Arsenal krijgt Sparta niet op de knieën ZOON VAN MISHELL OP DE STREEP GEKLOPT m Fraai weer begunstigt de nationale zeilwedstrijden Van der Lans moedige achtervolger Anton Geurts overgelukkig met zege in klasse KT HISTORISCHE W.P. Eindelijk weer verzoend Lundin eerste in 500 cc-klasse Courses op Duindigt Hollandweek in Muiden besloten RCH verloor met 3-1 van ADO t Gooi met 1-7 teruggewezen Kostelijk bezit in weerwil van tekortkomingen SCHEIDSRECHTERS NOG ONEENS MET K.N.V.B. Schur wint Ronde van Oost-Duitsland Wereldrecordtijd van Amerikaanse Ramey OM NATIONALE KANOT1TELS uu MAANDAG 10 AUGUSTUS 1959 PSV op dredf Zilverberg behoudt 2e plaats HONKBAL- UITSLAGEN Sportflitsen Wereldtitel motorcross Broer Dirks negende Nederlandse i.C. kans loos tegen Britten Davis Cup Australië staat er goed voor tegen Italië Duitser Altig maakt schitterende tijden Op 110 yards vlinderslag Tips voor courses in Hilversum en Nootdorp COURSES ALKMAAR VERKEERSREGELS IN ENGELAND Z.F.C. WINT OEFEN WEDSTRIJD W iee° Oppermachtig Ajax (Van onze verslaggever) De talrijke toeschouwers op Span gen hebben zaterdagavond kunnen ge nieten van een interessant duel tussen Sparta en het roemruchte Arsenal. Sparta bereikte met hetzelfde elftal, waarmede het kampioenschap werd be haald, een gelijk spel. Alleen de gebles seerde Verhoeven was vervangen door Villerius. Voor de rust hadden de gas ten een ruime meerderheid. Met snel le en fraaie combinaties stevenden zij geregeld op het Rotterdamse doel af, waarbij vooral rechtsbuiten Clapton door zijn snelheid en handigheid een voortdurend gevaar bleek. De gasten lieten echter nogal eens een kans glippen en voor het overige toonde doelman van Dijk zich in uitste kende vorm. Talrijke schoten van Clap ton, Hert en Bloomfield stopte hjj op fraaie wijze. Sparta's aanval, goed ge steund door de middenlinie, waarin vooral De Koning uitblonk, deed enige verdienstelijke tegenstoten, meestal ge leid door de vleugelspelers Van Ede en Bosselaar. De gemakkelijk trappende en koppende achterhoede van de En gelsen kwam daardoor echter niet in ernstig gevaar. Na 26 minuten namen de gasten een alleszins verdiende voorsprong door een doelpunt van Clapton. Een hard sehot van De Vries kon de doelman nog juist van de lijn wegtrappen. Na de hervatting wogen de partijen beter tegen elkaar op. Sparta's aanval len werden talrijker en de doelman van de gasten liet zien, dat hij zijn taak uitstekend verstond. Het waren voor namelijk Bosselaar, Daniëls en Van Ede, die herhaaldelijk de aandacht trokken. Onverwachts viel na een snel le doorbraak het tweede doelpunt van de Engelsen, gescoord door rechtsmid- den Ward, die een voorzet van Bloom field inschoot. Er waren toen 20 minu ten gespeeld. Niet in het minst gedepri meerd kwam Sparta daarna zo in vorm dat Arsenal geheel in de defen sie werd gedrongen. Fraai combine rend met snelle aanvallen over de vleu gels, waarbij vooral Van Ede zich roer de, kwamen de rood-witten steeds voor doelman Standon. Van Ede zag zjjn goede werk tenslot te beloond met een uitstekend doelpunt, tien minuten voor het einde gescoord (12). Daarmee was Sparta nog niet tevreden. Het bleef het initiatief in han den houden en slaagde ep in twee minu ten voor het einde door Van der Gijp de verdiende gelijkmaker te scoren. Een spannend slot van een nuttige oefen»- wedstrijd, die de goede vorm van de rood-witten bewees. Een voortreffelijk spelend PSV, met Trevor Ford, Piet Kruiver en Piet van der Kuil, versloeg zaterdagavond in Eindhoven voor 14.000 toeschouwers een Grieks selectie-teani met 72. De ruststand was 31. Elinkwjjk verloor met 17 van Loko- motiva uit Zagreb. Bij de rust leidden De zondag te Utrecht gehouden ver gadering van de Centrale Organisatie van Voetbal-Scheidsrechters stond voor namelijk in het teken van het geschil tussen de hoofdscheidsrechters-commis- sie en de KNVB. De heer Th. Hogen- boom gaf een uiteenzetting over het ontstaan van het geschil. Het komt weer neer op de vraag of de COVS een strijd- dan wel een overleg-organi- satie moet zijn, een kwestie die weer bijzonder actueel is geworden door de aanwijzing door de KNVB van de heer J. Kroesemej/er (Den Haag) als lid van de commissie, na het aftreden van de heer J. B. G. Ducrocq. Daarmee hebben de andere heren van de com missie geen genoegen genomen en zijn en bloc afgetreden. Voor- en tegenstanders van het be sluit kwamen aan het woord en na aan dringen van de