Nieuwe encycliek: boeiende en openhar tige preek Heilige pastoor van Ars ten voorbeeld gesteld KLUCHTIG EN LUCHTIG Vrijere loonvorming is een wezenlijke beleidswijziging W erkthee" in villa van de Rus Gromyko ..-■■■ Christendom ontoereikend? SAGERDOTII NOSTRA' PRIMORDIA" Zendbrief voor geestelijkheid De „Rotterdam", drijvend luxe-hotel 11 The golden age of comedy Beroep op verantwoordelijkheid van iverkgevers en werknemers Willy Brandt bij Von Bi entano Amerika maakt maanseismograaf Britse drukkers weer aan de slag De Dam-tot-Dam- race Beeldhouwster cum laude V B Opleidingsscholen kleuterleidsters Voorzitter Katholieke Werkgeversvereniging OVERLEG TUSSEN OOST EN WEST Raket van :even trappen IR. M. H. DAMME ERELID JAARBEURS Architectuurprijzen voor helihaven Snoekver gunning voor sigaar Het prijzenbedrag is verdubbeld Annemarie Kusters ZATERDAG 1 AUGUSTUS 1959 PAGINA 5 Leerkrachten akkoord met salarissen Rijk aan vitamine C. Gezond en razend lekker! W O Van kardinaal Suliard is het be kende woord, dat God in de mtf- derne samenleving de Grote Af wezige is geworden. Deze formulering is helaas niet overdreven. Zij geeft zeer duidelijk de oorzaak aan van de ontstellend toenemende macht van het kwaad. Althans naar de overtui ging van gelovige mensen. Gelovi gen en ongelovigen samen geven ech ter eensgezind toe, dat de huidige mensheid in een geestelijke en more le chaos leeft. Sommigen zien hier in een bewijs van de ontoereikend heid van het Christendom. Omdat het na twintig eeuwen er nog niet in geslaagd is, zo redeneert men, het mensdom van zijn alleenzaligmaken de zending te overtuigen en een leef bare maatschappij te scheppen, ter wijl het zelf hoe langer hoe meer aan hangers verliest. In feite is dit een nogal verbreide opvatting. Men spreekt van een onmiskenbaar fias co en zoekt daarom elders naar uit komst. Zo heeft men zelfs zijn toe vlucht tot Gandhi genomen, die zijn leer aan het Christendom superieur achtte. Hoezeer "hij zich daarin ver giste heeft prof. dr. O. Wolff overtui gend aangetoond in zijn boek „Gan dhi en Christus" (Baarn, Bosch en Keuning 1958). Als christenen wijzen wij de mening, als zou het Christen dom gefaald hebben, beslist af. Zo wel zijn goddelijke oorsprong als zijn volmaakt afgestemd-zijn op de voor waarden tot volledige ontplooing van de mens overeenkomstig zijn waar digheid zijn voor ons de absoluut be trouwbare garantie, dat er „bij nie mand anders redding is" dan in de naam van Jezus Christus van Naza reth (Handel. 4.12). Zijn leer, Zijn wet blijft onder alle omstandigheden voor alle mensen van alle tijden, zowel in dividueel als collectief „de weg, de waarheid en het leven!" Desondanks staan wij voor het onloochenbare feit, dat de mensheid zich hoe langer hoe meer van God afwendt en tengevol ge daarvan steeds verder in moeilijk heden raakt. Naast het onophoude lijk werkzame mysterie van het kwaad moeten wij voor een groot deel het te kort schieten der christe nen in een principieel en consequent beleven van hun leer als oorzaak hiervan erkennen. Velen keren zelfs God en hun geloof totaal de rug toe. Daartegenover staat evenwel het hoopgevende feit, dat in brede krin gen bezinning op de nood van de tijd geleid heeft tot het herontdekken van de kracht en de innerlijke waarde van het christendom, waaruit een herleving van de ware godsdienst zin is gegroeid, die, bovennatuurlijk gezien, niet doet wanhopen aan de redding der wereld. i.n de onuitputtelijke, goddelijke in houd van ons geloof ligt de beste X weerlegging van elke pessimisti sche visie op het leven. Een zeer be langrijke verworvenheid van onze tijd is het opniedw ontdekte