donderdag20Augustus 1959 Dagblad voor Schiedam en omstreken Britse Dakota botst tegen heuvel AUe 32 inzittenden om i he t leven gekomen Repetitie in uniform van Delftse Taptoe Zesde „Discoverer" in een baan om de aarde Herter 4 september op bijeenkomst Nato-raad Half miljoen per dag aan afbetaling Nabij Barcelona Britse rode bus op Rode Plein Volgend jaar al een bemande satelliet? Amerikaans besluit met voldoening in Belgische hoofdstad ontvangen Clown dook naar Loch Ness Wild geworden olifant maakt slachtoffers Het weer Dammen-race Utrecht neemt deel met brandweerauto Geïsoleemc mensen in veiligheid 14 doelen125 ernstig gewonden op Ceylon V.S. willen invoer rechten verlagen op enkele goederen Arme lurk onderweg naar grote erfenis Na de aardschokken in Montana Nieuw incident c fc Miljoenenfortuin van grootvader in Cairo Kind verdronken Aanhoudend warm Aan zee Het weer in Europa nieuwe schiedamsche courant Alle tweeëndertig inzittenden van een tweemotorig verkeersvliegtuig van de Britse maatschappij „Transair" zijn gisteravond omgekomen toen het toe stel veertig kilometer ten noorden van Barcelona tegen de top van een heuvel vloog, aldus bericht Reuter. De passa giers waren tweeëentwintig Britse stu denten, drie Spanjaarden, twee Perzen, een Indiër en een Duitse vrouw, aldus een te Barcelona gepubliceerde passa gierslijst. De studenten kwamen terug van eei. vakantie op Majorca. Het toe stel, een Douglas DO.'! „Dakota", had een bemanning van drie koppen. Toen de eerste hulp bij het wrak in het Mont- aeny-gebergte kwam, was het al geheel uitgebrand. Het vliegtuig verongelukte nabij een meteorologisch station. De concierge van het station en diens vrouw arri veerden als eersten op de plaats van het De Londense duhbeldeksbus waar mee een groep Oxford-studenten een reis naar de Sovjet-Unie heeft onderno men, is in Moskou gearriveerd en heeft daar veel bekijks getrokken, aldus be richt Reuter. De Moskovieten in de Gor- sy-straat, de hoofdverkeersweg door de Russische hoofdstad, en op het Rode Plein wuifden de Britse toeristen toe. De twintig jaar oude bus, die nog van allerlei reclame voor Schotse whiskey e.d. is voorzien, is een week geleden Uit Londen vertrokken en maakte een rit door Duitsland en Polen. Men heeft er geen pech van betekenis mee gehad. Rj) de aankomst aan de Russische grens, drie dagen geleden, moest een Welkomstpoort gedeeltelijk worden af gebroken om het hoge gevaarte, een on-' bekend verschijnsel in Rusland, door gang te verlenen. De Amerikanen zijn van plan na sep tember 1960 een bemande satelliet in een baan om de aarde te brengen, zo Heeft een medewerker van het Ameri kaanse bureau voor lucht- en ruimte vaart vandaag te Bermuda bekendge maakt. Volgens hem zal de baan van deze kunstmaan over een punt op 300 mijl ten zuidwesten van Bermuda lopen. Nadat de satelliet driemaal een baan °m de aarde zal hebben beschreven, zal de ruimtekabine met de ruimtereiziger naar de aarde worden teruggezonden. De kabine zou in het gebied van San Salvador terecht moeten komen, zo is Volgens Reuter verklaard. ongeluk. Zij zeiden dat zij kort na vie ren een zware explosie hadden gehoord. Het vliegtuig stortte toen honderd meter van het station tegen de grond. Het echtpaar probeerde het vliegtuig te be reiken om naar overlevenden te zoe ken, maar een serie ontploffingen be lette nadering van het wrak. Ten tijde van het ongeluk was de bergtop in wol ken gehuld. Het vliegtuig, dat 34 zitplaatsen had, was gecharterd door de Britse nationale studehtenbond. De Britse studenten wa ren lid van deze bond. Het vliegtuig was gisterochtend van Gatwick, een luchthaven nabij Londen, naar Barcelo na gevlogen met een andere groep stu denten die vakantie in Spanje zouden nemen. Het ongeluk van gisteren was het tweede grote vliegtuigongeluk in Spanje dit jaar. Op 30 april verongelukte ten oosten van Barcelona tijdens slecht weer een DC-3 van de Iberia Airlines". 