Ergste woningnood heerst in Enschede AL CAPONE, levensroman Hansaplast Ruim zes miljoen mensen wonen er in de steden op vakanti 20 ct. van een gangster DE EILANDER Kerk en wereld Knap, maar leeg filmdebuut van Richard W ilson Weer een heideweek in Ede Het woningtekort in de grote steden Vriendjes redden kameraadje Aan wisse dood ontsnapt Met een Canadees cachet Beeldentaal voor ons .1 ZATERDAG 8 AUGUSTUS 1959 PAGINA 5 ESS O EXTRA js super zuinig Op de Antillen Minister van Justitie \raagt ontslag uitsluitend bij apothekers en drogisten «om Duitse „boterinvasie" voorbij Noorse plannen van Verolme goedgekeurd Liturgische weekkalender Spaaroverschot in juli bij boerenleenbanken Auto door trein gegrepen Hun ongewone reis was vergeefse moeite De drie Joegoslaven over de grens geleid Nederlandse toeriste in Frankrijk verongelukt Bij het baden verdron ken jn Noordwijkerhout Examens Het Veer se gat In 1%I voor scheep vaart gesloten RUSSISCH BOEK OVER TASMAN r>;ssv ROMAN VAN DE LOKKENDE ZEE door KLAAS TOXOPEUS Toen Christus Zijn Kerk stichtte was het Zyn bedoeling, dat die Kerk zou leven als één lichaam, waar van Hyzelf het hoofd is, temidden van de mensheid met de opdracht allen tot zich te trekken en zó de universele heilswil van God te verwezenlijken. De Kerk moet dus als een eenheid „en 'oloc" het mensdom op zijn weg-van- God-af tegemoet treden en door woord en voorbeeld de weg-terug voor alle buitenstaanders zichtbaar en aantrek kelijk maken. Gemakkelijk is dat niet. Vooreerst verzetten allerlei factoren buiten de Kerk zich daartegen, vanaf een bewus te oppositie tot eenvoudige gemakzucht. Bovendien treedt ket menselijk element in de zichtbare Kerk vaak zozeer op de voorgrond, dat het goddelijke niet of nauwelijks meer aantoonbaar is. Daar bij komt nog, dat voor velen de Kerk met haar geloof en leer een volkomen overbodigheid is ten aanzien van de op lossing der talrijke problemen, die de oorzaak zijn van onze tegenwoordige on rust. Ofschoon wij, als christenen, ervan overtuigd zijn, dat de Evangeliebele ving de enige mogelijkheid is en blijft voor het opbouwen van een geordende, samenleving, zouden wij toch niet wil len beweren, dat een bloeiend geloofs leven alléén in staat is de wereld uit dp noodlottige impasse te redden, waarin zij is vastgelopen. Daarvoor zijn er tè veel ..profane" vraagstukken, waarvan de oplossing is overgelaten aan louter menselijke inspanning. Wél is het zó, dat gelovige christenen bij hun weten schappelijk zoeken naar een oplossing op deze terreinen veel minder gevaar lopen op dwaalwegen te raken dan on gelovigen, omdat zij uitgaan van, steu nen op, zich laten voorlichten door de openbaringsgegevens en tevens .het voorrecht genieten van de leiding der Kerk. In dit verband mag men het dan ook zó stellen, dat, hoe meer wij ons verdie pen in de rijkdom van ons geloof, hoe meer wij als een eenheid onder de lei ding van Christus ons aandeel trachten bij te dragen aan de opbouw van een nieuwe, gezondere samenleving, wjj in evenredigheid een grotere kans maken de wereld uit haar nood te redden. En wanneer wij hieraan de conclusie verbinden, dat dit te zekerder het ge val zal zijn, naarmate wij onze eenheid meer beleven, dan ligt het voor de hand dat het cultiveren van onze eenheid een belangrijke plicht is, die direct uit ons christen-zijn voortvloeit. Dit cultiveren onzer eenheid zal vóór alles moeten geschieden dopr on ze volle aandacht te schenken aan de oorzaak daarvan. Wat de zonde had verstoord, heeft Christus' verlos sing hersteld. Althans in beginsel! De ons geschonken mogelijkheid tot herstel wordt werkelijkheid door de Sacramenten. Een bloeiend sacra menteel leven is dan ook de voorwaarde bij uitstek om als christenen, geladen