vergadering nam de heer D. Njjs, lid van het bestuur van de KNVB, het woord. „De KNVB", al dus de heer Nijs, „is in deze zaak gefen verklaring schuldig aan de COVS. De bond neemt kennis van het advies, maar is vrij dit al dan niet op te vol gen". Opnieuw volgden er langdurige discussies. Een aantal moties werd in gediend. Tenslotte nam men een motie aan, waarin de commissie wordt ver zocht pogingen te blijven aanwenden om tot oplossing van het geschil te ko men. In afwachting daarvan behoudt de heer Hogenboom zijn zetel in de commissie. Gusta-v Adolf Schur, de wereldkam pioen der amateurs op de weg, heeft volkomen volgens de verwachtingen de Ronde van Oost-Duitsland op zijn naam gebracht. Van de negen etappes won ij er niet minde? dan vier; van de eerste tot en met de laatste dag had hij de leiding in de algemene klasse ring. De Nederlander Zilverberg wist de tweede plaats in het algemene klas sement te behouden. Het eindklassement luidt: 1. Schur (O.-Did.) 35.40.16, 2. Zil-erberg 35.49.59, 3. Loerke (Did.) 35.50.45. 23. Balvert 36.05.51, 24. Jansen 36.05.59, 27. Van Straaten 36.06.57, 54. Sluys 36.51.31, 64. Steenvoorden 37.09.18. In het ploegen- eindklassement werd Nederland derde. Hoofdklasse: Schoten—EHS 0—5, Sparta— HHC 5—4. V V GAOVV O 5—3, WVHEDW— EDO lO-r-4, EDO degradeert. Eerste klasse: ABC—HCK 4—7, Kennemer- land—Blauw Wit 4—5. UW—Ajax 14—5 (UW prom.). De VolewijckersSC Haarlem 48. Overgangsklasse. A: OWO 2RCH 2 53, TIW—HCK 2 5—6 (TIW degr.), TYBB—RFC 1—16. BDe SpartaanSparta 2 514, SVV Tjikalong 619, The Catchers—Schoten 2 00. Tweede klasse. A: DOSQuick 53. Hol landHilversum 13—6, VVGA 3—TOG 218. B: SC Haarlem 2—DSS 15—13, Rivalen—RCH 2 15—5, Schoten 3—THB 4—7. C. Bloemen- daal—Schiedam 16—5, Laakkwartier kam pioen: Rood Wit—JOS 9—13, Shell—EDO 2 1—10. D: The Blue Lions—Sparta 3 5—3, De HazenkampADO 22, PSVHUAC 163 (KUAC degr.). Storks—Pacifico 25—9. Het Amerikaanse paard Trader Horn, dat de vorige week werd verslagen door Jamih en Tornese, heeft zich zaterdagavond gere vancheerd op de Roosevelt-baan te West- bury door de draverij om de grote prijs van de Verenigde Naties te winnen. Onze ladgenoot Vergoossen heeft zondag in Kassei'(Did.) een wegwedstrijd voor pro fessionals gewonnen, die gold als laatste voorbereiding van de Duitse renners voor het wereldkampioenschap op de weg in Zandvoort. de Zuid-Slaven reeds met 40. De doel punten werden gescoord door: Ivko- vitsch (het le, 4e en 6e), Zuban (het 2e), Sabotchan (het 3e en 7e) en Ju- kitsch (het 5e). Het enige Utrechtse te- genpunt werd kort voor tijd gemaakt door Frank Mjjnals. De eerste divisieclub Veendam speel de op eigen terrein een oefenwedstrijd tegen FC Luzern. De Zwitsers wonnen de ontmoeting mét 20. De Zwitserse vereniging FC St. Gal len boekte een kleine zege (32) op Heracles uit Almelo. De B.C. Augsburg, een club uit de Ober Liga* won met 2—1 van Ensche- dese Boys. In Duitsland streden enige Nederland se clubs met wisselend succes. MW versloeg met 32 de Duitse vereniging FV Reutlingen, terwijl de pas naar de eerste klasse gepromo veerde Duitse vereniging Hamborn '07 op eigen terrein met 11 gelijk speel de tegen DWS A. Rapid JC leed te Keulen een neder laag (31) tegen Viktoria, maar VVV won weer met 42 van een selectie team uit Koblenz. KFC zegevierde in de wedstrijd tegen Meidericher SPV met 3—1. NOAD verloor met 52 van Bayer Leverkusen. Bij de rust hadden de Til- burgers een 31 achterstand. NAC be reikte zondag een verdienstelijk gelijk spel tegen de sterke FK Pirmasens. De uitslag was 33. KFC verloor zondag na een doelpunt loze eerste helft met 21 van de SPVG Herten en Fortuna '54 won zondag met 30 van de SV Walfhof. De eindstand was reeds bij de rust bereikt. Fortuna "54 heeft zaterdag een vriend schappelijke wedstrijd gespeeld tegen de SV Fuerth. De Duitsers wonnen met 31, na met de rust reeds een voor sprong te hebben gehad van 20. Het naar de eerste divisie gedegradeerde NOAD bereikt» een gelijk spel (11) tegen De Rheydter Sportverein. Met de rust hadden de Duitsers de leiding. De Zweed Sten Lundin is zondag te Ettelbrueck wereldkampioen motorcross (500 cc-klasse) geworden. Hij zegevier de in de tiende wedstrijd die meetelt voor de competitie om de wereldtitel. De tweede plaats in de cross was voor de Brit Jeffrey Smith. De Nederlander Broer Dirks werd negende. Rob Selling zestiende. De wedstrijd in de 250 cc-klasse, die gold voor de „Coupe d'Europe", leverde eveneens een Zweedse overwinning op, namelijk voor Rolf ,Tibblin. Titelhouder Cizek (Tsj.