Nieuws uit stad en omtrek Schiedamse gevels. gevel stenen en uithangborden Internationale Jeugdvierdaagse geopend met grote vlaggeparade Tour -van-Drie in Maassluis Vogelleven in augustus Geheugen-hulp Reclame En van een veelzijdig Schiedammer Gierzwaluwen in de ravage van de Broekpolder I^JSi voor Uw zaak WALDO-RIJSCHOOL SVV ontvangt Engelse atleten P. V. De Vrijheid De stênn van de lezer Wat Schiedam verloor en vond De Piccoloërs hij de K.R.O. Kosteloze inenting Gemeentelijke openbare leeszaal en bibliotheek Instrumentaal solisten concours Huldiging 11a Vierdaagse Officiële Gemeentelijke Bekendmaking Jeugdige inbrekers Ga er eens tussen uit I Bijzonderheden over hel St.-Liduina-Gesticht Kwijtgeraakt Fiets gestolen Bioscopen Rotterdam Opgelicht Burgerlijke stand Vrachtenmarkt Maakt NSC WOENSDAG 5 AUGUSTUS 1959 PAGTNA 1 6 5 6 3 7 amsclie courant "'«uw» seiiieck Nog eens de Spoelingbrug lt\eekmarlït ff Wm 9 »t #1 •ff I STRANDPLEVIER Haag de slijters van bier verplicht waren een vaantje uit te hangen. Weet u, waar de ghng van Baas Been geweest is? De ze vormde een verbinding tussen Broers- vest en Broersveld. Op het einde van de 18e eeuw, woonde aldaar een man, Been genaamd, die voor zijn nering een bord had uitgehangen, waarop met fraaie let ters geschreven stond: Te koop heet Water, Turf en Hout. De Baas plukt hier heel zind'lijk Bout; Een Stuijver 't Hoen, Bouet en Kapoen, Twee Stuijvers geeft men voor 't Kalkoen, Patrijs en Vink en Snip en 't Sijsje Zijn volkje van een minder prijsje. Hij viid het Haas en ook Konijn. Bij 't stuk, bij, 't heel en half douzijn. Ook kan de Baas accommodeeren Paruijken voor Geleerde Heeren, Voor Burger, Boer en alle Man. Dus vraagt eens, wat deez Baas niet kan-! Hij kan (helaas!) zijn kost niet winnen, Of moet van elks zoo wat beginnen: Dus Hij verzoekt Elks Goede Gunst: Hij plukt en Vild en Kamt naar Kunst. Was me dat een veelzijdige Schiedammer? Onder de uithangtekens worden ook wind wijzers gerangschikt. Het op de. kerktorens Vraag eens in een van onze bibliothe ken, het werk „De Uithangtekens" van Mr. J. van Lennep en J. ter Gouw (uit gave vorige eeuw) te mogen raadplegen wat U bij een nader onderzoek, uitstekend van pas zal komen. Over gevels: Wij bezitten slechts een tweetal gebouwen uit de Middeleeuwen, de resten van het kasteel van Mathenes- se en ae kostelijk gerestaureerde Grote- of St.-Jianskerk Ons bezit aan gebouwen niet Lodewijk XVI-gevels is gelukkig gro ter. Deze .zijn gebouwd tijdens de bloei periode van de stad, toen de kooplieden en branders niet op een tientje keken, en huizen lieten bouwen, het een nog mooier dan het andere. Men windt ze nog aan de Lange en Korte Haven, de Tuinlaan en Lange Nieuwstraat, Nieuwe Haven en zelfs aan de Noordvestsingel. Een tweetal frapperen mij het meest: het veel be schreven Kantongerechtsgebouw, en het pand Lange Haven 80 (Spaarbank) met een fronton boven de kroonlijst met de figuren van Neptunus en Mercurius. Ver zuim vooral niet kennis te nemen van de fronton van het Beursgebouw! Over gevelstenen: Schiedam heeft, even als andere oude steden, een tijd gekend, dat elk gebouw van enige betekenis een gevelsteen bezat. In het ontstaan van de I voorkomende Haantje van de H. Petrus, familienamen speelden zij een grote rol. Gevelstenen moet men rekenen als de oudste soort van monumenten die de ge schiedenis kent. Wilt U werkelijk over ge velstenen mee kunnen praten, bezoek dan eens het oude, afgelegen stadje Woudri- chem (of Woerkum) bij Gorinchem, waar men een vrij groot aantal gevelstenen dicht bijeen ziet. Schiedam heeft er zeer Veel gehad, maar verloor de. meeste in de 19e eeuw. toen tientallen gebouwen Werden gesloopt, om voor nieuwe brande rijen plaats te maken. De slopers hadden er geen notie wan de dikwijls fraaie gevel stenen te sparen, cn voor het nageslacht t» behouden. Een betrekkelijk klein aan tal bevindt zich in het Stedelijk Museum. De oudste lis wan 1448, die