DUURZAAM Beieren geeft legervaan dels Tirol oude terug O s Lands Kroniek- :nederland*i Innsbruck herdenkt Andreas Hofer met gemengde gevoelens Zaak auteursrechten nu voor Russisch Hooggerechtshof D V Snoepreisje zal voor gerecht in V.S. eindigen K.LM.-postzegels Franse aanval in Tunesisch gebied Tankstation voor honden Indië door China bedreigd Laos wenst V.N.-waarnemers Droogt e teistert China MAANDAG 17 AUGUSTUS 1959 door Emery Kelen Volgens ..Parade" „Nautilus" aan groot gevaar ontsnapt Zoon besteelt vader Nieuw-Guinea 35 miljoen dollar voor additionele projekten Verzoening tussen Caïro en Amman Diplomatieke betrekkingen worden hersteld Franse kernproeven voor de V.N.? ÜP DE HELLINGEN VAN DE BERG ISEL (Van onze speciale verslaggever) INNSBRUCK, hedenmorgen. p de dichtbegroeide hellin gen van de berg Isel bij Innsbruck zijn zaterdag- morgén vele honderden Tirolers getuige geweest van een histori sche plechtigheid. Met tranen in de ogen en bevende handen hamen Georg Kapelier en Martin Kanfinger twee oude, halfversle ten legervaandels over van Beier se soldaten. Honderd vijftig jaar geleden gingen deze belangrijke oorlogstrofeeën na verschrikke lijke gevechten op de berg Isel in vijandelijke handen over, maar nu Beieren en Tirol het alweer lange tijd goed met elkaar kun- *9? 9 1959 i |10 -j' «MK Amerikaan vecht voor Sherlock Holmes nen vinden en de Tirolers dit jaar op grootscheepse wijze hun vrij heidsstrijd van honderd vijftig jaar geleden herdenken, vond men alle aanleiding om de vaandels met doorgelopen groen-witte kleuren uit het Beiërsé Museum in München te halen en ze aan de rechtmatige eigenaars terug te geven. 9 Heidefeest in Ede - Charmante heidekoningin Voor de rest een saaie boel Ramp met Boeing 707 bij oefenvlucht Str aalverkeersvliegtuig stort in VS. neer Gaitskell en Bevari naar Moskou Overval in Londen op kleurling ANASTAS I.MIKOYAN: lllllllllllllllllllllllllHIIIIIUIMHIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIillllllllllllllllllllllllHIUIIIIIIIIIlllllllllllllllliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiirtlllllllllHIIIIMIIIIIIIIIIIIIIlliiuiUIIIIIIÜIIIIIIIIl'lllllllllllllllllllllllllllllll i 111111II1111111II1111 111111111111111111111111111M11M11111IIIU111 i 1111111111M de Communistische partij. In werke- lijkheid veranderde hij slechts in zo- verre dat hij overging van de ene 5 vorm van geloof naar de andere. Het is een gewoon verschijnsel dat dit type krachtpatser naar het mys- ticisme neigt en een uitgesproken behoefte heeft om ter kruisvaart te trekken. Daarom komt het zo dik- wtjls voor dat grote soldaten en gro- te priesters st nmen uit dezelfde ..gespierde" families; en het is geen 1 toeval dat soldaten zich zo dikwijls i tot het priesterschap wenden en dat S priesters zo dikwijls ter kruisvaart gaan, noch dat de Jezuïeten zo vele Franse generaals hebben gevormd. Als Mikoyan bij zijn gespierdheid een vleugje meer schraalheid had gehad, zou hij misschien nog steeds het Evangelie verkondigen: of mis- schien zou hij als slachtoffer van een Stalinistische of Khroesjtsjeviaanse zuivering ergens in Buiten-Mongolië op de harp spelen. Zulke schrale ge- 5 spierde mannen hebben een uitge- sproken ianleg voor het martelaar- schap omdat zij, door hun onwankel- bare trouw en hun gebrek aan soe- pelheid, met een zuiver instinct hun ondergang voorbereiden. Maar de man. die, zoals Mikoyan. jj een zekere neiging tot molligheid heeft, voelt de zich samenpakkende wolken - ankomen, maakt zich met prijzenswaardige soepelheid uit de voeten en ziet uit naar een schuil- plaats vóór de cycloon er is. In de pers wordt dit gelukkige vermogen 5 van Anastas Ivanovich dikwijls aan- geduid als zijn „talent om alles te 5 overleven". 