Daablad voor Schiedam en omstreken Khroesjtsjev naar de Y.S.; Eisenhower bezoekt Rusland Amerikaanse president deze maand nog naar Europa t. m Nixon voert gesprekken met Poolse leiders Bezoek van Khroesjtsjev aan V.S. algemeen toegejuicht Adenauer hoopt dat de Rus geïmponeerd zal raken door Amerika's kracht Vergelijk in Genève zou met een „wonder" gelijk staan Geen bezettingstroepen meer in West-Duitsland d 1 UITNODIGINGEN „MET PLEZIER" AANVAARD PRINSES IRENE 20 JAAR «R at Polen in de oorlog is o verkomen, mag zich nooit meer herhalen' be Dammen-race Achterdocht in Peking? Het weer. Soraya in Noordwijk Dezoeken ciclll ge^ president onthuide dat hu begin Gedurende vijfeneenhalf uur Op 27, 28 en 29 augustus Door noodbrug gezakt Veranderlijke bewolking Dezelfde temperaturen Het weer in Europa DINSDAG 4 AUGUSTUS 1959 President Eisenhower van de Verenigde Staten heeft gister middag op een speciale persconferentie het grote nieuws meege deeld: De Amerikaanse regering heeft de Russische premier, Nikita Sergejevitsj Khroesjtsjev, voor een bezoek aan de V.S. uitgenodigd en deze heeft de uitnodiging „met plezier" aanvaard. De Sovjet leider zal reeds volgende maand in Washington arriveren, twee of drie dagen „onofficiële besprekingen" met Eisenhower voeren en ongeveer tien dagen overige steden in Amerika bezoeken. Van zijn kant heeft Eisenhower een uitnodiging aanvaard om in de herfst Rusland te bezoeken. Voorts deelde het Amerikaanse staatshoofd mee dat hij eind augustus vóór de reis van Khroesjtsjev naar Amerika Europa zal bezoeken teneinde besprekingen te voeren met de regeringsleiders van de Westelijke bondgenoten. Geen van deze bezoeken of besprekingen, aldus onderstreepte Eisenhower, zal in de plaats komen van een „topconferentie", die mogelijk op een later tijdstip zal worden gehouden. Zijn besprekingen met Khroesjtsjev over wederzijdse vraagstukken zullen eerder verkenningen zijn dan pogingen tot onderhandelen. Venetië van het noorden *3f| I Aan zee nieuwe sc amsche courant tv -j een topconferentie zouden rechtvaardi- Tl T -J juli de stoot tot een correspondentie Kqriie on I AMflOil tussen Washington en Moskou heeft ge- J- Ulllo \_/JL± geven welke tot een afspraak voor de bezoeken heeft geleid. De reis van vice- president Nixon naar de Sovjet-Unie hield geen enkel rechtstreeks verband met de uitnodigingen en de aanvaar ding daarvan. De bekendmaking over de bezoe ken in Moskou geschiedde gisteren op een van de kortste persconferen ties die ooit in Moskou zijn gehou den. De persconferentie duurde vier minuten. President Eisenhower is al eens in Moskou geweest en wel in 1945 toen Stalin op het hoogtepunt van zpn macht was. Eisenhower was in die ja ren opperbevelhebber van de geallieer de strijdkrachten in West-Europa. Hij werd met grote praai in Moskou ont vangen en kreeg zelfs de uitnodiging om naast Stalin een grote parade op het Rode Plein bij te wonen. Eisenho wer kreeg ook een onderscheiding, de „Sovjet-orde van de overwinning". De besprekingen met Stalin gaven Eisen hower toen de indruk dat de Sovjet- Unie niets liever wilde dan vriend schap met de V.S. Eisenhower raakte toen ook persoonlijk bevriend met maarschalk Zjoekov, die zoals bekend later van het politieke toneel ver dween. Eisenhower heelt ook Khroesj tsjev al eens ontmoet. Dit gebeurde in 1955 te Genève. Khroesjtsjev was toen nog geen premier van de Sovjet-Unie, doch alleen eerste secretaris van de communistische partij van dit land. Premier was in die dagen Boelganin. Nikita Sergejevitsj Knroesjtsjev zal de eerste Russische premier zijn die een bezoek