Stichter wordt Voorstel voor Anglicaans blad Rooms-Katholiek overgangskerk bleek niet aanvaardbaar Audiovisuele hulpmiddelen bij het onderwijs DRAADLOOS T.V.-TEKSTEN SCHRIJVEN IS MOEILIJK CONTACT Nieuwe rentespaarbrieven van B.N.G. tegen 99 procent Hansaplast Opzienbarende haven van vondsten Athene bij t NIEUW ROOD DE EILANDER Onderzoek van de stichting Technisch Filmcentrum Explosie treft vuurwerkfabriek in Zwitserland Kwestie-N ieuw- Guinea dit jaar niet voor V.N. Communisten uit Iraakse kabinet? PERUTZ Russisch atoom geleerde naar V.S. iooi en gezond h voor iedereen! Oude Griekse heelden uit verschillende perioden Broer van Dalai Lama in Wenen MAAK BABY'S UITZET COMPLEET MET DE HANDIGE ZWITSAL BABYSET Negen doden, grote schade In Neem wat extra in voorraad series van New YorkNederland sinds Hudson Jeugdige opstelwinnaars uit V.S. op bezoek Bommenwerpers gaan Frankrijk verlaten Benoemingen je reinste bessenjenever! VRIJDAG 31 JULI 1959 Ot> uitnodiging van Rick over en Nixon il te, mtmz dbwm minium ROMAN VAN DE LOKKENDE ZEE door KLAAS TOXOPEUS Oostenrijkse jeugd ageert tegen jeugdfestival Advertentie 55 De hoofdredacteur van het Anglo- katholieke tijdschrift de „Dome", Frederic O. Davis, die ka pelaan is van de St. Franciscuskerk in Oxhey, in het diocees van St. Al bans, heeft deze week officieel be kend gemaakt dat hij aftreedt als hoofdredacteur en overgaat naar de Kerk van Rome. De „Dome" is een blad met een oplage van ongeveer 5000. Het is door Frederic Davis gesticht in ja nuari 1959 ter bestrijding van pan- protestante tendenzen in de Kerk van Engeland. Hét is dus een tijd schrift met een zeer uitgesproken Anglo-katholieke richting dat vooral zijn lezers vond onder de oppositie tegen het „intercommumon"-stre- ven in de Anglicaanse wereld. In samenwerking met enige Anglica nen in de Verenigde Staten heeft Fre deric Davis gedurende lange tijd met vooraanstaande autoriteiten in Rome de mogelijkheden onderzocht van de hereniging van een kleinere groep An glicanen met de Heilige Stoel, die dan als een geheel naar Rome zou overgaan in een ,vorm die wat Davis noemt een „overgangskerk" zou zijn, waarin tijde lijk de volkstaal, bepaalde Engelse tra dities en gehuwde clergé zou worden toegestaan. „Gedurende acht maanden den", aldus Frederic Davis, „is deze mogelijkheid onderzocht door compe tente autoriteiten op alle niveau's en in verschillende delen van de wereld". Met grote ernst en sympathie is de zaak onderzocht. Maar het voorstel werd onuitvoerbaar geacht en niet be vorderlijk voor het welzijn van de Uni versele Kerk in dit tijdsgewricht. In zijn verklaring die Davis vandaag aan de pers heeft gegeven legt hij er bijzonder nadruk op dat deze afwijzing niet een willekeurig „neen" was, maar een weloverwogen en van alle kanten bestudeerde conclusie. In bovengenoemde verklaring be spreekt Davis eerst uitvoerig de gewe tensconflicten waarin vele Anglicanen verkeren sinds het beisluit van „inter- communio" van de Kerk van Engeland met de Verenigde Kerk van Zuid-Indië. Deze „intercommunie" moest in de toe komst ook als model dienen voor andere kerken, zoals Noord-Indië en Ceylon. „Talrijke Anglicanen in alle delen van de wereld zo vervolgt de ver klaring aan de pers, „hebben gehoopt en gebeden dat de Lambeth Confe rence van 1958 een ommekeer zou brengen in deze tendenz, welke zelf moord betekent voor de Anglicaanse Kerk. Maar, neen, de verrzamelde bisschoppen van de