5 In diezelfde kenmerken van mollig- heid ligt zijn gave voor juist oordfe- len en het omgaan met mensen ver- 5 scholen, evenals zijn bekwaamheid in het marchanderen en zjjn aanvoe- lingsvermogen in het opportunists I sche. En dit alles geënt op zijn gespier- de kracht, zijn vasthoudendheid en stoutmoedigheid, maakt van hem een doelbewust organisator op grote schaal. De prehistorische afkomst van het Armenoïdisghe ras is nogal in het duister gehuld, maar zo schrijft prof. Hooten van Harvard in zijn «boek; „Up from the Ape"als er in het stenen tijdperk Armenoïden zijn geweest, dan twijfel ik er niet aan 5 of zij' hebben de handel in mam- moet-v,-ol en dierenvelleri gemono- poliseerd, terwijl zü de voornaam- ste handelaren in halsbanden van schelpen en tanden zullen zijn ge- weest. 3 En dit is geschreven lang vóór Khroesjtsjev op Mikoyan wees als op „Mijn Armeense tapijtenhande- laar". 5 (Nadruk verboden. Copyright ABC-press) E iiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiihiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiM Volgens het Amerikaanse tijdschrift „Parade" is de Amerikaanse atoom duikboot „Nautilus" op 23 april aan een groot gevaar ontsnapt. Toen het vaar tuig zich op 150 meter diepte bevond voor proeven, waarbij ook twee torpe- dobootjagers betrokken waren, stroom de er tengevolge van een breuk in een slang water in de machinekamer. Auto matisch werden alle waterdichte schot ten gesloten en de gezagvoerder gaf bevel, zo snel mogelijk naar de opper vlakte te stijgen. Hef schip kwam slechts enkele honderden meters van een der torpedobootjagers boven wa ter, waarvan men meende dat hij zich enkele mijlen uit de buurt bevond. Als de duikboot onder deze oorlogsbodem naar boven was gekomen, zou dit, vol gens het tijdschrift, het einde van de beide schepen hebben betekend. De schade aan de duikboot tengevol ge van de lekkage was niet ernstig, ook al doordat de kernre ictors zich fn een andere ruimte bevonden. Ook deden zich geen persoonlijke ongevallen voor. Daarom zou de Amerikaanse marine geen ruchtbaarheid aan het gebeurde hebben gegeven. De antropologen verhalen ons van een Armenoïdisch ras dat' niet alleen Armeniërs maar ook de meeste Tur ken, Syriërs, Joden, Iranen en an- derep omvat. Dit ras, zo zeggen zij, vond zijn oorsprong in Klein-Azië, van waar uit het zich heeft verbreid over c.e Balkan, Italië, N.-Afrika en oostwaarts over Indië. De Armenoï den hebben twee opvallende ras-ken merken: een hoofd als een suiker brood, plat van achteren en oprij zend tot een hoge, stompe „bergtop"; en een snavelachtige neus met hoog- opgetrokken wortel, ingedrukte punt, en met uitstaande neusvleugels, een neus dus die een directe voortzetting vormt van het hellende voorhoofd, als de snavel van een toekan. Men kan een mooie verzameling van deze uiterlijke kenmerken aan treffen overal waar „shish kebab" op het menu staat. Anastas Ivanovich Mikoyan, een Armeniër, is geen spre kend voorbeeld van dit type. Nasser en dr. Charles Malik van de Libanon hebben betere Armenoïde-hoofden. Op zijn best kunnen wij van de vice-pre mier van de Sovjet-Unie zeggen dat hij een Armenoïd met ingedeukte neus is. Mikoyan geniet de reputatie van een minzaam en. beminnelijk mens te zijn. Het kan wezen; maar ik zie het niet met blokletters in zijn gelaat geschreven. Integendeel, ik zie een star masker met een krachtig ge vormd beenderen- en spierenstelsel, dat .overtrokken is met een ruwe, diepigeplooide huid. Zijn voorhoofd is te hoog ten opzichte van de rest van zijn gezicht. De frons van zijn wenkbrauwen is geweldig. Zijn neus bonkig, hard, overdreven breed bij de vleugels en het topje er van is weg gedrukt in het gezicht. Zij is geen di recte voortzetting van het aflopende voorhoofd, maar vormt daarmee in tegendeel een rechte hoek, zoals ook het gaval is in het profiel van een tijger. Zijn mondhoeken hangen iet wat bitter omlaag, en de kleine zwar te snor precies zo een als Hitier had moet reliëf geven aan de bo venlip, die door gebrek aan tanden is ingevallen. De vlezige onderlip steekt daarentegen vooruit en zij héngt een beetje. Over het geheel genomen lijkt Mi koyan mij eerder een man, die Hol lywood goed zou kunnen gebruiken in de roi van roverhoofdman in de bergen van Montenegro. Hij ziet er ondernemend, doelbewust