-Sl.) moest met een zevende plaats genoegen nemen. De Nederlander Frits Selling werd achtste. Frans Bou- doin legde beslag op de tiende en Jan van den Hoek op de twaalfde plaats. Ook. op de tweede dag van de tennis wedstrijd tussen de internationale clubs van Nederland en Engeland op het tennis park Overschie te Rotterdam slaagden onze landgenoten er niet in ook maar één partij te winnen, zodat de einduitslag 120 voor de Engelse IC werd. De uitslagen wa ren- Enkelspel Nederlandse ICEngelse IC: Maris verl. van Oakley 46, 57; Van Dalsum verl. van Barrett 57, 46; Van Eijsden verl. van Hann 26, 64, 16; Deh- nert v-erl. van Walton 2—6, 6—0, 57. Dubbelspel: Goris en Dehnert verl. van Oakley en Barrett 1113, 06; Van Eijs den en Van de Weg verl. van Hann en Walton 3—6, 4—6. H Op van de zenuwen heeft de Amster damse sprinter Mees Gerritsen zijn toe vlucht gezocht ónder het platform van de grote mannende jury-leden. Daar wacht Mees op het loon van zijn angst dat tenslotte bijzonder karig zal blijken. (Van onze paardesportmedewerker) Aan de belangstelling op Duindigt was het zondag wel te merken, dat er con currentie van Alkmaar was. In de Clin- gendaaj-ren met een eerste prijs van f 3000 was men blijkbaar beducht voor Fra Diavolo, want van de twaalf inge schreven tweejarige volbloeds bleven er zeven op stal. Het bleek niet goed te zijn gezien, want tot veler verrassing moest de zoon van Mistrell zijn meerde re erkennen in Mister Beubow, die hem op de streep klopte. Maar bovendien werd Fra Diavolo wegens hinderen naar de derde plaats teruggesteld, waardoor Crusador het tweede geld ontving. In het openingsnummer zag Xina S er lange tijd als winnaar uit. X Mighty Lord wist de vosmerrie echter even voor het einde naar de tweede plaats te ver wijzen. Xuthus T werd evenals de vorige week uitgeschakeld. Wilfield was ver der verwacht. Aanvankelijk in gezelschap van Chaf fy nam Bold Cavalier in de Dicky-prijs een flinke voorsprong. Chaffy kon even wel het tempo -niet vlhouden, Bold Ca valier wel. Op vele lengten volgde Sans Aide met daarachter Scarabée. Slechte koers van Friar's Delight, die veel ver trouwen genoot en die zelfs nog ein digde achter Chaffy. In de Phenomenal-prijs toonde Uncle Mars ditmaal een goede vorm en wist Xylophoon achter zich te houden. Wal kure miste de start, terwijl Willy's Lie veling al spoedig werd uitgeschakeld. Wat is Way Jewell toch een geweldig Twee mannen, die elkaar voor zon dagmiddag niet luchten of zien konden, rijden nu volledig verzoend naast elkaar een ere-ronde op de ce menten ovaal van het Olympisch Sta dion. Martin Wier stra, de man met de gouden benen en good-old Wiersma, de slimme gang maker, die ervoor zorgde, dat de Am sterdamse advoca- tenzoon kwam waar hij wilde: de finale. Zij waren de helden van het num mer, waarmee de eerste fase van de strijd om de we reldkampioenschap- P pen wielrennen op p de baan afgesloten is, de tweede serie van de prof-stayers. Bij prachtig zeilweer werden zaterdag op het Snekermeer de eerste zeilwed strijden van de Nederlandse kampioen schappen in de Regenbogen, 16 m2 Streepklasse. Vrijheidsklasse en Valken gehouden. Er stond een licht briesje van 2 tot 5 meter per seconde, zodat de driehoeksbaan in een redelijk tem po kon worden afgezeild. In de Vrijheidsklasse zeilde Bouw van Wijk zeer sterk en hij won dan ook bei de races met een grote voorsprong, maar erd achter-.f toch uitgesloten omdat hij niet de gehele wedstrijd zelf gestuurd had. Bjj de ruime rakken had hij nameljjk de spinnaker gevoerd en zijn bemanning laten sturen. In de ochtendwedstrijd van de Valken werd een verbeten strijd gevoerd tus sen Egon Rolf von den Baumen en A. Wester, die» tenslotte in het voordeel van laatstgenoemde beslecht werd. Maar in de middagrace won Von den Baumen met een zeer grote voorsprong en hij staat nu in het klassement dus gelijk met Wester. In de komende dagen zal de eindstrijd in deze klasse zich dus voornamelijk tussen deze twee zeilers afspelen. De Regenboogzeiler ir. G. A. Bakker staat er na twee wedstrijden met een eerste en een derde plaats, goed voor. Zijn voornaamste concurrent is E. K. Hoekstra, die in de komende wedstrij den nog /el alles op alles zal zetten. In de 16 m2 Streepklasse zijn de krach ten verdeeld. Het ziet er naar uit dat het hier zal gaan tussen J. N. Bode