Daablad voor Schiedam en omstreken „Schoepenrad" in baan om de aarde Geslaagde lancering van zesde kunstmaan der V.S. Eisenhower 28 augustus in Britse hoofdstad Gearresteerde Belg bekent t„' moord op pastoor f® Vreugde over heuglijk nieuws uit Buckingham Palace Vrachtauto vol dynamiet in Amerikaans stadje ontploft oil ti NtóH Lieftallige demonstratie Tour der V.N. ten einde Nieuwe vorm van radar in ontwikkeling B.O.A.C. mag in San Francisco landen Op 2 september naar Parijs Besmet vlees de oorzaak Tijdens confrontatie met getuigen in Wuustwezel Koningin Elizabeth verwacht in februari geboorte van kind Directeur voor O.L.V. Gasthuis Minstens negen mensen gedood; tweeënvijftig gewonden Parachutesprong van 14.500 meter ZATERDAG 8 AUGUSTUS 1959 Safe en bewaarneming NEDERLANDSCHE CREDIETBANK N.V. Hoofdkantoor KEIZERSGRACHT 507-51? AMSTERDAM 44 vestigingen Met straalvliegtuigen Het kén zelfs niet Paratyphus-epidemie Met dollars van papa Zonder diens voor kennis studiereis naar Europa, Brutale bankoverval in Genève In Amsterdam "imf mm Salarisakkoord met K.L.M.-vliegers Extra-prestaties verwerkt in nieuwe betalingsgroepen mmm ZOMERWEEKEND Aan zee Het weer in Europa - - nieuwe leaamscne courant De Amerikaanse kunstmaan „Explo rer fi", bijgenaamd „Paddlewheel", (schoepenrad), is in een baan om de aarde gekomen, aldus heelt gisteren het Nationale bureau voor lucht- en ruimtevaart te Washington volgens Reu ter bekendgemaakt. De satelliet is met behulp van een drietrapsraket van het type „Thor-Able" van de basis Cape Canaveral gelanceerd. De kunstmaan zal waarschijnlijk meer dan een jaar in haar baan blijven. De „Explorer fi" is de zesde satelliet die op het ogen blik om de aarde draait. De andere kunstmanen zijn de Russische Spoetnik 3 en vier Amerikaanse satellieten. De kunstmaan is uitgerust met drie apparaten om de stralingskrans om de aarde in kaart te brengen, een apparaat dat de omvang van meteo rietdeeltjes die de satelliet raken, vaststelt en met twee soorten meters om het magnetisch veld van de aar de in kaart te brengen. Voorts heeft de „Explorer 6" zonnebatterijen waardoor de chemische batterijen kunnen worden geladen. De zonne batterijen zijn toereikend voor de pe riode gedurende welke de kunstmaan in haar baan blijft. De satelliet heeft een kleine raket die door middel van een radiosignaal kan worden afgeschoten om het laag ste punt van de baan met 80 tot 160 kilometer te verhogen. Voor bekend was geworden dat de kortste afstand tot de aarde ongeveer 248 kilometer bedraagt, was meegedeeld, dat men de raket zou kunnen afschieten als de kleinste afstand „minder dan de ge wenste 250 kilometer was". Naar het bureau voor lucht- en ruim tevaart volgens A.F.P. heeft medege deeld, werken de 8.000 kleine zonnebat terijen goed. Zü bevinden zich op de vier vinnen, die bil het ontbranden van de derde trap van de raket worden uit geklapt. De deskundigen zijn van oor deel dat de zonnebatterijen er voor zul len zorgen, dat het verbindingsstelsel en de overige apparaten gedurende de gehele reis zullen kunnen werken. Een van de apparateh moet het moge lijk maken dat de satelliet beelden uit zendt van de aanblik die de aarde van uit de ruimte biedt. Met behulp van de verscheidene instrumenten hoopt De Amerikaanse marine heeft gister avond, x'Olgens Reuter, bekendgemaakt dat zij werkt aan een vorm van radar waarmee men rond de kromming van het aardoppervlak kan „zien" en een raket die op 8.000 kilometer afstand wordt gelanceerd, bijna onmiddellijk na de lancering kan waarnemen. AI tweeëneenhalf jaar wordt aan dit nieu we stelsel gewerkt door de dienst