Anglicaanse ge- chap hebben hun meenschap zegen gege ven aan al zulke plannen die de „Ko mende Wereldkerk'^ tot stand zouden kunnen brengen. In de ogen van de katholiekgeztnde Christenheid was de hier verkondigde leer ketters. „In de laatste drie jaren zijn tal rijke tijdschriften en kranten geboren in verschillende landen met als enig doel de traditionele Anglicaanse leer te verdedigen. Deze oppositie is ech ter genegeerd door de voortdurende druk van de ,;Njeuwe Kerk van de Toekomst". Dit is toen de aanleiding geworden om de mogelijkheid te onderzoeken van een hereniging met Rome „en bloc" van deze katholiek denkende groep. Nu na ernstige studie een dergelijke her eniging met een soort overgangsvorm niet mogelijk blijkt, wil Davis zijn ge loofsgenoten aansporen de consequen tie hiervan te trekken en niet langer te leven in een wereld van fantasie. Voor hem betekent dit dat hij dan als indi vidu over moet gaan naar Rome. Frederic Davist die veertig jarr oud is en geboren is in Boston in óe Ver enigde Staten is grootgebracht in Ca nada waarna hij in het midden van de veertiger jaren naar Engeland is geko men. In 1950 werd hij gewijd voor het Anglicaanse bisdom St.-Albans. Deze maand nog hoopt hij opgeno men te worden in de Kerk van Rome ên daarna te gaan studeren aan de Be- da in Rome. Drs. Th. ZWARTKRUIS Advertentie Fotografeer beter i Eeuwen boek-cultuur hebben de mens het kijken verleerd, zo meent men bij de stichting Technisch Filmcentrum in Den Haag, die het oude adagium „één beeid is duizend gulden waard" gedeel telijk tracht waar te maken. De stich ting is daarom zeer verheugd, dat haar dezer dagen een subsidie is verleend door de Nederlandse organisatie voor zuiver wetenschappelijk onderzoek Z, W.O. voor een tweetal onderzoekingen op het gebied van de zogenaamde au dio-visuele hulpmiddelen bij het onder wijs. Het Technisch Filmcentrum ziet het ais een erkenning voor zijn werk van de afgelopen vijf jaar met audio visuele hulpmiddelen, dat het nu een wetenschappelijk onderzoek op dit ge bied kan laten doen. Het ene onderzoek, dat op een lagere technische school zal worden uitge voerd. zal er vooral op gericht zijn een zo nauwkeurig mogelijk beeld te krij gen van de didaktische, organisato rische en technische problemen die zich op een school voordoen, als men daar systematisch van audio-visuele media als film, filmstrook, flanelbord en tape recorder bij diverse vakken gebruik gaat maken. Het tweede onderzoek zal worden ingesteld op een bedrijfsschool Advertentie Hoe moeilijk het is om bruikbare te levisieteksten te schrijven, wordt de Nederlandse kijkers bijna dagelijks ge demonstreerd door het ontbreken ervan. Toch is het schrijven van teksten voor de (voorlopig nog) reclameloze Neder landse televisie kinderspel in vergelij king met de moeilijkheden, die Ameri kaanse schrijvers ondervinden bij het samenstellen van teksten voor de (uit sluitend) commerciële Amerikaanse te levisie. In een TV-spel, dat onlangs in Hollywood op de film werd opgenomen, moest de kapitein van een Brits schip door de spreekbuis op zijn brug schreeuwen: „Breng me een kop thee. Dat doen, aldus redeneerden de scena rioschrijvers, Britse kapiteins altijd in noodgevallen. De „sponsor" van het programma, die een zeer omvangrijke vinger in de pap van Amerikaanse TV- produkties heeft, had echter onoverko melijke bezwaren tegen het woord „thee". Hij handelde namelijk in koffie. De tekst