Rotterdammer J. Stam eerste in Ronde van Delft Mgr. F. Janssen C.M. tot bisschop gewijd Vondst in het zoeklicht Wordt Hongarijë vergeten HET LIJK IN DE MAND Milazzo na enorme koehandel leider Siciliaanse regering met Cöfd is het ü<wi de door GEORGE BAGBY Verkiezing veroorzaakt grote deining in Italië Overgang taken van sociale zaken naar maatschappelijk werk Drie Nederlanders in Duitsland omgekomen Kamer krijgt gelegenheid tot meespreken Zeeuwse missionaris in Ethiopië Op Nederlandse >verven waren op 1 juli 148 zee schepen in aanbouw Roemeense regerings delegatie in Nederland Kerala niet meer onder rode leiding NIEUW5 TREKT ALTIJD IEDERE DAG Space Highway II Gelderland" naar Canada en Amerika ZATERDAG 1 AUGUSTUS 1959 Bij auto.ongeval Cor Klcistcrlce De gisteravond verreden Ronde van Delft is weer een volledig succes gewor den, zowel voor de deelnemers als voor de talrijke toeschouwers. Bij de nieuwe lingen, voor wie de afstand gezien het vroegere invallen van de duisternis van 60 op 50 km was teruggebracht, is een voortdurend felle strijd geleverd. In vrij wel gesloten gelederen draaide het pe loton de ronden. Sj. Janszen van „De Mol" uit Delft speelde een verrassende rol. Keer op keer trachtte hij weg te komen. In de eindfase echter kreeg Janszen een kleine inzinking, viel terug naar de mid denmoot van het peloton en kon toen geen rol van betekenis meer spelen in de eindsprint. Met slechts enkele meters voorsprong op zijn concurrenten kwam Stam uit Rotterdam als eerste over de finish. Zijn tijd over deze 50 km was 1.15.03. Tweede werd C. Jansen uit Haar lem, gevolgd door J. Hendriks uit Rijs wijk, L. Motké uit Roermond en B- Zoet uit Sassenheim. De door velen als favoriet gedoodverfde. L. Althuizen uit Den Haag bleef gedurende de hele wedstrijd onop vallend in het peloton. Mogelijk nog spannender werd de strijd bij de amateurs. Ab van Egmond, houder van de beker van het Delfts Katholiek Dagblad, was er uiteraard op gebrand de trofee door een tweede overwinning in successie op het Delftse parcours, voor goed in bezit te krijgen. Tijdens de eerste tien kilometer bleven de favorieten elkaar angstvallig bewaken. In de negentiende ronde begon de strijd eerst goed. J. de Waard, C. Lute en A. Mertens gingen toen tot de aanval over. F. van Veldhoven uit Poeldijk wist na enige ronden het drietal te achterhalen, terwijl J. Hermes in de voorste gélederen een rol ging spe len. Echter toen Theo Sijthoff zich in de strijd wierp waren alle renners weer spoedig bijeen. Een poging van Lute onP, weg te komen mislukte en V Kouwenho- ven deed een paar ronden kop. Na onge veer 60 km ging Sijthoff weer naar voren, waar hij gezelschap kreeg van W. Swane- veld. Straver en de Rijswijker ten Dam. Even werd de strijd wat onoverzichtelijk toen Ab van Egmond ook naar voren ging en het peloton naar de leiders trok. Op 75 km lagen Van Veldhoven, Sijt hoff en Hermes op kop. Toen echter zette G. C. Wcsscling vanuit het midden van het, peloton een onstuitbare aanval m.' sprong naar het leidende groepje en klopte in de eindsprint zijn drie mede- leiders. In deze Rondevan Delft waren vele premiesprints opgenomen. J de Waard won de leidersprijs- De bij het publiek fa voriete Delftse broers L. en G. Ribbelink werden door pech achtervolgd. De eerst genoemde kwam na 35 km tot de ontdek king dat zijn achterwiel slingerde, waar door hij werd genoodzaakt de strijd te staken. Zijn broer moest enige ronden voor het einde zijn lang niet kansloze po sitie prijsgeven om van fiets te verwis selen wegens een lekke achterband. De einduitslag bij de amateurs werd tenslotte: 1. G. C. Wesseling uit Halfweg in de tijd van 2 02.40 over 81 km; 2. Th. Sijthoff. IJsselmonde; 3. J. Hermes, Ber- kel; 4. F. van Veldhoven, Poeldijk; 5. A. Straver, Haarlem; 6. H. van Gent, Lei den; 7. W. Swaneveld, Dordrecht; 8. A. Mertens, Breda; 9. Ab van Egmond. Den Haag; 10. M. Breure, Rotterdam. Bij een vakantiereis door Duitsland zijn drie Gooise ingezetenen tengevolge van een auto-aanrijding om het leven ge komen. De aanrijding vond plaats don derdagmiddag omstreeks half drie in de omgeving van Paderborn tussen Delbrück en Riethberg. Het Hilversumse echtpaar de heer W. K. E. Korn, bloemist, 63 jaar en zijn echtgenote mevr. J. Korn-Herb- schleep, 56 jaar, wonende Albertus Perk- straat 1 en een zuster van mevr. Korn de 69-jarige mevr. Chr. G. J. Herbschleer uit Bussum, kwamen om het leven. Een 59-jarige dame, mevr. F. do Vries uit Am- sterdam, wonende Binnensportweg 9 werd bij het ongeluk zwaar gewond. Zij is naar het ziekenhuis in Gütersloh over gebracht. De drie overledenen werden op gebaard in de aula van Paderborn. Tijdens dé beraadslagingen over de regeringsverklaring heeft de regering medegedeeld, dat de complementaire uit- kerings- en kredietvoorzieningen, ressor terende onder het departement