MASPES NA TWEE JAAR WEER OP DE SPRINTERSTROON Ongenaakbaar lijkende Derksen opnieuw door zenuwen verslagen ALLE AMATEURS FALEN Rousseau overrompeld in beslissende finale-rit Wierstra met oude gangmaker Oranje's amateurs en Koeh ook al in de eindstrijden Wereldkam pioen sch dramas en appen: opwin incidenten in VAN VLIETS PRESTATIES NIET HERHAALD BEWOGEN STAYERSRIT VAN HUILEBALK TOT YOGA r Duitse wielrenner Altig bestolen ml GAIGNARD nooit vergeten MAANDAG 10 AUGUSTUS 1959 (Van onze sportredacteur) jrie van Vlietsincls kort /J „leraar hardfietsen", heeft in eigen land geen opvolger gevonden. De inmiddels grijzende koning van de snelheiddie zo wel in 1938 als in 1948 op de he-, tonnen piste van het Olympisch Stadion te Amsterdam met veel allure het wereldkampioenschap van de prof-sprinters greep, heeft nu, gezeten op wat graszoden, moeten toezien hoe zijn voorma lige „eeuwige rivaal" Jan Derksen niet verder reikte dan een overi gens eervolle derde plaats. En toch, de „oude" Jan Derksen heeft de eerste wereldtitel-op eigen-grond binnen zijn bereik gehad. Voor hem duurde de strijd echter één nacht te lang, de nacht van zaterdag op zondag. Zelfs in de vertrouwde omgeving van het eigen huis in de Okeg- hemstraat, enkele honderden meters van het toneel waar dit Materiaal uit kleedkamer jaar de strijd om de regenboog truien geleverd wordt, heeft hij zijn grootste vijand, de nervosi teit, niet kunnen bedwingen. In één nacht veranderde de zelfver zekerde, ongenaakbaar lijkende Derksen, die de avond tevoren u>as toegejuicht alsof hij reeds het Wereldkampioenschap veroverd had, in een bleke, onzekere, door zenuwen verlamde beginneling. Voor hij er erg in had, was hij kansloos. Antonio Maspes, reeds wereldkampioen in 1955 en 1956, daarna naar het leek voor goed verdreven uit de groep der Groten, tooide zich nu met het smetteloos witte erekleed én de veelkleurige banden. Hij versloeg eerst Derksen en heroverde ver volgens op het jonge Franse na tuurtalent Michel Rousseau de wereldtitel. Voor Jan Derksen was er een troostprijs. Hij hield in de strijd om de derde en vierde plaats de Belg Debakker twee keer achter zich. Daarom mocht hij mee op liet „schavot" voor de ere-tribune om toe te zien hoe Adriano Rodoni, de Italiaanse president van de U.C.I.; de nieuwe titelhouder het verschuldigde eer betoon bracht. I F AGIN A V hem jn de beste positie. Hij Kon zich door zijn tegenstander, de Italiaan Sacchi, lgten lanceren. Sacchi in ongenade Sacchi; zij die zaterdagavond de tri bunes van het Olympisch Stadion be volkten, zullen zijn naam nimmer ver geten. Alle gramschap die op te brengen washebben de toeschouwers gelegd in het geloei, waarmee de ex-wereldkam pioen der amateurs werd ontvangen telkens als hij weer op, de baan ver scheen. Sacchi had zich namelijk in de minimiimmmmiimimmi maar daarna legde hij de Belg toch duidelijk zijn wil op. Overrompeling slaagt Toe kwam de sensationele ontknoping. Rousseau ontmoette Maspes in de eind strijd. En, al twijfelde niemand aan de kwaliteiten van de Italiaan, toch geloof de iedereen in een tweede prof-titel - het vierde kampioenschap in successie - voor Rousseau, 'ie indruk werd in de eerste finalerit nog versterkt, want mmimmiimmmmiiimmimmimmmimmiiiimimmim handhaafde alleen Gerritsen zich. De Graaf en Paul grepen echter in de her- kansingsritten hun kans om niet meteen uitgeschakeld te worden. In de achtste finales - in afwijking van het program ma niet 's avonds mar 's middags gere den en de herkansingen ervan ver dwenen de pupillen van Arie van Vliet echter definitief van.het strijdtoneel. Zij werden verpletterend verslagen en, wat erger was, die nederlagen dankten ze alle drie aan enorme tactische blunders. Daarbij spiegelden de drie amateurs zich aan Schotman en Iiijzelendoorn, die in de voorritten van de profs al even kans loos waren. (Van onze speciale verslaggever) De Westduitse favoriet