werd tenslotte gewijzigd in „sandwiches" ,want niemand in Ame rika gelooft, dat Britse zeekapiteins ooit koffie drinken. Wilt u nog meer voor beelden van de moeilijkheden, waar- .mee Amerikaanse TV-schrijvers heb ben te kampen? Een fabrikant van si garettenaanstekers, die als „sponsor" optrad van een TV-programma, liet de tekst: „Hebt u een lucifertje voor me" veranderen in: „Hebt u een vuurtje voor me." Een sigarettenfabrikant niét de firma, die de Lucky Strikes fa briceert liet het woord lucky" (ge lukkig) schrappen en verving het door „fortuinlijk". Ernie Kovacs, een Ameri kaanse komiek, die eeuwig en altijd $i- Advertentie garen rookt, moest het zonder dit rook- middel stellen in een programma, dat door een sigarettenfirma werd gefinan cierd. De Amerikaanse komiek Jack Benny kreeg moeilijkheden, toen hij ziln collega Bob Hope in een door Buick ge financierd TV-programma een „cad" (ploert) noemde. Niet met Bob Hope, maar met een overgevoelig adverten tiebureau, dat dit woord als een ver kapte reclame voor Cadillac beschouw de. Zo kan men doorgaan en tot wanhoop §ebrachte Amerikaanse TV-schrijvers eginnen zich af te vragen, of cowboys nog wel een rivier kunnen doorwaden („ford"), als het verhaal wordt gefi nancierd door Chevrolet. In de Zwitserse stad Oberried zijn, Zoals gisteren reeds in enkele edities is gemeld, negen personen gedood en zes ernstig gewond bij een explosie in een vuurwerkfabriek. Het magazijn van de fabriek bevatte grote hoeveelheden vuurwerk, in verband met de Zwitserse nationale feestdag, die op J augustus valt. Er bevonden zich op het moment van de eerste explosie twintig tot der tig mensen in de fabriek. Het gebouw werd geheel vernield. Het Is de tweede keer dat de fabriek, de grootste van Zwitserland, door een explosie is getroffen: in 1942 werden twaalf personen gedood b}j eenzelfde ongeval als gisteren. De minister van buitenlandse zaken van Indonesië, S"bandrio, heeft van daag meegedeeld, det de kwestie-Nieuw- Guinea dit jaar niet voor de Verenigde Naties zal worden gebracht aldus be richt U.P.I, „Bij de hii'dme samenstel ling van dé Verenigde Napes is bet on mogelijk", aldus Subranöio, „een voör Indonesië gunstige resolutie aangeno men te krjjgen". „Een oplossing voor de kwestie West-Irian", zo voegde hij eraan toe, „moet het resultaat, zijn van een confrontatie van de krachten vqn Indonesië en Nederland op alle gebied". Vier communistische leden van de Iraakse ministerraad, en een vijfde lid dat ais medestander van de communis- tén bekend staat, hebben blijkens be richten in de Egyptische pers hun ont slag aangeboden --n premier Kassem. Reden voor de ontslae'i'nv-igo zou een verschil van mening zijn, dat tussen de vijt ministers en hun iiiet-cnmnuinis- tische medeleden van de Iraakse rege ring zou zijn ontstaan ver de taak en de bevoegdheden van de volksweerbaar heid, een communistische, para-mili taire rrganisatie, aldus njeldt U.P.I. Advert rut ie WONDVERBAND Alléén Hansaplast wondyer- band is verkrijgbaar in plastic uitvoeririg. Afwasbaar, rekbaar, extra dun, rafelt niet. Uitsluitend bij apothekers en drogisten. Binnen enige dagen zal '-«t prospectus verschijnen voor de uitgifte van de reeds eerder aangekondigde nieuwe rentespaarbrlefiening va de Bank voor Nederlandsche Gemeenten. Het bedrag der lening is bepaald en eeri zodanig totaalbedrag als t/m 30 septem -r 1959 zal worden geplaatst, met dien ver stande, dat de verkoop rder