlandse Spoorwe gen georganiseerde, uitstapjes maken. Negentien kinderen moeten zich in in validenwagentjes voortbewegen. Ondanks deze handicap waren ze met de assisten tie van een deel van de bemanning van de „Koningin Emma" binnen enkele mi nuten aan boord gebracht. Onder het toe ziend oog van kapitein L. M. Meijer wer den zij door hun leiders en helpsters, der tien in totaal, gemakkelijk geïnstalleerd in een speciaal voor hen gereserveerd gedeelte van het eerste klas promenade dek. Ze waren opgetogen over de bootreis. Zon, water, en weinig wind, limonade en koekjes, vreemde schepen en aardige bui tenlandse passagiers, alles droeg er toe bij om deze reis tot een hoogtepunt te maken in het leven van kinderen, die door hun handicap meestal gedwongen zijn zich te vreden te stellen met de afwisseling die een oppervlakte van slechts enkele vier kante meters biedt. De jongens en meisjes variëren in leef tijd van veertien tot negentien jaar. Zij zijn allen leerling van de Thomas Delarue school in Tonbridge, de enige middelbare school voor spastische kinderen ter we reld. De school is pas in 1955 geopend, ?iaar de zeven klassen worden al bevolkt oor kinderen uit verschillende wereld delen (Bericht van A. Bosman Graanmakelaars te Rotterdam) Voor verschillende graansoorten stond onze markt deze week onder druk van reeds binnenkomende binnenlandse par tijen en in het bijzonder voor buiten landse gerst is, trots de vaste stem ming voor dit artikel in het buitenland, hier te lande de kooplust momenteel veel geringer. Ook haver vond om de zelfde redenen hier minder belangstel ling. Maïs. Platamais bleef in spoedige positie kopers vinden, te meer daar weer voor enige boten vertragingen in de aankomst te melden vielen. De afla dingen stegen verder, waarbij de juli- en augustus-verschepingen het tot gro tere premies brachten. In yellow mais stomend bleef voldoende aanbod, doch vraag voor transshipment bracht eni ge opluchting. Sommige dagen waren de zaken in oktober-, november- en de- cember-aflading van betekenis doch uiteindelijk sluiten wij iets lager. Deze zaken blijven voorlopig geheel afhanke lijk van de subsidie der C.C.C. en van de eventuele regenbuitjes in de Ver. Staten. Gerst. Voor vrij belangrijke zaken is Australische gerst vooral gericht op het buitenland, terwijl voor 2 Barley, 2 Rqw en 2 Western Barley van de Pa cific dekkers enig leven in de brouwerij brachten. Ook voor 3 Barley op afla ding waren de prijzen van de herstel- prijzen aan de stijve kant en men schy'nt van de C.C.C. moeilijk voor ge schikte prijzen los te krijgen, zodat shippers hier trachten te dekken. Vraag uit het binnenland was er over het al gemeen minder en de redenen hiervoor hebben wij reeds uiteen gezet. Haver. In stomende posities als mede per juli aflevering bleef het aan bod beperkt, terwijl op de afladingen Noord-Amerika, door verminderde oogstvooruitzichten de prijzen gereser veerd bleven. Hier staat tegenover dat de belangstelling hier momenteel niet groot is. In Zuid-Afrikaanse haver ging wat om in een stomende boot, prijzen in het voordeel der kopers. Milo, Millet eu Granifero. De om zetten in milo bleven bevredigend, de laatste dagen roert zich vooral België en koopt diverse partijen op de afladin gen alsmede