Debacle Queen Anne SINGER GOEDKOPER! Concilie wordt het volgend jaar bij een geroepen K Hyper korte rok blousend bij de knie; onmogelijke modellen wm Plechtige bekendmaking door middel van encycliek verwacht N.S. Duwschip „Olivier van Noort" J PARIJSE WINTERCOLLECTIES Erfenis een dollar mm Reischeques van de N.S. REISCHEQUE vijf gulden MPi T.üSi I,1I Invoer radio actieve stoffen Met melk meer mans Lager Nijverheids onderwijs Zeventien eerste kan toren aangewezen Harlem Globetrotters bij de H. Vader Eindexamenregeling middelbaar onderwijs Foto's van een hoogte van 500 km B. H. M. Bothe V B VRIJDAG 31 JULI 1959 PAGINA 5 Kom naar het onvergetelijke miniat uurstadj e MADURODAM fe-J scotchWhisky Per 1 januari 1956 Aantal miljonairs ruim verdubbeld Salarisherziening in oktober Profiteer van dit enorme voordeel, U hebt dan de moderne elektrische SINGER zigzag de naai machine waar U alles mee kunt doen! Zelfs bij deze gunstig verlaagde prijzen geldt nog het bekende SINGER betalingssysteem. Dit is een drastische prijsverlaging kunt U kiezen zigzags Tot 25 augustus a.s. ssjn de moderne elektrische zigzags Alleen moderne pri|zen - - .®1 j^g|Sg|5y|J(|j m lit WÊÈÊ 1# ELINKW1JK WINT MET 2—0 VAN TRANSVAAL Competitie K.N.Z.B. DODELIJK ONGEVAL TE HUIZEN De echte Engelse sigaret van distinctie en goede smaak ,,.l. Donderdag werd in Parijs de grote herfst/wintercollectie van het modehuis Dior getoond. Het zijn weer drukke dagen voor Yves Saint Laurent. Op de foto bekijkt hij hoe een.zijner avondtoiletten, gedragen door mannequin Alia, verrijkt kan worden met een kostbaar halssnoer. strookjes ontspringt. Op het hoofd dra gen ze daarbij hoge hoeden van glinste rende gebouillonneerde zwarte tule. Zo weinig distinctie hebben de fel gekleur de zakachtige en opgeblazen satijnen cocktailtoiletten stelt u zich een lam pion voor waarbij wat glinsteren kan glinstert: kleurige kralencollier» over de hele nekhoogte, aan beide polsen, grote glinsterende 1 knopen als een rijksdaalder aan de avondmantels en even kolossale bijoux in de oren, dat men denkt straks te zullen ontwaken uit een boze droom in deze salpn waar men in vroeger jaren zoveel schoons heeft gezien. Maar helaas de nachtmerrie duurt voort en ook de lange avondjaponnen blijven beneden een Dior-waanlig peil. De mannequins zijn op het eind ner veus en geïrriteerd, het publi k is ge desillusioneerd en klapt alleen voor bij zonder mooi bont, zoals de zevenacht ste capuchonmantel van donkere nerts of de enkele fraai geborduurde avond toiletten in een rustiger normaal mo del. Bij het uitgaan fluisterde Iemand ons toe: „zijn zelfmoordcollectie". In begrafenisstemming droop men af om wat later in de avond in de laatste editie van een Frans dagblad te lezen: „Triomphe chez Dior". De Franse pers kan de naute couture niet ontrouw zijn. A. Bgl Dit hoedje van wit bont in ae vorm van een meloen is van Pierre Cordin, een der beste leerlingen van Dior. PARIJS, hedenmorgen Het is triest, maar met deze collec tie, de vierde van de jonge Yves Saint Laurent, die Diors creatief werk heeft overgenomen, is duidelijk gebleken, dat hij het niet aankan. Hij is overstag ge gaan met zulke onmogelijke, zulke malle, zulke volkomen onaanvaardbare modellen en een zo betreurenswaard gebrek aan distinctie, vooral bij de avondkleding, dat hij wel van het to neel zal moeten verdwijnen. Aan het eind van de middagshow, die twee en een half uur duurde, toen iedereen ont goocheld probeerde boven een glas champagne de spanning te breken, zo wel de staf van het huis als het publiek, zagen we de jonge ontwerper bleek en getrokken achter een kier van een gor dijn. Hij kwam niet te voorschijn om zich te laten complimenteren, zoals de voorgaande keren. In het programma kondigt hij aan, dat h\j voor de nieuwe tijd een nieuwe vrouw gecreëerd heeft. Die nieuwe vrouw treedt aan hét begin van de show op 'in -iyperkorte mantelpakjps, met kort jakje of gesloten bolerootje. terwijl juist