BAYREUTH 1959: Die Meistersinger een smet op de Festspiele Maar een heerlijke Parsifal c 3 /fóadkürtj Nieuwe Amerikaanse proeven met kernfusie-reacties Saldo schatkist met f 94 min gestegen tot f 679 min Minister Finay eind september naar de Verenigde Staten Chefariiie„4 m maastrichts Lijkbaar op de planken Eenvoudige machine van dr. Kolb Saldi der banken gedaald met f 53 min tot f 535 min Parijs tril geld lenen voor aanleg van olieleidingen in Algerije Laatste vlucht van beroemde jagers Eisenhower wil in Bonn een y,goede nachtrust" Onzekerheid bij eigenbouwers Vondsten op de zeebodem WOENSDAG 19 AUGUSTUS 1959 J.W. HOFSTRA In Scheveningen 150.000ste badgast in luxe bad DE ÉCHTE ALADDIN! Weekstaat Nederlandsche Bank Biljettencirculatie gedaald 4 beroemde geneesmiddelen in 1 tabiet doen wonderen! Bij pijn, griep of „landerig" ge voel zorgt een enkel tablet dat U met plezierUw werk kunt doen! In Kansas City Benzinevoorraadtank ontploft Een dode. zestig gewonden West'Dnitsland Werkloosheidscijfer bereikte recordlaagte in juli Ziekte van Weil geconstateerd Afscheid van Londen van Spitfire en Hurricane De Franse atoombom Britse journalist aanvaardt Westduitse uitnodiging Over toekenning van premiebedrag Prof. W. v. d. Pluym tachtig jaar Kanon van Columbus? Keizer Haiie Selassie op bezoek bij Tito Minckelers kreeg zijn standbeeld AARDEWERK BAYREUTH Bij de Meistersingeropvoering is iets geschied wat sinds mensen heugenis niet meer is voorge komen: de tijdelijke bewoners van de hoger gelegen regionen van het Fest- spielhaus riepen „Boeh! Boeh!" toen aan het einde de zo vurig aangebeden en door zijn grammofoonplaten uiterst populaire tenor Rudolf Schock naar voren trad om te bedanken. Voor Schock was deze Lohengrinvertoning zijn Waterloo. Hij moet nog twee op voeringen zingen, maar hoe hij daar doorheen zal komen, is mij een raad sel. Hoe ter wereld hij ertoe gekomen is om zich, met zijn reputatie, door Wieland Wagner te laten overhalen om Walter von Stolzing te zingen, is voor iedereen onbegrijpelijk. De eerste twee keren dat Schock dit door Bayreuth-seizoen gezongen heeft, was het al lamentabel, maar deze derde maal bracht hem op de rand van een katastrofe. Na een kwartier sloten de jonge enthousiasten op de galerij al weddenschappen af dat hij er niet door heen zou komen. Zij verloren, maar op het randje! Na het eerste bedrijf werd de spanning zo ondragelijk dat niemand in de zaal die er enigszins verstand van had niet alle Bayreuthgangers zijn experts nog kon opmerken dat Elisa beth Griimmer allerliefst zong en speel de. Zeker niet dat Elisabeth Schartel met haar mooie alt een evenwaardige partner was voor de ster van de avond, Gerhard Stolze als David. Hoogstens constateerden zij dat de stem van Otto Wiener veel meer voor een „Vliegende Hollander" geschikt bleek dan voor de rondborstige, al wat oudere vrjjer en Meistersinger Hans Sachs. Maar alles week in dodelijke ner vositeit voor het optreden van Schock, die toen hij als Stolzing Hans Sachs zijn aria's dicteerde, al niet meer wist hoe hij eruit moest komen. Alleen de allerhoogste tonen pareer den nog tot ieders verbazing. Hij zag eruit als een jonge god in zijn gouden costuum, maar dat was dan ook al les. Daar kwam nog bij dat de diri gent Erich Leinsdorf, de voormalige assistent van Toscanini in Salzburg, niets anders deed dan de boel bij el kaar houden, zoals u door de radio heeft