Daablad voor Schiedam en omstreken Eisenhower: komst onvermijdelijk President sou bezoek van hele presidium voorstaan Zuidafrikaanse regering dreigt met censuur Minister-pres. De Quay neemt Defensie waar Commissie van deskundigen aan het werk in. Genét e KLM mag meer passagiers naar Sydney vervoeren Bewindsman gaat heen Regen betekent welkome adem pauze voor Bosbrandweer Richard Nixon in Leningrad KHROESJTSJEV NAAR V.S. Het weer. Nieuwe encycliek van H. Vader VVD-ers Van RielCouzy en Korthals genoemd als eventuele opvolgers Uiterst bescheiden poging om verloop van overleg te bespoedigen Oranjeboom Jeugdige Amerikaanse zangers Aantal vluchten blijft ongewijzigd Na 246 branden op de Veluwe Aanhoudend koel weer Over de heilige pastoor van Ars Na ontslagaanvraag van Van den Bergh Ook staatssecretarissen finaf,cice-I-economische scctor- TT**r a,s gaan Nederlander stort in diep ravijn Hittegolf teistert Italië nog steeds VRIJDAG 31 JULI 1359 Aan zee vke ■ï,?ri.is Dit is 't beste en lekkerste bier! 1 Zwaar gewond naar Salzburg gebracht Storm rukt dak van circus tent tijdens leeuwennummer nieuwe leaamsc e courant Ken bezoek van Khroesjtsjev aan de V.S. wordt steeds waarschijnlijkerge acht. Van de zijde van personen, die kortgeleden het Witte Huis hebben be zocht, verneemt Keuter dat president Elsenhower er meer en meer van overtuigd geraakt dat een bezoek van de Russische premier en partijsecre taris aan de V.S. wenselijk is. De pre sident zou zelfs van mening zijn, dat een bezoek van de Russische rege ringsleider aan de V.S. onvermijdelijk is. Het wordt echter niet waarschijn lijk geacht dat Eisenhower Khroesj tsjev zal uitnodigen terwijl de be raadslagingen tussen Oost en West over Berlijn nog aan de gang zijn. Eisenhower heeft zich strikt op de vlakte gehouden, toen hem woensdag j.l. op zijn wekelijkse persconferentie EISENHOWER ragen hierover v ui u gestelJ. iïji beeft echter klaarblijkelijk met een twaalftal vooraanstaande Amerikaanse journalisten, die hij maandag j.l. voor een diner in het Witte Huis had uit genodigd, over de mogelijkheid van een bezoek van Khroesjtsjev gespro ken. Enkele dezer journalisten schreven Bisteren, dat de president over het ge heel genomen van mening is dat een bezoek van Khroesjtsjev duidelijke voordelen voor de Verenigde Staten zou opleveren. De Washingtonse correspondent van de ,,New York Times", die op het di- bor aanwezig was, meldt aan zijn blad dat Eisenhower de mening uitte dat er veel te zeggen was voor een bezoek van Khroesjtsjev aan Amerika. Hij voegde hieraan toe: „indien het op het Beschikte tijdstip en onder de juiste omstandigheden zou worden gebracht, zou een persoonlijk onderhoud tussen de heer Khroesjtsjev en mijzelf moge lijk wenselijk zijn." De president .verklaarde echter ook nu dat een bezoek van Khroesjtsjev slechts plaats zou kunnen vinden indien Sovjet-Unie een of ander concreet bewps had gegeven van haar bereid willigheid tot geven en nemen in vraag stukken, die het Westen belangrijk acht. Gemeld wordt, dat de president te kennen gaf, het een goed ding te achten indien het gehele, veertien man sterke presidium dat is het Russische kabinet in staat zou zijn een goed beeld van de Verenig de Staten te verkrijgen, opdat het ervan overtuigd zou geraken dat het Amerikaanse volk zijn levenswijze in vrede wil handhaven. Hieraan werd toegevoegd dat depresidant even wel niet verwacht dat de Russische .leiders thans op korte termijn visa zullen aanvragen voor een bezoek aan de Verenigde Staten. Marquis Childs, die voor een Ameri kaans krantensyndicaat artikelen Weersverwachting tot zaterdag avond, opgemaakt te 11.15 uur. Over het algemeen veel bewolking met enkele buien: ^Aanhoudend koel Weer. Overwegend matige wind in hoofdzaak tussen west en noord, m de kustgebieden aanvankelijk nog af en toe krachtig. Zon: 05.00-20.32. Maan: 02.12-18.02. Morgen weer iets beter strandweer n^et weinig of geen buien en wat meer npklaringen. Temperatuur in de middag 18-20 jgr. C., zeewater 18 gr. Matige wind hit noordelijke richting. Vooruitzichten: vrij goed strandweer met zonnige perio den. In het afgelopen etmaal viel er aap bet strand tussen Den Helder en Scheve- ningen op enkele plaatsen ruim 20 mm legen. max. min. nesrsl. Weer temp. temp. afgel. gisteren Station 5e" Helder HPenburg Vlissingen De Bilt 1 Went- eindhoven regenbui regenbu i zwaar bew. zwaar bew. regenbui regenbui regen "«UUVfll Itgtli ^d.