gemetseld was in de muur van het z.g. Land wan Belofte, aan het begin van de Lange Kerstraat, de muur die de voormalige kloostertuin wan 't Kruisheren-klooster afsloot. In de nog bestaande windmolens en fragmen ten hiervan, zijn nog mooie gevelstenen ie zien. In de gevel van een fabrieks pand aan <je Westvest tegenover de Keet- steeg is nbg een Gaper te zien. Hier stond eens de windkorenmolen de Gaper. Een keurig gerestaureerde gevelsteen met de godin der Hoop, is te bezien aan de Lanse Haven 54^56. Dagtekent wan 1724. De achterzijde van de voormalige watermo len aan de Vlaardingerstraat, toont de bei de stadwapens. Het zal slechts weinigen bekend zijn, dat achter het kantoorpand van de firma Schade en Buijsing aan de Lange Haven 49 een branderij staat mei bijzonder mooie gevelsteen. Ga eens op zoek, en tracht hier of daar nog een onbe kende gevelsteen, te ontdekken! Over Uithangtekens: Er is een tijd ge weest, dat Schiedam vermaard was om Uithangborden, windwijzers, enz. Van ouds Was het gebruik, om de nering die in eep gebouw werd uitgeoefend, met een uithangteken aan te duiden. De tabaks winkels hadden een Moriaan met pi.ipen.de kaaswinkels imitatie-kazen, de koffiehui zen, herbergen en tapperijen hadden een Uithangbord met- voorstellingen van èen leeuw een zwaan en alle mogelijke en on mogelijke. diersoorten. Ook deden stede- Wapens als uithangbord dienst. Er is Zelfs een tijd geweest (1671) dat in Den (Advertentie! Zaterdagavond a.s. ontvangt de atletiek- bfdeling van S.V.V. een gezelschap Engel se adder- van de Atletic Club „Erith" Uit het district Kent. Vorig jaar heeft de A.C. Erith de Schiedamse atleten een har telijke ontvangst bereid, zodat dit jaar S.V.V.-ers als gastheren zullen fungeren bit gezelschap van jonge Engelse sport helden onder leiding van mr. V. Fowle. en Bob Tomlin. twee atletiek-officials, Worden door het atletiek-bestuur zaterdag omstreeks halfacht ontvangen in café-res taurant De Amstelbron waar de gasten Zullen worden voorgesteld aan hun res pectieve gastvrouwen en gastheren. Voor deze sport-contact-week heeft de S.V.V,-atletiek een weekprogramma vast gesteld waarbij uiteraard de atletiek- Wedstrijden een belangrijke plaats inne men. Zondag 9 augustus komen de Engel se atleten in het veld tegen een sterk Schiedams atletiekteam op het hoofdter rein van S.V.V. in het Sterrebos. In dit Schiedamse atletiek-teamstartte o.m. Veldhoven op de 1500 ih. Waterreus op 400 m. welke atleten gerekend worden 'Of, de sterkste midden-afstandlopers van district Rotterdam. Op het hoogspringen •Wee Schiedamse politie-atleten. t.w. de Vette en Dijkstra, terwijl op de 3000 m. O-m. Rinus van Kampen de Schiedamse kleuren zal verdedigen. In verband met de vakanties zal in de komende dagen de volledige Schiedamse ploeg bekend Worden gemaakt, Deze wedstrijd vand 2.30 uur aan met een défilé van de kbgelse en Schiedamse ploeg. "Woensdagavond 12 augustus vindt een ^Dal-meet plaats op het sportpark „De .Uifsluizen" tussen Erith A. C.—Minerva iR'dam)S.V.V.-Shell Comb. In de lóbp van deze sportweek staan di ers® interessante excursies voor de En- c;se gasten op 't programma met tot be- ?al in'Maison Westhuis. Zondag 16 augus- vertrekken de Engelse atleten weer f'Wt zaterdagavond, 15 aug.. een sport- 'la Hoek van Holland. Ooohlod VhiMtam er 81ste Jaargang No. 24051 DAM 18 SCHIEDAM T E L,E FOON 66152 POSTREKENING NR. 5 9 0 9 4 S ADVERTENTIES I 0.15 per mm-hoogte. Bij contract speciale tarieven. INGEZONDEN MEDEDELINGEN f 0.30 per mm-hoogte. Bij contract speciale tarieven. KAMPIOENEN tot 20 woorden f 0.50 bij vooruitbe taling. Elk woord meer 3 ct. Maxi mum 60 woorden. worden .rtge- stateo en vateewaend overeenkomstig de TT>|iiB«i voor bet Advertentie- AaBKPN-N'E M EN TEN ft'dMO per kwartaal, i 3.54 per toaood en- f V.59 per week. komt reeds voor op een tekening in .een Evangelieboek uit de 10e eeuw, geschon ken door Graaf Dirk II aan de Abdij van Esmond. Oorspronkelijk