28 personen, onder wie de bekende Spaanse gymnast Joaquin Blume, kwa men toen om het leven. Vorig jaar von den in Spanje twee vliegtuigongelukken plaats. Het totaal aantal slachtoffers was 37. Twee vliegtuigongelukken in 1957 hebben aan 25 personen het leven gekost. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Herter, zal 4 septem ber een bijeenkomst van de NATO-raad in Parijs bijwonen, na de besprekingen van president Eisenhower met Euro pese leiders, aldus heeft de NATO volgens Reuter bekend gemaakt. Volgens de mededelingen van de NATO zal het bezoek van Herter tege moetkomen aan de door de Noord- atlantische Raad geuite wens, in tegen woordigheid van de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken de voor naamste ontwikkelingen in de interna tionale situatie, die van belang z}jn voor de NATO, te bespreken. De ver gadering van de NATO op 4 september, de dag waarop president Eisenhower naar Washington terugkeert, is niet een bijzondere bijeenkomst op het vlak van ministers van buitenlandse zaken, zo als door België werd nagestreefd. Maar in diplomatieke kringen te Parijs is men van gevoelen, dat de aanwezigheid van Herter, en mogelijk van andere ministers, het verlangen van kleine le den van de NATO om hun meningen kenbaar te maken aan de vooravond van de besprekingen tussen de hoogste Amerikaanse en Russische leiders zal bevredigen. In Belgische regeringskringen is de officïëlë bevestiging van de deelne ming van Herter aan de vergadering van de NATO-raad op 4 september te Parijs met voldoening ontvangen. In Brussel legt men er de nadruk op, dat de gedachtenwisseling die zo doende tussen de Atlantische bondge noten kan worden gehouden voor de ontmoeting tussen Eisenhower en Khroesjtsjev volledig tegemoet komt aan hetgeen de Belgische regering verlangd en geëist heeft. De Belgi sche minister van buitenlandse zaken, Wigny, zal België op de bijeenkomst van de NATO-raad vertegenwoordi gen. Êen poging van enige circusartisten om het monster van Loch Ness op het spoor te komen is bijna met een tragedie geëindigd. De 31-jarige Johnnie Newbold, Beppo de clown in het circus, werd elf minuten nadat hij in het .neer was gedoken "uiten kennis naar boven gehaald. Newbold, een vroegere beroepsduiker, moest naar een ziekenhuis worden overgebracht. Blijkbaar is de clown te diep gedoken e'i door duizelingen overvallen. Op de foto kunt u zien hoe de circusdirecteur hem uit het duikerspak sjort. (Van onze Utrechtse redactie) Onder auspiciën van de Stichting „Stadsontspanning" zal ook een Utrecht se groep deelnemen aan de Dammen- race. De Utrechtenaren zullen op vrijdag 28 augustus met een oude brandweer auto anno 1921 van Amsterdam naar Zaandam trekken, bemand met tien koppen, bestaande uit leden van ge noemde stichting en journalisten, uit gedost in de brandweeruniformen van weleer. Na te Zaandam een spuitdemonstratie te hebben gegeven, keren de Utrechtena ren via de noordzijde naar Amsterdam terug, waar hun bemande wagen bij de Willem I sluis bij het Noordhoilands Kanaal zal worden opgetakeld op een drijvende hijsbok van de scheepswerf van Gebrs. Goedkoop, die het geheel door middel van een sleepboot naar de de Rujjterkade zal overvaren. De brandweer start te Utrecht des och tends om negen uur bij de Stadhuisbrug. Men hoopt om half vijf 's middags op de Dam te Amsterdam