inzicht in de plaats van de leek in de Kerk. Iedere afzonderlijke Katholiek heeft een ei gen, zeer persoonlijke en onvervang bare taak bij de voortzetting van Chris tus' verlossingswerk. Een beter be grip van het Dogma van de Gemeen schap der Heiligen doet de waarde en de kracht van onderlinge saamhorig heid en samenwerking dieper besef fen, terwijl de hernieuwde nadruk op het sociale karakter van het christen dom het verantwoordelijkheidsgevoel tegenover al onze medemensen aan merkelijk heeft verscherpt. Tussen de noodzaak van een uiterst actief apostolaat en dit verruimd geloofs inzicht ontstond een vruchtbare wis selwerking. Tevens groeide de over tuiging, dat geen enkel apostolisch werken resultaat kan hebben, wan neer het niet bevrucht wordt door een heilig-leven-in-God. Als een van de voornaamste middelen tot zelf heiliging staat het liturgisch beleven van het gelöof, het in-alles-meeleven- met-de-Kerk op de voorgrond van de moderne spiritualiteit. Men is zich bewust geworden de onuitputtelijke rijkdom van de genademiddelen der Kerk niet in de vollq. zin van het woord hebben uitgebuit, zoals Chris tus' bedoeling is. Het echt sacramen tele leven vanuit de allesomvattende kracht der Sacramenten ziet men tegenwoordig zeer terecht als de ba sis van alle heiligheid. Zo groeit er langzaam maar zeker, naast de toe nemende ontkerstening, een kern van overtuigde, vurige katholieken, die hun roeping van mede-verlossers der wereld begrijpen en deze met inzet van hun hele persoon trachten te be leven. Christus heeft de Kerk met een mosterdzaadje vergeleken, dat door ging voor een der kleinste zaadkor rels en uitgroeit tot een groot gewas. Zo heeft zich inderdaad de oorspron kelijk kleine gemeenschap der apos telen ontwikkeld tot de wereldkerk. Zo zullen, mogen- wij hopen, nu de verschillende, verspreide kernen van goede katholieken langzamerhand de lauwen en onverschilligen weer terugvoeren tot God en de wereld het bewijs leveren, dat het Christendom géén fiasco is, maar integendeel de enige mogelijkheid om de mensheid van de ondergang te redden. Omdat alléén het Christendom de ware lief de predikt, die onder alle omstandig heden het enig-deugdelijke fundament is, waarop een gezond bloeiende sa menleving tot ontwikkeling kan ko men. De bijzonder commissie voor georga niseerd overleg voor leerkrachten van de opleidingsscholen voor kleuterleid sters is in vergadering bijeen geweest. Behandeld werd" de ontwerp-salarisre- geling voor de aan de opleidingsscho len verbonden docenten. De besprekin gen over dit onderwerp konden worden afgesloten. Hoewel bij vertegenwoor digers van de personeelsorganisaties tegen enkele onderdelen bezwaren ble ven bestaan, konden zij het regerings voorstel over het algemeen aanvaarden, zo deelt de persdienst van het departe ment van O.K. en W. mee. 55 (Van onze Romeinse correspondent) v ROME, hedenmorgen De tweede encycliek van Paus Joan nes XXIII „Sacerdotii Nostra Primor- dia", bij liet eeuwfeest van dc dood van de heilige pastoor van Ars," is ge richt tot alle bisschoppen en door hen tot de gehele Clerus, bijzonder tot de genen die in dc directe zielzorg werk zaam zijn. Viel 's pausen eerste zend brief al op door een zeker doorbreken van de traditionele curiaalstijl, deze jongste encycliek is er eerder een 0111 te horen dan om te lezen; het is een boeiende preek van de bisschop van Rome tot de voorgangers van het volk Gods, de priesters, en de prepk is te vens openhartig. De Heilige Vader stelt de bisschoppen en niet minder alle leden van de kerk de heilige Jean Ma rie Vianney. de eenvoudige platte landspastoor, die men bij zijn leven aanvankelijk