Ramp in Amerika eist vele doden Militaire België op dienstplicht twaalf maanden woensdag ia Augustus 1959 Daqblad voor Schiedam en omstreken Aardbevingen veroorzaken kritieke situatie in Montana Modernisering van leger zal vele miljarden gaan kosten Zeven doden bij ongeluk op Autobahn bij Darmstadt Amsterdams Havengebouw nadert voltooiing Delen van New York dertien uur zonder elektriciteit Onrust in Natal duurt voort Bus rijdt winkel binnen MET INGANG VAN 26 SEPTEMBER 25 ernstig gewonden Met staal geladen vrachtauto ramt bus met 'schoolkinderen Duizenden politiemannen rukken uit om plundering te voorkomen Een ballon in de Dammen-race? Amsterdams jacht vergaan Van klein verlof teruggeroepen Het weer VER. STATEN ROCKY MOUNT. STATEN Prinses Soraya in Keulen Eén docle Vervoersnoodwet vindt steun in Tweede Kamer De Quay: „Kan ik u even spreken?' Ook Nederlandse auto geraakt Noodwet-kinderbijslag weer verlengd Hindernisrit met vijf grote trailers „La Galenabij Casablanca op de rotsen gelopen Veertien dagen streng voor afgezwaaide milicien W arm Aan zee soó'ki "JAN£ M o n t o n o /cVup «J!0 [dALENE ANACONDA •(HELENA f •BUTTE Ji- 'Yellowstone Park y o m i n 9 CASPER v# BOISE ROCK SPRINGS >EN V® CHEYENNE CITY •DENVER PUEBLO TRINIDAD LAS VEGASJ IABUQUERQUE PHOENIX Arizono TUCSON •UGLA' jjjt Chicago* ,San .Francisco ^LotAngtlf j Washing tor Een serie aardschokken, waardoor K'steren het noordwesten van de V.S. Werd getroffen, heeft tot een kritieke toestand in de staat Montana geleid. Volgens de voorlopige berichten zijn minstens zestien mensen om liet leven Bekomen, maar gevreesd wordt dat het aantal slachtoffers tot ongeveer 75 zal stijgen. Door de bevingen ontstond een scheur in de Hebgen-dam, die een stuw meer van 15.000 miljoen kubieke meter Msluit. Met het oog op het gevaar dat de dam, die nu slechts weinig water doorlaat, zal doorbreken, worden in al lerijl voorbereidingen getroffen om de honderden bewoners van de vallei weg Je voeren. Het reddingswerk wordt ech- Jer bemoeilijkt, doordat enige kilome ters van de dam stroomafwaarts ten- Bevolge van de aardschokken een heu- yel gedeeltelijk in de rivier geschoven ,s. waardoor honderd tot honderdvijftig "lensen zijn geïsoleerd. Ook elders is de Weg door de vallei onbegaanbaar door ■"eusachtige rotsblokken en brede scheu ren in het wegdek. Het wordt echter mogelijk geacht, dat de bedreigde ge- tinnen te voet zich in veiligheid kun- hen stellen. Alle beschikbare hefsehroef- t'liegtuigen worden voor het reddings werk gebruikt. Bij een luchtverkenning heeft men ge constateerd, dat de noordelijke oever yan het stuwmeer twee tot vijf meter 's gedaald, terwijl de zuidelijke oever evenveel omhoog is gekomen. Het meer is vijftig kilometer lang. De dam d'e in 1915 werd gebouwd als onderdeel v'an een reeks werken om met behulp v,an het water van de Missouri elektri citeit op te wekken, bleek bij een onder- mek nog tamelijk goed te _zijn. Een Woordvoerder van de elektriciteitsmaat- Col O r O d o COLORADO •springs $7SANTA FÉ Nieuw Mexico Prinses Soraya, de voormalige gema- 'n van de Sjah van Perzië, is gisteren onverwacht in Keblen teruggekeerd. ~t) heeft dus haar vakantie in Noord- Mlk, die een maand zou duren, afge- oroken. De prinses heeft zoals gewoon- mk haar intrek genomen in de Perzi- Sche ambassade, bij haar vader die ambassadeur is. De prinses wil enkele y'eken in Keulen blijven en in het na jaar naar Rome gaan. schappij van Montana, die de dam ex ploiteert, heeft verklaard dat men voor het ogenblik geen doorbraak verwacht. Het getroffen gebied omvat ook het veelbezochte Nationale park van Yellow stone. Een kampeerterrein in de Madi son canyon werd geheel door een grond verschuiving bedolven. Het schijnt dat de beroemde geisers in het Nationale park, zoals de ..Old faithful", niet van de bevingen hebben geleden. Ook elders in de wereld, van Enge land, Frankrijk en Italië tot de Salo- mons-eilanden, zijn aardschokken