van So ciale Zaken en Volksgezondheid, zouden overgaan naar het departement van Maat schappelijk Werk, met uitzondering van uitkeringen aan twee groepen, vallende onder de sociale voorziening (1955). Voorts zou ook het sociaal-culturele werk voor thuiswonende werklozen over gaan naar het departement van Maat schappelijk Werk. Naar aanleiding van de discussie ter zake in de Kamer heeft de regering toen toegezegd zich nader te zullen beraden over de overgang van de sociale voorzie ning B (regqling ten behoeve van degenen, die geen recht op uitkering ingevolge de werkloosheid- en wachtgeldwet meer heb ben). Thans heeft de minister-president over deze aangelegenheid een brief aan de Tweede Kamer doen toekomen. De overwegingen, zo wordt daarin ge zegd, dié de regering ertoe hebDen geleid, alle complementaire geldelijke voorzie ningsregelingen. waarvan de samenhang duidelijk is bij het departement van (Van onze Limburgse redacteur) Op een voor de missie van Ethiopië wel zeer bijzondere dag, het feest van de grondlegger van het missiewerk aldaar, de zalige Justinus de Jacobus, heeft het Ethiopische vioariaat Jimma sinds 1942 zonder kerkelijke leider gisteren weer een opperherder gekregen. Ver weg van zijn missiegebied is gistermorgen name lijk in de parochiekerk van O.L. Vrouw van Zeven Smarten in het Limburgse dorp Panningen de nieuwe apostolische vicaris mgr. F. Janssen C.M.. tot bisschop ge wijd. Precies twintig jaar geleden ont ving de nieuwe bisschop in deze plaats, waar het missiehuis van de concregatie van de paters Lazeristen gevestigd is. de priesterwijding. Van het missiehuis uit trok omstreeks tien uur een korte stoet van priesters, prelaten en bisschoppen naar de met geel en witte gladiolen versierde kerk. Achter de priesters schreed, gekleed met de cap- pa magna, de bisschop van Roermond, mgr. P. Moors, die voor het eerst tijdens zijn nog maar kortstondige pontificaat, een bisschopcongregatie verrichtte. De wijdeling werd begeleid door de medecon. secratoren mgr. J. W. M. Baeten. bis schop van Breda, het geboortediocees van mgr. Jansen en mgr. W. M. Bekkers, bisschop-coadjutor van 's-Hertogenbosch. Daarachter volgden de aartsbisschop van Panama, mgr. F. Beekman C.M.. confra ter van de wijdeling, de bisschop van Pa ramaribo. mgr. Stephanus Kuypers CssR. de verbannen China-bisschop mgr. Con stant Kramer O.F.M., bisschop van Luan- fu en mgr. H. van.Hussen, nationaal direc teur van de Pauselijke Missiegenootschap pen in Nederland. Ondanks de stromende regen legden de bisschoppen de weg naar de kerk te voet De ereplaatsen in de kerk waren gere serveerd voor de bejaarde moeder van de wijdeling, de 78-jarige mevrouw R. Janssen-Eijsakkers en haar twee dochters de zusters Antonia en Martha van de congregatie van de H. Vincentius a Paulo, de burgemeester van Helden, de heer P. Cremers, alsmede de afgevaardigden van de geboorteplaats van mgr. Janssen, het Zeeuwse dorpje Boschkapelle, (gem. Vo gelwaarde). Het voltallige college van B. en W. van deze gemeente met aan het hoofd burgemeester F. A. Hendrikse. als mede pastoor A. Vermeulen, woonden de bisschopswijding bij van de eerste mis sionaris van Boschkapelle, waar mgr. Janssen op zondag 16 augustus a.s. zijn eerste pontificale H. Mis zal opdra gen. De plechtigheid, rijk aan indrukwek kende momenten werd besloten met het door de Schola Cantorum van het Filoso- ficum en het Theologicum van de La zaristen aangeheven Te Deum dat door de Stampvolle kerk werd overgenomen. In het missiehuis kwamen daarna ve len mgr. Janssen en zijn familieleden gelukwensen. Maatschappelijk Werk samen te voegen in plaats van de onder dit departement vallende uitkeringsregelingen onder te brengen bij het departement van Sociale Zaken en Volksgezondheid, waren o.a. de volgende: 1 Het departement van Maatschappelijk Werk heeft de taak een wettelijke basis te ontwerpen, die de verlening van bij stand regelt voor diegenen, die niet ovet voldoende middelen beschikken uit ar beid. verzekering of vermogen om op passende wijze in hun onderhoud te voor zien. Daar de huidige wetgeving in sterke mate ten achter is geraakt bij het inmid dels in de gemeenschap gegroeide inzich' terzake is deze taak urgent. Hierdoor zal een wettelijke grond aart verschillende van de thans op begrotingr posten rustende ministeriële regelingen worden geboden. Ook-een meer homogeer beleid ten aanzien van verdere uitbo-uv- van groenvoorzieningen zal dan bete- zijn gewaarborgd Daarnaast zal dan ook de .verouderde armenwet door een mo derne wetgeving kunnen worden vervan gen. De voorbereidingen hiervoor zijn bij het departement van Maatschappelijk Werk reeds enige tijd ter hand genomen. Concentratie van de regelingen bij hei departement van Maatschappelijk Werk is dus aangewezen 2 De onderhavige regelingen kennen alie, naas- normatieve