aan de V.S. brengt. Wel zijn verscheidene andere Russische leiders daar geweest zoals vice-pre mier Mikoyan. De 65-jarige Khroesj tsjev is een van de meest bereisde Russische leiders. Hij bezocht alle lan den van net oostelijke blok en verschei dene landen daar Duiten nadat hij in 1953 leider van de Russisehe commu nistische partij was geworden. In maart vorig jaar werd hij premier in plaats van Boelganin die hem op zijn vroe gere reizen, onder andere naar Enge land, vergezelde. De Canadese minister-president, Die- fenDaker, heelt gisteren te Saskatoon in de Canadese provincie Saskatche wan gezegd, dat de Canadese regering in de komende dagen zal bestuderen ox het mogelijk is wiiroesjtsjev uit te nodigen volgende maand naar Canada te komen. De regering zal een beslis sing nemen zodra iiij het denkbeeld met zijn ministers zal hebben besproken. Dieienbaker zei voorts dat hij altijd voorstander is geweest van een vorm van contact zoals president Eisenho wer en minister-president Khroesjtsjev die in de komende maanden zullen hebben. De Amerikaanse vice-president, Ni xon, heeft gisteren vijfeneenhalf uur met Poolse leiders geconfereerd, aldus melden Reuter en A.F.P. Toen hij het regeringsgebouw verliet, zei Nixon dat hij en de Polen diepgaande en openhar tige besprekingen hebben gehouden over Amerikaans-Poolse aangelegenhe den en ook over enkele internationale kwesties. De Amerikaanse vice-presi dent sprak met de eerste secretaris van de Poolse communistische party, Gomulka, de minister-president, Cyran- kiewicz, en de minister van buitenland se zaken, Rapacki. Gisteravond werd er ter ere van Ni xon in het Radziwellpaleis te Warschau een receptie gehouden, waarop vrijwel alle Poolse leiders en diplomatieke ver tegenwoordigers aanwezig waren. Na een woord van welkom, uitgesproken door de voorzitter van de Poolse staats raad. Zawadski, dankte Nixon de be volking van Warschau voor de hartelij ke ontvangst, die zij hem had bereid. Nixon noemde deze ontvangst een be wijs voor de traditionele vriendschap tussen Polen en de V.S. Over zijn besprekingen met de Pool se leiders merkte Nixon op dat er pun ten zijn waarover de V.S. en Polen het niet eens zijn, zoals de politiek en de economische systemen van beide lan den en de middelen om de internationa le vraagstukken op te lossen. Maar er is één punt waarover ik het met u vol komen eens ben, aldus Nixon. „Wat Polen in de oorlog overkomen is. mag zich nooit meer herhalen, noch in Po len, noch in welk ander land ook". Zawadski zei onder andere dat de snel le groei van de Poolse economie het ge volg is van de samenwerking met de Sovjet-Unie ,.en alle nabuurlanden". Hij zei te hopen dat de Pools-Ameri- kaanse betrekkingen verder verbeterd zullen worden en dat de contacten op economisch, wetenschappelijk en cultu reel terrein zullen worden uitgebreid. H. K. H. Prinses Irene viert morgen haar twintigste verjaardag. Zij doet dat in Italië, waar het koninklijk gezin op vakantie is. De foto is enkele maanden geleden gemaakt, toen de Prinses als amazone deelnam aan de intocht der reünisten van de Utrechtse Vrouwelijke Studentenvereniging- EISENHOWER naar Moskou ..Eisenhower verklaarde dat hij bij 2Ün bezoek aan Europa in augustus afzonderlijke besprekingen zal voeren ?het Macmillan in Londen, De Gaulle hl Parijs en met bondskanselier Aden auer. Hij zei dat hij de bezoeken aan Moskou en Washington beschouwt als onderdeel van de pogingen om iets van het ijs dat de betrekkingen met ue Sovjet-Unie schijnt te verstarren, te doen smelten. De president verklaarde Riet nadruk dat hij niet