kunnen horen, maar mede door dat iedereen tot het uiterste gespan nen was, lukte de zo lastige „Prü- gelscene" deze keer prachtig, terwijl bij de vorige opvoeringen de koren hevig rammelden. Na de Hollander- en Lohengrinopvoe- ringen was Wieland Wagners enscene ring zeer teleurstellend. Neurenberg was gereduceerd tot een in de lucht zwevende bos enorme bloemen en te gen de horizon een paar lijnen, die even goed een staaldraad-constructie konden verbeelden als de vroeger zo lieflijke stad. De Festwiese leek wel een cir cus-arena en de costuums waren naar rato. Hans Sachs moet doodarm ge weest zijn, gerekend naar zijn interieur, hetgeen gezien de reparaties die Otto Wiener uitvoerde aan de schoenen zo wel van Eva als van Beckmeeser (Toni Blankenheim, een zeer slechte copie van de in die rol door niemand over troffen Karl Schmidt Walter) niet te verwonderen was. Een Engelse Wag- nerfan vond in een van de pauzes on der het genot van Bratwürstohen en Kulmbacherbier het ware woord: Schock?? Shocking!! En met dat laat ste woord was dan ook de gehele avond getekend, die een smet wierp op de Festspiele. Maar deze werd niet zo geheel dan toch voor een overgroot deel uitgewist door de Parsifalopvoering de volgende avond onder de enige van de grote reu zen onder de Wagnerdirigenten die nog leeft: Hans Knappertsbusch. Van de profilering van de eerste frase van het voorspel tot de laatste noten van de laatste acte toe regeerde deze man su- preem over alle medewerkenden en in spireerde hen zoals niemand dat waar schijnlijk meer kan. Hier was de ensce nering van Siegfrieds oudste zoon weer van een heerlijke schoonheid. In alle eenvoud, eigenlijk slechts met lichtef fecten riep deze de wonderlijke wereld van de Graal op in een schemering, die de toeziende mens in Klingsors tover- slot betoverde en de Graal-scenes laad de met een mysterie, waaraan een ieder die dit meemaakte op het ogen blik geloofde. Doch natuurlijk slechts op het ogen blik, want Wagner heeft in Parsifal een voor de Christen wel zeer problemati sche religio geschapen, die met name katholieke autoriteiten naar de pen heeft doen grijpen om de Meester als religieus denker en als christen te ont maskeren. Maar al kunnen wjj het dan niet eens zijn met Wagners Verlossings woede bijna in ieder van zijn ope ra's wordt iemand „erlöst", en niet doör de verdiensten en het Hjden van de Christus allen die deze avond on der Knappertsbusch beleefden, waren in de ban van het genie. Martha Mödl als Kundry was hartverscheurend in haar leed, Wachter als Amfortas hield een grote belofte in voor later daar zijn jeugd zijn enige fout is en Hans Bei- rers Parsifal bleek een echte helden- stem van het genre Lorenz-Meicmor. Omstreeks kwart voor twaalf dins dag is de 150.000ste badgast de con trole van het luxe bad te Schevenin- gen gepasseerd. Het was mevrouw T. Nuis uit Heerlen, die met haar man en haar zoontje een bezoek bracht aan het bad. "Van de directie kreeg zij met een boeket anjers, een mand fruit en ver snaperingen, een kaart die recht geeft op tien gratis bezoeken aan het bad. De laatste maal, dat meer dan 150.000 bezoekers konden worden ge boekt, was in 1955. Advertentie Wereldberoemd om zijn krachtige, reukloze warmte en solide constructie. Uitste kend te regelen, veilig en be trouwbaar, ook om op te koken. Let op het merk... eis een échte PETROLEUMKACHEL Vraag) prospectus aan bij: I. G. DE