met goddelijke'kracht, onze apostolische taak t.o.v. de wereld naar behoren te vervullen. De eenheid, het noodzakelijke gevolg van de genadegroei door een bewust leven vanuit de sacramenten is echter tegelijkertijd heiligheid. Wij mogen hier met het volste recht spreken van oni- keerbare begrippen. Het een is met denkbaar zonder het andere. Hoewel elk sacrament afzonderlijk op zijn wijze de eenheid bevordert en bewerkt, is het II. Sacrament des Altaars toch het sacrament der eenheid bij uitstek. Niet voor niets wordt het zeer sprekend „communie" genoemd. Aan het offer van brood en wijn, de hernieuwing van het Kruisoffer op Christus' bevel, ont lenen alle overige sacramenten hun kracht. Het is in wezen de telkens her haalde tegenwoordigstelling van Chris tus in Zijn hele Mystiek Lichaam, in ons allen, of wij er bij zijn of niet! Zodat Gods genadekracht altijd tot werkzaam heid bereid aanwezig is om de band van onze eenheid steeds nauwer aan te halen. Als wij maar meewerken, als wij ons maar welbewust open stellen voor deze genade-inwerking! Bemin de een heid van Zijn Mystiek Lichaam, van Zijn Kerk en alléén daar is Chris tus altijd in heel Zijn volheid tegen woordig en werkzaam, zodat van Gods kant alle voorwaarden voor onze heili ging zijn vervuld. Onze menselijke vrijheid echter stelt ons in staat Zijn genadehulp aan te nemen of af te wijzen. In Gods tweede schepping, de verloste wereld, ,,is alles genade", zó zeer, dat wij deze alom- aanwezige genade terecht mogen ver gelijken met de lucht, die overal om en in ons is en zonder welke wij eenvou dig niet kunnen leven. Van deze genade is ons bovennatuur lijk leven, ons leven ais kind van God geheel en al afhankelijk. „Zonder mij kunt gij niets doen", heeft Christus ge zegd, en deze woorden dienen in de meest letterlijke zin te worden verstaan. Wanneer wij nu bedenken, dat Christus Zijn sacramenten heeft inge steld als de „normale" genademidde len, en dat Hij ze bovendien zó heeft gekozen, dat zij ons hele leven in al zijn uitingen volledig en totaal omvat ten, dan is het' duidelijk, dat zü voor ons allen zonder meer onmisbaar zijn, daar immers onze opdracht luidt het hele leven gekerstend terug te voeren naar God. Dat is het wezenlijke van de verhou ding Kerk en wereld. Een goddelijke opdracht. Wij hebben deze taak te ver vullen in het menselijke vlak, met men selijke middelen. Maar deze menselijke inspanningen zijn wat hun resultaat be treft geheel afhankelijk van Gods zegen, die „alléén wasdom schenkt". Daarom eist elk apostolaat voortdurend gebed en voortdurende vereniging met God. Tot apostolaat is iedere gedoopte op zijn wijze en naar zijn persoonlijke moge lijkheden geroepen. En daarbij is nie mand en niets onbelangrijk, omdat al les en iedereen moet medewerken tot de uitbreiding van Gods Rijk op aarde. Advertentie (Van onze Utrechtse redactie) Blijkens recente gegevens van het gemeentelijk bureau voor de statis tiek te Utrecht heeft de Domstad op het ogenblik te kampen met een De Antilliaanse minister van Justitie, mr. S. W. van der Meer, heeft de gou verneur van de Nederlandse Antillen om ontslag verzocht. De voorzitter van de Antilliaanse staat, de heer R. J. Isa heeft eveneens verzocht uit zijn functie te worden ontheven. Men neemt aan, dat hij 'mr. Van der Meer als mi nister van Justitie zal opvolgen. (Van onze correspondent) Dank zij het snelle en kordate op treden van zjjn vriendjes en enkele, ge alarmeerde volwassenen, werd de der tienjarige Guus te Wechel uit de Mes- daglaan te Arnhem vrijdag uit een zandinstorting gered. Op een landje in de buurt hadden de jongens een hol gegraven. Op een gegeven ogenblik, toen Guus alleen in het hol zat, stortte het zand in. De veertienjarige