zal ein digen wanneer een totaalbedrag van 50.000.000 is geplaatst De bank behoudt zich voor na ..ankondiging per advertentie /het uit te geven bedrag te verhogen. De rentespaarbrieven zullen tegen een koers van uitgifte van 99 pet verkrijg baar zijn uitsluitend in series van 3 stuks van elk 100 nominaal, ge merkt a, b, c, d en e. Hoofdsom en rente (met rente op rente) zullen aflosbaar zijn voor rente- spaarbrief a op 1 mei 1965 met 125, rentespaarbrief b op 1 september 1969 met 150, rentespaarbrief c op 1 maart 1973 met 175, rente, larbrief d op cbruari 1976 met 200 en voor rente spaarbrief e op 1 augustus 1978 met 225, in totaal 875. Voor dg genoemde data zijn zij niet naar keuze van de hol der aflosbaar. In dit opzicht is er "erschil met de thans lopende rentespaarbrieven 195-, 1957 en 1958. Daar staat tegenover, dat dc uit keringsdata van de thans uitgegeven rentespaarbrieven zo zijn gekozen, dat voor de serie van 5 stukken betaling van aflossing en rente (met rente op rente) van 1965 af zal plaats hebben in een reeks van jaren welke Mus minus 4 tot 2J4 jaar uiteen liggen. Deze rentespaarbrieven zijn derhalve bestemd voor degenen, die t'e rente van hu.i bele ring niet direct nodig hebben en die gebaat ziin niet oplopende uit keringen van aflossing en rente (met rente op rente) in gespreid liggende jaren in de toekomsi. Voor elke soort rentespaarbrieven zal na sluiting van de verkoop notering ter beurze van Amsterdam en van Rotter dam worden geyraagd, zodat t.z.t. de gelegenheid zal bestaan de rentespaar brieven afzonderlijk ter beurze te ver kopen. Bij de vaststelling van de koers van t ugBetalinj. van de rentespaarbrieven a t/m e, die resp. 5 jaar en 9 maanden, 10 jaar en 1 maand, 13 jaar en 7 maander), - jaar en 6 maanden en 19 jaar lopen, is uitgegaa., van een rente over de hoofdsom van resp. 4, 4%, 4?» en 4 'A procent, terwijl voor de berekening van rente over dc rente is uitgegaan van 4 procent. De fiscale behandeling zal gelijk zijn aan die voor de rentespaarbrieven 1957 Nogal timide schuifelde donderdag, middag een groepje Amerikaanse schooljeugd de werkkamer van de Haagse gemeentesecretaris mr. dr. A. van Praag binnen. De jongedames zijn Nancy Kunke, Lynda B. Seeger, Mea- ve Huntley, Janet Marie Dolan en de jongens Richard Eliot Pincus en John Edward Speed. Zij kwamen donderdag morgen in ons land aan. Hun reis is een beloning voor het winnen van een opstellenwedstrijd bij de ..Albany Coun ty Hudson-Champlain"-viering. uitge schreven door de staat New York. Dertigduizend opstellen over de his torische relatie tussen de staat New York en Nederland overstroomden de bureaus van de beoordelaars. Daarbij kwamen nog vierduizend historische studies van leraressen en leraren van middelbare scholen. Juffrouw Berenice O'Connor uit Schenectady, een der jong ste leraressen en de he" Gilbert Hager- ty uit East Greenbusch, leraar en mu seumdirecteur. gingen met de beloning strijken, namelijk het voorrecht de zes jongelieden op hun tocht door Neder land, tot 12 augustus, té vergezellen. Ons land zal door de bezoekers „dege lijk gedaan" worden. Daarvoor stelde de ANVV in samenwerking met de ver voermaatschappijen een fórs program ma samen. Te Amsterdam en Haar lem zal het gezelschap ten stadhuize worden ontvangen. Voorts hebben en kele VW-kantoren ontvangsten voorbe reid. Contacten met leeftijdgenoten zul len worden gelegd. Het hoofdkwartier van de Amerikaan se