ZEEUW N.V. Poslbm 84, Dordrecht Wagners „Parsifal" in Bayreuth. Amfortas (Eberhard Wüchter) temidden der Graalridders. Wat kan men meer verlangen? Vooral daar Jerome Hines van de Metropoli- tan Opera te New-York met zijn leng te van twee-meter-acht en zijn prachti ge bas over een jaar of vijf, als hij Duits kan uitspreken, zeker een van de beste vertolkers van Gurnemanz zijn zal die men' zich kan denken. Maar Knap pertsbusch was de grote inspirator van het heerlijke geheel. Bjj hem kwamen ook dit jaar zjjn persoonlijke merkwaardigheden sterk naar voren. HU had o.a. Wieland Wagner laten weten dat als de lijk baar van Titurel, de vrome held, die door de onwil van zijn zoon Amfortas om de Graal te onthullen moet ster ven, niet op het toneel zou verschij nen, hij dan bedankte voor de eer. Die zagen we dan ook nu, al móet de brave Titurel wel een heel klein man netje geweest zijn als hjj in dat kistje kon, dat aarzelende Graalridders in alle duisternis vlak bij het voetlicht plaatsten, recht voor de plaats waar de onzichtbare dirigent zich pleegt op te houden in het orkest. Zeker om de een-en-zeventigjarige oude kun stenaar er aan te herinneren dat de Ujkbaar er inderdaad was, al bleek deze dan voor de zaal vrijwel on zichtbaar! Het zekere teken van een grootse Parsifalopvoering bleef dan ook niet uit. Noch na dc bedrijven, noch na het slot werd geapplaudisseerd. Vroeger is dat nooit gebeurd, maar sinds toeristen, die nauwelijks van Wagner gehoord hebben, zich de laatste jaren bezondi gen aan een bezoek aan het non plus ultra van Wagnercultus, Bayreuth, is het meermalen voorgekomen dat deze heidenen na dit Bühnennweihfestspiel luide hun goedkeuring te kennen ga ven Van pauzes gesproken. Op de heen weg heb ik in München, aio hors d 'oeuvre voor de wel zeer stevige Wagnergerechten, een cabaretvoorstel ling gezien, waarin een nummer voor kwam onder de titel: Mach 'mal Pau se! Dat doen ze dan ook in Bayreuth. Pauzes van een uur en langer. Maar op voorstellingen van vier uur 's mid dags tot elf uur 's avonds is dat nog niets. Is dat voor de buitenstaander misschien toch wat lang, de insider stoort het niet. Hy komt om Wagners werk te horen. Hoe langer, hoe liever... Op het research-laboratorium van de Amerikaanse marine is, naar deskundi gen in Washington aan U.P.I. mede delen, enige vordering gemaakt wat betreft de beheersing van kernreacties van de waterstofhom ter verkrijging van energie. Er zal echter, zo wordt er aan toegevoegd, nog veel werk verzet moeten worden voor het mogelijk is een fusie-kernreactor te ontwerpen, die meer energie kan opwekken dan hij ver bruikt. Op genoemd laboratorium zijn met behulp van een betrekkelijk eenvoudige apparatuur temperaturen verkregen die varieerden van 10 tot 15 miljoen graden. Op het laboratorium van de commissie voor atoomenergie te Los Alamos (New Mexico) zijn temperaturen van dezelfde orde opgewekt, maar in beide gevallen bleven de temperaturen, die als hoogste Blijkens de weekstaat van de Neder- (andscbe Bank per 17 dezer werd de schatkist aangevuld met .f 94 min. en steeg van 585 min. tot t 679 min. Deze stijging werd ten dele veroorzaakt door dat de centrale bank in de markt is gekomen met de verkoop van schat kistpapier en ten dele door de binnen gekomen belastinggelden. Het saldo van de banken daalde van 588 min tot ƒ535 min., een daling derhalve van 53 min. De banken had den de storting