van plan is op op treden als woordvoerder voor de Westelijke mogendheden bij zijn be sprekingen met Khroesjtsjev. Dat zou ook niet kunnen. Hij kan slechts op deden als woordvoerder voor de V.S. eR hun regering. Reeds enige tijd heeft hij overleg ge pleegd over dê bezoeken aan Moskou eh Washington en de Westelijke bond genoten zijn het er allen over eens hat zij eerder positieve dan negatieve Waarde zouden hebben. Tevens had hij eRkele leden van het Congres ingelicht eh ook van die zpdt werd instemming Vernomen. Met een brede glimlach merkte de president op dat de aanstaande be zoeken in de afgelopen dagen in Europa een van de slechtst bewaar de geheimen sedert lang zijn geweest. Hij zei voorts te hopen dat de be zoeken iets zouden bijdragen om be grip en vooruitgang op het gebied van de vrede te bevorderen. Op een vraag deelde hij mee dat Rusland zich wel bewust is van de mogelijk heid van incidenten door vluchtelin gen in de V.S. tijdens het bezoek van Khroesjtsjev. Op de vraag of hij Raar Moskou reist voor de winter be gint, zei hij dat de herfst pas op 22 december is afgelopen. Als hij aan zijn programma vasthoudt zal het bezoek daarvoor moeten geschieden. Op de vraag wat hij hoopt te berei- jd'R by zijn besprekingen met de Wes- ®e*jjke regeringsleiders zei hij dat de d°órdinatie tussen de bondgenoten in je afgelopen weken opmerkelijk goed s geweest. Hü meende echter dat er R aantal vraagstukken is sommige daarvan hebben zelfs helemaal geen fi';trekking op de Sovjet-Unie waar- jVer de regeringshoofden moeten spre- en. Dit antwoord vatte men op als en verwüzing naar zijn eerder geuite Ge»s om te spreken met president De 0*aulle die nauwer contact wenst tus- de V.S., Engeland en Frankrijk en vle wil delen in de atoomgeheimen. Op Andere vragen zei hij te hopen ook 'icnauer te spreken. Dit zal mogelijk Ij'd in Bonn zijn. Hij hoopte dat de vkendmaking van de wederzijdse be- d°e«en van Khroesjtsjev en hemzelf ministers in Genève zou inspi- ®fen tot grote activiteit zodat er voor -n°rgen resultaten zouden kunnen wor- '"h bereikt die een bijeenroeping van De uitnodiging van de Amerikaanse president, Eisenhower, aan de Rus sische premier, Khroesjtsjev, in sep tember een bezoek aan de Verenigde Staten te brengen en de aanvaarding ervan door de Sovjetleider zyn in de ge hele wereld - op enkele uitzonderingen na - met warme instemming begroet, aldus berichten United Press Interna tional en Reuter. In Londen verklaarde premier Macmillan: „Ik juich de me dedeling dat president Eisenhower en premier Khroesjtsjev bezoeken zullen uitwisselen toe. Ik ben altijd van me ning geweest dat de spanning in de we reld tussen Oost en West door persoon lijke besprekingen in grote mate kan worden opgeheven. Dergelijke bespre kingen spelen een even belangrijke rol als meer officiële bijeenkomsten. Het doet mij genoegen dat de president van dc Verenigde Staten het goed geacht heci. de leider van de Sov jet-Unie ui* te nodigen voor een bezoek aan de Verenigde Staten en persoonlpke besprekingen met hem te hebben. Ik vond mijn besprekingen met de heer Khroesjtsjev, eerder dit jaar, zeer nuttig en ik ben er zeker van dat deze bezoeken, wanneer de topconferen tie komt, tot een vruchtbare en opbou wer-de bijeenkomst van de regerings hoofden zullen leiden", aldus Macmil lan. De Britse premier vervolgde: „Wan neer wjj op de geschiedenis van de laatste maanden terugzien, dan zien wij hoe grote vooruitgang er is ge- wij KHROESJTSJEV naar Washington maakt. November j.l. spraken nog in termen van bedreigingen eri ultimatums. Nu spreken wij in termen