Paus spreekt oecumenisch over het concilie r D M Het aantal bosbranden Europa neemt toe m CASEMENTS dagboeken echt bevonden 's Lands Kroniek- v_: Khroesjtsjevs winst w 3 O Wanneer moet de dokter komen de Vier r Denkbeeld is onverwacht bij hem opgekomen Na de Twee Luchtbrug in Laos Het rij-ongeluk in La Courtine DINSDAG 11 AUGUSTUS 1959 BUITENLANDSE KRONIEK Soldaat na ongeluk overleden „Chauffeur was niet oververmoeid DE TWEE VERMISTE DUITSE JONGENS Stoffelijke overschotten bij Spakenburg gevonden Ponymarkt in Bemmel Spectaculaire opening met dromedarissen Coede zaken gedaan ~~N De zaak-Aissat Idir Internationale com missie van juristen vraagt onderzoek Talen-student Eaton zit in hechtenis door JOSEPH ALSOP Vanaf 15 augustus Grenskantoor Kotten *s nachts geopend Begrafenis van Don Luigi Sturzo Gezondheidsleer zou thuis horen in het programma van de scholen In een gisteren in Vaticaanstad gepu bliceerde redevoering tot, 200 leiders van de Italiaanse Katholieke Actie, zcet de Paus, dat het denkbeeld tot het bij eenroepen van een oecumenisch con cilie onverwacht bij hem is opgekomen, enkele dagen voor hij in januari van dit jaar de officiële aankondiging deed, aldus bericht UPI. Het idee van de kerkvergadering is niet als een vrucht gerijpt, maar opengesprongen als een bloem in een onverwachte lente, zo zei de Paus. De H. Vader vroeg zich af, of er in een tijd dat zo veel ontmoetingen ge houden worden tussen politici, diplo- Als KI van nl-Hr Khroesjtsjev op 27 november van het vorig jaar zijn ..Berlijns ultimatum" slechts gelanceerd heeft om een ontmoeting met Eisenho wer te forceren, dan zou hjj nu een concessie" kunnen doen in de Berlijn- se kwestie. Weliswaar heeft Eisenhower uitdrukkelijk gesteld dat tijdens de ko mende ontmoetingen aan de top in Washington en Moskou slechts „onoffi ciële besprekingen" en geen ..onder handelingen" zullen plaats hebben, maar Khroesjtsjev zal zich waarschijn lijk weinig aantrekken van deze subtie le verduidelijking. Ook Eisenhowers verzekering, dat hij alleen als „woord voerder voor Amerika" zal optreden, wordt door de Russische premier niét als belangrijk beschouwd. Khroesjtsjev weet, dat de buitenlandse politiek van Amerika nauw verweven is met die van de Westeuropese landen, en hij hoopt met de Amerikaanse president alle grote internationale problemen en in het bijzonder de kwesties Duitsland en Berlijn te kun nen bespreken. Eisenhower heeft steeds beweerd, dat hjj niet aan een topconferen tie wil deelnemen zolang de Russen geen blijk geven werkelijk met het Westen zaken te wil len doen. Eisenhower doelde op een formele topconferentie van de Grote Vier en de aanleiding tot zo'n topcon ferentie zou bijvoorbeeld geschapen kunnen worden als de Russen garan ties gaven voor de handhaving van de huidige status van West-Berlijn. e vorige week beëindigde Ge- neefse conferentie van ministers van buitenlandse zaken van Ame rika, Engeland, Frankrijk en Rusland heeft niet de door Eisenhower geëiste Russische concessie opgeleverd, en de Amerikaanse presiden* heeft dan ook nog niet ingestemd met een officiële bijeenkomst van de regeringsleiders van de Grote Vier. Maar het ging Khroesjtsjev indertijd niet zo zeer om een topconferentie van de Vier, maar vooral om een ontmoeting van de Twee. Het is niet ondenkbaar, dat Khroesj tsjev straks in Washington Eisenhower een nieuw voorstel zal doen met be trekking tot West-Berlijn, en dit voor stel zou wel eens acceptabel kunnen zijn voor het Westen. Men moet im mers niet uit het oog verliezen dat de Westerse mogendheden hun prijs voor een topconferentie van de Vier enigs zins verlaagd hebben. Zij hebben kort geleden blijk gegeven voorlopig genoe gen te willen nemen met een garantie voor West-Berlijn voor een periode van bijvoorbeeld vijf jaar, inplaats van voor onbepaalde tijd. Nu Khroesjtsjev zijn lang verbeide ontmoeting met Eisenho wer krijgt, wil hij misschien ook nog wel een formele topconferentie van de Vier, al zou het alleen maar zijn, om dat dit hem nog een gelegenheid zou bie den om Eisenhower