voor de achter- volgingstitel bij de amateurs, Rudi Altig, die in het Olympisch stadion niet alleen door zijn formidabele ritten maar ook door zyn merkwaardige oefeningen sterk de aandacht trok, is zondagavond zeer ontstemd naar zijn hotel in Zandvoort vertrokken. Na afloop van zijn races bleek namelijk dat er uit de kleedkamer van de Westduitsers acht gloednieuwe banden, twee zadels en een wiel waren gestolen. Het materiaal was voor het grootste gedeelte van Altig. De politie werd on middellijk ingeschakeld. Uit een nader onderzoek bleek dat de deur van de kleedkamer niet was afgesloten. ,.Dat doen wü nooit" zeiden de Duitsers ver ontwaardigd. „Zoiets hebben wij nog nooit meegemaakt". Op de grond lagen een paar wielen waarvan de banden waren afgerukt. imimmmmmHiimimmiimmMmimmmimmiimmmiimimmimmmmmiiimmiiimmmmmmimmimmiiimmi Rousseau kon ondanks een zwakke in zet van de dprint gemakkelijk winnen. kwart-finales weten te werken dank zij een dubieus protest, waarvan de Deen Jensen het slachtoffer werd. Hij mocht een verloren rit overrijden. Jensen wei gerde toen andermaal aan de start te verschijnen. Sacchi had vervolgens wei nig moeite om zijn tweede tegenstander, de Jppanner Yoshida - de levendigste figuur van heel het sprinterstoernooi, de man die er o.a. verantwoordelijk voor was dat Gaignard al heel vroeg huis waarts kon gaan - te verslaan. Sacchi trof het daarna wel heel .slecht, dat hij Zo was het sluitstuk van het sprin-- terstoernooi, dat zaterdagmorgen in alle vroegte is ingezet, dat die dag na vele sensationele momenten omstreeks het middernachtelijk uur is afgesloten en dat zondagmiddag zijn clinjax gekregen heeft. Die climax zou zijn, zo luidde zaterdagavond de voorspelling, een eind strijd tussen Rousseau en Derksen, tus sen de jongste en de oudste generatie van de „elite van de baan". Rousseau Was heel de dap al oppermachtig ge weest. Met al zijn cegenstanders had hij gespeeld. Met een allure, die de super experts diep imponeerde, had hij zijn ritten gewonnen. Jan Derksen was met evenveel gemak doorgedrongen tot de halve finales. Hij behaalde zijn laatste overwinning op de eerste dag zelfs met zoveel meesterschap, dat hij er de schoonheidsprijs van het toernooi mee verdiende. Twee verrassende manoeu vres, hoog in de eerste bocht, brachten 'iiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiinriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii in de kwart-finales Jan Derksen als tegenstander kreeg. Geen toeschouwer duldde nog enig verder succes van de Italiaan met als gevolg, dat Derksen nimmer zo vurig naar de overwinning geschreeuwd is als in de twee ritten, waarmee het programma van zaterdag avond besloten werd. Een lachende Derksen g.ng huis waarts. Hij was twaalf uur later, in de halve finales, onherkenbaar. Maspes profiteerde in ~.e eerste rit gretig van de kansen, toen Derksen bij het ingaan van de tweede ronde plotseling de kop overnam. Derksen kreeg ook in de tweede rit, toen hif van kop möe&t gaan, geen schijn van kans. Hij had zich volgens alle regelen van de sprinterskunst laten inmaken; precies zoals hij het de avond tevoren met Sacchi gedaan had.. Eerst in de strijd om de derde en vierde plaats, met de Belg Debakker als tegenstander, was Jan Derksen weer de oude' In de eer ste- riti werd hij weliswaar verslagen. Maspes' revanche kwam echter prompt. Met zoveel kracht zette hij zijn aanval in, dat Rousseau zich twintig meter voor de eindstreep reeds gewonnen gaf. Er moest dus een derde, beslissende rit ko men. Maspes greep daarin het wapên der overrompeling. Ver voor de lijn die de laatste 200 meter aangeeft, schoot hij naar voren. Rousseau reageerde te laat, verspeelde twee lengten, kwam zelfs nog iets verder achter en was toen defi nitief verslagen. Na twee jaar was Masples weer wereldkampioen. Opnieuw Gasparella Nog een keer is gisteren de Italiaan se vlag naar de top van de mast gehe