-Limburg geheel bew. Stockholm Oslo Kopenhagen Konden Amsterdam l'-'.issel Luxemburg Nice Berlijn frankfort onbewolkt onbewolkt - zwaar bew. zwaar bew. regenbui regen regen licht Dew. onbewolkt onbewolkt zwaar bew. 19 19 20 22 16 17 18 19 24 22 22 19 16 20 17 20 32 24 21 15 15 15 13. 13 13 14 13 10 12 13 9 13 13 12 12 18 14 14 schrijft, heeft zonder meer gemeld dat Khroesjtsjev de Verenigde Staten aan het eind van dit jaar zal bezoeken. Hij noemt als zijn bron een ,,hoge autori teit. die te maken heeft met politieke be slissingen". Volgens Childs heeft Nixon Khroesjtsjev te verstaan gegeven dat hij vroeg of laat een officiële uitnodi ging voor een bezoek aan de Verepig- de Staten kan verwachten. Vice-president Nixon van de V.S. heeft gisteren tijdens zijn Russische reis zich weer in bedekte termen over deze kwestie uitgelaten. Na in een fabriek voor stalen buizen te Pervoeralsk het middagmaal met fabrieksleiders te heb ben gebruikt, sprak hij opnieuw over de mogelijkheid van een bijeenkoqist or hoog plan tussen nationale leiders. Hij verklaarde: ,,Ik hoop dat mijn be zoek de eerste stap zal zijn van een nauwer contact tussen de vooraanstaan de staatslieden en de volken van onze beide landen en dat het door andere be zoeken zal worden gevolgd". Nixon bezocht gisteren een gedenkte ken, dat nabij Sverdlovsk de grens tus sen Europees en Aziatisch Rusland aan geeft. Hij werd hier welkom geheten door plaatselijke functionarissen, die hem champagne, wodka en cognac aan boden. De Amerikaanse vice-president werd gefotografeerd terwijl hij met één voet in Europa en de andere in Azië stond. Dr. Mi-lton Eisenhower bracht op dit grenspunt der beide vastelanden een heildronk uit, waarin hij verklaarde dat meer reizen tot een beter begrip tussen de volken leidt. Nixon had vandaag een bezoek aan een kernenergiestation nabij Sverdlovsk op het programma staan. Later op de dag zal hij met een Russisch straal vliegtuig naar Moskou terugvliegen. Advertentie De vice-president van de Verenigde .Staten, Richard Nixon, gefotografeerd tijdens zijn bezoek aan een scheepswerf Leningrad, waar hij enkele arbeiders de hand schudde en een praatje met hen maakte. Paus Joannes XXIII heeft een Ency cliek gewijd aan het leven en de bete kenis van Jcan-Marie Baptiste Vianney, die hekend staat als de heilige pastoor van Ars. Vianney stierf honderd jaar ge leden. De encycliek zal volgens A.F.P. vandaag verschijnen. Zoals wij reeds in een deel van onze vorige oplage meldden heeft minister Sidney James van den Bergh zijn ont slag aangeboden. Het officiële commu niqué dat de Rijksvoorlichtingsdienst gistermiddag om vier uur dienaangaande heeft uitgegeven, luidt als volgt: „De minister van defensie, de heer S. J. van den Bergh, heeft hedenmorgen H.M. de Koningin verzocht, hem eervol ontslag te willen verlenen als minister van de fensie, teneinde hem bij de behandeling van een particuliere aangelegenheid vol komen vrijheid van beweging te geven." Naar het A.N.P. verneemt ligt het in de bedoeling, dat, na inwilliging van de ontslagaanvrage, de minister-presi dent, minister van Algemene Zaken voorlopig ad interim de portefeuille van Defensie zal beheren, in afwachting van de benoeming van een nieuwe bewinds man. De staatssecretarissen van De fensie (de heren M. R. H. Calmeyer, land- en luchtmacht en P. J. S. de Jong, marine) zullen eveneens hun ontslagaan vrage bij de koningin indienen. Dit is éen normaal gevolg van het aftreden van een minister, aangezien zijn opvol ger vrij zal moeten zijn in de keuze van zpn staatssecretarissen. Onze parlementaire redacteur bericht nog: In liberale kringen wordt het niet on mogelijk geacht dat de ondervoorzitter van de V.V.D., mr. Harm van Riel, de portefeuille van defensie van zijn partij genoot Van den Bergh zal overnemen. Mr. Van Riel is ongetwijfeld een van de bekwaamste politici in V.V.D.