Johnny Rosmuller maakte zonder zich te be denken het hoofd var. zijn bedolven kameraadjes vrij. De anderen alar meerden naburige bewoners, die snel te hulp schoten en hem samen met enkele in de buurt werkende tuinlieden bevrijdden. Toen dc brandweer ver scheen, behoefde deze niet meer in te grijpen. Groot-Brittannië De woordvoerder van het Britse ministerie van buiten landse zaken heeft gisteren categorisch ontkend dat Engeland in Washington heeft geprotesteerd tegen de onthullin gen in een Amerikaans tijdschrift over Britse bases voor het lanceren van Thor-raketten. (AFP). tekort van 51000 woningen. Gelet- op de procenten van de behoefte van haar bevolking neemt Utrecht met 7.4 pet. de derde plaats in in de rij van de negentien grootste gemeenten naar welker huisvestingssituatie on langs door de centrale directie van de volkshuisvesting en de bouwnij verheid een onderzoek is ingesteld. De ergste woningnood heerst in En schede waar 8.5 pet. van de bevolking reikhalzend naar een geschikte woon gelegenheid uitziet. Daarop volgt Rot terdam met 8.3 pet. Amsterdam en Den Haag bieden resp. met 4 en 4.3 pet. relatief een vrij gunstig beeld. Leeuwarden staat het laagst geno teerd met 3.1 pet. Voor de bepaling van het tekort is uitgegaan van de veronderstelling dat woningbehoevend zijn alle gezinnen (huishoudens van twee of meer per sonen) en de alleenstaanden die alleen of als hoofdbewoner een woning be wonen. In vorengenoemde cijfers is tenslotte niet verwerkt een woningre serve om woningbehoevenden die om' noodzakelijke redenen een andere wo ning wensen te betrekken, daartoe in staat te stellen. Ook niet de nodige vervanging van slechte woningen door goede, noch de uitgestelde huwelijken. Advertentie WON DVERB AND jij» Alléén Hansaplast wondyer- band is verkrijgbaar in plastic uitvoering. Afwasbaar, rekbaar, extra dun. rafelt niet. In handige strip-verpakking. Het aantal gemeenten met meer dan 100.000 inwoners'is in de loop van 1958 met twee vermeerderd (Apeldoorn en Hilversum) en bedroeg bij het begin van 1959 veertien. Van de gemeenten met 50.000-100.000 inwoners thans achttien telde Leiden" 1 januari bij na 96.000 inwoners, Maastricht ruim 89.000 Leeuwarden ruim 82.000 en Dor drecht bijna 81.000. Dit blijkt uit een dezer dagen uitge komen boekje van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Zoals gebruikelijk zijn in het boekje opgenomen gegevens voor elke gemeente over de oppervlak te land. het aantal inwoners naar ge slacht en het aantal inwoners per vier kante kilometer. Overeenkomstige gegevens als voor de gemeenten zijn o.a. ook vermeld voor de afzonderlijke provincies. Advertentie (Van onze correspondent) Drie dagen invoerverbod voor botet hebben de Nederlandse winkeliers in het grensgebied ervan overtuigd, dat de gouden tijd van de Duitse boter- tochten voorbij is, zo meldt de Rhei- nische Post. De invoerbeperking voor boter en suiker heeft tot een aanzien lijke vermindering van de omzetten ge leid. Ofschoon de .vakantietüd nog niet voorbij is, werden aan alle grensposten heel wat minder Duitse reizigers gere gistreerd dan tevoren. Hun aantal is naar schatting tot ongeveer een derde teruggelopen. Steekproeven OP de markt te Enschede hebben de achteruitgang bevestigd. De boter- en 'kaashandela ren zijn erg ontevreden. Hun omzet ten op de markt liepen ongeveer 50 tot 60 pet. terug. Menig handelaar die voorheen in de ochtenduren 500 pakjes boter Verkocht, had er nu om dezelfde tijd slechts enkele verkocht. De Noorse regering heeft haar goéd keuring gehecljt aan de plannen van de, Nederlandse scheepsbouwer C. Verolme. De Nederlander zal 800.000 Noorse kronen in een scheepswerf bij Oslo steken qn daarvoor de zeggen- Schap verkrijgen, De