op schatkistpapier te financieren doch daartegenover kwamen gelden binnen uit hoofde van de in krimping van de bankbiljettencircula- tie. Met een saldo van ƒ535 min. zitten de banken echter nog aan de goede kant bij een verplicht aan te houden kasreservegemiddelde van ca. f 420 min. Het uitzonderlijk lage saldo van de lekening voorschotten steeg van ƒ11,7 min. tot 12,5 min. De bankbiljetten- circulatie daalde, tengevolge van terug kerende vakantiegelden, van 4280 min. tot ƒ4243 min in de goud- en deviezenreserve kwam hoegenaamd geen verandering. Deze rekening onderging een lichte stijging van ƒ5187 min. tot ƒ5188 min. Het goud bleef onveranderd op 4397 min. De De Franse minister van financiën en van economische zaken, Antoine Pinay, heeft gisteren bevestigd dat hij tegen het eind van de maand september uit Parijs hoopt te vertrekken voor een be zoek aan Washington, aldus meldt AFP. Tijdens dit verblijf aldaar zal Pinay met de bestuurders van de Wereld bank besprekingen voeren over een le- j ning van vijftig miljoen dollar voor de convertible deviezen daalden van f 782 mm. tot 778 min De ge:cinoarkt is nog steeds ruim. De daggeldrente bleef onveranderd op lü nrocent., ■iiaiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii co totro) Activa: 10/8 17/8 Uuua 4 397.343 4.397.321 BuitenJ vord goud en deviezen 782.998 779.178 Buit oetaalm II» 831 842 Vord. buit. guld (2) 74.540 74.619 Wiss in disc Wiss gekocht 392.100 392.100 Voorsch rek crï (hel) 11.732 12.533 Voorsoh Rnk Nederl munten 20.905 22.004 Diverse rek 6.010 6.173 P a s 9 i v a Bank hi li el ten 4.279.988 4.242.977 Ktfks schatkist 584.778 679.015 Saldi oank in Ned 588.423 534.836 Saldi and ingezet 121.530 119.108 Saldi buil circ Dk 32.589 31.771 Saldi ander* niet ing 6 448 5.774 SeJdi buit gelds 19.495 16A89 Diverse rek 53.918 55.592 Ned *chatk pap oult circul banken Munfhib voor de «taai in circulatie Kebracnt 104.337 103.457 lot gou" en (lev 5.188.842 5 159.242 W v conv rtev nero 762.663 761.899 Percentage goud en deviezen 94.92 91.91 1 oeiicnting (11 Van deze 2 onsten ts convertthel 782.158 778.388 (2) waarvar uil hoofde Uq oilat akkoorden - 10.338 10.338 Advertentie Die Meistersinger: Elisabeth Grümmer (Eva), Otto Wiener (Hans Sachs), Rudol) Schock (Walter). Foto's: Festspiele Bayreuth/llse Buhs. aanleg van olfeleidingen in Algerije en over de mogelijke lening van vijfenzes tig miljoen dollar vooi de uitrusting van ijzermijnen in Mauritanië. Van de zijde van het Franse ministerie werd anderzijds verklaard dat bij het komen de onderhoud tussen president Eisen hower en generaal De Gaulle geen en kel vraagstuk van financiële aard zal worden aangesneden. Pinay heeft gisteren op een perscon ferentie gezegd dat hij het tekort op de begroting voor 1960 wil beperken tot zeshonderd miljard franc. De begro ting wordt momenteel voorbereid door het Franse ministerie van financiën. Volgens Pinay vormt een straffe poli tiek ten opzichte van het begrotingste kort een voorwaarde voor het behou den van het crediet van Frankrijk in het buitenland. Indien deze begrotings- politiek zou worden verlaten, kan dit volgens de minister tot gevolg hebben dat de buitenlandse kapitalen snel zou den worden terug getrokken. In de ko mende begroting zullen groter bedra gen beschikbaar worden gesteld voor onderwijs, woningbouw en defensie. Wat de inkomsten betrett, deelde de minister mee, dat er geen