van persoonlijke bezoeken en bespre kingen. Dit alles is een grote winst voor de zaak van de vrede. De bereidheid van de president om Europa te bezoe- a Ka overleg met Gedeputeerde Sta- Val Van Noord-Holland heeft het bestuur VqR de Zaanse WV de volgende data deSS de Dammenrace vastgesteld, don- aUo?a§ 27, vrÜdag 28 en zaterdag 29 ZafRstus. Aan het einde van de week Spi.Ret wedstrijdreglement in druk ver- ''Unen. Het reglement kan worden ölyëevraagd bij de Zaanse VVV, Ge- Ripte Gracht 79 Zaandam. De aanstaande besprekingen tussen i mistisch was de Russische woordvoer- president Eisenhower van de Verenig- der Chariamov, die zei, dat er nog altijd de Staten en minister-president Khroesj- 1 tsjcf van de Sovjet-Unie hebben te Wash ington alle ongerustheid over de op handen zpnde beëindiging van de Ge neefse conferentie van de ministers van buitenlandse zaken van de vier grote mogendheden weggenomen, aldus be richten Reuter en AFP. Ook vreest men in de Amerikaanse hoofdstad geen nieu- we crisis in de Beriijnse kwestie meer. Te Washington bestaat de neiging Genè ve maar te vergeten, althans voorlopig, en te trachten een nieuwe manier te vin den tot oplossing van het Duitse en het Beriynse vraagstuk. Diplomaten te Washington spraken over een nieuwe fase in de betrekkingen tussen de Vere nigde Staten en de Sovjet-Unie. De Britse en de Russische minister van buitenlandse zaken, Lloyd en Gro- myko, hebben gisteren te Genève tijdens een lunch gesproken over de mogelijk heid een tijdelijke regeling van het Ber iijnse vraagstuk te bereiken. Na de lunch werd vernomen dat de ministers geen vorderingen hebben gemaakt. Van Amerikaanse zijde werd overigens ver nomen dat het een „wonder" zou zijn als er op de Geneefse conferentie nog iets bereikt zou worden. Minder pessi- grote kansen zijn dat te Genève een voorlopige regeling van de Beriijnse kwestie wordt gevonden. De twee minis- ters spraken, aldus Chariamov, over j tsjev zal overtuigen van de kracht van dc Verenigde Staten en de wil vrede en vrijheid in de wereld te handhaven IlllllllllflIIIIIMIIIIMillllllllllllllllllllllllllllllllllllMIlllllllIIIII De leiders van communistisch Chi na volgen biykbaar met de grootste achterdocht de toeristische diplomatie, die thans door de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie wordt ontwikkeld. De uitwisseling van bezoeken tussen Eisen hower en Khroesjtsjev is door het offi ciële persbureau „Nieuw China" zon der enig commentaar vermeld. Vol gens kranten in Hongkong zgn de lei ders van communistisch China thans in geheime conferentie bijeen te Loesjan in de provincie Kiangsi. Ook Mao Tse- toeng is daarbij aanwezig. Eerder heeft het al de aandacht ge trokken, dat de pers in communistisch China nauwelijks melding heeft ge maakt van het bezoek, dat de Ameri kaanse vice-president Nixon aan de Sovjet-Unie heeft gebracht. Zelfs de toespraak, die Nixon zaterdagavond hield voor de Russische radio en. televisie, is niet vermeld. Van de lange reeks geruchten, die voorafging aan de bekendmaking van de reisplannen van Khroesjtsjev en Eisenhower, is door de Chinese pers geen notitie genomen. Een opvallende plaats daarentegen is ingeruimd aan de kritiek, die Russische bladen hebben uitgeoefend op de Ame rikaanse tentoonstelling in Moskou. ""i"iiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiii,iiiiiiiiiiiiiiiiimiiin„„ii,iiiiiiiii„ii ken teneinde de gehele situatie met de regeringsleiders van zijn voornaamste Westelyke bondgenoten te bespreken is een geste welke hartelijk wordt toe gejuicht. Wij zouden hem erg graag in Londen