Don Luigo Sturzo overleden Integer staatsman en onver schrokken journalist Romantiek en techniek en hoven de golven in Winnaar of verliezer Gastro slaat landingen af van Batista-aanhangers DE EILANDER ARISTO m Opstand onder soldaten bij Havana verhinderd Wolkbreuk boven Deurne Het kerkelijk gemengde huwelijl Vleetlogger uit Scheveningen gezonken Duitse meisjes urenlang zoek EEN BEGRIP IN DE ITALIAANSE POLITIEK Parade-reddingen in Katwijk Khroesjtsjev houdt ervan onverwachte dingen te doen R.-k. trouwen het minst huiten eigen kring Josephine mef haar tiental 'n lichtere Ariston... Kweker verdronken in De Kwakel MAANDAG 10 AUGUSTUS 1959 PAGINA 5 ZVVITSAPLAsT Nixon vertelt: de pleister-actie E.H.B.O. was een succes! De ZWITSAPLAST strips zijn ook verkrijgbaar in handige stripcover bij apothekers en drogisten o Regen, wind en hagel van ongekende hevigheid MGR. H. VAN STRAELEN 40 JAAR PRIESTER Motor door scheepswand Elk Ritmeestermerk 'n meesterwerk! ROMAN VAN DE LOKKENDE ZEE H door I KLAAS TOXOPEUS milium De boerekool groeide als kool! - w °"»ynii«» (Van onze Romeinse correspondent) ROME, hedenmorgen. Van 23 juli tot zaterdagmiddag jongst leden heeft de vitale 89-jarige grijs aard Don Luigi Sturzo met de dood ge streden. De belangrijkste personen van het huidige Italiaanse regime hebben een ogenblik aan zijn ziekbed vertoefd. President Gronchi kwam zijn voorgan ger en strijdmakker uit de tijd der Volkspartij opzoeken. De paus liet zich door verschillende kardinalen vertegen woordigen. Leden van de hoogste col leges t an staat achtten het - met die wonderlijke vermenging van ceremoni eel en onverbloemd belijden van eigen gevoelens - aan hun stand en hun bewondering verplicht in de rij te Wachten op de toestemming van de ge neesheren om twee mimuten aan het ziekbed te mogen vertoeven t an de ou de Siciliaanse priester. Maar Don Stur zo heeft met niemand meer over zaken gesproken, niettegenstaande nog een W'eek voor zijn ziekte zijn laatste ge harnaste hoofdartikel in de Giornaie d'Italia verscheen. Hij moet het gewe ten hebben, dat toen op 23 juli zijn leeuwehart hem het eerste sein gaf, dit het barmhartige teken tvas van de engel des doods, dat weldra zijn uur zou slaan. Don Luigi heeft alleen nog maar met zijn illustere bezoekers ge sproken over het ware leven en zijn laatste woorden tot zijn dokters en ver pleegsters waren; pensate al cielo, denk aan de hemel. Als het waar is, dat men sterft, zo- hls men geleefd heeft, dan is te Rome zaterdagmiddag 8 augustus, op het feest van de heilige pastoor van Ars, niet alleen een der knapste Italiaanse politici gestorven, een sociaal strijder en een man, die zonder rancune zijn verliezen wist te nemen, maar bovenal een goed christen en een hoogstaand Priester. Luigi Sturzo was een Siciliaan. In zijn jeugd hebben twee dingen een on vergetelijke indruk op hem gemaakt: de strijd van de toenmalige overheid tegen de Kerk en de diepe armoede, W'aarin zijn volk in het Zuiden steeds meer terugzonk. Sturzo was een kind uit een gegoede familie. Reeds op het gymnasium richtte hij een strijdblaadje, dat een strijdblad werd, op: het Kruis van Constantijn. Hy ging naar het groot seminarie van zijn bisdom, studeerde te Rome aan de Gregorianase theologie en bij de Dominicanen wijsbegeerte. In 1894 werd hij priester gewijd. Hjj was docent aan het seminarie van Oallagironft en spoedig vond hij een verder apostolaat in de journalistiek. Zo kwam hij in de