derde luchtmacht in Ruislip in Londen heeft'meegedeeld, dat vier squa drons, en het hoofdkwartier van een wing van de Amerikaanse luchtmacht uit VVest-Duitsland naar NATO-vlieg- velden in Êngeland zullen worden over geplaatst. pit houdt verband met de overplaatsing van drie Amerikaanse squadrons uit Frankrijk naar Engeland, en zes uit Frankrijk naar West-Duits- land als gevolg van de weigering van de Franse regering om atoomwapens neer over het gebruik ervan geen me dezeggenschap wordt verleend, op Frans grondgebied toe te laten wan- en wil vooral aan het licht brengen wat precies de voor- (en eventueel de na-) delen zijn van het gebruik van bepaalde audio-visuele hulpmiddelen bjj de behandeling van een bepaalde leerstof, en dat in hoofdzaak ten aan zien van de methodiek. D" stichting Technisch Filmcentrum werki bij deze onderzoek'ngen samen met het Nutsseminarium voor»Pedago- giek aan de Universiteit van Amster dam en met de stichting'Bemetel. Men hoopt dat uit de resultaten van dit onderzoek conclusies kunnen wor den afgeleid voor een goed aangepaste instructie van de leerkrachten, voor een hetere inpassing van audio-visuele media in het leerplan van een school, voor betere selectie-methoden van films en filmstroken en voor en juis te technisch-organisatorische rege ling op school. Het tweede onderzoek, dat in zekere zin ais een „diepte-onder zoek" op een gedeelte van het terrein dat door hqt eerste onderzoek wordt be streken, kan worden beschouwd, zal wellicht meer licht kunnen werpen op de rol die het beeld in het leerproces speelt en op de veranderingen die door de audio-visueie hulpmiddelen teweeg worden gebracht in de methoden van lesgeven. Het Technische Filmcentrum heeft in de afgelopen jaren ongeveer 120 technische scholen van appara tuur en films voorzien tot een bedrag van ongeveer een half miljoen gulden. Het afgelopen jaar zijn films gebruikt door 207 scholen, waarvan er vijf wa ren die 50 of meer films gebruikten. Zeventig scholen gebruikten van een tot V«f films per jaar. In totaal gebruikte het technisch onderwijs in 1958 2900 films (het bedrijfsleven 6500). Bijna 200.000 toeschouwers' hebben in 1958 door het Technisch Filmcentrum kun nen ervaren, dat één beeld inderdaad dikwijls meer waard is dan duizend woorden. Bij het bezoek dat de Amerikaanse vice-president Nixon vanmorgen heeft gebracht aan de atoomcentrale in op bouw van Beioyarsk, een dorp in de om geving van Sverdlovsk in de Oeral, heeft de „vader van de Amerikaanse atoom duikboot", vice-admiraal Hyman Rick- over, het hoofd van het Russische pro ject, Nikolai Koegoesjev, uitgenodigd voor een bezoek aan Amerika's atoom centra. Zulk een bezoek zou kunnen aan tonen, aldus de vice-admiraal, dat de Amerikanen op atoomgebied niet ach terdochtig zijn. Rickover deed de uitnodiging na «en kort fluistergesprek met Nixon, die er la'er aan toevoegde, dat de uitnodi ging gedaan was in naam van president Eisenhower en van hem zelf. Nixon. In zijn toespraak tot de Russische geleer den zei Nixon onder meer, dat er een eind moet komen aan de politieke moei lijkheden, zodat Russische en Ameri kaanse geleerden en technische deskun digen zich geheel kunnen wijden aan vreedzame projecten. De Rus Koe goesjev antwoordde, dat de Russen er van overtuigd ziin dat hgt Amerikaanse en Russische volk zulk een samenwer king voor de vrede wensen en dat de woorden die Nixon en Rickover sura- ken hem de overtuiging gegeven hafl- dent (Jat zulk een samenwerking zeer nabij is. Hij aanvaardde de uitnodiging voor een bezoek apn Amerika, nis ziin werk het zal toelaten, en deelde mee. dat een groen Russische dosl-*und'f"en op het gebied van energiewinning bin nenkort reeds naar Amerika komt. Tot regent van het klein seminarie „Beekvliét" van het bisdom 's-Herto^ genbosch te St.