waren de vaan-' tjes op de kastelen windwijzere. De steden namen dit gebruik over, maar jn 'n andere vorm, naar- gelang de stemming van het te versieren gebouw. Zo werd 'n stadhuis met een Leeuw bekroond, de Beurs met een Mercurius, op het Zakkendragershuis een Zakkendrager. Geef uw ogen eens goed de kost, dan is er nog veel meer in Schiedam te ont dekken. C. A. van der ZEE Sr. Met 472 jonge duiven in concours hield de postduivenvereniging De Vrijheid j'I. zondag eer) wedvlucht vanuit St. Ghislain Horn. België, afstand 180 km. Door slechte weersomstandigheden kregen de de dui ven de vrijheid eerst pas om 11.40 uur. Met de straffe Noordwesten wind tegen waren de aankomstijden zeer snel en de prijzen sneii verdient. Ook in de sferke concourscombinatie Rotterdam en omstre ken verwierven alle prijsduiven een eer volle plaats Aankomst eerste prijsduif om 14.50.44. De laatste 120e prijsduif 15.27.55 uur. De luxe ereprijzen kwamen voor de eerst aankomende aangewezen duiven, resp aan de eerste en vierde prijswinnaar De lutslag luidt als volgt; 1 47 H J. v. d. Steen, 2 11 48 62 73 105 L. J. Wijnen, 3 8 78 94 102 Jac. DuijmeJ, 4 41 43 67 J. Schrumpf, 5 28 64 W. H. de Win Lep. 6 10 30 33 99 D. C Bakker, 7 19 32 35 33 68 79 83 91 106 A v d. Schalk, 9 54 M. Stuart. 12 45 80 85 112 E. de Potter. 13 71 C. Middendorp sr. 14 56 66. G. Baraley 15 77. F. Wijzeftbroek 16 70 115, J. v d. Ent 17 73 110. W. Vermeer 18 31 114. Adr Pronk, Vlaardingen 20 23 42 117 en eerste overduif. A. v Limborgfh 21 27 37. Joh. Christen 22 49 50 116, A. P. de Rouw 24 34 39 46 51 65 81 95 104 Gebr v. d. Windt 25 69. F. Grandia 26 87 88 89, Th. Willem^ 29 61 100 C. den Tuinder 103, 36. G. v. d Hoff 40 55, M. J. Hopstein 44, H Hagen 52. J. Blom 57 90. H. Kloppens 58. W. van Telten 63, J. Benningshof 74 111. M. Putters 75 107. Gebr. Haak 82 J. Madkay 85 86. W. H. de Winter 92 93, J. Rost. 97. Th. van Duivenbode 98, J Aret 99. Joh. Bakker 113, C. Zantboer; 118 M Rink. Zondag is er een concours vanuit Sint Quentin, Frankrijk, afstand 246 km. Voor de aangewezen duiven zijn er weer fraaie luxe artikelen met daarnaast grote bekos alfi attractie. Ook is St. Quentin provinciaal concours met hoofdprijs Phi lips raSio-toestel voor eerste twee ge toonde duiven. Inkorven a.s. vrijdagavond tussen 6 en 7 uur me; klokkenrege'len op zaterdag 18 uur. Naar aanleiding van de verschillende artikelen in de N.S.C., waarin terecht gepleit werd voor het behoud van de naam „Spoelingbrug", wil ik daaraan nog toevoegen, dat destijds zeker meer dan 90 pet. van de spoeling die Schiedam produceerde, door of langs de Spoeling brug werd afgevoerd. Dat men de be staande bróg „Spoelingbrug" heeft ge noemd, had dus zijn goede reden. Het zou jammer zijn als deze naam door toedoen van de tegenwoordige generatie zou ver dwijnen ook al komt er straks een nieuwe brug met zo'n naam. En om eventueel een brug die op een andere plaats gebouwd wordt, met die naam te dopen, is volgens mijn beschei den mening dan ook niet gewenst. Mr Kramers heeft terecht herinnerd aan het feit, dat Schiedam aan de brande rijen zijn opkomst te danken heeft ge had. Hij noemde enige bedrijven die mede door de branderijen floreerden. Er waren er nog tientallen meer! De boeren in het .Spoelingdistrict" maakten door het goedkope krachtvoer, de spoeling, beste zaken en.op de jaarlijk se veetentoonstelling, die destijds in de Doelen te Rotterdam gehouden werd, zag men vele ossen en koeien in de afdeling „Met spoeling gemesf vee" getooid met le en 2e prijzen. De mest van de boerderijen in het spoe- lingdistriet ging naar de tuinen in het Westland, dat mede door deze prima be mesting, tot grote bloei kwam. G. O. Noot van de redactie: De geachte in zender die thans buiten Schiedam woon achtig is, leeft wèl mede met zijn vader stad. Te zijner geruststelling diene dat de naam, „Spoelingbrug" in ieder geval ge handhaafd blijft. Of de naam „Proveniers- brug" voorrang