te ontmoeten en dan officiële onderhandelingen te voe ren. Het is opvallend, dat Eisenhower nog altijd geen datum wil vaststellen voor zijn tegenbezoek aan Moskou, en dat hij in het algemeen geen belangrij ke afspraken maakt voor de herfst van dit jaar. Hij houdt kennelijk rekening met de mogelijkheid, dat een ontmoe ting van de regeringsleiders van de Vier plaats heeft vóór zijn reis naar Moskou, al zou de vaststelling van de datum voor zo'n conferentie enige moei. lijkheden kunnen opleveren als de Brit ten eind oktober algemene verkiezingen houden, hetgeen niet onwaarschijnlijk is. Een viermogendhedenconferentie zou bijvoorbeeld omstreeks half novem ber gehouden kunnen worden, en daar na zou de president van Amerika zijn bezoek aan de Sovjet-Unie kunnen brengen. aar eerst moet de eensgezind heid van de Westerse mogend heden versterkt worden. Eisen hower heeft met Macmillan niet veel moeilijkheden, maar met De Gaulle des te meer. De Amerikaanse president zal nu begin september in Parijs de Amerikaans-Franse geschillen uit de weg trachten te ruimen. De Gaulle heeft zich verzet tegen een Westerse topconferentie aan de vooravond van de ontmoeting Eisenhower-Khroesjtsjev. Hij wilde waarschijnlijk vooral uit overwegingen van binnenlands prestige een afzonderlijke Amerikaans-Fran se ontmoeting aan dé top. Adenauer, die wel een Westerse topconferentie had gewild, krijgt nu iets wat hem nog wel beter zal zinnen. Eisenhower zal hem in Bonn een bezoek komen brengen. Dit bezoek is niet zo zeer gearrangeerd om conflicten tussen Amerika en de Bondsrepubliek op te lossen want die zijn er nauwelijks maar om, door een spectaculair gebaar, te laten blij ken, dat de Amerikaanse president de belangen van de West-Duitsers en de West-Berlijners in de gesprekken met de Russische premier krachtig zal voor staan. Het bezoek van Eisenhower aan Bonn dat veel korter zal zijn dan de bezoeken aan Londen en Parijs heeft vooral een symbolisch karakter. Het is een waarschuwing aan het adres van Khroesjtsjev, dat de door Moskou zo zeer gehate Adenauer het volle ver trouwen geniet van Washington. De aankondiging, dat Eisenhower en Khroesjtsjev in Washington en Moskou besprekingen zullen voeren, heeft in West-Europa hier en daar enig onbe hagen gewekt, omdat er tenslotte straks door twee niet-Westeuropese mogendheden over Westeuropese kwes ties gesproken zal worden. Eisenhower zal tussen 27 augustus en 5 september, wanneer hij achtereenvolgens naar Bonn, Londen en Parjjs komt, dit on behagen trachten weg te nemen, en hij zal zich van de steun trachten te ver zekeren van zijn voornaamste bondge noten vóór hij met Khroesjtsjev in het strijdperk treedt. Ongetwijfeld zal hij Adenauer, Macmillan en De Gaulle ook polsen over de wenselijkheid van een viermogendhedenconferentie. maten, geleerden, industriëlen, mannen van alle beroepen en vakken ont moetingen waarop het christelijk stem pel zo vaak ontbreekt geen samen komst zou kunnen zijn van allen, die de realiteit van Christus' komst in deze we reld erkennen. Er zijn over de gehele wereld ver spreid Christenen die buiten óp Katho lieke Kerk leven, aldus de Paus. Sommigen leven in onmid dellijk contact met katholieken, in landen waar de beelden uit het verleden duidelijk spreken van de oude eenheid. Er zijn andere gebie den waar die eenheid niet meer be staat en verder nog de uitgestrekte missiegebieden... In afwachting van die onvergelijke lijke eenheid, vindt men reeds grote troost in het constateren van de gun stige weerklank en de buitengewone vreugde alleen reeds door de aankondi ging van een concilie verwekt. Paus Joannes zegt. dat het goed is dat de gelovigen ingelicht worden over wat mei betrekking tot de kerkverga dering wordt verricht. Eerst zal de Kerk zaken van interne aard aan de orde stellen. Daarna, na uitschakeling van alles wat snellere vooruitgang in de weg zou kunnen staan, zal de Kerk zich vertonen in al haar schoonheid zonder blaam of smet en de van ons gescheidenen toeroepen: Ziet, broeders, dit is Christus' Kerk. Wij hebben ervoor geijverd haar trouw te blijven..., aldus de paus. ..Komt: ziehier de weg naar de terug keer, komt om uw werk voort te zetten of uw plaats in te nemen, welke voor velen van u de plaats was van uw voor vaders..." Maandagmorgen overleed in het St.