en onaan doenlijk uit en zoals de Fransen het zeggen: „il n'a pas froid aux yeux" Hetgeen betekent dat hij geen knus konijn is. En als men zijn diepe, rauwe, be velende stem hoort en hem ziet staan, kort-gedrongen en stevig, zijn hoofd gebogen als de kop van een stier dan heeft men een uitstekende indruk van wat zijn levenshouding moet zijn. De 2<Ljarige Amerikaanse student Emery E., die zaterdagnacht j.l. met zun vriend, de 27-jarige student Robert E. in een Amsterdams hotel is gear resteerd wegens verduistering van 19000 »>Uar in zijn woonplaats Seabrook m de Amerikaanse staat New Hamp shire, heeft zich bereid verklaard vrij willig naar zijn woonplaats terug te ke ren waar hij terecht zal moeten staan. Dientengevolge wordt de gebruikelijke uitleveringsprocedure overbodig. Ziin vriend Robert E. is niet in staat van beschuldiging gesteld. Emery had bij zijn arrestatie nog 10.000 dollar bij zich. Hij stal het geld ten nadele van een staatsdrankwinkel, waarvan zijn vader beheerder is. Deze werd na het ontdekken van de diefstal uit zijn functie geschorst. Als gevolg van de E.E.G.-overeen- Komst, waaraan Nederland deelneemt, IS ten behoeve van Nederlands Nieuw-Guinea een bedrag van 35 miljoen dollar beschikbaar gesteld voor ontwikkelingsprojekten. Dit heeft de voorlichtingsdienst van de E.E.G in s-Gravenhagmedegedeeld. Volgens inlichtingen van het ministerie van za- jj.overzee zullen met deze fondsen additionele projekten worden uitgevoerd buiten de. ontwikkelingsplannen, die op de begroting staan voor Nieuw-Guinea Voor een gedeelte zal het bedrag wor den besteed voor een aantal afzonder lijke onderzoekingen op het gebied van de geologie en de landbouw en o.m voor een onderzoek in de samenstel ling van de Nieuw-Guinese bevolking. Er wordt ook gedacht aan de oprich ting van een landbouwproefstation. Een ander deel van de fondsen is beschik baar gesteld voor verbetering van de infrastructuur op Nieuw-Guinea Hier onder zullen maatregelen vallen voor „y.ve. .erlng van de sociaal-economi sche toestand, de aanleg Van nieuwe en de verbetering van bestaande wegen, de oprichting van een medisch centrum e.d. De Verenigde Arabische Republiek heeft gisteren officlee' de hervatting van de diplomatieke betrekkingen met Jordanië bekendgemaakt, aldus meldt U.P.I. Dit gebeurde in een communi qué van het ministerie van buitenland se zaken waarin de benoeming van Mo- hamed Sjariky tot Jordaans ambassa deur in Cairo werd goedgekeurd en voorts werd meegedeeld, dat de Ver enigde Arabische Republiek binnen twee dagen haar ambassadeur in Am man zal aanwijzen. De secretaris-generaal van de Arabi sche Liga, Mohammed Hassouna, die optrad als bemiddelaar tussen Caïro en Amman, is gistermorgen vertrokken naar Libië om daar tt gaan werken aan een herstel van de betrekkingen tussen Tunesië en de Verenigde Ara bische Republiek. Deze betrekkingen werden in oktober van het vorig jaar verbroken en sindsdien heeft Libië Tu nesische belangen in Caïro behartigd. Er is echter een uitdrukking in het gezicht van Mikoyan, die ik voor al ttfdens zijn persconferenties heb waargenomen. Hij trekt zijn wenk brauwen op' en daarmee ook de vou wen rond de ogen en hij trekt de spieren boven de neuswortel samen. Zijn gezicht verstrakt zich in vrees en gespannen afwachting. Het is de uitdrukking van de man die, met de broek naar beneden, bij de dokter wacht tot hij op een gegeven moment een prik met een injectie naald in zijn achterste krijgt. Dit is niet de uitdrukking van een ongevoelig man. Ik neem ook enige molligheid in Mikoyan's lichaamsbouw waar; zijn hoofd heeft niets van het steile Ar- menoidische suikerbrood. Ik zie er een geslaagde demonstratie van een poging tot een vierkante cirkel in. Het uiteinde van zijn kin is rond en vlezig en er zit zelfs een aardig kuil tje in. Hp heeft wijde en gevoel volle ogen. Het puntje van zjjn neus is vlezig en zoals de meeste Arme niërs, heeft hij de neiging tot het ont wikkelen van wat ik noem een „Middellandse Zee-buikje". Uit deze uiterlijke