te arriveren voor het afstempelen van de deelne merskaart. Een radio-industrie zal aan de Dam- Dam-race deelnemen met twee witte kamelen, die op cle derde dag van de race om elf uur in Am sterdam zullen starten. Het Zaanse dag blad „De Typhoon" herstelt zaterdag 29 augustus de bootverbinding tussen Zaandam en Amsterdam, die ongeveer tien jaar geleden werd opgeheven. Be jaarden van Zaandam zullen de drie tochten mogen meemaken. Men zal trachten de oude muzikanten, die vroe ger op de echte Zaandammer boten mee voeren, opnieuw aan boord te krijgen. De oudste deelnemer is tot dusver de heer N. Koot uit Schagen. De 76-jarige heer gaat in Fries costuum de race ondernemen in een invalidewagen met zijn hond als metgezel. De heer Wout Bruynzeel heeft tijdens een proefvaart met zijn speedboat een snelheid van negentig kilometer per uur gehaald. Theoretisch bestaat thans de mogelijkheid, inclusief start en finish, de tocht binnen de tien minuten af te leggen. De trein doet er een kwartier over, althans bij een afstand van Dam tot. Dam. Inmiddels hebben veertien Amster damse politie-ambtenaren, onder wie hoge functionarissen zich tijdens een bespreking met het wedstrijdbureau ernstig beziggehouden met de inschrij ving van de Zaandamse burgemeester Franken, die met vakantie is. De bur gemeester, die geen beroepsduiker is en de bodemgesteldheid van het Noordzee kanaal niet kent, loopt de kans weg te zakken in de modder of door hevige golfslagen te worden weggespoeld. Men overweegt thans een sleep te charteren, die de burgemeester als kikvorsman op sleeptouw zou kunnen nemen. De Taptoe te Delft, het jaarlijks festijn van kleurklank en disci pline, staat weer voor de deur. Woensdagavond werd op de Markt een repetitie gehouden de laaiste voor de generale die door het pubhek mocht worden bijgewoond en t'jdens welke de deelnemende Korpsen reeds hun fraaie gala-uni formen droegen. Deze overzichtsfoto laat de finale zien, waaraan door alle korpsen deelgenomen wordt. De meesten van de tweehonderd men sen die dinsdag in de Amerikaanse staat Montana van de buitenwereld wa ren afgesloten door grondverschuivin gen ais gevolg van de aardschokken welke in een groot gebied van de we reld werden gevoeld, zijn in veiligheid gebracht. Men zoekt nog naar eventuele verdere slachtoffers. Volgens de huidi ge gegevens zjjn acht mensen om het leven gekomen, maar volgens sommige berichten zouden er negentien doden en ongeveer zestig gewonden zjjn. Oostenrijk Een luitenant van het Tsjechische leger is het afgelopen week einde bij - Kittsee naar Oostenrijk ge vlucht en heeft daar politiek asyi ge vraagd. Hij droeg een overall over zijn uniformbroek en had een machinege weer bij zich. (U.P.I.) De Amerikaanse luchtmacht heeft gisteren de zesde kunstmaan in de „Discoverer"-reeks gelanceerd, en met succes: de satelliet is in een baan om de aarde gekomen. De lancering geschied de van de basis-VandenBerg aan de kust van de Stille Oceaan uit. De nieuwe „Discoverer" is weer voorzien van een ruimte-capsule, die men vandaag ergens boven de oceaan hoopt op te vangen. De satelliet heeft een baan noord-zuid over de polen, met een omlooptijd van 95,3 minuut. In deze baan nadert de kunst maan de aarde het dichtst op een af stand van 191 kilometer en is er op een afstand van 859 kilometer het verst van verwijderd. Er worden krachtige radio- seinen opgevangen. Er zjjn geen dieren aan boord van de ruim 23 meter lange raket, maar zij is, naar aangenomen wordt, van het type waarmee later in deze serie apen in de ruimte zullen worden gebracht. De eer ste trap was een ,,Thor"-raket die werd voortgestuwd door middel