sprake kan zijn van een verzwaring der fiscale las ten daar dit ernstige gevolgen zou heb ben voor het prijsniveau en de stijging van de Franse uitvoer zou belemmeren. Een brandweerman is om het leven gekomen en ruim zestig mensen zijn ge wond tengevolge van het ontploffen van een benzinevoorraadtank in Kansas Ci ty, aldus bericht U.P.I. N® de ontplof fing volgde een hevige brand, waarbij zeer zelen ernstige, brandwonden oplie pen. De brandweerman overleed hier aan. De toestand van v\jf anderen is kri tiek. bereikt werden, ver achter bij de 40 miljoen graden die nodig zijn om fusie reacties tussen atomen deuterium en tritium op gang te houden. Deuterium is dubbelgewicht water stof en tritium is drievoudig gewicht waterstof. Om energie op peil te houden die alleen met atomen deuterium fusie reacties ontketent, zouden temperaturen van de orde van 400 miljoen graden nodig zijn. Hoewel de geleerden betwijfelen dat de resultaten van het marine-labora torium de dag van de komst van fusie-energie aanzienlijk nader hebben gebracht, zien zij de bereikte resul taten als een nieuwe waarborg dat uit eindelijk succes zal worden geboekt. Tritium, de sterker reagerende vorm van zwaar waterstof, wordt kunstmatig geproduceerd en is kostbaar. Maar deu terium is overvloedig aanwezig in de zeeën en perfectionering van een op deuterium werkende fusie-energiereac tie zou de mens een practisch onuitput telijke energiebron geven. Fusie-reacties zijn de energiebron van de zon en de sterren alsmede van de h-bom. De geleerden van de marine hebben onder leiding van dr. Alan C. Kolb hoge temperaturen bereikt in ijl deute- rium-gas, door immense electrische schokken binnen een glazen buis te brengen. De buis is een „magnetische fles", waarin verhitte gas-partikelen, die electrisch geladen zijn. worden tegengehouden door onzichtbare wan den. bestaande uit magnetische kracht lijnen. Andere machines voor fusie- research in de Verenigde Staten. Enge land en Rusland zijn ook magnetische flessen van diverse aard. Maar de fles van de marine is veel kleiner en een voudiger dan de meeste andere appara ten der laboratoria. Kolb heeft te Uppsala in Zweden mededelingen gedaan over zijn project op oen wetenschappelijke samenkomst. Hii heeft zich daar voorzichtig uitgela ten. Er was, zo zeide hij volgens Reuter, nog niet bewezen dat er werkelijk ther- mo-nucieaire reacties verkregen waren. Wel was hij er zeker van dat er neu tronen waren geproduceerd. Een deskundige in Washington voor- 1 spelde volgens U.P. dht wanneer de Europese geleerden horen hoe betrekke lijk eenvoudig en goedkoop de machine van Kolb is, zij met soortgelijke midde len zullen gaan werken. Hii voorspelde dat zij binnen enkele maanden de resul taten van het marine-laboratorium zul len dupliceren. Het Westduitse werkloosheidscijfer heeft eina juli een recordlaagte van 210.460 bereikt. Er waren 341.200 vacante plaatsen. Een gevolg van deze toestand is, dat de ondernemingen met hoge lonen en korte werkweken tegen elkaar moeten opbieden om aan arbeiders te komen en de Duitse arbeiders die vr»»oer meestal tot aan hun dood bij dezelfde baas ble ven, worden nu „Wandervogel". die van het ene bedrijf naar. jet andere trekken. Volgens het federale arb'Isbureau van Neurenberg is de laatste twee jaar de helft van de arbeidersbevolking twee keer van ondernemer veranderd. Het Volkswagenconcern, dat onlangs een nieuwe