graven, H. Wester, A. W. Endstra en L. Minks. Ook cp de tweede drfg was het uit stekend zeilweer. Er woei nu een be hoorlijke noordoostenbries, die later echter naar het noordwesten kromp. Dit was er. dc oorzaak van. dat de drie hoeksbaan volkomen bezeild werd. In de Vfijheidsklssse zag Bouw van Wijk na zijn uitsluiting van zaterdag geen kans om zich als eerste af te laten blazen. Het is nu wel zeker dat C. de Haas kampioen zal worden. Hij zag 's morgens kans op flinke afstand van Van Wijk dio tweede werd te blij ven. De grote verrassing kwam 's mid dag, toen tie zeiler uit Sneek E. van der Zijpp ver voor J. R. de Vries en C. de Haas als eerste de finish pas seerde. Bij de Valken gaat de grote strijd tussen Egon Rolt von den Bau men en A. Wester. Eerstgenoemde werd in de middagwedstrijd door een protest uitgeschakeld. De beslissing valt maandag. In de Regenboogklasse wordt het kampioenschap voornamelijk be twist tussen E. K. Hoekstra, Ir. G. A. Bakker en Ir. J. de Jong. Deze laatste staat er op het ogenblik hei beste voor. Joop Bodegraven. L. Minks en H. Wes ter zjjn de grote matadoren in de 16 m2 Streepklasse. Minks won zondag de ochtendstrijd met ruim verschil voor S. Olde Agterhuis en J. van Rietscho ten. 's Middags zegevierde Joop Bode graven, die wel de meeste kans maakt kampioen te .worden. Hollandweek Met twee mooie zeildagen werd dit weekeinde de Holland Week 2 beslo ten. De interessante ontmoeting tus sen W. P. van Duyl en de nieuwe man in de Drakenklasse, de Friese zèiler Fokke Jansma, gaf veel stof tot praten In Muiden. Zaterdag werd Van Duyl van zijn eerste plaats uit gesloten door een protest van Jansma, die daardoor met zijn tweede plaats achter Cor Groot de hoofdprijs prak tisch in zijn zak had. Zondag werd Jansma, die werkelijk uitstekend ge varen heeft in deze Holland Week 2, vierde achter A. Visser, Jan Bier en Van Duyl. Dit kwam doordat zowel Van Duyl als Jansen in het kruisrak ver zuidelijk gegaan waren en toen de wind naar het noordwesten om sloeg zij zeer onvoordelig ten opzichte van het te bezeilen merkteken lagen. Hierdoor kon Visser zijn eerste plaats Veroveren. In de Flying-Dutchmanklasse was de wereldkampioen Mario Capio ditmaal niet in de kopgroep aanwezig. Laakwa- ter won de lichtweerwedstrjjd zeer ver diend voor Porta en Kamerling. De zesde plaats van Capio was ruimschoots voldoende om hem ook in de Holland week 2 te doen zegevieren. Bij de finn- jollen won Huurman met een straat lengte voosprong. Slechts eenmaal werd deze lichtweerspecialist in de Hol land Week 2 verslagen door Wayboer. G. Timmer won eveneens met grote voorsprong in de Pampusklasse voor H. A. Kuylman en E. A. Labouchere. Er was geen hoofdprijs in. Australië heeft in de eerste interzone- finale van het toernooi om de Davis Cup tegen Italië een beslissende voor sprong genomen (3-0). Zondag zorgden Neale Fraser en Roy Anderson voor het beslissende derde punt door in het uit gestelde dubbelspel de combinatie Or lando Sirola-Nicola Pietrangeli met 3-6 11-9 6-3 9-7 te verslaan. In de tweede interzone finale, die van 14 tot en met 16 augustus te Chéstnut Hill wordt gespeeld, zal Australië nu uitkomen tegen India, de winnaar van de Aziatische zone/ De winnaar van dit duel komt eind augustus te Forest Hills uit tegen Amerika, houder van de beker. (Van onze sportredacteur) Pietje van der Lans, de 18-jarige debu tant, heeft het niet gehaald. Fel heeft hij gestreden voor een plaats in de halve finales van de achtervolging voor amateurs. Op verbluffende wijze schaar de hij zich allereerst bij de acht sterk- sten. In de kwart-finales echter is hij uitgeschakeld door een vermoedelijke fi nalist, de Italiaan Valotto. Toen zaterdag de balans van de series opgemaakt werd, toen niet minder dan 32 deelnemers getracht hadden de laat ste acht te bereiken, toen bovendien al lerlei gerenommeerde lieden met de wereldkampioen van het vorig jaar, de Engelsman Sheil aan het hoofd, uitge schakeld bleek, omdat hjj eerst op de dertiende plaats kwam, toen liep Van der Lans nog steeds parmantig rond. In het eerste jaar, waarin hij zich op de achtervolging geworpen had, had hjj zich als zesde aangediend. Hoop dat Van der Lans het nog ver der zou brengen en bij de laatste vier zou komen, had men toen overigens niet. Vooral niet, omdat de vlasblonde Sassenheimer het nu zou moeten op nemen tegen de Italiaan Valotto, die iedereen verbaasd had met een tijd van minder dan vijf