- Elisabeth ziekenhuis in Tilburg de 19- jarige dienstplichtige soldaat A. F. M. van der Linden, na een ongeval dat hem bij het zwemmen in de Dommel bij Eindhoven op 6 augustus over kwam. Als gevolg van een ongelukkige duik, brak de jongeman zijn nekwer- vel. Hij werd voor een speciale behan deling naar Tilburg overgebracht. Koning S'isavang Vong van Laos. Het Laotiaanse leger heeft gisteren een luchtbrug in werking gesteld ter versterking van de trouwgebleven troe pen in de noordelijke provincie Sam- neau, die communistische gezinde re bellen uit de pas veroverde stellingen trachten te verdrijven. Dit zou reeds uit vier van de vijf bolwerken gelukt zijn. Noord-Vietnam, dat de rebellen zou trainen en steunen, heeft vier bataljons langs de grens met Laos gelegerd. Men verwacht dat de communisten over twee maanden, als het regenseizoen is geëindigd, een nieuw offensief zullen beginnen. Om het voedseltekort in Samneua te verminderen worden vrouwen en kin deren in de terugvliegende toestellen van de luchtbrug naar zuidelijker Stre ken geëvacueerd, aldus meldt Reuter. (Van onze Romeinse correspondent) De Europese Commissie voor Bos bouw van de Wereld Voedsel- on Land- bouw-Organisatie der Verenigde Naties heeft een rapport uitgebracht over de bosbranden in de Europese landen. Rus land en de satellietstaten (behalve Polen) niet inbegrepen. In de laatste vijf jaren, aldus het rap port, werden in Europa 400.000 ha. bos door brand vernietigd. Het aantal bos branden neemt onrustbarend toe. Aan de hand van de statistieken, die uit veer tien landen beschikbaar waren, maar die een vrijwel totaal beeld geven, steeg het aantal branden in de laatste vijf jaar met ruim 52 pet.! Bovendien klom de gemiddelde verwoesting van 7.7 ha. per brand in 1954 tot 9,1 ha. in 1958. De meeste en schadelijkste bosbranden kwamen in deze periode voor in Italië. Frankrijk, Spanje en Griekenland. De enige uitzondering op de stijging toont West-Duitsland, waar in 1954 2025 bran den voorkwamen, die gemiddeld 2 ha. vernietigden, terwijl er in 1958 nog slechts 790 branden waren met een ge middelde schade van 1 ha. Bij het nagaan van de oorzaken kon men van één op de drie branden de herkomst niet vaststellen. Maar de experts schrijven een goed deel daar van toe aan niet toegegeven of niet ontdekte zorgeloosheid. Het type met onbekende oorzaak is overigens het schadelijkst en gemiddeld verwoest deze brand een oppervlakte van ruim 9 ha. 40 pet. ontstaat uit nonchalance. De mens komt steeds meer in de bossen en dringt er dieper door. Branden die hun oorzaak in zorgeloosheid vinden, komen daarom steeds meer voor. De maatrege len tot verdediging van het bosbestand blijken overigens succes te hebben. Een verdere oorzaak van bosbrand is brandstichting. De schade door een vonkenregen uit de schoorsteen van de locomotief wordt steeds onbelangrijker, en het effect van- onweer is praktisch te verwaarlozen. Was brandstichting in 1954 in drie gevallen op de honderd de oorzaak van bosbrand, in 1958 was dit percen tage tot 10 gestegen. De conclusie is duidelijk: in veruit de meeste geval len is de mens schuldig aan de grote verliezen van natuurschoon en kapi taal door bosbranden. De oorzaak behoeft niet te liggen in een achteloos weggeworpen brandende sigaret, zegt het rapport. Reeds een ver geten fles kan door het ombuigen van de zonnestralen, als door een brandglas, de droge bosbodem in vlam zetten. De Nederlandse militaire chauf feur, die de vorige maand tijdens oefeningen irt&La Courtine (Frankrijk) verongelukte, had volgens ooggetui gen met te hoge snelheid een lange, hellende overzichtelijke bocht op een betrekkelijk smalle weg willen ne men. Dit is een mogelijke verklaring voor het ongeluk, die staatssecreta ris Calmeyer (Oorlog) geeft in zijn antwoord óp vragen