uitkeringen, nog voorzieningen voor bijzondere bijstand, waarbij de persoonlijke aandacht voor de betrokkene van groot belang is. Voor velen die onder de regelingen vallen, zal voorts r.aasi de materiële bijstand de im- 6ch.tppelijk werk noodzakelijk zijn oir weer een .volwaardige en zelfstandig- plaats m de samenleving in te nemen Een onderbrengen van deze twee soo. ten van bijstand onder een departemei acht de regering juist. Zij is het niet eer: met de'stelling, dat overbrenging naar he departement van maatschappelijk werl de uitvoering van de regelingen' in een andere rechtssfeer zou brengen. Acht dus de regering het door haar in genomen standpunt verantwoord en doel matig, zij heeft bij nadere overweging - op voorstel van de minister van Maal schappelijk Werk besloten haar stand punt ter zake nader te verdedigen bij de behandeling van de wetgeving inzake btf- starul levensonderhoud. Z(j heeft zich daarbij laten leiden door het inzicht, dat de Kamer over deze aan gelegenheid het zuiverst een oordcel kan vormen tegen de achtergrond van het dan ter tafel liggende wetsvoorstel. Daar de regering geen genoegzame reden ziet onderscheid te maken tussen perso nen, vallende onder het departement van Sociale Zaken en Volksgezondheid, geldt de opschorting van de uitvoering van de belasting ten aanzien van de onderhavige regelingen dan ook niet alleen voor de sociale voorziening B, ten aanzien waar van de regering nader beraad toegezegd heeft, maar tevens voor de andere taken, welker overgang in het voornemen van de regering ligt. De minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid en van Maatschappelijk Werk zijn overeengekomen om ter zake van het te voeren beleid nauw contact met elkaar te houden. (Van onze Romeinse correspondent) De verkiezing van de heer Milazzo tot president van het semi-autohome ge west Sicilië en tot voorzitter van het regionaal bestuur heeft enorme deining verwekt in Italië. Na een koehandel van jewelste was het advocaten- parlement" van Sicilië het zover eens, dat de coalitie ad hoe voor de verkiezing van de regionale minister president precies 45 tegen 45 stemmen telde. Nadat by de eerste drie verkie zingen geen resultaat bereikt was, brachten 45 afgevaardigden hun stem op Milazzo uit en 43 op de andere Vandidaat, de christen-democraat Lo Magro. De enige sociaal-democratische afgevaardigde nam geen deel aan de verkiezing en twee franc tireurs (een monarchist en een christen-democraat, beiden uiteraard naamloos door de ge heime stemming) bezorgden Milazzo, wiens aanhang uit de communisten, Tvenni-socialisten en de christelijk-soei- ale unie bestond, de overwinning. De Italiaanse kranten schrijven openlijk over omkoping, gelijk in Sicilië te doèn gebruikelijk onder politici (en anderen). Milazzo, exponent van een groep Si ciliaanse grootgrondbezitters, had zich m 1958 van de gewestelijke Democrazia Cristiana afgescheiden met nog enkele medestanders. In een van de eindeloze impassen, die het politieke leven van Italië in het algemeen en dat van Sici lië in het bijzonder karakteriseren, was zijn groep een verbond aangegaan met ieder die maar wilde. Zo kwam hij tot een staatkundig uiterst merkwaardige meerderheid van communisten, sociaal communisten, monarchisten en fascis ten. Milazzo en de zijnen werden uitge stoten door de centrale leiding van de Democrazia Cristiana, welks regiona le vertegenwoordigers overigens de hoofdschuld hadden van het immobilis me, gevolg van een eindeloze reeks on derlinge ruzies. De dissidenten richtten een eigen partu op. de christeljjk-soci- ale unie. Voor de regionale verkiezingen (juni 1959) herinnerde de Congregatie van het Heilig Officie er aan, dat uit het verbod om de communistische partij aan te hangen en de commu nisten te steunen, volgde, dat het katholieken verboden is op partijen te stemmen, die, hoe hun naam ook zt). een verbond mef de communisten hadden of wensten. Toch klom de Mi- iazzo-partij by de verkiezingen van 5 op 9 zetels. De Siciliaanse Democrazia Cristiana (34 zetels) heeft in lange önderhande- lingen^met de andere partijen, nu eens in deze en dan weer in gene richting gepoogd tot een afspraak te komerr voor het aanwijzen van het hoofd van het gewest. Het verbond. dat tot stand kwam (maar niet werkte), was de stel lig niet onverdeeld sympathieke maar enig resterende combinatie van libera len, monarchisten en fascisten. als anti-commuflistisch front met 48 van de 90 stemmen. De sociaal-democratische afgevaardigde sloot zich achteraf by de een ,noch de andere partij aan. De com binatie van de christeiyk-socialen met extreem links won het pleit in eerste aanleg. Nu zal het gewestelijk parlement mor gen de assessoren (regionale minis ters) kiezen. Milazzo heheft de aan vaarding van zijn benoeming officieel tot na deze verkiezing aangehouden. Wat er na de communistische over winning uit de bus zal komen, weet nog niemand. Maar het lijkt wel duidelijk, in welke richting het zal gaan. Wij ko men na de samenstelling van het ge westelijke Siciliaanse bestuur nader op deze vreemde affaire terug. Per 1 juli 1959 waren, biykens het CBS, 35 Nederlandse zeeschepen in aanbouw >f op bestelling met een tonnage van 032.000 b.r.t.; hiervan waren drie passa- iersschepcn. 