politiek terecht. Vjjftien jaar lang is hij burgemeester Van Caltagironne geweest. Don Sturzo had zijn eigen denkbeel den over het gemeenschapsleven, dat hij zich fundamenteel in drie kringen zag afspelen: in de familie, in de lokale gemeenschap en in de organisaties. Voor het Italiaanse openbare leven is Don Sturzo tegelijk geworden, wat een Schaepman, een Ariëns en een Poels - om enige karaktefistieijie namen te noemen - in htm arbeidsveld in Neder land waren, maar het komt ons voor: in onvergelijkelijk moeilijker omstan digheden dan een der genoemden. Sturzo werd de voorvechter van een sociale wetgeving, de oprichter en bezieler van jeugd- en arbeiders organisaties. Reeds in het begin de zer eeuw hoorde hij onder degenen, die reikhalzend uitzagen naar een po litiek verbond van militante katholie ken. Maar het ,.non experiit" van het Vaticaan verhinderde de officiële deelname aan de vormgeving van de Italiaanse staat door de katholie ken. Don Luigi is jaren de leider geweest van de Italiaanse Katholieke Actie. Eén ding werd hem steeds duidelijker: dat de vorm en het systeem van bun deling der katholieke krachten verou derd waren. Vlak na de eerste Wereld oorlog heeft hij zijn streven met suc ces bekroond gezien. Hij kon een politieke partij oprichten, pen partij van leken, waarover de ker kelijke overheden rechtens niet het be wind voerden. De Volkspartij", voor loopster van de huidige Democrazia Cristiana, was in haar program ge bouwd op de katholieke sociale leer en hl de toenmalige verhoudingen uiter mate vooruitstrevend. Tegen veler ge voelens in gaf de grote en misschien te Weinig ondër ons bekende paus Bene- dictus XV zijn fiat. Het fascisme heeft Sturzo zien aan komen. Niettegenstaande de Volkspar tij een geweldige opgang maakte en bij de eerste verkiezing over niet meer dan honderd afgevaardigden in de Kamer beschikte, was het te laat. Met de mars op Rome der fascisten eindigde in feite de zeggenschap der De Amerikaanse vice-president, Nixon, heeft gisteren in een gefilmd Ameri kaans televisieprogramma verteld, dat een van de indrukken die hij tijdens '■'jn recente ontmoeting met premier Ehroesjtsjev van de Sovjet-Unie heeft "Pgedaan, deze is, dat Khrocsjlsjcv „er hiet van boudt iets voor zich te hou den", aldus meldt Reuter. Nixon be schreef de Russische leider als „een zeer krachtig verdediger van zijn stand- hunt. Als men met hem samen is, gaat het altijd anders dan men denkt, want Eliroesjtsjev is iemand, die ervan houdt zoveel mogelijk onverwachte dingen te doen. Men moet steeds op alles bedacht zijn". Desgevraagd verklaarde Nixon de in druk te hebben, dat Khroesjtsjev vrij Ve-I zonder voorafgaand overleg met anderen kan doen en dat hij gevoelig is yoor de openbare mening buiten de Sov- fet-Unie. Voorts meende Nixo- dat Khroesj- rsjev de neiging had om, als hij in het openbaar debatteerde, een rol 1- spelen, rm gesprekken onder vier ogen was hij h~-l anders, „rustiger en directer". De vice-president was bijzonder inge nomen met de ontvangst die de Polen "em hadden bereid. Het s'agen van dit bezoek was volgens hem een gevolg van oep falen van het Russische propagan- oa-appara: democratische partijen. In 1924 ging Sturzo in ballingschap en zijn partij werd ontbonden. Tot 1940 heeft lijj in Engeland gewoond en daarna in de Verenigde Staten. Van zijn nederlaag heeft hjj een over winning weten te maken. Sturzo stu deerde en publiceerde en zelfs zijn vele