ontvangen. Het is voorzeker een goede gedachte dat de hoofden van de westelijke regeringen met elkaar de ge hele situatie bespreken. Functionarissen van het Franse mi nisterie van buitenlandse zaken weiger den gisteren commentaar te geven op het nieuws. Deze houding is overigens geheel in overeenstemming met de te rughoudendheid, die de Franse rege ring de laatste tijd in acht neemt. Een regeringswoordvoerder in Bonn heeft de hoop uitgesproken dat de be zoeken van Khroesjtsjev aan de Ver enigde Staten en van Eisenhower aan de Sovjet-Unie zullen leiden tot een ver mindering van de spanning „noodzake lijk vo0r de oplossing van de kwesties Duitsland en Berlijn". Bondskanselier Adenauer legde tegenover United Press International de volgende verklaring sf: „Ik hoop dat het bezoek Khroesj Vier jaren na de opneming van West- Duitsland in het Atlantische bondge nootschap zijn er van gisteren af ein delijk geen bezettingstroepen meer in de bondsrepubliek. Op het ministerie van buitenlandse zaken aan de Koblen- zerstrasse in Bonn parafeerden de am bassadeurs va u de Verenigde Staten, Frankrijk, Canada, Engeland, Neder land en België alsmede de secretaris generaal van het ministerie, Van Scher- penberg, een nieuw troepenverdrag. De onderhandelingen hierover begon nen reeds in oktober 1955. Dat zij zo lang hebben geduurd is te wijten aan het grote aantal betrokkenen, die elk hun eigen wensen hadden en ook aan de gecompliceerdheid van de materie. De parlementen van de zeven landen zullen het troepenverdrag nog moeten goedkeuren. Het behelst een geheel nieuwe rege ling van de verhouding tussen de Duit sers en de geallieerde troepen 111 West- Duitsland, die daar tot dusverre kon den blijven profiteren van de voorrech ten die zij als bezettingstroepen een maal hadden genoten op het gebied van requisitie van huizen, het gebruiken van manoeuvreterreinen, eigen recht spraak, belastingvoorrechten. vrije par ticuliere invoer van alles wat zq uit hun eigen land wilden laten komen, enz. Aan vele dezer voorrechten is thans een einde gekomen en een groot aantal gecompliceerde rechtsvragen kon wor den geregeld. De thans geschapen rechtsverhouding tussen West-Duits land en de geallieerde troepen is meer in overeenstemming met de geest van het Atlantisch bondgenootschap, of schoon lang niet alle Duitse wensen zijn vervuld. Zo zullen onder meer strafbare handelingen, die op Westduits gebied door geallieerde militairen en hun fa milieleden worden gepleegd, voortaan door Westduitse rechtbanken worden behandeld. De 57-jarige heer S. Jongstra uit Mantgum is maandagmiddag tijdens werkzaamheden onder Wieuwerd om het leven gekomen toen hjj met een tractor over een noodbrug reed. Een van de balken van deze brug brak waardoor de heer Jongstra in de Bo- zumervaart viel. Voordat de overige arbeiders handelend konden ingrijpen was de heer Jongstra reeds door ver stikking om het leven gekomen. vraagstukken waarvoor nog geen oplos sing is gevonden. Na de lunch begaf Lloyd zich naar de Amerikaanse en de Franse minister van buitenlandse zaken. Herter en Couve de Murville, om verslag uit te brengen over zijn besprekingen met Gromyko. De ministers van buitenlandse zaken zullen vandaag hun laatste bijeenkomst houden. Er zal worden gesproken over de wijze waarop morgen op de laatste voltallige vergadering de Geneefse con ferentie gesloten moet worden. Ondanks de geringe vorderingen die te Genève worden gemaakt, heeft men in Westelpke kringen verklaard van me ning te zqn dat de wekenlange bespre kingen te Genève hebben bijgedragen tot de grote verandering in het politieke klimaat die is opgetreden sedert de Rus sen in 1958 een crisis in het Beriynse vraagstuk veroorzaakten. De Russische houding deed toen vrezen dat de Rus sen het Westen met geweld uit Berlijn zouden trachten te verdrijven. Ook een woordvoerder van het stadsbe stuur van West-Berlijn betuigde zijn in stemming. 