-Michielsgestel is be noemd dr. J. C. P. M. van Laarhoven. Hij werd in 1926 te Zevenbergsche Hoek geboren en in 1951 priester gewijd. In 1955 promoveerde hij summa cum laude te Rome tot doctor in de kerk geschiedenis. Advertentie Voor de bestrijding ven roos, haaruitval en vroeg tijdige vergrijzing. Voor het gezond en veer krachtig maken van dor, t droog of brokkelig haar. Geef uw haar die soepele gezonde glans die u jaren Jonger maakt, Begin nu met Stilbépan en binnenkort kijkt u tevreden en voldaan in de spiegel! Want.... Stilbépan geeft radicaal herstel Zelfs in de meest hardnekkige gevallen. Stilbépan is een biologisch haartonicum met hormonale werkingIn 44 landen door specialisten voorgeschreven Bij het openbreken van het wegdek voor een reparatie aan de riolen, op een nogal drqk punt bij de haven Pi raeus van Athene, hebben arbeiders onlangs voortreffelijke oude beeldhouw werken gevonden. Archaeologen zijn van mening, dat twee levensgrote bron zen beelden en de marmeren zui! met daar bovenop een mannenkop enkele van de mooiste kunstschatten z'jn, die ooit aan het licht zijn gebracht. Prof. foannis PadadTmltriou. de Griekse directeur voor oudheidkundig onderzoek, verklaarde dat een van de beelden, dat van een jonge man, die waarschijnlijk Apollo zal voorstellen, een van de voornaamste beelden in de wereld Is. De gevonden werken zijn uit verschillende perioden. De beelden zijn momenteel in het Archaeologiseh Mu seum van Piraeus, waar zij schoonge maakt en gerestaureerd zullen worden. Als de beelden daar zullen blijven, zal het museum hierdoor een van de be langrijkste collecties uit de Griekse oudheid in bezit hebben. De marmeren zuil met aan de top de mannekop is een beeld in de archaïsche stijl. Er is vervolgens ook een beeld gevonden dat waarschijnlijk gezien de vorm van de kop met de helm. Pallas Athene voorste't en dat in tamelijk gave toestand naar boVen is gebracht. Een ander bronzen beeld stelt een jonge vrouw voor en valt op door dc prachtige plooival van het kleed. Men neemt aan dat het uit de Hellenistische periode is van omstreeks de tweede helft van de vierde eeuw voor Christus. Een van ae gevonden beeldhouwwérken. Het stelt waarschijnlijk de god'Hermes voor. Dit soort beelden werd. in de Ar chaïsche periode gebruikt voor de ver siering van openbare gebouwen. Advertentie Nooit zo nieuw als nu! l/l lit«rf|«s f 7.05 1/2 literfles f 3.70 (exd. statiegeld) Schenk eens Spanjool! 2 Schenk half om half Nieuw Rood '2 en Rynbende's Jonge Jenever inde 2 glazen. De aparte drank voor 2 originele mensen! 