zou moeten hebben, is een andere zaak. Te bevragen aan het hoofdbureau van politie te Schiedam tussen 9—12.30 uur en 2—6 uur: krantentas, hanger met steen, bril, kabelslot, paraplu-hoes, lees boek, stuurtas.je met inhoud, wieldop, handschoen (R.) gummi bal. Te bevragen bij de vinders: benzinelei ding, v. d. Gaag, Potgieterstraat 52; bui tenband van auto, A. Schaeffer, Polder weg 84; fietstas met inhoud, J. v. d. Griend, Kerklaan 10; waterzak, Papa ver. Gerrit Verboonstraat 8; damesvest en huissleutel, G. v. d. Most, Lekstraat 36; herenhorloge, A. de Vete, Lekstraat 43a; damestas, B. Buitendijk, Nieuwe Haven 07'hl plastic tasie, B, Buk, Damlaan 38. Op 8 augustus a.s. om 10 min. vóór halfvi.il, komt de piccolo-afdeling van Schiedam in de ether in het programma vshi jonge mensen. Dit programma is gemaakt door enkele jonge Schiedammers onder leiding van Toos van Seters. Aangezien niet veel Schiedammers weten dat hun jongere stad genoten voor de radio komen in het K.R.O. programma, vestigen wij gaarne speciaal de aandacht van onze lezers op de Picco loërs. Op vrijdag 7 augustus 's-middags van 2 tot 3 uur bestaat gelegenheid tot kosteloze inenting tegeh difterie-kinkhoest-tetanus voor kinderen vanaf 6 maanden oud in het gebouw van de G.G. en G.D., Tuin laan 80. Eventueel inentingsboekjes der kinderen meebrengen. In de maand juli was het totaal aantal uitleningen: romans 6982 (vorig jaar 6994); studiewerken 3827 (v.j. 4189); kinderboe ken 3874 (v.j. 4225); totaal 14683 (v.j. 15408). Op 7 en 8 augustus wordt in Gebouw Arcade, Lange Haven 71 een instrumen taal solisten-concours gehouden in het kader van de vakantieweek. In het programmaboekje van de S.G. staat ook de avond van 6 augustus ge noemd, doch deze is vervallen. De concourscommissie bestaat uit de he ren C. Landsbergen, voorzitter, A. Dui- mel, seer, en P. L. Verlinde, penning meester. De jury: H. W. van Bijnen, dir. pianist, muziekleraar te Rotterdam en A. Bosch sr, componisten dirigent te Den Haag. De beoordeling zal geschieden over een tiental rubrieken, nl. solistische weer gave en samenspel; zuiverheid; ritmiek; nuancering (dynamiek); articulatie; klank- gehalte; intonatie; opvatting timbre en techniek. Dit solistcnconcours belooft een paar schone avonden van instrumentaal genot. Zondag j.l.-heeft S.W.S. O.V. hulde gebracht aan haar leden, die met zoveel succes de 43ste Internationale Vierdaagse Afstandsmarsen te Nijmegen tot een goed einde wisten te brengen. Zoals eerder ge meld, hebben zes leden der vereniging4 daaraan deelgenomen. Hiervan tippelden er twee 55 km, drie 40 km en één 30 km per dag. Samen legden zij in deze 4 dagen 1040 km al, hetgeen ongeveer overeen komt met 2-maal de afstand Amsterdam- Parijs. Om ongeveer half drie werden dc lopers in het clublokaal ingehaald. Nadat zij op hun feestelijk versierde stoelen had den plaats genomen, werden zij met bloe men en cadeau's overladen. Onder de vele sprekers bevond zich natuurlijk ook weer het erelid de heer D. Bamberg. Deze had, zoals al jaren traditie is, weer een groot gedicht gemaakt, waarin hij elke deelne mer met enige woorden aantipte. Bij deze huldiging werd natuurlijk ook de verzor ger, de heer Roza, niet vergeten. Ook hij ontving bloemen en cadeau's. Onder de genodigden bevond zich de fa milie, waarbij de lopers in Nijmegen heb ben gelogeerd. De middag werd verder doorgebracht met spelletjes en een dans je op de muziek van de voortreffelijk spelende band „De Luniks". Aan het eind kon de voorzitter mededelen, dat deze middag zeven nieuwe leden zich hadden aangemeld. Geen slecht resultaat! Dat naast de senioren ook de, junioren niet voor een kleintje vervaard zijn, zul len zij deze week gaan bewijzen. De ver eniging neemt met 15 junioren aan dc Internationale Jeugdvierdaagse van TVV in Rotterdam deel. Net als hun grote broers ontvangen ook zij na het volbren gen een huldiging. Dit geschiedt a.s. zon dag in het clublokaal. In verband