ge voeld. Een honderdtal negerinnen in het ge bied van Oemtwaloemi in Natal hebben gisteren negerarbeiders op suikerriet velden aangevallen om hen ertoe te brengen het werk neer te leggen en een loon van een pond sterling per dag te eisen, aldus melden Reuter en AFP. De mannen joegen de vrouwen van de velden, maar later legden de arbeiders het werk toch neer Als gevolg van dit incident zjjn 118 vrouwen elk tot een boete van tien pond sterling of twee maanden dwang arbeid veroordeeld wegens het betre den van particulier terrein. Geen van de vrouwen wil de boete betalen. Daar de plaatselijke gevangenis, namelijk die 'van Oemzinto, niet groot genoeg is voor de 118 -ouwen, zullen zij worden over gebracht naar Durban. Ongeveer tachtig vrouwen zijn te Highflats gearresteerd omdat zij een autobus hadden, gevorderd en hadden geëist dat de chauffeur hen naar de commissaris voor de naturellenzaken te Ixopo bracht. Zij werden veroordeeld tot een boete van 25 pond of drie maan den gevangenisstraf. De pqlitie te Portshepstone heeft gis teren ^gemeld dat ongeveer honderd vrouwen zijn gearresteerd w:ens het bouwen van een barricade op een weg tussen Ispofoe en Hibberdene. i (Van onze Limburgse redacteur! Een uit de richting Vaals komende touringcar is dinsdagavond omstreeks half acht, toen de chauffeur een bot sing met een voor de bus uitrijdende scooter wilde voorkomen, een porse leinwinkel aan de Rijksweg Maastricht - Vaals.te Wahlwiller (gemeente Wit- tem) binnengereden. De uitwijkmanoeu vres van de autobus voorkwam even wel de botsing met de scooter niet. De scooter-berijder, de 52-jarige P. de Ko ning, toneelmeester van de Heerlense stadsschouwburg, werd door de bus ge grepen en vrijwel op slag gedood. Het slachtoffer was gehuwd, maar had geen kinderen. De inzittenden van de bus, meest Amsterdamse toeristen met va kantie in het Zuidlimburgse dorpje Be- melen, liepen ^geen letsel op. Ook de winkelierster mevr. N. Kohl-Steins, die op het moment van de botsing enkele klanten hielp, bleef ongedeerd. In de winkel werd een grote ravage aange richt. De bus werd aan de voorzijde ernstig beschadigd. (Van onze Haagse redactie) Het ontwerp voor een Vervoersnood- wet kan tekenen op de steun van de Tweede Kamer. In het Voorlopig Ver slag noemt de Kamer de invoering van een regeling voor het vervoer in geval van oorlog of oorlogsgevaar onvermij delijk. Verschillende leden vragen daar bij of dit ontwerp het eerste is van een reeks ontwerpen waarin voor diverse facetten van het maatschappelijk leven een regeling voor noodtoestanden zal worden gegeven. o-r». Bij een botsing tussen een Belgische toeristenbus en een Duitse vrachtauto met aanhangwagen op de Autobahn lussen Mannheim en Frankfurt zijn vannacht bij Darmstadt zeven mensen om het leven gekomen en 25 zo ernstig gewond, dat zij naar een ziekenhuis moesten worden overgebracht. Enkelen verkeren in levensgevaar. Er zaten 61 Belgische schoolkinderen en twee chauf feurs in de bus die uit Oostenrijk terug keerde. Na de botsing kantelde de vrachtwagen op een op de vluchtstrook geparkeerde Nederlandse personenauto, maar geen van de inzittenden hiervan raakte gewond. De vrachtautochauffeur en zijn maat liepen slechts lichte ver wondingen op. Ziekenauto's uit Heidelberg, Mann heim en van het Amerikaanse leger brachten de gewonden naar twee ziekenhuizen in Mannheim. Volgens de politie, die de Autobahn verschei dene uren moest afsluiten, was de vrachtwagen juist de Autobahn op gereden toen de bus hem een honderd meter verder achterop kwam en raakte. Het staal dat de wagen ver voerde, reet de rechterwand van de bus tot in het midden open. De Nederlandse auto uit Utrecht, die met pech lang's de kant stond, liep lichte schade op van de aanschuivende vrachtwagen. De bus vervoerde een grote groep schoolkinderen van 10 tot 12 jaar uit een vakantiekolonie in het Lechdal (Tirol) naar Linkebeek bij Brussel en voorts een gezelschap