van het Tweede- Kamerlid E. Vermeer (PvdA). Volgens de heer Calmeyer kan over vermoeidheid niet de oorzaak zijn ge weest. De betrokken chauffeur had de zaterdag, voorafgaande aan het onge luk, geen dienst gedaan; hij liep in de nacht van zaterdag op zondag enkele patrouilles ter bewaking van het mate rieel, dat buiten het kamp was opge steld, was vervolgens de gehele zondag vrij van dienst en begon weer maan dag om ca. 1 uur 30, terwijl het onge luk om 8 uur geschiedde. De staats secretaris ontkent verder, dat chauf feurs zouden worden gebruikt voor wachtdiensten. Het bewuste transport bataljon zorgde slechts zoals elk on derdeel voor de bewaking van het eigen materieel. De staatssecretaris zegt tenslotte, dat uit niets is gebleken dat de moeder van het slachtoffer bij een bezoek aan La Courtine verboden werd mei de militairen te spreken. Integendeel, van militaire zijde is al het mogelijke verricht om haar behulp zaam en ter wille te zijn. Maandagmorgen zijn in het IJssel- meer, voor de haven van Spakenburg, de stoffelijke overschotten gevonden van de twee Duitse jongens, die sinds vorige week dinsdag, toen zü voor een kanotochtje het IJsselmeer op gingen, werden vermist. Het waren de zestien jarige Manfred Erich Nowak en zijn zeventienjarige buurjongen Klaus Nik- hoff uit Herne. De jongens hadden de kano in Eem- nes gehuurd. Toen zij in de avond nog niet waren teruggekeerd werd alarm geslagen. Bij het zoeken, de volgende dagen, vond men de kano vol water in de buurt van Ermelo terug. Het stoffe lijk overschot van een van de jongens werd gevonden door de schipper van een vissersboot en het lijk van de an dere jongen twee uur later door een rijkspolitievaartuig. Maandag werd voor de tweede keer de „Eerste Nederlandse pony- markt" in het dorp Bemmel gehou den. Er werden 800 Shetlandse en IJslandse pony's aangevoerd, die bij na niet te zien waren door de enor me mensenmenigte, die zich voetje voor voetje voortbewoog tussen de handklappende kooplui. De opening was een tikkeltje spectaculair, zoals men dat tegenwoordig in Bemmel gewend is. Na enkele woorden door de burge meester, de heer VV. van Elk, die nog even wilde benadrukken, dat de pes simisten die hadden gemeend dat de Bemmelse ponymarkt een éénjaars- vlieg zou zijn, ongelijk hadden gekre gen. Na die woorden reed Yvonne Stuart met een ponywagen door het afsluitlint, gevolgd door een aantal le den van de Bemmelse Ponyruitersclub Heel statig schreden hierop de dro medarissen van circus Krone achter de pony's aan. Tegelijk was het gis teren kermismaandag in Bemmel. Draaiorgels en geluidsinstallaties maakten oorverdovende muziek. De eerste Nederlandse ponymarkt heeft zich -iu wel gevestigd als een natio nale gebeurtenis. De zaken liepen best. Er werden po nyveulens verkocht voor ongeveer 500 gulden en flinke merries voor 1200 gulden. De sterk toegenomen belang stelling voor de Shetlandpony geduren de de laatste jaren is vooral te ver klaren uit de omstandigheid, dat men in Gelderland de Shetland pony ge bruikt op kleine agrarische bedrijven. De meeste ponyhouders zijn tevens ponyfokkers. Maar ook op de grotere agrarische bedrijven in het land tus sen de rivieren gebruikt men naast de tractor veel Shetlandpony's voor aller hande karweitjes. (Van onze Londense corresnondent) LONDEN, hedenmorgen Onmiddellijk na de opening van het bureau van het rijksarchief in Londen vervoegden zich gisteren omstreeks half tien een aantal gegadigden ter plaatse om kennis fe nemen van de dagboeken van de in 1916 terechtgestel de Ierse landverrader Sir Roger Case ment. De dagboeken zijn op last van de minister van binnenlandse zaken, K. A. Butler, sedert gisteren ter inzage van eenieder di- de betrokken autoriteiten ervan kan overtuigen dat hij speciaal bevoegd is om kennis ';e nemen van de documenten. Het ministerie heeft gis teren een kleine twintig verzoeken om toelating ontvangen en de helft ervan is reeds ingewilligd. Onder degenen die zich gisteren naar het rijksarchief begaven om de dag boeken in te zien bevonden zich het