sen. Gasparella bevestigde namelijk bij de amateurs zijn wereldkampioenschap, dat hij het vorig jaar voor het eerst ge wonnen had. De eindstrijd bij de ama teurs werd opnieuw een volledige Ita liaanse aangelegenheid. Gaiardoni kor zijn landgenoot echter in geen enke opzicht bedreigden. De Fransman Gru- chet legde beslag op de derde plaats. Hij had er echter drie ritten voor nodig om de openbarig bij de amateur-sprintert de Belgische kampioen Sterckx - sind: twee maanden, toen nij hij verrassin; de nationale 'itel verovferde, baanrennei - achter zich te houden. Falende amateurs Het. Nederlandse drietal bij de ama teurs bracht het niet ver. In de series fff» De drie snelsten op het plaLform. Antonio Maspes is de enige die lacht. Rousseau, de grote verliezer is met zijn gedachten ergens op Montmartre en Jan Derksen denkt aan de nerveuze uren die hem zo geducht parten speelden. De kleine Roberto Maspes denkt er het zijne van. Voor hem is het allemaal maar een vreemd gedoe en het liefst zou hij weer terugwillen naar de veilige armen van zijn moeder die beneden voor het ere-schavotje is blijven staan. t (Van onze sportredacteur) Martin Wierstra, de advocaten- zoon uit Amsterdam, één van Neder lands favorieten in de strijd om het wereldkampioenschap der stayers, klom zondag bij het ingaan van de avond in de microfoon van het Olym pisch Stadion. Ontroerd sprak hij woorden van hulde aan het adres van zijn gangmaker tijdens het grootste deel van de tweede stayersserie. Wiersma. „Hij heeft mij in de finale gebracht en dat hoewel wij enige tijd geleden met ruzie onze combinatie verbroken hebben." Even later reed het duo Wierstra-Wiersma een ere- ronde. Uit vijftienduizend kelen klonk een oorverdovend gejuich Opwindend is de laatste van de vier ritten achter grote motoren twee van de profs, twee van de amateurs, waarin plaatsen voor de eindstrijden te ver dienen waren geweest. De eerste drie van de tien profs, die een uur lang zou den strijden, werden direct in de finale voor donderdagavond geplaatst. Wier stra, die sinds kort achter de in leer verpakte rug van Van Iagelgherp naar topsnelheden jaagt, had zich dank zij een uitstekend begin van de achtste plaats, die hem bij de loting was toege wezen. naar de tweede opgewerkt. Daar zat hij veilig en daar wilde hij voor lopig ook blijven. Plotseling echter wei gerde de motor van Van Ingelghem. Wiersma, reserve-gangmaker voor deze rit, schoot zo snel als hij kon de baan op. Snel had hij zijn vroegere teamge noot aan de rol. Toch zag het er beden kelijk uit. Want Wierstra was intussen, op eigen kracht rijdend, afgezakt naar de negende plaats en had twee ronden achterstand opgelopen. Iedereen keek gespannen .toe, Ieder een herinnerde zich plotseling de nare opmerkingen die de twee onlangs over elkaar gemaakt hadden. Op de baan echter werd het antwoord ge geven. Het was zo sportief als het puurste goud. Wiersma kende de man, die achter hem zat. Hij wist precies diens sterke kanten. Hij wist ook, hoe die het liefst ten aanval toog. De gang maker, door de jaren heen gerijpt tot een der listigsten onder zijn pollega's, greep de eerste de beste kans om het offensief in te zetten. Toen begon de triomfmars. Wierstra haalde één ron de achterstand terug. Wierstra werkte ook de tweede ronde weg. Meteen snelde h.j door tot hij de derde plaats bereikt had. Daarna bleef hij in het kielzog van zijn twee voorgangers, de ex-wereldkampioenen Timoner en Depaepe. Niemand kon hem de plaats in de eindstrijd meer ontnemen. Vijf van de zes geplaatst Die derde plaats van Wierstra in de tweede stayers-serie van de profs be tekende het glorieuze slot van de Ne derlandse afvaardiging in de eerste fase van de strijd achter de motoren. Vijf van de zes Nederlanders die in deze specialiteit dingen naar de regenboog truien hebben zich regelrecht in de fi nales geplaatst. Bij de profs zijn dat Wierstra en Koeh. De