ambachtsscholieren uit Antwerpen. De doden waren ambachts scholieren, de tweede chauffeur en een Belgische vakantieganger, die uit Tirol met de bus was meegereisd. De andere chauffeur was slechts licht gewond. Vol gens de leider van de Brusselse scholie- (Van onze Brusselse correspondent) BRUSSEL, hedenmorgen De minister van defensie, Gilson, heeft gisteren op een persconferentie meegedeeld, dat niet ingang van 26 sep tember de militaire diensttijd van vijf tien maanden op een jaar wordt ge bracht. De soldaten die op genoemde datum twaalf maanden dienst zullen volbracht hebben vijftien maanden voor kandiaat-reserveoffieieren zul len definjtief mogen afzwaaien. Het des betreffende Koninklijk Besluit zal mor gen in hef Belgisch Staatsblad verschij nen. Hiermee heeft de Christelijke Volkspartij een van haar voornaamste electorale beloften ingelost. De rege- ring-Eyskens heeft trouwens meer dan een jaar nodig gehad om de realisatie van deze belofte mogelijk te maken, zonder de in de NATO aangegane ver bintenissen in gevaar te brengen. Om de- onvermijdelijk uit een kortere diensttijd voortvloeiende vermindering van de legereffectieven te neutralise ren heeft de regering een systeem be dacht van NATO-technici met een en gagement van drie of vijf jaar. De aanlokkelijke financiële voorwaarden en de hoge soldij, welke zelfs het tractement van de onderofficieren uit het actieve kader overtreft, hadden tot gevolg, dat ruim twintigduizend kandi daten zich als vrijwilliger hebben aan geboden. Slechts de helft daarvan werd na grondige tests, welke negen maan den in beslag namen, als NATO-techni- cus geëngageerd. Het is overigens on waarschijnlijk. dat het NATO-opperbe- vel de kortere diensttijd zou hebben goedgekeurd, wanneer niet terzelfder- lijd het moderniseringsprogramma was op stapel gezet, waartoe de regering- Van Acker in 1957 zich reeds verbonden had. Op 1 januari van dit jaar is met de realisatie van dit vijfjarenplan een aan- Rat Havengebouw aan de De Ruyterkade te Amsterdam begint, nu het zijn voltooiing nadert, een sieraad te worden aan et Amsterdamse IJ. Het fraaie gebouw, dat ontworpen werd door de architecten W. M. Dudok en Robert M. H. Magnee, heeft een hoogte van 54 meter, en zal na de afbouw medio 1960 gereed zijn. vang gemaakt. Verder heeft de rege ring in mei 1958 aanvaard de twee Bel gische NATO-divisies, welke aan de Rijn gelegerd waren, tot in de onmid dellijke omgeving van het IJzeren Gor dijn te verplaatsen. In verband met ó-a toestand yan de Belgische bewapening heelt minister Gilson gisteren er onder meer aan herinnerd hoe België op dit ogenblik nagenoeg donder verdediging staat tegen een luchtaanval. „Tenzij wij onze vitale centra en onze bevol king overleveren aan een eventuele vij and, zal België onverwijld moeten be schikken over de modernste luchtaf- weermiddeien", aldus minister Gilson. De minister voegde er in dit verband aan toe: „Tenzij men de doelmatig heid van onze verdediging op gevaar lijke wijze zou verminderen, is het uur aangebroken om sommige feiten nuch ter onder ogen te nemen en zich neer te leggen bij rie offers welke we on vermijdelijk zullen moeten brengen, wa a|dus minister Gilson, „liever zou jk het leger afschaffen dan soldaten net vuur injagen zonder de onontbeer lijke uitrusting om hun opdracht met een kans op succes te vervullen". Het ligt intussen voor de hand, dat de modernisering van de defensie een verhoging van de begroting van defensie tot gevolg heeft. Minister son raamt deze meeruitgave op tle" Procent voor het boekjaar 1960, zodat het militair budget door de re gering vastgesteld dit jaar 21.900.000.000 francs zai bedragen. De ver meerdering zal vooral de buitengewo ne begroting drukken. In België zal' net door minister Gilson genoemde bedrag eigenlijk niet zo heel veel in druk meer maken, want het was se dert een paar wekert reeds bekend, fijdens zjjn bezoek aan Washington neett minister Gilson het op