van de krach tige nieuwe brandstof die ook voor de „Discoverer" V is gebruikt. Het is de bedoeling, aldus een woord voerder van de luchtmacht, dat de ruim te-capsule 26 uur na de lancering wordt losgemaakt en naar de aarde terug keert. Acht of negen C-119 transport vliegtuigen zullen proberen met een vangnet de capsule op te vangen. In dien dit mislukt, zullen schepen trach ten de ruimtecapsule op te vissen. De „Discoverer" V heeft de capsule kennelijk wel op de juiste plaats af gestoten, maar omdat het radiobaken faalde, konden de vliegtuigen en daar na de schepen de ruimtecapsule niet vinden. De „Discoverer" III en IV zjjn niet in een baan om de aarde gekomen en de „Discoverer" II stootte de capsu le boven het noordpoolgebied af zo dat zij onvindbaar was. De eerste „Discoverer" kwam wel in een baan om de aarde maar het signaal ervan kon door het gebrekkige functioneren van de stabilisatieinrichting niet goed worden opgevangen. Gisteravond heeft te Kandy, nabij Colombo op Ceylon, opnieuw een wild geworden olifant slachtoffers gemaakt onder de naar schatting 100.000 men sen, die deelnamen aan het slot van de „Perahera", een boeddhistische plech tigheid. Een van de honderd olifanten, die in de processie meetrokken, keerde zich plotseling 0111 en rende in op de stoet en de toeschouwers langs de rou te. Er ontstond paniek. Honderden mannen die flambouwen droegen, wier pen de brandende fakkels in hun angst weg, waardoor de schrik en ontzetting onder de mensenmassa nog groter werd. Veertien mensen werden gedood, 125 ernstig en 400 licht gewond. Ten slotte heeft de politie de olifant, die overal in de straten waar hij passeer de dood en vernieling zaaide, doodge schoten. Eerder deze week heelt zich een soortgelijk incident voorgedaan. De Verenigde Staten hebben aange kondigd dat zij met West-Duitsland, Zweden, Denemarken, België, Neder land, Engeland en Japan onderhande. lingen zullen openen over een verlaging van de invoerrechten op een aantal pro- dukten die door deze landen naar de V.S. worden uitgevoerd. Deze verlagingen zouden dienen als compensatie voor de verhoging van de Amerikaanse invoerrechten op een aan tal andere artikelen, zoals deze door president Eisenhower zijn voorgeschre ven omdat de Amerikaanse producen ten schade zouden ondervinden van de toegenomen invoer hiervan. De goederen waarop de tariefonder handelingen betrekking zullen hebben zijn o.a. chemicaliën, zuren, glas. speel goed, leer, rubber en bontprodukten. Aduertentie circo I 108 VERLEENDE AFBETALINGS -KREDIETEN IN 1958 (IN MILJOENEN GULDENS) circa 24 /circa 19 - circa 16 circa 11 if) <D c <D C V) <L> <L>'r O -§0' F <L> O -O circa crea circo c rca circa en Elke dag wordt er in ons land voor meer dan een half miljoen gulden aan afbetalingskrediet verteend. Van dit ca, een half miljoen blijkt dan ca. 3500 gulden „kwaad geld" te zijn, dus on-inbaar. Over het algemeen worden de afbetalingsplichten dus stipt nagekomen. Dat het meeste geld bij de afbetaling aan de auto's (en vrachtwagens) wordt uitgegeven is begrijpelijk. De prijzen van de auto's liggen vrij hoog en heel wat bedrijven kunnen hun kostbare auto park alleen maar op peil houden door middel van de afbetaling. Uiteraard zijn er ook heel wat particulieren die alleen met behulp van de afbetaling hun ideaal, een auto, kunnen bereiken. De televisie levert ook een belangrijke bij drage op de afbetalingsmarkt; jaarlijks koopt Nederland voor ca. 24 miljoen gulden aan „kijkkastjes" aan bromfietsen wordt voor ca. 11 miljoen gulden per jaar afbetalingskredietverleend. In de huishoudelijke' sfeer koopt men het meest wasmachines en centrifuges