laatste werd za terdagavond winnaar van zijn serie. Bij de amateurs hebben Buis, Van Houwe- iingen en Van der Meulen hun namen door de heren jury-leden laten opteke nen. Buis nestelde zich in de eerste serie op de veilige tweede plaats en deed het verder kalmpjes aan. Van Houwelingen en Van der Meulen maak ten zondagmiddag al hun tegenstanders beschaamd. Van Houwelingen werd winnaar, Van der Meulen kwam met één ronde achterstand op de tweede plaats en eerst met een achterstand van niet minder dan zeven ronden kwam als derde de Rus Smirnov. Slechts Wagt- mans haalde de finale niet. Hij kon zijn kansen in de eerste prof-serie niet ver dedigen wegens motorpech en beperkte zich toen tot het uitrijden van de rit in een trainingstempo. In een der herkan singen van dinsdagavond kan hij alsnog proberen zich bij zijn vijf landgenoten te scharen. Van de stayers, zowel .de profs als de amateurs, heeft Wierstra het het moei lijkst gehad, Koeh, de nationale kam pioen, reed in de nacht van zaterdag op zondag met bijzonder veel gemak. Di rect na de start sprintte hij van de tweede plaats die hij geloot had, naar de eerste en liet zich toen in de rug dekken door de Zwitser Bucher, die dit jaar de titel moet verdedigen. Pizalli nestelde zich op de derde plaats en in tussen belastte de Spanjaatd Gomila zich in de hoop om nog een aanval op de derde plaats' te kunnen doen met het uitschakelen van al de overigen. Sterke amateurs Ook bij de amateurs was de strijd in de series spoedig beslist. Zaterdag kwam de Fransman Deconinck tot zo'n hoge snelheid, dat alleen Buis zich kon hand haven. Ai de overigen liepen de nodige ronden achterstand op. Voor de Italiaan Höln en de Oostduitser Meister was dat geen bezwaar, want zij bereikten met hun derde en vierde plaats toch de eindstrijd. Van Houwelingen cn Van der Meulen raasden zondagmiddag als waré snelheidsduivels over het beton. De Russ Smirnov en de Belg Vanden- bergh kwamen er nog het genadigst van af met zeven ronden achterstand. Het hinderde hen bovendien niets, om dat de derde en vierde plaats ook nu voldoende waren om gekwalificeerd te worden. Met drie Nederlanders, één Oostduitser, één Italiaan, één Rus, één Belg en %én Fransman in de finale en met nog slechts twee vacante plaatsen, staat Oranje's afvaardiging er bijzonder gunstig voor. De tweedaagse atletiekwedstrijd tussen Oostenrijk en Spanje is door de gastheren gewonnen met 114—106 punten. d g' (Van onze speciale verslaggever) T~\ e kleine Italiaan met het keurige J grijze costuum en het spits loe- lopende puntbaardje, huilde. Heel rustig en onopvallend, zoals het een heer betaamt. Met geroutineerde be wegingen ving hij de glinsterende wa terlanders op, die met de regelntaat van een klok uit zijn ooghoeken drupten. Het was blijkbaar zijn taak om op deze ietwat vochtige, maar zeer sprekende wijze de gevoelens te vertolken van de omvangrijke Italiaanse wieleréquipe in het Olympisch stadion. Want vanaf za terdagmorgen tot zondagavond zijn er heel wat warme tranen in zijn spier witte zakdoek verdwenen. Overigens beperkte de brave man zijn reacties uit sluitend tot zijn landgenoten, want had hij zich naast het drama van Enzo Sacchi en de wereldtitels van Antonio Maspes en Vlanetino Gasparella, ook incidenten en opwindende gebeurtenis sen rond andere deelnemers aangetrok ken, dan zou zelfs een kist vol uien niet voldoende zijn geweest om liem aan het huilen te houden. Wereldkampioenschappen wielrennen zonder opwinding, drama's en inciden- Antanio Maspes op de home-trainer om zijn gevoelige spieren los te trappelt Vadef Maspes, de schatrijke wasbaas uit Milaan, kijkt vol belangstelling toe. Ni de strijd zich zo scherp heeft toegespitst en Antonio tot de grootste kanshebber, behoort heeft vader Maspes de zorg voor zijh zoon op zich genomen. ten zijn ondenkbaar. Zij komen leder jaar weer in groten getale voor en be palen de sfeer, die gedurende