2 fff ««(lilitiiltilitftllllUlltltllt i„iiiiiiiniiiiniw|W# Siiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin 38 Zij praatten nog lange türf, doch bet leek alle maal wel buiten Menke om te gaan. Zij zat gebogen en stil aan de tafel, dronk haar koffie en gaf Chris Hedland geep hand toen ze met haar ouders mee naar huis ging Bii het weggaan viel het Clara op, dat Menke doodsbleek zag. En zij keek Zo in-treurig, dat Clara dacht: „Ze trekt het zich toch wel erg aan. Wan1 werkelijk; ze houdt van mijn jongen. Ze houdt mis schien méér van hem dan wij allemaal samen Die avond kon zij voor het eerst weer bidden als vroeger. Doch nu was het voor Menke, die er zo be droefd maar tegelijkertijd zo mooi had uitgezien. HOOFDSTUK X Hoog boven Herlwigs noofd reikte de enorme, sta len brug naar de oever van het Kieler kanaal. Had wig zat aan de waterkant en keek naar de voorbii varende schepen. Achter hem stond een wil gebouw, dat de indruk maakte, vroeger eeiv kasteel te zijn geweest Nu <vas er een restaurant in gevestigd. Hed wie snoof met welbehagen de geuren van bradend vlees op. Hij hu-i het gevoel dat deze gehele omge ving onwerkelii) was; zoals in een droom. De ge beurtenissen hauüen elkaar ook in zo'n razend tem do opgevolgd! En daarbij kwam dan nog de onge kende sensatie van de gedachte dat hij zich bevono onder de rook van een stad. die hij zich uitsluitend van de aardrijkskundelessen van meester Jonker her innerde. Steden op een landkaart, zo besefte hij, be staan ut louter theorie cn fantasie. In werkelijkheid zijn ze boeiender dan wat ter wereld ook. Die ochtend was hij in Norddeich, de havenstad waar het Duitse kuststation was gevestigd, dat hn zo dikwpls door de radio had gehoord, aangekomen. Schipper Heeremans van de Urker kotter die hem In alle vroegte had meegenomen, had hem een adres gewezen waar hij geld kon wisselen. Hedwig bezat slechts de 25 gultjen, die Simon de Rijke hem als voorschot haa gegeven op het bedrag dat het gejutte hout van de „Lux" zou Opbrengen. Hedwig was het briefje van 25 gaan wisselen, Het was zijn bedoeling geweest, de Urker visser een gedeelte van het geld te geven, als betaling voor de overtocht, doch toep hh a8" "aven kwam, was de kotter al uit het ge zicht. Heeremans was ver buiten zijn route gegaan, om Hedwig naar Norddeich te kunnen brengen, Fh ne ventdacht Hedwig. Met een kolossale autobus* was hij dwars door Sleeswok Holstein naar Kiel gereden. Hij was op zijn weg door steden gekomen, die groter waren dan hn zich ooit had kunnen voorstellen, fn een dorp, vlak bn Kiel dat Holtheqau neette, was hij uitgestapt. Van de plaats waar hij zat kon hij de nevel zien, die boven de grote havenstad hing. Binnen enkele uren zou moeten blijken, wat er onder die nevel op hem was beleefd. Gisteravond, toen zijn vader het zen, of zou het daar pas goed beginnen? Een gek gevoel eigenlijk, dat hij helemaal van het iland was gekomen, om naar een klein stipje op de andkaart te trekken, waar hij het geluk höopte te vinden. Hij voelde zich als een mier op een biljart aken, onder die immense brug. Toch kwam het heni voor, dat alles wat er gebeurde al eens eerder dooi aeni was beleeld. Gisetravond, toen zijn vader het plan had ontvouwd om Hedwig naai dë zuivelschool 11 Harlingen te zenden, had hi) met absolute zeker heid geweten- dd is het moment! Nusta Ik op een cruispunt van wegen. Als ik nu niet kes zal ik nopil neer kunnen keizen. Goed beschouwd was er geen ■nkel logisch argument dat daarvoor pleitte. Hel was alleen maar een diepe overtuiging geweest. Hij wilde nu ook niet meer nadenken over het al of liet juiste van zijn besluit om het eiland te verlaten. Hij wis1 da< dan de gedachte aan moeder en aan vlenkc hem weer zou belagen, zoals vanmorgen vroeg, toen hp bij Heeremans aan boord was gegaan •n in de verte het kustvuur van -iin eiland zag ver vagen tut een onduidelijke knipoog aan de km. Hij stond op, nam de bruine schooltas die hij had