parlementslid .Montgomery Hyde en de medewerker van de Daily Express, Re- né MacColl die beiden een boek heb ben gepubliceerd over Casement en over de geheimzinnige kwestie van zijn dagboeken, welke vol staan met bijzon derheden over Casements sexuele per versies en welke door de regering wer den gebruikt, of liever misbruikt, om te voorkomen dat zich een grote campagne in beweging zou stellen, vooral in Ier land en Amerika, voor het verlenen van gratie aan de ter dood veroordeel de. De methode werkte. Er werd voor gezorgd dat oen aantal invloedrijke per sonen heimelijk inzage kregen van co- pleën van de dagboeken. En Casement werd terechtgesteld in 1916. Het is verre var zeker dat degenen dio nooil hebben geloofd in de authen ticiteit van de Casement-dagboeken en die destijds meenden en nog heden menen dat men hier te doen heeft met een perfecte vervalsing door de Britse geheime dienst, nu van mening zullen veranderen Wrnt weliswaar zijn de dagboeken nu ter beschikking voor inzage en studie, maar de Brit se ministe- van binnenlandse zaken wil geen toestemming geven voor het maken van fotografische copieën of voor wetenschappelijk onderzoek met behulp van ultraviolette stralen. De heren MacColl en Montgomery Hyde waren er gisteren van overtuigd dat de dagboeken authentiek zijn en in het handschrift van Casement, hetwelk zij hebben kunnen vergelijken met diens officiële rapporten aan het mi nisterie van buitenlandse zaken gedu rende de jaren waarin hij in Britse con sulaire dienst was Gisteren v. vrd ook enig vreemd licht geworpen op de verblijfplaats van de dagboeken na 1916. Bekend was dat de dagboeken niet altijd gerust hebben in de kelders van het ministerie van bin nenlandse zaken, maar dat ze eerst I)e Internationale Commissie van Ju risten heeft generaal De Gaulle ver zocht een grondig en onafhankelijk on derzoek toe te staan naar de dood van de Algerijnse vakbondsleider Aissat Idir, zo meldt U.P.I. Idir is verdacht van nationalistische activiteit, maanden door de Franse autoriteiten gevangen gehouden. Eon rechtbank sprak hem vrij, maar in Al giers werd hij niet op vrije voeten ge- i steld. Ten slotte werd medegedeeld dat liij aan brandwonden was gestorven, die hij opliep „doordat hij in bed rook te". In de Internationale Cwmmissie i van Juristen zijn 30.000 juristen uit 52 landen verenigd. In het telegram van j secretaris Jean-Flavien Lalive wordt j gezegd: „Met het oog op de steeds toe- nemende stroom van berichten die. in dien waar, een beeld geven van schen ding van de menselijke rechten en vrij heden in Algerije, acht de I.C.J., ver- trouwend op de grote tradities I van Frankrijk, het wenselijk dat een grondig onderzoek wordt ingesteld door J een onafhankelijk en competent li chaam.". weer in het begin van de jaren twintig in het bezit van het departement kwa men, Gisteren onthulde een 81-.jarige ex-marine-officier en voormalig lid van de inlichtingendienst van de Britse vloot, dat hij in 1916 naar Scotland Yard werd ontboden en dat men hem aldaar de dagboeken ter hand stelde met de opdracht ze persoonlijk naar Amerika te brengen waar ze in ont vangst zouden worden genomen door de Britse ambassadeur of diens verte genwoordiger. Om de geheimhouding over het werkelijke doel van de reis te verzekeren ontving de officier, een ze- j kere kapitein Walcott, opdracht om zich eerst naar de Bank van Engeland te begeven om er een aandelenpakket in ontvangst te nemen tor waaide van tweehonderd miljoen gulden welke hij naar Amerika moest brengen en moest overhandigen aan de firma Pierpont Morgan. De kapitein voerde de op dracht uit. In New York ontving Walcott onmiddellijk na aankomst bezoek aan boord van zijn schip van de hoofddirec teur van de firma Pierpont Morgan, aan wie hij de aandelen overhandigde in ruil voor een kwitantie. Kort daarop kwam admiraal Gant, Brits marine-at taché in Washington, aan boord om de dagboeken van Casement in ontvangst te nemen. De assistent procureur-generaal van New Hampshire, Verenigde Staten, pleegt overleg met