de dagen waarop om de regenboogtruien gereden wordt, een bijzonder karakter draagt. Men snuift haar in de catacomben onder het stadion, waar uit de verschillende cabines en badlokalen prikkelende geu ren van zalfjes en massage-olie opstij gen. Men voelt haar in het renners- kwartier, waar de kandidaten voor de titels worden verzorgd en vertroeteld door een complete staf van soigneurs en helpers, door het geroezemoes op de persplaalsen, aan de lange tafel van de radioreporters waar het begrip Baby lonische spraakverwarring zeer tot de verbeelding spreekt, en op het plat formpje waar de heren jury-leden druk gesticuleren, confereren en hun uiterste best doen om zich zo gewichtig mogelijk te doen lijken. Zij zijn de „koningen" van de wielersport, de grote mannen die het allemaal fijn voor het zeggen hebben. Verreweg de meesten van hen bezitten de Franse of Italiaanse natio naliteit. Dat leidt nog al eens tot moeilijkheden en wrijvingen onderling als de meerderheid een niet voor alle partijen gunstig besluit goedkeurt. Dan maken deze mannen in hun goed zit tende cOstuums zich erg kwaad eri geven duidelijk blijk van diepe min achting voor al degenen die over zo weitiig kennis van wielerzaken beschik ten om dergelijke domme beslissingen te nemen. Maar als de bloemen zijn uitgereikt, de fel begeerde regenboog truien over de schouders pan de' win naars zijn getrokken, zijn allen weer goede vrienden. Dan stappen de voor- en tegenstanders gezamenlijk naar de bar en is het weer allen voor een, en een voor allen. Dan heffen zij menig ./las op het welzijn van hiln aller ge tond heid en bespreken zij tijdens vor stelijke maaltijden het verloop van de dag, dat zij zo deskundig geregeld heb ben. Een van de meest opmerkelijke figu ren in dit gezelschap is Marius Dupin, een dikbuikige Fransman, die de don kere wallen en kringen rond zijn lis- 'ige oogjes camoufleert met een som bere bril. De goede Marius is in de •vielerwereld een voornaam man. Hij heeft al meermalen blijk gegeven op wielergebied erg verstandig te zijn en staat bekend als een meedogenloze scherprechter waar het de regiemen en betreft. Jacques Goddet benoemde hem in zijn „Tour-spektakel" tot de man die zonder onderscheid des per- •ioons moest zorgen dat de laatkomers van de deelnemerslijst werden afge voerd. En juist dit harde werk was •en kolfje naar de hand van Marius Oupin, die met een opgewekt gezicht namen doorstreepte en slechts van enige wroeging blijk gaf als hij door zijn- functie de taak had om een van zijn eigen mensen uit de Tour te wip pen. Want men kon van Marius zeg gen wat men wilde, hij was gen Frans man in hart en nieren, een fanatiek patriot die steeds Op intense wijze met de prestaties van zijn fietsende land genoten meeleefde. Yoshida's krachttoer ".a?j0,rl was de \ouverture van de 59ste mereldwielrenkampioenschappen voor Marius Dupin verre van prettig. En trouwens niet voor hem alleen. Ieder een met Frans bloed in de aderen keek vol ontzetting toe hoe Roger Gaignard op s heren Bessems 500 meter lange wielerpiste een pak voor de wielerbroek kreeg, dat klonk als een klok. En dat terwijl zij die de klappen uitdeelden, op ae internationale markt, in tegenstel ling tot Gaignard, niet hoog genoteerd stonden, Roger, de voormalige clown Johnny Rolls op zesjarige leeftijd ae jongste ko k van Frankrijk liet zich ai jn g ecrste (je beste rit volkomen verrassen door de Japanner t Takeno. Alorsdachten Marius en de zijnen. Het ,is dom, maar net zal wel weer een van zijn grapjes zijn. Roger is nu eenmaal comedlant. In de herkan sing zal het wel beter gaan. Maar in de herkansing deed Yoshida die wij hierboven op zijn Japans aan u voor stelleniets waarop de arme Roger echt niet had gerekend. Roger finishte op. een „straatlengte" en werd door de voormalige wereldkampioen „Toto" c,erardin, die als coach van de Franse ploeg optreedt, bleek en ontdaan van zijn fiets