op afbetaling en wel jaarlijks voor totaal ca. 4 mil joen gulden. Fietsen heeft men schijnbaar niet zo hard meer nodig, want per jaar wordt hier maar ca. 2 miljoen gulden op afbetaling gekocht. Hoewel cr heel wat meer bromfietsen dan tv-toestellen zijn, wordt er aan deze toestellen ca. 2 x meer op afbetaling gekocht dan aan bromfietsen. Radio's en motoren/scoo ters houden elkaar in evenwicht, terwijl wasmachines en centrifuges dringender noodzakelijk blijken dan stofzuigers en koelkasten. Dat het aantal afbetalings overeenkomsten nog steeds stijgende is blijkt duidelijk uit de vergelijking tus sen het eerste kwartaal van 1959 t.o.v. 1958. Bedroeg de totale verkoop op afbe taling bij de postorderbedrijven voor dit kwartaal in 1958 precies 101 punter voor de periode in dit jaar moeten wij een indexcijfer van 131 noteren. Het indexcijfer over genoemde periode voor de verkoop op afbetaling bij de groot winkelbedrijven steeg van 88 naar 102. Op u;eg naa, Cairo is vanmorgen van Schiphol vertrokken de Turkse olieman M. T. Sokuhu, die opgeroepen is om als erfgenaam met 29 andere erfgenamen bij de verdeling van een vermogen van twee miljoen Turkse ponden aanwezig te zijn. De 32-jarige Turk, die in bescheiden sociale staat als olieman op een schip van de Turkish Cargo Lines werkte, heeft tot op het laatst moeite gehad om het geld te lenen, nodig om op snelle wijze in Cairo te komen. Het schip lag in Rotterdam toen de bijzondere tijding hem bereikte. Hij heeft tenslotte bij de heer De B. in Rotterdam welwillend ge hoor gevonden. Een snelle overkomst de oproep heeft de heer Sokullu ver rast bleek nodig. De heer De B. heeft zich, alvorens de Turk het benodigde geld voor de vliegpassage - f 740.- te lenen, van de juistheid van diens ver wachtingen vergewist. Reeds enige tijd is er in de Turkse pers sprake van het fortuin van grootvader Sokullu, die in Egypte in letterlijke zin door hard wer ken goed „boerde". In een insteekhaventje van de Delfs- havense Schie te Rotterdam is gisteren de 6-jarige G. G. Oudenaarde uit de Eemerstraat verdronken. De moeder, die bij het meisje was, miste het kind, dat aan het baden was geweest, reeds enige tijd. doch kwam te laat op de ge dachte, dat het wel in het water ver dwenen kon zijn. Toen het al te laat was is een 13-jarige jongen aan het duiken gegaan en heeft het meisje le venloos boven gebracht. Verwachting tot vrijdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Droog, zonnig en warm tot zeer warm weer. Zwakke tot matige zuidooste lijke wind. Zon: 5.32—19.54 Maan: 20.59—8.55 Het warme en volop zomerse strand weer duurt ook morgen voort. Zwakke wind tussen oost en zuidoost, temp. in de middag 2628 gr. Zeewater 19 gr. Vooruitzichten: het hogedrukgebied, dat een groot deel van West-Europa be slaat, blijft voorlopig voor warm strand weer zorgen. max. mm. neersl. Station Weer temp. temp. afgel. gisteren 24 uur Den Heidei onbewolkt 23 17 0 Y penburg onbewolkt 27 15 0 V'lissingen onbewolkt 27 17 0 EeJde onbewolkt 29 14 0 De Biit onbewolkt 28 16 0 I'wente onbewolkt 29 16 0 tjndiioven onbewolkt 28 16 0 ld.-Limburg onbewolkt 27 15 0 Stockholm onbewolkt 28 14 0 üsio zwaar bew. 29 16 0 au -en hagen licht bew. 23 13 0 Londen mist 29 16 0 Amsterdam onbewolkt 27 16 0 Brussel onbewolkt 28 17 0 L uxeinburg onbewolkt 30 15 0 Parijs onbewolkt 26 17 0 Nice onbewolkt 26 16 0 Berlijn onbewolkt 29 16 0 Frankfort zwaar bew. 23 12 0 Mtinchen licht bew. 24 11 0 Ztiricb onbewolkt 22 10 0 Genève onbewolkt 25 12 7 Wenen zwaar bew. 26 10 0 Innsbruck onbewolkt 32 22 0 Rome zwaar bew. 30 18 0.1

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 1