de nieuwe tendens van de mode het verlengde silhouet is. Nu Was men bij Dior aan tegenspraak ge- Wend, maar tegenspraak gefundeerd op profetisch inzicht en vakmanschap. Men kon het met Dior niet eens zijn, zijn collecties dwongen altijd bewonde ring af, omdat hij een zeer knap en ar tistiek begaafd couturier was. Maar de vormeloze korte modellen, die Yyes Saint Laurent de „nieuwe vrouw toe-, denkt, met de ruimte bijeen genomen boven de knie als een opgeblazen tu niek, waaronder een streepje rechte zoom uitkomt, wekten eerst, de ontgoo cheling en later de lachlust, omdat ze Werkelijk niet au serieux te nemen zijn. In eindeloze variatie trekken die en sembles ntet blouses en rokken voorbij in de kleuren van erwten- en linzen soep, soms samengesteld in rood en zwart als een horizontaal doorgezaagd Weesmeisje. Op het hoofd dragen de mannequins daarbij een hoed in de vorm van een halve meloen of een gro te cloche met een enorme zijden strik, om de hals een bavetje van grote glinsterend gekleurde kralen. Voor het cocktailuur zijn de manne quins toegetakeld in zwarte rechte tu nieken, blousend aan de knie bijeen ge nomen boVen enkele lagen stroken. Of- Wel ze zijn in de zwarte, sterk gebouil lonneerde of hevig gedrapeerde lijn, strak ingekapseld als een cocon, waar bij op kniehoogte een gewriemel van Advertentie Sen Haag Adverten Een rijke vrouw in San Francisco heeft het grootste deel van haar mil joenenonderneming na haar dood be stemd voor de oprichting van 'n fonds ter nagedachtenis van haar hond „Bingo". Haar echtgenoot moest het doen met één dollar precies. Dit is gebleken toen het testament van me vrouw Amy Bachman, die vorig jaar overleed, dezer dagen werd gepubli ceerd, aldus meldt Reuter. Per 1 januari 1956 bedroeg het aantal r Jjonairs in Nederland 2243 tegen 941 in 1951, aldus blijkt uft de verschenen publicatie „vermogensverdeling 1956" van het Centraal Buraau voor de Sta tistiek. Het totale bij de belastingdienst bekende vermogen, in handen van natuurlijke personen, bedroeg 32,7 miljard tegen 21,2 miljard in 1951, hetgeen neerkomt op een stijging van 54 Het gemiddelde vermogen per belastingplichtige en per inwoner kwam in 1956 op resp. 77.488 en 3.025, wat een stijging betekent van resp. 50 en 45 ten opzichte van 1951. Uiteraard gaat het hier om geldbedra gen waarbij geen rekening is gehouden mrt de waardevermindering van de geldeenheid; de genoemde stijgingen geven derhalve een geflatteerd beeld van de reële vermogenstoeneming. Uit de cijfers blijkt dat het gemiddeld vermogen per inwoner in de verschil lende regionale Indelingen vrij sterk uiteenloopt. Van de provincies geeft Groningen met 4.104 het hoogste ge middelde en Limburg met 1.609 he laagste gemiddelde te zien. De grote verschillen in de regionale vermogensverdeling blijken het sterkst uit de gegevens per gemeente. Rang schikt men de gemeenten naar de groot te van het gemiddeld' vermogen per in woner, uitgaande van de „rijkste" ge meente, dan staan boven aan de lijst: Bloemendaal net 30.234; Wassenaar met 27.700: Blaricum met 17.913; Jtozendaal CGld.) met 16.149 en Laren CN.H.) met 15.38C. Onderaan komen in dat geval enkele gemeentel in Limburg, t.w.: Schaesberg met 571; Nieuwen- hagen met 488; Borgharen met 422; Schinveld met 428 en Stein met 421. (Van onze Haagse redactie) Minister Cals verwacht dat het K. B. tot herziening van de salarissen bij het lager Nijverheidsonderwijs omstreeks oktober tot stand kan komen. Hij heeft dit meegedeeld in antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid mevr. Hero ma-Meilink. (PvdA). Advertentie De dichtstbijzijnde SINGER winkel of agent reserveert een zigzag voor U. 130.