getild.' Hoe anders had Rogei :ich dit kampioenschap gedacht. Hij, de muzikale clown, die met zijn wit ge schminkt gezicht en pak van glinste rende plaatjes op het zand en zaagsel van heel wat pistes grote triomfen vier de. Hij. die zowel in het Parvjse Madrano of Cirque d'Hiver als in Londen, Rome en Wenen de mensen tot enthousiasme bracht met zijn huilende viool, gillen de fluit en kostelijke parodie op de ro deo, was gewend aan 'wilde toejuichin gen c.n daverend handengeklap. De kleine kwieke Gaignard, zijn guitige' ogen dicht naast de forse neus, verwerkte zijn enor me teleurstelling met een serie koprol len over de sappige grasmat van het stadioni Nog kon hij het niet geloven. Over dé wereldtitel had hij zich weinig illusies gemaakt, maar om nu al in de eerste de beste ronde te worden weg gevaagdEen handige jongen ver telde dat er niet gebeld was voor de laatste ronde. Roger waagde hel gokje onmiddellijk en wist na heel veel moeite „Toto" Gérardin over te halen een offi cieel protest in te dienen. Zonder hoop stapte „Toto" naar de jury waar 'hij ondanks zijn diverse landgenoten geen succes had. Het protest werd verwor pen. Gedenkwaardige biefstuk Deze sensatie had de Japanners enorm populair gemaakt. De namen van Takeno en Yoshida werden in het rennerskwar tier en op de tribunes met een zekere eerbied uilgesproken. Na de spectacu laire zege van Yoshida waren de zonen uit het land van de reizende zon met grote spoed naar hotel Fleissig getrok ken,^ om daar in alle rust de dagelijkse portie biefstuk te verorberen. Zij na men daar de tijd voor en jo kon het gebeuren dat er voor de tweede ronde sprint professionals geen Japanse ren ners aan de start verschenen. Een on gelukkig misverstand, dat uitsluitend te wijten was aan een communiquué dat vrijwel niemand heeft gezien. „Rousseau en Derksen rijden alleen", besliste de ju ry en daarjnee oiitketende zij de eerste opschudding, want het publiek reageerde direct. Er steeg een geweldig gebrul op van de tribunes dat net zo lang aan hield totdat de jury op haar beslissing terugkwam en besloot de ritten des avonds te laten rijden. De wijzen waarop de tenners zich op hun ritten voorbereidden verschilden sterk. De West-Duitser Rudi Altig bij voorbeeld begaf zich meermalen naar een rood kleed in een hoek van het veld en ging daar zonder nadere toeleg op zijn hoofd staan en. naar zijn trainer verzekerde, slapen. Dit allemaal volgens de veelbesproken yoga-leer die in de breedgeschouderde Altig al jaren lang een vaste klant heeft. De man die voor en na zijn races zulke vreemdsoortige houdingen aannam, bleek er overigens als achtervolger heel wat van te kun nen. Dit in tegenstelling tot de Neder landse sprinters die steeds hypernerveus aan de start verschenen en er niets van 'erecht brachten. Vooral Mees Gerritsen had het te kwaad met zijn zenuwen „Laat mij hier maar rustig zitten", sta melde hij toen wij hem betrapten onder het platformpje waarop de belangrijke ntryieden samendrongen. De kleine Am sterdammer, een van de allerjongste teelnemers. zat diep ineengedoken tus sen de koffers en kisten van de foto grafen, zijn petje ver over de ogen ge- i fokken. Slechts de geluiden hielden hem op de hoogte van hetgeen er zich op en rond de cementen ovaal afspeelde. Een uitstekende schuilplaats waar la ter op de avond Enzo Sacchi graag in had gewild. De donkere Italiaan haalde zich het misnoegen van de toeschouwers op de hals door in een van zijn ritten te protesteren wegens een lekke band. De kussentjês vlogen Enzo om de oren en toen hij tegen het middernachtelijk uur tot overmaat van ramp ook nog de schok van een beschamendenederlaag tegen Jan Derksen kreeg te verwerken, was het alleézins begrijpelijk dat Enzo met heel veel nare woorden verdween in de dichte dampen van een stortbad in de catacomben. Waaier voor Hijzelendoorn Zondag was de dag waarop de prijzen vielen. De cracks waren