61 vrachtschepen kleiner an 500 b.r.t. en 26 tankschepen. Per 1 ini waren 148 Nederlandse zeeschepen in •nbouw of op bestelling en per 1 mei jl. 10. Van voornoemde 135 zeeschepen wa rn 114 in aanbouw op Nederlandse en 21 i buitenlandse werven. De drie in aan- ouw zijnde passagiersschepen zijn alle esteld bij Nederlandse werven. Per 1 juli waren, blijkens het CBS, in 'ederland opgelegd 41 schepen (Neder- indse zowel als vreemde vlaggen), mei en inhoud van 234.500 b.r.t. Hiervan wa in 13 onder Nederlandse en 28 onder uitenlandse vlag, 35 van deze schepen ■aren voor droge lading, 6 waren tan- ers. Per 1 juni waren 40 en per 1 mei jl. '5 schepen in Nederland opgelegd. Bo- 'endien waren op I april te Singapore pgelegd 27 Nederlandse schepen met 9.320 b.r.t., waaronder 5 tankers en in Vntwerpen 2 Nederlandse tankers. Een Roemeense regeringsdelegatie is op Schiphol aangekomen voor een bezoek van een vijftal dagen aan Nederland. De delegatie bestaat uit Alexandru Birla- deanu, vice-voorzitter van de Roemeense ministerraad, Gaston Marin, hoofd van het planbureau, Michael Petri, vice-voor zitter voor cfè buitenlandse handelsbe trekkingen ei» nog enkele deskundigen op het gebied van industrie en handel. De delegatie maakt een tournee van zes ivgken door Europa en heeft o.a. reeds Frankrijk, Italië, Zwitserland, West- Duitsland, België en Engeland bezocht. Alexandru Birladeanu verklaarde te genover het ANP, dat zijn regering een vijfjarenplan heeft opgesteld voor de pe riode 19601965 met de bedoeling de pro- duktie in dat tijdsbestek te verdubbelen in vergelijking met de cijfers van 1959. In het bijzonder wil men de chemische in dustrie ontwikkelen, verder de metaalnij verheid. de fabrieken die gespecialiseerd zijn op cellulose en papier, de textielfa brieken enz. Hiervoor zijn belangrijke in dustriële investeringen nodig. Bestellin gen daarvoor zijn reeds gedaan in de Sovjet-Unie, in Tsjecho-Slowakije en in Oost-Duitsland. De rondreis dóór West en Middel-Europa is bedoeld als studie voor het verzamelen van gegevens waar en in welke branche ook orders kunnen worden geplaatst in andere landen. De delegatie zal o.a. een bezoek bren gen aan de Philipsfabrieken in Eindho ven, aan Werkspoor en de Nederlandse Dok en Scheepsbouw Mij te Amsterdam en aan de A.K.U. te Arnhem. President Rajendra Prasad van Indië heeft bekend gemaakt, dat het bestuur van de deelstaat Kerala de communisten uit handen is genomen. Kerala staat nu rechtstreeks onder be stuur van de president. •>r> Op 8 augustus zal Hr. Ms. jager „Gel derland", onder bevel van kapitein-luite nant ter zee E. H. van Rees. vanuit Den Helder vertrekken voor een vlagvertoon- reis naar Canada en de Verenigde Staten. Op 26 september wordt de „Gelderland" weer in Den Helder terugverwacht. Het bezoek aan Toronto zal plaats hebben ter gelegenheid van de „Canadean national exhibition", welke op 26 augus tus aldaar zal worden geopend. Ook ligt het in de bedoeling, dat op 11 september Prinses Beatrix aan boord van deze Ne derlandse oorlogsbodem te New York zal aankomen, alwaar de Prinses de feeste lijkheden zal bijwonen, welke gehouden worden ter gelegenheid van de 350e ge denkdag van Henry Hudsons tocht met „De Halve Maen". OOK NAMEN ALS Microwave Associa- ■s Inc. Trans-Sonic, Traverlab, etc. ge en enig idee, .-wat er langs de Space tighway bij Bosten wordt gemaakt: su personische apparatuur, instrumenten voor iet gebruiken van microgolven, specia- e werktuigen voor laboratoria en wat 1 niet. ten behoeve van de nieuwe tech- iek en wetenschap van het wcreldruim- e-onderzoek nodig is. Dit alles komt uit ibrieken, die fel concurreren met de reu en als General Electric, Bell Telephone -nz. Het merkwaardige bij deze dwergen is, lat ze in menig opzicht eigenlijk een oort liefhebberij zijn. Talrijke medewer- :ers der fabrieksstaven zijn geleerden erbo-nden aan de beroemde universiteit an Haryard, aan het even beroemde lassachusetts Institute for Technology en ndere wetenschappelijke instituten in en and Boston. Deze geleerdep doceren en xperimenteren in de laboratoria daar- an, doch ze willen ook wel eens echt fa- briceren en hun ideeën in een., profitabe le produktie omzetten. Nog al te vaak gebeurt het, dat de een of andere ontdek king de betrokken geleerde niets oplevert, de een of andere handige promotor ech ter rijk maakt. Anderen, door wie fabrieken en labora toria langs de Space Highway