stomend. Millet is vrij vat: duurder geworden vooral voor de afla- dingen, doch ook voor stomend moest men meer betalen. Granifero bleef voor ons een stil artikel en houders hebben moeite voor enige stomende posten een behoorlijke prijs te maken. Rogge. In Pacificrogge op de af ladingen vonden zaken plaats, terwijl de vraagprijzen nu weer wat hoger lig gen. Atl. Rogge van Noord-Amerika wordt momenteel in het geheel niet aangeboden'. Platarogge bleef zeer duur, doch brokkelde toch enigszins af. Gelukkig schijnt Scandinavië van deze soort wat op te nemen. Voertarwe. Uit de omliggende lan den bleef men op een interessante ba sis aan de markt en vooral uit België vonden zowel voor directe afname als per augustus en september zaken plaats. Ook Griekse tarwe juli-aflading vond tegen onveranderde koopprijs afname. Inlandse granen. De zaken in in landse Wintergerst waren deze week vrij groot, terwijl enkele postjes zomer- gerst eveneens vlot werden opgenomen. In rogge was voorlopig alleen het zui den aan de markt en hiervan kon men wat tegen bevredigende prijzen plaat sen. Het is te begrijpen, dat de aange boden partijen alle van goede kwaliteit zijn, hetgeen de zaken hierin veel aan genamer maakt. De koekenmarkt. De consumptie van koeken is voor de tijd van het jaar nog zeer goed en voor vrijwel alle ar tikelen blijft een behoorlijke vraag be staan. Stomende lijnschilfers moesten weliswaar een fractie lager worden af gedaan onder druk van nogal veel aan dieningen. Op aflading evenwel is nog geen druk te bespeuren. De sporadisch verschijnende goedkope offerten wor-, den vlot uit de markt genomen. Over het algemeen bleven de omzetten be trekkelijk beperkt. Moienafvallen ble ven vast gestemd en werden geregeld tegen oplopende prijzen verhandeld. Spoedige levering blijft een grote pre mie opbrengen. De Hagenaar Charite en de Vlaardinger Meeldijk waren dé eersten, die blijk ga ven van deze wedstrijd iets te willen ma ken. Samen liepen zij geruime tijd voor het peloton uit, maar konden op hun vin gers natellen, dat reacties uiteraard niet achterwege zouden blijven. -Deze kwa men van Kees Kouwenhoven en Loek t.en Dam. terwijl in tweede instantie de beide Amsterdammers Mafinus en Oudkerk tot wat meer haast besloten. Tot ongeveer halverwege de wedstrijd, waarvan de baten bestemd zijn geweest voor het Haags Vakantiecomité en de or ganisatie in handen was' gelegd van Hol- landia. duurde het vooraleer men alle vluchters weer in het peloton haj kun nen opnemen. Een korte spanne rust werd al weer gauw verbroken, toen een groepje van zes man zich wist los te maken uit de groep, welke zich als een bonte sliert door het zonovergoten Zuiderpark voort bewoog. Deze zes man waren achtereen volgens Jan Beijer, Karei Hamelink Ma- nus Brinkman. Gerrit van Straten, Kees Duijzer en Henny Marinus. Hierbij voeg den zich enkele rondjes later Henk van Bastelaar en Frans van Velthoven en deze acht renners wisten hun vooorsprong geleidelijk op te voeren om er met nog twaalf ronden voor de boeg in te slagen het peloton, waaruit itog twee man waren ontsnapt, een ronde achterstand Van 1600 meter lengte toe te dienen. Wesseling, Van Leeuwen. Kaijser heb ben beurtelings nog getracht door weg lopen uit. het peloton de schade zo veel