tot het uiterste geconcentreerd, draaiden hun spieren los op home-trainers of lieten hun gevoelige spieren lostikken en- wrijven door ijve rige handen. De spanning in het renners kwartier was bijzonder groot. Jan Derk sen zat in de traditionele rennersstand met zijn rug tegen die van een vriend. De nonchalante „gamin" Rousseau hing lui in een opvouwbare stoel met een blauw-wit-rood gestreepte handdoek over de knieën. Antonio Maspes lag gestrekt op de grasmat. Zijn privé-soigneur Ar- turo draafde heen en weer met allerlei wonderlijke potjes en flesjes, waarvan Antonio de inhoud combineerde met en kele forse teugen uit grote thermosfles sen. waarop met forse letters stond: thee en koffie. Slechts weinigen zagen dat de eerste prijs werd uitgereikt aan een man, die ae laatste jaren niet met successen verwend is: Jan Hijzelendoorn. Met een verlegen gebaar overhandigde Takeno hem een doosje. Jan peuterde de touw tjes los en even later ontvauvide hij een schitterende waaier, „Allemachtig." riep Jan enthousiast, „wat een mooi dingetje. Ja, dat heb ik nou gékregen omdat ik met Takeno gevallen be- Dat vond die jongen prachtig. Ik kon gewoon niet van hem afkomen." Deze kleine cérémonie protocollaire verschilde uiteraard zeer veel met die op het schavotje, waar dr. P. van Dijk de „regenbogen" uitreikte aan de Italiaanse sprinters Gasparella en Maspes. Gasparella, opnieuw 's werelds beste amateur-sprinter, liep met de al lure rond. van een machtige krijger. De lange man stapte glimlachend over hel veld. en drukte iedereen die daar maar prijs op stelde met een teder gebaar te ■en zijn borst. Antonio Maspes onder ging zijn huldiging met zoontje Roberto op de arm en zijn beeldschone weder helft Liliane in de onmiddellijke nabij heid. Antonio zag er nie al te best uit. maar dat mocht de pret niet deren. Hii '•as er gekomen en nu wachtten hem like contracten op alle Europese wieier •■1stes Met de lachende Antonw vorm den Michel Rousseau en Jan Derksen een fel contrast. De bonkige Parijzenaar was bepaald niet in de stemming om te la- Riidi Altig, de ijzersterke Westduitse achtervolger maakte fenomenale tijden. Voor hem is de Yoga-leer het geheim van zijm succes. Na iedere race gaat Rudi op zijn hoofd staan, sluit de ogen, con- centre'ert zich enslaapt. Vervolgens klapt het lichaam heel langzaam terug, waarna de Westduitser enige 'tijd roer loos blijft liggen. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiKiiiiiiiiiiiiiuii: ■iiniiiii chen en liet dat duidelijk blijken ook. Jan Derksen was nog altijd vol van za terdag, waarop hij in topvorm verkeerde en het gehele sprintprogramma had wil len afmaken. „Dan ivas ik ej gekomen hoor. Nu zat de nacht er tussen en kon ik geen oog dicht doen. Dat zijn zenu wen en die hebben mij parten gespeeld zolang ik in de wielersport zit." Jan verdween evenals Rousseau haas tig naar zijn cabine, „Het zat weer niet goea! Gisteren had ik Maspes absoluut geklopl," mompelde hij nog. „Andere schoenen" Met het motor- en schoertendramn van Wierstra's gangmaker Van Ingel ghem, kwam het einde van deze wereld kampioenschappen. Tijdens het inrijden voor de start zag men de kleine man al heftig met zijn voeten trappelen. Even later stapt hij hoofdschuddend van zijn motór. „Andere schoenen," brulde hij „Deze zijn mij veel te klein. Nauwelijks was hij met passende schoenen vertrok ken of zijn motor sloeg af door kortslui ting. Weer stopte Van Ingelghem en wer den de moeilijkheden opgelost. Maar de gangmaker, die op wereldkampioen schappen nooit, gelukkig i\. werd nog een derde keer door liet noodlot getroffen. En toen wilde het toeval aat Wief-sirv terugkeerde achter de hem zo vertrouw- le ruk van gangmaker Wiersma. De wee mannen die etkagr niet meer luch ten of zien konden, nu weer samen on der de meest moeilijke omstandigheden. Het werd een grandioos succes.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 7