werden op gericht. waren zelf menigmaal geleerden van naam met een praktische zin en een begrijpelijk verlangen, munt uit hun ken- nis te slaan, geven hun vrienden en ken nissen gelegenheid bij hen als adviseurs of medewerkers op te treden. De besturen der universiteiten en hogescholen laten dit van hun kant met een zeker welge vallen toe. Zulks omdat ze daardoor min der de kans lopen, dat de grote concerns hun beste krachten wegkopen. Talrijk^ professoren, lectoren en labo ratoriumtechnici van de universiteiten ge nieten aldus een aardig neven inkomen, hetwelk vaak 10.000 dollar per jaar be> loopt. Er is inmiddels nog meer, waardoor de industrieparken van de Space Highway zoals de complexen fabrieken en „labs" worden genoemd, een sterke aantrekkings kracht uitoefënen. De Space Highway slin gert zich door een heuvelachtig, rijk be bost landschap en niet ver er vandaan strekken zich de stranden vam de Atlan tische kust uit. Gelegenheid genoeg dus, om zich te verpozen en te genieten van het extra inkomen. Géén wonder, dat heel wat wetenschap pelijk gevormden van elders naar Bos ton en omgeving komen. Hierdoor is deze stad, zoals de directeur van een der groot ste ondernemingen van de Space Highway het uitdrukte, een waar vat van ideeën gebleken. Het is juist daaraan, dat men langs de Space Highway behoefte heeft Dit is ook de reden, dat men probeert, ook veelbelovende studenten aan te trek ken. Het blijkt trouwens, dat vooral bij de Jongeren menigmaal goede, nieuwe idee- en komen en een grote belangstelling voor de nieuwe techniek en wetenschap bestaat, welke inspirerend werkt. De Ewën Knight Corporation, die appa ratuur voor het doorvorsen der wereld ruimte bóuwt, is wel een typisch voor beeld van hoe de Space Highway iemand op het paard kan tillen. Ewen Knight werkte als student samen met de Nobel prijswinnaar Purcell, die naam maakte door zijn op-metingen van het nucleaire magnetisme. Hij scjireef zijn proefschrift over het localiseren van waterstofwolken in het heelal. Later leende hij duizend dollar van een collega, die vertrouwen in zijn stel lingen had, richtte een kleine fabriek op en ging uiterst fijne meetinstrumenten maken, gebaseerd op de in zijn proef schrift ontwikkelde stellingen, o.a. ont vangstmeters voor radio-telescopen. Dat was in 1952. Vorig jaar behaalde hij een omzet van twee miljoen, dit jaar verwacht hij er een van drie en een halfen hij Is nog steeds zijn eigen baas. Het is waarlijk óók geen wonder, dat zelfs wetenschappelijke medewerkers van grote concerns, die vaak slechts een mati ge vrijheid in hun doen en laten genieten, zich tot de Space Highway voelen aange trokken Wij zijn niet gauw bereid aan dingen t« denken, die ons geweten prikkelen of ons rustige, knusse bestaan dreigen te versto ren. Wij vergeten snel en zeker, wanneer het gaat om het leed van een ander. Me vrouw Kethly, die eenmaal lid van de Hon gaarse regering was in het kabinet van Imrc Nagy een van de miljoenen, die door communistische verradershand wer den vermoord heeft de wereld nog weer eens gealarmeerd. Zij deed dat op een persconferentie in Wenen, waar op hetzelf de moment het marionetten-spel van het propagandistische jeugdfestival van het wereldcommunisme werd gehouden. „Houdt de kwestie Hongarije levend en staat niet toe dat het lot van de Hongaren als een voldongen feit wordt beschouwd". Het is bepaald geen opfrissertje voor de vakantietijd, welke immers geken merkt moet zijn door een allesvergetende zorgeloosheid. Maar het Hongaarse volk komt dan ook aan een allesvergetende zor geloosheid niet toe. De rode ketenen wor den steeds strakker getrokken rond het naar vrijheid snakkende volk. De grote vrijheidsstrijders, de Pal Maleters, zijn reeds tot stof vergaan. Duizenden jon ge en energieke Hongaren zijn de Russi sche slavernij ingejaagd en de jacht op de leiders en stuwers van het volk gaat voort. Zoals dat altijd het geval is, moeten de kerken het wel bijzonder ontgelden. De tot zwijgen geslagen kardinaal Mindszen- ty leeft afgesneden van zijn bisschop pen en priesters, maar is niettemin de stil le bron, waaraan het gelovige Hongaarse volk zijn grote dorst naar vrijheid komt lessen. Het bureau voor kerkelijke aangelegenheden, aan het'hoofd waarvan een stalinist is gesteld, is erop uit een wig te drijven tussen de priesters en da gelovigen en tussen de Hongaarse geeste lijkheid en Rome. Benoemingen van priesters moeten door het presidium van de Hongaarse volksrepubliek worden goedgekeurd, op invloedrijke kerkelijk» posten Worden priesters benoemd, die met Rome gebroken hebben; men tracht da priesteropleiding in de seminaries in com munistische handen te krijgen; de pries ters die op deze seminaries weigeren te gehoorzamen aan het communistisch re gime, worden door andere „volgzame" priesters vervangen. Het is overduidelijk, dat