kenmerken lees ik Mikoyan's minzaamheid, beminne lijkheid, gevoel voor humor, zijn praktisch gezond verstand, zijn soe pelheid en zijn zakelijke scherpzin nigheid af. Maar bij alle gezetheid en latente molligheid ~»e ik hem als een uitge sproken gespierde man van grote offensieve kracht. Evenals Stalin studeerde hij voor priester, maar, naar hij ons' meedeelde, ging hij minder in God geloven, naarmate hij meer over de godsdienst ver nam. Dus trad hij in piaats van tot de rijen van de engelen toe tot die van ji-iwfvX--"'W111jv/4t De Tunesische regering heeft bekend gemaakt dat twee Franse bommenwer pers 'zaterdagochtend bomaanvallen hebben gedaan op Bhiret Zitoena, in het gebied van Ain Di^iham nabij de Algerijnse grens, aldus berichten Reu ter en AFP. Bij de tweede aanval was genoemde plaats ook door drie Franse tanks en twee pantserwagens van over de grens beschoten. Bovendien vloog later een Frans verkenn jstoestel bo ven het betrokken gebied,'aldus de Tu nesische bekendmaking. .De Tunesische zaakgelastigde te Pa rijs bracht later een protest over aan de secretaris-generaal van het Franse ministerie van buitenlandse zaken. Hp verzocht hem een einde aan de opera ties te maken. Volgens het Franse mi litaire hoofdkwartier te Algiers zijn er bij de operatie geen bommen geworpen. De actie was gericht tegen een groep Algerijnse opstandelingen, die uit Tune sië naar Algerijns gebied was gekomen en zich later terugtrok. Marokko heeft de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Hammars- kjpld, gevraagd, de kwestie van de „Kernproeven door de Franse regering in de Sahara" op de agenda van de Algemene Vergadering te plaatsen, die 15 september bijeenkomt, aldus berich ten AFP en Reuter. De zaakgelastigde van de Marokkaanse afvaardiging, die het verzoek van zijn regering over bracht. overhandigde Hammarskjöld ook een memorandum waarin, naar verluidt, de gevaren worden opgesomd die aan dergelijke proeven zijn verbon den. Het door Marokko voorgestelde punt komt automatisch op dc „Aanvul ling op de agenda". De agendacommis sie moet uitmaken of de kwestie inder daad door de Algemene Vergadering wordt besproken. Ter gelegenheid van het veertigjarig be staan van de K.L.M. zullen de Neder landse Posterijen twee bijzondere post zegels uitgeven, welke worden gedrukt in twee kleuren plaatdruk, rood en blauw voor de zegel van twaalf cent, groen en blauw voor die van 30 cent. De zegels, die zullen worden verkocht van 5 tot en met 21 oktober en na 14 november, blijven voor frankering gel dig tot en met 31 december 1960. Het leger van nationalistisch China heeft zaterdag officieel de Amerikaanse Nike-Hercules-raketten overgenomen die tijdens de crisis in Straat Formosa in oktober vorig jaar naar Formosa wa ren oyergebracht. (Rtr.) Een tankstation langs de autoweg bij Montabaur tn Duitsland heeft sinds kort zijn service aan, automobilisten uitgebreid met een afdeling drinkwater voor henden. Terwijl aan de benzinepomp de aorst van de auto wordt gelest, zorgt een vriendelijke pompbediende, dgt aan een speciale drinkbak hetzelfde gebeurt met de dorst van de reizende hond. Een vooraanstaand Amerikaans des- i twee miljoen roebels (bijna twee mil- kundige in Russisch recht, prof. Ha-1 joen gulden) eist ingevolge de bepaling rold Berman, heeft de tweede ronde ge- i van de Russische grondwet inzake „on- wonnen van Ue *nak om de nnte.irareeh. rechtmatige verrijking" ten koste van Martin Kanfinger en Georg Kapelier werden uitverkoren om bij deze grote gebeurtenis een belangrijke rol te ver vuilen. Stram in de houding, het mar kante hoofd met de ruige snor geheven, stonden zij te midden van kameraden, stuk voor stuk Tirooise oorlogsvetera nen. De stoere donkere Lederhosen tot even over de knieën, met onder de ro de vesten brede leren, soms met zilver beslagen riemen en als hoofddeksels de traditionele vilthoeden met adelaarsve ren. Een indrukwekkend gezicht deze samenkomst van bejaarde bergschut- ters, afkomstig uit alle delen van het land. Terwijl