een persconferentie bekend gemaakt. Dat de minister deze „Primeur" voor de Amerikaanse pers heeft gereserveerd, js België eigenlijk zeer koel ont- naaid en sommige kranten hebben 1 nagelaten de vraag te stellen j minister wel het recht heeft bijzonderheden te onthullen over een iegerbegroting, die niet eens door het Parlement is goedgekeurd. Het procédé is inderdaad zeer onge woon. Maar men mag dan toch ook weer met vergeten, dat de publiciteit, welke de minister in dc Verenigde Sta ten aan de Belgische militaire ijver heeft verleend, klaarblijkelijk bestemd was om voor de kortere diensttijd de zege van het Pentagon te krijgen. Tak- ,was dat een uitstekende zet, want de Amerikaanse legerleiders heb ben cte heer Gilson een open doekje bezorgd. Wanneer de minister over en kele weken met zijn begroting voor bet parlement verschijnen zal, zal hij niet nalaten daaraan te herinneren. De Ame rikaanse loftuitingen zullen dan de pil van. de 21,9 miljard moeten vergul den, die, hoe dan ook, voor de Bel- B1?, e belastingbetaler zeer bitter te slikken is. (Van onze Haagse redactie) De Noodwet Kinderbijslag Kleine Zelfstandigen wor^t opnieuw met een jaar verlengd, tot 1 januari 1961. De Staatssecretaris van Sociale Zaken, Roolvink, noemt het uitgesloten dat het ontwerp voor een algemene Kinderbij slagverzekering reeds op 1 januari 1960 in werking zal kunnen treden. Het ont werp is weliswaar reeds geruime tijd geleden ingediend, maar de Regering moet zich nog beraden over de bezwa ren, die vanuit de Tweede Kamer tegen enkele onderdelen van de regeling zijn gerezen. Voor de badgasten op liet strand bij Julianadorp is het beschadigde Harvard- vliegtuig, dat maandag in zee een geslaagde noodlanding maakte, een attractie. Het is weer eens iets anders dan alleen maar mensen, Solven en zand. Een ernstige stagnatie in de elektri citeitsvoorziening van New York heeft maandag en gistermorgen gedurende dertien uur grote stadsdelen als hef wa re verlamd en dat gedurende een van de meest intense hittegolven van het seizoen. Het te grote verbruik van elek triciteit - door het aanzetten van lueht- koelingsapparaten en ventilatoren - is blijkbaar te veel geweest voor zeven ka bels van de Consolidated Edison Com pany aan de westzijde van de stad. In een gebied van vijfhonderd blokken in liet oosten en westen kwamen de New Yorkers zonder licht te zitten, bleven liften midden in hun vlucht steken, gin gen radio- en televisie-toestellen uit. Hef ergdt waren de passagiers van de ondergrondse eraan toe. De stagnatie in sommige tunnels duurde uren. De maatschappij besloot na het faleiï van de zeven kabels ook de overige der tien kabels van het netwerk uit të scha kelen daar men vreesde dat deze de be lasting niet alleen zouden kunnen verdu ren. Indien men dat niet had gedaan zouden de kabels eveneens zijn bezwe ken en. zou de stagnatie in de elektrici teitsvoorziening maanden hebben kun nen duren, in plaats van enkele uren, aldus hebben functionarissen van de maatschappij volgens U.P.I. verklaard. Twaalf ziekenhuizen in het gebied werden gedwongen op hun eigen gene ratoren over te schakelen en alleen spoed-operaties te doen verrichten. Ook de verkeerslichten werkten niet waar door een chaos op drukke verkeerspun ten ontstond. Sommige restaurants moesten sluiten terwijl winkels waar kaarsen en zaklantaarns verkrijgbaar waren goede zaken deden. Duizenden politiemannen werden naar het getroffen stadsdeel gezonden, voor al naar de westzijde waar de misdaad hoogtij viert, om plundering te voorko men. Sommige banken die niet in staat waren hun elektrische kluizen te sluiten, lieten deze de gehele nacht door specia le bewakers bewaken. ren sliepen allen toen de bus de vracht auto bi i het inhalen schampte. Binnen een Iralf uur waren ambulances en brandweer ter plaatse, maar voordien hadden drie passeren 'e artsen de arm van een gewond meisje ter plaatse moe ten amputeren. De groep kwam van de