minuten. Van dei- Lans haalde het dan ook niet. Hij sneuvelde echter eerst na zeef felle strjjd. Valotto mag echter favoriet zijn voor een plaats in de finale, de toekomstige wereldkampioen ziet men jn d0 West- duitser Altig. Hij heeft op de Amster damse stadionbaan tijden gemaakt, die niet voor mogelijk gehouden zijn.. Altig zal in de halve finale de Zwitser Trepp als tegenstander krijgen. Valotto ktimt in actie tegen de Fransman Delattre, die zich in kwart-finales in tijd ge meten, nauwelijks de mindere'toonde. De Amerikaanse zwemster *Nancy Ramey heeft zaterdag te Lansing het wereldrecord op de 110 yards vlinder slag met 3,4 seconde verbeterd en ge bracht op 1 min. 9.8 sec. Het oude re cord étond sedert 18 juli-j.l. op naam van de Amerikaanse Berkv Collins. paard! Ondanks een langdurige fout kwam de hengst fraai terug, doch jam mer iets stoom te kort om de leidende Vlieger D in de Lady Hesperus te ont tronen. Goede, derde plaats van Ura nus, die Vainqueur en falter Hollandia klopte. Ook de ren om de Haagse Ooievaar bracht een verrassing. Paljas ontwikkel de een geweldige eindsprint en werd winnaar met vier lengten voor Cornet en Irish Doll. Mangala en Marialva II bleken uit vorm td zijn.' Achter de auto werd gestart in de Minetonka-prijs. Te gen cfe verwachting in heeft Vivant Hol landia hierin alles moeten geven om voorbij Tizian en Partout te komen. De derde ren was voor First Trial nai' een duel met Carmen. Tot slot van de warme middag de Lofine-prijs, waarin- Forges en Notekra- ker S verstek deden gaan. Sammy Mars legde een grote spoed aan de dag (tijd 1.21.5) en gaf Tarantella en Ruby Spen cer geen kans hem te passeren. De uitslagen waren: Miss Jelda-prijs. 2040 m. 15 deelne mers. 1 X Mighty Lord (Smit) 1.27.8, 8.-, 2.-, 2 Xina S 1.40, C 3.60, 3 Xenia Scott, B. W., 4 Why Not 3.-, koppel 5.50. Dickey-prijs I-ren. 2400 m. 6 deelne mers. 1 Bold Cavalier (v. d. Kraats) 56 kgr. 2.43, 2.80, 1.60, 2 Sans Aide 55 kgr, 4.40, C 9.-, 3 Scarabée 50 kgr, koppel 19.30.. Phenomcnelprijs. 2500 m. 9 deelnemers. 1 Uncle Mars (W.NLeeuwenkamp) 1.26.8, 3.20, 1.40, 2 Xylophoon 1.50, C 4.50, 3 Ville France 1.70, koppel 7.60. Clingendaal-ren 1200 m. 5 deelnemers. 1 Mister Beubow (v. Yperen) 56 kgr. 1.16.6, 30.-, 10.80; 2 Crusader 54 kgr, 3.69, C 2; 3 Fra Diavolo 60 kgr; 4 Patachou 54 kgr, koppel 50.80. Lady Hcsperusprijs. 2100 m. 10 deelne mers. 1 Vlieger D (de Vlieger) 1.24.3, 3.90, 1.10; 2 Way Jewell 1.10, C 6.50; 3 Uranus 1.60, koppel 6.20. Haagse Ooievaar-ren 2)00 m. 8 deel nemers. 1 Paljas (v. d. Kraats) 56 kgr. 2.15.5, 2.80, 2.-, 2 Cornet 63 kgr, 2.90. C 6.90, Irish Doll 47 kgr, 3.-. koppel 6.60. Minetonkaprijs 2040 "m. 7 deelnemers. 1 Vivant Hollandia (Ecrenborg) 1.22.8, 1.40, 1.40. 2 Tizian 2.30, C 6.30, 3 Partout, kop pel 6.40. Dicke.y-prijs II. ren 2400 m. 6 deelne mers. 1 First Trial (v. d. Kraats) 61 kgr, 2.80, 1.50, 2 Carmen 1.90, C 6.70, 3 Wun- derlampe, koppel 7.60. Lofineprijs. 2100 in. 8 deelnemers. 1 Sammy Mars (de Vlieger) 1.21.5, 2.90, 1.20, 2 Tarantella 1.2C, C 3.60, 3 Ruby Spencer 1.30, koppel 5.60. Toto omzet f 92.824. (Van onze paardensportmedewerker) Voor de op dinsdagavond te Hilversum en woensdagmiddag in Nootdorp te houden courses volgen hier onze tips: HILVERSUM Vogel Fokkerprijs, 1100 m: 17 inschrij vingen. Yeastry Hanover, IJ van Hollandia, Yashmir. Joh. Smitprijs (amateurs), 2000 m, 17 in schrijvingen. U. Goldman K, Sjakie Scott, Query Hanonver. Notekraker S-prijs, 2000 m. IJ inschrij vingen. X. Pluto, Van H., Unaniem. Stüermauprijs, 2400 m. 13 inschrijvingen. Wvbo K, Vita Kinley, Teuder Erebus. Fried-prijs, 2900 m. 11 inschrijvingen. Walter Hollandia, Tu Ciel d'Or, Terraise. NOOTDORP Musiusprijs. 1920 m: 11 inschrijvingen. Vis&srt.je Scott. Xenia Scott P, Xera S. Vossiusprijs, 1660 m (heat). 11 inschrijvin gen. Forges, Sunny Williams, Santos. Grotiusprijs, 2380 m. 10 inschrijvingen. Vaurien, Wilna van Oranje, Sijtje Osso. Baerlaeusprijs (amatrices). 