tegenstanders geven toe. dat hij een der excellente Italianen geweest is, die in woord en geschrift bleven opkomen voor de vrijheid en de waarde van de menselijke persoon, voor de rechten en de leer van de Kerk. Aan zijn persoonlijke interventie bij president Roosevelt is het mede te danken, dat Italië er na de oorlog re latief gunstig afkwam. In 1946 keerde hjj terug naar zyn vaderland. Hij was een der weinige politici naast De Gas- peri geworden, die wist wat een demo cratie in wezen betekende, die wist wat een parlementair stelsel was. Pre sident Einaudi benoemde hem tot se- natoi voor het leven. En de Eerste Kamer der Italiaanse volksvertegenwoordiging heeft kunnen kennis maken met deze vieillarri terri ble, die vrij van elke party, op de bres siond voor de democratie tegen wie en wat ook in. Ais publicist is Don Sturzo uitermate vruchtbaar geweest. Hü heeft talryke boekon geschreven over de po litiek en tot zijn dood was hjj een der meest onverschrokken journalis ten van Italië. Sturzo werd een be grip, de personificatie van een politieke doctrine. Hü heeft het nooit gemakkelijk ge had. niet van de z.yde van zijn tegen standers en ook niet van die zijner me destanders. Misschien is het waar, dat de senator te oud geworden was om de huidige eisen van het leven geheel te verstaan; de geschiedenis zal daar over haar oordeel vellen. Maar met Luigi Sturzo is een der meest integere en ervaren politici van Europa heen gegaan. En in Italië was hij, meest getrouwe zoon der Kerk, de man die in het huidige levensgewoel onder scheidde, wat God en wat Caesar toe kwam. Advertentie Naar United Press International in Havana verneemt, heeft premier Fi del Castro van Cuba persoonlijk een reeks succesvolle operaties geleid tegen de groepen tegenstanders, die twee in vasie-pogingen hadden ondernomen en een opstand hadden voorbereid onder de soldaten van het z.g. „Vrijheids kamp" aan de rand van de Cubaanse hoofdstad, Itecds meer dan duizend sol daten zouden zijn gearresteerd. Castro is van vorige week woensdag tot gis teravond niet in het openbaar versche nen. Aanhangers van de verdreven .presi dent Batista in Mexico City hebben meegedeeld, dat zaterdag landingen zijn uitgevoerd op het eiland Pines, dat on geveer 80 km ten zuiden van Havana ligt, en in twee provincies van Cuba zelf, namelijk Pinar del Rio en Oriente. De invasiestrydkrachten zouden on der leiding staan van Emilio Nunez Portuaondo, voormalig gedelegeerde van Cuba hü de Verenigde Naties, en generaal Eleuterio Pedraza. Volgens deze zegslieden zouden de aanvallers reeds de stad Santiago, hoofdstad van Amerika De president van het Amerikaanse Hooggerechtshof, Earl ijarren, is gisteren voor ,,een toeris- ÏJsch bezoek" van vyf dagen aan de ^Vjet-Unie uit New York vertrokken. (U.P.I.) Zondagmiddag gedurende een half uur heeft een wolkbreuk in Deurne de stra ten blank gezet. Regen, wind en hagel waren van een ongekende hevigheid. Het water stroomde zelfs de huizen bin nen en stond zo hoog in dc straten dat de auto's tot hun assen in het water re den. De storm ontwortelde een boom van een halve meter dikte en de hagelstenen hadden de omvang van forse knikkers. Tengevolge van de regen gleden voorts leembergen, die bij de plaatse lijke steenfabriek waren opgeslagen de rijweg op. De brandweer heeft hier uren werk gehad om de weg weer voor het verkeer berijdbaar te maken. De bui was zeer plaatselijk. In Hele- naveen bijvoorbeeld, waar men