de regen zachtjes neerruiste op struiken en bomen en terwijl de bergtoppen rondom Innsbruck schuil gingen in grauwe wolkenmassa,s, droeg de Oostenrijkse bisschop dr. Paulus Rusch een plechtige» H. Mis op, die bij gewoond werd door Tirolers zowel uit het noordelijke- als uit het .zuidelijke ge deelte. Een ontroerende reünie van het Tirooise volk rondom het altaar van een eenvoudige veldkapel. De krachti ge stemmen van het Tiroler Sanger- verband en de muzikale omlijsting van de Stadsmuziekkapel, gaven het geheel iets krijgshaftigs. Regelmatig werden in de omtrek oude kanonnen afgeschoten, terwijl de talrijke aanwezigen - met uitzondering van de vuurvaste Schutzen - van schrik ineenkrompen bij het onverwachte ge knal van een vlak achter hen opgestel de erewacht. Dat daarbij bisschop Rusch en het fraai versierde altaar door dichte kruitdampen herhaaldelijk uit het gezicht verdwenen, hinderde niemand. Dit alles scheen vanzelfspre kend bij deze herdenking van de vrij heidsstrijd, waarop naast de Beierse president dr. Seidl en de Wcstduitse minister van oorlog, Strauss, de Lan- deshauptmann van Noord-Tirol, dr. Tscheggfrey, ook de verbeten leider van de Zuidtiroolse Volksparty en VrU- heidsbeweging, dr. Magnano, acte de presence gaf. Zif zongen uit volle borst het machti- g Andreas Hoferlied mee, een p-st- hume hulde aan de legendarische vecht jas van de Tirolers in, de strijd tegen de Franse en Beierse overmacht. ZU luisterden met ingehouden adem naaf he gedicht, dat door 'n negentienjari ge Tirooise boeq aan de voeten van het imposante Hofer-monument met luider stem werd voorgedragen en verzamel den zich tot slot in de nieuwe kapel ter ere van O.L. Vrouw van Tirol, die door bisschop Rusch werd ingewijd. Nog^een- maai galmde de machtige melodie" van het ook buiten het Duits taalgebied wel bekende: „Zu Mantua in Banden der treue Hofer war" over de lange hellin gen en het met vlaggen en wimpels versierde Innsbruck, waar de gevoelens tijdens deze nationale herdenking ge mengd zijn, nu Zuid-Tiroi het nog altijd zonder de door Italië beloofde autono mie moe stellen. wonnen van de zaak om de auteursrech ten voor Sherlock Holmes, Het Gerechts hof in Moskou bepaalde namelijk, dat hij deze zaak aanhangig kan maken bij het Hooggerechtshof van de Russische fe deratie. Prof Berman verscheen voor de Co- nan Doyle-maatschappij, die meer dan Ede dankt zjjn bekendheid aan de grote, stille heide, die tot het gebied van dit dorp behoort. En aan de her der met zijn grazende schapen, die nog in echte schaapskooien verblijven. De VW in Ede buit dit allemaal uit door jaarlijks een Heideweek te hou den. De burgemeester en de andere notabelen kunt ge dan in de oude, sombere dracht der Veluwse boerert aantreffen bij het schaapscheren en andere folkloristische gebeurtenissen tijdens de Heideweek. Het is allemaal een beetje uit de tijd, de „grote be langstelling" is allemaal een beetje georganiseerd, maar als de organisa toren dit niet deden, gebeurde er in Ede helemaal nooit iets en zou nooit iemand van Ede horen. Zaterdagmiddag zaten de tribunes van het Edese openluchttheater dan ook weer vol met genodigden, bij de opening van de zestiende heideweek. Men moet aannemen, dat zeer velen zeer veel aan deze heideweek hebber gedaan. Ga maar na; 17 commissies met samen bijna 130 leden werden ge acht, er aan te hebben gezwoegd Desondanks was de openingsplech- tigheid een nogal vervelend geval. Zij bestond uit het hijsen van een vlag, het door een man of drie schuchtei gezongen Wilhelmus, het oprukken van in oude klederdrachten gestokei mensen in een show, die in één jaai tijds nu al voor de zoveelste maai vertoond werd. En verder: woorden Maar het hoogtepunt is in ieder ge val zeer goed geslaagd; dat was de verschijning en begroeting van d( charmante heidekoningin, H.M. Cal luna XVI. Het was de jonge mevr Betty van Droffelaar-van Galen, af komstig uit Ede en thans wonend ir Prescott, Canada. Eens was zij eer moedig koerierster in het verzet. Ir Canada geldt haar gezin