-kring. Zijn ambitie gaat wel meer uit naar de De Zuidafrikaanse minister van bui tenlandse zaken, Eric Louw, heeft gis teren te Pretoria verklaard dat liet mo gelijk in het openbaar belang noodzake lijk zal worden op te treden tegen bui tenlandse correspondenten in Zuid-Afri- ka, ,,die zich bijzonder uitputten bij hun streven om ons land in een zo kwaad mogelijk daglicht te stellen". De minis ter verklaarde dit naar aanleiding van een brief van het s'adshestuur van Dur ban, waarin dit klachten uit over de "Opnieuw met goud bekroond! i: Urm De ministers van buitenlandse zaken i van de Grote Vier hebben te Genève besloten een commissie van deskundi gen te vormei), die „technische kwes ties" bestudeert. Naar verluidt betref fen deze kwesties zekere punten be treffende een tussentijdse regeling van het vraagstuk-Berlijn, waarover de me- 24 uur 16 24 10 6 13 21 11 12 0 0 1 •3 19 23 2 5 0 0.1 11 Donderdagmiddag heeft iliet uit jongens en meisjes bestaande jeugdkoor The Michigan Choraletin Amsterdam een zanguitvoering gegeven. De jonge zangertjes tijdens hun uitvoering. ningen niet te zeer verdeeld zijn. Van middag zou de commissie verslag uit brengen aan de vier ministers die een „werkthee" ten huize van Gromyko op het programma hadden staan. De in stelling van de commissie wordt be schouwd als een maatregel om net werk van de conferentie te bespoedigen. Intussen is er twijfel ontstaan over de juistheid 'van de verklaring van de Amerikaanse woordvoerder van woens dag, die toen meedeelde dat de minis ters overeen waren gekomen om de con ferentie over een week te beëindigen, ongeacht of er dan een akkoord zou zijn bereikt. Een Russische woordvoerder heeft ver klaard, dat Gromyko het desbetreffende voorstel van Herter niet heeft aanvaard. De Sovjet-delegatie is van oordeel dat de conferentie niet van vorm zal verande ren en dat de ministers tot een akkoord moeten zien te komen, zo verklaarde hij. De Amerikaanse woordvoerder heeft hierop geantwoord dat zijn ver klaring van woensdag wel juist is. Amerikaanse functionarissen acht ten het onwaarschijnlijk dat ds con ferentie na woensdag op een lager ni veau zal worden voortgezet, hoewel zij de mogelijkheid niet geheel uitslui ten. Met Gromyko is hierover echter biet gesproken, aldus melden AFP en Reuter. Volgens doorgaans betrouwbare krin gen zal de commissie van deskundigen zich bezig houden met het definiëren van enige punten zoals het verbieden van kernwapens, geleide projectielen en raketten in West-Berlijn. Rusland wenst een dergelijk verbod en het Wes ten schijnt bereid hiermee in te stem men. De twee partijen willen echter duidelijk vaststellen wat een verbod precies moet omvatten. Ondfertussen is burgemeester Willy Brandt van West-Berljjn gisteravond in Genève aangekomen. Hij heeft zijn va kantie in Züid-Duitsland onderbroken. Geruchten als zouden de westerse mi nisters van buitenlandse zaken in Genè ve bereid zijn bepaalde rechten ten aan zien van West-Berllin op te geven, om alsnog een vorm van vergelijk met de Sovjet-Unie te verkrijgen, vormen de reden van Brandts overhaaste reis, al dus meldt UPI. De dertigjarige Nederlander P. van Dijck uit Heerlen is tijdens zijn va kantie in Oostenrijk op de Kilzbuhler Horn in een vierhonderd meter diep ravijn gevallen en zwaar gewond ge raakt. De heer Van Dijck begon woensdag morgen aan een wandeltocht over de St.