fabriek opende in Kassei, bood de werknemers een werkweek van veertig uur aan. Het 'evolg was, dat de andere fabrieken, on^ r welke de Hen- schel-lokomotievenfabriek honderden ar beiders verloren. In Frankenthal bood een plasticfabriek enige tijd geleden lo nen aan, die een keer zo hoog waren als op andere plasticfabrieken. Andere fa brieken stropen het platteland af om arbeiders. Een motorfietsenfabriek in Ulm vond elf arbeiders in het dorpje Cham, 200 kilometer weg, voor wie de fabriek alle verblijfs- en reiskosten be taalt. De meeste veranderingen van baan gaan buiten de arbeidsbureaus om. Deze houden echter de handen vol werk door de voortdurende stroom van vluchtelin gen uit Oost-Duitsland. Gedurende de eerste zes maanden van het jaar vonden 4,".000 vluchtelingen werk in West-Duitsland. De Duitse arbeidsbureaus werven ook in het buitenland. In Verona in Noord- Italië werd een kante >r geopend, dat dit jaar reeds 15.000 Italianen over de Alpen stuurde; 10.000 Italianen kwamen daar naast nog op eigen gelegenheid. De burgemeester van de gemeente Barneveld heeft een zwemverbod af gevaardigd voor het Aanschotergat, een meertje tussen Voorthuizen en Barne veld, dat een geliefkoosd natuurzwem- bad is voor de bewoners van deze streek alsmede voor de duizenden va kantiegangers en pensiongasten op de Veluwe. Het water is besmet met bac- cillen'die de ziekte van Weil versprei den. Reeds is eer. 17-jarige jongen uit Barnet eld hiervan het slachtoffer ge worden en overgebracht naar een zie kenhuis in Utrecht. (Van onze luchtvaartredacteur) Bij de herdenking van de Slag om Engeland zullen de bewoners van Lon den dit jaar voor de laatste keer twee van 's werelds beroemdste jachtvlieg tuigen, een Spitfire en een Hurricane, aan dc grote jaarlijkse luchtparade boven de Britse hoofdstad zien vooraf- Het Witte Huis heeft gisteren volgens Beuter bekendgemaakt, dat president Eisenhower in de avond van 26 augus tus in Bonn zal aankomen, in plaats van in de ochtend van de 27ste augus tus. Volgens de perssecretaris van het Witte Huis, Hagerty, wil de president „een goede nachtrust" hebben na zjjn aankomst in Bonn. Premier Nehroe van Indië heeft aan president Eisenhower en premier Khroesjtsjev boodschappen gezonden, waarin hy hen feliciteert met hun be sluit om elkaar te bezoeken. Nehroe uitte de hoop dat de bijeenkomsten zou den leiden tot vermindering van de spanning in de wereld en bevordering van de vrede. Volgens het Engdlse blad News Chro nicle is de Amerikaanse regering thans van oordeel dat het verlangen der klei ne NATO-landen voor de ontmoetingen tussen president Eisenhower van de Verenigde Staten en premier Khroesj- tsjev van de Sovjet-Unie te worden ge hoord gerechtvaardigd is. De Ameri kaanse minister van buitenlandse za ken Herter zal, in Parijs zijnde, bespre kingen voeren met verscheidene minis ters van buitenlandse zaken, mogelijk in het kader van de permanente NATO- raad. De News Chronicle merkt op dat in het bijzonder Italië, België, en Ne derland op voorafgaand overleg hebben aangedrongen. De verslaggever voor luchtvaart- en militaire zaken van het Britse socialis tische blad „Daily Herald", Gilbert Carter, heeft meegedeeld dat hij een uitnodiging van bet Westduitse minis terie van defensie tot een bezoek aan de bondsrepubliek heeft aangenomen, aldus bei'icht Reuter. Carter schreef onlangs in zijn blad. dat Westduitse geleerden