met de vakantieweek zal op de vrijdagen 7 en 14 augustus a.s. het z.g. Koolas niet voor standplaats van markt kramen wOrden gebruikt. Voor de daar tijdelijk opgestelde kramen zal een plaats worden ingeruimd op het Broesveld en Herenpad. Twee jonge Schicdammertjes. van elf en dertien jaar, zijn gisteren in Kethel aangehouden, kort nadat zij hadden inge broken in de kantine van de sportvereni- ging^ „Excelsior" aan de Oudedijk. Zij trokken de aandacht van een agent door het vele snoepgoed en de flesjes limona- de die zij bij zich hadden. Zij bekenden door een open raam in de kantine te zijn binnengeklommen. Eén van hen bekende ook koper en lood te hebben gestolen bij een aannemer. De buit had hi.i verkocht bij een opkoper. De koeien en paarden van de weilanden in de buurt van Kethel en Nieuwland schijnen e; ook zoiets als een vakantie- feest op na te houden. Bij die feesten wordt het dan wei eens erg laat, en dan kan het gebeuren dat politie-agenten de beesten naar huis moeten brengen. De laatste dagen is dat eèn paar keer het ge val geweest. In dc De Wildestraat in Nieuwland trof fen twee agenten gisteravond omstreeks kwart over twaalf een groepje van elf koeien aan. die daar domweg ronddrentel den. Zc dreven de koebeesten naar elkaar en gingen toen met hen op pad over de Burgemeester van Haarenlaan naar j het abattoir. Daar werden de uitbrekers zolang opgesloten. Deze optocht was niet helemaal in stijl 1 geweest het léék niet op een western i nmdat "de koeiendrijvers nu eenmaal te] paard moeten zitten. Een goede geest scheen ook daarvoor te .willen zorgen, want nog gern half uur later was er een loslopend paard te vinden op de Nieuwe Damlaan. De politie denkt er over een speciale service voor deze weglopers in te stellen. De tweede Internationale Jeugd- vierdaagse is maandag feeste lijk geopend met een vlaggepara de in het Karei de Stouteplantsoen te Rottevdam-Charlois. Vlaggen en vaandels met sicli voerend marcheerden rond zeven uur de deelnemers langs het veelkoppige publick het paradeterrein op. Een weinig later dan het tijdschema aangaf, trokken ook twee tam boerkorpsen en de Rotterdamse Harmonie Kapel op naar de hoge vlaggemasten. De deelnemers uit België, EngelandIerland, Duits land en Nederland werden verwel komd door de voorzitter van de Wandelkring Rotterdam en Om streken, dc lieer N. J. van Heiten. Dc R.H.K. bracht hierna de volks liederen ten gehore. Tijdens deze muzikale plechtigheid klommen langzaam de nationale vlaggen van de deelnemende landen langs de masten omhoog. De deelnemers van de Tour-van-Drie van dc Kruininger Gors arriveerden gister morgen kwart over 9 in Maassluis, nadat ze met de veerboot waren overgezet. Ze zijn vandaar naar Naaldwijk gegaan, waar burgemeester Van Heyst hen ontving en waar ze de bloemenveiling bezochten. Tot slot volgde gisteren een défilé langs het gemeentehuis in Oostvoorne cn een bchcndighcidsWedstrijd. Het is merkwaardig, dat er enkele vo gels waren, die cr tot bijna eind juli nog lustig op los zongen. In de eerste plaats dc tjiftjaf die reeds vanaf half maart zijn opgewekt doch eenvoudig „tjif-tjef" liet horen. Bovendien waren er ook enkele me rels. die 't zingen niet konden laten. Hout duiven en tortelduiven koeren thans nog zcUs op alle uren van de dag. Mogelijk was ai die spontaniteit aan Bet prachtige zomerweer toe te schrijven, doch we die nen er wei rekening meg te houden, dat iedere dag de laatste kan zijn. dat wij de ze vogels horen. Wellicht is het de lezers opgevallen, dat er gedurende de afgelopen maand zo veei gierzwaluwen in de lucht waren. Vooral ir de 2e 'helft van juli zagen wij de silhouetachtige vliegbeelden van deze vo gels bij tientallen tegelijk en hun schel ge krijs klonk bijna zonder ophouden. Zij maakten zich zo langzamerhand gereed voor de start, die in de buurt van de tien de van ,deze maand zal plaats hebben. In jaren was hun aantal niet zo groot als nu. Het is dan ook een