niet au serieux nam. voor als een figuur, die de deugden van de hedendaagse priester tot een heroïsche wasdom bracht met Gods genade. De Paus ontkent niet, dat de pas toor van Ars, zij het ten koste van ferme inspanning en intensieve ar beid (hij zat per dag vijftien uur in de biechtstoel), buitengewone successen boekte voor het heil der zielen, terwijl zoveel anderen zich dag in dag uit af tobben zonder zichtbare resultaten te bereiken. Maar daar staat tegenover, dat de Heilige Vianney een uitermate getourmenteerd man was, wiens gehe le leven een lijdensweg was, zij het een lijdensweg van de hoogste soort. Joannes XXIII is een zeer groot ver eerder van de heilige. HU, de schrijver, blijft in zijn encycliek eerder op de achtergrond, de pastoor treedt naar voren in zijn daden en zijn wporden. En als de Heilige Vader een formule ring, een samenvatting wil geven, dan citeert hij prachtige uitspraken over het priesterschap van zijn voorgangers. Plaatsgebrek dwingt ons tot een kort uittreksel. De gehele encycliek, deze kanselrede vanaf dq, Stoel van Petrus, beslaat in druk bijna twee krantepa gina's. Naar de aloude regels der welspre kendheid is de encycliek verdeeld in een inleiding, drie hoofdstukken en een conclusie. Dé Heilige Jean Marie Vian- néy, aldus schrijft de Paus, was een voorbeeld in het opvolgen van de evangelische raden. De evangelische armoede, de celibataire zuiverheid en de gehoorzaamheid zijn de cle rici niet verplicht door het god delijk recht. De Kerk heeft hun deze opgelegd niet krachtens hun geestelijke staat, maar als de koninklijke weg naar christelijke heiligmaking. Pastoor Vianney was bewonderenswaardig in zijn armoede en onthechting. De arme behandelde hij met veel fijngevoelig heid en een groot respect. Alles) geven, niets behouden noemde hij zijn „ge heim". Hij was van een engelachtige zuiverheid, een deugd die hem evenwel niet in de schoot kwam vallen. Tenslot te was over hem de geest der gehoor zaamheid vaardig, maar ook deze ver wierf hij niet dan met veel pijn. De Heilige Vader houdt dc priesters die deugden van de pastoor van Ars voor en plaatst het volgen der evangelische raden in de omstandigheden van van daag. In het tweede deel beschrijft de Paus, waar essentieel de Heilige Se kracht van zijn priesterschap en leven van daan haalde. Hij was een man van ge bed, vooral van het Eucharistisch ge bed. De huidige spanningen, overdruk ke werkzaamheden en het (heilig) ac tivisme van velen bergen voor de pries ter van heden werkelijke gevaren in zich. Om zich tegen deze gevaren te wapenen moet de priester in een voort durend gebedscontact met God staan, ipgf p; mvwwww.v. Aan boord van de Rotterdamin aanbouw bij de Rotterdamse Droogdok Maat schappij wordt hard gewerkt om het majestueuze schip in gereedheid te brengen voor de eerste vaart en de technische proeftocht. De 38.000 ton metende „Rotter dam" behoort met een lengte van 228,12 meter en een breedte van 28,65 meter tot de grootste vijf passagiersschepen ter wereld. Er zal aan ongeveer 1400 passagiers accommodatie kunnen worden geboden: 500 in de eerste- en 900 in de toeristen klasse. In het gehele schip is airconditioning aangebracht, zodat er overal hoe het weer buiten ook moge zijn een aangename atmosfeer kan worden verkregen- De bovenste foto toont het schip voor de wal bij de R.D.M. Reeds geruime tijd kringelt er uit de merkwaardige „schoorstenen" rook op, hetgeen een duidelijk bewijs is, dat er leven in de brouwerij is. De onderste foto laat de rooksalon van de eerste klasse zien. De Foxfilm is op de gedachte geko men, een aantal kluchtige taferelen uit de geschiedenis van de