helpen bij de vervaardiging van de atoombom, die Frankrijk van plan is in de Sahara tot ontploffing te brengen. De bedoeling is dat de journa list in de bondsrepubliek een onderzoek instelt naar de juistheid van zijn eigen bewering. I wee dagen geleden schreef de „Daily Herald" dat een uitnodiging van president De Gaulle van Frankrijk tot een bezoek aan zjjn proeftei'rein in de P ara van meer waarde zou zijn, aangezien daar het werk wordt verricht. Het Eerste Kamerlid Maenen (K.V.P.) heeft de minister van volks huisvesting en bouwnijverheid o.m. de volgende schriftelijke vragen gesteld: Is het de minister bekend, dat, ais gevolg van de circulaire van 16 april aan de gemeentebesturen inzake wo- ningbouwsubsidies, bij de eigenbou wers zeer speciaal bij de bouwers van een eigen woning voor zelfbewoning grote onzekerheid is gerezen over het eventueel toe te kennen premiebe drag? Is het de minister voorts bekend, dat deze onzekerheid nog in sterke mate is toegenomen door de z.g. regularisatie- maatregelen voor de premiebouw, met name door de afwerking in chronologi sche volgorde van de premie-aan vragen. waardoor de eigenbouwers lang durig onwetend blijven over het tijdstip van de premietoekenning en het subsi diebedrag? Is het waar, dat in bepaalde gebie den van het land zo weinig premie-aan vragen vóór 22 juni zijn ingediend, dat ten behoeve van een continu werkend bouwbedrijf op onvoldoende premiebe schikking moet worden gerekend? Is het ook waar, dat in andere delen van het land kleine en grotere aanne mersbedrijven wegens onvoldoende werkvoorraad, o.a. in de premiesector, nu reeds met ernstige stagnatiemoei- Hjkheden hebben te kampen? Is de minister bereid voorrang te ver lenen aan eigenbouwplannen, waarvoor ingevolge de laatste circulaire in prin cipe reeds toezegging voor de volle of verminderde premie werd gedaan? Vandaag is prof. W. A. E. van der Pluym te Bussum, emeritus-hoog leraar in de kunstgeschiedenis 80 jaar geworden. Prof. van der Pluym kreeg o.a. bekendheid als lid van alle expedities, die prof. Vollgraff tussen de jaren 1906 en 1930 voor Nederlandse op gravingen naar GriekeoÜnd maakte. Prof. van der Pluym, die te Zierikzee werd geboren, studeerde na zijn mid delbare opleiding bouwkunst te Amster dam en 's-Gi-avenhage. Hij haalde aan de rijksmuseumscholen te Amsterdam het einddiploma en de akte M.O. en werkte vervolgens op fiet rijksbouwbu reau van het ministeHe van binnen landse zaken en te Brussel als assis tent van prof. Saintevoy. Htj studeerde verder te Utrecht, Pa rijs en Londen archeologie en kunstge schiedenis, waarop hij in 1910 benoemd werd tot leraar in de kunstgeschiede nis aan de rijksmuseumscholen te Am sterdam. In 1918 werd de heer van der Pluym hoogleraar in de kunstgeschie denis aan de Rijksacademie voor Beel dende Kunsten te Amsterdam en in 1922 kreeg hij een benoeming als privaat docent in de geschiedenis der bouw kunst aan de universiteit te Amster dam. Prof. van der Pluym heeft vele delen van de wereld bezocht en heeft ver scheidene werken geschreven over kunst, bouwkunst en kunsthistorie. Hij is ridder in het Legioen van Eer van Frankrijk en officier in de Kroonorde van Italië. gaan. Volgende maand, 20 september, maken beide jagers hun laats!» vlucht. Daarna acht men het niet langer ver antwoord de toestellen, die in dc maan denlang durende luchtslag tussen de Luftwaffe en de R.A.F. boven Engeland