wegens de nog voortdurende peelbrand naar regen zit te snakken, bleef het geheel droog. de sterk „castristisch" getinte provin cie Oriente, zijn binnengetrokken. Sinds vrpdag zijn de verbindingen tussen Havana en Nueva Gerona, dc hoofdstad van het eiland Pines, ver broken. De aanval op Pines zou die dag zyn geopend door eenheden, die afkom stig zpn uit do Dominicaanse republiek, Midden-Amerika en Cuba zelf. Het ei land wordt gebruikt als strafkolonie: er zitten o.m. 1500 „oorlogsmisdadigers", aanhangers van Batista, gevangen. Kennelijk wilde men hen, en in het bij zonder de piloten, bevrijden. Er zijn sterke aanwüzingen dat de contra-revo lutionairen met vliegtuigen, die hun door de Dominicaanse republiek ter be schikking zouden worden gesteld, Ha vana en Santiago wilden bombarderen. De Cubaanse luchtmacht is voortdurend in staat van alarm gehouden. Zaterdagmiddag werden bij Katwijk uitgebreide reddingsdemonstraties gehou den. Een van de meest spectaculaire reddingen was de hier afgebeelde, w,aarbij een Dinghy met drenkelingen door de sterke rotorwind van de helikopter naar het strand werd gedreven. In een studie over de frequentie van het kerkelijk gemengd huwelijk in ons land. gepubliceerd in de laatste kwar taaluitgave van de stichting gerefor meerd sociologisch instituut, conclu deert drs. C. Boekestyn, wetenschappe lijk ambtenaar voor de sociale psy chologie aan de Vrye Universiteit te Amsterdam, op basis van de gegevens g 1947, dat de rooms-ka- tholiekcn liet minst buiten eigen kring huwen, daarna dc leden van de gere formeerde gezindte, vervolgens de Nederlands hervormden en de onker- keiyken. Behalve b\j de laatsten trou wen telkens meer vrouwen uit een be paalde gezindte met een man van een andere kerkkelijko groepering dan an dersom. Dit houdt voigens drs. Boeke- stijn verband met het in de kerKen aan wezige vrouwenoverschot. Het aantal gemengde huwelijken is bij een tweede of volgende huweiyk voor alle gezindten relatief veel hoger dan rij de eerste huwelijken. Het meest trouw aan de eigen kerke- ïyke gezindte bij het aangaan van een Zaterdag viert de hoofdlegeraalmoe zenier mgr. H. J. J. M. van Straelen zijn veertigjarig priesterfeest. In de parochiekerk van de H. Martinus te Voorburg celebreert .de jubilaris om 10 uur een plechtige H. Mis. Des mid dags van 14-16 uur rccipiëert hy in het katholieke militaire tehuis aan de van Akenstraat in Den Haag. 1 juni 1945 werd mgr. Van Straelen kolonel-hoofdlegeraalmoezenier. We gens zijn verdiensten voor de geeste- lyke verzorging der militairen onder scheidde de koningin hem in 1946 met de benoeming tot officier in de orde van Oranje Nassau. Een jaar la ter werd hij geheim kamerheer van Z.H. de Paus. huwelijk zijn de vier noordelijke pro vincies van ons land met uitzonderin gen van de rooms-katholieken in Gronin gen en de Ned. herv. in Groningen en Friesland. In de provincies Noord- en Zuid-Holland en Utrecht zyn de cyfers van de gemengde huwelijken zeer hoog, een gevolg van de invloed der grote steden. Deze hoge cijfers vindt men voor de rooms-katholieken in Rotter dam en voor de Nederlands hervorm den en de gereformeerden in Amster dam. (Van onze correspondent) Als de Katwijkse Redding Brigade moet optreden is het niet voor hen die pootje baden maar doorgaans yoor hen wie de nood tot de lippen is gestegen. Aan dit gedeelte van het Noordzeestrand is overigens het aan tal reddingen teruggelopen, dank zy het preventieve