voor wetenschappelijk speurwerk voor de ma rine. Dr. Thaler van deze dienst zei op een persconferentie dat er geslaagde waarnemingen zijn gedaan bij proeven met kernwapens op grote hoogte boven de zuidelijke helft van de Atlantische oceaan en de Stille Ocaan. De waarne ming geschiedde vanuit de Verenigde Staten, aldus dr. Thaler. Dr. Thaler zei voorts dat dit stelsel de tijd tussen waarschuwing, en raket- aanval misschien kan verdubbelen. Thans zijn de meeste stelsels inge steld op het geven van een waarschu wing na vijftien minuten. Een inter continentale raket is dan al halfweg. Het nieuwe radarstelsel is gebaseerd op een radarsignaal dat een echo geeft van geïoniseerd gas, en op de ionisfeer wordt gericht die radiosignalen terug kaatst. Zowel het lanceren van een ra ket als 'het nemen van een proef met een kernwapen doet geïoniseerd gas ont staan, aldus dr. Thaler. Advertentie Voor een gering bedrag per jaar kunt u bij ons een safe loket huren voor het vol komen brand- en inbraak-vrij bewaren van uw kostbaar heden en waardepapieren. U kunt uw effecten ook bij ons in open bewaarneming geven wat u ontslaat van alle moeite verbanden aan hef incasseren van coupons, di videnden, lossingen enz. men vijftien verschillende soorten waar nemingen te doen, waarvan het re sultaat zal worsen gebruikt bij de voor bereiding van ruimtereizen. Deskundigen hebben volgens Reuter op een persconferentie in Washington gisteren nog het volgende meege deeld: 1. Volgens do berekeningen - die ech ter nog gewijzigd kunnen worden als men nieuwe gegevens ontvangen heeft - is de kortste afstand van de satel liet tot de aarde 240 kilometer en do grootste 40.000 kilometer. De satelliet werd gelanceerd met een hoek van 48 graden. 2. Het blijkt dat alle instrumenten goed functioneren. 3. Na de lancering hebben de trappen van de raket volgens plan gewerkt. De afwijking van het tijdschema voor de scheiding van de rakettrappen bedroeg minder dan een seconde voor elke trap. 4. De Thor-raket is in de Atlantische Oceaan terechtgekomen en wel 2.500 kilometer van Cape Canaveral ten Noordoosten van de Bermuda-eilanden. 5. De satelliet is sneller in zijn baan gekomen dan verwacht werd. De afwij king als gevolg daarvan is zo gering dat zij niet van veel belang is voor de bestaansduur van de raket of de weten schappelijke resultaten. 6. De kleine raket die aan de satel liet vastzit en die gelanceerd moet worden als de satelliet te dicht bij de aarde komt, is niet afgevuurd; dit kan dus, zo het noodzakelijk mocht zijn, nog gebeuren, waardoor de bestaans duur van de satelliet mogelijk verlengd wordt. 7. De frequentie waarop men van de satelliet gegevens kan krijgen wordt ge heim gehouden, omdat onbevoegden an ders misschien zullen proberen in het bezat van dgegevens te komen. President Eisenhower van de Vere nigde Staten heeft een verzoek van de British Overseas Airways Corporation om 'n dienst rondom-de-wereld te onder, houden voor straalvliegtuigen via de Amerikaanse westkust en Tokio inge willigd, aldus bericht Reuter. Reeds ge ruime tijd geleden heeft de B.O.A.C. een dergelijke aanvraag ingediend, maar de Amerikaanse luchtvaartmaat schappij „Northwest Airlines" had hier tegen bezwaren gemaakt. Het argument van „Northwest" was dat de Ameri kaanse luchtvaart bij inwilliging van het verzoek dertien miljoen dollar per jaar aan inkomsten uit het luchtverkeer zou derven. De bedoeling van de B.O.A.C. is met straalvliegtuigen van Londen via New York naar San Francisco te vliegen en van daar via Honolulu naar Tokio waar de dienst zal verbonden worden met de lijn van Londen naar