mogelijk te beperken, maar zij slaagden niet. Gedeeltelijk slaagden Cuvelier en De Vries. Aanvankelijk hadden zij ook Verstraten meegekregen, maar toen het peloton in Zicht kwam met daarin opge nomen de acht koplopers, vond deze laat ste het welletjes. De beide overigen ble ven tot het einde tóe buiten bereik van de kopmannen en de overigen en sleepten er op deze wijze nog een aardige plaats in de rangschikking uit. De Complete uitslag was de volgende: 1 H. van Bastelaar, Rotterdam, plm 100 km in de tijd van 2.21.02. 2 H. Marinus, Amsterdam. 3. G. van Straten, Schie dam (winnaar 1958) 4. H. Brinkman, Rot terdam. 5 F. van Velthoven. Poeldijk. 6 J. Beijer, Zwijndrecht. 8 C Deijzèr Giessendam. 8. C. Hamelink, Den Haag! 9 op 1450 meter G. Cuvelier. Nw. Vennep. 10 A. de Vries, Waalwijk. 11 op een ronde G Wesseling, Halfweg. 12 Th Sijt- noff. Rotterdam, 13. H. Hoopman, Zaan dam. 14 A. Straver, Haarlem. 15 b. Ver doorn. Rotterdam. 16 T. Mathor, Haar- len 17, J. Schipper. Amsterdam 18, W. v. d. Berg, Wateringen. Het is de Zuidlandse nieuweling Arie den Hartog zaterdagmiddag niet ge lukt zijn yele supporters een overwin ning in eigen huis te bezorgen. Wel iswaar had hij een werkzaam aandeel ln de strijd om de ereplaatsen en ver diende hij de prijs voor de strijdlus- tigste renner, maar in de eindsprint moest hij de eer laten aan de twee ren ners. welke hem betrekkelijk kort voor tijd hadden ingehaald en waarvan de Puttershoeker Van Haaren de leiders- prijs wist te veroveren. Dit laatste ten koste van de Sassenheimer Bert Zoet, wiens papieren in dit opzicht lange tijd het best genoteerd hadden ge staan. Reden de nieuwelingen 80 km, de ad- spiranten kregen een opdracht tot het rijden van niet meer dan 25 km. Een afstand, welke het snelst werd afgelegd door de Vlaardinger Arie Drop, die er 39 minuten en 34 sec. voor nodig had en in de spurt een flinke groep renners de baas bleek. De resultaten van beide, door het plaat selijk comité, in samenwerking met de Rotterdamse ver. „De Pedaalridders" ge organiseerde wielerronden, waarvoor weer aardige belangstelling bestond, wa ren: Nieuwelingen; 80 km in 1.59.25. 1 Kooi man, Rijnsburg, 2 van Haaren, Put- tershoek. 3 Den Hartóg, Zuidland. 4 als winnaar van de pelotonsprint Stam. Rot terdam. 5 Schuling. Den Haag. 6 Mie- chielsen, Rotterdam, 7 Zoet, Sassenheim, 8 Emo, Utrecht. 9 Samson. Rottterdam. 10 De Ruiter. Alblasserdam. 11 Van 1 Zwol, Amsterdam. 12 Jansen, 's-Graven- deel. 13 De Jager, Den Haag. 14 Kool mees. Rotterdam. 15 Peers. Heemstede. Adspiranten: 25 km in 39.34: 1 Drop yiaaringen. 2 Van Schie, Honselers- dijk. 3 Van Veen, Werkendam. 4 Wie- rikx, Roosendaal. 5 Van Schie. Den Haag. 6 Seigles, Dordrecht. 7 H. Goud, Dor drecht. 8 Berrens, U' ciïi. Van Driel, 1 Werkendam. 10 Kramp. Numansdorp. 