- (Van onze Romeinse correspondent) Uit Vaticaanse kringen wordt gemeld, dat de plechtige bekendmaking en de officiële bijeenroepen van het oecu menisch concilie in iggO zal geschieden en zeer waarschijnlijk door middel van een encycliek. De' eerste voorbereid» gs- 1 commissie, die ónder voorzitterschap staat van kardinusj Tardïni, heeft een circulaire gezonden aan de ongeveer 2000 katholieke bisschoppen van de we- ter wnrit van i<»4 voor fotatmg blMMteèe piaaubvwijten te «n 2* kisme rtls retour), aart <h> sUmskaartentokttten vso <te statos N.V, NtdarUndjche Spoorwagen M'C^+ÏLT;Ve,Uws» «P Vtw ImaDsf*- k* De Nederlandsche Spoorwegen gaan reischeques uitgeven in coupures van f5. en 2.50. De reischeques houden hun waarde en kunnen ingewisseld worden tegen spoorkaartjes. De cheques kunnen niet worden verzilverd. Is de coupure te klein voor een bepaald traject dan kan worden bijbetaald. Bij het publiek bestond al lang de wens om reisbonnen te kunnen aanbieden bij b.v. verjaardagen of jubilea MÉÉÉÜ De Olivier van Noort het eerste Nederlandse duwschip, voer donderdag bij wijze van „maidentripvan Schoon hoven naar Rotterdam, met aan boord een aantal hoog geplaatste ambtelijke genodigden en zakelijke relaties van de Nederlandse Rijnvaart uit Nederland en Duitsland. In Schoonhoven had burgemeester J. Aten het gezelschap begroet en daarbij aandacht geschonken aan denman naar wien dit schip is genoemd, de Schoonhovenaar uitvier van Noort. De duweenheid kwam, spoedig na de afvaart van Schoonhoven, tot kruissnelheid en binnen de vastgestelde tijd arriveerde zij onder kapitein J. H. Catersel voor het gebouw van de Nederlandse Rijnvaart Vereniging aan de Westerkade te Rotterdam. -Gemakkelijk had het gevaarte met de vier grote bakken Voorop de bruggen „genomen" Vrolijke marsmuziek van de kade verwelkomde de duw boot. Na de gebruikelijke toespraken volgde de vlagver- wisseling ten teken dat de overdracht een feit ivas gewor den. Intussen bracht de duwboot, die al enige tijd voor Duits-Nederlandse rekening de Rijn bevaart, de „Wa&ser- büffel", voorbij varend een saluut. reld. In dit rondschrijven nodigt de Heilige Stoel hen uit suggesties te doen voor onderwerpen, welke huns inziens door het concilie behandeld moeten worde aDe antwoorden worden door de commissie, die provisorisch haar zetel in het Vatïcaan heeft, bestudeerd, sa mengevat en voorgelegd aan de paus. Deze methode heeft zeer terecht, naar het ons wil- voorkomen, de voorkeur ge kregen boven die, welke slechts het centrale bestuur van de Kerk, de Ro meinse curie dus. de onderwerpen van het concilie zou doen bepalen. Niettegenstaande de werkzaamheden voor de aanstaande Romeinse synode en voor het oecumenisch concilie in vol le pang zijn, zal van 13 augustus tot eind .september de Vaticaanse vakantie gehouden worden. In deze weken ver vallen de tabellarische audiënties bij de Heilige Vader, de besprekingen, die de paus volgens een vast rooster houdt met zijr ministers en andere naaste (medewerkers. De kantoren der pauselijke ministe ries zijn dan niet gesloten, maar wer ken op halve kracht en het ziet er naar uit, dat juist in de warme zo mertijd de congregaties orde op ma teriële zaken gaan stellen. De laatste maand immers zijn drie congregaties, welke tot nu toe hun kantoren had- Blijkens een publikatk in de staats, courant heeft :1e minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid besloten als „eerste kantoren" voor de invoer van radioactieve stoffen aan te wijzen: Nieu we Schans, Eijsden, Glanerbrug, Lom- mei-Bergeyk, Nispen en EIten. Als „eerste kantoor" voor de invoer van radio-actieve stoffen per trein wor den aangewezen: Enschede. oningen, Maastricht, "Nijmegen, Oldenzaa], Roo sendaal, Simpeïveld. Venlo .