het Verre Oosten via Karachi, Bangkok en Hong kong. De Civil Aeronautics Board heeft verklaard dat de B.O.A.C. in staat is om zulk gen dienst op de juiste wijze uit te voeren. Behalve „Northwest" heeft ook Pan American World Airways be langen bij het luchtverkeer in de Pacific. Maar in tegenstelling met „Northwest" had de Pan American geen bezwaren tegen een dergelijke verbinding van de B.O.A.C. gemaakt. Vrijdagmiddag was in Wageningen de finish van dc Tour der Vereenigde Naties van Ome Joop Legerstee. Op de Wageningse wielerbaan werd de winnaar van de Tour, de zeventienjarige Dick Feith uit Utrecht door zijn strijdmakkers op de schouders genomen. President Eisenhower van dc Vere nigde Staten zal omstreeks 28 augustus naar Londen vliegen en op 2 september Parijs bezoeken, aldus heeft het Witte Huis te Washington gisteren volgens Reuter bekendgemaakt. Eisenhower zal, aldus do bekendma king, met de Britse minister-president, Macmillan, „belangrijke "aspecten van de huidige toestand in de wereld" bespreken. De Amerikaanse president bezoekt Parijs op uitnodiging van pre sident De mille van Frankrijk. Dc Cautie heeft Eisenhower in mei van dit jaar een persoonlijke uitnodiging gezon den. De twee presidenten zullen spreken over kwesties van gemeenschappelijk belang, aldus het Witte Huis. De perschef van Eisenhower, Hager- ty, hoeft gezegd dal de Amerikaanse en de Westduitse regering nog in onder handeling zfjn over het tijdstip, waarop Eisenhower met bondskanselier Ade nauer zal spreken. In de bekendmaking van het Witte Huis werd hierover niets gezegd. Van gezaghebbende zijde te Londen is later vernomen, dat Eisenhowers bezoek een officieel en geen staatsbe zoek zal zijn. Er zullen later bijzonder heden worden bekendgemaakt over het program van Eisenhowers bezoek aan (Van onze Haagse redactie) Besmet vlees is waarschijnlijk de voornaamste bron voor de lichte para typhus-epidemie in Amsterdam en Haarlem geweest. Een voorlopig onder zoek van gemeentelijke en provinciale diensten en het Rijksinstituut voor Volksgezondheid heeft dit uitgewezen. De mogelijkheid is daarbij niet uitge sloten dat besmetting van het veevoe der een rol heeft gespeeld. Dit heeft minister Dt Quay, als mi nister van Soc. Zaken en Volksgezond heid a.i. meegedeeld op vragen van het Eerste Kamerlid dr. Polak (Comm.) De minister zegt dat in Nederland in de zomermaanden altijd een zekere stij- De in Rotterdam gearresteerde Bel gische grondwerker heeft vrijdag te Wuustwezel, tijdens een confrontatie met een aantal getuigen, bekend pas toor Notebaert van Ledeberg in België te hebben vermoord. De confrontatie geschiedde op Neder lands grondgebied, namelijk in het por- tiershuis van het seminarie St.-Vincen- tius te Wernhout, dat vlak bij de Bel- ging van het aantal gevallen paratyphus gischc grens bij Wuustwezel 'ligt. Ver wordt geconstateerd, maar dat dit I «lachte zal in afwachting van zijn ijit- jaar die toeneming hoger is dan an ders door do bjjzondëre weersomstan digheden. Een goede persoonlijke hy giëne is het belangrijkste middel om dergelijke epidemieën te levering, de eerstkomende dagen nog in Rotterdam in bewaring Worden ge houden. Twee Amerikaanse studenten zijn dinsdag per vliegtuig naar Amsterdam vertrokken met 19.000 dollar op zak, die een van hen, een 26-jarige jongeman uit Seabrook, maandag even voor zijn vader mee zou brengen van de bank. De familie heeft de zoon maandag voor het t natst gezien. De vader vroeg hem men, omdat hij toch ging winkelen, langs de 'bank te rijden om de geldzak jes te halen die daar zaterdag waren gedeponeerd. Do bank heeft hem het geld