film (de Ameri kaanse film in casu) op celluloid te brengen ter lengte van de gebruikelijke speelfilm. De kluchtige helden van voorheen zien we dus in hun opwinding in en buiten de studio's. Daar zijn ze dan: Laurel en Hardy, Ben Turpin, Charlie Chase, Carole Lombard, Andy Clyde, de Keystone-agenten, en zoveel anderen die door Robert Youngson bij elkaar zijn gebracht tot ons aller ver maak. Misschien is er iets teveel van het goede, maar het is toch leuk, al dat gedoe weer eens terug te zien met de herinnering aan de vreugde die de jon gens en meisjes van Mac Senneth en Hall Roach destijds hebben verwekt. Naast een fikse dosis naïveteit, die meii op de koop toeneemt en destijds ook toenam, kan men toch een vaardigheid bewonderen in het filmmaken. Men heeft duchtig geprofiteerd van de mo gelijkheden, zelfs daar waar duidelijk de stunt als zodayiig aan de orde was. De zotte achtervolgingen, de verwarde vechtpartijen, waarbij een paar dozijn mannen elkaar op straat in hun onder broek zetten, ze wei-ken nog altijd ko miek. Soms krijgt men de indruk dat men de taferelen evengoed of zelfs beter op het toneel of in de vrije wer- het fundament voor hem en tegelijk voor zijn arbeid. Het knooppunt van zijn gebed ligt in de Heilige Mis, de eerste bron van heiliging. De pastoor van Ars, aldus het derde hoofdstuk, was een model van aposto lische ijver. Dit is de sociale uitkomst en de persoonlijke consequentie van het volgen der evangelische raden en van een voortdurend gebedsleven. H(j had een zeer groot verantwoordelijkheids gevoel voor zijn ambt als herder. „Vriend", zei hij tot "een confrater, ,,u hebt er geen idee van, wat het zeg gen wil voor een pastoor eens te moe ten verschijnen voor Gods rechtbank". 'Als een verdere uiting van zijn zorg voor de zielen noemt de Paus het leraarsambt van de Heilige- Vianney: het preken en de kafe- chismus. Zijn successen dankte hij kracht" (1 Cor. 2,4). Het derde ge kruiste Christus: „Mijn spreken en preken steunden niet op overtuigende woorden van menselijke wijsheid, maar op de overtuiging des Geestes en der kracht (I Cor. 2,4). Het derde ge noemde voorbeeld is de bediening door de heilige pastoor van het sacrament der Biecht, een bediening die zijn pries terschap tot een lange lichamelijke en geestelijke martelgang maakte. Letter lijk tert op zijn sterfbed hoorde het pastoortje dat aanvankelijk geen juris dictie gekregen had, omdat men hem als biechtvader minder geschikt dacht, zijn penitenten de biecht. Tot slot spooi't de Paus dc bisschop pen aan cm de van hen afhankelijke geestelijkheid in alles te steunen in de moeilijkheden van hun individueel le ven en in die van hun ambt. „Als gij uw bisdom wilt bekeren, 'moet gij hei ligen maken van ai uw pastoors", naar de woorden van Jean Marie Vian ney tot zun bisschop. Alle priesters spoort de Paus aan zich te modelleren na-ar de figuur van de pastoor van Ars. De gelovigen vraagt hij te bidden voor de priesters, bij te dragen tot hun hei liging en met graagte en dankbaarheid hun kinderen af te staan voor dienst der Kerk. Advertentie De algemeen voorzitter van de Alge mene Katholiek Werkgevers Vereni ging en het Katholiek Verbond van Werkgeversvakverenigingen, mr. F. J F. M. van Thiel, heeft in het orgaan van deze organisaties, „De Katholieke Werkgever" een beroep op de verant woordelijkheid van de leden voor de vrijere loonvorming gedaan. Na de mo tieven, die voor de vrijere loonvorming pleiten, te hebben uiteengezet, merkt mr. Van Thiel op, dat het zaak is de ze vrijere loonvorming, die bedoeld is als een wezenlijke wijziging in het be leid en die niet bij wijze van experi- De „werkthee" dic dc ministers van buitenlandse zaken van de Grote Vier gisteren ten huize van de Kus Gromyko hebben gehouden, heeft geen enkele vooruitgang opgeleverd, aldus is vol gens Reuter en A.F.P. na afloop van Westelijke zijde verklaard. Het Sovjet- persbureau Tass was iets positiever. Het meldde, dat er, zoals reeds eerder duidelijk was geworden, „een toenade ring tussen de standpunten is, maar dat de Westelijke mogendheden ten aan zien van de\voornaamste kwesties hun oude standpunt blijven innemen, waar door het bereiken van een akkoord wordt bemoeilijkt". De twee partijen waren liet er echter over eens, dat de deskundigen die tevoren van gedachten hadden gewisseld over technische Hel enige punt waarover dc deskun digen het eens konden worden was, dat elke kwestie op een afzonderlijk stuk papier moest worden behan deld... De Russische woordvoerder verklaarde, dat „de Westelijke des kundigen geen goed werk hebben ge daan". Volgens hem waren de Fran sen ,h,et minst constructief", terwijl zij het „meest extreme standpunt1' innamen. De „werkthee" duurde twee en een half uur. De gedachtenwisseling betrof in hoofdzaak de jongste Westelijke voor stellen inzake Berlijn. Hierbij bleek vol gens een Russische woordvoerder dat het Westen blijft weigeren de omvang van zijn garnizoen in West-Berlijn, dat sentydse regeling van het vraagstuk- Berlijn. op geen enkel punt tot overeen stemming zijn gekomen. Er is geen nieuwe bijeenkomst van de ministers of de deskundigen vastgesteld. kwesties betreffende een eventuele tus- Tf U'.000 telt, te verminderen. An- üerzijds zei de Amerikaanse woordvoer der dat er geen tekenen waren, die er op wezen, dat Gromyko van plan is een tussentijdse regeling voor Berlijn niet langer te verbinden aan de instel ling van een geheel uit Duitsers be staande commissie, die de hereniging van het land moet voorbereiden. De Sovjet-woordvoerder was van oor deel, dat de politiek van de Westduit- se bondskanselier Adenauer „een steeds zwaardere last voor de Westelij ke deelnemers aan de conferentie wordt". Hij zei dit naar aanleiding van het feit, dat de bondsrepubliek eerder haar bondgenoten had gewaarschuwd legen concessies te elfder ure, in het bijzonder op het punt van het garni zoen in West-Berlijn, omdat Bonn zulks als verraad zou beschouwen. Zeer spoedig zal worden begonnen met de vervaardiging van instrumenten die over vijf a zes jaar op het maanop pervlak zullen worden geplaatst. Het Amerikaanse nationale bureau voor lucht- en ruimtevaart, NASA, heeft een contract ter waarde van zestien miljoen dollars (ruim vijftig miljoen gulden) met het technologisch instituut van .Ca- lifornië en de universiteit van Colum bia gesloten voor de vervaardiging van o.a. een maanseismograaf die bijv. aan wijzingen zal geven over de samenstel ling van het rftaanoppervlakt Deze in strumenten zullen vier en een half tot negen kilogram wegen. De instrumenten zullen in een capsule worden geplaatst die naar öe maan zal worden afgescho ten door een raket waarvan de laatste trap de snelheid kan afremmen wanneer het gebied van de maan wordt bereikt. De maanseismograaf zal het eerste in strument zijn dat de omgeving zal be studeren waar over tien a vijftien jaar de eerste Amerikaanse maanreiziger zal landen. Deze ruimtevaarder zal een raket van zeven trappen besturen die wordt voortgestuwd door een druk van drie miljoen kg, wat gelijk is aan de kracht van zestien projectielen van het type Atlas. Deze raket zal negentig me ter lang zijn en zal ongeveer 150 mil joen dollars kosten. De eerste vijf trap pen zuilen dienen voor de reis naar de maan en de overige twee voor de te rugkeer naar de aarde. kelijkheid had kunnen vertonen, maar dan blijkt plotseling, dat de samenstel lers van toen toch ook hun toevlucht hebben genomen tot een soort filmcom positie. Merkwaardig genoeg zijn er geen fragmenten van Chaplin te bespeurén. 