-Johannerweg, vergezeld door een vriend, de heer R. van Dorren uit Meerssen. Halverwege verlier het tweetal de gebaande weg. om naar de Goinger Alm te gaan. By een steile afdaling gleed de heer Van Dijck uit en viel honderden meters omlaag. „misleidende en de valse berichtgeving in de buitenlandse pers" ox er de recen te xvanordelijkheden in deze stad, waar bij negers en negerinnen relletjes ver oorzaakten. Hij zei verder dat hjj op het ogenblik niet anders kan doen dan blijven pro testeren tegen dergelijke berichtgeving. „Elk optreden zou weer aanleiding ge ven tot hevig misbaar in binnen- en bui tenland en men zou de regering ervan betichten dat zij inbreuk maakt op de vrpheid van berichtgeving", aldus Louw. Hij x-oegde hieraan toe: ..maar al te vaak wordt deze „vrijheid" be schouwd ais een vrijbrief, om naar be lieven misbruik te maken \'an de pers vrijheid". Minister Louw verklaarde x'erder dat hij de Zuidafrikaanse voorlichtingsamb tenaren in het buitenland reeds had ver zocht de juiste feiten over de wanorde lijkheden in Durban bekend te maken. „Ongelukkigerwijs slaan bladen, die on juiste Berichten ov.er Zuid-Afrika pu bliceerden, vaak geen acht op de ver beterde lezing der feiten, die hun door de leden van onze diplomatieke en voor- iichtingsstaven worden verstrekt", al dus de minister. De heer Louw wees er verder op dat zich reeds sinds jaren in de V.S. georganiseerde aanvallen van blan ken op niet-blanken hebben voorge daan en dat dit de laatste tijd ook in Engeland het geval is gfcweest. „Iets dergelijks is in Zuid-Afrika nooit ge beurd. Doch niettemin is het altijd weer Zuid-Afrika, dat xvordt beschul digd", verklaarde hij. lid van de Eerste Kamer heeft hij wol met defensiezaken te maken gehad. Hij is onder andere wel eens afgevaardigd naar het NATO-parlement. In het alge meen is zijn gezag als politicus de laat ste jaren zeer toegenomen. Mr. Van Riel bevindt zich op het ogenblik in het bui ten)->nd. Maar hij wordt reeds begin vol gende week terugverwacht. Een tweede kandidaat die genoemd wordt is het lid van de Tweede Kamer generaal-majoor b.d. J. H. Couzy. De heer Couzy is eerst na de verkiezingen \-an dit voorjaar lid van het parlement geworden, maar als militair heeft hij een respectabele staat \-an dienst. Tenslotte wordt nog rekening gehou den met de mogelijkheid dat de huidige minister van verkeer en waterstaat, te- vens vice-ministerpresident, drs. Kort hals,' die van alle genoemde kandidaten ongetwijfeld de meeste politieke erva ring heeft, naar defensie overgaat. Men zal echter wel de voorkeur geven aan een aanvulling van het kabinet zonder verschuivingen, die in het laatste ge val zouden moeten plaats hebben. In Italië duurt de hittegolf xoort. Te Cosenza in Calabrië (Zuid-Italië) werd gisteren de hoogste temperatuur geme ten 40 graden Celsius in de scha duw. Hoewel de temperaturen noorde lijker lager zijn, komt het kwik ner gens beneden de dertig graden. Naarmate het aantal zwemmers en baders toeneemt, stijgt ook het aantal doden tengevolge van verdrinking. De brandweer blijft gemobiliseerd met het oog op het grote aantal bos- en heide branden. (Van onze luchtvaartredacteur) Het maandag begonnen luchtvaart- overleg tussen Australië en Nederland heeft gisteren reeds tot volledige over eenstemming geleid. Morgen kan de tekst van het akkoord pas worden ge publiceerd, omdat dit zoals gebruikelijk gelijktijdig in Australië en ons land moet geschieden. De leiders van de beide delegaties, de heer D. G. Ander son. directeur-generaal van de Austra lische burgerluchtvaart, en de heer <1. VY. F. Backer, zijn collega van de Ne derlandse Rijksluchtvaartdienst, kon den gisteren na afloop van de bespre kingen in Den Haag nog niet veel meer verklaren dan dat zij zeer tevreden wa ren met het bereikte resultaat. Naar wij van bevoegde zijde vernemen heb ben de Australiërs de teugels in be langrijke mate laten vieren. Het aan tal vluchten van de KLM op Sydney blijft gehandhaafd op cén retour-trip per week, maar de restricties die tot nu toe golden op het aantal passa giers zijn aanmerkelijk verzacht. Tot nu toe mocht de KLM niet meer dan 28 passagiers van cn naar Sydney vervoeren. Dit zeer geringe aantal was bovendie»- nog volgens strenge bepa lingen aan bepaalde landen gebonden, zodat nauwelijks nog van een vlucht per week kon worden gesproken, maar eerder van een halve of een kwart vlucht. Bij de onderhandelingen heeft men van Nederlandse zijde naar voren ge bracht, dat in het