meegegeven. De auto waarin de jongeman reed werd later teruggevon den in Boston. Op het vliegveld van New York wist men dat „junior" en een studievriend, vertrokken waren naar Amsterdam. De Amerikaanse po litie heeft nu contact gezocht met de Europese politie. De jongeman die met zijn studie gevorderd scheen, heeft het er deze zomer enkele keren over gehad, dat hij en zijn vriend naar Europa wil den om moderne talen te studeren. Er was nog niet beslist of dat zou kunnen. Hu .werd geconfronteerd met de ver- vootKomi.ii. zekeringsagent mot. wie hij de overval op een bank in Wuustwezel en een aantal andere overvallen heeft gepleegd en die hem als de moordenaar van pastoor Notebaert had aangewezen. Verder met de dienstbode van pastoor Notebaert, die dc deur van de pastorie voor hem had geopend, en met twee mannen, die aangehouden zijn ver dacht van medeplichtigheid aan de overvallen. Afgevaardigden van de par ketten van Antwerpen en Gent be vonden zich ter plaatse, evenals de wa pendeskundige kolonel Huybreehts, die tot de conclusie was gekomen dat de Het heuglijke nieuws «lat gistermid dag van Buckingham Palace in Lon den uit werd bekendgemaakt, en «iat eveneens gisteren in een deel van onze oplage is vermeld, is in de gehele we reld met vreugde begroet. Onder an dere president Eisenhower en zjjn echtgenote waren oprecht verheugd toen ze vernamen dat koningin Eliza beth in verwachting is. De B.B.O. zond gisteren het nieuws meteen uit toen Buckingham Palace het bekend ha«l gemaakt. De televisie-programma's werden onderbroken. De grote avond bladen verschenen met een extra bij lage. Het zou voor bet eerst in meer «lan honder jaar zijn dat een Britse koningin Twee gemaskerde en met mitraillet- tes .bewapende jongemannen hebben gisteren in Genève een banklopcr van ongeveer 110.000 gulden aan Zwitserse francs en liresberoofd, aldus meldt U.P.I. Zij vielen hem aan toen hij uit de bus stapte, op nauwelijks tien me ter afstand van de plaats van bestem ming, een bijkantoor van de Société des Bancs Suisses. De mannen ontrukten de bankloper zijn tas en sprongen in een gereedstaan de auto die onmiddellijk wegreed. Om eventuele achtervolgers af te schrikken werd een waarschuwingsschot afge vuurd. De auto werd later even buiten Genève teruggevonden. De overvallers moeten- nog jong zijn, zij droegen al thans blue jeans. Het was de grootste overval sinds februari, toën uit een postwagen 1.4 miljoen Zwitserse francs werd buitgemaakt. op verdachte gevonden revolver het moordwapen moest zijn. De man heeft in dc vroege namiddag de moord op pastoor-deken Notebaert bekend ten overstaan van de heer Pee- ters, gerechtelijk officier uit Geut. Hij had de wens te kennen gegeven de commissaris alleen tc. spreken. Zoals hij de zaak thans uitlegt had iemand hem cr attent op gemaakt dat dekens gewoonlijk veel geld in hun bezit heb ben. In ecu telefoonboek had hij de naam en het adres valt priester Note baert gevonden. 10 Juli begaf hij zich met de trein naar Gent en vandaar be reikte hij Ledeberg met de tram. Toe vallig, aldus «1e moordenaar, zag hij «1e geestelijke uit het postkantoor ko men en hij veronderstelde dadelijk dat het zijn „slachtoffer" was. Hij volgde hem naar zijn woning. Na een korte aarzeling is hij in een winkel een akten- tas gaan kopen waarschijnlijk om ver trouwen te wekken. Hij heeft bij de de ken gebeld en het drama is verder ver lopen zoals het uit het onderzoek rteds bekend was. De man bekende dat op de weigering van pastoor Notebaert om geld te geven een wbrsteling is ontstaan. De geeste lijke is gestruikeld bij een poging om zijn aanvaller