1 Ook in het Amerikaanse Congres is het grote nieuws over het algemeen met instemming begroet. Een lid dat er anders over dacht, is de Republi keinse Senator Homer E. Capehart. „Het lijkt of we opnieuw voor de gek worden gehouden door de Russen", aldus Capehart en hy voegde hier aan toe dat de Russen niets hebben gedaan om hen met grote vriende lijkheid te inviteren. „In het verleden hebben we geweigerd dictators uit te nodigen die lief tegen ons deden. Thans hebben we de grootste dictator van allemaal uitgenodigd", aldus Capehart. De minister van buitenlandse zaken mr. J. M. A. H. Luns heeft verklaard: „Ik hoop dat deze bezoeken zullen bij dragen tot de vermindering van de spanningen tussen Oost en West". Aan de Grimnessesluis bij de rondvaart boten aan het Rokin te Amsterdar,p, tref punt van buitenlanders, was maandag voor de toeristen een attractie te zien: een glazenwasser die om bij de ramen van een op het water uitziend huis te kunnen komen zijn ladder in het water had geplaatst. Als men zich nu nog niet in Venetië waant... Verwachting tot woensdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Veranderlijke bewolking met op en. kele plaatsen wat motregen. Zwakke tot matige wind tussen noord en west. Weinig verandering van tem peratuur. Zon: 5.06-20.25. Maan: 6.12-20.28. Maandag passeerde een storingsgebied ons land: dit bracht voornamelijk ten zuiden van de lijn AlkmaarCoevorden op de meeste plaatsen enkele millimeters regen. Een volgend front bereikte van morgen Schotland. Dit zal woensdag over ons land trekken maar de activiteit ervan is gering, zodat het wel weer meer bewolking, maar waarschijnlijk geen regen van betekenis zal brengen. Niet warm maar overigens vrij goed strandweer met opklaringen. Morgen la ter op de dag wat meer bewolking. Ma tige wind tussen west en noord. Tem peratuur in de middag ongeveer 20 gra den C. Vooruitzichten: overwegend droog strandweer, maar nog wisselvallig. max. min. neersl. Prinses Soraya, voormalig keizerin van Perzië, is maandagmiddag in gezelschap van haar moeder en broer te Noordwijk aan zee gearriveerd. Prinses Soraya verlaat de lift in hotel Huis ter Duin om zich naar haar kamer te begeven In overleg met de prinses en de burgemeester van Noordwijk zal gestreefd ivorden naar een zo rustig mogelijke vakantie aan de Noordzee, die wellicht een maand zal duren. Een deel van het privé-strand. van het hotel is voorlopig voor prinses Soraya gereserveerd. Station Weer temp. temp. afgel. gisteren 24 uur Den Helder zwaar bew. 17 15 0 Ypenburg zwaar bew. 17 14 9 Vlissmgen zwaar bew. 18 15 5 Eelde geheel bew. 18 12 0.3 De Bilt zwaar bew. 16 13 5 Twente mist 18 12 2 Eindhoven zwaar bew. 17 13 1 Zd.-Limburg geheel bew. 18 12 0.3 Stockholm zwaar bew. 28 14 6 Oslo zwaar bew. 26 16 0 Kopenhagen zwaar bew. 20 13 7 Londen licht bew. 21 12 0 Amsterdam regenbui 16 14 3 Brussel zwaar bew. 17 11 2 Luxemburg zwaar bew. 19 11 7 Parijs licht bew. 24 12 0 Nice half bew. 26 19 0 Berlijn half bew. 21 13 0 München zwaar bew. 17 10 0.1 Zurich mist 20 10 0 Genéve onbewolkt 23 9 0 Wenen zwaar bew. 21 15 0 Innsbrtlck zwaar bew. 18 7 0 Athene onbewolkt 30 24 0 Rome licht bew. 30 16 0 Madrid half bew. 33 18 0 Mallorca onbewolkt

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 1