de seminaries uitermate dun bevolkt zijn en dat het gehete priesterkorps lang zaamaan wordt uitgedund, zodat op den duur het volk ook op dit terrein zal wor den beroofd van zijn leiders. Wat hebben wij, vergeetachtige men sen, eigenlijk weinig geleerd van de ver schrikkelijke bezettingstijd. Zeker, het 6Chijnt dat wij machteloos staan tegen over het schrijnende leed der Hongaren, maar wij mogen niet vergeten, dat bin nen de gemeenschap der Kerk door ons toedoen kracht en genade kunnen worden toebedeeld als wij bereid zijn aan dit volk te denken. Maar ook zijn wij in staat ons eigen ge weten en dat van onze omgeving voortdu rend te prikkelen, opdat wij in onze men selijke verhoudingen niet in het klein de fout maken, die wij in de hele Hongaarse tragedie zo verafschuwen. De les die wij allen in het Westen hebben te leren is die van de volledige erkenning van de vrijheid en waardigheid van elke mens. van welke kleur, ras of natie hij dan ook Is Wij hebben openhartig te bekennen, dat we op dat punt nog wel enige vor deringen hebben te maken. Het gehele vrije Westen zal moeten voor komen. dat zoveel edel bloed voor niets heeft gevloeid, want de enige weg om tot algehele bevrijding te komen is waar dering en handhaving van eigen vrijheid en niet berusten in de grove schending van de waardigheid van de menselijke persoon, waar en op welke wijze deze schending dan ook plaats vindt, Advertentie 22. Het losgeld zou binnen achtenveertig uur overhan digd moeten worden, dus vóór vrijdagavond. Vroeg in de middag moesten we met een huurauto het pak je aan de bank gaan ophalen en dan moesten we de instructies in de dreigbrief volledig opvolgen, door via La Linea naar Algeciras te rijden In Algeciras zou de kolonel weer contact met ons opnejnen. Ik stuur u dus naar Gibraltar, zei hij, en ik vertrouw, dat u weer naar Spanje zult terugkeren. Dat zal ik, zei Horsham snel, ik móet de zaak oplossen. Ik heb dus uw woord? U hebt mijn woord. De kolonel wendde zich tot ons. Ik zou ook van u gaarne uw woord hebben, zei hij. Ik heb meneer Bagby nodig om de taxichauf feur te identificeren. Ik keek Schmitty aan. We doen alles, wat u zegt, kolonel, zei deze. In ieder geval moet ik nog hier terugkomen om een paar schoenen te passen, die in de maak zijn. U zegt, dat u een plan heeft? De kolonel glimlachte. Dat is eigenlijk niet nodig,, zei hij. Die lui heb ben immers al plannen gemaakt voor ons. Op een kaart wees hij ons de weg, die we pei auto hadden af te leggen. Hij toonde ook een zijweg die door de bergen leidde. Zij hebben de val voor zichzelf klaargemaakt, zei hij. Dit moet hun vluchtweg zijn, door de bergen heen. Wat ze echter niet weten is, dat er een brug is op dat traject, die gisteren door een overstroming is weggeslagen. Zo zitten ze in de klem. Voor die huurauto heb ik al contact opgenomen met de Engel se politie daar. Hij ziet er uit als een gewone auto, maar hij is voorzien van een radioinstallatie. Als een wagen nu het afgesproken signaal geeft, moet u gewoon hun instructies volgen. Het enige, dat u ech-~- ter nog te doen hebt, is het nummer van de wagen op te nemen en het mij zonder dralen op te geven per radio. Wij zullen wachten aan beide einden van de weg, zowel bij Algeciras als bij La Linea. De de val is volmaakt. Hij zou wel eens té volmaakt kunnen blijken, gromde Schmitty. De kolonel vouwde zijn kaart dicht. Ons Spaans weer werkt met ons mee, zei hij. De overstroming van gisteren is in ong voordeel. Hoofdstuk 13. Het werd een snelle, gemakkelijke vlucht naar Gi braltar. Daar brachten we een volle dag en nachl door. Het wachten werkte vervelend en steeds maai wisselde ik van stemming Soms vond ik de plannen van de kolonel werkelijk goed. Dat was wanneei we inzicht kregen in zijn perfecte voorbereidingen. Het spelletje met het gecharterde vliegtuig bijvoor beeld was af! Geen moment had iemand de indruk kunnen krijgen, dat hier afgesproken werk in het spel was. Zo was het ook met de huurauto in Gibral tar. Ik stond werkelijk verwonderd, toen we in het gehuurde voertuig inderdaad de beloofde radio ont dekten. De huurtransactie was zo natuurlijk geweest dat ik mezelf had bedot. Het moest iedereen wel om de tuin geleid hebben, die ons in het oog zou houden. Maar dan bedacht ik weer. dat ook de tegenpartij volkomen voor haar taak was berekend. Daar had je bijvoorbeeld de voorbereidingen, die bij de bank ge troffen moesten worden. Ze hadden precies bere kend, hoelang een dergelijke transactie zou moeten duren. Ook Horsham imponeerde dat. Te bedenken, dat ze zo'n preciese studie hebben gemaakt van de deviezenregeling, en dat zij dat he lemaal uitgewerkt hebben, dat zit me hardstikke dwars. Ik beaamde dat, maar ging nog verder. Hoe weten we, dat ze niet op dit eigen ogenblik hun vluqhtweg controleren? We zijn helemaal afhan kelijk van