straaltijdperk, wan neer kostbare luchtreuzen grote aan tallen passagiers moeten vervoeren om ernstige verliezen x'oor de betrokken luchtvaartmaatschappij te voorkomen, de vluchten onder Wie voorwaarden niet lonend zouden kunnen zijn voor de KLM. Van Australische zijde heeft men begrip getoond x'oor dit standpunt. Het juiste aantal passagiers dat de KLM in de toekomst van en naar Sydney mag vervoeren is nog niet hekend, maar naar wij vernemen is het groot genoeg om de Nederlandse luchtvaartmaatschappij in staat te stellen economisch verantwoorde vluchten met het. DC-8 straaiver- keersvliegtuig naar Sydney uit te voeren. Bij de besprekingen, die in de afge lopen dagen in de Trèves-zaal van het ministerie van Verkeer en Waterstaat in Den Haag zjjn gevoerd, heeft ook het Britse standpunt in de verschillende kwesties een rol gespeeld, omdat de Engelse luchtvaartmaatschappij B.O.A.C. zoals bekend nauwe banden onderhoudt met de Australische lucht vaartmaatschappij Quantas. Dat de be sprekingen van het vorig jaar in Australië zijn mislukt werd in niet on belangrijke mate toegeschreven aan de negatieve houding van de Britten. In dit opzicht is, er dus kennelijk wel het nodige veranderd. Verenigde Staten Sir Edmund Hil lary, de man die met de sjerpa Ten sing indertijd als eerste de Mount Eve rest beklom, heeft plannen voor een nieuwe -expeditie naar de top van de Everest, ditmaal via de noordelijke helling. De heer Sidney James van den Bergh heeft ontslag gevraagd als mi nister van Defensie. Wij kennen de precieze achtergrond van de echt scheidingszaak, waarin hij verwikkeld is geraakt, niet en wij hebben er ook geen enkele behoefte aan ons erin te verdiepen. Dat hij intussen zijn per soonlijke omstandigheden onverenig baar acht met het ministersambt, aanvaarden wij met instemming. Dit heengaan stelt het kabinet-De Quay zo kort na de start voor een lastig vervangingsprobleem, dat be hoeft geen betoog. De vraag dringt zich op of de heer Van den Bergh een en ander niet wat eerder had moeten zien aankomen. Zo ja, dan zou dat op meer dan slechts een gemis aan poli tieke ervaring wijzen. Het bewind van de heer Van den Bergh is te kortstondig geweest om er een oordeel over te kunnen geven. Dinsdag j.l. verscheen hij voor de eer ste maal in de Senaat en behaalde er zijn enige wetgevende succesje, de wijziging van de Dienstplichtwet. De. uiteraard, vluchtige indruk welke hij in de Volksvertegenwoordiging maak te, was van aangename aard. Of de verandering in de structuur van het departement, waartoe bij de kabinetsformatie besloten werd en die onder zijn leiding werd uitgewerkt, in de praktijk voldoet, is nog niet te zeggen. Wij hopen, dat deze depar tementale problematiek een snelle vervanging niet bemoeilijkt en dat in liberale kring spoedig een nieuwe be windsman bereid gevonden wordt om de taak van de heer Van den Bergh over te nemen. (Van onze correspondent) Het veranderde weertype met de bewolkte hemel en de regenbuien heeft de Veluwse bosbrandweergroepen de afgelopen drie dagen een welkome adempauze geschonken. Die tijd heeft men op de hoofdpost van de Veluwse Bosbrandweer te Apeldoorn aangegrepen om de balans op te maken. Het is een zwarte lijst. Meer dan driehonderd hectare natuurschoon is er dit jaar, tot nu toe, door brand verwoest. (Het vorig jaar in dezelfde periode circa zeventig hectare). Van 1 januari tot 29 juli werden in totaal 246 branden genoteerd, te weten: 82 bosbranden (totaal verwoest 173 ha) 91 heidebranden verwoest 135 ha) 65 ruigtebranden (3 ha) 8 hakhoutbranden (4 ha) Van dit grote aantal branden kwamen er alleen in de vorige week 44 voor. De drukste vakantieweek voor de Veluwse toeristencentra heeft dus wel éen aroevig record gebracht. Hoewel er mogelijk ook soms sprake is van opzettelijke brandstichting kan toch worden aangenomen, dat verreweg het grootste deel der droogte- brandende wijten is aan onvoorzichtigheid, om niet te zeggen roekeloos heid, aldus deskundigen bij de brandweer.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 1