als model voorbeeld voor het ideale immigran tengezin. Haar voorbeeld straalt af oj de tienduizenden Nederlandse fami lies in Canada. Toen de Edese VW de 18e heideweek stelde in het teken van de Nederlands-Canadese vriend schap werd mevr. Van Droffelaar uit gekozen als heidekoningin 1959. De Canadese ambassadeur, de KLM en iedereen, die Iets kon doen, deed iets om haar naar Nederland te krijgen. En zo zat zij zaterdagmiddag dan in een wijd uitstaand lilatulen rokje met bovenlijfje van donkerpaars velours, kroontje op het hoofd, op haar witte troon op het groene gazon van het Edese openluchttheater. Jong, char mant, waardig en volkomen ongekun steld, had ze een vriendelijk woord vor r elke volksgroep, die haar cadeau tjes kwam brengen. De Edenaren, die uiterst moeilijk uit de plooi te bren gen zijn, brachten de heidekoningin een ovatie. Het overige van het programma was niet veel bijzonders. Echtparen, die, volgens deskundige verklaring door de microfoon, waren gekleed in rouwkleding, maakten dansjes; een mijnheer werd geproclameerd tot ere lid van de VVV,kreeg een oorkonde en een gouden draagembleem. Het erelid hield een speech over het. on derwerp: „Waheb ik dit aan ver diend? De voorzitter hoeft hgt ver diend!" Een andere heer hield een speech namens de geëmigreerde Ede- naren; de burgemeester hield een speech, dc voorzitter hield twee spee ches, maar de ouders konden de kin deren nauwelijks in bedwang houden. De Canadese ambassadeur, Excellen tie Ch. P. Hebgrt. kon er ook niets aan doen. Dank zij zijn belangrijke medewerking was er de heidekonin gin én de opening van de heideweek was voor hem een ongetwijfeld wel kome gelegenheid, in een charmant speechje te verklaren, hoe prettig het is, dat Canadezen en Nederlanders na de bevrijding vrienden zijn geble ven. 1 Wij hebben ons afgevraagd, waarom zo goede en zo goed bedoelde dingen in dit land zo vervelend moe ten verlopen. Men kan het toch niet wijten aan een gebrek aan commis sies. de arbeid van een ander. Hij stelt, dat het bedrag vijftien procent is van het geen Russische uitgevers onrechtmatig hebben verdiend door het uitgeven van herdrukken van boeken van sir Arthur Conan Doyle. Adrian Conan Doyle, zoon van de schepper van Sherlock Hol mes, verloor in november vorig jaar zijn zéak in eerste instantie. Als de Conan Doyle-maatschappij de zaak wint zal mogelijk een reeks andere westelijke auteurs dergelijke eisen aanhangig ma ken. Prof. Berman, die verbonden is aan de Harvard universiteit, verscheen voor een vrouwelijke rechter Soya Ilina, en twee bijzitters, een arbeider in een staalgieterij en een vrouw, die zei, dat zij van beroep schoenen lijmt. De zit ting werd gehouden in een vuile kamer, die te bereiken was via drie afgeslo ten trappen. Op dezelfde zitting werd een reeks aanvragen tot echtscheiding behandeld. Prof. Berman deelde later aan verslaggevers mee, dat hij „de zaak tot het einde zal uitvechten". Amerika heeft zaterdag het eerste van de straalverkeersvliegtuigen waar mee het vorige herfst geregelde dien sten op Europa begon verloren, aldus meldt UPI. Een Boeing 707 stortte tij dens een proefvlucht neer in een aard appelveld op Long Island, 110 kilome ter ten oosten van New York. Het on geluk gebeurde, toen het toestel aan stalten maakte te landen op het vlieg veld van Calverton. Er waren slechts vijf bemanningsleden aan boord, die allen omkwamen. Over de oorzaak is nog niets bekend. Twee boeren vertelden, dat twee van de vier straalmotoren begonnen te roken, toen het toestel op een hoogte van slechts dertig meter was. Een er van vloog daarop in brand, het vlieg tuig duikelde eerst naar links en toen naar rechts en plofte vervolgens neer op het veld. Op de grond ontplofte het, waarbij delen van het toestel verspreid werden over een grote afstand. De leider van de socialistische frac tie in liet Britse Lagerhuis, Hugh Gaits kell, en de woordvoerder van de par- 1 i iii i C"* aat premier Nehroe van Indië een j krachtiger houding aannemen te genover de binnenlandse