de revolver te ontrukken, waarna de schoten zijn gevallen. De man is zonder verder naar buit te zoe ken gevlucht. Op de grote weg nam hij de bus naar Antwerpen, waar hij zich ging verschuilen, na zijn bebloede broek in de omgeving van Deurne te hebben weggeworpen. Naar dit kleding stuk, dat vermoedelijk door iemand is opgeraapt, wordt nog steeds gezocht." Eerstdaags is de benoeming te ver wachten van dr. J. C. M. Hattinga Vér- schure tot directeur van het Onze Lieve' Vrouwe Gasthuis te Amsterdam. Dr. Verschure zal tezamen met de reeds enige jaren geleden in functie ge treden directeur mr. J". G. van der Kleij, drs. econ., «1e tweehoofdige di rectie van het Onze Lieve Vrouwe Gast huis vormen: eerstgenoemde als direc teur-geneesheer en laatstgenoemde als directeur Algemene Zaken. Dr. J. C. M. Hattinga Verschure is thans als internist gevestigd te Utrecht en is tevens verbonden aan de Genees kundige Universiteitskliniek aldaar. Hij is 45 jaar en promoveerde in 1946 als doctor in de natuurwetenschappen op een biochemisch onderwerp. Londen. In bepaalde politieke kringen in de Britse hoofdstad acht men het waarschijnlijk, dat Adenauer zich tijdens Eisenhowers bezoek van vier of vijf dagen aan Engeland naar Londen zal begeven. Eisenhower heeft Washington gis termiddag verlaten om het weekein de in zijn boerderij te Gettysburg in Pennsylvanië door te brengen. Maan dag of dinsdag keert hij naar Washington terug voor overleg met Republikeinse leiders in het Congres, waarna hij weer naar Gettysburg gaat om zich voor te bereiden op de besprekingen, die hij met Macmillan en De Gaulle en waarschijnlijk ook met Adenauer zal Jiebben. De Italiaanse regering heeft gistera vond meegedeeld, dat Eisenhower de Italiaanse minister-president, Segni, en diens minister van buitenlandse zaken Pella, heeft uitgenodigd hem in Parijs te ontmoeten. De Amerikaanse onder minister van buitenlandse zaken, Livingstone Merchant, heeft de uitno diging te Rome aan Pella overhandigd. De Westduitse minister van buiten landse zaken, Von Brentano. heeft" op een persconferentie verklaard, dat West-Duitsland „onvoorwaardelijke bij val" heeft betoond toen het over de bezoeken over en weer van Eisenhower en Khroesjtsjev geraadpleegd werd. Deze uitwisseling van bezoeken zou het aan de gang houden van besprekingen tussen Oost en West bevorderen ter voorbereiding van nieuwe formele on derhandelingen. Naar aanleiding van een uitlating van professor Hanz Furler, de voor zitter van de Bondsdagcommissie voor buitenlandse zaken, dat er in Ameri kaans-Russische x besprekingen ,op het hoogste niveau zowel mogelijkheden als zekere gevaren scholen, zei Von Bren tano niet te willen dat men de indruk zou krijgen dat de commissie zich in ernst bezorgd maakte over de bespre kingen. Furler heeft gezegd dat men het erover eens was dat het niet juist zou zjjn dc besprekingen met wantrouwen te bezien maar dat men vertrouwen moest tonen. Op de vraag of West-Duits land eerst een Westelijke topconferen tie wilde, antwoordde Von Brentano dat het erop aan kwam dat Westelijk over leg „in een goede atmosfeer van ver trouwen" zou plaats hebben. 