zetel van de on derneming zal in Noorwegen blijven. ZONDAG 9 aug., 12e zohdag na Pinkste ren: eigen mis; 2 geb. H. Joannes; credo; pref. van de H. Drieëenheid; groen. MAAN DAG: H. Laurentius, martelaar; eigen mis; (Rotterdam: credo); rood. DINSDAG: Mis van zondag; 2 geb. lt.H. Tiburtius en Su sanna; groen. WOENSDAG: H. Clara, maagd; mis: Dilexisti; wit. DONDERDAG: Mis van zondag; 2 geb. H.H. Hippolytus en Cassianus; (Haarlem: 2 geb. H. Wigbertus; 3 geb. H.H. Hippolytus en Cassiamus); groen. VRIJDAG: Vigilie van O. L. Vr. ten He melopneming: eigen mis: 2 geb. H. Euse- bius: (Utrecht en Haarlem: 2 geb. H. We- renfridus; 3 geb. H. Eusebius); paars. ZA TERDAG: O. L. Vr. ten Hemelopneming; eigen mis; credo; pref. v. O. L. Vr.; wit. ZONDAG 16 aug.: H. Joachim, vader van O. L. Vr.; eigen mis; 2 geb. van de 13e zondag na Pinksteren; credo; wit. Bij de stichtingen Spaarbank van de Boerenleenbanken, aangesloten bij de Coöperatieve Centrale Boerenleenbank te Eindhoven en de Coöperatieve Cen trale Raiffeisen-Bank, te Utrecht, be droegen de stortingen en terugbetaling gen in juli 1959 respectievelijk ƒ160.000.000,— en ƒ113.900.000,—, zodat er een spaaroverschot was van 46.100.000 (vorige maand spaarover schot 34.800.000). Er waren 1 januari 998 gemeenten. Hiervan worden er 666 beschouwd als plattelandsgemeenten. 224 als verstede lijkte plattelandsgemeenten (waaronder 32 zg. forenzengemeenten) en 108 als steden. Op het platteland waren op ge noemd tijdstip woonachtig bijna 2.772.000 personen, op het verstedelijk te platteland ruim 2.390.000 (waaron der ruim 625.000 in de forensengemeen ten) en ruim 6.109.000 in de steden. Een Duits echtpaar is vrijdagmiddag aan de dood ontsnapt toen zijn auto op dc onbewaakte ovprweg op de Ruige- weg tc Oude Sluis nabij Schagen door een goederentrein werd gegrepen. De auto werd een eindweegs meegesleurd en tegen een hek langs de spoorbaan gedrukt. De bestuurder, de 41-jarige heer Limpe uit Dortmund, kon geheel ongedeerd uit de zwaar beschadigde auto kruipen. Zijn 20-jarige echtgenote liep een kaakfractuur en een gebroken sleutelbeen op. Zjj is naar het zieken huis Parkzicht in Den Helder gebracht. De bestuurder bleek zo weinig door het ongeluk geschokt te zijn, dat hij onmid dellijk foto's van zijn wagen begon te maken. De trein werd slechts licht be schadigd en het treinverkeer had wei nig vertraging. Vrijdagmorgen zijn de drie ojegosla- ven die enkele weken geleden onder een s(ioorwegrijtuig verborger,, clandestien uit Joegoslavië in Den Haag arriveer den, over de grens geleid. De minister van justitie heeft geen termen aanwezig gevonden om hen verder in ons land te laten verblijven. De 65-jarige mevrouw A. Tijdink uit Lichtenvoorde is vrijdag omgekomen bij een auto-ongeluk in de omgeving van het dorp Vigan in Midden-Frank- ryk. Drie zoons werden gewond. rp.R? bag tuur der van de auto, Johannes Iijdink, had de controle over het stuur verloren, doordat hij verblind werd door de zon. De wagen kwam terecht in een weiland. De drie zoons, Johan nes, een electriciën, de priester Anto- mus en de kruidenier Theodorus, zijn opgenomen in het ziekenhuis van Gour- don. De 21-jarige ongehuwde jongeman J. Cammenga uit Hillegom is gisteren bij het baden in zee bij bet stille strand van Noordwijkerhout verdronken. Hij kon met zwemmen. „Al Capone" van de Amerikaanse regisseur Richard Wilson is een tref fend voorbeeld van de onweerstaan bare suggestie, die er kan uitgaan van oen goed gemaakte film. Een sugges tie, die dc kritische zin van dc toe schouwer dreigt uit tc schakelen en hem brengt tot een klakkeloos aan vaarden en zelfs bewonderen. Want de knappe vorm van Wilson's film sleept de toeschouwer aanvankelijk mee, zonder dat hij zich voldoende