1 Misschien is dat ook helemaal niet merkwaardig, aangezien Charlie liever als solist optreedt en als er dan toch een reprise moet zijn, dan liever een hele film, die opnieuw in roulatie wordt gebracht. Want Charles Spencer is een zeer verdienstelijk zakenman, die van wanten weet. Hij doet liever niet mei anderen mee en houdt zijn eigen koers. Wellicht past hij ook niet helemaal in het geheel van The golden comedy krachtens de achtergrond van zijn films, de ondertoon, die altijd wel een serieuze sociale strekking heeft gehad. Hoe dan ook, men kan zich amuseren met de verzameling kluchtigheden, die Youngson heeft uitgezocht en samen gesteld, als men van zulke zaken houdt. Dbg. De schele Ben Turpin in een kluchten. van zijn De burgemeester van West-Berlijn, Willy Brandt, was gisteren aan het middagmaal de gast van t on Brenta- 110, die ook minister Hertér van de V.S. had uitgenodigd. Brandt verklaar de na afloop dat „als er ooit bezorgd heid over de houding van het Westen in de kwestie-Berlijn is geweest, die niet langer bestaat". De Engelse drukkersvakbonden en werkgevers hebben gisteravond over eenstemming bereikt over een oplos sing voor het drukkersconflict dat ruim zes weken lang vierduizend drukkersen en elfhonderd provinciale kranten stil legde, aldus bericht Reuter. Dc nacht ploegen zullen woensdag weer aan het werk gaan en de dagwerkers donder dag. Tien vakbonden en honderdvijftig duizend werknemers waren bij dit con flict over werktijden en salariëring be trokken. Men schat dat de staking aan werkgevers, werknemers en vakbonden ongeveer dertig miljoen pond sterling heeft gekost. Krachtens het akkoord za] volgende week het werk algemeen hervat wor den, terwijl de vakbonden hun leden over het akkoord laten stemmen. Het resultaat van die stemming zal pas drie weken later bekend zijn. Als het akkoord tenslotte goedgekeurd wordt zullen de werkgevers het van kracht' verklaren vanaf de datum van hervat ting van het werk. Men is het eens geworden over een salarisverhoging van vier en een haif procent en een bekorting van de werkweek met ander half uur tot 42 uren. De overeenkomst zal drie jaar van kracht blijven met een tussentijdse overweging of vérdere bekorting van de werktijd of een nieu we loonsverhoging per september 1961 zal moeten worden ingevoerd. Oor spronkelijk hadden de vakbonden tien procent loonsverhoging en een veertig- urige werkweek geëist. In de jaarlijkse algemene ledenverga dering van de Koninklijke Vereniging tot het houden van jaarbeurzen in Ne derland, die vrijdag j.l, te Utrecht werd gehouden, is ir. M. H. Damme w.i., oud president-commissaris van Werkspoor N.V., bij acclamatie benoemd tot ere lid van de vereniging. Ir. Damme was van .1917 tot 1959 lid van de bestuursor ganen van de Kon. Ned. Jaarbeurs. ment is opgezet, een goede start te ge ven. Een mislukking van de eerste aanzet, aldus mr. Van Thiel, zou ons voorlopig voor jaren in het keurslijf van de strafgeleide loonpolitiek terug dwingen, nog afgezien van de gevolgen, welke deze mislukking, die opnieuw tot overbesteding cn inflatie zou leiden, heeft. Het ligt, volgens de voorzitter van de katholieke werkgevers, voor de hand, dat het op gang brengen van de vrijere loonpolitiek met omzichtigheid en zorg vuldigheid dient te geschieden. Hij legt er nog eens de nadruk op, dat het niet gaat om een vrije loonvorming zonder meer maar om vrijere loonvorming, waarbij zowel de specifieke aspecten van bedrijf of bedrijfstak alswel de af stemming op het algemeen belang, zo wel differentiatie als coördinatie in har monie tot elkander dienen te worden ge bracht. Dit legt volgens mr. Van Thiel een bijzondere verantwoordelijkheid op ons als straks onderhandelende bedrijfs- genoten. De voorzitter van de katholieke werk gevers stelt voorop, dat het niet zijn bedoeling is een verantwoorde loonont wikkeling af te remmen. Referend aan hetgeen hierover in het S.E.R.