0N&S Welke automobilist zou het zelfs maar in zijn hoofd halen dit smalle straatje in te rijden....? In Spaarndam houdt men blijkbaar toch wel rekening met een dergelijke mogelijkheid.... De Nederlanclse dompteur Jan Mi- chon, die met een Duits circus op tournee is door Oostenrijk, is, toen hij met zijn dieren aan het oefenen was, door een tijger ernstig aan een arm gewond. Hij is in het ziekenhuis te Graz opgenomen. Minstens negen mensen zjjn gedood en 52 gewond bij een ontploffing, die gistermorgen het ongeveer 8.500 inwo ners tellende stadje Roseburg in de Amerikaanse staat Oregon heeft getrof fen, aldus meldt Reuter. Het is moge lijk «lat het dodencijfer nog aanzienlijk stijgt. Een met dynamiet geladen vrachtau to, «lie in het centrum san het stadje geparkeerd stond, vloog plotseling in «1e lucht. Er ontstond een hevige brand die men pas na 4 uur meester werd. Va." de straten en woningen in de omgeving was niets meer over dan een massa puin en gebroken glas. Waar de vracht auto heeft gestaan, bevindt zich nu een enorme krater. Uit plaatsen in de om geving wordt per vliegtuig bloedplasina aangevoerd. De vrachtauto vloog in de lucht een paar seconden nadat de sirenes hadden geloeid voor een brand in het kantoor van een maatschappij voor bouwmate rialen, waarvoor de chauffeur van de ii de lucht gevlogen vrachtauto zijn wagen had geparkeerd. De chauffeur verklaarde later dat hij, toen hij terug wandelde naar zijn auto, plotseling door de luchtdruk na de ontploffing tegen de grond werd gesmeten. Hij werd licht gewond. Een lid van de vrijwillige brandweer, die verscheidene honderden meters verder stond, werd eveneens te gen de grond gesmakt. Hij zei dat de hemel rood was van gloeiende vonken toen hij weer op de been was gekrab beld. De brandweer heeft meegedeeld dat de ontploffing en de brand zes blokken, bestaande uit pakhuizen, winkelpanden en woonhuizen, hebben verwoest. Toen de brand de bestrijders uit de hand liep, werd de Nationale Garde van Ore gon ingeschakeld om plundering te voorkomen. Tot overmaat van ramp ontving de politie bericht dat een spoor wagon met propaangas in brand was r-r^vT31 llet ANP van de zijde van de KLM en de vereniging van KLM-vlie- gers verneemt heeft het overleg tussen de directie van de KLM en de vereni ging van KLM-vliegers geleid tot over eenstemming over de salariëring voor het tijdvak van 1 januari 1959 tot 1 januari 1962. Er is overeengekomen, dat de vliegers in nieuwe salariëringsgroe- pen, gebaseerd op het vliegtuigtype ,5at vliegen, zullen worden inge- cteelcl. In dit salarissysteem is de k we&ens extra-prestaties in verband met gewijzigde bemannings- sametistelling en het vliegen met straalvliegtuigen geregeld. Zo zal de salariëring van een gezagvoerder van een DC-8 circa twintig procent noger liggen dan die van een gezag voerder op een vliegtuig met zuiger motoren, overeenkomstig de verhou dingen welke ook bij andere lucht-, vaartmaatschappijen gelden. «n?orf °Vereong.ekornen regeling zal zo tijdens haar bewind verblijd wordt met V mogelijk ter goedkeuring wor de geboorte van een kind. rijkshcmlddlllars^" het C°llege Va" De tekst van de officiële bekendina- i king van Buckingham Palace luidt: „De, koningin zal niet meer in het openbaar verschijnen. Hare Majesteit betreurt ten zeerste de teleurstelling welke haar onvermogen om haar voor genomen reis in West-Afrika, welke te gen komende herfst bepaald was, uit te voeren, misschien zal veroorzaken bij vele van haar onderdanen in Gha na, Sierra Leone en Bgambia. Voorts betreurt Hare Majesteit ten zeerste dat zij en de Hertog van Edinburgh niet in staat zullen zijn volgende week Shetland en Orkney te bezoeken. De koningin, die door haar medische ad viseurs onderzocht is sedert haar te rugkeer uit Canada, verkeert volgens hun mededeling in uitstekende gezond heid." Een woordvoerder van Bucking ham Palace vertelde aan de pers dat koningin Elizabeth in februari de ge boorte van een kind verwacht. Begin juli heeft de koningin de Cana dese premier, Diefcnbaker. vertrouwe lijk ingelicht, waarop deze onmiddellijk