1. Liebrechts. VIaardingen; 2. Grimber gen, Rijnsburg; 3. Stolk, Rotterdam; 4. op 14 sec. Den Braber. Rotterdam; 5. Jansen, Haarlem; 6 Zomer Halfweg; 7. Moen. Poeldijk; 8. op 53 sec. Dekker. Rotterdam; 9. Van Ooijen. Ridderkerk; 10. op 1 min. 6 sec. De Ruiter, Alblas serdam; 11. Castricum, Beverwijk; 12. Hoek, Rotterdam; 13. Althuizen, Den Haag; 14. Buitendijk, Rotterdam; 15 De Jager, Den Haag. Leidersprijs: Lie brechts; prijs voor strijdiustigste renner: Ben Braber. Op 1 augustus zal de Paus een bood schap richten tot alle zieken, die op verzoek van het Centrum voor vrijwillig lijden zich voor een dag jvan gebed en offer verenigen. Dit geschiedt ter gele genheid van de toewijding van Italië aan de H. Maagd. De boodschap wordt tijdens het plechtige Mariale uul voorgelezen, warpieer de priesters rond de Grot in Lourdes verenigd zijn. Radio Vaticana zal deze plechtigheid om 17 uur uitzenden, in samenwerking met de Franse en Itali aanse radio. De Amsterdamse kunstenares Gisèle van Waterschoot van de Gracht heeft in op dracht van de Holland-Amerika Lijn vier wandtapijten ontworpen voor het nieuws vlaggescbiip van deze rederij, de „Rotter dam" Nog juist voordat deze door de Amsterdamse weverij ,,De Uil" onder lei ding van'Joke Haverkorn van Rijsewijk uitgevoerde vier meter lange tapijten de wanden van een der grootste zalen van het sahip zullen sieren, zijn ze binnen gaats ter bezichtiging gesteld voor de ge ïnteresseerde landrot op een expositie :n de au;,a ^van de Rijksacademie voor Beel dende Kunsten te Amsterdam. Deze ten toonstelling ;s gistermiddag geopend door de hoogleraar-directeur der academie, prof. dr N. R. A. Vroom. Hij wee6 op de nauwe band door de eeuwen heen tussen da tot welvaart voerende ondernemings geest van reders en scheepsbouwers ener zijds en de kunstwerken, waarvoor zij medeverantwoordelijkheid dragen ander zijds. Ook thans weer zijn het volgens d* hoogleraar de kunstwerken, die welspre kend en vol luister getuigen van de tita nenstrijd die is gevoerd bij het herstal der Nederlandse koopvaardijvloot na de oorlog. Prof. Vroom zei erkentelijk te zijn voor het voorbeeld, dat de Rotterdamse reders in dezen hebben gesteld. waar bleef een Brinkman en waar was de energie van de winnaar in 1958 de oer sterke Leen van der Leur. Stolk, Brink man. Jongejan Mesters. Sanders en ook Straver hebben in het begin beurtelings getracht een bres te slaan, maar inhoud hadden deze acties geen van alle. Tot Sijthof in 't geweer kwam was er wer kelijk niets interssants gebeurd. Daarna ingelopen door Spoormaker. Mesters Van Bastelaar. die er later niet meer aan te pas kwam. Kouwenhoven en Van Gent, liep Sijthoff na plm. 40 km. opnieuw weg Van Houwelingen, welke zich eveneens met de sti-ijd der koplopers was gaan be moeien. deed dit op een wijze, waarvan de microfonist. nóch publiek iets wijs werden. Later bleek dat. de Sassenhei mer was gevallen en daardoor gehandicapt om zijn kansen naar behoren te verdedi gen. Na 40 ronden spurtte plotseling Van Egmond uit het traag marcherende pele ton. Niemand kon hem houden en toen hij wat later ook Sijthoff in gezelschap van Kouwenhoven. Spoormaker en nog enkele anderen voorbijglipte. was het een uitge maakte zaak. Van Egmond ging met 'rui me voorsprong winnen en zou geen enkele bedreiging meer te doorstaan krijgen. En zo gebeurde het inderdaad. Sijthoff bleek intussen door zijn aanvallend rijden de leidersprijs te hebben ingepalmd Amateurs en onafhankelijken; plm. 90 km in 2.7.46. 