rekenschap geeft van de bezwaren, die tegen het gegeven moeten worden aangevoerd. Dit gegeven is de levensgeschie denis van Al Capone, een beruchte mis dadiger van Italiaanse afkomst, die een kwart eeuw geleden de ongekroonde koning was van donker Chicago, omdat hij alle andere gangsters; die een zware tol aan geld en levens van de ordelie vende bevolking hieven, in sluwheid en meedogenloosheid overtrof. Richard Wilson, een onbekende naam in de wereld van de film, die hij heeft betreden via de televisie, vertelt de biografie van deze weerzinwekkende figuur op virtuoze wijze. Telkens weer slaagt hij er in om de uit alle gangster films bekende confectiebeelden van bruut geweld, mishandeling en bloedige moord partijen door een oorspronkelijke op- stelling van zijn camera - de openingsscè- nes met de toen nog jonge en onbeken de Al Capone, die als uitsmijter in een nachtkroeg optrad, voortdurend op het tweede plan zijn daar een voorbeeld van, en door een suggestieve beeldwis seling een nieuw en boeiend perspec tief te geven. Bovendien heeft hij in Rod Steiger een acteur gevonden, die uiterlijk volkomen beantwoordt aan de vele tegenstrijdige eigenschappen, wel ke de echte Al Capone moet hebben be zeten. Of die hem worden toegedicht, want deze man, die aan ondeugd en misdaad meer dan honderd miljoen dollars moet hebben „verdiend", alvo rens de rechter een einde maakte aan zijn wandaden, had publiciteitsagenten in zijn dienst, zoals de louche journa list Keely in de film, die een net van romantische verdichtsels rond hem heb ben geweven. De openhartigheid, waarmee in som mige Amerikaanse films bepaalde wan toestanden in eigen land eerlijk en on omwonden aan de kaak worden gesteld, kunnen wij waarderen. Maar als we een aartsmisdadiger als Capone, in wiens opdracht tientallen mensen wer den vermoord, met een ongezonde zucht naar sensatie en zelfs met een zekere verkapte bewondering zien voorgesteld als een man met lichamelijke en gees telijke eigenschappen, die een groot en misschien geacht zakenman van hem zouden hebben gemaakt, wanneer hij niet toevallig en min of meer gedreven door de omstandigheden zijn toevlucht had genomen tot omkoperij en geweld, dan beginnen we aan de eerlijke be doelingen van de maker te twijfelen. Dan laten we ons wei boeien door de knappe beelden, waarin dit nietswaar dige leven wordt verteld, maar nemen we ten aanzien van de amoraliteit, waar van het geheel getuigt, de nodige gees telijke reserve in acht en vragen we ons af, of de taak van een filmer niet ver der gaat dat het ophangen van een welis waar knap, maar In wezen sensationeel Al Capone laat een murw geslagen man een in zijn opdracht gepleegde moord bekennen. Beeld uit de film „Al Capone" van de Amerikaanse regisseur Richard Wilson. levensbeeld van een man, die een zwar te bladzijde schreef in' de geschiede nis van Amerika. In deze film missen we de achter gronden, waardoor een figuur als Al Capone en diens trawanten in het juiste perspectief worden geplaatst en waar door toestanden, zoals die in de jaren twintig in Chicago heersten, verklaard worden. Tenslotte moet de dramatische kern van dit voor Amerika beschamende tijdperk niet worden gezocht in de met heimelijke bewondering geschilder de figuur van de schizofrene Al Ca pone of in de met verbluffende doeltref fendheid uitgevoerde overvallen en moorden van zijn handlangers, maar in de angst en het lijden en In het aanvan kelijk machteloze, maar steeds groei ende verzet van hun slachtoffers. De film van Wilson, die met deze eersteling heeft bewezen, dat hjj zijn vak beheerst en het met frisse geest en oorspronke lijkheid beoefent mist de dramatische bewogenheid en geestelijk diepgang, die het ons mogelijk zouden