werk, dat de sinds 1923 bestaande vereniging, na de oor log doet. Zü geelt een folder uit waar in ter waarschuwing van de badgas ten op de gevaren van de zee wordt gewezen. Intussen blyft zy scherp toezien, met een goed getrainde red dingsploeg op haar qui vive. Deze reddingsploeg had deel aan het vlag vertoon dat zaterdagmiddag levendi ge belangstelling trok. De iyoiitie had een ruim deel van het zuiderstrand afgezet. De heer D. C. O. Boekhoven, voor zitter der KRB sprak een openings woord, waarin hy o.m. de comman dant van het naburige marine-vlieg kamp Valkenburg en de commandant van H.M. Soemba, opleidingsschip voor duikers en kikvorsmannen, verwelkom de. Beide, vliegkamp- en opleidings schip. speelden in de demonstraties van de middag een belangrijke rol. De roeiers van de KRB en de marine luchtvaartdienst hielden een wedstryd. welke na een sportieve stryd in de branding door de Katwijkers werd ge wonnen werd. Voor drenkelingen ech ter was men gekomen en dezen vertoon den zich ook. Zy gingen de een na de ander te water, om na een stevige crawlpartij ergens bij de eerste of tweede bank in staat van nood te gaan verkeren. Met een redstok en een lange lyn kan men met de minste omslag een bader in nood op het strand helpen, maar het kan ook iets romantischer, n.l. met een vóórzwemmer en een groep wakkere lieden, die een soort ex peditie in 't golvengebergte organise ren. Het is een methode, die door de KRB in ere wordt gehouden, maar el ders in Nederland in ongebruik is ge raakt. Men kan echter als bader-in-nood nog mooier geholpen worden. Er zat be paald climax in de demonstraties. Want eerst kwam een helikopter met de En gelse piloot Laury Clair aan het stuur, die een drenkeling een kleine rubber boot in de hand speelde, daarna wipten de buren van het marine-vliegkamp over de duinen in de Sikorsky 55 „Sa- lome" vergezeld van een „Neptune". Deze laatste opende het aandeel van de marine met het uitwerpen van een rookbom in de buurt van een drenke ling die daarna door de bestuurder van „Salome" op het strand werd gebracht. Een van de gaafste stunts van deze voortreffelijke piloot was het blazen van een drenkeling-in-dinghy naar het strand door middel van -de luchtdruk der wentelwiek. Vijf kikvorsmannen als figuren uit een griezelfilm gingen te water om te worden opgevist. Vier werden er op gevist maar één moest op eigen kracht de kust bereiken. Nadat ..Salome" zich in een wagge lende rondvlucht had laten bekyken, sprak de commentator, de heer E. Wou- da, namens de vereniging een woord van dank. Hy vergat daarby niet de Koninklijke Nederlandse Reddingmaat- sehappy, grote broer der vereniging, die zich meer op het omvangrijke werk, het redden van schepelingen, toelegt en die met een reddingboot van de maat- schappy een „brandende vlet" uit zee had gehaald. Het gehele programma werd recht streeks uitgezonden voor de patiënten van het Rotterdams Zeehospitium in Katwyk, dank zij de activiteit van de sanatorium-technicus, Kees Vlieland, die voor de patiënten in zyn vrye tyd radio-programma's verzorgt. Josephine Baker is zaterdag met haar tien pleegkinderen op de landdag van een jeugdclub aanwezig geweest. „Er is maar één ras" zei Josephine, „het menselijk ras. En het moet mogelijk zijn dat de mensen elkaar als broeders zien." De foto toont de Frangaise met haar tiental en met Piet Worm, schrijver en tekenaar van kinderboeken. Advertentie Maar is het nu ook uu> lichte siggar? Dan