1900 m. 5 in schrijvingen. Partout, Sweetheart Julia B, Torero. Monté-kampioenschap van Nederland, 2380 m. 12 inschrijvingen. Qui Saint, Sador B, Sieger. De uitslagen van de zondag te Alkmaar gehouden draverijen luiden: Ab Blom Hzn-prijs, 2040 m: 1. Walnut Erebus (J. Hof) 3.06.3, 1.31.4; 2. X. Norton; 3. Wia Gregor H. Tot.: winn. f 18.20, pl. f 3.00, 1.80, 12.50; gek. f 3.20, cov. f 4.10. E. Rus-prijs, 1340 m: 1. Yashmir (J. Oos- ting) 2.02.4, 1.31.3; 2. Yboya Hollandia; 3. Y. Ze 11a. Tot. winn. f 6.60, pl. f 2.10, 1.90, 2.60, koppel f 5.30, cov. f 5.30. W. Mooy-prijs, 2040 m: 1. X. Hanover (A. S. Tesselaar) 3.02.2, 1.30,2; 2. Xetra; 3. Vir ginia. Tot. winn. f 2.40, pl. f 1.90, 2.80, 3.90, kopper f 7.40, cov. f 10.50. T. de Graaf-prijs, 2360 m: 1. Tamara Nor ton (B. U. de Jong) 3.34, 1.29.9; 2. Torenvalk S; 3. Uganda (teruggesteld van de 2de plaats). Tot.: winn. f 10.00, pl. f 3.30, 3.10, 3.70, koppel f 5.40, cov. f 9.40. De zilveren roos VlII-prijs, 2360 m: 1. O. Lapize K (mevr. J. DragtPeenstra) 3.22.7, 1.25.1; 2. Tarzan Hollandia G; 3. New Spen cer. Tot.: winn. f 8.10, pl. f 2.10, 1.90, 2.50; koppel f 23.50, cov. f 4.90. Tour de Force-prijs, 3000 m: 1. Son ja Bel- win (A. R. Rottelman) 4.18.2, 1.26.1; 2. Vlekloos Hanover; 3. Simone. Tot. winn. f 4.70, pl. f 2.40, 1.70, 2.80, koppel f 11.40, cov. f 5.50. Alkmaars Monte-prijs, 2360 m: 1. Qui Saint (J. Wagenaar Jr.) 3.34.6. 1.27.9; 2. Ralph Erebus: 3. Roulette Hanover. Tot.: winn. f 2.30, pl. f 1.50, 2.90, koppel f 20.70, cov. f 7.60. Alkmaars jubileumprijs, 2360 m: 1. Sally Harvester D (B. Dapper Jr.) 3.22, 1.25.5; 2. Enterprise; 3. Pretty Boy. Tot. winn. f 13.00, pl. f 1.60, 1.20, 1.40, koppel f 26.10, cov. f 3.60. A. Blom-prijs, 2040 m: 1. Tector (R. R. Rottelman) 2.56.6, 1.26.6; 2. Peter Chestnut; 3. Torero. Tot.: winn. f 2.30, pl. f 1.50, 14.70, 3.10, koppel f 4.90, cov. f 37.40. Totalisator-omzet f 130.289.50. De Italiaan Conterno heeft zondag de Ronde van Tessino (Zwitserland) voor pro fessionals gewonnen. Hij legde het 219 km l^nge parkoers af in 5 uur 57 min. 35 sec. Conterno versloeg in d»3 sprint zijn landge noot Alfredo Sabbadin. (Van onze sportcorrespondent) Een overgelukkige Anton Geurts van de „Gcnneper .Molen" uit Eimthovnn mocht zondagmiddag uit handen van Jos Verwilligen, voorzitter van de Ned, Kano Bond, in Tilburg 11a afloop van de in hel Wilhelminakanaal gehouden ka nowedstrijden voor de tweede maal in successie de grote zilveren wissel beker in ontvangst nemen. Zijn over D'oejaarden-v. d. Ster uit Rotterdam de den er 45 min. 52 sec. over. Deze strijd om de drie nationale ti tels vormde de hoofdschotel van een lijvig program, dat de Tilburgse Water sport Vereniging in het kader van de expositie „Hart van Brabant" organi seerde. Vartdaar ook de aanwezigheid van burgemeester mr C. J. G. Becht en tentoonstellingsvoorzitter H. Jans- RCH bond zaterdagavond op het Heemsteeds Sportpark de strijd aan met de eredivisieclub ADO. De Haagse ploeg zegevierde met 3-1. na een ge animeerde en levendige partij voetbal, waarin RCH de bezoekers op uitste kende wijze party heeft gegeven. In het elftal van RCH misten wij enkele bekende gezichten. Schoonenberg, die verhinderd was, alsmede Kruyer en doelman Van der Voort ontbraken op het appèl. Het is nog niet zeker of de twee laatstgenoemden in de komende competitie voor de Racing zullen uitko men. In de eerste helft had RCH met een tikje meer geluk zeker een voorsprong kunnen nemen. Tot tweemaal toe stond de Haagse paal bij enorme ko gels van Nanai een doelpunt in de weg. Peters schoot tegen de uitlopende kee per Niessen, terwijl harde schoten van Biesbrouck en Nanai op voortreffelijke wijze door de ADO-goalie werden ge keerd. ADO wist zich heel wat minder kansen te scheppen. Timmers en Schuurman tastten mis toen zij alleen voor Huyer kwamen te staan en over het geheel genomen ging er van de Haarlemse aanvallen veel meer gevaar uit. Nadat de rust zonder doelpunten was begonnen, gelukte het Vreeken kort na de hervatting de score voor ADO te openen. Een fel Haarlems offensief volgde. Een geweldig schot van Peters werd op het laatste moment nog door Niessen gekeerd en opnieuw bracht de paal redding toen Brouwer op de Haagse veste vuurde. De ver diende gelijkmaker kwam eerst een kwartier voor het einde toen Nanai, die zich als een der meest opvallende spe lers in de Racing-voorhoede onder, scheidde, voorzette en midvoor Van Doorn fraai koppend raaksloeg. 1-1. Twee minuten later trof een subliem schot van Schuurman het Haarlemse doel, waarna het de beurt aan Timmer mans was met een kopbal Huyer nog maals te passeren. Zo won ADO deze interessante match met de sterk geflat teerde cijfers 3-1. iiitiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiii, winning in de kiass K 1 over 1000 111. 