-n Zevenaar. Als „eerste kantoor' voor de invoer van radio-actieve stoffen per schip of vliegtuig worden aangewezen Amster dam en Rotterdam. Onder „eerste kantoren" worden ver staan die kantoren waarlangs radio-ac tieve stoffen uitsluitend mogen worden ingevoerd. Paus Joannes XXIII heeft vanmor gen op zijn buitenverblijf in Castel Gan- dolfo, de villa Cybo, de Harlem Globe trotters, het befaamde Amerikaanse basketball-team ontvangen, aldus be richt U.P.I. De kleine figuur van de Paus ging bijna geheel verloren tussen de athletische figuren der negers, .be kend om hun veelal abnormale lengte. De Globetrotters werden ook reeds eer der ontvangep door paus Pius XII, die hun toestond in de audiëntiezaal een demonstratie te geven van hun kunnen. Elinkwijk heeft donderdagavond met 2-0 gewonnen van de Surinaamse ploeg Transvaal. Ruststand 0-0. Het was de tweede wedstrijd van het driehoekstoernooi tussen Robin Hood, Transvaal en Elinkwijk. De eerste, Robin-Hood-Transvaal, is met 2-1 door Robin Hood gewonnen. Voor de waterpolocompetitie van de KNZB zijn donderdag de volgende wed strijden gespeeld: dames: 1ste klasse: Het IJ-Het Gooi 0-7. Heren: 1ste klasse A: Dolfijn-HVGB 7-1. 1ste klasse C: Het 1 U-Nept. (Amersfoort) 5-7. den in een gebouwencomplex in de wijk Trastevere verhuisd naar de ein delijk klaar gekomen gebouwen, die liggen aan het eind van de Via della Coneiliazione, hoek Pietersplein. Verschillende curie-kardinalen zullen hun vakantietijd doorbrengen in het buitenland. De aartsbisschop van Bo logna, kardinaal Lercaro, gaat naar de Verenigde Staten voor een aantal voor drachten. De paus zelf, die onlangs zei- de nog niet te weten, of hij een paar da gen of een aantal weken in Castel Gandolfo zou blijven, zal naar schatting niet voor eind september zijn apparte menten in het Apostolisch Paleis kun nen betrekken, omdat daar belangrijke restauraties en verbouwingen plaats vinden. Er wordt onder andere een nieuw vertrek ingericht voor audiën ties, die de Heilige Vader geeft aan staatshoofden, zeer belangrijke perso nen en hen, die hij in privé audiëntie wil ontvangen. Tot nu toe vonden dit soort audiënties plaats in 's pausen bi bliotheek. maar deze is te klein voor besprekingen met meerdere personen. Gisteren heeft de Heilige Vader in audiëntie ontvangen het geestelijk hoofd van de islamieten van de Soedan. Seijed Ali el Mirghani. Het onderhoud ken merkte zich door grote hartelijkheid. Naar wij vernemen ging het gesprek over zuiver godsdienstige aangelegen heden. De paus heeft met zijn bezoeker onder meer ook over het oecumenisch concilie gesproken. (Van oAge Haagse redactie) Staatssecretaris Stubenrouch (O.K. en W.) wii zo spoedig mogelijk een n- de maken aan de bestaande onzeker heid over de vraag of de gecommiteer- den bij de eindexamens H.B.S. het recht hebben zelf vragen té stellen aan de kandidaten. De onzekerheid op dit punt is de bewindsman mede gebleken, uit de vragen van het Tweede Kamer lid Vermooten (PvdA). In zijn antwoord zegt de staatssecretaris dat hij zich be raadt over "de wijze waarop zo spoedig mogelijk een duidelijke regeling op dit punt kan worden getroffen. Drs. Stubenrouch zegt verder dat in verband met de voorgestelde xegeling van het voortgezet onderwijs de exa menregelingen in haar geheel opnieuw zullen moeten worden vastgesteld. Dit geldt o.a. voor de voorschriften inzake de vaststelling van de cijfers en de einduitslag. Het stelsel van de H.B.S. verschilt in dit opzicht van dat voor de andere m'ddelharc scholen. Uit deze verschillende stelsels zal datgene moe ten worden gekozen, dat de beste beoor- deling van de examenresultaten .waar borgt, aldus de staatssecretaris. De Amerikaanse luchtmacht heeft foto's gepubliceerd die zijn genoni'n uit een Thor-raket, die op 2) juli een hoog te van 503 km bereikte. Op de foto zijn delen van de staten Florida, Georgia en Alabama te zien, benevens de grote Bahama eilanden en het eiland Abaco. Een andere foto toont de kromming van de aarde, en de zon. De opnamen zijn gemaakt met een 16 mm camera, al dus meldt U.P.I. Gisteravond is de 68-jarige mevr. K., bewoonster van de verzorgingsflat „De Gooise Warande" te Huizen, toen zij om tien over negen plotseling de Rijks weg, ter hoogte van de Kolonel Palm- kazeme overstak, door een personen auto gegrepen en op slag gedood. De automobilist H. uit Putten, die over het baanvak Amsterdam-Amerg- foort reed, zag plotseling in het licht van zijn koplampen