zult u 'm eerst moeten roken! Voor maar f. 1.35 ontdekt u 5-maal wat ook deze Ritmeester u weer méér geeft aan licht geurig rookgenot RA HOOFDSTUK XII De „Marseille" lag als een steen in het waler, toen zij moeizaam het oostelijk landhoofd van de Elbe- monding rondde en in volle zee kwam. In Hamburg was een gemene lading aan boord gekomen: schroot. De „Marseille" was nergens vies van. Hedwig had nu vier reizen achter de rug. De ene keer met zuidvruchten, die in Baltimore waren inge laden; vervolgens met kolengruis, dat voor Bristol bestemd was; daarna met machineonderdelen en tenslotte met graan. In Hamburg had de kapitein lang op orders moeten wachten en toen de nieuwe reis be kend was, moesten ze weer geduldig wachten op de stuwplannen. Zodra die binnen waren, werd het schip één grote heksenketel. „Reo" gaf orders aan de bootwerkers en de winchgasten, zittend op een omgekeerde kist. De winches ratelden vinnig, zodat het hele scrip dreun de. Wolken roodbruin stof stegen op uit de ruimen. Hedwig was belast met het toezicht op de werkzaam heden in het shelterdek. Hij stond op een ijieren plat form, dicht onder het luikshoofd. Om de drie minu ten verschenen de roestige vingers van de laadbomen boven het vierkante gat. Stalen netten, vol met ijzer- afval, daalden in hef ruim neer. waar twee bootwer kers de haken lostrokken, zodat de roestwolken to renhoog opstoven. De wandlichten waren niet meer dan kaarsvlammetjes. Eindelijk waren de laatste tonnen schroot aan boord. Een directiebootje bracht de tijdmeters aan boord en na een half uur lag\le „Marseille" voor de kolentip om te bunkeren. Het schip lag gevaarlijk diep. De rivierloods maakte er een grapje over. „Jullie zullen de telegraafkabels nog uit de bodem sleuren," zei hij dat „Reo". De schoorsteen braakte zwarte rookwolken uit en de machines begonnen te stampen. Hedwigs vijfde reis aan boord van de Fransman nam een aanvang. liet was hard werken aan boord en de smerigste klusjes schenen dc Fransen soms voor Hedwig uil te zoeken. Hij sloeg zich er zo goed mogelijk doorheen. Tijd om te piekeren werd hem niet gegund en dat moest hij als een geluk beschouwen. Na het vertrek uit Hamburg was Hedwig naar de matrozenverblijven gegaan. Hij was doodmoe. Toen hij zijn neus snoot, leek het alsof die bloedde. Ijzer roest!, dacht hij vol afschuw. Er hing een zurige lucht in het matrozenverblijf. Als hij iang beneden bleef, zou hij na korte tijd moeten braken, wist Hed- wig. Hij hoorde boven zijn hoofd het sissen van de brandslangen. Ze waren begonnen met het dek te spuiten. Hedwig ging naar boven, waar hij .,Rco' tegen het lijf liep. „Spuiten, zeuntje!" zei-die lachend. Hedwig de straalpijp van een brandslang in de hand duwend. De frisse zeewind maakt Hedwig weer helder. Aan bakboord schoven de lichten van Cuxhaven voorbij. Aan stuurboord doemden de contouren van Helgo land op. Het was donkerder geworden. Traag en loom begon de „Marseille" te rollen. Na enkele uren waren de meeste bemanningsleden naar kooi. De wacht kuierde over het sloependek. Hij keek naar de kustvuren. Hedwig hing over de ver schansing, zo dicht mogelijk bij de boeg. Geboeid keek hij toe. hoe het schip zich in eindeloze regel maat in brede waterheuvels stortte, zodat het weg spoot onder zijn flanken. Uit de luchtkokers kwam hel zachte gezang van de Fransen als een duistere klacht. Zij zongen van hun mooie meisjes, hier tientallen mij len vandaan. De avond maakte hen