meegenomen, onder zijn arm en zocht met de ogen een korte weg naar de brug boven hem. Daar zag hij een kronkelenc. paadje. Als hij dat volgde kon hij de lanije brugoprit links laten liggen. Halverwege het pas ging hij weer zitten. Het wrtte restaurant leek nu nog meer dan tevoren op een kas teeltje van suikergoed. Een passerend schip zag hij van bovenaf. De houten dekken waren "blinkend wit geschuurd. Toen klom hij verder. Vana' de brug zag hij de eerste huizen van de stad. Zij waren opgetrokken van grijze steen en zij zagen eruit als burchten. Waar zou de haven liggen? Zijn blikken volgden de loop van het kanaal en bleven tenslotte hangen aan een ril gebogen laad- cranen, een kilometer of drie oostelijk van een groot kerkgebouw. De kranen leken uit de verte precies op oude lieren ctie tijdens een receptie naar elkaar staan te buigen. Daar ergens moest de coaster „Lubeck" gelegen hebben, vooi zij haar tragische, laatste reis maakte. Kiel was immers de thuishaven van de kustvaarder, wier bemanning in die mistige nacht van de vorige herst door de „Cobri" was gered? Van Simon had Hedwig de naam van de re- derii gehoord: „Hoheneck". Het moest niet moeilijk zijn, het adres ,te vinden. Ileswig had zich voorge nomen. direct naar deze rederij te gaan en daar de naam van dé coaster die gebleven was, te noemen. Hij kon zich niet voorstellen hoe het toeging op een rederijkantoor, doch hii had de stellige overtui gingdat bet noemen van de naam „Lubeck" alle deu- renvonr hem zou openen. De kapitein van het schip zou alles toch wel. gerapporteerd hebben - ook de bij- na wonderbaarlijke redding. Eén van de redders zou nu om zijn beloning komen... Aan de overkant van het kanaal zag Hedwig gele trams rijden Daqi was blijkbaar een eindpunt 'ge vestigd Hij volgde de rails en belandde weldra in een brede straat, die volgen? het opschrift op het naambordje „Knorr-strasse" heette. De jonge eilan der probeerde zich zo goed mogelijk te oriënteren op de richting in weike hij de haven had zien liggen. Het kostte hem niet veel noeite. Aan allerlei dingen zag hij dat hi- niet ver van de haven verwijderd kon zijn. Hoewel hp nog nooit m zijn leven een haven stad had bezocht, reageerde zijn brein als het ware automatisch op tientallen kleine herkenningstekenen (Wordt vervolgd). U Dit bronzen beeldhouwwerk doet den ken aan de bekende beelden van de godin Pallas Athene en wettigt door de vorm van gelaat en helm het vermoe den, dat het uit de Hellenistische periode van om en nabij 400 voor Christus is. Dé broer van de Dalai Lama heeft gis teren in Wenen verklaard, dat in de Tibetaanse provincies Ando en Khan nog gevochten wordt tegen de commu nistische Chinezen. Hij is op uitnodiging van de Oostenrijkse jeugdfederatie naar Wenen gekomen om deel te nemen aan het „vluchtelingenjaar". waarvoor ook de Hongaarse Anna Kethley is uitge nodigd. Op een persconferentie deelde hij me de, dat de Dalai Lama verleden week berichten heeft ontvangen over fle voortgezette strijd tegen de Chinezen in Tibet. Sterke troepen hebben het ver zet in de zuidelijke provincies echter gebroken, vertelde hfl. Meer dan 15.000 Tlbetanen zijn naar Indië gevlucht sinds de opstand in bun land begon aldus de broer van de Dalai Lama. De Oosten rijkse jeugdfederatie maakt van zijn verklaringen gebruik in de strijd te^ gen de communistische propaganda op het Wereld-Jeugdfestival.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 4