1. Van Egmond. Den Haag 2. op 52 sec. Kouwenhoven. Leidsendam; 3. op 58 sec. Mesters, Den Haag; 4. Sijt hoff. Rotterdam; 5. Stolk, Zwijndrecht; 6. Spoormaker, Rotterdam; 7. op 1 min. 30 sec. Van Leeuwen, Gouda; 8. Brink man. Rotterdam; 9 Wesseling. Halfweg; 10, Keuken Hilversum; 11. Van Veltho ven. Poeldijk; 12. Breure. Rotterdam; 13. Jongejan. Rotterdam; 14, Van Stra ten, Schiedam; 15. Van Gent Leiden. Nieuwelingen; plm. 50 km. in 1.16.15. Vele atleten hebben gistere;; van hel goede weer geprofiteerd om hun beste prestal ies scheiper te stellen bij de wed strijden die op de Nenijtobaan te Rotter dam werden gehouden. De veelbelovende Amsterdamse atleet Honselaar won de 400 meter in de goede tijd van 49.6, een tijd die te meer spreekt daar de Blauw witter in de ongunstige buitenbaan liep. I een worP van 37.55 m. De veelbelovende waarmee zij 0.2 seconde sneller was dan Wemmie Spierenburg (Memphis). Vos (PSV) nam in 10,9 de 100 meter bij de heren voor zijn rekening, waarbij Wap- stra (GAC) 2e was in 11 sec. Bij de technische nummers trok de Amerikaanse gast-deelnemer Green (Ya)é) de aandacht door zijn overwinning op kogelstoten met 14.32 m. Timme was met 14.07 m tweede. Bij de meisjes slaagde mej. Burghouwt (LDA) er in een Zuidhollands record dis- cuswerpen voor meisjes te vestigen met Bart 'Verwey (Trekvogels) was met 50.4 tweede. Aad Steylen (Shell) liet het weer op de eindsprint aankomen om de over winning op de 1500 meter veilig te stel- len. Zjin tijd was 3.59.8. Na hem volgde Evers (Celebes) in 4.01 en Van Hotten (RAV) in 4.02.1. Een spannende strijd leverden Veld hoven (Metro), Litz (Parthenon) en Schil- lemans (Olympia '47) op de 3000 meter. Twee ronden voor het einde leek Veldho ven nog kansloos, doch met een zeer sterke laatste ronde werkte hij zijn ach terstand weg en ging als eerste door de finish in 8.50.4. Voor Litz en Schillemans werd resp. 8.51.2 en 8.52.6 afgedrukt. Joké Bijleveld won in 12.2 de 100 m.. junior Koot (Parthenon) bereikte bij het hoogspringen 1.77 m. Later on de middag .zouden de heren slechts tot 1.75 m komen- Corry Huygcn (HoIIandia) won het dis cuswerpen met 44.38 m. Enige andere resultaten: Dames 80 m horden: 1. T. Mutter (Memphis) 11.8; kogelstoten 1- M. Hoiier- hoek (Meeuws) 11.71, 2 C.' Fischbuch (Hollandia) 11.59; verspringen 1 W. Spie renburg (Memphis) 5.87 m, 2 C. Seharle- mann (Victoria) 5.02 m. Heren speerwerpen C: 1 W. Mohr (Me tro) 46.09 m, 800 m C: 1 H. Warnik (SCR) 2.00.6. Jongens: 3000 m: 1 B. Droog (Estafetté) 9.19.8; 100 m 1: W. v. Crugten (LDA) 11.7. Niet geheel onverwacht:, is na een zeer zorgzaam leven, gesterkt door de H. H. Sacramenten der Stervenden, van ons heengegaan, mijn innig geliefde Man en onze dier bare Vader, Behuwd- en Grootvader, Broer, Behuwd- Broer en Oom, de Heer "Echtgenoot van In de ouderdom van 71 jaar. Wij danken God, dat Hij hem zo vele jaren in ons midden heeft gelaten en bevelen zijn Ziel in Uw gebeden aan Schiedam: M. E. H. RIETSTAP— WEBBERS A. G. M. SCHRAUWERS— RIETSTAP J. A. SCHRAUWERS L. H. RIETSTAP H. P. RIETSTAP— TENWOLDE VIaardingen: H. M. VONS—RIETSTAP P. VONS Kolbotn, Noorwegen:' M. G. PETTERSEN— RIETSTAP H. P. PETTERSEN Schiedam: J. M. RIETSTAP en Verloofde En kleinkinderen Schiedam (v in. Kethelj, 24 juli 1959. Lindenlaan 10. Rozenkransbidden maandagavond te 7.15 uur in de kapel van de Dr. Noletstichting. De H. H. Uitvaartdiensten zullen gehouden worden op dinsdag 28 juli a.s., in de parochiekerk van O.L. Vr. van de H. Rozenkrans Singel 104. De stille H.H. Missen zijn te 7 en 7.45 uur en de gezongen H. Mis van Requiem te 10 uur, waarna de begrafenis zal geschieden vanuit de kerk op de R.