aanbood het Canadese reisplan tf wij zigen, doch zij vond liet beter gewoon het programma af te werken zolang zij zich goed geVoelde. Franse kran ten meldden toen al dat de koningin in verwachting was, doch dit werd te gengesproken. Koningin Elizabeth is 33 jaar. Prins Charles is op 14 november 1948 geboren, prinses Anne op 15 augustus 1950. Als er weer een zoon geboren wordt, zal hij in lijn van op- j volging voor prinses Anne komèn. De j koningin vertoeft op het ogenblik in Balmoral Castie. Het is niet bekend waar zij voor de geboorte zal vertoe-1 ven. Normaal is zij met kerstmis en in januari te Sandringham, in februari en r.ele honderden burger-typistes van de Britse admiraliteit hebben en bloc de kappen over hun machines aelaten en ZaZ nnrU8LPwfn^J:'ran BucklnSham gaan protesteren tegen het loonbeleid, da, op hen van toepassing is. Hoewel de demonstratie volkomen ernst tals, en in april in vvinasor. zal Londen zelden een lieftalliger protestactie hebben meegemaakt Wisrs gevlogen en op het punt stond te ont-' ploffen. De brandweer haastte zich naar deze nieuwe brand en slaagde er in de wagon nat te houden tot het ge vaar was afgewend. Op last van de brandweer moest een groot hotel .ont ruimd worden. Een 39-jarige vlieger van de Ameri kaanse marine, luitenant-kolonel William Rankin, heeft een sprong uit een vliegtuig op 14.500 meter hoogte en het zakken door een onweersbui overleefd, aldus bericht Reuter. Veertig minuten nadat overste Rankin zijn straalvlieg tuig had veriaten, stond hij op de grond met een gebroken hand en bevrie zingen. Misschien is nog nooit een pa rachutesprong van zulk een grote hoog te ondernomen. Er is in de laatste 24 uur een belang rijk- verandering in de luchtdrukver- deling over West-Europa gekomen. Het lage drukgebied, dat al enkele dagen boven Spanje lag, is naar Frankrijk ge trokken. Hier is de wind boven ons land naar oostelijke richting gedraaid en er wordt warmere lucht aangevoerd. Vrij dag kon de temperatuur in Zuid-Lim burg al tot 26 graden C. stijgen en van daag evenals morgen zullen er in ons land maxima van 25 tot 29 graden C. kunnen voorkomen. Naarmate de kleine depressie boven Frankrijk verder naar het noorden komt, zuilen in de loop v zondag voornamelijk in het zuiden van ons land de onweerskansen toene men. In het grootste deel van ons land zal het weekend droog en zomers blij ven. Op iets langere termijn bezien zal het weer een wat minder stabiel karak ter krijgen met aanvoer van iets koe lere lucht. Zomers en zonnig strandweer met een zwakke tot matige wind uit oostelijke richting. Temperatuur in de middag 24 tot 26 graden C. Zeewater 18 graden. Goed tot matig zicht. Vooruitzichten: na zondag wat minder stabiel maar nog wel zomers Station Den Heidei Ypenburg Vlissmgen EeJde De BiJt Twent- Eindhoven Zd.-Limburg Stockholm Uslo Kopenhage Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Nice Berlijn Frankfort München Zürlch Genéve Wenen JnnsbrUck Belgrado Rome Madrid Mallorca max. min. neersL Weer temp. temp afgel. gisteren 24 uur zwaar bew. 21 38 0 licht bew. 23 16 0 licht bew. 23 1634 0 zwaar bew. 24 15 0 geheel bew. 24 35 0 zwaar bew. 24 16 0 licht bew. 25 16 0 jicht bew. 26 14 0 licht bew. 27 14 0 onbewolkt 24 11 0 licht bew. 22 11 0 onbewolkt 26 14 0 zwaar bew. 23 16 0 licht bew. 25 14 0 licht bew. 25 14 0 hif bew. 23 16 0 licht bew. 27 20 0 zwaar bew. 24 16 0 licht bew. 26 15 0 onbewolkt 22 31 0 mist 25 12 0 zwaar bew. 29 14 0 onbewolkt 25 11 0 onbewolkt 26 10 0 onbewolkt 25 13 0 onbewolkt 30 18 0 onbewolkt 27 15 0 zwaar bew. 19

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 1