1 sen. De eerste liet eppassant de 50ste deze middag betekende een prolongatie zclfbouwkano van de TW te water; de van zijn landstitel. De zege heeft ech ter aan een zijden draad gehangen. Vrijwel de gehele afstand had Knuppc tweede had gouden plaquettes van de expositie meegebracht. Goede presta ties werden nog genoteerd voor de Haar- van „Quo Vadis" uit Koog aan de I lemmer dc Jong in de klasse C I Zaan het veld aangevoerd. Wel kwam Geurts een dertigtal nieters voor de fi nish krachtig opzetten, maar eerst de laatste meters werden beslissend toen Geurts met een uiterste krachtsinspan ning zijn boot ais eerste over de finish- over 1000 m. (tijd 5 min. 15.4 sec.) en voor de zusjes Irene en Ingrid Rozema van de „Zwetplassers" uit Wormer. De eerste won in de klasse K I de 500 m. in de tijd van 2 min. 15.8 sec., ter wijl zij gezamenlijk zegevierden in de lijn bracht. Hoe krap de zege was blijkt klasse K II over dezelfde afstand. Tijd wel uit het verschil met Knuppe die j 2 m. 5.5 sec. Voor het overige werd er precies 0.1 seconde langer over deed. 1 het programma omlijst door wedstrij- Tijd van Geurts 4 min. 4.9 sec. Na I den voor adspiranten, junioren en nieu- Knuppe kwamen achtereenvolgens nogwelingen binnen Ivlingers, Beunders en Weyzen. Spanning was er ook in de klasse K II over 1000 m. Behalve de beproef de combinaties Huismans-Kiingers van de „Geuzen" uit Zaandam kwamen de overige boten in vrijwel gesloten pele- ton op de finish af. Np. de Zaandammers die in 3 min. 19.5 sec beslag legden op het nationale kampioenschsp volg den Bobeldijk-Bunschoten en de nog niet geheel uitgebalanceerde combina tie Geurts-Weyzen. Na afloop van deze race werden ech ter protesten ingediend en als gevolg van onreglementair varen werden Bun- schoten-Bobeldij en ook Lagrand- Kracht gedisqualifipeerd. Geurts-Wey zen eindigden derhalve toch nog als tweede. De 10.000 m. K II, eveneens met als inzet het kampioenschap van Neder land, verloor veel van haar glans door dat slechts twee ploegen aan de strjjd daarom konden deelnemen. Aangezien de Ned. Kano Bond in verband met, de internationale programma's meer be langstelling had voor de korte afstand was enkele deelnemers een startver bod opgelegd. Bovendien lieten andere ploegen verstek gaan omdat zij door om standigheden te iaat in Tilburg arri veerden. Op het rimpeloze water van het Wilhelminakanaal werd de race ten slotte een walk over voor de Zaan- damse Geuze Lagrand-Kracht, die de finish bereikten in 44 min. 26.3 sec. Voor 1500 toeschouwers speeld-3 Z.F.C. zaterdagavond een oefenwedstrijd tegen Tubantia, die door de Zaandammers met 3—0 gewonnen werd. In de eerste helft schoot de ex-Ajaxied Van der Linden tegen de paal en daarna was een eigen inzet van de Tubantia-back* Tooren oorzaak, dat de thuisclub met een voorsprong kon gaan rusten. Twaalf minuten na de hervatting ver grootte De Graaf de voorsprong (20) en •sen kwartier voor het einde passeerde V. d. Linden in volle ren drie tegenstanders, waarna hij onhoudbaar de bal langs doel man Baar kogelde. (30). !j.; ir;! Géén voorrqnos- repe/s mr vemkcfm wiKKfir a cm AF SAAM BFVINO VAN IAKCN HIJQT DttS VOORZICHT 1G ham mil I IIÜMIN: VOORRANG'VERLENEN HALT SLOW MAJOR ROAD AHEAD MAJO» NOAD AHEAD CUMMIN snuf mm mistmuM LINKS HOUDEN» In Engeland bestaan geen voorrangs- regels. Op kruisingen van gelijkwaar dige wegen geldt de „logische" voor rang. Op kruisingen van ongelijkwaar dige wegen wordt aan het verkeer op de belangrijkste weg voorrang gegeven. Voetgangers hebben voorrang. Denk er om: links houden betekent ook rechts inhalen. Maximum snelheid: binnen de be bouwde kon.: 48 km/Uur. Verkeersstrepen: getrokken strepen mogen niet overschreden worden. Parkeren: aan de linkerzijde van de rijbaan. In Londen is parkeren verboden van 11.30-18.30 uur bij straatlantaarns, die gemerkt zijn met een gele band. Geluidssignalen: zijn verboden tussen 23.30 en 7.00 uur binnen de bebouwde kom. Lichtsignalen zijn dan toegestaan. Motorfietsen en scooters: één passa gier toegestaan. Deze r oet schrijlings (aan elke kant een been) op de duo zit ten. Een aanhangwagentje is alleen toe gestaan achter een zijspancombinatie, mits de aanhangwagen niet breder is dan 1,52 m en niet zwaarder dan 254 kg. Bromfietsen: mogen niet op de rijwiel paden rijden. Eén passagier toegestaan, mits voetsteimen aanwezig zijn. W.A.