weemoedig. Hedwig probeerde de karakters van de kustvuren te herkennen. Heel in de verte zag hij de vuurtoren van zijn geboorte-eiland knipperen. Onwillekeurig dacht hij aan Ruurd Bol, die vlak onder de rondzwie- pende stralenbundel zijn eentonig wachtje liep. Vijf endertig meter lager dan het licht, liepen dc mensen die hij zich zo gemakkelijk voor ogen kon halen. Waar zouden ze over praten? Over Maartje van dc hakker, die longontsteking had gekregen?, over de dochter van Geurt die een kind verwachtte? Over hem zelf misschien...? Dat was zo hun politieke con versatie. De grote dingen van de wereld gingen on opgemerkt aan het eiland voorbij. Hedwig- schrok van de kreet van de wachtsman op het sloependek. Het had geklonken als het keffen van een hond. Een zelfde soort gekef klonk ais antwoord. Beneden, in de buik van het schip, werkten de sto kers bij het schijnsel van de vuren. Er moest gang in het schip worden gehouden. Plotseling klonk er een schreeuw van de brug Er voer een hevige trilling door de „Marseille". Alle lichten gingen uit, om een seconde later weer onze ker te gaan branden. Door de luchtkokers steeg een benauwd gekrijs omhoog. Wéér doorliep een sidde ring het schip. Op het geluid van de eerste kreet was Hedwig naar de brug gerend, om te zien wat daar aan de hand was. Op de trap had hij de schuit onder zijn voeten voelen bewegen, alsof een reuzenhand haar door el kaar schudde. Wég van het schip!, was zijn eerste gedachte ge weest. Zonder precies te weten wat er aan de hand was, zei een voorgevoel hem, dat er groot gevaar dreigde Levensgevaar! Hij was naar de verschan sing gelopen, toen de tweede trilling hem bijna van de voeten wierp. Hij bedacht zich geen seconde meer. Er was maar één ding dat hem duidelyk voor de geest stond: hij moest uit de buurt zien te komen. Met een luide gil sprong hij overboord. water ontving hem met duizend kille handen. bewoog armen en benen om boven water te blij- ven- Hij hoorde een bloedstollend gekrijs over het wa ter klinken. De ..Marseille" deinde als een zwarte berg enkele tientallen meters bij hem vandaan op de golven. Ze maakte nog vaart. Toen was het alsof de wereld verging. Een vuur zuil steeg uit het dekhuis van het schip op. Een seconde later werd de lucht vaneengescheurd door een enorme eenplosie. Hedwig zag het voor zijn ogen gebeuren. Hij schreeuwde. De ketels!, ging het door hem heen, de ketels zijn gebarsten! (Wordt vervolgd De 153-ton metende Scheveningsc vleetlogger „Geertruida Jacoba" (Sch. 37) is vannacht op circa 100 kilometer ten NNW van Scheveningen in nood komen te verkeren en vermoedelijk ge zonken, nadat door een ontploffing in de machinekamer een deel van de mo tor dwars door de scheepswand naar buiten was geslagen en het zeewater het schip was binnengedrongen. Schipper Leendert Rog meldde van nacht om kwart voor twee dat zijn be manning in de sloepen ging. (Het schip had vermoedelyk een vijftien man aan boord). Zelf bleef hy tot het laatste toe, d.w.z. tot een paar minuten voor drieën, aan boord om de radio te bedienen, waardoor de sleepboten „Simson" (uit IJmuiden) en „Holland" (van Terschel ling) zijn juiste positie konden bepa len. Volgens de laatste berichten heb ben verscheidene schepen, o.a. de Zweed „Coolaroo" en de Noor „Bruin" de op gegeven positie om vijf uur bereikt. Van het vliegveld Valkenburg zijn vanoch tend, toen het licht werd, niet direct vliegtuigen vertrokken om naar de sloe pen te