het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken over de uitlevering van Emory N. Eaton, de jongeman die met 19.000 dollar van zjjn vader in Seabrook, zor der diens voor kennis naar Amsterdam vertrok. Hier zit hij nu in hechtenis. Het is de eerste maal dat men met een dergelijk uitleveringsgeval te ma ken heeft, en daarom gaat de behan deling van de noodzakelijke paperassen nogal langzaam, aldus deelde de assis tent procureur-generaal mee. ashington De uitnodiging van president Eisenhower om de Verenigde Staten te bezoeken is de jongste en belangrijk ste winst, die Nikita S. Khroesjtsjev opstrijkt van de Berlijnse crisis. Iedereen is vol geestdrift over de ko lossale vruchten, die het zal afwer pen, als Khroesjtsjev wordt gecon fronteerd met de onuitsprekelijke, onweerstaanbare bekoring en macht van de Verenigde Staten. Daarom willen wij niet graag een spelbreker zijn. Maar toch zou men wel eens mogen bedenken, dat Khroesjtsjev de Amerikaanse regering nu juist zo ver heeft gekregen, als hjj altijd heeft gewild, nietiegenstaande het feit, dat de AmeriKaanse regering, tot zeer onlangs, onder geen voor waarde zo ver wilde gaan. Op dit punt zijn de feiten maar al te duidelijk. Sinds het ogenblik, dat de Sovjets zijn begonnen met hun campagne voor een tweede ont moeting aan de top, heeft Khroesj tsjev op een bijna komische wij ze duidelijk gemaakt, aan wat voor topconferentie hij de voorkeur gaf. Waar hjj voortdurend naar heeft ge streefd, dat is nu precies de topcon ferentie, die hem thans wordt aan geboden een tête-a-tête met presi dent Eisenhower, zonder dat verte genwoordigers van kleinere landen aan de tafel zitten. Men za. zich herinneren, dat het officiële geroep van de Sovjet-Unie om een tweede topconferentie is aan geheven, toen de arme Nikolai Boel- ganin nog voorzitter van de raad van ministers van de USSR was. Officieel stelde hij. met het oog op de zogeheten neutralen, zoals Indië. bij herhaling een enorme en onmo gelijk te hanteren bijeenkomst voor van twintig of meer regeringsleiders. Onofficieel vertelde Khroesjtsjev. die toen in wezen al de machtigste man was, aan ieder, die maar wilde luisteren, echter een heel ander ver haal. Hij zei, dat de enige methode om überhaupt iets te regelen deze zou zjjn. dat hij en president Eisen hower alleen in een hoekje met el kaar gingen praten. Khroesjtsjev fluisterde deze suggestie eerst en kele vooraanstaande buitenlanders in het oor. zoals mevrouw Eleanor Roosevelt en Aneurin Bevan, die een bezoek brachten aan de Sovjet-Unie. Van hen werd natuurlijk verwacht, dat zjj het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken zouden ver tellen, wat zij gehoord hadden, en dat deden zjj ook prompt. Toen er op deze proefballonnetjes niet werd gereageerd. bracht Khroesjtsjev zijn suggestie in de openbaarheid. Tijdens de receptie in het Kremlin op Nieuwjaarsdag 1958 drong hij in een toast, uitgebracht ten overstaan van het hele corps diplomatique, aan op een recht streeks gesprek tussen zichzelf en Eisenhower. Zelfs deze bruuske, onverhulde benadering van de zaak richt te in Washington niets uit. Aan Khroesjtsjev werd niet eens informeel de vraag ge steld. wat hij precies wilde bespre ken, De toenmalige Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, John Foster Dulles, was op dat ogen blik vierkant tegen iedere topconfe rentie. En van een bilaterale top conferentie had Dulles helemaal een diepe afkeer. In die dagen deelde Eisenhower ook de inzichten van Dulles en dat is hij blijven doen tot zeer onlangs. De eerste verschuivingen in het standpunt van Eisenhower en Dulles traden op, toen Khroesjtsjev de Ber lijnse crisis begon uit te lokken. Zo dra Berlijn gevaar liep. voelde mi nister Dulles zich gedwongen toe te geven, dat een topconferentie wel licht wenselijk zou kunnen zijn. Hij JOSEPH ALSOP voegde daar echter aan toe, dat een dergelijke conferentie eerst „gerecht vaardigd" zou moeten worden door enige vooruitgang op een bijeen komst van ministers van buitenland se zaken. Hij achtte het niet eens de moeite waard te