uitermate gunstig jaar voor hen geweest. Vanaf hun aan komst. begin mei, tot nu toe was het weer bijzonder gunstig, waardoor sterfte ten gevolge van koude of voedselgebrek onder de jongen niet is voorgekomen Dank zij het aanhoudend zomerse weer wemelde het zelfs hoog jn de lucht van insekten. zodat de oude dieren volop voedsel voor hun kroost konden bemachtigen, die er gens onder de pannen van oude gebouwen waren geboren. Het was derhalve niet te verwonderen, dat de jongen groeiden als kool en reeds in het begin van juli in staat waren met hun ouders hoog in de lucht allerhande acrobatische toeren uit te voeren. Zij hebben ditmaal dus wel een lange training gehad voor de lange reis naar de winterkwartieren, helemaal in Centraal-Afrika. De grootste troepen gierzwaluwen zagen wij onlangs in de Broekpolder tussen Vlaardingen en Maasland. Zij waren daar ijverig op de insektenjacht en vlogen soms zo laag. dat zij bijna waren aan te raken Soms zagen wij enkele honderden exem plaren tegelijk; een duidelijk bewijs, dat het, daar een zeer rijk voedselgebied was. In deze polder heeft men namelijk tal van percelen ingedijkt en daarna opge spoten met bagger, die naar men zegt, afkomstig is van de Rotterdamse havens. Op de laag gelegen gedeelten staat natuur lijk volop water, terwijl tal van hogere plekken als eilandjes boven het drabbige water uit steken. Hier konden gras en allerlei planten wèlig tieren en schenen Dracht broedplaatsen le ziin .mor onge- «sende hoeveelheden insekten. Geen won der dus dat tal van voggjj. zjc.[1 t0t deze terreinen voelden aangetrokken. Het is daar jn die polder een ravage van-.je-welste. Zo goed als alle boerderijen werden of worden afgebroken en alle bo- men loofbomen zowei als vruchtbomen, die bij (je hofsteden stonden, werden zon der pardon met wortel en a] door zware trekkers uit de tamelijk zachte veenbo- dem getrokken. Voorwaar geen opgewekt gezicht. Hier is een Prachtig stuk natuur in korte tijd in een woestenij herschapen. Als men bedenkt, dat de Broekpolder tot een der mooiste -polders van Nederland werd gerekend, waar natuurminnaar naai- hartelust van de weidevogels kon gemeten. waar prachtige boerderijen stonden en waar veel vee kon weiden, dan moet het ons wel erg te moede worden, waar vinden wij in de omgeving nog iets wat °P natuur lijkt? Tenslotte werd deze zandspuiterij aangekondigd onder het be lachelijke motto van grondverbetering Ondanks de droeve aanblik van onder- gespoten erven en weiden hebben wij er maandenlang van een ongekend vogel leven kunnen genieten. Waar het water laag stond of waar alleen maar slib aan wezig waa. concentrerde zidh een groot aantal waad- en zwemvogels, die er hun taleltje gedekt vonden. Op de nog droge gedeelten hebben kieviten, grutto's, schol eksters. bontbekplevieren en kleine ple vieren en zelfs de gracieuze kluten ge broed en op kleine eilandjes midden in het water vonden we de nésten van water hoen en meerkoet. Ook tal van eenden, zoals wilde eenden, slobeenden en zomer- taimgen hebben wij met hun jongen zien rondzwemmen Behalve de vogels, die er hebben ge broed, ontdekten wii bovendien verschei dene soorten die hier slechts kwamen om.. fourageren, kapmeeuwen waren altijd in de meerderheid, doch soms tel den we ook veertig tot vijftig reigers, ter wij] wij tevens veel buitenlandse sasten waarnamen. Dat waren oeverlopera, bosruiters. zwarte ruiters, -groenpootrui- ters, bonte strandlopers en ander klein spul allemaal bewoners van Lapland en Finland. Verder veel watersnippen en wat de grotere bezoekers betreft, behalve de reeds genoemde reigers, zagen we soms enke,G lepelaars en eens zelfs twee zeldzame steltkluten. Verleden jaar zag ik voor het eerst van mijn leven eveneens n tweetal van deze v-ogele en wel op een soortgelijk terrein in het Botlekgebied op Rozenburg. De romp van de steltkluut is vrijwel geheel .wit, vleugels ea snavel zijn zwart, terwijl de z^er lange Stelten, die in de