zoeken, aangezien het zeer mis tig was. Uit Engeland vertrok wel een vliegtuig om de schipbreukelingen te zoeken. De „Coolaroo" en de „Bruin" zijn, na dat zij niets op hun radarschermen had den kunnen waarnemen, elk in een af zonderlijke richting gaan zoeken. De „Coolarpo" die een zicht van drie mijl meldde, zoekt oostelijk van de aange geven positie, de „Bruin" die een zicht van zes mijl heeft, ten zuidoosten ervan. Rond negen uur vanmorgen heeft een Duits schip, de „Rabenfels" gemeld een sloep te hebben aangetroffen met de be manning van de Sch 37. Aan boord van de sloep zouden zich alle zestien op varenden van het vissersvaartuig be vinden. Ze zijn aan boord genomen. De Sch. 37 is vergaan, verklaarden de man nen. De „Rabenfels" zet koers naar Ant werpen. Aan Scheveningen Radio werd verzocht de geredde opvarenden te mo gen afzetten op de loodsboot van Vlis- singen. Aan het opsporingswerk werd door geen enkele reddingsboot deelgenomen, wat nogal wat bevreemding heeft ge wekt. In- het IJmuider havengebied was men vanmorgen over het algemeen van mening dat de melding van de logger vrij nonchalant is opgenomen. Tot laat in de avond hebben leden van de Bloemendaalsc Reddingsbriga de gisteren gezocht naar twee Duitse meisjes van zeven en negen jaar. die sedert gistermiddag werden vermist en van wie man aannam, dat zij waren verdronken. Groot was de opluchting, toen de meisjes gisteravond omstreeks acht uur uit de richting Zandvoort kwa men gewandeld. Verder hebben de directeur van de Kennemerduinen en de voorzitter van de Bloemendaalse Reddingsbrigade vannacht tot omstreeks één uur ter hoogte van Parnassia gezocht naar een vrouw, die volgens mededelingen van kinderen verdronken zou zijn. Met be hulp van sterke lampen heeft men de vloedlyn afgezocht evenwel zonder re sultaat. Ook werd op het strand geen kleding gevonden. Nergens was bericht ontvangen van vermissing van een meisje of vrouw. Tegen half twee werd het zoeken gestaakt. Zondagmorgen vroeg is de 38-jarige kweker J. J. Z. in de langs zijn land lopende sloot in De Kwakel verdronken Om ongeveer 4 uur begaf Z. zich naar zijn bloemenkassen, om deze voor een naderende bui te gaan sluiten. Toen zijn echtgenote na enige uren bemerkte dat haar man niet was teruggekeerd, stuurde zy haar inwonende vader op onderzoek uit, doch deze vond alleen zyn kleren. Hierna werd een speurtocht ondernomen door verschillende buren, later bygestaan door de rijkspolitie met speurhond. Deze ging terstond naar de praam en bleef halverweg stilstaan. Niet lang daarna werd het levenloze lichaam van de vermiste gevonden. Men neemt aan dat Z. zich heeft willen verfrissen en gewoontegetrouw even langs de praam is gaan hangen. Het koude water is hem vermoedelyk noodlottig geworden. Het was de zwem kunst niet machtig. Hij laat een vrouw en zes jonge kinderen achter. De ver slagenheid in het dorp en het medele ven met het zwaar getroffen gezin is groot. Op de zomerse dag die we zaterdag in Nederland beleefden is de winter aan gekondigd met de aanvoer van de eer ste boerekool op de veiling van Pijn- acker. Door het weer van de laatste maanden is de kool namelijk harder ge groeid dan normaal: ze groeide als kool Erg veel belangstelling voor het winterse product was er niet. De kwe ker kreeg van een afnemer 7 cent per kilo voor zijn boerekool. In het winter seizoen is de gemiddelde prijs een cent of twaalf.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 5