vermelden, dat van een bilaterale topconferentie eenvoudig geen sprake kon zijn. Volledigheidshalve zij opgemerkt, dat het officiële standpunt van de Amerikaanse regering nog steeds is. dat een topconferentie wenselijk is, maar dat zij eerst moet worden „ge rechtvaardigd" door vooruitgang op het niveau vai de ministers van bui tenlandse zaken. Maar in Genève is is er in het geheet geen vooruitgang geboekt. De tweede bijeenkomst van de ministers van buitenlandse zaken verliep misschien zelfs nog slechter dan de eerste. En als deze bijeen komst voor de tweede maal een on bevredigend slot zou krijgen, dan wist niemand wat er in Berlijn zou gebeuren. nder deze omstandigheden, toen medio juli in Genève alle hoop vervloog, kreeg het denkbeeld om vanuit het Witte Huis een uitno diging naa. Khroesjtsjev te sturen een geheel nieuwe bekoring. De toe stand in Berlijn zou, althans voorlo pig, ongewijzigd blijven. Khroesjtsjev zou krijgen, waar hij altijd op heeft gehoopt een bilaterale topconfe rentie. De schijn zou vermeden kun nen worden, da Amerika zijn eis, dai een topconferentie „gerechtvaar digd" moet worden, had laten varen; de uitnodiging zou immers een per soonlijk, informeel karakter krijgen, geheel vrij van bijgedachten aan een ..top". Zo kwam het, dat Khroesjtsjev zijn winst opstreek. Nuchter realisme eist, dat alle vo renstaande feiten in herinnering wor den gehouden. Als de Amerikaanse regering ondei Sovjet-druk bepaalde traditionele denkbeelden opgeeft, dan is het de moeite waard dat vast te stellen. Ondertussen is het niet zo, dat deze feiten noodzakelijkerwijs be tekenen. dat de oorspronkelijke denk beelden van Dulles en Eisenhower omtrent een tweede topconferentie ook juiste denkbeeldei waren, zelfs niet in 1957. Talrijke uiterst bekwame mannen hebben altijd andere opvattingen ge huldigd. Zo heeft de Amerikaanse ambassadeur In Moskou, Llewellyn Thompson, altijd volgehouden, dat Khroesjtsjev iets belangrijks op zijn hart had. dat hjj alleen persoonlijk en tegenover Eisenhower wilde uit spreken. Niemand kan met zekerheid zeggen, wat er van deze theorie waar is. Maar velen zijn het met Thompson eens; en als Khroesjtsjev inderdaad iets heel speciaals heeft mee te delen, dan loont het stellig de moeite hem aan te horen. Alleen dat. rechtvaardigt datgene, wat thans gebeurt Copyright - N.Y.H. Tribune) De grensovergang in Kotten bij Win terswijk is met ingang van zaterdag dag en nacht voor personen, en goede renverkeer opengesteld. Thans wordt de grens voor goederenverkeer 's avonds om zes uur gesloten en voor personenverkeer te middernacht. Jarenlang hebben tal van gemeenten in de Achterhoek, gesteund door de Kamer van Koophandel in Zutphen en beroepsvervoersorganisaties, gewezen op de vreemde situatie dat tussen El- ten en Glanerbrug bij Enschede geen enkele grenspost 's nachts geopend is. Met grote plechtigheid is gisteren de „vader van de christen-democratie" in Italië, Don Luigi Sturzo, te Rome, voor lopig bijgezet, aldus meldt UPI. Premier Segni (die er zijn vakantie voor had on derbroken), elf ministers, twee oud-pre miers en talrijke andere burgerlijke en kerkelijke autoriteiten woonden de plechtigheid bij. Op een speciale kabi netszitting werd besloten, dat de staat de kosten van de begrafenis zal dra gen. De H. Requiemmis is gelezen in de Allerheiligenkerk en daarna is het stoffelijk overschot in processie naar de crypte van de St. Laurentius bui ten de WalK-n gebracht, waar hij zal rusten tot de eigenlijke begrafenis op Sicilië, waar Don Luigi is geboren. en heeft mij eens gevraagd kort uit een te willen zet ten wanneer de leek dok tershulp moet inroepen. Het door de vraagstel ler al verwachte ant woord moest luiden:dat is in het algemeen niet mogelijk. Vanzelfspre kend kan men een aan tal omstandigheden op sommen waarin men zonder twijfel een medicus moet raadplegen, maar dan zal de leek als regel ook niet aarzelen. In de twijfel gevallen waarom het juist gaat, is het zeer moeilijk zo niet onmogelijk alge mene richtlijnen te geven. De persoon lijkheid