vlucht ver achter de staart uitstéken, rood zijii Op Rozenburg hebben zij wel eens een broedpogina gedaan, evenwel zonder succes. Hun vaderland ligt meer in het zuiden van ons werelddeel, zoals bijv in de Camarque in Zuid-Frankrijk. Af en toe komen zij in ons land wel eens tot broeder, o.a. in Zeeuwsch-Vlaanderen. Boven de dijken die de verschillende opgespoten of nog op te spuiten percelen omgeven „bidden" vaak enkele toren valken die op daar aanwezige muizen azèn. li- torenvalken hebben eveneens al vl?qgvlugge jongen die al kunnen ze zich rëds behoorlijk voortbewegen toch nog door hun ouders bijgevoerd moeten worden. Laatst zag ik cr zes tegelijk :n de lucht tussen 'n troep gierzwaluwen Waarschijn lijk waren zij evenals deze op insekten jacht, hetgeen erop wijst, dat zij wel van enige variatie houden in hun menu. Ik veronderstelde dat het twee oude vogels met hun jongen waren en duidelijk kon ik de bedelroep der iongen „klie-klie-klie" horen Ook de torenvalken hebben onge twijfeld een gunstige broedtijd achter de rug. aangezien er dank zij de droogte, mui zen in overvloed zijn. Zoals men ziet is het wat de vogels betreft op het ogenblik in de Broekpolder om van'te watertanden Helaas za] dit allemaal van betrekkelijk korte duur zijn omdat wanneer het slik is. opgedroogd er een enorme zandwoes tijn ontstaat, die de vogels weinig of geen voedsel meer biedt en derhalve geen aan trekkingskracht meer voor hen heeft. A. de JONG. Elke Schiedammer weet ofigetwijfeld, waar het St.-Liduinagesticht aan de Nieu we Haven en huize Liduina aan de Sint- Liduinastraat te vinden zijn, maar van een hofje naast het St.-Liduina gesticht, weet bijna niemand iets af. Dit hofje, met aardige tuintjes in het midden, is een oor spronkelijk rooms-katholieke stichting, ge naamd Nieuw Proveniershuis, daterend kort na de bouw van het St.-Liduina ge sticht in 1861. Waar de naam „Proveniers" vandaan komt. weet ook niet iedereen. Het woord „prove" betekent aalmoes en werd van toepassing gebracht op hen, die behoor den tot de armsten van de armen, die van aalmoezen moesten leven. Zij waren ondergebracht in het voormalige Lepro zenhuis aan het Overschieseplein. Om streeks het midden van de 17e 'eeuw. ko men er „commensalen" in het gebouw. Dat waren personen, die zich door het storten van een zeker bedrag een vaste vestiging kochten. De naam Proveniers huis werd behouden. De laatste prove niers werden in november 1608 opgeno men. De stichting, liep door een decreet van Napoleon (9 juli 1810), langzamer hand achtenuit; werd noodlijdend en werd in hét begin van 1848 door de regenten in beheer gegeven aan het algemeen armbe stuur van Schiedam. Vanaf dien tijd wor den de 46 woningen aan behoeftige bur gers verhuurd, zonder onderscheid van religie. Het niéuwe Proveniershuis aan de Nieuwe Haven moest voorzien in de be hoefte om plaats te bieden voor r.-k. ge- zinnan, waarvoor geen plaats was in het oude Proveniershuis. Ga eens een kijkje nemen in het „nieuwe Proveniershuis", het ruim 100-jarige oude hofje! Het St.-Liduina gesticht aan de Nieuwe Haven is een stichting van weldadigheid van de r.-k. vereniging van de H.Vincen- tius a Paulo. Sinds 1850 had deze vereni ging een pand tot haar beschikking in de Kerkstraat, alleen voor behoeftige oude vrouwen, die verzorgd werden door de zusters Dominicanessen. In 1861 werd dit gebouw verlaten ofn het inmiddels ge reed gekomen gebouw aan de Nieuwe Ha ven te betrekken, waar ook mannen in de gelegenheid werden gesteld onderdak en verpleging te vinden. In 1932 werd de stichting uitgebreid met pen kapel en hui ze St.-Liduina aan de St.-Liduinastraat. Het laytste is een inrichting voor beter gesitueerden. Er bestaan plannen, voor een grote uitbreiding van deze stichting, waarvan u reeds kennis genomen heeft in de kolommen van dit bl^d. C. A VAN DER ZEE SR. v f Mevr. A.S.