jeugdherberg in Mannheim. In de Van Dam tot Damrace wordt een felle strijd geleverd in de tourklas- so om het origineelste denkbeeld. Sto^d dit tot dusver op naam van ile burge meester van Zaandam, die met behulp van de marine het „watergecleelte" van het Coentunneltrajeet in duikersuitrus ting zou ondernemen en de rest per he likopter, de kroon spant nu de zesde équipe van Albert'Heijn, die ballonvaar- der Boesman heeft gecharterd voor de ze race. Dit concern gaat bovendien deelnemen met een vijftal grote trailers, die alle hindernissen zuilen nemen die men op de route van Amsterdam naar Zaandam kan tegenkomen, dus Hembrugveer, pont Lastmankade, Tolhuispont, Valkenweg- pont en Schellingwouderbrug. Alle wachttijden zullen precies worden geno teerd. De bekende wielrenner Daan de Groot heeft ook ingeschreven, terwijl een Friese inschrijving binnenkwam uit Leeuwarden. Uit de Friese hoofdstad vertrekt een sjees met twee Friese hengsten, met als tegenstander een Frie se inschrijver die per auto aan de strijd zal deelnemen onder het motto: Wie wint de race, de auto of de sjees? Het Nederlandse particuliere jacht La Galena, thuishaven Amsterdam, is maandag bij Casablanca in de mist op de rotsen gelopen en zodanig bescha digd, dat het naai- het oordeel van des kundigen niet meer zee zal kunnen kie zen. Het zal aan de sloper ten offer val len. De Galena, een jacht van veertig ton met twee motoren van honderd p.k.. 2 schroeven en dubbel roer, was in okto ber vorig jaar uit Amsterdam vertrok ken voor een reis naar Costa Rica, waar zijn eigenaar gevestigd is. In Engeland was eeh passagier aan. boord genomen en vandaar ging de tocht via Guernsey, Brest. Vigo, Lissabon, Cadix, Gibraltar en Tanger. De eigenaar dacht, met een extra-voorraad brandstof aan boord, de Atlantische Oceaan te kunnen overste ken. De stranding aan de Marokkaanse kust heeft de uitvoering van zijn plan echter onmogelijk gemaakt. Aldus AFP. A.F.P. Uit Steenwijkerwold afgezwaaid na vervulling van militaire dienstplicht heeft een twintigjarige jongeman uit Amsterdam op pijnlijke wijze de erva ring opgedaan, dat het dragen van het militaire uniform verplichtingen op legt, waarvan niet-naleving streng kan worden gestraft. Voor het weigeren van een verzoek, twee maal tot hem gericht door een luitenant, om zijn pet op te zetten, heeft de jongeman een oproep gekregen van zijn commandant. De lui tenant had zich n.l. tot deze comman dant gewend,, die, na de afgezwaaide dienstplichtige te hebben gehoord, in het gebeurde aanleiding vond hem (die nog onder militaire tucht stond), een straf op te leggen van veertien dagen streng arrest. Het weer 2 Verwachting tot donderdagavond (opgemaakt te 11.15 uur). Droog zonnig en warm weer. Zwak ke tot matige oostelijke wind. Zon: 5.30-19.56. Maan: 20.34-7.46. Het stabiele en zomerse strandweer duurt voort met in de middag tempera turen tussen 23 en 25 gr. Zeewater 19 gr. Zwakke landwind. Vooruitzichten: zomers strandweer en nog iets warmer. max. min neersi. Station Vpenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Tsjechoslowakije heeft gisteren bij de Veren, Staten geprotesteerd tegen „clan destiene grensoverschrijdingen" door Amerikaanse staatsburgers. Sinds 15 juli, aldus het officiële Tsjechische pers bureau Ceteka, is de grens vijfmaal overschreden. V fL-Limburg Stockholm Oslo Kooonhagén Londen Amsterdam BrusseJ L uxemburg Parijs Nice Berlijn Frankfort München Zürich Weer temp. temp afgel. gisteren 24 uur onbewolkt 20 17 0 onbewolkt 22 14 0 mist 22 16 0 onbewolkt 24 13 0 onbewolkt 23 14 0 onbewolkt 25 14 0 onbewolkt onbewolkt 24 14 0 24 13 0 zwaar bew. 28 13 0 zwaar bew. 25 15 0 licht bew. 21 12 0 zwaar bew. 26 13 0 onbewolkt 22 16 0 onbewolkt 24 13 0 onbewolkt 23 14 0 onbewolkt 28 14 0 zwaar bew. 27 20 0 onbewolkt 27 16 0 onbewolkt 26 16 0 mist 20 11 0 licht bew. 23 12 0 nieuwe schiedamsche courant

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 1