een schim opdui ken. Hij remde krachtig, maar kon een aanrijding niet voorkomen. Advertentie per pakj „Het valt niet mee twee he ren te dienen." Zo begroet de heer B. H. M. Bothe, de nieuwe directeur van het Nederlands Zuivelbureau, ons, als wij hem nog laat in de avond in zijn ge zellige woning te Amersfoort opzoeken, 's Middags druk ver gaderd, vanmorgen nog afscheid als commercieel directeur van de n.v. Mopavi in Rotterdam. En zaterdag aanvaardt hij in Den Haag zijn nieuwe baan. De laatste functie bracht hem in contact met de zuivel, omdat deze industrie zich ook bezig houdt met de papieren verpak king van melk. Van huis uit is hij graficus. Hij leerde het vak bij zijn vader, die een handels- ykantoorboekenfabriek in Am sterdam had. Zijn wieg stond op de Keizersgracht en hij bezocht het St.-Ignatius-college van de Jezuïeten. Na zijn eindexamen was hij werkzaam op enkele grote handelskantoren, maar zijn beweeglijke natuur dreef hem al spoedig de wijde wereld in. Op tivintigjarige leeftijd ging hij naar de Kongo en hij bleef daar tot 1932. Commer cieel is hij dus goed geschoold en daarbij heeft hij begrip voor de betekenis van een goed ge richte propaganda, eigenschappen die hem geschikt maken als leider van een bureau met vertakkingen in het buitenland, dat de verkoop van de Nederlandse zuivelprodukten over heel de wereld wil stimuleren. Wanneer wij de heer Bothe vragen, hoe hij zijn nieuwe taak ziet, wijst hij allereerst op de verantwoording welke hij heeft om een budget lopend in de miljoenen zo efficiënt mogelijk te besteden met doeltreffende cam-, pagnes tot meer gebruik van boter, melk en kaap, in samenwerking met de Voedingsraad. „Er is mij gebleken, dat men nog steeds niet vreet, dat melk de goedkoopste en gezondste drank is. Ik beschouw het als mijn taak duidelijk te maken, dat melk smakelijk kan zijn, als zij maar niet te veel wordt mishandeld. Dit laatste gebeurt zowel door de handel met hei transport als door de huisvrouw, die de melk niet direct opeen koele donkere plaats zet. Gelukkig komt er in 1960 een wettelijke regeling die verzekert, dat de melk, die overal op de fabrieken juist wordt bereid, in dezelfde conditie bij de consument komt. Wij zullen onze reclame er vooral op richten, dat de huisvrouw de melk goed behandelt." In dit verband noemde de heer Bothe de mel.kautomg.at, die op ver scheidene plaatsen ook in ons land met veel succes is ingevoerd zaterdag komt er een op de tentoonstellng Hart van Brabant ii: Tilburg voor de huisvrouw een goede leermeester. Die melk is smakelijk, omdat ze goed wordt bewaard, en Engeland, waar eind vorig jaar 1200 automaten stonden, hetgeen een additionele verkoop van 20 miljoen liter melk in dat jaar opleverde, heeft doen zien, dat het gebruik er door toeneemt. Hij heeft ook het plan samenwerking te zoeken met de Huishoudraad, opdat een beter contact ontstaat tussen de zuivelindustrie en de huisvrouwen. Als voorzitter van het verpakkingscentrum heef de heer Bothe ervaren, dat er aan Voorlichting nog veel ontbreekt en hij wil tot een soort studiecom missie komen. Ondanks een steeds drukke werkkring vond hij nog tijd voor werk zaamheden op cultureel en andër terrein. „Ik heb ervaren-dat juist iemand die hei druk heeft nog tijd voor iets anders heeft." Zo is hij voorzitter van het Scapino Ballet en lid van de culturele commissie xn zijn woonplaats die B. en W. omtrent de verdeling van de subsidies adviseert. Behalve met veel melk hij is een levend bewijs van de slogan met melk meer mans houdt de vijftigjarige heer Bothe zijn lichaam op peil met tennissen. Terloops komt ter sprake het aandeel, dat hij heeft gehad in de illegaliteit. In zijn woning was een hoofdkwartiêr en met een broer nam hij deel aan de gevechten op de Dam, toen de bevrijding al was ingeluid. Hij was to en nog werkzaam op een papierfabriek. Menig vervalst stuk is door zijn han den gegaan. i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 5