hebben ge maakt, hem zonder voorbehoud te waar deren en aan te bevelen. F. Voor de zestiende maal in successie zal in Ede van 15 t.m. 22 augustus de jaarlijkse heideweek worden gehou den. Deze heideweek staat ditmaal in het' teken van de vriendschap tussen Nederland en Canada. De officiële ope ning van de feestweei wordt zaterdag 15 augustus, 's middags 2 uur, in het openluchttheater verricht door de Ca nadese ambassadeur in Nederland, de heer Ch. P. Hebert. Een van de bijna duizend Edenaren, die sinds de bevrijding naar Canada emigreerden werd tot heidekoningin uitgeroepen, n.l. mevrouw Betty van Droffelaar-van Galen uit Prescott in Ontario. Zy wordt straks H.M. Calluna XVI. Tijdens de feestweek zijn tal van fes tiviteiten en tentoonstellingen gcorgani- secru. Zo is cr maandag 17 augustus een reünie voor militairen, die hebben behoord tot bet vierde of achtste regi ment van dc (voormalige) veld-artille- rie. Dinsdag 18 augustus wordt de jaarlyksè schapenmarkt gehouden, om lijst door qud-Veluwse folkloristische gebruiken. In het Marnixcollege exposeren zes tien hedendaagse Veluwse schilders bun werk en op de markt wordt een Canada-huis ingericht, waar men al- UTRECHT. Frans M.O.-A.; W. D. Kruize, Delft; J. I. Moerland, Pijnacker, en de dames J. P. Ligtvoet, Rotterdam, W, M. van Maren, Den Haag. s-GRAVENHAGE. 7 aug. Tekenen M.O.-akte MB: mej. M. Th'. E. W. van Blokland (Gouda), mej. E. E. H. Groe- neveld '('s-Gravenhage), J. Binnendijk (Rotterdam), R. A. F. M. baron van Lamsweerde ('s-Gravenhage). De exa mens M.O.-tekenen zijn geëindigd. lerlei bijzonderheden aver Canada zal vinden. Enkele Canadese groepen square dansers en twee militaire muziekkorp sen verlenen de gehele week hun me dewerking aan de verschillende evene menten. Het zijn de Princess Patricia Canadian Light Infanterie Band en de Royal Canadian Airforce Band. (Van onze Haagse redactie) Het Veerse gat zal, volgens het hui dige werkprogramma, omstreeks juli 1961 voor de scheepvaart worden ge sloten. De beslissing over de eventuele aanleg van een vissershaven bij Colijns- plaat kan nu binnenkort worden ver wacht. Indien daarbij inderdaad tot aan- le^ 7cu worden besloten, dan kan de haven tijdig vooi de sluiting van het Veerse gat gereed zijn. Minister Kort hals heeft een en ander meegedeeld in antwoord op vragen uit de Tweede Ka mer Een lid van het Russisch aardrijks kundig genootschap, Wladimir Newslty, heeft een monografie geschreven over de zeventiende eeuwse Nederlandse ontdekkingsreiziger Abel Tasman, aldus Lsricht Tass. De monografie zal in boek vorm verschijnen ter gelegenheid van het feit, dat Tasman 22 oktober drie honderd jaar geleden stierf. In de monografie zijn verschillende kaarten opgenomen over Tasman's rei- zenn naar Australië. Vee] lof heeft de auteur voor de humane wijze waarop Tasman de inheemsen bejegende van de landen die hij ontdekte. Bij verkiezingen in de zich pas ont wikkelende Aziatische en Afrikaanse landen wil het nogal eens voorkomen, dat men primitieve bevolkingsgroe pen politiek wegwij- tracht te 'maken doorte werken met duidelijk spreken de symbolen: de autc als het em bleem van de vooruitgang, dc rijst als het zinnebeeld van de partij, die meer vbe» .el belooft enz. Ach, hoe simpel, zeggen wij dan. Intussen heeft men ei- misschien nauwélijks erg in, dat onze eigen zoveel meer ontwikkel- nllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllljlllllllinillllllllllllllllllllllllllllü 45 Pas na enkele seconden bemerkte zij, dat er iemand in de kamer was. Bevreesd keek zij op. Nee. net was niét het angst-dier. Het was Menke. Zij sloot juist de deur. Die ter gende ogenblikken hadden niet langer dan enkele seconden geduurd. „Ik Kon het thuis niet meer