de omstandigheid, dat ze niet weten, dat de brug op die bergroute onbruikbaar is. Daar is de kolonel van afhankelijk, zei Schmit ty droogweg. Wij niet? vroeg ik. Voor mij is het de vraag, of de kolonel ze te pak ken krijgt, zei hij. Nummerborden, daar kan je geen plan" mee opbouwen. Wie zegt, dat ze geen ander nummerbord bij zich hebben, dat ze er op bevestigen als de wagen stilstaat om de buit binnen te halen? Wij seinen het nummer door. en zij komen gemakkelijk de grens over met een ander nummer. Horsham keek schaapachtig. Daar had hij nog he lemaal niet aan gedacht, maar nu was hij er zeker van, dat het zo zou gaan. Natuurlijk, mompelde hij. Zo moet het gebeu ren. Ze lachen ons gewoonweg uit. Het is een zacht eitje voor die lui. Ik wilde zeggen, dat ik het helemaal met eens was, maar iets weerhield me: ik zag de uitdrukking in de ogen van de inspecteur. Als dat voor iemand een zacht eitje zou worden, zoals Horsham het beliefde uit te drukken, dan zou het het zachte eitje voor de inspecteur zijn! Wat ben je eigenlijk van plan? vroeg ik aan Schmitty. Ik neem mijn eigen maatregelen, zei deze. Als we het pakje van de bank gaan halen, zal daar een kerel zijn, waarmee ik in Parijs kennis heb gemaakt. Het is een landsman van jou, Horsham, en hij is hier in Gibraltar gestationeerd. Aan hem moet je een beschrijving geven van Sally, en Bagby moet dat doen van de taxichauffeur. Die zullen niet Spanje verder intrekken. Daar wil ik welwatonderverwed- den. Ze zullen naar Gibraltar proberen te komen Ik onderbrak hem. Nee, dat zullen ze niet. Er is passencontrole aan de grens, en Sally zal haar pas niet willen laten zien. Zo zou ze om moeilijkheden vragen! Nu wil ik nog veronderstellen, dat ze weet, dal we haar dóór hebben, zei Schmitty, maar een meisje van haar slag werkt niet in een vreemd land zonder in het bezit te zijn van een eerste klas verzameling prima papieren, die ze naai believen kan gebruiken Ze hoeft heus niet haar Sally Whitepas te laten zien of die van Lorette Quinn. Ze heeft nog wel andere geloof dat maar! lVJ&af naar Gibraltar gaan ze Het is hun veiligste weg, veel veiliger dan ons te vol gen naar Algeciras of te trachten ons voor te komen De douane van Gibraltar zal ze doorlaten en dan zul len ze in de val zitten: ze worden dan niet op 'n auto nummer geplakt, maar op persoonsbeschrijving. Horsham was tevredengesteld, dat kon je zó aai hem zien. Zijn herinnering aan Sally White zat hem nog dwars, maar zijn rechtvaardigheidsgevoel was bevredigd. Ik had meer bedenkingen. „Persoonsbeschrijving' zei ik somber. Dat is ook maar half werk. Een beetje haarverl hier en een snorretje daar. daarmee kunnen ze ie dereen om de tuin leiden, die slechts op persoons beschrijving kan afgaan. Voor volledige identificatie: ja. Maar die heb ben we niet nodig. Ze kunnen iedereen aanhouden waaraan ze ook maar enigszins twijfelen. En hoe ven ze niet eens lang vast te houden. Ze hoeven niet niet eens iemand te arresteren. In 'n klein gat als Gibraltar is 't doodmakkelijk iemand in 't oog te houden. Zelfs vliegtuigen en boten kunnen ze wel een half uurtje ophouden, als dat nodig is. Laat alles nu maar aan mij over! Dat probeerde ik, maar gemakkelijk leek me dat met. Op de aangegeven tijd gingen we naar de bank en daar was inderdaad Schmitty's Engelse politie- vriend. Van hem kregen we ook het pakje met de ge waande bankbiljetten, £}at &fint€ïde we weer een beetje op Het zag er keurig en onverdacht uit Toen wisselden we vraag en antwoord omtrent het uiter-' lijk van Sally en de chauffeur en het verbaasde me, hoevee! we eigenlijk wisten van heel wat bijzonderhe den, hoe ze er uitzag, hoe ze liepen en wat al niet meer! Schmitty bestuurde de wagen en Horsham ging naast hem^zitten, terwijl ik achterin plaatsnam. Ik had het pakje tussen mijn voeten en ik had een plaid over mijn knieën gekregen. Bij La Linea gingen wi de grens over en alles hep gesmeerd. We werden heel oppervlakkig behandeld als heel gewone toeristen Schmitty's vriend was ook aan de douanepost, maai hij liet zich niet zien. Hij zat op zijn gemak binnen een kop thee te drinken. Men moet voorzichtig rijden op de weg naar Alge ciras: een weg met veel bochten aan de ene kanl langs hemelhoge bergen, aan de andere kant diepe ravijnen, waarlangs gó»?n afrastering is van welke aard dan ook. Zo nu en dan passeerde ons een wagen niet bestem ming Gibraltar, maar over het algemeen was het erg stil op dit uur van de dag. Zodra ons een auto nader de deden we ons uiterste best om het autonummei tc ontdekken, we spelden het hardop en hielden het in onze herinnering totdat de auto ons gepasseerd was Toen de verwachte auto kwam, wisten we het oqmid dellijk. We waren juist de zijweg door de bergen ge passeerd en daar kwam hij een bocht van de weg door. De inpecteur wist het eerst het nummer en wij