-K. Begraafplaats te Schiedam. De Overledene ligt opgebaard in de Rouwkapel van de Dr. Noletstichting. Het bezoekuur is 's avonds van 6-7 uur te Amsterdam vraagt een ter assistentie van de anaesthesist. Brieven met volledige inlichtingen, vóórzien van pasfoto te richten aan de Adjunct-Direc trice onder no. 933. Accountantskantoor Wm K. DE BREY met vestigingen te 's-Gravenhage en Rotterdam, heeft plaats voor inhet bezit van prakttjkdiploma boekhouden; in bezit van H.B.S.- of MULO-diipioma. Met vakantieplannen voor hen die solliciteren naar één van de bovengenoemde functies kan worden reke ning gehouden. Brieven aan het adres Wagenstraat 14 te 's-Gravenhage. van zeer bekend fabrikaat, in moderne kleur, ingebouwd naailicht, geheel compleet in luxe koffer, tijdelijk van f 325.- voor U kunt stoppen, borduren, rimpelen, enz. Zigzag naaien en knoopsgaten maken event, ook mogelijk. in moderne kleur, Ingeb. verlichting, geh. compl. in luxe koffer tijdelijk van f475.- voor Met deze machine kunt U naden afwerken, knoopsgaten maken, knopen aanzetten, cordonneren, monogrammen maken, appliqueren, stoppen, borduren en alle rekbare materialen verwerken. Levering door geheel Nederland. Demonstraties zonder enige verplichting, ook aan huis. Elke machine met volledige, langdurige fabrieksgarantie. Gratis les aan huis. U kunt ook gebruik maken van onze krediet-service. Schrijf ons zo spoedig mogelijk welke machine U verlangt! snt. ook mogelijk. Hoofdkantoor: HOOGSTRAAT 165-167 ROTTERDAM VIERAMBACHTSSTRAAT 67 BEIjERLANDSELAAN 184 vraagt: een on een Sollicitaties 's avonds na 7 uur Broersvest 135. en Uw nieuwe balpen 1 is verzekerd tegen g verlies! HET VULPENHUIS THE PEN SHOP Korte Lijnbaan 22 Oppervl. winkel plm. ÏOO m2; oppervl. keider plm. 70 m2. Huur f 87.50 per week. Tevens beschikbaar, alleen voor huurder van dé winkel, een luxe 4-KAMERFLAT op le etage f 95 per maand; autobox A 1 20.— per maand. Inlichtingen: J. Wouters, Seipgensstraat 36, Telefoon 04494—2121, Geleen. Weg metonhandlge likdoorn- ringen en gevaarlijke scheer mesjes. Een nieuw vloeibaar middel. NOXACORN. neemt do pjjn weg ln 60 seconden. Leltplekken en eksterogen verschrompelen met wortel en al. Bevat gezuiverde won derolie, Jodium en het pijn stillende benzocaïne. Een flesje NOXACORN Antisep tisch Likdoornmiddel van f. 1.60 bespaart U veel ellende. d Alles op het gebied ven muziek instrumenten Van Krogten heeft het. Rotterdamsedijk 148. TeleÜ. 67026. Voor pasfoto's naar K. van.Vfoy- ren. Hoogstraat 106, In 1 dag ge reed. Nachtelijke tobberijen. Calma Dragées brengen overspannen ze. nuwfn tot rust 2,- bij elke dro gist. Bruidstoiletten geh. compleet v.a 40.-, moderne zwarte herenkle ding. grijze hoeden, nieuw re- vestigd: kledingverhuur ..Broad way" Rotterdam. Hoogstraat 53. 128731, Schiedam, L. Kerkstr. 86—64131, VIaardingen, Kuiper straat. 110-6227. 14 dagen gratis op pro^f alle merken televisies compleet ge plaatst. Min. 1ste betaling. Ver der 7, p.w, eigen technische dienst. Tel. K 1800-123153 tot 6 uur. Ook radio's en bandrecor ders.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 8