en bui tenlandse communistische gevaren waardooi zijn land bedreigd wordt? zijn op d:i punt enkele hoopvolle symp tomen var: een wijziging van de poli' Del. van de regering in New Delhi Zo heeft de centrale regering van Indië op 31 juli eindelijk ingegrepen in Kerala, de Zuid-Indische deelstaat die seder* april 1957 door communisten werd ge regeerd. Het bewind van de communis tische „chiel minister" Namhoodiripad, had in Kerala een zo grote onrust en ontevredenheid gewekt, dat New Delhi tenslotte zelf het bestuur in handen ge nomen heeft. De deelstaat is onder het rechtstreeks gezag geplaatst van de In dische president dr. Rajendra Prasad- Het is te hopen dat deze maatregel ook een goede waar- f N schuwing is ge" BUITENLANDSE communistSi die in de Indische deel- KRONIEK staten Andhra en West-Bengalen po- y gingen doen om de macht in handen te krijgen. Het binnenlandse communis tische gevaar in Indië moet niet onder schat worden. Maar indië wordt ook vanuit het bui tenland door het communisme bedreigd- Communistisch China heeft aan de grens met Indië de laatste sterke troe penmachten samengetrokken, en Chine se communistische leiders hebben de laatste tijd oproepen gedaan voor de .bevrijding" van bepaalde Noord-Indi sche gebieden. Bovendien worden er in China al sinds geruime tijd landkaarten gediukt, waarop de betrokken Indische gebieden staan aangegeven als Chinees grondgebied. Premier Nehroe heeft enige tijd ge leden bij de regering in Peking gepro testeerd tegen de Chinese aanspraken op Indisch grondgebied, maar hij heef* eenvoudig geen antwoord gekregen op deze protesten Inmiddels heeft de In dische regeringsleider vorige week don derdag in de Lok Sabha (het Lagerhuis) uitdrukkelijk verklaard, dat hij de „McMahon line het betreffende deel van de noordgrens van Indië. altijd als de Indische grens zou blijven beschouj wen, en dat „de integriteit van Indië tct iedere prijs zou worden gewaar- boigd." e Indische regering heeft in no vember 1956 geen werkelijk krach tige protesten laten horen, toen de Hongaretj doo. de Russen onder de voet werden gelopen. (Dit kwam teo dele omdat de aandacht der Indiërs in dertijd was afgeleid door het Brits-Rus sische optreden tegen Nehroe's vriend Nasser. Maar de definitieve overweldi ging van Tibet door China in het be gin van dit jaar heeft op de Indiërs meet indruk gemaakt, vooral omdat hel hier om eei land ging dat aan Indië grenst, (n de Indische pers en in het indische parlement is het Chinese op treden tegen de Tibetanen Tel veroor deeld, en Nehroe heeft tenslotte zelf ook zijn afkeuring uitgesproken over het gebeurde Wel schermde de Indi sche premier in zijn verklaring bver Tibet van 27 april j.l. nog altijd met de Pancha Sheela, de beginselen die door China geaccepteerd waren als de basis voor vreedzame betrekkingen met Indië- maar hij nam het toch duidelijk op te- Een de Dalai Lama. Nehroe heef*, alle reden om groot tij op het gebied van de buitenlandse po- ontzag te hebben voor de Chinese com- litiek. Aneurin Bevan, vertrekken op 29 augustus op uitnodiging van premier Khroesjtsjev naar Moskou voor bespre kingen met Russische leiders. Op 8 september gaan zij van Moskou uit naar Warschau voor een bezoek van vijf da gen aan Polen. De Laotiaanse regering zal (le secre- taris-generaai van de Verenigde Naties, Hammarskjöld, verzoeken enkele waar nemers naar het Laotiaans-Noordviet- namese grensgebied te zenden, aldus is volgens Reuter te Vientiane officieel bekendgemaakt. Het verzoek zal wor den overgebracht door een speciale af gezant, namelijk Ngon Sananikone, een broer van de minister-president, aldus de bekendmaking. De enige taak van j de waarnemers zal zijn naar de grens te gaan en rapport uit te brengen over wat zij daar zien. Het aantal waarne mers is een zaak die Hammarskjöld moet bepalen, aldus wordt in de be kendmaking gezegd. Premier Phouy Sananikone van Laos heeft voorts communistisch China er van beschuldigd dat het zUn land tracht vrees aan te jagen. Het noemde de De Canadese