probeerden het te verifiëren, maar tegelijk letter we meer op de inzittenden: een man en een vrouw De vrouw liet ik ter bestudering aan Horsham over en ik concentreerde me op de man. Hij was het, daai was ik zeker van. Ik bukte me al voor het pakje, zo overtuigd was ik, dat het signaal gegeven zou wor- ien: in de volgende bocht gaf de wagen de drie sto len met de claxon. Gooien, riep Schmitty. Ik wierp het pakje op de weg e!» Schmitty reed verder. Hij vermflWerde vaart om de kolonel het au- '.onummer door te kunnen seinen Daarna bleef hij ijn gematigde gang aanhouden. De mensen herkend? vroeg hij. Sally, antwoordde Horsham met gesmoorde stem. En de chauffeur óók, bevestigde ik. Goed zo, was alles wat Schmitty zei. Het beviel me niet. Het is té eenvoudig, klaagde ik. Zo stom kunnei e niet zijn. Dat moet ergens fout gaan. Horsham was het met me eens. En ze deden geen moeite om zich te verbergen zei hij. En toch noemden ze zelf de plaats en jullii twee moeten er bij zijn. Met zijn drieën hadden wr ze evengoed kunnen achtervolgen, inplaats van dat pakje neer te gooien. Hoe wisten ze, dat we dat niét zouden doen? Hoe wisten ze, dat we al doorhadden dat die ta ximan erbij betrokken was? vroeg Schmitty. Door de jongen. Ze weten heus wel, dat de jon gen dood is en hoe hij gestorven is, redeneerde ik. En als we hen nu eens hadden achtervolgd en in gepikt? Wat hadden ze dan bereikt? Niets. Dan had den ze een verhaaltje verteld, hoe ze een middel had den gevonden om weg te komen van hun overweldi gers, en dat ze nu met de Wagen op weg waren naar Gibraltar, in de hoop daar Horsham nog op tijd te treffen, om te verhinderen dat hij het losgeld zou af geven. Maar ze hebben het signaal gegeven! Dat konden ze weten uit de brief, die Sally had moeten schrijven. Wie zegt, dat ze het pakje niet op gepikt hadden om het rechtstreeks aan de autoritei ten in Gibraltar te overhandigen? Hoe zouden we kun nen bewijzen, dat zoiets niét het geval was? Nu zag ik. hoe scherp de inspecteur alles had voor bereid Ze moesten de tijd krijgen om zoveel moge lijk fouten te maken, door ook hun nummerbord te veranderen, ze moesten gewoon de grens passeren ionder iets te zeggen en zonder de autoriteiten in ken nis te stellen. Dan zaten ze in de klem! Op een breder gedeelte van de weg keerde Schmitr ty de wagen en nu ging het zo snel we konden weer op Gibraltar aan. Ik leunde voorover en zag de naald van de snelheidsmeter oplopen. Toch ging het me niet vlug genoeg Ik kon het denkbeeld maai niet van me afzetten, dat de inspecteur die lui onderschatte. Gedurende de rit lette ik op de weg. We naderden te plaats, waar ik het pakje uit de auto had gewor- oen. Nog één bocht en we waren ei Nu waren we er door en de weg lag verlaten voor ons Een stofwolk dreef langzaam op van achter de rand van de weg. De remmen knarsten en de inspecteur stopte de wa gen snel. Hij sprong uit de auto en wij haastten ons achtëi hem aan We renden naar de wegkant en keken naai beneden Een verbrijzelde auto lag op oen grillige rotsmassa, een dertig metei de steile telling af. Het stof wolkte ei omheen. Horsham kwam het eerst tot actie Zonder ook maar te letten op de risico's, die hij liep bij een mogelijke misstap, krabbelde hij naar beneden na3* het wrak daar onder Ik verwachtte half, dat Schmit ty zou proberen hem achterna te gaan, maar dat deed hij niet Hij greep met bij de arm. Kijk vlug in de bagageruimte, riep hij Daar zal wel een touw of een touwladder te vinden zijn denk ik. Ik rende terug naar de wagen en maakte de bagage ruimte open Intussen hoorde ik Schmitty aan' de voorkant binnenin Ik hoorde hem bezig met de ra dio, maar lette niet op wat hij zei. Ik vermoedde, dat hij het ongeluk aan kolonel Martinez meldde. Achter het reservewiel vond ik inderdaad een be hoorlijk lang. kabeltouw Schmitty kwam me reeds tegemoet en trok het uit mijn handen Het ene eind bond hij stevig aan de achteras van de wagen Het andere eind gooide hij van de weg naar beneden, de, diepte in. Met behulp van deze steun begon hij naar beneden te klimmen Op die manier vorderde bij heel wat sneller dan Horsham, ontdanks diens roe keloosheid Hij was dan ook het eerst beneden en toen iok ik van het touw gebruik maakte, kwam ik nog Vlak achter Horsham bij het verongelukte voertuig aan. Sally en de chauffeur waren samengedrukt op de voorbank: het pakje lag op de vloer Het was kennelijk met een scherp mes of zoiets opengesne den, dwars door het zegel en alle papierlagen heen. Het was een bittere getuigenis van hun nederlaag Het meisje bewoog zich in Horshams armen. Haar ogen openden zich niet, maar haar lippen bewogen en ze stootte een paar woorden uit. Lieverd, hijgde ze, ik had het kunnen wete% heverd. Ik had je moeten kennen, jou bliksems# utichelaar. {Wordt vorvolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 10