-advies wordt gezegd („de .vrijere loonvorming, indien juist toegepast, beoogt niet meer of minder „ruimtè" te benutten dan fei telijk door de economische ontwikke ling ontslaat"), schrijft mr. Van Thiel, dat dit inhoudt, dat inderdaad de loon ontwikkeling door produktiviteitsontwik- keling gerechtvaardigd is en dat zij niet tot prijsverhoging leidt. Dat houdt ook in dat in bedrijfstakken met grote pro- duktiviteitsstijging prijsdalingen tot stand komen om de onvermijdelijke prijsstijgingen in specifieke sectoren te neutraliseren en om al to grote kern verschillen en inflatie te voorkomen. De grotere vrijheid, die het bedrijfs leven thans krijgt is „een weelde" na zowel jaar centraal geleide loonpoli tiek die twee sterke benen vraagt. Mo ge de vrijere- loonvorming daarom ge dragen worden door sterke innerlijke krachten van de beide dragende groe pen: de werkgevers- en werknemersor ganisaties. De vijftiende architectonische studie prijsvraag van het periodiek „Cobouw" was het ontwerpen van een stationsge bouw voor een helihaven. De jury bestaande uit de architecten prof. ir. A. van Kranendonk te 's-Gra- venhage en W. Verschoor te Rijswijk (Z.H.) heeft de eerste prns toegekend aan J. A. Mol te 's-Gravenhage. C. Breugem te Beliswijk kreeg de tweede prijs. De derde prijs werd gegeven aan J. A. Hoogendijk te Delft en de vierde aan J. Veldhuis te Enschede. De inzen dingen worden in Den Haag geëxpo seerd in de kelderzaal van de grafelij ke zaal. Een bckévde Rotterdamse schecp- vnnrtman was dezer dagen naar. Schoo horen getrokken om er te gann „snoeken". Daarvoor ging hij een eindje liet waterrijke land in om er zijn hengel uit te gooien. Dit was nl enige malen gebeurd cn er was zelfs at een snoek van toegestane afmeting op de wal gehaald, toen een belang stellend voorbijganger bleef staan en met de gebruikelijke vraag startte „of ze nogal wilden bijten." Hel ge sprek verliep zo vlot en geiellig, dat de scheepvaartman er toe kwam een sigaartje aan te bieden. „Dat wil ik ivel," zei dc toekijker, „maar eigenlijk heb ik liever het hele doosje." De visser keek even verbaasd, maar aangezien de vraag niet brutaal klonk en het doosje toch bijna leeg was, streek hij de hand over het hart en reikte het doosje over. Rog verbaas der was zijn blik, toen hij een ogen blik later •het doosje terugontving, waaruit slechts één sigaar was geno men. „Veel -ucces," zei de kijker en wandelde verder. Onze visser keek de man na, keer de het doosje om en om en las toen op de onderkant met inkt geschreven: „Hierbij verleen ik voor vandaag vergunning om in mijn gepacht vis water te vissen." De ondertekening ontbrak niet. In het gehele land blijkt belangstel ling voor de door de Zaanse WV te organiseren race te bestaan. Bijna 40 inschrijvingen werden reeds door het wedstrijdbureau ontvangen en talrijk zijn de ingewonnen informaties. Zeker is reeds, dat de Speedboat, de auto en de motorfiets zullen meespe len, evenals de trein, de wielrijder, om nog maar niet te spreken over origi nele wijzen van deelname. Het bestuur der Zaanse VVV heeft thans definitief besloten tot 2 klassen en wel: a. dp Vrije Snelheidsklasse, open voor eik middel van vervoer, b. dc Toerklasse, voor deelnemers, die niet aan de snelheidsracc wensen mee te doen uiteraard tóch met tijdopname en waarvoor publiciteits- aulo's van .fabrieken even goed kunnen inschrijven als orjginele deelnemers van diligence tot wandelaar of zwem mer aan toe. Voorts heeft het bestuur het prijzen bedrag verdubbeld. In de vrije snelheidsklasse worden de prijzen: 2.500, ƒ1.000 en ƒ500; in de toerklasse: 500. 