gedurende de tweede wereldoorlog een beslissende rol hebben gespeeld, nog langer boven een dichtbevolkt gebied als Groot-Londen te laten vliegen. Na de herdenkingsplechtigheid zullen beide jagers, types waarmee ook vele niet-Britse piloten, onder wie talrijke Nederlanders hebben gevlogen, te zijner tijd een plaatsje krijgbn in een of ander luchtvaartmuseum in Engeland. Hoewel er in totaal 14.231 Hurricanes en 20.351 Spitfii-es zijn gebouwd heeft men na de tweede wereldoorlog, toen voor de eerste keer het plan werd op gevat beide toestellen aan de jaarlijkse luchtparade te laten deelnemen, heel wat moeite moeten doen om het tweetal weer luchtwaardig te krijgen. In het gehele Britse Koninkrijk werden speur tochten ondernomen, in oude hangars en in onbruik geraakte opslagplaatsen, naar onderdelen. Tenslotte is men er in geslaagd één Hurricane en drie Spit fires weer startklaar te maken. Vrij ge regeld moesten deze oudgedienden ech ter terug naar de fabriek en daar on dergaan de twee laatste nog in gebruik zijnde toestellen ook nu weer een gron dige inspectie voor de vlucht op 20 september. Pablo Boesh Romero, de Mexicaanse leider van eer expeditie, die voor de kust van h»t schiereiland Yoecatan naar historische schatten heeft gedoken, heeft gezegd, dat zich onder de vondsten, die deze expeditie heeft gedaan, een bron zen kanon uit de 15e eeuw bevindt, zo als er zich op de ontdekkingsvioot van Christoforus Columbus bevonden. De leden van de expeditie hebben honderden voorwerpen omhoog gehaald uit gezonken vaartuigen, w.o. ankers en drink waterkannen. De ontdekking van een etui van een horloge met een advertentie in een oude Engelse krant over de goede resultaten van een geneesmiddel, volgens het ge tuigenis van de „mistress of the bed chambers" van een sedert lang gestor ven prins van Wales, doet veronderstel len, dat ten minste een van de wrak ken, die doorzocht werden door de dui- kers-zonder-duikeroak, een Engels schip was. Keizer Haile Selassie van Ethiopië (links) is voor een tiendaags bezoek aan Joego slavië op de luchthaven Poela aangeko men. Hij werd verwelkomd door presi dent Tito (rechts). De adviesraad van de Amerikaanse Democratische partij heeft er gisteren bij president Eisenhower op aangedron gen de V.N. in te schakelen by de ont wapeningsbesprekingen. De raad zegt in een verklaring dat hy uit betrouw bare bron heeft vernomen dat presi- oent Eisenhower van plan is om de V.N. niet in te schakelen by de komen de ontwapeningsbesprekingen. Dit zo de zaak van de vrede veel schade be rokkenen, aldus de raad. Advertentie Minckelers is de Maastrichtenaar, die in de 2e helft van de 18e eeuw het lichtgas uitvond. Daar profiteren de huisvrouwen vandaag nog van Petrus Regout legde in de le helft van de 19e eeuw (125 jaar geleden) de grond slag van de aardewerkindustrie. Daar zijn de huisvrouwen van vandaag hem nog dankbaar voor. Immers, meer dan 4000 mensen vervaardigen thans in de fabrieken van de N.V Sphinx - Céramique v/h Petrus Regout het beroemde Maastrichts aardewerk volgens de oude procédé's. Maastrichts aarde werk is sterk van kwaliteit, mo dern van vorm, aantrekkelijk van kleuren en decoratie. Kortom het is waardewerk, dat een standbeeld verdient. Let op deze merken, dan heeft U een goed product. en dan natuurlijk van de N.V. SPHINX CERAMIQUE Wh PETRUS REGOUT MAASTRICHT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 4