-verzekering: verplicht voor alle motorvoertuigen (incl. bromfietsen). Groene kaart geldt als verzekerings bewijs. Tijdens atletiekwedstrijden in de Finse plaats Turku is de .30-jarige Hongaar Istvan Roszavolgyi er als zesde atleet ter wereld in geslaagd de 1500 meter onder de 3 min. 40 sec. te lopen. Roszavolgyi kwam tot 3 min. 39.3 sec. Het was vooral aan het goede vak- weck van doelman Bals van 't. Gooi te danken, dat Ajax in de uitwedstrijd te gen de ploeg uit Hilversum met nog geen grotere overwinning naar Amster dam is teruggekeerd. De uitslag was nu 17 voor de rood-witten. 't Gooi was door drie invallers ver zwakt tegen de Amstertiammers, die Seelen en C. Groot in de gelederen had den, aangetreden. De Hilversummers na men onverwachts door Buenen de lei ding (1-0), nadat een doelpunt van See len wegens buitenspel was afgekeurd en Prins tegen de paal had geschoten. Bleijenperg maakte gelijk en C Groot gaf Ajax de leiding. Doelman Bals had toen al prima werk laten zien, maar het overwicht was te groot. Door Bleyen- berg (2x), H. Groot en Seelen (2 x) werd het tenslotte een overwinning van 7- voor de Meerbewoners. De Nederlandse professional Ab Gelder mans is zondag te, Rennes (Fr.) derde ge worden in een internationale wegwedstrijd over 100 km. De letters W.P. zijn door een uitge verstraditie van vele jaren een begrip geworden, een zo kort mogelijke sa menvatting van iets goeds. Met name op het gebied van encyclopedieën is de faam van de naam Winkler Prins" welhaast onovertroffen. Wanneer dan ook hier het derde en laatste deel van de Historische Ency clopedie valt aan te kondigen, kan daarover weinig anders dan in prijzende bewoordingen worden gesproken. Reeds eerder is in dit blad de helderheid en zakelijkheid der opgenomen artikelen geprezen. Vrijwel alles-en iedereen van betekenis op het gebied van de vader landse geschiedenis is er in opgenomen. Bij nader toezien zijn er natuurlijk altijd wel leemten te ontdekken; zo miste ik J. F. Ie Petit, de geschiedschrijver, ofschoon hij toch niet zonder betekenis is geweest. Maar vee] ontbreekt er toch niet! Het terrein van de algemene geschiedenis is bijzonder zorgvuldig be werkt, met name op het gebied van de jongste tijd. Hier zal de encyclopedie geen verstek laten gaan. Allerlei orga nisaties. -personen en gebeurtenissen vinden een beknopte en duidelijke ver melding. dikwijls met litteratuuropga ven. Hier ligt een zeer belangrijke ver dienste van dit boek. Toch vallen in het algemeen enige kritische opmerkingen te maken, die trouwens gedeeltelijk al eerder ge maakt zijn, als ik me goed herinner. Op de eerste plaats ontbreken hisr belangrijke cat.holica, hetgeen beslist ontoelaatbaar moet worden geacht voor een werk van deze hoge standing. De, redactie drukt zich daardoor zelf een stempel op van bewuste kortzich tigheid ofwel van een zeker gebrek aan competentie.. Waarom moeten de na men van Maria, Petrus en Paulus. om er enkele te noemen, schitteren 'door afwezigheid? Ik neem aan dat er nog genoeg mensen zijn, die niet weten dat ze deze en andere soortgelijke figuren onder „Christendom" zullen moeten zoeken! Men zou misschien kunnen zeggen, dat men bewust kerkelijke per sonen buiten beschouwing heeft gela ten. Maar waarom staan dan alle pau sen er in en bijvoorbeeld een figuur als Neercassel en wordt dan aan Luther zo veel aandacht gewijd? Trouwens: in een historische encyclopedie horen fi- elangrtjks met de door deze in het leven geroepen stro mingen te maken hebben gehad. Hier denk ik ook aan een woord als „Patri arch", dat eveneens ontfcreekt. Vervolgens valt ook de licht-rode tint van het geheel op! Men leze bv. het einde van het lange artikel over de geschiedenis van Nederland eens. Figu ren uit het socialisme, zelfs van de tweede of derde rang, zal men niet gauw vergeefs opslaan. En ten slotte is er in veel artikelen, met name over alles wat met de Tach tigjarige Oorlog enz. verband houdt, eer. wel sterk ouderwetse toon te be speuren. Philips II beter: Filips. is beslist onvoldoende besproken; men leest niets over zijn wereldomvattende politiek en zijn karakter schijnt bij zonder ongunstig te zijn geweest al thans, wanneer men de niet-genoemde auteur moet geloven! Toch neemt dit alles niet weg dat men zichzelf eens goed verwent,'wan neer men tot de aanschaf van deze his torische encyclopedie overgaat- de veelheid en variatie in de informaties rrfaken het boek tot een kostelijk en aanbevelenswaardig bezit. Dr. B. A. VERMASEREN N.a.v.Historische W. P. Encyclope die, Dl III Mah.-Z. Amsterdam-Brussel 1959,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 8