-van H. uit Vlaardingen is gistere,-, in een warenhuis in Schiedam een portemonnee met 12 gulden kwijtge raakt Uit de stalling van Wilton-Fiiennord is gisteren de fiets gestolen van de heer P.S. HEDEN: Passage Theater: De vierkante rekruut (alle leeftijden) dagelijks 2 en 8.15. zat. en zond. 1.30, 4.00, 6.45 en 9.15 uur. Monopole Theater: 't Kan niet gekker (alle leeftijden) 7 en 9 uur, zaterdag en zondag 3, 5. 7 en 9 uur. Stedeljjk Museum: Dagelijks van 105, zondags van 125 uur. R.-K. BIBLIOTHEEK EN LEESZAAL S.-LIDUINA Openingsuren: Hoofdgebouw Dam 8: Uitleenbureau en Leeszaal voor volwassenen: di., do., za. van 1012 uur: di. t/m za van 25 uur. ma., di., wo, vr. van 78.30 uur. Uitleenpost Kerkweg 46. Kethel: zo 11.30 —12.30 uur. Uitleenpost Molensingei Noodkerk Ke thel: di. 48 uur. Filiaal: Rijnstraat 1: volw.: di. 6.308 uur; vr. 7—8 uur; jeugd: wo. 25 uur. Filiaal Nieuwland. Wijkgebouw Dr. Wi- bautplein (zijingang): jeugd: wo 1.305 uur: volw.: wo. en vr. 78.30 uur. Uitleenpost Emmastraat 3 ma. 78 uur. wo. en vr 7—8.30 uur. NACHTDIENST APOTHEKEN Deze week: apotheek Gouka en Co, Groeneiaar, 127. Programma's van 31 juli t.m. 6 aug. Arena: Wat 'n hondeleven (a.l.); Capitol: De Meteoor-monsters (14 jr); Centraal: De levensroman van Joseph Schmidt (a.l.); Cineac-AD: Rio Bravo (14 jr); Cineac- NRC: actualiteiten (doorl. voorst.) (a.l.); Colosseum: Boemelstudenten (a.l.), don derdag: De prinspiraat (18 jr.): Harmonie: Fanfare (a.l.); Lumière: Kluchtig en luchtig (a.l.); Lutusca: Die glücklichste Frau der Welt (a.l.); Luxor: Orfeu negro (18 jr); Metro: Overval in de Pacific (14 j); Passage (Schiedam): De vierkante rekruut (a.l.); Prinses; Wel en wee van Broadway (onbekend). Rex: Jacht op ontvoerde vrouwen (18 jaar). Thalia: Geen cent voor de belasting (18 jaar), 't Venster; De glim lach van een zomernacht (volw.). Vistoria: De familie Trapp in Amerika (a.l.), don derdag: Summer madness (volw.). SS In haar ijssalon in de Corn. Drebbel- straat is gisteren mevr. A.v.V.-v.D. opge licht voor 36 gulden. Een man kwam haar vertellen dat haar echtgenoot zes sloffen met sigaretten bij hem had be steld. Of zij die maar alvast wilde beta len, dan zou hij ze zo meteen komen bren gen. De vrouw betaalde prompt en de man verdween, zonder terug te komen met de sigaretten. De ijssalon-exploitant bleek van niets te weten. De oplichter was ongeveer 35 jaar oud. 1.70 meter lang, had donkerblond haar en droeg een geruit, beige colbert en bruine pantalon. GEBOREN: Jan, z. v. J. Punt en M. Bui tenhuis; Koert A. L., z. v. W. J. van Noor loos en A. L. C. Slingerland; Astrid M., d. v. C. J. Hoenderkamp en E. M. van den Hoek: Wilhelmus G. J. z. v. W. J. van Rhijn en J. J. J. de Groot; Renatus N., z. v. M. L. Willemse en C. M. van de Burg; Elizabeth, d. v. F. P. Slingerland en E. van der Stelt; Yvonne, d. v. H. A. van Gogh en T. eenhard; Hendrica P. B. d. v. Niemeijer en J. J. .Bassie; Albertus M. J. z. v. H. J. Breuker en M. E. Mak. GEBOREN: Jacoba, dochter van M. M. E. Dingier en J. Verwiel. OVERLEDEN: A. Rijkelijkhuizen, 83 jr, wed. van C. Olsthoorn; J. F. van der Pligt 14 jr; G. Visser, 72 jr.- ROTTERDAM, 4 augustus 1959 3 augustus nm.: 500 ton steen Flevoland; 155 ton bauxiet Geldermalsen; 250 ton kali Steen- wijk; 250 ton kak Breda; 200 ton kali Son; 2890 ton kolen Dordrecht; 530 ton papierhout Ren- kum; 500 ton tarwe Weert: 250 ton tarwe Be ringen; 400 ton tarwe Liggen/varen Wanssum; 150 ton mais Harderwijk; 150 ton mais Weespers karspel; 354 ton mais Beringen; 86 ton mais Nijmegen; 100 ton gerst Wageningen; 103 ton haver Wormerveer; 242 ton granen Wanssum; 176 ton granen Sneek; 325 ton granen Doetin- chem; 160 ton granen Maashees; 160 ton granen Apeldoorn; 252 ton granen Deventer/Zutphen. TotaaJ 71 reizen. 4 augustus v.m.: 365 ton veevoer Deventer; 136 ton super Waspik; 1050 en 730 ton tarwe liggen/varen; 154 ton granen Weert; 80 ton gra nen Den Hulst; 75 ton mais Zwolle; 200 ton miletzaad Delft; 350 ton kali Axel

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 3