uithouden", sprak Men ke zacht. „Vader is naar 't strand met de paarden cr moeder ligt te bed. Mag ik wat by jou komen zitten, moeder Hedland? Clara liep op naar toe en omarmde haar „Wat ben ik.blij dat je komt!" zei ze schor. „Nog nooit heb ik zo'n verschrikkelijke angst gehad als vanavond!" Menke had bü het binnentreden ai gezien, dat moeder Hedland aan de grootste vertwüfeling ten prooi was geweest. Een gedeelte van een trui, waar mee Clara blikbaar bezig was geweest, lag op de vloer met de breipennen er nog in. Menke ging zitten. Op datzelfde ogenblik trof hel ook haai, hoe intens stil het in de woonkeuken was Er was hier iets beklemmends, alsof er voor het mo ment dat zij was binnengekomen iets vreselijks was gebeurd in het vertrek. Of was het Clara's angst, die Menke nu naar zicli toe haalde? „IK heb zo gebeden om van die angst verlost te worden, MenKe", zei moeder Hedland zacht, ,,en toen kwam jij. God heeft mijn gebed verhoord." „Zou 't je gerust stellen, moeder Hedland, als wü samen nog wat baden....?" vroeg Menke. Zij keek de oudere vrouw niet aan, bevreesd dat die haar ver zoek vreemd zou vinden. Doch Clara knikte dankbaar. Zij greep naar de bijbel, die op het boekenplankje boven de radio stonci. Zü zocht even een tekst en las toen met dui- delüke stem: De leerlingen werden zeer bevreesd pn zeiden: Heer. iaat deze storm bedaren, want wij zullen vergaan. En Hij ontwaakte en zeide: „Wat zyt gü bevreesd, kleingelovigen... weet gü dun niet dat Lk bij u ben...?" Menke huiverde. Zij vouwde de handen, toen Cla ra Hedland het gebed sprak: „Heer, Gij zjjt altyd bij ons. Wü zitten hier maar met twee vrouwen en we zqn 20 bang, Heer. Wy denken dat U ons niet ziel, omdat U slaapt. Is dat niet krek hetzelfde als op het njeer, met de storm, Heer? Gij weet toch wel, dat wij hier zo zitten... Er is in ons niet veel goeds, waai\ om U ons zou kunnen liefhebben, maar toch hebben wü orize zorgen, Heer... Wees een beetje genadig voor ons.Wij hebben u zo verschrikkelijk nodig. Wy bidden U samen voor die mensen daarbuiten..., voor de jongens van de reddingsboot voor Menke haar vader en voor mijn Chris.en.en.vooi Hedwig ook, Heer..." Zij liet het boek zinken en viel met liet hoold voor- iver, snikkend op tafel. Menke was doodsbleek ge- vorden. Zij was niet tegen grote emoties opgewas jen. Zij liep snel naar de kraan en schonk een glas valer vol. „Hier.... drink 'ns...." zei ze, naast de oudere vrouw knielend. Met klapperende tanden nam Clara Hedland enkele teugen. Zij streelde Menke over het hoofd en wilde iets zeggen. „Stil maar, moedei Hedland, stil maar," zei Menke. „Zeg nu maai liks.... Ik begrijp 't toch allemaal wel....?" Geen van beide vrouwen bemerkte dat de deur op- ïieuw was opengegaan. In de deuropening stond Si mon de Rijke. Zijn ogen stonden verwilderd. Hij was tot bet middel toe nat. Hij scheen op het punt om iets te roepen, doch het zien van beide vrouwen had hem iaarvan op het laatste moment weerhouden. Met beide banden hield hij een bruine aktentas vast. Het water sijpelde eruit. Wanhopig keek dc oude jutter naar de twee vrouwen. Hij maakte op nieuw aanstalten om iets te gaan zeggen, doch zich plotseling bedenkend legde hij de aktentas op talel en verdween weer even geluidloos als hij gekomen was. Bij de deur lichtte hij zijn blauwe schipperspet, als voor een dode. Minutenlang was Clara Hedland niet in staat tot spreken. Menke prevelde geruststellende woordjes, alsof de oudere vrouw een kind was. Eindelijk had Clara zich wat hersteld. Met dc rug van haar hand veegde ze haar tranen weg. Ze glimlachte een beetje beschaamd naar Menke, omdat zij zich zo had laten gaan. Toen zagen haar ogen de aktentas. Eerst sprak ze geen wooró, doch toen riep ze: ..Menke, kijk!" Zij greep zich aan het meisje vast ui begon te kermen alsof haar hart zou breken. Ze wordt krankzinnig, dacht Menke. Clara liep langzaam op de tafel toe, met ogen die heel in de verte iets schenen te zien dat voor geen an der waarneembaar was. Zij opende de tas en nam cr iets uit. Toen begreep Menke, waarom Clara Hedland zo ontsteld was geweest bij het zien van de tas. Op de tafel stond een kleine zeilklomp, haveloos en drijfnat. Menke herkende het stukje kinderspeel goed direct. Snel dwong zij Clara Hedland om te gaan zitten, doch de oudere vrouw verzette zich hef tig. Zij rechtte daarentegen haar rug, steeds starend naar de zeilklomp. Toen begon ze te spreken, met enn stem, die Men ke nog nooit van haar -had gehoord. Als een zieneres, sprak Clara Hedland: ..Ik dank U, Heervoor dit teken uit Uw hand. Wij hebben Uw woord verstaan... Ik beloof U, almach tige Heer..., als dit het teken is van Hedwigs redding dan... dan, Heer, zal ik hem teruggeven aan de zee die hem heeft teruggebracht naar zijn moeder en naar Menke... Zowaar Gij 'eeft, Heer. Ik zal de zee niet meer vrezen. Hee-... als zij mij Hedwig terug geeft... Ik buig mij voor Uw heilige wil... Want ook de zee is door U gemaakt...." Uitgeput door alle doorstane emoties ging Ciara Hedland zitten. De spanning brak en Menke voelde dc neiging in zich opkomen, hard weg te lopen. Zij had het gevoel, getuige te zijn geweest van iets dal grootser was dan al het andere. Clara's plechtige eed klonk nog in haar oren na. Zacht begon zij te builen. (Wordt vervolgd) de maatschappy juist naarmate ze meer gecompliceerd wordt, ook steeds meer gaat werken met een kinderly- ke beeldtaal, zo niet oppo litiek ter rein, dan toch op tal van andere ge bieden. Ginds is de moeilijkheid, dat zovelen niet lezen; by ons is de moei lijkheid. dat zovelen niet meer lezen: we hebben er geen tüd meer voor of dc zaken zijn er te ingewikkeld voor geworden. In het Staatsblad stonden dezer da gen een aantal tekens afgedrukt, die zo pas zyn toegevoegd aan ons beel den- „vocabulaire": een parapluie, omhoogstaande pijlen, een glas - wat hebben deze symbolen nu weer te be duiden? Het zün de tekens van de ge vaarsetiketten, die gebruikt moeten worden by het spoorwegvervoer van gevaarlijke goederen. De begeleiden de tekst van bijna honderd bladzijden wijst uit. dat er een royale* verschei denheid is van griezelige en nare stof fen die men per trein kan vervoeren: ontplofbare, vergiftige en bijtende stoffen, ontvlamir.ingsmiddelen. sa mengeperste gassen, walgingwekken- de stoffen, radioactieve stoffen enz. Dat mag zo maar niet en er zijn thans nieuwe bepalingen verschenen, die precies aangeven welke voorzorgen men moet nemen by het vervoer van nitroglycerinekruit, vers gegloeide houtskool, knetterlak ongereinigde ge bruikte gistzakken. mengels van zwa velzuur met salpeterzuur, k^lverma- gen. ehloraathoudende onkruidverdel- gingsmiddelen. bezinkels uit de ke tels van li.jmfabrieken, stoffën. die al fa- of betastralen uitzenden, cyclo- hexanoperoxvde en wat dies meer Simpele tekens waarschuwen voor net gevaar dat in zo'n lading kan schuilen. Het beeld van een oranje bom wil zeggen, dat de stof ontplof baar is, een oranje vlam wijst op brandgevaar, een doodshoofd in oranje waarschuwt voor eer. vergiftige stof en een oranje mandfles duidt op een bijtende stof. Een klein oranje pakje met een R erop, stralen eromheen èn een doodshoofd erboven is, het sym bool voor een radioactieve stof. Een geopende zwarte parapluie geeft aan: oppassen voor vocht. Twee vertikale zwarte pylcn zeggen: dit boven en een rood kelkglas vraagt: voorzichtig behandelen. Het Is allemaal kinder lijk eenvoudig.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 5