van de patiënt speelt hierbij trouwens een grote rol. Door een wat ruimere kennis van de menselijke hy giëne (gezondheidsleer) dan de mees- Ie leken bezitten zal het aantal twij felgevallen zeker verminderen. Anders ligt het met die kleine onge lukjes waarvoor men terecht niet de hulp van een dokter wil inroepen, maar die toch even aandacht en verzorging vragen en omdat de ervaring leert dat lang niet iedereen in staat is een voudige hulp te verlenen met voldoen de handigheid, inzicht en kennis van zaken, zal ik in volgende kronieken en kele tips geven voor het verlenen van eerste hulp bjj kleine, voornamelijk huishoudelijke, ongelukken. Nu moei u niet bij voorbaat denken dat u na lezing van die kronieken een al is het maar miniatuur E.H.B.O.-diploma waard bent. Daar is niet alleen meer kennis maar vooral practische vaar digheid voor nodig en dal leer ie niel uit de krant of uit een boekje. Wie wat meer wil weten van de grondslager voor eerste hulp bij ortgelukken en zich ■nige vaardigheid in de handgrepen, daarbij vereist, wil verwerven, volge zo'n cursus. Iemand met gezond ver stand, voldoende animo en enig door zettingsvermogen kan met alleen la ger onderwijs een E.H.B.O.-cursus vol gen. Vooral op het platteland waar een dokter niet altijd gemakkelijk be reikbaar is en geen georganiseerde Geneeskundige Dienst bestaat, ver dient het aanbeveling dit diploma te behalen. E.H.B.O.-cursussen kunnen in nog breder zin heel nuttig zjjn als de medicus-docent zich niet strikt beperkt tot het boekje, maar zjjn blik wat wijder laat dwalen over de algemene Een algemene inleiding in de gezond heids- en ziektenleer zou trouwens pas sen in het algemene streven om het onderwijs te richten op de praktijk van het leven. Een illustratie daar van is het verkeersonderricht dat langzamerhand op alle lagere scholen is ingeburgerd. Merkwaardig in dit verband is, dat instellingen als de Levensscholen voor jonge arbeiders en de Mater gezondheidsleer. Daartoe biedt deze cursus een goede gelegenheid. De leek krijgt weinig gelegenheid kennis te ne men van wat hjj zou moeten weten. Een medische kroniek in de krant of via de radio moet zich in de keuze van de onderwerpen beperkingen opleggen, ook al omdat het meestal niet moge lijk is de vaak ingewikkelde problemen in voor de leek begrijpelijke termen uiteen te zetten. Daarom verdient het naar mjjn mening overweging hel leerprogramma op U.L.O. en middel bare scholen en waarom niet ook in de hoogste klas van het lager onder wijs - uit te breiden met gezondheids leer. Misschien zouden de biologieles sen kunnen worden aangevuld met dit onderwerp, want de leerling hoort wel het een en ander over de bouw en verrichtingen van plant, dier en mens, maar leert vrijwel niets over het in- stand houden van zijn gezondheid en de gevaren die zjjn welzijn van binnen en van buiten belagen. Dit acht ik een hiaat ir, de algemene ontwikkeling. Bij het in standhouden van de gezondheid respectievelijk het voorkomen van ziekte is de medewerking van de leek immers onmisbaar. Amabilis-scholen hiervoor begrip heb ben. Enige jaren geleden heb ik voor leerlingen van Levensscholen een aan. tal lessen over gezondheidsleer gege ven. Ik heb ei veel genoegen aan be leefd en kan u verzekeren dat het een aandachtig en belangstellend gehoor was. Daaruit blijki tevens dat dit on derwerp interessant en boeiend kan ri.jo. Die intense aandacht is begrijpe lijk; je men heeft belangstelling voor zijn eigen lichaam en „wil graag we ten hoe het zit". Een prettige erva ring bjj deze lessen was voorts dat de jongelieden graag vragen stelden,soms naar aanleiding van gehoorde baker praatjes. Als regel gelukte het de wel eens angstige bezorgdheid weg te ne men. Elke medicus ervaart dagelijks de voldoening een angstige patiënt opge lucht de deur uit te zien wandelen. Onnodige angst ot vrees kan in een deel van de gevallen worden voorko men door de jonge mens tijdens zijn schooljaren enige kennis van de ge zondheidsleer bjj te brengen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 4