300, 200 voor de origineelste wijze van deelname. Voorts zal een aantal prijzen geen geld beschikbaar worden gesteld voor deelnemers in de toerklasse. die uit reclame-qogpunt het beste naar vo ren komen. Deze reclame mag ook voor eigen fabrikaten worden gemaakt. Irak Een woordvoerder van bet Iraaks ministerie van buitenlandse za ken heeft meegedeeld dat zijn land niet zal worden vertegenwoordigd tijdens de ministersconferentie welke door de Arabische Liga is uitgeschreven voor 1 september te Casablanca. De reden hiervoor is de weigering van de Liga om te antwoorden op een Iraaks uit nodiging de conferentie in Bagdad te Dc Maastrichtse Jan van Eyckacademie heeft kortgele den een doofgeboren beeld houwster, de 24-jarige Anne- marie Kusters, „afgeleverd". Zij is zó artistiek begaajd, dat de examencommissie haar het pre- dicaat „cum laude" kon ver lenen. Van de zeven afgestu deerden van dit jaar was Anne- marie Kusters de enige, die voor deze ónderscheiding in aan merking kivam. Voor haar ar tistieke begaafdheid pleit ook, dat zij de academische studie niet in vier, maar in drie jaar voltooide. Uiteraard is Annemarie Kus ters over deze successen bij zonder verheugd, maar nog blijer stemt haar het feit, dat zij beeldhouwster is geworden. Al vroeg voelde zij een drang in zich om creatief werkzaam te zijn. Haar opvoeding en vorming, opgedaan in het in stituut voor doofstommen te Sint Michielsgestel, zal hier niet vreemd aan zijn geweest. Vanaf haar vierde tot en met haar zestiende jaar werd Anne- marie Kusters afkomstig uit de Brabantse plaats Asten, in genoemd instituut door middel ran trillings- en voelmuziek opgeleid. Toch ging zij na. haar opleiding niet direct in de kunst. Zij wist niet precies welk beroep zij zou kiezen. Zij werd uiteindelijk coupeuse, maar schilderde in haar vrije tijd. Wat zij schilderde had pen dusdanige kwali teit. dat tal van kennissen, onder wie enkele kunstevaars, haar aanrieden naar een academie voor beeldende kunsten te gaan. Zij volgde deze raad op, kreeg een studiebeurs en kwam zo in 1956 terecht, op de Jan van Eyckacademie tc Maastricht. Hoewel schilderes uit liefhebberij, koos zij de beeldhouwafdeling. Beeldhouwen was voor haar het meest boeiende vak. Voor een niet gering gedeelte was dit. zegt zij, te danken aan Imar leer meester prof. Carasso: „Van hem leerde ik niet „het maken", maar „het bouwen" van beelden." Sprekend over haar studiejaren aan de académie laat Annemarie Kusters de grote steun, weike zij van haar leermeester en van haar medestudenten ondervond niet onvermeld. Door middel van gebaren en mimiek maakten zij haar het begrijpen van de gesproken leerstof mogelijk. Nog in een ander opzicht was dc academietijd voor Annemarie Kusters van grote betekenis. In Maastricht leerde zij namelijk de glazenier Will Leenders kennen, die sinds kort haar man is geworden en die tegelijk met haar het diploma van de academie verwierf. ,Voor beiden begint nu pas het leren, dat, beseffen zij. voor jonge kunstenaars niet gemakkelijk is, maar juist het doorstaan van moeilijk- lieden is voor beiden een boeiende opdracht. TT, V, V -

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 5