ambassadeur begroet 4* Nederlands-Canadese heiaekoningin. Ongeveer zestig miljoen Chinezen een tiende van de bevolking van com munistisch China zijn gemobiliseerd voor de strijd tegen de ergste droogte die China sinds jaren gekend heeft, al dus heeft radio Peking bekendgemaakt. In het bijzonder in de provincies Ho- nan, Anhwei, Sjantoeng", Hoepeh, Hoe- nan, Szetsjoean, edn deel van Kwan- toeng en in Kwangsi in totaal een gebied van dertien miljoen ha. cultuur grond is de toestand ernstig. De si tuatie in Honan wordt nog verergerd door een sprinkhanenplaag. aanvallen, welke communistische op standelingen vorige maand in de noord oostelijke provincies hebben gedaan, een „invasie" De eerste-minister ver klaarde op een massabijeenkomst, dat hi., de Chinese communisten zou laten weten, aat Laos zich niet laat intimi deren. Hu zei dat zijn regering over „beslissende bewijzen" beschikte dat er tussen de Pathet Lao en het com munistische Noord-Vietnam een gehei me verstandhouding bestaat. Vier blanke mannen hebben zaterdag met een ijzeren staaf en een mes ge wapend een 60-jarige kleurling aange vallen in de Londense wijk Notting Hill Gate, die bekend staat om de relletjes tussen blanken en kleurlingen aldus meldt U.P.I. De kleurling liep snijwonden op aan het hoofd en brak een jukbeen. De poli tie heeft de vinger-afdrukken op de ijzeren staaf en het mes, die op de plek van de overval gevonden werden, on derzocht. Notting Hill Gate, waar een groot gedeelte van de kleurlingen in Londen wonen, was de vorige herfst het toneel van onlusten tussen blanken en kleurlingen. inunistisclie staat, die oneindig vee' sterker is dan Indië. De Indiërs zou den zich tegen agressie van de zijde van Peking op den duui niet effectief kunnen verdedigen. Maar het werd tijd dat Nehroe zich eens wat duidelijker uitsprak over de wandaden van de machthebbers in Peking. Tenslotte i? Nehroe door premier fsjoe En-lai op schandalige wijze verraden, na de ont moeting van de beide regeringsleider® een paai jaar geleden. Nehroe heef* onlangs zelf verteld, dat Tsjoe En-la! hem indertijd verzekerd had, dat China het communisme niet aan Tibet zou op dringen. De Chinese premier had zijb Indische collega gezegd, dat China Tibet niet als een Chinese province beschouw de, maai als een autonoom gebied. OP 28 maart j.l. is echtei 'door de Chinese Volksrepubliek officieel verklaard, dat dc Tibetuanse plaatselijke regering ont bonden was door de centrale regering in Peking, Verenigde Statei President Eisenhower heeft de president van Co lumbia, Alberto Lleras Camargo, uitge nodigd voor «en officieel bezoek aan de V.S. President Llebas Camargo heeft de ze uitnodiging aanvaard. Hu zal begin 1960 naar de V.S. reizen. (A.F.P.) olgens een zojuist veschenen rap por: van de Internationale Com missie van Juristen zijn door de Chinezen sinds 1950 minstens 65.000 Ti betanen vermoord. De commissie be schuldigt Peking van genocide. De Chi nese regering is er eenvoudig op uit de Tibetanen als nationale, etnische en re ligieuze groep uit te roeien Peking doe* dit ook door op grote schaal Chinezen naar Tibet te laten emigreren, De drie miljoen Tibetanen zijn volgens het rap port van de juristen, in de loop van de laatste jaren overstroomd met niet min der dan 5 miljoen Chinezen, en de komst van nog enkele miljoenen Chi nezen is aangekondigd. Het zijn afschuwelijke en schier/ on gelooflijke feiten die de International® Commissie van Juristen over de Chine»e gruweldaden in Tibet heeft gepubli ceerd, en aangezien het rapport is op gemaakt door een advocaat bij het In dische Opperste Gerechtshof, Trikamda® (een vroegere secretaris van Ghandf' heeft het vooral in Indië zeer de aan dacht getrokken. Het is te hopen dat het rapport er toe bij zal dragen dat de Indische regering gaat begrijpen da* men op overeenkomsten met Peking niet kan vertrouwen, en dat de expan" sie-drang van de Chinese communisteJl een steeds groter gevaar gaat vorm®' voor Indië.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 4